NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 JULI 1926 TWEEDE BLAD. Wil! HE BIJDEN ZESSEN. Onyustige balans. De altijd lezenswaardige Haagsclie briefschrijver in „De Tijd" heeft deze week zijn bespiegelingen gewijd aan het afgeloopen parlementaire jaar. „Een sleclit jaar" noemt hij het. Een jaar waarin eigenlijk niets bij zonders op wetgevend gebied tot stand kwam. Natuurlijk zijn er altijd de jaarlijk- sche begrootingen waarop men wijzen kan. Maar het waren begrootingen waar de „pit" uit was; credietwetten, meer niet. .Verder een paar handels verdragen, een paar oude besjes van wetsontwerpen een daarvan heeft in alle stilte 14 jaar op den gewichti ge n dag liggen wachten en einde lijk het nog van het Kabinet-Ruys af komstige ontwerp Bioscoopwet. Inderdaad, merkt de „Standaard" hierbij op, een slechte balans. Niet voor het Kabinet, dat aan de zen toestand onschuldig is; maar'voor het Parlement dat een crisis verwekte, bij de oplossing er van volkomen' im potent bleek en dus de verantwoorde lijkheid voor het onvruchtbare parle mentaire jaar heeft te dragen. Nu wordt het, zien we wel, door die ver antwoordelijkheid niet al te zeer ge drukt. Dat gaat natuurlijk zoo met massa-verantwoordelijkheid. De ©en schuift de schuld op den ander. Dat willen wij thans niet doen. We willen niemand in het bijzonder als den schuldige of den hoofdschul dige aanwijzen; maar wat we wèl met eenig genoegen ook nu weer, con9ta- teeren: de A.-R. Kamerfractie ging in heel de crisisaffaire vrij uit en be hoeft dus niet beladen te worden mat een aandeel in de onvruchtbaarheid van het afgeloopen parlementaire jaar Haar standpunt vóór, hare houding tijdens de crisis verried een juisten kijk op hetgeen gebeuren zou als het' Kabinet-Colijn moest heengaan en door een indifferent ministerie zou worden vervangen. En we vreezen zeer, dat de volgende jaren even weinig kans op lof bieden als het jaar dat voorbijging. Dienstweigeraars op school. De neutraliteit der openbare school aldus onze Rotterdammer, komt vooral op nationale feestdagen tot uiting in plaatsen, waar de onderwij zers het socialisme zijn toegedaan. Zoo lazen we dezer dagen in een be richt, dat „een zeer groot deel van het onderwijzend personeel van een open bare school te Schoten geweigerd heeft te voldoen aan het verzoek van den inspecteur van het lager onder- wijss om op de scholen aan de kinderen de gedenkplaat uit te reiken, die ver vacirdlgd is ter gelegenheid Van het zilveren huwelijksffeest van t Konin- lijk Echtpaar en waarvan exempla ren voor bovengenoemd doel door het gemeentebestuur van Schoten waren aangekocht. Daarop heeft de inspec teur aan het personeel opdracht gngeven, de platen aan de kinderen uiit te reiken". Of de opdracht uitgevoerd is, weten .we niet en doet er ook niets toe. Vast staat, dat de openbare onderwijzers, werkzaam aan Overheidsscholen, in een monarchaal bestuurd land, wei gieren om hun plicht te doen. Zij staan als burgers wat hun volste recht is een andere orde van zaken voor; zouden natuurlijk met genoegen het portret van een socia- listischen dictator of president uitdee- len; maar ze weigeren een behoorlijke houding aan te nemen tegenover het wettige Hoofd van den Staat. Hoe zou het een ambtenaar vergaan, die weigerde om de gebruikelijke hof felijkheid en eerbied in acht te nemen tegenover een socialistisch wethouder of burgemeester, omdat hij een ande re politieke richting is toegedaan? Ieder begrijpt, dat bij, terecht, zijn