Zomerhitte svacvt Carp's naaigaren cadeau. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 JULI 1926 DAG-AGENDA. 16—28 Juli. Dagelijks samenkomst van ,Jeruel" in de tent a. d. Lammermarkt bij de Molen, 's middags drie en 's av. acht uur. Woensdag 21 Juli, Landgoed „Oud- Poelgeest", Zendingsdag der Geref. Kerken van de Classis Leiden. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempen^prstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. A.s. Zondag 18 Juli zal de dienst worden waargenomen door Dr. de Graaff, Muysert, Seret. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 Juli tot en met Zondag 25 Juli waarge nomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. De geneeskundige Zondagdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen doör Dr. Varekamp, Telef. 1916. volwassenen tegen betaling van 25 ct. Verschillende sprekers hopen dan het woord te voeren, afgewisseld door het Ledderdorpsche fanfarekorps. Zendingsdag. Verschenen is het programma van •den 26en zendingsdag van de Geref. Kerken in de classis Leiden op de bui tenplaats „Oud Poelgeest" te Oegst geest. 0 Zooals reeds gemeld werd. zullen als sprekers optreden: Ds. N. H. Koers, opening, Ds. J. de Waard, onderwerp: „Nood en wee"; de heer N. Baas: on derwerp: „Menschen van den zelf kant." Na de pauze zal het woord worden gevoerd door Dr. D. K. Wielenga, on derwerp: „De zending en het einde"; Mej. Hemmes, directrice van de Ko ningin Emma-school te Solo, onderw.: „Lof uit kindermonden" en Ds. D. Scheele, onderwerp: „Heilige geest drift.'" Ds. W. Bouwman zal het slotwoord spreken. Op het terrein zal een kleine bazar worden gehouden, waarvan de op brengst geheel ten voordeele van den zenöingsarbeid komt. Zeldzaam huwelijksfeest. Zondag 1 Augustus a.s. hoopt het echtpaar Ruitenlbeek—de Haas, van der Werffstraat 64 zijn zestigjarig hu welijksfeest te vieren. Morgen zal het 60 jaar geleden zijn, 'dat het bruidspa&r, waarvan de man 84 en de vrouw 81 jaar is, in onder trouw ging. 1 Restauratie kerk Hee^eugracht. Na de diensten, welke morgen in de Geref. Kerk van de Heerengracht zul len plaats hébben, zal dit kerkgebouw, wegens restauratie, eenige weken ge sloten blijven.. Gedurende den tijd, dat dit kerkge bouw niet kan worden gebruikt, zal_ er in het Kerkgebouw Hooigracht één vroegdienst worden gehouden en wel des morgens te 9 uur. Deze dienst is uitsluitend bestemd voor degenen, die gewoon zijn in de kerk Heerengraclit den dienst des Woords bij te wonen. De gewone dienfet in de kerk Hooi gracht, vangt, dan eerst te 11 uur aan. Des avonds is er alleen te 5 uur -diénst in de kerken Hooigracht en Oude Vest. Jubileum. Gisteren herdacht de heer Lange- veld, assistent le klas aan 't postkan toor alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in betrekking kwam bij de pos terijen. De heer Langeveld ving op 16 Juli 1901 als postbode te Leimuiden zijn loopbaan aan en werd drie jaar later op 1 April besteller te Zaandam. Van daar ging hij naar Utrecht, waar hr gedurende 7 maanden den opleidings cursus volgde, om vervolgens als con ducteur 3e klas op den internationalen treindienst AdamParijs, ter stand plaats Antwerpen, benoemd te worden In 1912 werd hij bevorderd tot conduc teur 2e klasse 'en op 1 Februari 1913 als zoodanig verplaatst naar Amster dam Den len Januari 1916 werd bij aangesteld als conducteur le klas, op 16 Aug. 1916 tot assistent aan het post kantoor alhier en op 1 Juni 1922 ten slotte bevorderd tot assistent le klas. Gedurende al die jaren beeft de heer Langeveld zich doen kennen als een bekwaam ambtenaar hetgeen zijn veelvuldige bevorderingen ten duide lijkste bewijzen. Zulks getuigde ook de vroegere di recteur van het postkantoor, de heer Busmann, in een zeer waardeerend schrijven, dat de jubilaris van hem mocht ontvangen. Ook het personeel van het kantoor alhier liet zich niet onbetuigd. Het schonk den jubilaris een fraaien root- stoel en eeïi bouquet bloemen. De