NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 JUNI 1926 DAG-AGENDA. Noordwijk-Bhmen. Dondexd. 17 Juni 's middags 2 uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Bazar der Geref. Meisjesvereeniging „Martha". Donderdag 17 Juni, 's av. kwart over acht. Rest. ,In den Vergulden Turk' Jaarverg. v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". Boskoop. Donderdag 17 Juni, Nat. Pioenentent., geopend van s morgens tot 's avonds elf uur. Vrijdag 18 Juni, 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal (Foyer): Alg. Verg. v. h. Gen. „Mathesis Scientiarum Genitrix". Noordwijk-Binnen. Vrijdag 18 Juni 's middags twee uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Bazar der Geref. Meisjesvereeniging „Martha". Boskoop, Vrijdag 18 Juni. Nationale Pioenentent., geopend van 's morgens tot 's avond3 elf uur. Dinsdag 29 Juni, „Jeruël", Middel stegracht 3. Samenk. Spr. Ds. C. J. Hoekendijk uit Indië. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a.s. waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. Van Iv. C. L. is een rijwiel ont vreemd, dat in de Schoolsteeg onbe heerd op den openbaren weg stond. Bij de politie is aangifte gedaan, dat uit een vrachtauto, staande in de Acaciastraat, tijdens een verhuizing een dubbelbrander-gastoestel is ont vreemd, dat toebehoorde aan C. d. B. Gistermorgen bij negenen gleed een arbeider, die bezig was aan her stellingswerk op de Mon Père Kerk, op de stelling uit Hij wist zichzelf vast te grijpen, doch liet een hamer vallen, die terechtkwam op den 5-jarigen V. uit de Borneostraat. Deze bekwam 'n hoofdwonde boven het oog. De Genees kundige Dienst verbond bet ventje voorloopig om hem daarna naar het Acad. Ziekenhuis te brengen voor een verband. RECLAME. Tegen het Christelijk onderwijs. Het onlangs opgerichte Comité voor openhaar onderwijs is zijn arbeid be gonnen met een actie tegen het Christelijk onderwijs. Op initiatief van dit comité heeft zijn voorzitter, de heer N. F. Kooistra n.l. beroep aangeteekend tegen het be sluit van den Raad dezer gemeente, waarbfj gelden werden beschikbaar gesteld voor het stichten van een Ger.' School in het Kooipark. Naar het heet, heeft deze handeling niet ten doel het bijzonder onderwijs te bestrijden, maar wordt alleen be zwaar gemaakt omdat hier met al te groote vrijmoedigheid met de gemeen- tefinanoiën werd omgesprongen. Daaruit zou men af kunnen leiden dat dit comité zich niet zoozeer met onderwijszaken, dan met de gemeen- tefinanciën wenscht bezig te houden Intusschen, de bedoeling is wel duide lijk. Als de openbare school dan niet meer te redden is, dan moet toch de uitbreiding van het bijzonder onderw. zooveel mogelijk worden tegengewerkt „Ons Kampboekje," EWij' ontvingen „Ons Kampboekje", uitgegeven door de Leidsche C JIm.V. Jongenskampen. :Het jaarboekje, dat thans zijn vier den jaargang beleeft, ziet er ait jaar wel bij-zonder aantrekkelijk uit door de vele artikelen en kiekjes, op het kampleven betrekking hebbend. Dit boekje wordt dezer dagen uit- feideeld onder de Leidsche jeugd. Dat eze kampen trekken, bewijst wel het feit, dat jaarlijks meer jongens aan deze kampen deelnemen. Het aantal kampen is dit jaar ook vermeerderd, en is nu 5, omdat de kampcommis sie ;de zorgen op zich nam voor het kamp der samenwerkende Chr. Jon- Igelingsverean. alhier. Deze 5 'kampen worden op 2 kampterreinen gehouden in de duinen nabij Noordwijkerhout. De samenwerkende Leidsche Jonge- 'lingsvereen., die tot nu toe geheel af zonderlijk hun kampen organiseerden, hebben thans ook aansluiting gezocht bij de Leidsche C.J.M.V.'Kampen, om jdit jaar onder haar auspiciën hun ten ten op te slaan. De eerste stap naai" leen grootere eenheid in het Leidsche .Kampwerk is hiermede gedaan. Voor belangstellenden zijn kamp" (boekjes gratis verkrijgbaar bij den heer J. Segaar, Hoogl. Kerkgracnt 42. Gistermorgen om 1 uur reed op de Heerengracht een