BEKOMMER U NIET LARGER OVER DE KWELLINGEN DER SPIMRÏERING NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 9 JUNI 1926 DAG-AGENDA. Woensdag 9 Juni s avonds 8 uur. Stadsgehoorzaal. Openb. feestverg. van de Chr. Jongelingsvereen. „Prediker 12 la". Spr. Ds. H. Thomas, Zang en muziek. Koudekerk, (begin Lage Waard). Woensdag 9 Juni 's midd. twee uur: Openluchtmeeting van de Jongel, en Meisjes Ver. op G. G. Sassenkeim. Geref. Kerk. Donderdag 10 Juni 's» av. acht uur Uitvoering v. d. Chr. Zangver. „Looft den Heer." Oegsigeest. Donderdag 10 Juni, 's av. acht uur. Ledenverg. v. d. Ziekenver pleging v. alle gezindten, ten huize Rijnsburgerweg 98. Noordwijk-Binnen. Woensd. 16 Juni 's Middags 2 uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Opening Bazar der Geref. Meisjesver. „Martha". Noordwijk-Binnen. Donderd. 17 Juni 's middags 2 uur, Bollenschuur van den heer G. J. G. v. Parijs, Voorstraat, Bazar der Geref. Meisjesvereeniging „Martha". Noordwijk-Binnen. Vrijdag 18 Juni, 's middags twee uur, Bollenschuur van den heer G J. G. v. Parijs, Voorstraat, Bazar der Geref. Meisjesvereeniging „Martha". De avond- nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Juni waargeno men door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Oegsigeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. 2de vijftal: Nieuwstraten, Blotkamp, Keereweer, Kuhne en Kroon; Reserve: v. Riet. 3de vijftal: v. Thiel, Gibbon, Boogerl Buel en Kaldekerken; Reserve: Krietc- ineijer. Examen Apothekers-assistent. Van de opgeroepen 4 candidatcn zijn geslaagd de dames S. R. de Wai, geb. te Zwolle; M. H. Houbolt, geb. te Wassenaar; S. Stad, geb. te Rotter dam en S. Fles, geb. te Leiden. Benoeming. Tot opzichter-teekenaar bij het Ge meentelijk Bouw- en Woningtoezicht is benoemd de heer J. Voorbach. Officieel Stratenboekje. De „Leidsche Uitgeversmaatschap pij" alhier zond. ons het „Officieel Stratenboekje van Leiden" bewerkt door den heer K. W. Wijk, inspecteur van politie. Het boekje bevat, behalve de alpha- betische stratenlijst, tal van adressen die voor de gemeentenaren van be lang zijn, terwijl er bovendien aan is toegevoegd een plattegrond der ge meente. Het is een zeer handig hoekje, dat den prijs (f 0.25) ruimschoots waard is. Bloemendiefstal. Hedennacht zijn door de politie aange houden als verdacht van bloemendiel- stal de 29-jarige G. H. en de 51-jarige W. D., bloemenkooplui hier ter stede. Zij worden verdacht een aantal bloe men te hebben gesneden uit een tuin aan den Hoogen Rijndijk alhier, welks eigenaar, de heer T. B., onder de ge meente Zoeterwoude woont. Bij het snijden zijn ze zoo ruw te werk gegaan, dat dure planten van f 125 hebben beschadigd; er waren n.l. onder de getolen bloemen dure exem plaren pioenrozen. De schade wordt voor den bloem- kweeker niet minder dan f 1000 ge schat. Gistermiddag half 1 werd de 18- jarige G. G., toen hij hard achter een autobus aan liep door het spatbord van een anderen auto gegrepen. Hij kwam te vallen en kreeg een neus bloeding, terwijl hij ook 'over pijn 'in het linkerbeen klaagde. De dokter