wat pe mam zeggen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 5 JULI 192C TWEEDE BLAD. Rookgenot en Zending. Het Zendingsbureau te Oegstgeest zegt onze R o 11 e r d., hield de Protes- tantscbe Christenen dezer dagen enke le cijfers voor, welke hen tot naden ken moet brengen. De cijfers werden toegelicht met fi guren. Een groote, lange Goudsche pijp met liet cijfer 29 millioen; daarnaast een kleintje waarop stond 1 Vi millioen. Een sigaret als een trampaal van 36 millioen; een pieterig dingetje van lh millioen er naast. Een reuzensigaar als eén scheeps mast van 8ü millioen; tegenover een Havanastokje van 134 millioen. De uitbeelding is duidelijk. Honderd tegen één. Bijna 150 millioen voor 't rookgenot en IA millioen geofferd voor de Zending in het jaar 1924. Beschamende cijfers 1 Van de drankcijfers, die ook zonder vergelijking met de bijdragen voor de Zending beschamend zijn in zich zelf wordt niet eens gesproken. Hier wordt slechts een vergelijking geiroffen tus- schen de uitgaven voor een genot, dat bij matig gebruik, niets ongeoorloofds heeft en de Zending, waarvan de behar tiging Christenplicht is. Nu moet er geen rekenmeester ko men, die becijfert, dat de vergelijking onjuist is; omdat hier vergeleken wordt, wat heel ons volk voor pijp, si garet en sigaar uitgeeft, terwijl 'het Zendingsbedrag slechts slaat op het Christelijk Protestantsche deel. Want de beeldenvergelijking bedoelt niet een wiskundig vraagstuk op te zet ten; ze wordt slechts gebezigd om ons bij den ernst der zaak te bepalen. Eén honderd en vijftig millioen voor het rookgenot; een en een half millioen voor de verkondiging van t Evangelie. Honderd procent voor een vluchtig vervliegend genot; één procent voor 't blijvende, eeuwige vrede-woord. Zóóveel hebben we over voor ons zelf; zóó weinig voor de zaak onzes Gods. Moeten deze cijfers ons niet ontroe ren? Een' voorsprong. Men heeft er de aandacht op geves tigd, zegt de Standaard, dat in het wetsontwerp op het wegenfonds de motorrijtuigen, gehouden door open bare lichamen, niet voor de belasting in aanmerking zullen komen. En de vraag is gerezen, of de Over heid zich hier niet een voorsprong wil geven in de concurrentie van Over heidsbedrijf met het particulier initia tief. Als een autobusonderneming on der zware belasting valt en de Over- heidsomnibus vrijgesteld is van be lasting, dan is er inderdaad een ele ment van ongelijkheid gegeven, dat niet billijk is. Het wil ons voorkomen, dat deze vrij stelling, waaromtrent in de memorie van toelichting gezwegen wordt geen goeden grond heeft. Men moet het particulier initiatief ook in zake het verkeer de kans op een goede ontvrikkeling niet langs een om weg der belastingpolitiek trachten te ontne men. Wij zien trouwens niet in, waarom men de openbare lichamen niet zou laten betalen, nu men het beginsel der be- stemmingsbelasting aanvaardt. Ook het Overheidsrijtuig slijt den weg en ook het Overheidsrijtuig geniot de voordeelen van de verbetering van den weg. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Kcodeschool, R. R Evenhuis te Winschoten. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Amsterdam-Zuid bin nen het Kerkverband, G. van Duinen te Schiedam. Aangenomen: Kaar Zevenbergen* J. ISmelik,. cand. te Hillegorn. Kaar Mij drecht, A. K. Krabbe, cand. te MeppeL Bed a nkt: Voor Houwerzijl en Kol lumerpomp, J. Smelik, cand. te Hille gorn. Voor Nieuwendam, A. K. Krabbe cand. te Meppel. Ds. J. H. Laatsman. Naar gemeld wordt is Ds. J. H. Laats man, pred. bij de Belgische Chr. Zen dingskerk te Brussel, vroeger Geref predikant te Brielle, sinds October van het vorige jaar ernstig ziek. De genees heeren hebben hem zelis den geringsten arbeid verboden. Vacatures in de Herv. Kerk. Het „Doetinchemsch Weekblad", or gaan der Chr. Philantr. Inr. te Doetin- chem, geeft een volledige opsomming van op i Juli bestaande predikantsvaca turen in de Ned. Herv. Kerk, met ver melding van de namen der vacante ge meenten. Wij ontleenen er alleen de getallen aan: Gelderland 40, Z.-Holland 55, N.-Hol land 35, Zeeland 19, Utrecht 19. Fries land 28, Overijsel 12, Groningen 33, N.- Braband 15, Limburg 5, Drente 17. Totaal 278 vacatures, tegen 270 op 1 Januari 1926 en 257 op 1 Juli 1923 De vacature-Slotemaker de Bruine. Daar minister Slotemaker de Bruine zijn ambt van hcogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Universiteit te Utrecht neergelegd heeft, heeft de Alg. Synodale Cie dezer kerk besloten, dat in de gewone vergadering der alg Synode te Utrecht een nieuwe hooglee raar zal worden benoemd; in verband daarmede is de commissie van voor dracht opgeroepen tegen 14 Juli te 11 uur in het gebouw der Synode te Den [Haag. Diaconale conferentie. De eerstvolgende Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken zal ge- lhouden worden op Woensdag 15 Sep tember a.s. te Amsterdam. Ned. Chr. Studentenvereniging. Voor de Zomerconferentie der Ned. Chr. Stud. Vereen, hebben zich 306 deelnemers opgegeven, 20 meer dan in 1925. De leidersconferentie telt weder ongeveer 100 deelnemers; voor de jon genskampen gaven zich 526 op, voor de meisjeszomerclubs 268; deze beide ge tallen zijn aanzienlijk hooger dan het vorige jaar. .Voor- de novietenconferentie wordt het gewone getal van 175 deel nemers verwacht. In 23 conferenties, kampen en clubs worden, de kamp- en clubleiders medegerekend, ruim 1500 deelnemers verwacht. J. van Andel. In den ouderdom van 70 jaren is over leden de heer J. van Andel, oud-hoofi der school met den Lijbei te Bodegraven De heer van Andel heeft zich een lange reeks vji» jaren met liefde aan den ar beid voor het Chr. Onderwijs gegeven, Zjjn werk stond hoog aangeschreven. Op r 8-jarigen leeftijd kwam de heer van Andel als onderwijzer aan de Chr. schooi te Hazerswoude (.dorp). Van 1881I0S5 was hji hoofd der Chr. school te Dintel oord en sindsdien te Bodegraven. De thans overledene was in laatstge noemde plaats mede directeur der doo'i hem opgerichte Chr. Normaallessen. Voorts was hjj nog voorzitter van de afd. Rjjnstreek der vereeniging van Ghp. Onderwijzers en Onderwijzeressen, secre taris van den bond van besturen en On derwijzers van Chr. scholen in den Rijn streek en lid van het hoofdbestuur van Geref. Schoolverband. Bovendien heeft de heer van Andel zich stedds ijverig in de politiek bewo gen. Zoo was hij jaren voorzitter dei Centrale A. R. Kiesvereenigmg in het district Bodegraven. .Ook voor „ratrimo- nium" voerde hij meermalen het pleit. BINNENLAND. DE WEGENBELASTING. Bezwaren tegen heffing van locale bestel-auto's. Het bestuur van den Nederl. R. K. Middenstandsbond beeft het volgen le adres aan de Tweede Kamer gezonden: Het Hoofdbestuur van den Nederl. R.K. Middenstandsbond stelt er prijs op u in kennis te stellen van zijn be zwaren tegen het ontwerp-Wegenbe- lastingwet. Volgens het ontwerp en de daarbij gevoegde Memorie van Toelichting zaï van houders