handwagen, waaronder een hond liep, in het water ten gevolge van de onhandigheid van den bestuurder G. G. De hond ver dronk. Gistermorgen om 12 uur had op de Turfmarkt een aanrijding plaats van een paard en wagen door een au tobus van de route AlphenLeiden. De oorzaak van het ongeval was, dat het gespan moest uitwijken voor een paar kinderen, die anders overreden zouden worden, terwijl op datzelfde oogenblik de autobus zich in bewe ging zette. Een voorwiel van cle auto bus werd beschadigd en de band daar van sprong. Gistermiddag om 5 uur klom J. K. aan den Maresingel in een boom. De jongen viel er uit en kwam op een hek terecht. Wonder boven wonder liep dit ongeluk goed af, althans de E.H.D. kon geen verwondingen of ai- wijkingen constateeren. Gistermiddag om half zes zondig de bij den overweg bij de Hollandsche Spoor een juffrouw tegen de verkeers- voorschriften en liep links. Dit had groote gevolgen, want de juffrouw Jiep tegen het voorwiel van een rijwiel van den 14-jarigen loopjongen C. op, die daardoor het stuur kwijt raakte en tegen een paard aanreed. Dat dier schrok daar zoo van, dat het op hol sloeg en over het rijwiel heenliep, dat deerlijk verminkt op den weg bleef liggen. Het paard trok in zijn vaart den wagen met meubelen, waarvoor het gespannen was, in onregelmatige bewegingen mee, met het gevolg dat de rieten meubelen op straat vielen. Allee door de juffrouw die links liep.... BINNENLAND. HET BEZOEK VAN DE „PITTSBURG' Kranslegging op het graf van Michiel de Ruyter. Gistermorgen heeft vice-admiraal Ro ger Welles van de „Pittsburg", com mandant van het Amerikaansch eska der in de Europeesche wateren; in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een krans gelegd op heit graf van onzen groeten zeeheld Michiel Adriaansz. de Ruyter. Tegen tien uur, het tijdstip van de plechtigheid, had zich op en om flea Dam een groot aantal nieuwsgierigen verzameld. De politie had voor afzetting van, het ^traatgedeelte hóek-Damrak- Nieuwe Kerk, uitstekend gezorgd. Circa vijf minuten over tien zwenkten een compagnie mariniers en een afdee ling matrozen van de .jjittsburg", voor afgegaan door de kapel der matrozen, welke muziek ten gehoore bracht, den Dam Onmiddellijk achter de kapel liepen een marinier en een matroos, die den krans droegen. In militairen pas marcheerden zij het kerkgebouw binnen, waar zij zich rond om liet koor opstelden. De kransdragers namen voor net graf van De Ruyter hun standplaats in. Circa half elf kondigde orgelmuziek de komst aan van vice-admiraal Welles. Hri was vergezeld van z'n staf, be staande uit commander H. Delano, lui tenant commander A. W. Dunn Jr., en luitenant R. C. Welles. Onder de aanwezige Nederlandsche autoriteiten merkten Vrij op burgemees ter De Vlugt en onder-commandant van de Ned. Marine, kapitein ter zee, H. P. Prillevitz. Onder diepe stilte van de z^de dei aanwezigen zong daarop MejulirouwDi Moorlag, begeleid door den organist Rijp het vBitten" en „Die Ehre Gottes aus der Natur" van Beethoven. Vervolgens vond de kranslegging plaats. Uit de handen van luitenant- commander Dumm nam vice-admiraal Welles den krans aan en legde deze op het graf van De Ruyter. Onmiddellijk na dit plechtig moment brachten of ficieren en manschappen het eere-s* luut, terwijl de muziekkapel 'het Ame- rikaansche Volkslied speelde. Kapitein ter Zee Prillevitz dankte vice admiraal Welles namens de Nederland sche marine. Vervolgens zong Mej. Mooring het „(Kommt Seelen dieser Tag" van Bach, waarna de Amerikaansche kapel het „(Wien Neerlands' Bloed" ten gehoore pracht. Tot slot van de plechtigheid bezield tigden officieren en manschappen de kerk. Brj het verlaten van het kerkge bouw stond op den Dam weer een groote menigte, die het vertrek gadesloeg. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg over de maand Mei "in totaal f 44.972.743. In dezelfde maand van het vorige jaar was de opbrengst 14B.642.063. Gedurende de eerste 5 maanden van dit jaar werd ontvangen f'205.505.012 ot 'f 16 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Werkgevers Boekdrnkkersbedrijf. De vergadering van de Federatie van Werkgeversorganisatiën in het Boekdrnkkersbedrijf is gister te Maas tricht voortgezet. Na de voorvergade ring van den Ned. Bond van Boek drukkerijen, waar in het hoofdbestuur werden herkozen de heeren J. F. Du- waer te Amsterdam en S. W. Melchior te Amersfoort en voor den heer Enschede, die zich niet meer -herkies baar stelde, de heer H. J. Belinfante uit Den Haag, opende de voorzitter, de heer S. S. Korthuis, 's middags de fe deratievergadering in het feestgebouw der Maastrichter Staar. De heer Kort huis deelde in zijn openingswoord o.a. mede, dat de toestand in de boekdruk kerijen sedert het laatste halfjaar «enigszins, verbetert. Geruimen tijd wer er ge discuss eer d over het al of niet continueeren van de overeenkomst met het Rijksinkoop- bureau. Uit de vergadering werd er op gwezen, dat speciaal bij kleine or ders de winst uiterst gering is; van betuurszijde werd betoogd dat er van Rijkswege een niet onbelangrijke c on- cessie was verleend. Besloten werd dan ook, de overeenkomst te continu eeren. Een voorstel van den heer Gia- notten (Tilburg), om de Regeering te steunen in den strijd tegen de schan- daallectuur, vond geen ondersteuning. Verder werden het voorstel van liet hoofdbestuur, om met de chefs organi saties eerf overeenkomst aan te gaan, en het voorstel om de coll. arbeidsover eenkomst met de werknemersorganiia- tiën te verlengen, aangenomen. N. V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard". Te Amsterdam werd onder leiding van den heer W. de Vlugt, preside nt- commisaris, de jaarlijksche algemee- ne vergadering gehouden van aandeel houders. van de Stand." gehouden Allereerst werd herdacht het feit van het overlijden in Februari j.l. van den directeur, den heer A. Oostra. Waar- deerend werd gesproken over diens persoon en arbeid in het belang der vennootschap. Daarna werd verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. De ba lans en verlies- en winstrekening over 1925 werden goedgekeurd en de direc tie décharge verleend voor het gevoer de beheer. Op voorstel van commissarissen werd besloten de bruto-winst ad f 40.752.09 (inclusief saldo A.P. f 226.87) f 40.336.28 te bestemmen voor afschrij vingen op gebouw, machines, mate riaal, meubilair, bijkantoren ca orga nisatie en f 415.81 over te brengen op nieuwe rekening. De aftredende commissaris, de heer S. L. Sijtsma, werd' als zoodanig her kozen. In de vacature der directie werd op voorstel van commissarissen voorzien door de benoeming van den heer II. A. van Bpttenburg te Amsterdam Mr. A. R. Zimmerman. Mr. A. R. Zimmerman, wiens taak als Volkenbondscommissaris, zooa^s bekend is, op 30 dezer afloopt zal, naar de „N. R. Crt." meldt, reeds enkele da gen daarna Weenen verlaten en ver volgens met zijne familie te Oosterbeek verblijven tot aan zijn op 20 Juli be paald vertrek naar Amerika waar hij, zooals men weet, op uitnoodigiag van verschillende instellingen, lezingen zal höuden. De Zomertijd. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft in een aciras er bij den Minister van Binnenlan lsche Za ken en Landbouw op aangedrongen om in het vervolg aanvang en einde van den hier te lande geldenden zo mertijd geheel te doen aansluiten bij dien in België, Engeland cn Frankrijk Bovendien is den Minister verzocht, indien de Regeering het noodig oor deelde den zomertijd hier tc lande op een later tijdstip dan België, Enge land en Frankrijk in te voeren, met ge noemde landen overleg te plegen, ten einde tot een gemeenschappelijke re geling voor den duur van den zomer tijd te geraken. Het Nederlandsche be drijfsleven ondervindt n.l. vele bezwa ren van den toesian.1, z^oals wij dien de laatste jaren gekend hebben, waar bij de zomertijd hier t9 lande niet ge