NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 JULI 1926 DAGAGENDA. Oegstsoest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht-, en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Juli a.s. waarge nomen door de apotheken van de H.ïI. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Tel. 406. per request geuite wenschen inzake verruiming van tijdelijke immigratie voor zakenlieden en afschaffing van visakosten aan te dringen, geheel con form de overeenkomsten, die Amerika wel reeds met andere landen afsloot. Uit het Sociale Leven* i .mrrf Werkgevers in het bakkersbedrijf. In de verleden week gehouden jaar- lijksche algemeene ledenvergadering der Nederlandsche Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf zijn als -hoofdbestuursleden herkozen de heeren H. R. Hetzel, directeur der N.V. Vereen igde Bakkerijen, 's-Gravenhage, Voorzitter; C. Ulrich, Wassenaar, vice- voorziiter; N. J. ten Bosch, directeur der maatschappij de Korenschoof, Utrecht; H. van Dopsteen, lid der fir ma Kooien, Nicola en Co., Leiden; H. Franken, broodfabrikant te Haarlem; B. Hus, president-commissaris cler N. V. Meel- en Broodfabrieken De Zeeuw. 's-Gravenhage; J. Ketelaar, directeur der N.V. Broodfabriek Ceres, Arnhem; J. Ph. Peters, P. Pool, J. Siemons brood fabrikanten te Rotterdam, en G ,K. Schoep's Bakkerijen en Handelmaat schappij te Rotterdam. De secretaris der vereenigjng, dó heer W. J. van der Meer, bracht het jaarverslag uit, Waarin hij o.m. wees op de nadeelen, welke het grootbedriji nog steeds ondervindt tengevolge van de in de Arbeidswet opgenomen rege ling van den nachtarbeid in broodbak kerijen. Uit het drukkersbedrijf. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van den Ne- derl. Graf. Bond werd een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, om van het recht van opzegging van het contract in het boekdrukkersbedrijf geen gébruik te maken. Waar zoowel de patroons-( als de cfverige arbeidersorganisaties 'in de ty pografie reeds een dergelijk besluit hebben genomen, is hierdoor de hui dige collectieve arbeidsovereenkomst, welke zou eindigen 26 Maart 1927, met één jaar verlengd. BUITENLAND. DE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS^ Het rapport van de financieele ex perts dat o.m. heden in de Fransche Kamer besproken wordt is Zaterdag verschenen. Het is een document van 50 pagira s waaraan nog zal woi'den toegevoegd een aantal bijlagen, waarin de juiste positie van begrooting en schatkist zal worden uiteengezet. In de inleiding waarschuwt de com missie het Fransche volk voor het ge vaar van den financieelen toestand, en verklaart zij, dat de taak van het herstel een lange en pijnlijke taak zal zijn. De val van den franc heeft de ka pitaal-vernietiging, die het gevoig is geweest van den oorlog, nog verergerd. ,Velen in Frankrijk leven in de illusie van een schijnbare welvaart, doch in vele gevallen zijn de winstcijfers on werkelijk. Het Fransche volk, zegt het rapport, werkt en produceert. De mee3 ten verarmen daarbij onbewust. De commissie spreekt als haar over tuiging uit, dat de franc zoo spoedig mogelijk gestabiliseerd moet worden, en het geheele rapport heeft ten doel, de middelen daartoe te bespreken. De ze stabilisatie moet ten slotte lot stand gebracht worden door een wet, doch niet voordat een stabilisatie op de wis selmarkt een feit is geworden. De vborwaarden voor stabilisatie. De voorwaarden, noodig1 voor de sta bilisatie, zijn: le. het tot stand brengen van een evenwicht in*de betalingsbalans door het stopzetten van den kapitaaiuitvoer door het verkrijgen van buitengewone en'tijdelijke buitenlandsche cre-lieten en door den terugkeer van Franseh ka p.ilaal uit het buitenland. 