NIEUWE LËIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 11 JUNI 1926 «breiden en te verdiepen, omdat reeds nu te voorschijn was gekomen, dat in vele deelen van ons land nog groote lagen van de bevolking van zieken* fondshulp verstoken zijn en dat ten op zichte van andere deelen, waar deze hulp in groote mate geboden wordt 'niet de zekerheid, bestaat, dat dit op doelmatige en economische wijlze ga" schiedt. Op den voorgrond wordt gesteld, dat het instellen van dit onderzoek door de G. C. dat geschiedt met mach tiging van .den Minister van Arbeid. Hanael en Nijverheid, in geen enkel opzicht vooruit loopt op een eventu- eele beslissing ten opzichte van de vraag, ot bij' het tot stand komen van een wettelijke regeling van het zieken* fondswezeiï er ook voor de Gezond heidscommissie op dit gebied een taak is weggelegd. Medegedeeld wordt ver der, dat de zoogenaamde doktersloncl sen om bepaalde redenen buiten de en* quete blijven. LEESTAFEL. „Open Brief' van de Buitengewo ne Generale Synode te Assen aan de Geref. Kerken in Nederland. Kampen, J. H. Kok. f 0,60. De Buitengewone Generale Synode, die zich in het begin van dit laar ge- .roenen zag, de bekende zaak Dr. Geel kerken in behandeling te nemen om daaromtrent uitspraak te doen, heeft het noodig geoordeeld een Open Brief tot de Kerkeraden en de leden der Geref. Kerken te richten. Er. bestaat omtrent deze zaak nog heel veel misverstand. Waarom het eigenlük ging is velen nog niet recht duidelijk. (Daarom wil de Synode trachten dit dui delijk te maken, opdat een ieder zich een .juist oordeel "kan vormen van het stand punt door Dr. Geelkerken en dat, door ae Synode ingenomen. Vandaar deze Open Brief, waarin zoo wel over de leerstellige zjjde van de zaak als de handelwijze^door de Synode gevolgd, nadere inlichtingen worden gegeven. Allereerst wordt hier aangetoond, dat het standpunt van Dr. Geelkerken in zake Genesis 2 en 3 beslist onjuist moet worden geacht, en vervolgens, dat die onjuistheid van zoodanigen aard is, dat van Dr. Geelkerken moest worden ge- eischt dit standpunt prijs te geven. Hier aan worden dan tenslotte -nog toege voegd enkele opmerkingen ter recht vaardiging van de wijze, waarop de Sy node in dezen jegens Dr. Geelkerken en den kerkeraad van Amsterdam-Zuid heeft gehandeld. - .Deze Open Brief, een waardig stuk, 36 bladzijden groot formaat, is namens ae Synode onaerteekend door de predi kanten: K. Fernhout Mz., H. W. Laman, pr. K. Djjk, Dr. G. Keizer en J. P. Klaarhamer. WK bevelen lening en bestudeering van 'dezen brief gaarne aan. H{j ka- er inderdaad toe medewerken veei mis verstand uit den weg te ruimen. „De exegese van Gen. 2 en 3 ■f en de beslissing der Synode van Assen", door Dr, G. Ch. Aalders, hoogleeraar aaa de V. II. te Am- i sterdam. J. H. Kpk, Kampen, f 0,50. Alweer een brochure naar aanleiding van de kwestie Geelkerken. En waar lijk niet de minste. Prof. Aalders behandelt hier aller eerst de vraag, of door de beslissing der Synode de vrijheid der exegese in gevaar gekomen is. Hii beantwoordt die vraag aldus, dat len Gereformeerde nooit voorstander xan zijn van een onbelperkte vrijheid ran exegese; de grens die niet ma£ overschreden worden, moet hierin ge teld worden, dat nooit „het karakter ran realiteit aan de feiten en het ka rakter van waarheid aan hetgeen ons jeopenbaard is" mag ontzegd worden ?oorts betoogt hij, dat ook de Kerk ten opzichte van de exegese een roeping :eeft, zij heeft de resultaten der exege e te toetsen en te keuren of zij deze oor haar verstaan van de