huisgenooten lieten ziéh even min onbetuigd, doch ook van perso neel uit Warmond en Oegstgeest en van vele bekenden mocht de jubilaris tal van blijken van belangstelling ont vangen, waardoor deze dag tot een onvergetelijke werd. N.V. De Globe. In de alhier gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. De Globe werden balans en winst en verliesrekening over 1925 goedge keurd en het dividend na afschrijving bepaald op 5 pet. De heer mr. Fokker, aftredend commissaris, werd als zoo- d anj8 herkozen. Zwemvereeniging „De Zijl". A e. Zaterdag 24 Juli des namiddags te 3 uur zullen in de Zweminrichting „De Zijl", Voikszwemwedstr\jJe:i met demonstraties van de Zwemvereen „De Zijl", „L. Z. C." „H. Z. en „I\ C gehouden worden. Hel programma luidt als volgt: 1. 25 M. Borstzwemmen voor Meisjes tot en met 13 jaar; 2. 25 M. M. Bórst- zwemmen voor Jongens tot met 13 jaar; 3. 40 M. Borstzwemmen voor Meisjes van 14 tot en met !b jaar, 4. 40 M. Borstzwemmen voor Jongens van 14 tot en met 16 jaar; 5. 50 M, Bo. stzwemmen vrije slag voor Hoeren 0. lüo M. Borstzwemmen vrije slag voor Hoeren; 7. 50 M. Borstzwemmen vrije slag voor Dames; 8. 50 M. Borst zwemmen schoolslag voor Heeren; 9. 50 M. Borstzwemmen schoolslag voor Dames; 10. 50 M. Rugzwemmen voor Heeren; 11. Popduiken vrije deelname; 12 Waterspringen voor Dames en Hee ren, 3 verplichte en 2 vrije sprongen. Verplichte sprongen: Snoekduik, Zweef duik met loop, Salto, voorover; 13. Waterpolo „De Zijl -L. Z. C. Na afloop heeft de uitreiking der prijzen, bestaande in medailles eu kunstvoorwerpen plaats. Hoogleeraarsvoordrachten. Het Gemeenteblad van Amsterdam bevat de voordracht van Curatoren der Universiteit, ter benoeming ven een gewoon hoogleeraar in de Oude geschiedenis en de Romeinsche anti quiteiten, welke voordracht luidt als volgt: In de eerste plaats: Dr. D. Cohen, bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden. In de tweede plaats: Dr. B. A. van Groningen, corrector aan het Gymna sium te Leeuwarden. B en W. van Amsterdam hebben ter benoeming van een gewoon hoog leeraar in de Histiologie voorgedrag :n: In de eerste plaats: Dr. G. C. Herin ga te Utrecht. In de tweede plaats: Dr. A. B. Droog lever Fortuijn, te Leiden. Buurivsreeniging „Eensgezindheid". De inschrijving voor het uitstapje van de kinderen der leden van de Buurt vereniging naar Mejjendel. bjj gunstig weer op Woensdag 28 Juli e.k., heeft de afgelcopen week plaats gehad. Aan het tochtje nemen circa 150 kinderen deel, terwijl op eigen koster, doch tegen gereduceerden prijs, nog qo moeders aen tocht zullen vergezel len. Gisteravond had de inschrijving plaats voor kinderen beneden de zes jaar, we. ke niet mee kunnen naar Meijendel, doet voor wie een poppenkastvertooning zal gegeven worden op "Wo-ensdag 21 Juli in den tuin van Musis Sacrum. Ook had tfrgeljjk de verloting plaats ten bate van het kinderkoor? onaeraf- deeling van de buurtvereeniging, onder leiding van een commissie, bestaande uit de heeren Kramp, Smits en Dran ger, en onder toezicht van den recher cheur van politie v. d. Veen. De prijzen vielen op de Nos.: 251 eerste prijs, en vervolgens de np.s- 163, 227, 304, 343, 121, 330, 219, 202, 313, 235, 220, 105, 325, 095, 292, 339, 047, 135, 275, 048, 065, 398, 343, 188, 321, 112, obt>, 169, 129, 053, 33^. 079, 002, 045, 333. Het tweejarig dochtertje van deo beer W. in de Haarlemmerstraat had gisteren het ongeluk in een onbewaakt ©ogenblik zich een fleschje met onver dund carbolzuur over het hoofd, uit t,e storten, waarbij een gedeelte in e:ri barer oogen terecht kwam. Het kind bekwam niet-ernstige brandwonden. Door derf E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, ko het later weer naar huis word in teruggebracht. De heer H. J. K. Kooyman alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het no tarieel examen le gedeelte. RECLAME. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; paar Mijnhardl's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. RECLAME. -|)« i iiTI - BINNENLAND. DE EERSTE KAMERVERKIEZING. Vrijheidsbond en Plattelander, Het heeft de aandacht getrokken, dat de Zuid-Hollandsche Statenfractie van den Vrijheidsbond no. 2 van zijn vroegere lijst, den oud-minister Lely, vc-or de dit jaar te houden verkiezing van leden der Eerste Kamer lieoft la ten vallen en voor hem ia de plaats den huiten Limburg zoowel in de poli tiek als in het publieke le7er> in het algemeen volmaakt onbekenden beer J. Koster, directeur van de N.V tot het verrichten van Mijnbouwkundige werken en lid van de Provinciale Sta ten van Limburg te Heerlen, heeft ge steld. Deze vervanging zal, zijn wij goed ingelicht, zegt „Het Volk", niet zonder invloed zijn op den uitslag der verkie zing. De toewijzing van den laatsten zetel geschiedt aan het grootsie over schot, dat hij de vorige verkiezing, na dat den Vrijheidsbond één zetel was toegewezen, voor zijn lijst nog 21/3 bedroeg. Daarmee blijft hij beneden de rest der katholieke en anti-revolutio naire lijsten, aan wie voor het over schot van 2 2/3 nog een zetel toeviel, dien zij zich gereedmaken ook thans weer te bezetten. De candidatuur-Koster schij'nt deze berekening omver te moeten werpen. Zijn onze inlichtingen juist, dan heeft de heer Braat, die bij de vorige ver kiezing blanco stemde, aan de Vrij- heidsbondsche lijst zijn steun en stem toegezegd op voorwaarde, dat het resultaat daarvan den straks genoem den heer Koster tot senator zou ma ken. De plattelandersstem voert het Vrijheidsbondsche overschot op tot 31/3 en geeft den Vrijheidsbond een zetel meer. De „Maasbode" teekent hierbij aan, dat wat omtrent de rest der katholie ke en anti-revolutionaire lijsten in Zuid-Holland gezegd wordt, niet juist is. Wel de anti-revolutionairen kre gen een overschot-zetel, niet echter de roomsch-katholieken. Deze misten toen door ziekte een lid bij de stemming. Ware dit Statenlid tegenwoordig ge weest, dan had er tusschen de A.-R. en R.-K. om den laatsten overschot- zetel moeten worden geloot. De openbare zitting van het Centraal Stembureau voor de beslissing over de geldigheid der candidatenlijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten zal worden gehouden op Dinsdag 20 Juli 1926 des middags te 12 uur in het lokaal van voorheen voor de vergaderingen van den Gemeenteraad bestemd. De Koningin en de Prinses iu Zwitserland. De Koningin en de Prinses, met klein gevolg en enkele gasten, hebben, na in Gletsch overnacht te hebben en na de ijsgrot te hebben bezichtigd, met vier gidsen een tocht over den Rhónc gletscher gemaakt. Van het hotel uit kon men de Koningin en de Prinses van een sheeuwhelling zien rutschen, waarna de Prinses met vriendinnen vroolijk naar het hotel holde, waar een eenvoudige disch voor zeven per sonen gereed stond. De tocht wordt thans Voortgezet naar Andermatt in drie eigen auto's met Nederlandsche chauffeurs, die geen moeilijkheden met de gevaarlij ke hellingen en bochten van Grimsel- on Furkapassen bleken te hebben. Met hartelijke handdrukken werd van de gidsen afscheid genomen. Het gevolg wordt steeds in de gele genheid gesteld, zelf tochten te maken Vijf leden daarvan bestegen b.v. ae Jungfraujoch. Overnacht wordt wederom in Gletsch Minister Kan te Brussel. Omtrent het bezoek van den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, aan het Holland Huis te Brussel en zijn ont moeting in die Nederlandsche instel ling met den Belgischen minister van Landbouw, Openbare Werken en Eco nomische aangelegenheden, den heer Baels, deelt een Belga-telegram uit Brussel nog mede, dat de ontmoe ting buitengewoon hartelijk was. Bei de ministerss bezichtigden alle afdee- lingen van de Permanente tentoonstel ling van Nederlandsche en Neder- landsch-Indische Producten, waarvoor zij een levendige belangstelling aan den dag legden. De ministers brach ten den leiders van het Holland Huis hulde voor hun arbeid. Mr. A. R. Zimmerman. Naar