2e. het werkelijk in evenwicht bren gen van de begrooting en van de reke ningen van de schatkist. 3e. de finale regeling van de Fran sche verplichtingen aan het buiten land. 4e. aanpassing van .het algemeen be drijfsleven aan de nieuwe monetaire situatie. 5e. een reserve in goud en in buiten landsche valuta's, voldoende "Ui met het handelspapier de bankbiijctt9ncir- culatie te garandeeren. Deze voorwaarden worden afzonder lijk in het rapport besproken. De belastingen. De voornaamste aanbevelingen met betrekking tot de belastingen zijn: le. De „carnets de co'upons dia wei nig opbrengen en de beleggers irritee- ren, moeten worden afgeschaft. «Je. De inkomsten- en de successiebe lasting moeten worden verminderde 3e. Een verhooging van de douane tarieven, welke evenwel niet al te pro tectionistisch mogen worden «n i© RECLAME. MIJNHARDT'S Hoofdpijnfabletten werken terstond. Glazen Buisje 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. onderhandelingen met andere landen niet mogen bemoeilijken, moet onver wijld worden ingevoerd. 4e. De omzetbelasting ter hoogte van 2 pet. moet uniform toegepast worden op alle transacties. Er moet evenwel geen belasting worden geheven op den uitvoerhandel. 5e. De spoorwegtarieven moeten ver hoogd worden, terwijl de tabaksprijs geleidelijk moet worden yerhoogd in verhouding tot de depreciatie van den franc. Ratificatie van de overeenkomst van Washington noodzakelijk. De commissie verklaart het, ten ein de deze buitenlandsche credieten te verkrijgen, absoluut noodzakelijk, dat het parlement de overeenkomst van Washington ratificeert, en dat de re- geering een dergelijke overeenkomst met Engeland sluit. De drie punten, die opschudding zul len veroorzaken zijn: meer belastingen, meer buitenlandsche leeningen en ra tificatie van de overeenkomst van Was liington. De plannen der Fransche regeering. De bladen twijfelen niet, of Caiilaux zal zich voor een groot deel laten lei den door de conclusies van het rapport der experts. Volgens de „Echo de Paris" zal de regeering, na van de Kamer een alge meen votum van vertrouwen te heb ben verkregen, haar de noodzakelijke volmacht vragen voor het voortzetten der onderhandelingen over de regeling der schulden en het voorbereiden der credietoperaties. SPOORWEG-ONGELUKKEN IN FRANKRIJK. De oorzaak van het derailisinent. Dadelijk'na de ramp met den snel trein HavreParijs bij Archères;, werd een technisch en eer gerechtelijk on derzoek naar de orrzafcen ingesteld. De resultaten van dat onderzoek moeten natuurlijk worden afgewacht voor een beslissing mogelijk is. Eén ding is echter reeds zeker. De snel trein reed op de plaats, waar hij ont spoorde, met een vaart van 90 kiloi- meters, terwijl de voorgeschreven snel heid op die plaats de dertig kilometers' niet te boven mocht gaan. Wat den spoorweg betreft, aan den toestand daarvan kan men de ramp niet toeschrijven. Plet terrein is zan dig, en misschien heeft de hevige re gen tot kleine verschuivingen geleid. Maar de Cherbourgsche sneltrein pas seerde een uur voor den trein van Ha vre zonder de minste belemmering te ondervinden. 