biezen wel kon pakken. Wie vrijwillig een betrekking aanvaardt, is geroepen om uit te voeren, wat redelijker wijze van hem verlangd wordt. Én het is redelijk, dat in de Staats school het wettige Staatshoofd hoffe lijk bejegend wordt. Niemand wordt gedwongen om zich in zoodanige positie te stellen. Wii de S.D.A.P. eigen scholen stichten, zij kan liet zonder geldelijke opofferingen doen. En dan kan men eiken morgen :ie „Internationale" zingen. Liefst eiken morgen, anders zouden do leerlin gen denken, dat de morgen werkelijk was aangebroken, waarop de Interna tionale zal heerschen op aard! Maar het is zedelijk ongeoorloofd om de openbare school a's n dienaar binnen te treden, en vlak daarop te weigeren zich naar de school-regels te gedragen. Ook mag de Overheid in zoodanige dienstweigering niet berusten. De leerlingen zouden gaan meenen, dat nationaal en anti-nationaal woor den van gelijke beteekenis zijn. KEEK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Maarasen, D. J. v. d. Graaf te Ridderkerk. H. A. Leeumans te Delft, en J. H. F. Remme te Am sterdam. Beroepen: Te Loon op Zand, M. B. Verkerk te Puttershoek. Te Huizen, J. J. Timmer te Ermelo. Bedankt: Voor Bergschenhoek, D. J. v. d. Graaf te Ridderkerk, l GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Paesens-Moddergat, I. K. Vessels te Veere. Bedankt: Voor Ede, G. Laarman te Klundert. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor De Krim, H. 0. de Bruin te Murmerwoude. Dr. A. Kuyper Jr. Dr. A. Kuyper Jr., Geref. predikant te Rotterdam! is in zooverre hersteld, dat hij tegen de helft van deze maana naar Duiten mag gaan. Het ligt in de bedoeling, dat hij in Bloemendaal een tijdlang rust zal nemen. De schorsing van Ds. v. Duin.. Omtrent de vergadering van de clas sis Haarlem der Geref. Kerken, waarvan wij gisteren reeds een en ander mee deelden, meldt de „Stand." nog het vol- Op de buitengewone vergadering der classis Haarlem waren aanwezig 3° gevaardigden en 7 adviseurs. Ditmaal waren, behalve de synodale advies-com missie mede aanwezig de deputaten ad art. 49 K. 0., n.l. Da. Breukelaar, van Zaandam Ds. Meyer van Alkmaar, Da. van Schelven van Overveen, Ds. Schweitzer van Buiksloot, en Ds. Tom Van Hilversum. Allereerst wordt gediscussieerd over de vraag, of deze zitting een voortge zette, dan wel een buitengewone ver gadering is. De praeses verdedigt het eerste standpunt. Uit de vergadering gaan echter vele stemmen op, die plei ten voor het tweede. De praeses weigert Ds. Brinkman het woord, die hiertegen sterk protesteert, temeer daar Prof. Kuyper wel het woord werd verleend en niet aan spr., die qualitate qua aanwezig is. Op voorstel van Prof. Kuyper wor den de notulen over dit punt gelezen, die uitwijzen, dat de zitting thans een buitengewone is. Praeses is nu Ds. Brussaard; scriba Ds. v. d. Brink, assessor Ds. Diemer De afgevaardigden van Santpoort, de nieuw geïnstitueerde Kerk in de clas sis, alsmede Ds. Siertsema, van Haar lem, voor de eerste maal in de Classis aanwezig, worden door den praeses ver welkomd. Het protest van Ds. v. Duin tegen zijn schorsing, alsnu aan de orde van behandeling, wordt na breede discussie verworpen met 16 tegen 5 stemmen en 5 blanco. De prae-adviseerende .leden stemden allen voer. De afgevaardigden van Haarlemmermeer-Oostzijde en Hoofd dorp blijven buiten stemming, maar con iormeeren zich. Op advies van de De putaten ad art. 49 neemt de Classis met 2 stemmen tegen 1 blanco het voorstel aan om Ds. v. Duin