dag agenda. staten-generaal. Voeten 'kerk^enschqqlT buitenland. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 JULI 1926 Donderdag 15 Juli, 's av. acht uur Pieterskerk. Kerkconcert. 16—28 Juli. Dagelijks samenkomst van ,Jeruel" in de tent a. d. Lammermarkt bij de Molen, 's middags drie en 's av. acht uur. Woensdag 21 Juli, Landgoed „Oud- Poelgeest", Zendingsdag der Geref. Kerken van de Classis Leiden. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond- nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maardag 12 Juli tot en met Zondag 18 Juli waarge nomen door de apotheek v. d. heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523. van 27 November 1919, St.bl. No. 786 (gehalteverlaging van de grove zilve ren munten) en beschouwingen over het vestigen van een afzonderlijke muntinrichting voor en in Nederl.- Indië, bevattende deels niet gepubli ceerde bescheiden. Als een bijzondere bijlage treft men aan een „Nota Van Lutterveld", zijn de een persoonlijke nota van het lid, tevens secretaris van de Commissie, Mr. W. M. J. Lutterveld, betreffende 'de door Nederlandsch-Indië gederfde winsten op aanmuntingen. Nederlandsche Spoorwegen. Het tweede wijzigingsblad op het boekje buiten 1 andsche aansluitingen dienst van 15 Mei 1926 is vanaf heden kosteloos aan de stations eh bij den spoorwegboekhandel verkrijgbaar. Mr. A. R. Zimmerman. Mr. A. R. Zimmerman, oud-commis- saris-generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk, vertrekt, zooals reeds gemeld is, a.s. Dinsdag naar Amerika, tot het'houden van eenige lezingen. Op dien dag biedt het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring ,hem in Den Haag een noenmaal aan, en Mr. Zimmerman heelt zich bereid verklaard, aan dat noenmaal een re de uit te spreken. Stremming van het verkeer. De Commissaris der Konigin in de Prov. Zuid-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wegens het uitvoeren van herstellingen aan de over het Merwedekanaal gelegen Haarbrug te Arkel, het verkeer over deze brug gestremd, zal zijn van 19 tot en met 31 Juli ar.s., of zooveel langer of korter als de werkzaamheden zul len duren; dat 'het verkeer per as zal kunnen plaats hebben over de nabij gelegen bruggten; dat voetgangers door het brugpers'oneel per roeiboot kun nen worden overgezet, en dat door be^ doelde stre/nming de scheepvaart door de brug gfeen belemmering zal onder- vinden. Het We^ldeverteringsbelastingontwerp Het dagelijksch bestuur van de Rot- terdauische Middenstandsvereeniging heeft een adres gezonden aan de Twee de Kamer, waarin het verklaart, prin cipiële bezwaren te hebben tegen de invoering van nieuwe belastingen, in- dif.n die niet gepaard gaat met alge- liftole herziening van ons belastingstel stel, en dat verlaging van directe bc- iastingen zal moeten worden bereikt door een ernstig verder doorgezette versobering van den staatsdienst. Ver zocht wordt, de desbetreffende wets ontwerpen niet aan te nemen. In een adres aan den Minister van Financiën merkt de Vereenigig van handelaren in glas, porselein en aarde werk o;m. op, dat de vraag of het be grip weelde eenigermate benaderd wordt bij het aanschaffen van hetzij porselein, hetzij aardewerk, alleen be antwoord wordt door den kostprijs dier artikelen, én verzocht wordt daar mede rekening te houden. Salarisactie onderwijzers. Naar wij vernemen bestaat bij den modernen Bond van Onderwijzers het voornemen tegen eind Augustus- c.q. begin September a.s. een scherpe sala risactie te voeren voor de positiever betering van het onderwijzend perso neel. Ook de Christelijke onderwijzers organisaties, zullen tot medewerking worden uitgenoodigd. De moderne organisatie schijnt .vooral in actie te komen, om Jat de onderwijzers bij de laatste wijziging van het Bez. Besluit voor weinig of geen financieele verbetering in aan- merking zijn gekomen. Electrische verbinding Amsterdam— Scheveningen. Het „Hbld." verneemt, dat plannen worden uitgewerkt voor een directe