van den E.H.D. kon geen ernstig let3el constateeren. Gistermorgen tusschen 11 uur cn half 12 wilde de 16-jarige wielrijder S. op den Rijnsburgerweg links een stil staande tram passeeren, omdat aan de rechterzijde geen plaats was. Hij had het ongeluk te slippen en kwam te vallen. Juist kwam aan den anderen kant, uit de richting Oegstgeest, een lepge vrachtauto aangereden. De be stuurder wierp direct op krachtige wijze het stuur naar rechts, waardoor de wielrijder er nog zeer goed af kwam. Alleen zijn rechterknie was verwond en opgezet. Na in de kliniek van Dr. van der Hoeven, vour welke het ongeluk gebeurde, te zijn verbon den, vertrok hij per H.T.M. naar de Haven en kon vandaar loopende zijn huis bereiken. Op de Oude Vest, ter hoogte van de Koestraat, had gistermiddag om 3 uur een aanrijding plaats van een handwagendoor een auto, bestuurd door T. H. Het eerste voertuig, dat aan den koopman E. J. V. toebehoorde, werd gedeeltelijk vernield. Bij de politie is aangifte gedaan door G. v. d. Z., dat van zijn rijwiel, dat een oogenblikje op den Zuidsingel onbeheerd stond, het belastingplaatje is ontvreemd. De heer G. J. W. Meynen, alhier, tot semi-arts bevorderd is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst van hot leger hier te lande. Burgerlijke itand. Geboren: Nicosiena Theodora, d. van A. v. Westbroek en J. F. Post. Jan- netje Hermina Petra., dochter van J. H. P. v. Dooren en J. Visser. Esther Rosalie, dochter van B. A. Harteveld en C. Teljeur. Dirk, zoon van J. H. Blonk en J "".M. v. Dissel. Johannes Petrus, zoon van R. Stuart en L. v. Heusden. Neeltje. dochter van C.^leinema en A. Stam. Gerardus Anthonius. zoon van C. A. Kraan en E. v. d. Tol. Frieda, d. van W. Grqenewegen en S. W. Sierag. Alida Christina, dochter van W. Maar se en E. M. G. de Konnigh. Pieter Johannes, zoon van P. J. v. d. Burg en M. J. Ros. Johanna Margaretha, doch ter van A. van Oosten en J. M. Ie Pair. Hendrik, zoon van J. Sinteur en C. J. H. Kromwijk. Hans Leo, zoon van L. Westerman en M. M. Visser. Jo hanna Petra. Andrea, dochter van J. P. A. IJsselstijn en A. C. Bokhoven. Dorothea Anna, dochter van 'P. K. L. v. d. Linden en A. M. Ropti. Jan, zoon van A. G. v. Dijk en J. J. M. Brand. Cor- nedia, dochter van J. 1£. v. d. Waals en G. Snoeker. Jannetje Johanna, dochter van G. v. Eygen en J. Boom. Trijntje dochter van C. A. Groeneveld 'en A. Groene veld. Johanna, dochter van H. D. Miermet en j. T. Schneider. Gerrit, zoon van G. v. Strien en S. de Romijn. Jan Cans. Antlis. Maria, zoon van J. A. Jongenelen en C. J. Rrjnaarts. Aga tha, dochter van H. F. Iianno en JvL Kooien. Maria, dochter van W. F. Pre- 'voo en C. Nieuwenburg. Cornelis Adri anus, zoon van A. P. de Jong en E. W. Schrama. Sara, dochter van J. Kuij- venhoven en S. H. W. Pardon. Johan nes, zoon van J. Tegelaar en H. A Ouwerkerk. Gerhard Michael, zoon van G. M. Seugling en J. J. Schrijver.