meening des leestes kan gebruiken of niet, Vervolgens wordt de vraag onder de ■ogen gezien, of het bij deze kwestie .nderdaad ging over een kwestie van xegese, waarbij er de aandacht op ge vestigd wordt, dat men moet opderschei- den tusschen exegese en exegese. Bij Ie punten in het geding gaat het om duidelijke, voor geen tweeërlei uitleg ging vatbare mededeelingen van zake- Hjken of feitelijken aard. Formeel moge het hier een kwestie van exegese zpp materieel niet. Eindelijk wordt in het licht gesteld '.vaarom de poging om de zintuigeljjke waarneembaarheid van de slang en haar ipreken en de beide boomen disputabel .e stellen, voor zoo bedenkelijk te hou den is. Er ivierdt over de kwestie Dr. Geel :erken en de Asser Syn. in allerlei krin ,en veel gepraat en nog meer gefanta- eerd. Prof. Aalders deed daarom een ,oed werk met het schrijven van deze irochure, die we in veler handen wen- chen. „Antirevolutionaire Staatkunde". Orgaan van de Dr. Abraham Kuy- peistichting, ter bevordering van de studie der Antirevolutionaire be Kampen, J. H. Kok. Van deze veei geprezen ook veel gelezen? periodiek, ontvingen wü .le afleveringen van April en Mei. De inhoud is als altijd belangrijk. Het nummer van April bevat de vol gende artikelen: De organische idee .n de gedachtenwereld v. Calvijn, d. Prof. Dr. I. Botatee te Weenen; Da Costa in zjjn beteekenis voor de Antirevolutio naire partjj, door Ds. J. O. Rullmaan; Gemeentelijke Armenzorg en Diaconie, door Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen en De Psychopathenwet, door Mr. Th. Heemskerk. In het nummer van Mei geeft Ds. Rullmann het slotartikel over Da-Cos ta. terwijl Dr. H. Dooveweerd zijne ar tikelenreeks over „In den strijd om een Christelijke Staatkunde" voortzet. Inzonderheid de bijdrage van Ds. Rullman trekt in deze afleveringen de aandacht. Na een korte inleiding wordt achtereenvolgens .behandeld: De con tra-revolutionaire periode van Da Cos ta; zijn antirevolutionaire overgang; zjjn politieke tijdzangen; zjjn politieke bro chures; zijn politieke partijformatie en zi.jn politieke geloofsbelijdenis. Ten slotte wordt in een samenvatting de beteekenis van Da Costa voor de anti revolutionaire partij aangewezen. In de advïezenrubriek bewerkt door Mr. J. N. Noteboom worden de volgende onderwerpen behandeld: 1. Voorwaar delijke invrijlieidsstelling. 2. Schade tengevolge der uitvoering van een ge meentewerk; 3. Gemeentelijke verorde ning inzake fosloopende honden. 4. Fi nancieel beheer gemeentelijk grond bedrijf. 5. Voorstel-Rutgers inzake plaat selijke keuze en volkssouvereiniteit; 6. Rechtstreeksche Armverzorging doorB. en W. of Burgerlijk Armbestuur; 7. In voering ambtsgebed in vergadering Pro vinciale Staten. Uit deze korte opsomming blijkt welk een schat van lectuur in dit Maand schrift geboden wordt, en hoe wensche- lijk, beter gezegd, noodzakelijk het is, dat alle meelevende anti-revolutionai ren en inzonderheid zij, die op eeni- gerlei gebied leiding hebben te geven, •zich abonneeren. „Korte verklaring van de Heilige Schrift met nieuwe vertaling. De boeken der Koningen, opnieuw uit den grondtekst vertaald, door Dr. C. v. Gelderen, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Eerste deel. Kam pen. J. H. Kok. Van deze Bijbelvertaling en verkla ring verscheen nu reeds net twaalfde deeltje. Dr. van Gelderen, deskundig pp dit gebied als weinigen, maakt hier een be gin met de vertaling en de verklaring van ae Boeken der Koningen. Na een breede, zeer belangrijke in leiding, wordt het eerste hoofddeel be handeld: Het vereenigde rijk van Isra ël en Juda onder Salomo. 