1 Het spoorwegongeluk bij Vigneux. De treinbotsing bij Vigneux, die an derhalf üur later plaats had 'dan de ramp bij Archères, en in hetzelfde'de partement Seine et Oise, bad gelukkig niet een zoo noodlottig verl,,op. De bladen melden omtrent het on geluk te Vigneux nog, dat een goe|- derentrein op het station werd aange reden door een personentrein van Montgeron naar Parijs. De locomo ief van den personentrein ontspoorde !Qn van den goederentrein werden vier wa|- gons uit de rails geworpen. Tien passagiers van den personen trein, de machinist én de hoofdcons- ducteur, werden licht gewond. Het blijkt, dat den machinist, bij1 zijru vertrek een speciale dienstorder is me degegeven, waarin hem werd opge dragen, onder bepaalde omstandigne- den langzaam te rijden, zulks in ver band met het onweer, dat boven de lijn had gewoed. Uit de resultaten van het voorloopig onderzoek schijnt men te moeten opmaken, dat hij, zich hier aan niet heeft gehouden. Geen Nederlanders onder de slachtoffers.*. Bevestigd wordt, dat zich. onder da slachtoffers van het treinongeluk te Archères geen Nederlanders bevinden. Het noodweer in Zuid-Oost Europa. Het is ook noodweer geweest in Z.- Oost Europa, in de ergste beteekenis van het woorcl. Onweders en wolkbreu keil hebben overstroomingen veroor zaakt, die bruggen en spoorwegen heb1 ben weggespoeld, duizenden hectaren vruchtbaar land onder water hebben gezet, en wa^ het ergste is, honden den menschen het leven hebben gekost! Vooral in Joegoslavië en Roeme|- nië heeft de ramp een omvang aan genomen, die, nu er nadere berichten worden ontvangen, ontzettend blijkt te zijn. In Joegoslavië zijn niet minder dan vijftig steden en dorpen, w.o. Klaui souburg in Roemenië, Nisj, Pirot, Zan- brod en Neusatz in Joegoslavië staan onder water. In laatstgenoemd laridi zijn, zooals gemeld, meer dan honderd personen om het leven gekomen, in Roemenië telt men reeds 209 slacht offers. De regeering heeft een voorloopig crediet van 1.200.000 dinar voor de hulpactie toegestaan. De laatste berichten luidden: De hcoge stand van net Donaui-water in het centrum van Joegoslavië neemt ai. De overstroomingen in het Moravei- district verergeren evenwel. Ook overstroomingen in België. Zware regenval, welke op. veie p.aaö- sen het karakter van een wolkbreuk aannam, heeft in den aig-loopennacnt het gebeid van Luik bezocut. Op veh- scneidene plaatsen z;jn de wegen ona^r geloopen en de verbindingen gestoord Nabij Mechelen, tusschen Boom en» iMeulkerk, zijn twee dijken doorgebro!- ken, waardoor een oppervlakte van; I 10 H.A. overstroomd is.. De materie eele schade is aanzienlijk, doch mfini- j schenlevens zijn niet te "betreuren. ONWEER IN BERLIJN EN OMGEVING. Het aantal slachtoffers grooter dan aanvankelijk gedacht. Omtrent de instorting van de kegel baan van het hotel Kranichsberg tc Woltersdorfer Schleuse kan nog het volgende gemeld worden. Tegen 5 uur hoorde men plotseling een ontzettend gekraak en een door merg en been dringend gegil. De blik sem was ingeslagen en had het dak van den 2 Meter hoogen muur tegen den grond gesmakt. De muur, die reeds door den aanhoudenden regen ondermijnd en verschoven was, kwam op de menigte terecht en voltooide zoo den vernielingsarbeid van den bliksem Slechts langzaam$tonden de onder de steenmassa's bedolven slachtoffers te voorschijn wordeii gehaald. Het aan tal gewonden blijkt grooter te zijn dan aanvankelijk opgegeven, namelijk 50, onder wie 20 zwaar gewonden. Ook in andere Oostelijke voorsteden van Berlijn heeft