electrische spoorwegverbinding van Amsterdam naar Scheveningen over Den Haag. De route zou gaan over de lijn der voormalige stoomtram van ;het Hollandsche spoorwegstation naar Scheveningen, welke van „Hotel Zeerust" over den boulevard doorge trokken tot het Ivurhaus geëlectri- ficeerd wordt. De electrische treinen zouden van 'Amsterdam uit over Den Haag een rechtstreeksche verbinding tot stand brengen in den tijd van ongeveer 47 minuten (de rijtijd Amsterdam—Zand .voort is 42 minuten). De bedoeling zou zijn de verbinding voor 4 Juli 19£7 tot stand te brengen. Zij zou vooral met het oog op de Olym -pische spelen in 1928 van belang wor den geacht, maar ook in gewone tijden van veel beteekenis worden voor een snelle^ verbinding van de hoofdstad 'met de badplaat*. „De Zeeuw". Aan den heer J. Buys© is tegen 1 October a.s. op de meest eervolle wij ze ontslag verleend als hoofdredacteur van liet A.-R. dagblad „De Zeeuw welk blad op dien datum 40 jaren zal hebben bestaan. Chr. Letterkundige kringen. Het „Verbond van Chr. Lett. Krin gen in Nederland" is voornemens een zomerconferentie te houden van 13 16 Augustus a.s. op de „Ernst-Sillem- hoeve" Soestdijkerstraatxveg, Lage Vuursche. Als sprekers zullen vermoe delijk optreden: de heeren M. Steven- se, Dordrecht; W. A. P. Smit, Leiden; Ds. A. G. Wolf, 's-Graveland. Voor alle belangstellenden is deel neming aan de conferentie openge steld. Prov. Staten van Gelderland. In de vacature ontstaan door de ont slagname van dr. A. R. van de Laar is door den voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid van de Prov. Staten van Gelder land de heer M. Koopman te Apel doorn. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Voorzitter: J. J. G. baron v. VOORST TOT VOORST. De VOORZITTER opent te 2 uur de vergadering. Aan de orde is o.m. de wijziging van de wet van 23 April 1880 (Staatsblad no 67;, betreffende de openbare mid delen van vervoer, met uitzondering der spoorwegdiensten. De beer VAN DEN BERGH (V.B.) herinnert aan de instelling yan de Staatscommissie-Patijn, in een tijd, tuen men meende dat de tekorten op de spoorwegen van langen duur zou den zijn. De Staatscommissie heeft niet geschroomd, de hand uit te strek kon naar andere verkeersmiddelen dan de spoorwegen, zelfs naar de In tercommunale autobussen. Deze Mi nister van Waterstaat heeft onmiddel lijk bij zijn optreden dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer gebracht. Waar om deze ongewone spoed? Klaarblijke lijk heeft men over het hoofd gezien de kleinigheid, dat sinds het optreden van de eommissie-Patijn de toestand veranderd en zeer verbeterd is, zoodat het tekort van 30 millioen veranderd is in een batig saldo over 125, groot genoeg om de garantie eruit to vol doen. Spr. brengt daarvoor hulde aan het beheer der spoorwegen. Hij yraagt den minister om den strijd tusschen trein en autobus op een andere wijze te bezien. Wel weet hij, dat de minister zal antwoorden, dat er nog van een anderen strijd sprake is, n.l. van den strijd tusschen autobus en tram, en spr. wil wel toegeven dat be paalde maatregelen noodig zijn om be paalde, armoedige trammetjes tegen de concurrentie der bussen te bescher men, maar hij merkt op, dat deze strijd een geheel ander karakter draagt dan die tusschen trein en bus, de groote titanenstrijd, welke zich vooral op de buurttrajecten afspeelt. De techniek heeft zich zoodanig ont wikkeld, dat het vervoer langs de we gen mogelijk is met een snelheid, on geveer gelijk aan die van de buurt treintjes. Daarbij komt, dat d© auto bussen van en naar 't centrum van de steden vervoeren, terwijl cle trein van station tot station rijdt. Het publiek beeft daarom aan de autobus de voor keur gegeven. Het heeft spr. teleurge steld, dat men in de Tweede Kamer zoo weinig sympathie heeft getoond voor de autobus-reizigers. Men moet -niet trachten de autobus tegen te hou-, den aan de grens der gemeente, ten voordeele van de gemeentelijk© trams en de spoorwegen. Wat de