lijktijdig begint met dien in België, En geland en Frankrijk Het boschbedrijf. Verschenen is het Voorloopig; Verslag der Eerste Kameiy betreffende het wets ontwerp tot wijziging- van de wet op de Inkomstenbelasting 1914. De voor gestelde wijziging van de wet op de In komstenbelasting 1914, waarbij een ein de wordt gemaakt aan de strijdvraag 01 de aanwas van hout telkenjare al dan niet in de Inkomstenbelasting dient 'te worden getroffen vond instemming. Onderscheidene leden zouden, ten ein de wellicht willekeurige toepassing van het begrip „boschbedrijf" voortaan te vermijden, de voorkeur hebben gegeven aan een formuleering van art. 9, als „voordeel, ontstaan door het bezit van bosscheri'. Dan was de mogelijkheid aan het ontstaan van allerlei kwesties over het begrip „boschbedrijf" weggenomen. Alleen de ruime opvatting van het be grip „boschbedrijf"", omvattend tevens elk boschbezit, zal voortaan vrijwaren tegen ongelijke 01 onjuiste toepassing van hetgeen 'toch de bedoeling moet zijn. n.l. vrijstelling van den aanwas van op gaand nout. De leden, die deze opmerking maak ten, zouden gaarne vernemen of die ruime opvatting in de bedoeling van de regeering ligt. Luchtvaartwet. Verschenen is het voorlcopig verslag over het ontwerp van wet tot regeling van de luchtvaart (Luchtvaartwet). Blijkens dit verslag worden geen be zwaren te berde gebracht tegen het wetsontwerp. Voor de watersnood-ramp. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft weder een be drag van f 20.000 gezonden aan de Al- gemeene Vereenigde Commissie tot Le niging van Rampen door Watersnood in Nederland. Automatisch blokstelsel. Vrijdag a.s. zal op de lijn Gouda Oudewater een proel worden genomen met het automatisch blokstelsel, waarbij dus het personeel, dat vroeger de sei nen bediende, komt te vervallen. Dat juist op dit traject proeven genomen zullen worden, vindt zijn oorzaak hier in, dat tusschen Gouda en Oudewater enkele bewaakte overwegen in onbe waakte zullen worden veranderd. Tijdens den ouden toestand zorgde het personeel, dat bij de overwegen dienst deed, tevens voor het blokkeeren dei baanvakken het voor een anderen trein onmogelijk maken een baanvak binnen te widen, waarin zich reeds een trein bevindt. In Amerika kent men dit automatisch stelsel reeds jaren. In ons land met zijn talrijke bewaakte overwegen kan men practisch de blokpunten "combineeren met overwegpersoneel. Huldiging L. F. Duymaer van Twist. Maandagavond is te Meppel het feit herdacht, dat het 25 jaar geleden was, dat de heer Duymaer van Twist door het vroegere district Steenwijk voor het eerst afgevaardigd werd naar de Twee- Kamer. De vergadering stond onder leiding van dén burgemeester van Zwartsluis Dr. Hofstede uit Blokzijl sprak de feest rede uit. Het provinciaal comité der A. R. par tij was vertegenwoordigd door oud-mi nister de Vries». Verschillende sprekers voerden het woord. Den jubilaris werd een album aange boden met foto's uit znn oude district Aan het eind van de feestelijke bijeen komst dankte de heer Duymaar van Twist allen die detzen dag voor hem on vergetelijk hadden gemaakt. BUITENLAND. DE FRANSCHE CRISIS. Briand kabinetsformateur. President Doumergue heeft gisteren ~'.a. Poincaré en Le TrocqueePi den geheelen dag politici geraadpleegd Daarna ontbood hij Briand, die om uur 10 op het Elysée aankwam. Bij het verlaten van het Elysée heeft Briand verklaard, dat hij van president Doumergue opdracht gekre gen heeft een kabinet te vormen. Hij' meende dit niet te mogen weigeren. Briand zal trachten "een- proef te nemen met een breedere groeipering van politieke partijen. Hij zal cle par tijen verzoeken met het oog op den ernst van den toestand de onderlinge twisten te vergeten, zich alleen het nationaal belang voor oogen stellen en te streven naar het herstel der fa natici ën. De verwachting in politieke krin gen is, dat Briand in de eerste plaats zal trachten zich de