van motorrijtuigen een belasting worden geheven en zuilen de aldus verkregen gelden worden be steed aan verbetering en onderhoud r^moreerde wat de verschillende poli- treke partijen te dien aanzien in hun programma's schreven en lichtte ten slotte uitvoerig een veertiental stellin gen toe, waaraan wij het volgende ont leenen: De zorg voor de volkshuisvesting is zoo zeer afhankelijk van plaatselijke omstandigheden, dat het niet juist zou zijn, deze te verleggen van Gemeenten naar Rijk. De buitengewone oorlogs omstandigheden hebben veroorzaakt, dat 's Rijks zorg zich uitgezet heeft verre boven de bedoeling. Op economische gronden zal aange stuurd moeten worden naar delging van de meerschuld. Een oplossing ware te verkrijgen door de gemeenten 1/4 der meer-schuld het Rijk daarentegen 3/4 aan te reke nen, en te bepalen, dat de thans afge schreven schuld plus de bijgeboekte rente herleeft op den dag van afloop der annuïteitsbetaling, zoodat de resi du-waarde der complexen allereerst worde aangewend tot dekking dezer schuld. Hoofdzaak voor de gemeente is en blijft het waken tegen ondeugdelijken bouw. Naast de zorg voor de bouwpoli- tie worde voorts alle aandacht geschon ken aan het vaststellen van uitbrei dingsplannen e.d. Toen in 1921, door aanvulling van de Woningwet aan het uitbreidingsplan feitelijk dezelfde rechtskracht werd gegeven als aan het houwverbod, had ook moeten worden voorgeschreven, dat, indien meer dan 1/3 deel der gron den aan een en eenzelfden eigenaar toebehoorende, voor openbare straat, enz. werd aangewezen, aankoop van die gronden door de gemeente verplicht zou zijn. Het is dringend noodig, iie wet op dit stuk aan te vullen. Over deze «inleiding onstoni een zeer. uitgebreide discussie, die aan den in leider gelegenheid gaf, zijn gevoeleu op verschillende punten nader toe te lichten. De heer A. J. van Gerrevink, burgemeester van Oldemarkt, hicid in de middagvergadering een iuisiding over: „De stad en het plattelandNa gewezen te hebben op de tegenstelling tusschen de steden en de plattelands gemeenten, stond spr. bij de opsom ming der bestaande bezwaren stil bij een vijftal punten: le. De behandeling der boeren gedu rende de mobilisatie. 2e. De financieele verhouding tus schen het Rijk en de Gemeenten en de in de plattelandsgemeenten vaak ab normaal drukkende belastingen. Spr. noemde gevallen, dat van inkomens van f 500 tot 1500, bij afwezigheid van een eenigszins notabel aantal hooge :n komens of zelfs van een draagkracht i- gen middenstand, in zeer vele platte landsgemeenten bedragen aan belas ting worden geheven, die geen enke'.e stadsraad zou durven «opleggen. 3e. Het absenteïsme der eigenaren van de ten plattelande aanwezige pro ductie-middelen, waardoor een stede ling grondeigenaar, in de gemeente waar zijn bezitting gelegen is, slechts aangeslagen kan wórden voor een on- beteekenend bedrag aan opcenten op de grondbelasting, geheven naar de ka dastrale huurwaarde, in den regel niet meer dan de helft van de werkelijke opbrengst. 