het onweer verwoes tingen aangericht. Te Adlershof heb ben in den middag van 1 tot 4 uur met korte tusschenpoozen wolkbreuken plaats gehad Op het traject Berlijn-Erkner stond het station van laatsgenoemdo plaats 20 c.M. onder water, zoodat de dagjes- menschen die naar Berlijn wilden te- rugkeeren, eerst schoenen en kousen moesten uittrekken, om den trein te kunnen bereiken. Bij Rüdersdorf vormde zich in den straatweg een scheur van 10 Meter Ook in deze plaats liepen de huizen on der en de brandweer had uren werk om de kelders weer leeg te pompen. De dorpen Friedrichshagen, Köpe- nick, Tasdorf en Mahlsdorf zijn geheel door het water geïsoleerd. Tot over maat van ramp vatte in laatstgenoem de plaats in de waterwerken een kabel vlani; de brand kon eerst na uren van ingespannen arbeid worden gebiuseht. Nog hedenmorgen was do brandweer overal in de weer. In de nabijheid van ICöpenick is de Wuhle huiten haar oevers getreden. Te Löcknitz, Erkner en Grünheido is dooi* hot onweer een groot deel van den oogst vernield, evenals in het dis trict Nic der-Barnim. De dorpen, die het meest geteisterd waren, werden gisteren door duizenden nieuwsgieri gen bezocht. Gistermiddag hebben opnieuw hefti ge onweders boven Berlijn gewoed, thans hoven de Westelijke voorsleien Friedonau, Steglitz en Charlottenburg. Talrijke kelders liepen ónder. Tegen 0 uur trok het onweer naar het Oosten va n Berlijn en zette de tegelijkertijd neerstroomende regens daar de kel ders onder water. Volgens officieele berichten hediaagt het aantal der clooden bij de ramp bij de Woltersdorfer Schleuse 14. 12 slachtoffers door den bliksem getroffen. Volgens de mededeeling van de poli tie van Woltersdorf en van twee doc toren zijn'twaalf van de slachtoffers der ramp van gisteren door d<*n blik sem getroffen en daardoor oip het ic- veu gekomen. Naar de bladen berichten, zijn giste ren tijdens een hevig omfeder twee broers in het Heiligenwald door den bliksem getroffen. Eén hunner was op slag dóód, de andere werd door den bliksem verlamd. Nieuwe aardbeving op Kreta. Telegrammen aan de „Tel." uit Kre ta maken melding van een nieuwe aardbeving te Kandia gistermorgen om 11.20. Er werd evenwel geen schade aangericht. EEN OPZIENBARENDE AFFAIRE TE TOULON. De voorzitter van de handelsrechtbank gearresteerd. In verhand met de verduisteringen, ontdekt bij een groote industrieele maatschappij te Toulon, is gisteren üe groot-industrieel Barel, voorzitter van de handelsrechtbank aldaar, gearres teerd, '-'/i'D KORTE BERICHTEN. t—Verschillende bladen weten nu weer mede te deelen, dat de Fransche Regeering tegenspreekt de berichten, dat Abd el Krim naar Madagascar zal wórden verbannen. In Djebel Druse melden zich tel kens meerdere rebellen-leiders bij den Franschen Opperbevelhebber aan. In Taza (Marokko) concentreeren de overgebleven onstandelingen zich. Zal dat het voorspel van het einde van den oorlog zijn? Geheimrat dr. Von Wiedfeld, de directeur-generaal vail Krupp is heden na een langdurige ziekte In den ouder dom van 55 jaar overleden. In het jaar 1923 ging de overledene als eerste Duitsche gezant na den oor log naar de Ver. Staten. Een onbekend gebleven persoon, heeft met revolverschoten den hoofd redacteur van een nationalistisch dag blad te Monastir, Popovitsj, gedood. Vlaai-dingen en Maassluis aldaar is aangekocht, een plechtige samen komst plaats.. De leiding van de samenkomst be rustte bij Ds. Elgersma, predikant op het