1 Koningen ,111. De vertaling wijkt wat den vom be- betreft hier en daar belangrijk af van de Statenvertaling. Wij nemen aan dat de overzetting van Dr. van Gelderen beter is en meer met het oorspronke lijke overeenkomt, maar op'.verschillen de plaatsen mist men het verhevene en gedragene dat de Statenvertaling kenmerkt. De nieuwe vertaling is een voudig wat aan een goed verstaan be vorderlijk kan zjjn, maar mooier" zooals dat Snet de vertaling van de Psalmen door Dr. Noordtzij het geval is, kunnen we deze overzetting niet noemen. Interessant is een vergelijking van beide vertalingen van het gebed van Salomo bij de inwijding des Tempels 1 Koningen 8. Aan de verklaring is veel zorg be steed en de technische uitvoering waar voor den uitgever alle hulde toekomt, laat niets te wenschen over. GEMENGD NIEUwiT Parfum. Sedert overoude tij den hebben de menschen kunstmatige reukwerken weten te vervaardigen, welke niet alléén door dames "maar ook door zeer veel heeren der schep ping werden gebruikt. In den eersten tijd vond men de geuren nog niet uit bloemen, zooals later voor 't grootste gedeelte het ge val is geworden. Men verkreeg de parfums uit het hars der boomen, Houtsoorten en uit dierlijke stoffen. Men denke maar eens aan 't viool hout dat afkomstig is van den wortel van 'n soort van accacia uit Z.-Aus- tralië en dat den heerlijken niet al te sterken reuk heeft van 't welriekende viooltje. Ook de amber was reeds lang voor onze jaartelling bekend. De parf-umbereiding uit bloemen stamt uit veel lat eren tijd, men neemt aan, dat deze bereiding het eerst neef t plaats gevonden in 't begin der der tiende eeuw en sedert dien heeft dezé kunst 'n ontzaglijken omvang gekre gen.^ De fijnste parfums worden vooral verkregen door het koken van bloem' bladeren in 'n pot met varkensvet en alcohol. In 't gesmolten varkensvet, laat men 'n linnen zak met bloembla deren eenigen tijd hangen, totdat ze al haar zoete geuren- aan dat vet heeft afgestaan; dan worden nieuwe blade ren i'n de vloeistof gedaan zoolang tot dat het vet geheel verzadigd is van de riekende stoffen. Nu komt de wer king van heel sterken alcohol aan de beurt, die tot taak heeft aan 't vet alle geuren, te onttrekken. Men begrijpt dus, dat elk fleschjp parfum, dat op de toilettafel komt te staan, heel wat bewerkingen heeft moeten ondergaan. Het gebruik van parfum ver eischt veel zorg. De meeste dames, die reuk werk gebruiken, nemen er te veel van. In geen geval toch mag 'n dame zich zelf met parfum besproeien of begie ten. Men mag ten hoogste de kasten én het goed parfumeeren. Elke dag een draadje De heer D. IV., bewoner van de Ju- lianalaan te Overveen, werd gister avond door de Bloemendaalsche poli tie betrapt op 't wegnemen van een straattegel, dien hij' in zijn actetasch borg, met de bedoeling, hem mee naar huis te nemen. Dit had hij; reeds 63 maal gedaan. V. had van" 'de tegels een straatje gemaakt achter zijn wo ning. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Ontploffing in een school. De 21-jarige onderwijzer A. v. L'. uit iHillegersberg was in de Chr. school aan He Fabriekstraat bezig met het nemen van natuui^undige proeven. Op een gegeven oogeiiblik is het spi" ritustoestel, dat hij gebruikte, ont ploft. De 12-jarige scholier A. den. O. uit den Zwaanshals kreeg door de vlammen ernstige brandwonden aan hals en gelaat. De jongen moest ini het ziekenhuis op den Bergweg ter verpleging worden opgenomen. Het toestel is door 'de politie in