4e. Annexatie en ten slotte de hege monie van centrumgemeenten in „Zweckverbande". Spr. wees hij dit punt als voorbeeld op dé Vleeschkeuringswet, waar de stedelijke gemeente vrijwel de alleen heerschappij heeft en aan kringge meenten kan weigeren, inzage der ad ministratie of «zelfs mededeeling van het resultaat van het eindcijfer van het bedrijf. Spr. vatte ten slotte zijn betoog sa men, in negen conclusies, waarvan de volgende nog zijn te noemen: De saneering der rijksfinanciën, voor zoover ten laste der gemeentefinanciën was economisch van geene waarde en heeft in de eerste plaats geleid tot ver zwaring van de lasten .op de platte 1 andsbewoners in de lagere inkomen- groepen. Het langjarig uitstel van sa neering der financieele verhouding tus sclien Rijk en gemeenten heeft dezelf de uitwerking gehad, en bovendien het platteland het meest geschaad. Het is een primordinaal landsbelang en in 't belang van de handhaving der bestaande rechtsorde noodzakelijk, de ontvolking van het platteland en daar mede de sterke uitzetting der groote steden tegen te gaan. Ook op deze inleiding volgde een geanimeerde discussie.' In de avondvergadering sprak het Kamerlid dr. H. J. Lovink, over: „Land- en Tuinbouw en Gemeentezorg In de slotvergadering heeft Zaterdag Mr. Dr. C. O. P. Baron Creutz, bui ge- meester van Ede, gesproken over: „De gemeente en het onderwijs De conferentie is daarna geslotm. Weelde verteringsbelasting. Een deputatie uit de vereniging van katholieke werkgevers in de tex tielnijverheid is dezer dagen op audiën tie geweest bij den minister van finan ciën ter bespreking van de ernstige be zwaren, die onder de linnen- en tapijt fabrikanten bestaan tegen het ontwerp weel deverteringsbe lasting. De minister drukte de hoop uil, daj het bestuur der vereeniging van ka tholieke werkgevers bereid zou zijn, een redactie te formuleeren, die aan de geopperde bezwaren zooveel mogelijk tegemoet zou komen en de heffing zou beperken tot de werkelijke weeldearti kelen. Indië en de vlootspUtsing. Bij tie behandeling van de begroo ting van Marine in den Volksraad, waarschuwde de heer Aay tegen de vlootsplitsing indien hiermede bedoeld wordt de kosten van Holland op Tndië over te hevelen. De heer Roep drong namens den Politiek-Economisclfen Bond aan op benoeming van een afzonderlijken mi nister van Marine en op de spoedige uitzending van de aangeschafte vlieg- booten. De heer Gongrijp vroeg waarborgen, dat de Indische belangen behartigd zullen worden bij de reorganisatie van de Vloot in Holland. Int. Broodfabrikanten-vere»3niging. Onder leiding van den heer C. Ulrich hield dezer dagen de „Federation" in ternationale de la Boulangerie indus- trielle" te Scheveningen haar jaarlijk- sche algemeene vergadering. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarbij de verte genwoordigers van de „Federation In ternationale de la Boulangerei Indus- trielle" behoorende tot de volgende landenDuitschland, Engeland, Oos tenrijk, België, Denemarken, Honga rije, Nederland, Polen. Tsjecho-Slowa- kije en Zwitserland, inzake de conven tie op de nachtarbeid in bakkerijen, aangenomen door de Internationale Arbeidsconferentie te Genève in 1924 en 1925, uitspreken, dat deze conven tie het bakkersbedrijf onderwerpt aan een uitzonderings-regeling, w^elke door geen enkele hygiënische of menschlie- vende overweging gerechtvaardigd is bij de verbeteringen, ten huidigen dage in dit bedrijf aangebracht en dat geen enkele reden kan worden aangevoerd om aan de broodindustrie het systeem van arbeid in ploegen en bij afwisse ling te weigeren, dat bij andere onder nemingen toepassing vindt, terwijl in- tu9seheii aan den arbeider een zwaar dere arbeid wordt opgelegd. Bij de motie wordt voor de bakkerij- industrie het recht opgeëischt, om het systeem van arbeid in ploegen toe te passen. Voor de ondernemingen, riie in de onmogelijkheid