hospitaalschip ,,de Hoop". iHiet woord werd gevoerd door de in Lerwick aanwezige predikanten, Ds. Bopwinan van Urk, en Ds Tolle naar van Pernis, alsmede door Dr. F. G. van As-peren, geneesheer aan boord van „De Hoop". Onder de aanwezigen bevonden2jch o.a. de heer Laurenson, vice-consul der Nederlanden te Lerwick, de heer W. A. A. Tullock, Duitsch vice-con sul aldaar en de heer J Gouda, reeder te IJmuiden. KERK EN SCHOOL. Een plechtigheid te Lerwick. Zondag j.l. had op de voor Hollandsche visschers te Ler wick welke onlangs door welwillen de medewerking van het ministerie van buitenlandsche zaken door de ge meentebesturen van 's Gravenhage, Gemeenteraad Leiden. (Vervolg 2e blad.) AVONDVERGADERING. De avondvergadering werd geopend te 8 uur 15. Aan de orde van behandeling was punt 14. Voorstel om ever te gaan tot den bouw van een schoolgebouw, bestemd voor gewoon lager onderwijs, op het terrein aan d,e Driftstraat en aan de Noordzijde van het verlengd^ der At- jéstraat en tot beschikbaarstelling van de voor den houw en de inrichting van de school henoodigde gelden. De heer S pen de l keerde zich tegen, het prae-advies en noemde de gronden waarop het steunt veel te zwak, speci aal waar als argument wordt aange voerd dat de kinderen uit een zeker stadsgedeelte te ver moeten loopen. Wordt aan wenschen als deze voldaan dan z.ullen er in alle hoeken der stad scholen en speelparken moeten bijko men. Dit zou te veel eischen van de gem. kas. Reeds zeer dikwijls moet de, gemeente zich van de bekostiging wm nuttige dingen terughouden, omdat de belasting onmogelijk kan worden ver hoogd. Daarom vindt spi\ het niet te rechtvaardigen, dat thans de bouw van een school wordt voorgesteld, ter wijl op andere openbare scholen nog plaats over is. De heer Verwey wijst op het ar tikel in de Onderwijswet, waarin aan het gem. bestuur de verplichting wordt opgelegd om te zorgen voor voldoende onderwijs in de gemeente. De v o o r z i 11 er: staan er de wijken ook hij? De heer Verwey: maar in het prae-advies van B. en W. wordt ook dit argument genoemd. Het comité voor Openb. Onderwijs heeft in de Kooi gewerkt met lijsten en daarbij zijn 212 handteekeningen, vertegenwoordigend 293 'kinderen tus- schen 3 en 6 jaar. Spr. vindt den houw hoog noodig. De heer Znidema heeft den heer Verwey tot op zekere hoogte met ge noegen gehoord. Het comité v. actie voor de O.L. School heeft zich onlangs, toen de Geref. Schoolver. een aanvrage indiende, de moeite gegeven om na te gaan of die wel gerechtvaardigd was, en er aanmerking op gemaakt, dat toen op de lijsten kinderen werden ge noemd, die den leerplichtigen leeftijd niet hadden bereikt. Wat het comité thans 'doet, op zichzelf, in den haak. Maar waarom dan aanmerking ge maakt op wat de Geref. Schoolvereen. deed? Wanneer de wethouder kan aantoo- nen, dat de school noodig is, zal spr. zich tegen het voorstel niet verzetten. Maar wel lieeft het spr. getroffen, dat deze school f 10.000,per lokaal moet kosten, terwijl onlangs toen B. en W. wilden betoogen, dat een nieuwe Gei*. School in de Kooi te duur zou worden het college aanvoerde dat een school aan de Lusthoflaan per lokaal slechts f 5000 zou kosten. Dan is de aanvrage der Ger. School wel een half jaar in voorbereiding ge weest, terwijl in dit geval de school commissie binnen eenige dagen advies moest geven. Verder merkt spr. op, dat het toch verstandiger zou zijn geweest, indien indertijd de raad het advies van B. en