te vragen instem ming met de verklaring, die aan Dr. Geelkerken door de Generale Synode ia voorgelegd. Ds. v. Duin zegt, dat hij die verklaring niet kan en mag teeke nen. Deputaten adviseeren alsnu: ten ie. Ds. v. Duin te schorsen in zijn dienst; ten 2e. de zaak Ds. v. Duin te brengen naar de Part. Synode met verzoek haar door te zenden naar de Generale Sy- mode, opdat deze daarover in haar ge heel lieslisse. Dit voorstel wordt aangenomen met 18 tegen 8 stemmen en drie in blanco Do commissie op de vorige vergadering benoemd, om met verscheidene predikan ten en ouderlingen over gerezen mis verstanden saam te spreken, deelt mede dat die besprekingen niet tot een einde gebracht konden worden. Hulppredikster. Als hulppredikster voor de Ned. Herv. Gemeente te Koedijk is aangesteld mej. J. A. Hamersen, candidate tot den Hei ligen Dienst te Leiden. Zjj ia in haar bediening ingeleid door Ds. Boeke te Schoorl. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het prop. ex. Theolo gie, J. L. Wielenga, Amsterdam. -J. L. Bakker, Amsterdam. D. W-. v. d. Laan, Rqsenburg-Utrecht. J. v. d. Guchte, Bergen op Zoom. en M. Hinlopen, Am sterdam. Centrale voor Jeugdarbeid op G.6. Van 12 tot 14 Juli a.s. zal in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort wederom een Congres worden gehouden, uitgaande van de Centrale voor Jeugdarbeid op Gerei. Grondslag, onder voorzitterschap van Prof. Dr. T. Hoekstra. Behandeld zullen worden de volgende onderwerpen: „Het persoonlijk geeste lijk leven onzer jonge menschen en onze jeugdorganisaties", in te leiden door Ds 1W. A. Wiersinga van Wormer, en „De lichamelijke ontspanning en opvoeding" in te lelden door den heer Joh. u. Francken, van Rotterdam. Er zjjn nog enkele plaatsen voor deel nemers beschikbaar, mits deze onmid dellijk besproken worden bij Prof. Dr„ G. Chr. Aalders, Nassaulaan 17, Hilver De hervorming van den Islam. Ds. J. D. Wielenga schrijft in „De Reformatie" over de geweldige omkee ring welke zich allengs in het Moham medanisme voltrekt. Het pan-islamisnie van vroeger is totaal verdwenen. Dit kwam reeds aan het licht, toen in den, oorlogstijd het uitroepen van den „heiligen oorlog" op mislukking uitliep. En dat is sindsdien hoe langer hoe duidelijker geworden, Nationalisme is in de plaats van het pan-islamisme gekomen, nationalisme, aat het verlangen naar vrijheid en zelf standigheid in minder godsdienstige ba nen, maar wel in sterk anti-IV estersche linién leidt. Merkwaardig is het verlangen naar democratie, in plaats van de theocratie, welke toch hei Mohammedanisme van nature eigen is. Nog geen twintig jaar geleden was de Sultan van Turkije in eigen oog en in dat van zijn volk de scnaduw van God op aarde, ilji oefende goddelijke en absolute autoriteit uit over zijn voik, en had als kalief ook groot gezag over alle Mohammedanen in au- uere landen. Maar de sultan is dooi zijn eigen onderdanen verloochend, het kalifaat ir afgeschaft en een consti- tutioneele democratie is ingevoerd, wel- ke er geen aanspraak op maakt, boven het volk te staan. Uit dit alles voigt nog niet, dat het met den Islam ais Godsdienst gedaan is. Veeleer valt op verscheidene plaat sen een herleving waar te nemen. Zq die het gevaar van den opdringenden invloed van het Wisten zien, vereent gen zich, om het Mohammedaansch ge loof te versterken. De Turk moge dan zijn geloof verloochenen, de Indiër stelt zich daar rechtstreeks tegenover. In Syrië en Egypte wordt godsdienstige lectuur gretig gekocht eu gelezen. Echter wordt tevens de noodzakelijk heid gevoeld, om den Islam meer in ovei een stemming te brengen met de mo derne wetenschap. En er is een krach tig streven, om de uitspraken van den Koran zoo uit te leggen, dat ze passen op den tegenwoordigen tijd. Indische predikanten. •In ,,d.