verkeeren. een ar beid in ploegen bij afwisseling in te voeren, wordt verklaard, dat het in elk geval noodzakelijk is, dat de nor male arbeid kunne aanvangen van des morgens 4 uur af, daarbij niet inbe grepen het noodzakelijke voorbereiden de werk. Het weer in Juni. Blijkens het voorloopig overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut over het weer in Juni was voor de 5 hoofdstations de ochtendtemperatuur 0.5 tot 2.5 graden onder normaal De afwijking nam van Noord naar Zuid toe en bedroeg te Maastricht minu3 2 8 graden. De dagelijksche maxima wa ren 1 tot 2 graden te laag; de minima in het midden en Zuiden nog niet één graad. De regenval was onder normaal in het N.W., boven normaal in het Z.O. de uiterste afwijkingen naar beide zij den bedroegen ongeveer 30 p< t Het aantal uren zonneschijn te De Bilt be droeg 160 tegen 190 normaal. FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 15) „Wij zijn goede vrienden" antwoord de de soldaat, „en ik heb veel vertrou wen in uw dienstwilligheid; maar, of, het u bevalt of niet, Citoyen, ik volg u als uw schaduw, totdat ik de fles schen zie en voel. Gij begrijpt? Ik zou niet gaarne tot morgen hier alleen blijven zitten in een verlaten huis." „Het zij zoo, volg mij; ik wilde u de moeite sparen.' „Braaf man, inderdaad" mompelde dc- korporaal, terwijl hij achter den notaris in den kelder daalde. i-eiieden wierp de soldaat verwon derde blikken rond den kelder en sprak lachend, terwijl hij den notaris op den schouder sloeg: „Gij zi.jt notaris, geloof ik?" „Inderdaad." „Ik zou willen wedden Citoyen no ta ire, dat gij in uw leven de wapens hebt gedragen." „Nooit. Citoyen." „Men zou het toch zeggen. Die fles- schen daar schijnen mij hun exercitie wonderwel te kennen; men zou ze haast aanzien voor bataljons, die in slagorde staan. Die. wo ke ir» der. hoek nederliggen, zijn de Oostenrijkers* ze ziip gesneuveld.... Nu, zeg mij een9. hoe heeten al deze troepen, dat ik kie zen kunne." De notaris leende zich met volle koelheid tot zijn grillen en wees hem de bakken aan. Het eerste, dat hij toonde, was Rijnsche wijn. „Foei, Duitschewijn!" riep de kor poraal. „Zure melk!" „Hier hebt gij eenige flesschen Spaanschen wijn." „Apothekersdrank: voor de zieken!" morde de soldaat. „Dit zijn eenige flesschen Cham pagne." „Ah. zoo, wij naderen tot Frankrijk!' „Wijn van Tours. Witte wijn „Goed voor kinderen en vrouwen!" „Die grootste bak is gewone Bor deaux." „Nu zijn wij er! En Bourgogne?" „Die ligt er nevens." De korporaal ging tot den bak, nam er een flesch uit, greep een kurketrek- ker, dien hij reeds sedert een wijl in het oog had, en sprak: „Ah ca, Citoyen notaire, ik zal er u nieuws van zeggen. Gij ziet in mijn persoon een kind der stad Tonnerre, waar de Bourgogne-wijn een ware go dendrank is. Met deze woorden opende hij de flesch en goot zich wél de helft van den inhoua in den mond. Hij haalde een weinig adem, verroerde de lippen als om beter den wijn te smaken," mor de intusschen „goed, goed, voortreffe lijk" en dronk het overige tot den bc- van het wegennet, daarmede willende bereiken, dat meer bijzonder de ge bruikers dier wegen die wegverbete- ring enz. betalen zullen. Waar dit verband gelegd wordt tus schen de belasting en het gebruik van het „gesubsidieerde" wegennet, ware het juister een dusdanige belasting te heffen, dat deze rekening houdt met de mate van gebruik, welke van deze wegen wordt gemaakt. Nu de Regeering blijkbaar