W. niet had gevolgd, maar gevolg was gegeven aan den wenk der Com missie, om nieuwe scholen aan de hui tenzijde van de stad te bouwen in ver band met de verplaatsing der bevol king. B. en W. zeggen wel heel een voudig, dat bij ontvolking van een school in de binnenstad het personeel slechts is over te plaatsen, maar de gebouwen, die veel geld hebben ge- -kost, zijn er toch ook nog. Wethouder Meynen verdedigt het voorstel omdat de noodzakelijkheid v. schoolbouw is gebleken. Zoolang mo gelijk heeft spr, den houw tegenge houden, maar nu mogen we niet lan ger wachten. Spr. voert aan, dat reeds vele kinderen op een school gaan, waarop zij eigenlijk niet behooren te gaan. Dat heeft o.m. tot gevolg, dat de kinderen dikwijls in dë drukke hoofd wegen moeten passeeren, wat heel ge vaarlijk is. De heer Spend el: geldt dat niet voor Chr. kinderen, of rekent de wet houder daarbij op een bijzonderen en gelbewaarder? Weth. Meynen zegt het daarop niet te willen laten aankomen. Spr. be toogt dat door den woningbouw op groote schaal aan den L. Rijndijk uit breiding van onderwijsgelegenheid in dit stadsgedeelte dringend noodig is geworden. Wat de schoolcommissie betreft, de ze lieeft reeds twee jaar geleden tot den houw van een nieuwe school gead viseerd. Slechts heeft spr. met haar van meening verschild wat de scholen in de Vrouwekerksteeg en de van de Werfïstraat betreft. Die tellen samen 24 lokalen, en spr. vindt dat het niet aanging die in eens te laten verdwij nen. Wat het verschil in raming be treft bij de aanvrage der Ger. School ver. en dit plan, zegt spr. dat cok de raming voor de Lustkoflaau ernstig is opgemaakt. Menschen, die verstand van houwen hebben zeggen, dat bou wen op een nieuw terrein duurder is dan bouwen tegen 'n bestaande school aan. Ten slotte wijst spr. nog op het nadeelige, dat het z.g. opschuivings systeem, dat den laatsten tijd werd toegepast, heeft voor het onderwijs. Het voorstel werd hierna z.h.s. aan genomen. 15. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Leiden, om toekenning van eene bij drage per Leidsche leerling op de Chr Hoogere Burgerschool alhier, over het jaar 1923. De heer Knuttel ontkent het be staansrecht der sectarisctie scholen naast de Openbare Scholen. Zij hedoe- len^het onderwijs minder wetenschap' pelijk te maken en daaraan kan spr niet medewerken. De heer Zuidema heefj^toiet +m-' hazing en teleurstelling kennis geno men van het advies van 3. en W. voor al van de minderheid. De meerderheid wil op het kleine bedrag a f1281, da voor deze belangrijke inricht ng ge vraagd wordt, nog een f500 heknihhe len. De minderheid wil het verzoek eenvoudig afwijzen. Een dergelijke houding had spr. var dit rechtsche college niet verwacht. De meerderheid weet dan tcch no*, een argümtnt aan te voeren voer eer bijdrage, n.l. dat de gemeente door de ze H.B.S. minder nitgaven heeft. Maai er zijn toch ook nog andere argumen ten. Een inrichting als deze werkt ez, tco mee Leiden als woonplaats meer aantrekkelijk te maken. Het is spr. he kend dat zich hier families hebben ge vestigd, omdat er een Chr. H.B.S. is Dit brengt voor Leiden allerlei voor deden mee. Bovendien, er wordt aar salarissen uitbetaald pl.m. f47000, waarvan toch ook weer inkomstenhc lasting wordt betaald. Uit de opofferingen die de belang hebbenden zich getroosten, blijkt Ja' hier aan een school als deze nehoefU bestaat. En als we dan zien dat de Gem. B B.S. een tekort heeft van f146.000 pei jaar; het Gymnasium een van f 4200(1 terwijl de Ambachtsschool f34000 krijgt, de vakschool v. meisjes f 3500^ en liet L. Muziekkorps f4000, terwijf men een belangrijke inrichting als dV Chr. H.B.S. wil opschepen met een ma ximum be'drag van f760, dan komt da spr. onbegrijpelijk voor. De beer El kerb out: Het is'een jodenfooi! De heer Zuidema dient mede na, mens den heer Eikerbout een •voorste', in, om alsnog het tekort van ae Chr H.B.S. over 1923 ad f 1281.37 te dekken De heer Deumer (C.