- B.ijde Wereld", liet rel g.eua socialistische wèekblad lezen wij: „Er is gebrek aaa pred.kanten in Oost- en VVtest.Indiê. De commissie voor de zaken der Prot. Kerken in om- ze koloniën maakte onlangs bekend, dat gegadigden spoedig benoemd zul len worden. Bij deze benoeming zullen 'echter socialisten zoo goed als zeker uitgesloten worden. Een onzer geestverwanten, lid der S.DA.P. schreef eenigen tijd geleden aan de commissie, ot zijn politieke richting voor een benoeming een be zwaar zou zijn en ontving daarop dit merkwaardige antwoord van den se cretaris, ,,dat hij het na raadpleging van de commissie 'in pleno i'voTtaJl- lig; niet waarschijnlijk acht. dat de meerderheid van de commissie er voor zou zijn te vinden, mede te werken tot; de introductie van het genus sociap listische predikanten in de Indische kerken". Onze kiezers hebben echter in onze Kamer wel het genus '(soort) socialis tische predikanten in de Tweede Kat- mer geïntroduceerd (binnengeleid! en deze zal ongetwijfeld dein minister eens vragen ot zulk 'een boycot van socia listische predikanten geoorloofd is. Immers ae predikanten in Indië zijn min ot meer ambtenaren, zoolang daar nog geen scheiding tusscfien kerk en: staat is tot stand gebracht. Het bovengenoemde genus heelt ook de eigenschap, om geen onrecht te dulden van anderen, maar zichzelf ook geen onrecht te laten welgevallen". Met belangstelling zien wij den ver deren loop der zaken tegemoet. 't Maakt inderdaad wel een eigenaar- digen indruk, dat predikanten die hoe- wet socialist, tooh in volle rechten staan in de Ned. Herv. Kerk, voor den dienst in Indië uitgesloten worden. De consequentie van de leervrijheid zal meebrengen, dat van mëervrijheid in Indië geen sprake zal kunnen zijn op den duur. Inwendige Zending. Zooals men reeds in de bladen ge lezen zal hebben, is Dr. 0. Norel, Di recteur van het Centraal Bureau voor Inwendige Zending, btroepén als predi kant te Leeuwarden en heeft hij d.t be roep aangenomen. Het aftreden van Dr. Norel als Di recteur beteekent natuurlijk voor den Centraal Bond een ernstig verlies. Gelukkig echter bestaat ér kans, dat Dr. Norel nog op de een - of andere wijze met den Bond verbonden blijft, zoodat zjjn rijke ervaring dienstbaar kan blijven aan het werk der Inwendige Zending in het algemeen en van den Bond in het bijzonder. Dienaangaande worden nog bespre kingen gevoerd. Intubsehen gaat de ai- beid van het Centraal Bureau, Stad houderskade 137 te Amsterdam ad vies en informatiedienst, arbeidsbemid deling enz. op de gewone wijze voort Uit het Sociale Leven. De staking in Engeland en de Chr. vakbeweging. De Engelsche Mijnwerkers-Federatie heeft tot alle buitenlandsche vakorga nisaties een oproep om steun doen uitgaan. Ook de Christelijke vakbewe ging in ons land heeft een dergelijk verzoek ontvangen. Deze steunoproep bevat tweeërlei: in de eerste plaat: een verzoek om financieele hulp en in de tweede plaats wordt gevraagd maatregelen te nemen, zooals staking, boyeot of anderszins om den invoer van kolen in Engeland te beletten. Het dagelijkscli bestuur van bet Christelijk Nationaal Vakverbond heeft naar aanleiding daarvan aan de aangesloten organisaties bet