medewerking van Herriot en Poincaré te verzekeren Het bezoek, dat Briand gistermorgen vroeg aan Herriot gebracht beeft, is zeer opgevallen. De meening overheerscht, dat Har riot het aanbod van Briand, om in een door dezen laatsten geleid minis terie zitting te nemen, zal afslaan. Volgens dezelfde lezing zou Poin caré een aanbod van Briand waar schijnlijk wel aannemen. Het onder houd dat Doumergue met Poincaré gehad heeft, duurde langer dan met andere geconsulteerde persoonlijkhe den. In politieke kringen echter hecht men groote beteekenis aan een eventu* eele benoeming van Poincaré, het geen door een groot gedeelte van de politieke wereld met voldoening zou worden ontvangen. De moeilijkheid blijft echter Herriot en Poincaré in één kabinet te vereenigen. DE DALING VAN DEN BELGISCHEN FRANC. Verklaringen van Francqui. De Belgische minister van financiën Francqui, is van zijft Londensche reis' teruggekeerd. Hij heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, tevreden te zijn over de resultaten van zijn bezoek aan Lon den, waar hij erin slaagde een her nieuwing te verkrijgen, van de toe gestane credieten. Door die gelukkige oplossing, al dus Francqui, kan de regeering kalm voortwerken aan het herstel der or de in de binnenlandsche financiën des lands, om daarna ernstig het probleem van oe stabiliseering van den franc aan te vatten. Het is goed, dat jnen weet, dat de regeering dienaangaande geen enkele beslissing genomen heeft. Als het oogenblik gekomen is, om haar defi nitief program voor het stabiliseeren der Belgische munt vast te stellen, zal zij de voorwaarden en middelen daartoe onderzoeken, zonder zich in te laten met het buitenland, zich en kel ten doel stellend de stabiliseering van den Belgischen franc. Na de instelling van een amortisa tie-fonds en van eèn comité van de schatkist in herinneringte hebben ge bracht, verklaarde Francqui: Er is op het oogenblik geen enkele economi sche reaen voor de huidige daling vani onzen franc. Hij wees er op, dat een groot deel der bevolking het geld, dat het in het buitenland bezi:, niet meer naa; Bel gië terugbrengt, en deed een beroep op de goede burgers, om die Bel" fen, welke zich in dit opzicht aan laak" are daden schuldig maken, voor te lichten. Na gewezen te heb'b'en óp den ernst van de ziekte, waaraan we lijdende zijn, aldus Francqui, kan ik zeggen: (Vandaag hebben we weer hoop gekregen. Als de regering kan rekenen op al ler medewerking, dan durft hij een, misschien langzame maar zekere ge nezing in het vooruitzicht stellen'. DRAMA BIJ EEN ROODE KRUIS- OEFENING. Esn knaap in de Wannsee verdronken. Een tragisch verloopen Roode Kruis oefening op de Wannsee brengt de geheele Berlijlnsche pers in opschud ding. In tegenwoordigheid van een groot aantal hooge gasten, o.w. prinses Heir riëtte van Pruisen, had het Roode Kruis gisternamiddag op de Wjamr see den ondergang van een passa" igiersboot en de redding der passa* t giers in scène gezet. Terwijl de Roode Kruis soldaten aan den oever ston den, zouden veertien schooljongens uit een boot in het water springen ein oir middellijk worden gered. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders' vah| Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan A. J. Vosselman en rechtverkrij genden, tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het per. ceel Utrechtsche Jaagpad No. lila., kadastraal' bekend Gemeente .Leiden, Sectie O. No. 1079. Leiden, 16 Juni 1926. Aug. l. reimeringer. Weth. lo. Burgem. van strijen, Secretaris. Afsluiting passage Koepoortsbrug. j Burgmeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis dat de Koepoortsbrug wegens het leg gen van een asphaltbedekking op Vrij dag -18 en Zaterdag 19 Juni a.