intercommu nale autobus nu reeds beteekent, ziet men te Rotterdam, waar reeds eeri 18 a 20 autobuslijnen op evenveel gemeen ten in den omtrek be-sthan. Het is van groot belang, af te wach ten hoe dit verkeer zich zal ontwikke ien en of het den spoorwegen geluk ken zal, door tariefsverlaging de bus sen dood te drukken. Reeds zijn op en kele trajecten, zooals Rotterdam— Jaardingen e.a. de tarieven verlaagd en nu acht spr. het ongeoorloofd. lac de Slaat im dezen strijd partij kiest voor de spoorwegen. Spr. verzoekt den minister een zoo ruim mogelijk stand punt in te ngmen en niet de msnschcn te dwingen om aan de grens der ge meenten uit te stappen. Spr. hoopt, dat do minister hem alsnog kan geruststel len, zoodat hij zijn stem aan het ont werp kan geven. De Minister van Waterstaat, de heer VAN DE VEGTE merkt op, dat de hoer Van den Bergh zijn betoog heeft gebouwd op de overbodigheid van het ontwerp. Gelukkig is er nog een klein kansje, dat de heer Van den Bergh vóór zal stemmen en spr. zal zijn best doen daartoe mee te werken. Spr. stelt voorop dat er iets geregeld moet wor den om te voorkomen dat het koste lijke middel, de autobus, zou verdwij nen. Er moet gezorgd worden, dat'de- autobus een vasten grond onder de voeten krijgt, doordat dé colleges, die daarvoor zoo bij uitstek geschikt zijn, beslissen waar een autobus noodig is. Niet1»(ie spoorwegen, maar de kenners van rtaa en land, Gedeputeerde Sta ten, adviseeren en de Kuningm neemt de beslissing. Het is echter niet toelaatbaar, Jat een ongebreidelde concurrentie wordt gevoerd tegen de spoorwegen. En het is niet, zooals de heer Van den Bergh zeiae, dat hier de sterke beschermd worde tegen den zwakke, maar als de autobus ongebreideld blijft loopen, zal de spoorweg wel de groote, maar niet de sterke blijven. Op vele plaatsen is het vervoer van de spoorweffAtx reeds RECLAME. Stukgeloopen, Geblaard of Branderijs, verzacht en geneest men met PUROL afgenomen door de concurrentie van de autobussen. De heer v. d. BERGH repliceert. Hij is allerminst bevredigd en blijft erop aandringen, dat de Minister niemand dwingen zal, om financieele redenen 'd© spoor in plaats van een ander mid del van vervoer te gebruiken. Spreker heeft nog geen antwoord gekregen ter zake van het eindigen der buslijnen op het punt waar dé gemeentelijke tram begint. De MINISTER verwijst terzake van de laatste vraag naar zijn rede in de Tweede Kamer. Hij wijst erop, dat in vele steden en 'dorpen de bus met vreugde wordt binnengehaald in het hart der gemeente. Er zijn echter ge meenten, waaraan men in dit opzicht vrijheid van handelen moet laten. liet wetsontwerp wordt z.h.s aange nomen. De VOORZITTER deelt mede, dat hot zijn voornemen is, de Kamer we der bijeen te roepen op 27 Juli, 's mid dags te 2 uur. Ned. Zendingsgenootschap. In tie morgenvergaderingr van giste ren bracht de thesaurfcr, Jhr. H. M. de Koek, het financieele verslag nit. De inkomsten over het jaar 1025 be droegen f 303.957, de uitgaven f294.205 zocdat er over dit jaar een batig saldo is van f 7952; Dit zou verblijdend zijn, als liet jaar 1924 niet met een aanzien lijk tekort gesloten had van f 5 5-449. Dit tekort wordt nu teruggebracht op f aq.697. Verder gaf hij verslag omtrent de inkomsten over 1926. De inkomsten over Mei en Juni waren beter dan over de voorafgaande maanden.Toch is er in het eerste halfjaar reeds een tekort van meer dan f 100.000 ontstaan. De verwachting bestaat, dat het tweede half jaar dezen achterstand zal inhalen. Als leden van het hoofdbestuur wer den herbenoemd Prof. Dr. H. M. van Nes en Pref. Dr. G. J. Thierry te Lei den, Ds. H. E. Vinke te Zundert, Prof. Dr. N. H.. Swellengrebel te Aerdenhout Verder worden bendêmd Prof. Dr. P. Scholten te Amsterdam en de heer P. Oosterlee te Nijmegen. Ook de aftredende bestuurders wer den herbenoemd: Ds. C. J. van Paas- sen te Haarlem en Dr. W. Leendertz te Rotterdam. In de middagvergadering heette de voorzitter, Prof. van Nes, de aanwe zigen