beslag genomen. Blinde passagiers. Het stoomschip „ModjoKérto" van den Rotterdamschen LJoyd is gisteren aan fekomen met drie versloppers aan oord. Een van hen, een 27-jarig? ma troos uit Amsterdam, had zich te Mar seille aan boord van de "Tambora" verstopt. Hij was weggeloopen uit het Vreemden legioen. De Kapitein van de "Tambora"' nam den ongeweuschten gast mee tot Port Said, waar hij hem overgaf aan de „Mod joker to". Tijdens het oponthoud te Port Said hebben zich twee 28-jarige Arabieren: in do bunkers verstopt, eerst op zee zoo- als te doen gebruikelijk is verlieten de heeren hun schuilplaats. De beide Arabieren zij!n naar den vreemdelin gendienst gebracht, maar het Holland- sche Jantje, is overgeleverd aan de militaire politie, want hij was deser teur bij de landmacht. Brandende verliuis-auto. Nabij Hoenderlo geraakte een ledige verhuis-auto van een firma te Apel doorn in brand. Pogingéh om te blus* schen faalde», zooaat de auto totaal verbrandde. De chauffeur en de beide inzittenden wisten nog bijtijds den brandenden wagen ongedeerd te ver laten. ;Wj e e r een slachtoffer. 1 Dp den onbewaakte» overweg te Losser is Woensdagmorgen omstreeks twaalf uur de auto: van den heeiv L. uit Gro ningen door een lossen locomotief ge grepen, een groot eind medegesleurd en geheel vernield. De heer L. is met gebroken enkel in het ziekenhuis op genomen. Zijn médereiziger bleef ge lukkig ongedeerd. L ij k opgehaald. Het lijk van den" sedert November 1.1. vermisten kapitein Slote van de „Nijverheid" is heden opgehaald bij het Val van Urk. Opgesloten in het ijs. Een plotselinge overgang van een Junrtem Eeratuur al kan moeilijk van zomer itte gesproken worden, tot enkele gra den onder nul overkwam dezer dagen een slager in Weymouth (Engeland). Toen hij ^ich in ae koelkamer begaf hoorde hij! de deur achter zich in het slot vallen, en daar de sleutel aan den buitenkant zat, was hij opgesloten. Het bevriezingsapparaat was in wer; king,' buiten zijh controle, zoodat hij het van minuut tot minuut kouder voelde worden.. Niemand had het on geval opgemerkt. Nadat hij '25 minu ten in den kelder had doorgebracht begon zijn hondje, die hem was ge volgd, maar voor de deur was ach tergebleven, te janken. Dit trok de aandacht van de slagersgezellen, die de ijskamer openden, en den slager, die er reeds ernstig aan toe was en eerst na geruimen tijd weer op ver haal was gekomen, verlosten. Heetgebakerde automobi listen. Te Schwyz in Zwitserland wilde Maandagmiddag een Italiaan" sche luxe auto een Schwyzer vracht auto passeeren. De Schwyzer wagen, die een heel behoorlijke vaart had, maakte evenwel geen plaats. Daarop schoten de Italianen %net een revolver drie ot viermaal Op 4e voor hen uit rijdende auto; een kogel doorboorde het bensinereservoir, zoodat de vracht auto moest stoppen. Toch wel een beetje van hun stuk gebracht, namen hierop de Italianen de vlucht door ach teruit te rijden da,ar de weg te smal was om te keer en. Toen daartoe einde lijk gelegenheid was, geraakteti ze op een doorweekte weide, waarin ze ble ven steken. Door een woedende volks; menigte werden zij overmand, waarbij hun ae revolver, waarvan zij wederom gebruik wilden maken, werd ontrukt Aan de energieke tusschenkomst der politie hebben zij het te danken, dat ze niet werden gelyncht. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente zal a.s. Maandag vergaderen ter behandeling van de volgende agenda: le. Benoeming van een plaatsverv. Voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden (va cature K. Sytsma). 