volgende medegedeeld: 1. Het is buitengewoon moeilijk de situatie in Engeland, wat bet mijncou- flict betreft, te beoordeelen. Wat mo menteel precies mogelijk is, om uit het conflict te komen, welke der par tijen de hoofdoorzaak is, dat iiet con flict blijft voortduren, het is buitenge woon moeilijk voor een buitenstaan der daarover een oordeel uit te spre ken. 2. Aan bet verzoek om door staking boycot' enz., den strijd der mijnwer kers te steunen kan niet worden vol daan. Afgezien van betgeen we hier boven schreven, dat we ons oordeel over den huidigen stand van bet con flict moeten voorbehouden, kan toch zeer moeilijk een dergelijke steun van buitenlandsche organisaties worden verwacht, waar de Engelsche schepen en de Engelsche transportarbeiders de door het buitenland geleverde kolen vervoeren en verwerken. Wij spieken daarmee geen oordeel uit over die ver voeren en verwerken, maar bepalen ons er toe, dit te constateeren In ver band met bet verzoek aan buitenland sche organisaties om tot staking, boy cot, enz. over te gaan. 3. Wat het verzoek om financieeien steun betreft, zijn wij van oordeel, dat ook daaraan niet voldaan moet wor- nen. Afgezien van het feit, dat wij in eigen land er niet aan denken stakin gen, door „moderne" vakbonden gepro Uameerd, te steunen, moeten wij er op wijzen, dat dit verzoek om steun, ge heel onorganisatorisch tot or*s is go- komen. In eigen beweging zouden wij eer^ dergelijk optreden veroodeelen. De vakbonden aangesloten bij ens Ver bond hebben niet het recht een alge- meene steunbeweging te organiseeren. Dat is de taak van het Vakverbond. Een steunbeweging voor de Engel sche mijnwerkers zou o.i. moeten worden georganiseerd door den Gene- ralen Raad van bet Engelsche vak- vereenigings congres. Indien men steun wenscht van de Christelijke vak beweging, zou deze Raad zich hebben te wenden tot het bestuur van het In ternationaal Christelijk Vakverbond, dat dan, zoo het van oordeel was, dat steun moest worden verleend, zich kon wenden tot zijn aangesloten lan delijke vakcentralen, met verzoek ic hun land, onder hun leden een steun beweging te organiseeren. Wanneer men zich even indenkt, welk een verwarring ontstaan zou, in dien elke vakbond maar op eigen houtje een steunbeweging, en dat nog wel internationaal, ging organiseeren, zal men het met ons eens zijn, dat reeds alleen daarom aan dit verzoek om financieeien steun niet kan wor den voldaan. Loongeschil. De directeur van de glasfabrieken te Nieuw Buinen heeft de door de ar beidersorganisatie gevraagde loons- verhooging van 10 pet. afgewezen. Hij heeft zich bereid verklaard voor de erkende Chr. feestdagen, niet op Zon dag vallende, een vergoeding te beta len van f 2.50 per dag eh per betrok ken arbeider. Staking. Te Bovenpekela hebben gisteren 20 meisjes, werkzaam aan de cartonnage fabriek Sparreboom, het werk gestaakt Eisch hooger loon. Staking van steenlossers; Te IJmuiden is onder de lossers der steenschuiten een wilde staking uitge broken, wegens een plotseling gestel den eisch tot loonsverhooging, waar aan de werkgevers niet wilden toe geven. Thans worden de aankomende steen schuiten door de aannemers "zelf ge lost. BINNENLAND. De weeldeverteringsbelasting. De Vereeniging van Nederlandsche wijnhandelaars heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij schrijft, dat de belangen van den wijnhandel in nauw verband staan inet de voorgestelde wijziging van de Zegelwet 1917 en de heffing van een weeldeverteringsbelasting, aangezien