hartelijk welkom, inzonderheid de afgevaardigden van andere zendingscor- poraties. Zendeling J. Kruijt uit Posso, zoon v Dr. Alb. C. Kruijt, deelde thans enkele herinneringen meê aan den persoon en het werk van Dr. Adriani, dien hii van jongsaf gekend heeft. Spr. schetste Dr. Adriani als iemand, die steeds groote liefde en eerbied toonde voor den per soon van anderen, welke trek o.m. tot uiting kwam in zijn toegewijde® omgang met inlanders. Ook de waarde van de eigen ziel stond voor hem hoven die van het edelste werk, dat iemand zou kun oen verrichten en tot stand brengen. Zendeling H. G. van Eeelen deelde een en ander mee betreffende het melaat- schendorp Laoe si Momo, op de hoog vlakte'van Deli. Door Dr. A. van der Flier is een mo tie ingediend, waarbij het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd 'te bestudeeren of de samenwerking der zendingscorpora ties kan overgaan in een ineensmelting Deze motie werd aangenomen. In de Groote Kerk had ten besluite de algemeens vergadering .plaats. Prof. van Nes opende met gebed, het lezen van Efeze 3:112 en een in leidend woord .waarin hij meedeelde, dat er geen afvaardiging dit jaar zal zijn. De feestredenaai', Ds. T. J. Jansen Schoonhoven van Oegstgeest, bepaalde zijn gehoor bij 2 Cor. 9 r 5„Doch Gode zij dank voor Zijn onuitsprekelijke gave". Dit maakt het zendingswerk tot zulk een moeilijk, haast onmogelijk werk: Het mededeelen van wat niet wordt aan genomen; het uitspreken van wat zich niet laat uitspreken. Het merkwaardige is nu echter, dat het hart waarin ait „onuitsprekelijk" leefde, niet het hart van een ontmoe digde is geweest, die ter zij staat oi zelfs dempt en remt doch het hart van den grootsten zendeling. Het is een dubbele paradox. Paradoxaal is dat wij het „onuitspre kelijke" toch willen uitspreken. Sterkei paradoxaal dat het besef van het „on uitsprekelijke' pas waarlijk tot uitspre ken dringt. Iets kunnen wij .daarvan begrijpen. Immers dit besef brengt in ons werk: ie de onmisbare ootmoeo. God slaat zijn groote slagen door kleine C.w.z. door Hem klein gemaakte men- schen. 2e. de onmisbare inspanning. Ho'e spant het kleine kind zich in als het worstelt met de taal om te zeggen, wat het eigenlijk niet zeggen-kan. Zoo worden onder den indruk van het onuitsprekelijke de bezwaren overwon nen en nemen de hulpmiddelen toe; of eigenlijk leeren wij grijpen naar hei eene hulpmiddel, dat hier werkelijk kan helpen: de liefde. Zonder liefde met alle talen der En gelen en menschen een klinkend me taal of luidende schel. Met liefde ook onze stumperige woorden werking del gedachten Gods. En 3e waar dit besel waarlijk leeft, daar staan wij onderden levenden indruk der onmetelijkheid van Gods genadegave. En &x> wordt wat wji jloen en geven, tot wat het worcieu moet zal God het kunnen gebruiken, ilea daukorfer aan God. DE REDDING VAN DEN BELGI SCHEN FRANC. Financieele maatregeen. Het officieele financieele comité, on der voorzitterschap van Theunis,heeft verschillende nieuwe maatregelen overwogen, bestemd om het herstel van den" franc te verzekeren en den ongeoorloofden handel in buitenland- sche deviezen te beteugelen. Aan alle banken is door het depar tement van financiën een nieuwe cir culaire betreffende den deviezenhan- del gezonden. Voortaan zullen bij aan koop van deviezen niet alleen factu- res maar ook daarbij bahoorende cog nossementen moeten worden vertoond Het is niet onmogelijk, dat de beurs gedurende eenige dagen, misschien een paar weken, zal worden gesloten. Minister Anseele heeft besloten den prijs voor den overtocht Ostende-Dover met 50 pet. te verhoogen, Van de on langs door den ministerraad voorge stelde verhooging van de spoorwegta rieven wordt een stijging der ontvang sten met 100 millioen francs verwacht. Telegrammen naar en telefoonge: sprekken met het buitenland worden voortaan berekend op een basis .van 7.50 Belgische-francs voor een goud franc. Een paniek. De lichte daling die gisteren het pond en de