-H.) verdedig- het voorstel-Zuidenia en doet een be roep op de linkerzijde, om billijk tv zijn en een breed standpunt in te no men, zooals zij ook in andere gemeen ten heeft gedaan. De heer Verwey (S.D.) is niet ovei tuigü van het bestaansrecht der Chr, H.B.S. Bovendien verplicht de wet d gemeente niet om in de kosten vaij haar exploitatie hij te dragen. Spr. i*, tegen het verleenen van subsidies aai. lichamen, waarin de gemeente geen zeggenschap heeft. De heer W ilmer (R.K.) wijst er. den heer Verwey op, dat deze aan vrage ïïioet. worden beschouwd ios van ue wettelijke verplichting der gemeen te, zooals we met tientallen van ander, aanvragen doen. Weth. Reimeringer zegt tegen subsidie- te zijn omdat de Gemeenten voor huiten komende leerlingen der C H.B.S. veel minder in het tekort bij dragen dan die der leerlingen van d< Gem. H.B.S. Die verhouding is f28 toi f 180. De voorzitter zegt het Chr. on derwijs te apprecieeren en ook, dat da ouders van vele leerlingen er een hou ger contributie voor over hebben. Maar spr. is tegen subsidie in dit ge val, omdat de gemeente Leiden bij dt wet wel verplicht is een openbare, maar geen Chr. H.B.S. te stich(en. Volgens spr. dienden in hoofdzaak, de buitengemeenten het tekort der C. H.B.S. te dekken. Spr. kan zich in dit geval wel hij den heer Verwey aanslmten. Wetl^ Meynen verdedigt Het voor stel van de meerderheid, om 60 pet. van het tekort hij te dragen. Spr. be strijdt allereerst wat de, heer Knuttel, omtrent het „sectarisch" karakter der H.B.S. heeft opgemerkt, om zich daar na aan te sluiten hij 't door den heer Wilmer gesprokene. We hebben van daag 2 subsidies toegekend, en tot geen van beiden waren we verplicht. Tegenover wat de heer Reimeringer namens de minderheid van B. en W. heeft gezegd, zegt spr. dat de f180 die de ouders der leerlingen van buiten, die de Gem. H.B.S. bezoeken, in 1923 betaalden, slechts de helft is van het geen de gemeente na aftrek van het rijkssubsidie en van het schoolgeld moet betalen. Er blijft voor de gemeen te dus nog f180 per leerling te b stal en over. En dat, terwijl op de Leidsche leerlingen niets kan worden verhaald. Het nadeel van de Chr. H.B.S. bestaat dus niet. Stemmen: daar gaat Reimeringer Weth. Meynen acht het daaren tegen vrij zeker, dat wanneer de Chr. H.B.S. er niet was, op de gemeente lijke een of meer parallel klassen zou den moeten worden gevormd, wat per kiasse f6500 meer zou kosten fWieth. Meijnen merkt nog o-p, dat de ouders der Ghr. H.B.S.-leerlingen; 144.000.meer schoolgeld 'hebben be( taald dan zij aan schoof geld voor de Gem. H.B.S. zouden hebben moeten betalen. Wel een bewijs, dat zij er iets voor over hebben. De billijkheid brengt mee, dat ook voor het Ghr. fM. O. iets wordt gedaan, al vindt de minderheid van B. en Wl. ce.i .Chr. inrichting niet noodig. De voorzitter: JËén lid van da minderheid. Weth. Meijnen: Goed, dan zal ik

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2