2e. Benoeming van twee leden der Plaatselijke Schoolcommissie. 3e. Benoeming van een onderwijze res aan de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs. 4e. Prae-advies op het verzoek van Mej. Dr. L. C. Bolle, om eervol ont slag der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. 5e. Prae-advies op het verzoek van Mej. J. H. ten Holten, om eervol ont slag als onderwijzeres aan de school Zuidsingel B. 6e. Voorstel om aan den onderwij zer aan de Jongensschool voor U.L. Onderwijs, L. T. van Zoest, eervol ont slag te verleenen wegens opheffing van zijn betrekking. 7e. Prae-advies op het verzoek van het Bestuur van het genootschap „Ma thesis Scientiarum Genitrix" om het kosteloos gebruiken van eenige loca- liteiten van de Stads-Gehoorzaal voor het houden van de algemeene verga dering en van de tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigde werk stukken. 8e. Prae-advies op het verzoek van de Leidsche Duinwater. Maatschappij om goedkeuring tot het aangaan van een geldleening groot f250.000. 9e. Voorstel tot wijziging der begroo ting, 'dienst 1925, in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden, ongevallenverzekering Van ambtena ren enz. 10e. Voorstel tot het aanbrengen van eenige wijzigingen van admini- stratieven aard in de begrootingen voor 1925 en 1926. 11e. Voorstel tot verliooging van eenjge posten der begrooting, dienst 1925, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. 12e. Voorstel tot beschikbaarstel ling van gelden ten behoeve van Üe meerdere kosten van verbouwing van liet schoolgebouwaan de Vrouwen- kerksteeg en van de herstelling en vernieuwing van den inventaris van dat gebouw. 13e. Prae-advies op het verzoek van hét Bestuur der R.K. Par. Jongens scholen onder R.K. Par. Kerkbestuur, om beschikbaarstelling van gelden-, benoodigd voor het inrichten van een terrein voor het onderwijs in lichame lijke opvoeding, tevens speelplaats, ten behoeve 1 van de scholen aan de Haarlemmerstraat no.'240 en de Pe likaanstraat no. 20. 14e. Prae-advies op het verzoek van de Leidsche Koetsiers-vereeniging „Verbetering zij ons Streven" in zake het aanbrengen van keerplaatsen op de Rijn- en Scliiekade. 15e. Verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 23 Mei 19,12 Gem. blad no. 18), op het Rijden. 16e. Verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 5 Juni 1879 (Gem. blad No. 3), betreffende de inrichting en het bestuur van 't Gym nasium der gemeente Leiden. #17e. Verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 18 De cember 1922 .(Gem.blad No. 67) op de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. _18e. Verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 2 Sep tember 1924 (Gem.blad No. 23), voor de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Leiden en voor de aan die Kweekschool verbonden cur sussen. 19e. Voorstel inzake de intrekking van de aah den Directeui; vin den Ge nees kundien Dienst verstrekte op dracht, betreffende het ontwerpen van plannen voor den bouw van een ge meentelijk aanvullingsziekenhuis en inzake de verpleging vaiwon- en min vermogende lijders in ziekeninrlch- tingen. - 20e. Vaststelling van een tarief van bijdragen, te voldoen wegens Zieken- huisverpleging van wege de gemeente Leiden. Gelden voor speelterrein. Bij' zijn in de vergadering van 17 Mei j.l. om prae-advies in handen van B. en W'. gesteld adres verzoekt het bestuur der R.-K. Parochiale Jongens scholen onder R.