geen be lasting kan vinden, welke volledig met de mate van gebruik rekening kan hou den, meent de Regeering niet beter te kunnen doen dan de motorrijtuigen tot object der belasting te maken. Aan het door de Regeering erkende bezwaar, dat deze heffing weinig of geen rekening kan houden met de ma te van gebruik van de „gesubsidieerde" wegen, is in het ontwerp getracht, zoo veel mogelijk tegemoet te komen. Immers de belasting houdt rekening met de zwaarte der rijtuigen, derhal ve met een element, dat de intensiteit van het weggebruik bepaalt. Vervol gens houdt zij rekening met den aard der banden, welke eveneens van betee- kenis is voor het weggebruik. Ten slot te wordt de gelegenheid opengesteld voor bepaalde weggebruikers, om met een belasting voor een korteren ter mijn per jaar te volstaan. Nu wil het ons voorkomen, dat zeker ook in dezen opzet past en zulks ook alleszins .billijk en rechtvaardig zou zijn, om van de belasting vrij te stellen diegenen, die eigenlijk- geen gebruik maken van de „gesubsidieerde" wegen Het komt toch .herhaaldelijk voor, ze ker in plaatsen van eenige neteekenis, dat b.v. detailzaken voor de uitvoering van bestellingen gebruik maken van bestel-auto's. Welnu, naar verwacht mag worden zal de verbetering van het wegennet zoo goed als geheel vallen buiten de bebouwd© kommen dier gemeenten, met het gevolg, dat bedoelde bestel auto's, welke uitsluitend voor localen dienst worden gebruikt, zelden of nooit zullen gebruik maken van het wegennet, waarvoor de belasting wordt besteed. Het zou onbillijk, om niet te zeggen on rechtvaardig zijn, om de houders van deze auto's eeh „retributie" te laten betalen, voor iets waarvan zij niet ge nieten. Een van de wijzen, waarop aan ons bezwaar zou kunnen worden tegemoet gekomen zou naar onze meening deze zijn, dat in die gemeenten, waar het zin heeft, een kring worde aangewezen waar binnen het verkeer vrij zou zijn, zonder belasting-plichtig te zijn. Voor het bepalen van deze kringen zou het al of niet gesubsidieerd zijn der wegen, maatstaf kunnen zijn, ge corrigeerd door de eischen welke de doelmatigheid dier kringen stelt. Wij vertrouwen, dat uw college deze bezwaren zal onderschrijven en spre ken mitsdien de hoop uit, dat u zult willen medewerken, om een dusdanige wijziging in het. wetsontwerp aan te brengen, dat onze bezwaren worden ondervangen. Vereen, van Chr.-Hist. raadsleden. Vrijdag werd te Lunteren de confe rentie van Chr.Hist. Gemeenteraadsle den voortgezet. De tweede dag begon met de al gemeene vergadering der vereeniging, waarvan de heer Snoeck Henkemans voorzitter is. De secretaris, de heer H. J. Bulten, van Blokzijl, bracht verslag uit, waar uit bleek, dat de vereeniging thans 360 leden telt. De aftredende bestuursleden, de hee ren J. L. Oosterhof (Ternaard)} J. ter Haar (Amsterdam) en J. Knoppers (Meppel), werden bij acclamatie herko zen. In overweging werd genomen, het volgend jaar weer te Lunteren te ver gaderen. De vergadering der vereeniging werd hierna gesloten en onmiddellijk daarna werd de conferentie voortgezet met een voordracht van den beer Van B o e ij e n, Lid van Ged. Staten van Zuid-Holland,over: „De gemeente en de Woningwet". De heer Van Boeijen gaf een histo risch overzicht van de maatregelen tot verbetering der volkshuisvesting; hij dem ledig. „Dit 'doet deugd" zeide hij. „Ik bad koude van dit verwenschte water; die slok wijn zal mij verwarmen." Niet zondere zekere benauwdheid