andere buitenlandsclie munten op de beurs van Brussel heeft .endergaan, heeft een kleine paniek veroorzaakt in de wereld der kleine speculanten, en van de vreemdelingen die op het oógenblik in de hoofdstad vertoeven. Het was met honderden, dat men in de banken en wisselkantoren het bui- tenlandscli geld ging wisselen, en de wisselaars, gebruik makende van de paniekstemming, namen de gelegen heid te baat om veel minder te betalen dan de eigenlijke beursïioteeringen aangaven. Hoop op broodprijsverlaging. De Belgische ministers van Arbeid en Landbouw hebben Dinsdag onder handeld met een commissie van Bel gische molenaars, met het oog op het builen van het meel op 82 pet. De vereeniging der molenaars heeft gisteren vergaderd om de kwestie te onderzoeken. Een gunstige oplossing- de kwestie mag worden verwacht. Nog gisteravond zouden de minis ters en de afgevaardigden der mole naars bijeenkomen. Indien er een ac- coord tot stand kwam, zou dit een aan zienlijke verlaging van den broodprijs tot gevolg hebben. De houding der socialisten. De algemeene raad der Belgische partij heeft het wetsontwerp nofrens de spoorwegregie goedgekeurd op voorwaarde, dat daarin zekere verbe teringen worden aangebracht, en ver volgens met 38 tegen 10 stemmen en 4 onthoudingen het ontwerp inzake de verleening van speciale volmach ten, welk laatste ontwerp inmiddels reeds is aangenomen. DE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS. Een Commissie van Toezicht, De Fransche minister van financiën Caillaux heeft dezer dagen geconfe reerd met de directeuren van ver- schilende credietinstellingen. Deze verklaarden zich met algemeene stem men bereid, samen te werken met de regeering. Caillaux besloot, een commissie te be noemen, welke tot taak zal hebben, toezicht uit te oefenen op de beurs. De Commissie zal samengesteld worden uit vertegenwoordigers der groote credietinstellingen en zal per manent zetelen onder voorzitterschap van den gouverneur der Fransche bank. De Fransche nationale feestdag. Gisteren heeft te Parijs de groote parade plaats gehad ter viering van het nationale feest van 14 Juli De pa rade werd begunstigd door schitte rend weer President Doumergue, de sultan van Marokko, Primo de Rivera, talrijke regeeringsautoriteiten en het corps diplomatique brachten een be zoek aan het graf van den onbekenden soldaat. Er was een enorme menigte op de been. Enkele communisten begonnen te fluiten, waardqor incidenten ont stonden. Naar de „Intransigeant" meldt, zijn ongeveer 100 personen gearresteerd, w.o. twee communistische gemeente raadsleden, die, nadat hun identiteit was vastgesteld, weer op vrije voeten zijn gesteld. Onder de gearresteerden betond zich een te Parijs wonende Spanjaard, die strooibiljetten uitdeelde, waarvan de inhoud beleedigend voor Primo de Ri vera wordt geacht. Overigens hadden nog verschillen de arrestaties plaats wegens ophitsen de uitroepen en het verspreiden van strooibiljetten. Zoo werd een 18-jarig jongmensch in hechtenis genomen, die beleedigende uitdrukkingen tegen den president der republiek bezigde. Onder de gearresteerden bevinden zich, volgens het genoemde blad, veel buitenlanders. DE SAMENZWEERDERS TEGEN KEMAL TERECHTGESTELD. Hun laatste oogenblikkén. De ter dood veroordeelden wegens de samenzwering tegen Moestafa Ke- mal zijn gistermorgen bij bet aanbre ken van den dag opgehangen. Omtrent de executie der dartien Gemeentelijke Aankondigingen Drankv/et. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat Ph. H. J. Haas te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol- vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Lammer markt no. 41. Leiden, 15 Juli 1926. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secr. deelnemers aan de samenzwering te gen Moesafa Kemal worden uit Smyr na nog de volgende bijzonderheden gemeld: De terechtstelling had plaats om twee uur 's nachts op de piek, waar de aanslag gepleegd had zullfi) wor den. Zigeuners traden op als gerechts dienaars. De' veroordeelden spraken geen woord, met uitzondering van een hunner, die uitriep: „Maakt het kort; in een land, waar geen vrijheid be staat, wil ik niet leven". De lijken der terechtgestelden ble ven een halven dag aan de galgen ten toongesteld. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. Hef bestuur der mijnwerkeislederafio vergadert. Het bestuur der mijnwerkersfede- ratie heeft gisteren te Londen verga derd om den toestand te bespreken, zooals die geworden is nu de voorwaar den der eigenaars zijn aangeplakt, en in het bijzonder de toepassiug van de 8-urenwet op het veiligheidspersoneel, dat men toegestaan heeft aan het werk te blijven. In deze bijeenkomst, die gisteravond werd verdaagd, werden de rapporten uitgebracht van de verschillende dis tricten, waaruit is gebleken, dat er verandering is gekomen in de politiek Vandaag zal de executieve de kwestie hespreken van de bijeenroeping van de nationale gedelegeerden-confereu* tie, de eerste na 21 Mei. Een nieuwe bemiddelingspoging? Er is te Londen veel belangstelling gewekt door het bericht, dat gisteren, avond vertegenwoordigers van de mijnwerkersfederatie zouden samen^ komen met eenige bisschoppen en hoofden van vrije kerken op de bu reaux van de Industrieele christen broederschap. Vanwege deze vereeniging werd me degedeeld, dat de broederschap gaat- ne alles wil doen wat zij kan om net geschil in de mijnen tot een oplossing te brengen. Enkele dagen geleden hebben ver tegenwoordigers van de mijneige^ naars hun standpunt uiteengezet en de vergadering met de mijnwerkersaf-* gevaardigden is bedoeld als parallel. Het minste, wat wij kunnen doen, zoo meent de broederschap is, de moei lijkheden van beide partijen na te gaan. Het is nog niet mogelijk te zeggen, wat de broederschap zal doen, nadat zij zich van het wederzijdsche stands punt op.de hoogte heeft gesteld. Warmte te Berlijn. Gistêren was het te Berlijn de warmste dag, welke tot nu toe dit jaar is voorgekomen. In de middaguren was de temperatuur 85 gr. in de scha duw. Ook in Zuid-Duischland was het zeer warm. Door het Met. Instituut wordt mede gedeeld, dat geen verdere stijging van de temperatuur is 4e verwachten, doch dat het mooie zomerweder voorloopig nog wel zal aanhouden. Groote hotelbrand in Amerika. Een in de nabijheid van Tauversvil- le gelegen hotel is afgebrand. Er be vonden zich 48. gasten in het gebouw, terwijl het personeel 40 man telde. Drie personen zijn tijdens den brand om bet leven gekomen, negen wordep vermist en elf zijn gewond. De Baltische Staten en Sovjet-Rusland Te Reval wordt een conferentie van ministers van buitenlandsche zaken der Baltische staten gehouden. Voornaamste onderwerp van behan deling is het aanbod van sovjet-Rus land inzake het aangaan van een ver drag. In politieke kringen te Reval wordt aan deze bijeenkomst zeer veel beteekenis toegekend. Uit Warschau verluidt, dat ook Polen den wensct koestert, zich aan te sluiten bij bet ge meenschappelijke antwoord der drie Baltische staten. i\ KORTE BERICHTEN. Chamberlain heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat het begin der onder handelingen om een einde te maken aan de nhandelsboycot te Hongkong, is vastgesteld op den isden van deze maand. Gisteren werd overeen gekomen, dat de passiva tusschen Duitschland en Zweden met i 'October zullen komen te vervallen. De Belgische mnnwerkers zullen met ingang van de volgende week een loonsverhooging van 5 pet. ontvangen. -Daar ae arbeiders de voorwaarden der patroons hebben aanvaard, is de staking der metaalbewerkers in de ha* ven van Antwerpen geëindigd. Het werk is neden hervat. De socialistische afgevaardigde Auriol heeft namens de Socialistischs Kamerfractie een motie ingediend, waar in de Fransche regeering uitgenoodigd wordt, onderhandèlingen met ae regee ring te Washington te beginnen ten einde een herziening van de schuldover eenkomst te varkrugeo,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2