-K. Parochiaal Kerk bestuur alhier, de noodige gelden be* schikbaar te stellen voor het inrichten van een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening, tevens speel plaats ten behoeve van de onder zij'n beheer staande scholen aan de Haar lemmerstraat 240 en Pelikaanstraat 20. Onder mededeeling, dat de kosten van inrichting van het terrein worden feraamd op f1000 en dat het schooT estuur bij zijne aanvrage de wettelijke voorschriften in acht genomen heeft geven B. en W;. in overweging de gevraagde medewerking te verleenen. D& school aan de Vrouwenkerksteeg. Biji raadsbesluit van 21 Juli 1924 werd een bedrag van f65.000 ter be schikking gesteld voor den verbouw van het sohoolgebouw aan de iVrou* wenkerksteeg. Dit bedrag is niet toe reikend gèbleken. De toegestane som zal alsnog met f 18.000 moeten worden verhoogd. Geleidelijk moest het werk het karakter aannemen van nieuwbouw zooals door B. en Wi- nader wordt uit eengezet. Ten slotte deelen B. en Wj. nog mee dat voor herstelling en aanschaffing van meubilair en verderen inventaris der scholen, waarvoor nog'geene gel den zijn toegestaan, een bedrag van f7500 wordt vereischt. Gymnasium en de Hoogere Burgerscholen. iHet is B. en W. gebleken, dat de tegenwoordige regeling van ae herfst vacantie, welke voor het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus, de Hoogere Burger school voor meisjes en de Kweek school voor onderwijzers en onderwij zeressen geheel gelijk is, in verband met de afwezigheid uit de school van leerlingen op i en 2 November (Al lerheiligen en Allerzielen) tot bezwa ren aanleiding geeft. Zoo wordt d.v. de herfstvacantie. voor de leerlingen/ die op 1 en 2 No vember afwezig zijn, practisch tot 6 dagen verlengd, indien 1 Novemb,er op een Woensdag valt. Immers sluit dan de herfstvacantie juist aan op 1 November. Maar ook indien 1 No vember valt op Dinsdag, Donderdag, (Vrijdag of Zaterdag, kleven aan ae tegenwoordige regeling, beswaren. Teneinde nu die bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen, zouden B. jein ,W. de omschrijving van die va cantia in de verschillende verordenin gen, welke thans luidt £ls volgt: „eene, welke omvat den Zaterdag voorafgaande aan de week, waarin de ,1ste Nov. valt en den daarop volgen den Maandag en Dinsdag", door -de navolgende wenschen te zien vervan gen: „eene van vier dagen, n.l. 1, 2, 8 „en 4 November, indien 1 November „op een .Woensdag, Donderdag, .Vrif ,,'dag ot 'Zaterdag; 31 October, 1. 2 „en 8 November, indien 1 .November „valt op een Zondag, ot'Maandag; 30 „October, 31 October, 1 en 2 Jso>repi\ „ber, indien 1 November valt op een „Dinsdag". Onder opmerking, dat het College van Curatoren van het Gymnasium, ,de Inspecteur der Gymnasia, de Com missie van Toezicht op" en de Inspec teur van het middelbaar onderwijs,a ls* mede de Directeur van de Kweek school voor onderwijzers en onderwij zeressen zich met de bovenaangehaal de regeling van de herfstvacantie kun nen vereenigen, geven B. en W:. mits dien den Raad in overweging over te gaan tot vaststelling van de gewij* 7-igae verorde.ii ig, waarmede rekening met !de genoemde bezwaren is gehou den. Land- en Tuinbouw. Commissie van advies voor den landbouw. De Minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft aan het hoofd bestuur van den NedeiT. Landarbei- dersbond naar aanleiding van een adres geantwoord, dat hij zich teu aan zien van een eventueele commissie van advies voor den landbouw nog geen vast dehkbeeld heeft gevormd. Mocht tot de instelling van zoodanige commissie worden overgegaan, dan zal to zijner tijd ernstig worden over wogen, of de