had de notaris reeds te voren bemerkt, dat de soldaat min of meer bij drank was. Nu hij hem .deze gansche flesch ster ken Bourgogne-wijn in eens zag door zwelgen, beefde hij bij de overtuiging, dat hij welhaast gansch dronken zou worden. Daarom, hij haastte zich een man.i te vatten en vroeg: „Welnu, Citoyen, is het Bordeaux ,of Bourgogne, dien gij verlangt?" „Van eik de helft" antwoordde de andere. „Gij hebt gezegd twintig flesschen?" „Eenentwintig, Citoyen:: één voor de moeite van den drager." Even ras waren de flesschen in de mand gepakt. De notaris gaf den kor poraal het licht en droeg zeif de mand naar hoven, waar hij ze den soldaat toereikte en sprak: „Daar, ik wensch, dat het u wel he kome" Maar de korporaal zette zich in een stoe'. bij de tafel nam een f'escb uit de mand en zeide: „Ik wil rusten, ik ben vermoeid. En aai mij met te verdrieten, zal ik de flesch van den drager maar beginnen; '.iet overige zal ik onderweg uitdrin ken." Met schrik bemerkte de notaris, dat hem de ooger. begonn.. te gloeien en dat zijn tong zich niet gansch vrij meer bewoog. „Citoyen" sprak de benauwde rhan, „ik heb met vriendschap aan uw ver langen voldaan. „Zeker, zeker, Citoyen notaire" sta melde de dronkaard. „Welnu, bewijs mij ook een dienst, als vriend." „Al wat gij wilt." „Ik ben insgelijks vermoeid en zou gaarne gaan slapen; gij zoudt mij groo telijks verplichten/zoo gij mij dit wil- det toelaten." „Dat ik vertrekken zou, wilt gij zeg gen? Ah ja. zeker, meteen." Hij stond evenwel niet op en zag met beweegloozen blik op de tafel neder, alsof hij iets overwoog. Denkende, dat hij lust had om te sluimeren, zeide de notaris na een ze keren tijd met luider stemme: „Citoyen, uw kameraden zullen on gerust zijn over uw lang uitblijven. 'Ware het niet beter, dat gij tot hen gingl?" Mei een glimlach hief de korporaal het hoofd op en vroeg: „Citoyen notaire, gij hebt zeker wel geld?' „Geld?" herhaalde de notarl9 met verschrik tlieid. Ja, ja, gij moet geld hebben: een no taris heeft altijd, geld." „Maar waarom vraagt gij dit? Al had ik dit, ik zou het evenwel zonder wettelijke requisitie niet geVen." „Geven, geven!" mompelde de sol daat, „gelooft gij dan, dat een soldaat der Fransche Republiek uw geld zou willen? Meent gij dan. dat wij bede- raars of dieven zijn?" „Oh, in het minste niet" antwoordde de notaris, ,-,dit meen ik niet." „Ik wil anders zeggen!" viel de kor poraal in, zich de knevels opstrijken de en een dreigenden blik op den no taris werpende, „wij zouden geen vrienden blijven, en „Denk toch aan uw kameraden, Ci toyen; zij zullen gelooven, dat u een ongeluk overkomen is." Maar de korporaal scheen dit niet te hooren, en, zijn hoed afnemende, reikte hij dien -den notaris toe, zeg gende: „Hij weegt niet zwaarder dan een andere hoed niet waar? Nochtans, of gij het gelooft of niet, Citoyen. hij be vat eenige duizenden francs." De notar's antwoordde niet. „Zie hier de zaak" sprak do korpo raal, terwijl hij den hoed terugnam en een tamelijk groot pak er uithaalde. Hij spreidde vervolgens een gamchen hoop gedrukte papier kens op «ie tafel en ging met stotterende stem voort: „Ziet gij, Citoyen notaire. dit is het geld der Fransche Republiek; maar in dit land van neger9 en wilden weigert men de munt der vrijheiden hot is, ai90f ik geen oortje rijk ware. Noch tans het ls een eerlijk gewonnen buit; ik heJj het gevonden in een klooster.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5