deze handel ten zeerste be trokken is bij het hotel- en restaurant bedrijf. Voorts wordt in hel adres ge zegd, dat de wijziging van de Zegel wet de toch al zware lasten, die direct en indirect op het hotelhouders- on koffiehuishoudersbedrijf drukken, op zeer bedenkelijke wijze zou verzwaren en dat het vreemdelingenverkeer, dat toch al in ernstige mate lijdt onler de ongunstige valuta, op niet onbedenke lijke wijze door de aanhangig» plan nen zou wórden belemmerd. De vereeniging vraagt aan de Ka mer, de behandeling van d-5 wetsont werpen te schorsen en niet andermaal ter hand te nemen, alvorens o.m. kan worden beschikt over de resultaten van een diepgaand onderzoek naar: a. de kosten, de technische bezwar- n en de gevolgen van de uitvoering van FEUILLETON. - T-r-»x» BI I Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 18) Was ik 'dezen morgen in de kerk niet? Men zal ons martelen, ons vermoorden, onze woning tot den grond afbranden „Maria" zuchtte de notaris, „om uws levens wil, vertrek van hier: het is nog tijd. Vlucht naar een andere gemeente." .Alleen? U verlaten? En honderd docden sterven in de onwetendheid van net lot mijns echtgenoots, van het lot mijns kinds? Neen, mij verschrikt de dood niet; ik lijd en bezwijk bij de overtuiging, dat degenen, die ik bemin met een schrikkelijk gevaar bedreigd zijn. O, vlucht beiden met mij! Levert onze woning, al wat wij bezitten, aan hunne woede, aan hunne wraak; maar redt uw leven, redt uw leven en het mijne!" „Het kan niet zijn, Mariazeidei de notaris met neerslachtigiheid. „Onze afwezigheid zou ons verraden; wij zon den hunne wraak niet ontsnappen. Nu mogen wij nog hopen, dat zij niets ont dekken zullen." Zij wendder* beiden met schrik het hoofd naar Elrüno, wiens leden zij krampachtig hoorden kraken, terwijl een dor ge-grol uit zijn keel opwelde. De Jongeling ging tot ton muur, greep het jachtgewoel', dat er nevens hing, spande den haan er van en, zoo tot zijn ouders naderende, zeide hij op somberen toon en met dwazen blik: „Ah, hunne onrechtvaardigheid zou zooverre gaan, dat zij mijn vader, mijn moeder zouden dooden? En ik, ik zou laf genoeg zijn om uit vrees", uit af schuw voor hetgeen ik heb gedaan, uw leven opofferen! Neen, vertrekt bei den van hier; vlucht, ik wil het. Al leen zal ik hunne woede trot sen. Ik zal hun zeggen: welnu, ja, ik ben het, Bruno, die den korporaal het hoofd in sloeg; maar bij dit woord zal een an der dwingeland voor mijn voeten stor ten, en, moet ik sterven, het zai zijn in ecu plas bloed, in het hatelijk bloed der vijanden mijns vaderlands IJselijk was hij onder het uiten dep zer woorden; met koortsige stuiptrek king wrong hij het geweer in de vuist; zijn oogen schenen hem uit het hoofd te staan, zijn aangezicht was bleek, zijn wangen beefden. Men zou gezegd hebben, dat de arme jongeling eens klaps met zinneloosheid was geslagen geworden. „Uit medelijden met ons, Bruno" smeekte de notaris, „vergro(ot onzen schrik niet. Het was aisof hij, in volle bewusteloosheid gedompeld, vergeten had waar hij rich bevond en wat er geschiedde. Bevend van angst, liet de moeder zich voor hem op de knieën vallen ec, onder het storten van een tranenvloed de banton tot hem opstoken ie. kerm-. de z.j. „O Bruno, mijn zoon, schei uit; leg dit wapen af, ik smeek u. Gij wilt dan nog meer bloed storten om een akeli- gen dood te sterven?' „Moeder, moeder lief, ik vil u red den" stamelde hij, terwijl hij met he vige ontroering haar van