arbeidersorganisaties in de gelegenheid behooren te worden gesteld, zich daarin te doen vertegen woordigen. De stand van bessen en kersen^ Het onderstaande overzicht betref fende den stand der kersen en bessen op 2 Juni 1926 is onder mede werking der rijkstuinbouwconsulentert samengesteld naar gegevens, verj strekt door de correspondenten' der i Directie van den Landbouw. Tijdens den bloeitijd der kersen eh' bessen was het weer gunstig, zoodat het insectenbezoek bij: de bloesems vol* op kon plaats hebben. Behoudens en kele plaatselijke uitzonderingen, braclv ten nachtvorsten* tijdens en na den bloei weinig of geen nadeel aan, zoo dat de vruchtzetting eveneens gunstigl verliep. Behalve bij- 'de zwarte bessen, die Van bladluis te lijden hebben, onder, vond-- het gewas weinig nadeel van' ziekten of insectenbeschadiging. De stand der genoemde gewassen ïsj in 'de verschillende centra van cul tuur als vofgt: Vroege kersen. Het jaar 1926 be*, looft een rijk kersenjaar te worden; de vroege kersen staan in zuidelijk Gelderland zeer goed tot goed, in ue(j Lijmers goed en in "Utrecht en Zuid-, Limburg zeer goed tot goed.' Late kersen. Van dezejs de staald over het algemeen iets minder dan van de vroege. In zuidelijk Gelderland ien Utrecht is de stand, goeid en' iü Zuid-Limburg en de Lijmers vrij goed. Roode en witte bessen. De stand1 'is zeer goed tot goed in Utrecht, N1-'" Holland en Zuid-Holland' en goéd itt 'de andere deelen des lands. Zwarte bessen. In Friesland, Utreiclit Noord-Holland en Zuid-Holland is de stand goed; in Zeeland, de Lijfners, Zuid-Limburg vrij' slecht en in zuide lijk Gelderland én Noord-Brabant vrij' goed. Kruisbessen staan zeer goed tot goedl in Zeeland, Noord-Holland, .Utrecht, zuidelijk Gelderland en Friesland en' goed in de overige 'deelen des lands. Frambozen staan zeer goed tot goed in de omgeving van Breda, goed it. het iWiestland en matig in Zeeland'. INGEZONDEN. 1 ^(BuU«nj|erantwoorcienjkheld^ Blinden Instituut „Bajtlmeus" te Zeist. Zooals de advertentie aan de 'mg& zetenen van Oegstgeest u mededeelt, heb ik het plan ae volgende week een inzameling te houden voor bovenge noemd doel. Daar ik al ruim 11 jaar voor (deze vereeniging werkzaam Den, is het mij1; zeer aangenaam u allen eens te mogen bezoeken en ik hoop dat mijjn bezoek niet te vergeefs bij1 u zal zijn. Want bovengenoemd Instituut heeft veel feld noodig, daar wij meest behoeftige inderen in ons Instituut hebben 'en wij' hun daarom voor Weinig geld in1 'in ons Instituut woeten opnemen. De brand van, 1924 is voor ons een groote ramp geweest en heeft ons in froote moeilijkheden gebracht. Daar oor is onze schuld van f30.000 tot f70.000 'gestegen. Aangezien ik bijna blind ben en veel voor mijn lotgenoo* ten gevoel, is het aangenaam, dat ik veel voor hen kan inzamelen, en ik hoop dus, van harte dat ik veel blij moedige gevers(stersj deze week mag aantreffen. Dankbaar zal ik rijn, als ik bereidwillige dames mag vinden, die mij op mijn tochten willen verge zellen. U, geachte Redactie, dankende voor het plaatsen van dit stukje, blijf ik hoogachtend, Mej. T. v. d. W|ERF, Kastanjelaan 6, Meppet. Scheepstij dingen. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BENGKALIS (uitr.) 10 te Port Said. VONDEL (uitr.) 10 v. Southampton KON. HOLLANDSCHE LLOYD. TAPANOELI (thuisr.) p. 10 Gibraltar. ZEELANDIA (uitr.) p. 10 Portsmouth. ROTTERDAMSUHE LLOYD. BANDOENG (thuisr.) p. 8 Malta. TOSARI (thuisr.) 9 v. Colombo. 1NSULINDE (uitr.) 10 te Marseille.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6