gemeld wordt is aan mr. A. R. Zimmerman door een regent van Hon garije de eerste klasse» van het Hon- gaarsche kruis van verdienste ver leend. Rijkscommissie werkverruiming. De rijkscommissie werk Verruiming heeft dezer dagen te 's-Gravenliage vergaderd onder voorzitteróchap van prol. dr. W. H. JNolens. Vpsiag werd uitgebracht over de be sprekingen, welke werden gevoerd met -betrekking tot de mogelijkheid van verruiming van' de werkgelegenheid in de Drentsche venen. Besloten werd, een onderzoek in le steller: naar de mogelijkheid van de bevordering van werkgelegenheid in Zeei»WöCb-Viaanderen. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan omtrent de maatregelen, wel ke veerden getroffen om te bevorderen dat een belangrijke bestelling, welke •looi* de staatsmijnen zou moeten wor den geplaatst, zooveel mogelijk aan de werkgelegenheid in eenige bedrijfs takken hier te lande ten goede zol- kunnen komen. Naar aanleiding van ejn bespreking in ten vorige vergadering omtrent it»m toestand in het steenhouwersbe- drijf konden enkele m-?ceaeelingen werden gedaan omtrent de maatrege len, welke er toe zullen kunnen leiden dat cc werkzaamheid in dit bedrijf weer geleidelijk toeneemt. 'üit mededeelingen bleek, dat de be moeiingen der commissie mst betrek king tot de regularisatie van de werk gelegenheid in het schildersbedrijf weer gunstige resultaten hadden op geleverd. Tal van gevallen werden besp-oken waarin sedert de vorige vergadering het burea u der commissie zijn be mid- leling verleende om te bevorderen, dat de door overheid, rijk, gemeente waterschappen of semi-officieele instel lingen le plaatsen orders zooveel mo gelijk acn de werkgelegenheid üiir te lande ten goede zouden konijn ilier uit bleek, dat de commissie 10 deze voortdurend diligent dient te b..jven want dat nog maar al te vaak on doordawhi orders ia het buitenland worden geplaatst, welker uitvoering zonder eenige opoffering, althans gel delijke. aan de werkgelegenheid InVr te lande ten goede hadden kunnen ko men. Besloten werd, dat een verzoek van oor. gemtentebestuur in Noord Bra bant betreffende ontginning van gron den en aanleg van water- en iandwe gen vanwege het bureau zai worden onderzocht. BUITENLAND. DE FRANSGHE FINANCIEELE CRISIS. Caillaux ontwerp. Het financieele ontwerp der Fran- sche regeering bevat slechts twee ar tikelen. Het eerste machtigt de regee ring tot 80 November 1926 bij decreet alle vereischte maatregelen te nemen voor het financieel herstel ein de stabi lisatie van de munt, het tweede be paalt, dat de twee decreten, die de financieele beschikkingen behelzen, bij de opening van de gewone zitting van 1927 ter ratificatie bij het parlement moeten worden ingediend. Het aanhangsel zet uiteen, dat 'de bedoelde decreten ten doel' hebben, de belastingdruk op redelijker wijze t e verdeel en, met name door verla ging met 80 percent ongeveer van het maximumtariet van de algemeene in komstenbelasting. verhooging met 25 pet. van de zegelbelasting, afschaffing van het „carnet de coupons", en her ziening van de indirecte belastingen zonder de coëfficcient *5vergeleken met 1914, te boven te gaan. Wat be treft de belasting op den omzet: een algemeene belasting van 2 pet. voor den binnenlandschen omzet en den invoer van 1.80 pet. voor den uitvoer. Verhooging van de spoorweg tarieven, herziening van de belasting op het ver voer van automobielen. Stichting vani een' kas tot beheer van da verdedi gingswerketn, voorbereiding van 'de muntstabilisatie, verhooging van de ambtenaarstractemeitten, bezuinigin gen en verbod van invoer. Wat betreft ae douanerechten, herziening van de var menig v u 1 d igingscoïf f ic ient in ver band met 'de wisselingen op de alge meene index der groothanaelsprijzen. Volgens de „Matin" heeft het plan van Caillaux tot strekking, de inairec te belastingen te brengen op het zes voud van het peil van 1914. De fin. commissie tegen het ontwerp. Met 14 tegen 