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Leiden, 17 Juni 1926. aug. l. reimeringer, Weth. loco-burgem. van strijen, Secretaris Een der scholieren, een 12'jarigie jongen, wachtte evenwel niet op het consigne, doch sprong te vroeg in het water. Dit was natuurlijk niet in het programma voorzien, ein alhoewel en kele toeschouwers op het levensgevaar wezen, waarin de drenkeling verkeer de, staken de talrijke aanwezige red ders geen vinger uit. Gedurende vier minuten spartelde het arme jongetje in het water. Eerst toen gaven de leiders dei* oefening, bevel reddingspogingen in het wen-k te stellen. Het was echter reeds te laat ein het arme kind verdween in de diepte. Het lijk is tot dusverre nog, niet gevonden. Des avonds marcheerde de Roode Kruis soldaten met de muziek aan het hoofd naar huis. Dq bladen merken op, dat deze oef e ning volmaakt overbodig en nutteloos was en geheel en al het karakter van een voorstelling voor de aanwezige! gasten droeg. Alles ging op zóó mri litaire wijze toe, dat ieder persoonlijk initiatief "bij de manschappen ontbrak Zoozeer waren ziji ervan doordrongen, I dat het voorat opgestelde program niet mocht worden gestoord, dat men, toen een der jongens te vroeg, te wa" ter sproing, hem eenvoudig liet vea" j 'drinken. I Naar alle waarschijnlijkheid zal te* gen de organisatoren van de oete" j nijag een vervolging wegens het ver* j oorzaken van dood door schuld wotr* J iden ingesteld. Het onderzoek van po litie en justitie is reeds in vollen gang. DE RUSSISCHE STEUN AAN DE BRITSCHE STAKERS. Ket antwoord van Moskon. In antwoord op het Britsclie memo" I randum wijst de sovjetregeering er op, dat er in de sovjet-unie geen vérbod bestaat van het verzenden van geld j naar het buitenland. De eenige beperking is de verplich" i ting, dat men een vergunning moet; krijg011- -.I,-'.) De sovj et-regeer mg kan met verbie den, dat vakvereenigingen geld naar het buitenland zenden tot steun vani vakvereenigingen in een ander land. De sovjet-regeering ontkent, dat het geld door haar werd gezonden. Het is gezonden door den centralen raad 1 ider vakvereenigingen. Ook wordt nog 111 de nota der sov* jet-regeering de aandacht der ungel- sche regeering gevestigd op de ver* klaringen van enkelen van haar leden, j die in strijd zijn met de feiten en Schadelijk voor de normale betrek kingen tusschen de beide landen, waar [deze beweerden, dat bet geld, aan den raad van het vakvereemgingscon' gres gezonden, van de Russische re* geering afkomstig was, terwijl de een" trale raad der Russische vakvereeni gingen in overleg met de centrale com missie der verschillende Russische vak bonden het heeft gezonden. DE MIJNWERKERSSTAKING. De mijnwerkersbond tegen het regee- ring 5 voorstel. Naar uit Londen gemeld wordt, isj de mijnwerkersbond sterk gekant te' gen het regeeringsvoorstel tot oplos- sing van het conflict, Dinsdag in het Lagerhuis aangekondigd. Cook, de bondssecretaris zeide, het voorstel namens de mijnwerkers ver rpend, dat de bespreking in het La gerhuis geenszins zal bijdragen, tot her* j stel van den vrede in net Bedrijf. Hij voegde er bij. dat de mijnwerkers zoo weinig gewicht hechtten aan de voor stellen van Baldwin, dat hij; geen verga dering van bet hoofdbestuur ha.d bij" leengeroepen. Geen enkele mijhwer ker denkt volgens hem aan de verlen* ging van den werktijd. Het regeeringsvoorstel inzake den arbeidstijd. f De regeering zal de volgende week haar wetsontwerp indienen, waarbijl den achturemdag voor de kolenmijn hen wordt toegestaan. Vernomen! wordt dat het een beknopte maat re" fel zal zijn, vermoedelijk uit slechts én artikel bestaande en dat het ver moedelijk voor een periode van drie jaar zal gelden. Leden der Arbeiderspartij' verklaar den heden, dat zij; elk woord van het ontwerp zullen bestrijlden. In regeeringskringen is men vani Oordeel, dat als de loonen wordeni gepubliceerd, welke de mijneigenaars zien bereid hebben verklaard te ge" ven op den grondslag van den acht* j urendag, de mijhwerkers geneigd zul* len zijjn dem achtureadag te aanvaar!: Idem

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2