den grond vphia". „Mij redden?" herhaalde de vrouw. „Kan de dood van haar eenig kind een moeder redden? Is zijn leven dan haar leven niet? Bruno. Bruno, ik bezweer u bij mijn liefde tot u, word kalm, ver:aat uw schrikkelijk besluit." „Maar dan moeten wij altezamen door de handen der vreemde beulen sterven!" klaagde de jongeling in ver twijfeling „Altezamen sterven herhaalde de vrouw, „het is toch beter, dan dat mijn kind alleen de wereld vet late." „Arme moeder" zuchtte Bruno, ter- wij' bij, gedeeltelijk van den zcduw- storm verlost, haar omhelsde, „ver geef het mij. Er gebeurt iets schrik kelijks in mijn binnenste: het bloed bruist mij door de aderen, de hersens gloeien mij in het hoofdhet gevoel onzer onmacht is mii een hel.. Hij zag hoe de drift, die zijn woor den nog bezielde, zijn benauwde moe der beven deed. Vol wanhoop en bit terheid hernam hij: „Maar wees gerust, moeder, ik zal mij stilhouden; en, moet het zijn, ik z&l veinzen laf te worden, kruipen voor het vreemd gebroed...." Hij ging tot den muur en meende het geweer weder op zijn vorige plaats te hangen; doch nu liet een bijna on vatbaar gerucht zich beneden aan de achterdeur hooren. Bruno bleef met de hand aan het opgehangen geweer staan; maar zijn moeder sprong naar hem toe en rukte hem van het wapen weg. Terwijl allen met onbeschrijfelijke benauwdheid luisterden, hoorden zij de achterdeur opengaan en iemand de trap opklimmen. „Ah, het is Jan!" zuchtte de notaris. Inderdaad, de oude knecht trad in de kamer. Hij was uitnemend bleek en scheen in al rijn léden te beven. „Zij komen, zij koeien!" zeide hij met verkropte stem. En dan, haastig tot Bruno gaande, trok hij hem in een hoek en sprak zeer st.il in zijn oor: „Bruno, het oogenblik is gekomen: toon, dat gij een man zijt. De honden hebben rond om den sterfput geloopen, hei vlierhout vertreden en de aarde opgekrabd. Het lijk moet verder weg; nog eenige minuten, en de Sankulot- ten zijn hier. Gauw, help mij: ik zal een spade nemen, wij zullen hei in bet elzenbosch begraven De jongeling ging tot zijn moeder en tot zijn vader, omhelsde elk nog eens met ongemeen© vurigheid, zedde hun. dat hij rich verbergen ging. en volgde den knecht met snelle stapper» Zij liepen tot den sterfput, trokken het lijk er uit en sleurden het hij over ijling door een eikenkant in de rich ting van het elzenbosch. Weinige oogenblikken daarna werd er hevig op de deur der woning'van den notaris geklopt; men riep van bul ten, dat men in naam der Wet openen zou De vrouw bleef op de bovenkamer terwijl de notaris naar beneden ging om de poort te ontsluiten. Een dertigtal soldaten met bloote zwaarden drongen de benedenzaal bin nen. Hun blikken waren vol wraak zucht, en zij overlaadden in het eerst den verschrikten notaris met allerlei dreigende woorden; doch hij met schijnbare koelheid vroeg hun in de Frausche taal wat 'dj begeerden Simon-Brutus deed zijn mannen zwijgen, zette zich in een stoel en vroeg met strenge stem: „Is hier gisteravond of dezen nacht een Fransch soldaat gekomen?" „Er is een soldaat gekomen" ant woordde de notaris. „Om welk uur?" „Tusschen elf uren en middernacht, geloof ik." „Wat kwam hij hier doen?". „Hij is mij komen verzoeken om twintig flesschen wijn te leve;eu; ik heb ?.e hem gegeven." „En is hij alsdan vertrokken?" „Hij is vertrokken." „Wie wa« met hem?" „Mijn knecht Jan." „Waar is uw knecht?" „Ik weet het niet; hjj is djh soldaat voortgegaan."

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5