18 stemmen heeft de oommissie van financiën uit de Fran sche Kamer het eerste artikel van het regeeringsvcorstel verworpen. Als gevolg van deze stemming kreeg de algemeene rapporteur opdracht in zijn rapport vast te leggen, dat de com missie vijandig staat tegenover aan vaarding van het regeeringsvoorstel. Op dezen grondslag zal heden in openbare zitting de discussie gevoerd worden, en hët is ten slotte de Kamer, die zich over het zal hebben uit te spreken. DE BELGISCHE FINANCIEELE CRISIS. Minister Houtert optimistisch. Gisterenmiddag verklaarde de BeTgi sche minister van Financiën in de Ka mer: Ik breng hierbij ter kennis van :de Kamer, en ongetwijfeld zal zij dit met levendige voldoening vernemen, dat ik hedenmorgen bij 'ae Naaonale Bank de eerste storting heb kunnen doen voor het amortisatiefonds. Deze Storting bedraagt 75 millioen. In dit bedrag is geen enkel gedeehe van de buitengewone belasting op de onroe rende goederen begrepen; met de 111- ining dezer belasting zaL onmiddellijk (begonnen worden en wij kunnen er feen flnike opbrengst van venvachten. (Zeer goed op alle banken, j Jacquemotte (communistJ merkt op, (dat op den dag der aanneming van de volmachtwet zich een vrij scherpe da ling van het pond sterling, heeft voor gedaan. „Maar", vraagt spreker, „heeft de regeering toicn niet ingegre pen ,om dat resultaat te bereiken, en (hoeveel heeft die operatie gekost?" De minister antwoordt: ?,Het ïs'de plicht der regeering, ook al' is het haar niet mogelijk daadwerkelijk op de wis selmarkt te ageeren, niet onverschillig te blijven ten opzichte van hetgeen op deze markt gebeurt; indien zij 'bij wijlen is opgetreden, dan heeft dat toch geen kapitaai gekost: de aan- en verkoop van deviezen leverde per sal do voordeel op. De regeering moet den dienst van de buitenland- sche schuld verzekeren, en heeft zich van belangrijke bedragenv in buiten- landsche deviezen moeten voorzien. Zij beschikt thans over voldoende reser ves om dezen dienst gedurende ver scheiden© maanden te verzekeren, zon der behoeven over te gaan tot eengen aankoop". Do industrialisatie der spoorwegen. De Belgische Kamer heeft gisteren avond in eeiste lezing hec wetsontwerp aangenomen, waarbij de exploitatie van het (spoorwegnet wordt overge dragen aan de nationale maatschappij van Belgische spoorwegen. De tweede lezmg werd onmiddellijk daarna geiiouden en gat geen aan-i leiding tot opmerkingen. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. Naar het einde? In een brief door den premier Bald win gericht aan den conservatieven candidaat voor de tusschentijdsche verkiezing te Wallsend, San Howard, zegt de minister piver het steenkolen- conflict, dat de regeering had voorge steld alle aanbevelingen van het steen- koolconflict uitt e voeren, mits de an dere partijen ii et rapport eveneens ac cepteerden en dat ciit voorstel goed- kurend ontvangen was door de lei- jders van het T rades Union Congress. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de American Petroleum Company te Den Haag, om vergunning tot het oprichten van een ondergrodscihe bewaarplaats voor 4000 Liter benzine, met aftapin richting, op den Apothekersdijk, tegen over perceel Apothekersdijk No. 29, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H No. 3167; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinder wetGeven kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek" met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Zaterdag, den 31 en Juli e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwiil zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet. overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of éen zijner leden zijn versohenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden. 17 Julf 1926. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRJJEN, Secr. Ongelukkigerwijze had de vasthou dendheid der mijnwerkers.leiders aan. hun p-olitiek, om geen enkele concessie in overweging te nemen, verhinderd', dat de voorstellen der regeering wer den aangenomen. De regeering moest bijgevolg een anderen weg volgen. De regeering is echter nog steeds' bezig, vele aanbevelingen van hets een koolrapport teil uitvoer te brengen. Dej premier hoopt, dat eenige verminde ring in de kosten het gevolg zal zijn; van verschillende hervormingsplannen, die door het rapport zijn aanbevolen. Deza reorganisatie-plannen kunnen echter gedurende ©enigen tijd nog met hun volle uitwerking hebben en daar om heeft de steenkoolcommissie vooH dien tusschentijd van de zijde eiermijn-» werkers eenige opoffering gevraagd. Zoodra de premier van de leiders dep mijnwerkers de mededeeling heeft ont vangen, dat zij bereid zijn de tijdelijke! opofferingen m overweging te nemen, die genoemd zijn door de steenkool- commissie, zal de regeer ing alles doen, wat in haar macht ligt, om een vol ledige bespreking te verkrijgen van' elk redelijk voorstel. De brief vervolgt: „Ik hoop en geloof oprecht, dat aait nen niet al te langen tijd een einde de crisis in de steenkoolindustrie bin1 zal komen op de basis van. wederkeer rig belang en goeden wil. In deze woorden van den premier gelooft men steun te kunnen vinden' voor dde meening, die algemeen in parlementaire kringen _gebu.digd wordt dat de strijd nu in zijn laatste phase gaat komen. Intusschen hebben de leden van het bestuur van den mijnwerkersbond gis termiddag .Londen verlaten en zijn weer naar de districten vertrokken. Een van hen zeide voor zijn vertrek te gélooven, dat er de volgende week nieuwe onderhandelingen zul.en plaa.si hebben. Indien die inderdaad toit stand koinen, dan zou dat volgens hem zijn»' door bemiddeling van de bisschoppen1 Sn de leiders der vrije kerken. He. be stuur der mijnwerkers heeit namelijk de voorstellen der bisschoppen aan vaard. De belangrijkste dezer voorstellen zijn, dat het werk zal worden hervat op de voorwaarden, die golden vojr de stopzetting in de mijnen en wel vOor den tijd van vier maanden m welke periode de onderhandelingen worden voortgezet, en de regepring haar subsidie verlengt terwijl' de beide betrokken partijen overeenkomen ,de nog niet opgeloste kwesties aan arbitra te onderwerpen. Een moeilijkheid: bij1 'deze voorstel len is ,dat de regeering waarschijnlijk de siifbsidieering" voor de genoemde periode niet zal willen voortzetten', daar dit voor haar een uitgave vari tien millioen pond sterling zou mee- brengen. DE WERLOOSHEIDSBESTRIJDING IN DUITSCHLAND. Een uitgebreid program. De Duitsche rijksregeering heeft een uitgebreid werkverschaffingsprogram uitgewerkt, een program, dat, naar ze zelf toegeeft, weliswaar geen eind zal maken aan de werkloosheid, maar toch een groot gedeelte van de ruim 1.7 millioen werkloozen in de gelegen heid zal stellen, althans weer een tijd lang aan den slag te gaan. Door financieele ondersteuning van het rijk zullen spoorwegen en poste rijen in staat worden gesteld, een groot aantal omvangrijke projecten uit te voeren. De rijksspoorwegmaatschappij krijgt van het rijk voorloopig een cre- diet van 100 millioen mark en zal dan onverwijld met den aanleg van nieu we spoorwegen beginnen. Hierdoor krijgen niet alleen een groot aantal grondwerkers enz. direct werk, maar de groote orders aan spoorrails en vooal ook aan spoorbruggen zullen ook de ijzerindustrie in staat stellen talrijke ontslagen arbeiders weer aan het werk te zetten. De posterijen zullen een aantal nieu we telefoon- en telegraafkabels laten aanleggen en daardoor eveneens rechtstreeksen middellijk aan d© ver mindering der werkloosheid meewer ken. Voorts zullen er in verschillende plaatsen nieuwe postkantoren worden gebouwd. Het program van de rijksregeering omvat voorts een aanzienlijkeuithrei- ding van de Duitsche waterwegen. On der anderen zal met den aanleg van een groot kanaal in Beneden-Sileztë worden begonnen, terwijl ook het be>

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2