^ Wil lem Fredrik, zoon van L. J. Serlie en J. J. Kapaan. Jacob, zoon van B. Boon en L. Noordam. Abigael Wilhelmina, dochter van D. Jianno eh W. C. Swa nenbufg. Johannes, zoon van J. Brou- wet en J. C. de Tombe. Cornelia, doch ter van C. L. Schenk en G. C. Lek. Dirk zoon van H. Eveleens en T. A. Eick- hoff. Gerardus Wilhelmus, zoon van X J. v. d. Water en M. C. Huge. Jantje, dochter van C. de Geus en S. H. ivi Stafleu. Bartholomeus, zoon van J. Fa bel en S. J. v. d. Lelie. Bastiaan, zoon v. J. v. Rijn en C. Kromhout. Overleden: E. v. d. Zeeuw. wed. J. Sierat. 8o jaar. P. Hogendorp-Oudshoorn vr. 36 jaar. M. G. Koolhaias-de Bruijn, vr. 45 jaar. H. Boer, m. 03 jaar. C. O. Gestmah-v. d. Walle, wede 89 jaar. A. Verstraaten-Galjaard, wede. 75 jaar. J. Slierings, dr. 16 jaar. C. v. d. Nat-Bink m. 78 jaar. S. O'nvlee-Enseling, vr. 49 jaar. L. Neuteboom,, dochter 3 jaar. P. .Schaap, z. 8 mand. J. M. v. d. Mark- Landesbergen, wed. 78 jaar. M. Schui- lenburg-Seip, vr. 22 jaar. L. P. Over- dijk, wedr. 70 jaar. A. Katers, wed. v. Rijn, 71 jaar. J. VledderSikkens, 81 j. A.' de Gr'oot-Lous, vr. 34 jaar. J. v. d Bogaard, m. 43 jaar. S. Kluivers-Harte- veld, vr. 85 jaar. BINNENLAND. DE SLUISWERKEN TE IJMUIDEN. De grootste sluis ter wereld. Gisteren heeft de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, de heer J. A. Ringers, onder wiens leiding de sluis- werken te IJmuiden worden uitge voerd, daaromtrent enkele mededeelin gen gedaan in een vergadering van het Departement Amsterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Hij ving aan met een historisch overzicht te geven van de scheepvaart naar Amsterdam. In 1828 bestond de oude weg over de Zuiderzee, die een groote omweg was en die een maxi mum diepgang van 3.50 Meter toeliet. De bekende scheepskanalen hieven de bezwaren van Pampus op, doch wa ren van geen dienst toen de schepen grooter werden. Het Noordhollandsch Kanaal liet een grooteren diepgang toe doch ten slotte begon men in te zien dat een rechte weg naar de Noordzee hoven alles de voorkeur verdiende. De zandige kust was aanvankelijk een he letsel, doch ten slotte liet de A'dam- sche Kanaal Maatschappij den rechten weg graven.- Zoo kon Koning Willem III in 1876 de Noordzeesluis openen. Deze had een lengte van 119 M. een wijdte van 18 en een diepgang van 8 MeterA.P. Een later gebouwde sluis mat 225 2510, doch de geschiedenis heeft be wezen, 'dat. de scheepvaart er later nog niet volkomen mee gebaat was. De sluis, welke thans in wording is, heeft de afmetingen van 40C-5015, en is tevens de grootste ter wereld. Zij zal tot noodzakelijk gevolg hebben dat het Noordzeekanaal in overeenstem ming wordt gebracht met dezen gewel digen toegang tot de wijde watervlak te. Deze kanaalwerken zullen in twee fasen worden uitgevoerd en als het zoover is. beteekent dat tevens, dat het Noordzeekanaal het grootste ter wereld is mistmen in onder e lan den geen grootere maakte. Een der bezienswaardige bijzonder heden zijn de roldeuren, waaraan men in tegenstelling met draaideuren de voorkeur heeft gegeven. Ten opzichte hiervan heeft de rijkswaterstaat mach tigen stehn ondervonden van eenige Amsterdamsche industrieën, de Ned. Scheepsbouw Mij. en Werkspoor, wel ke mede de plannen hebben uitge werkt. Tot dusverre waren dergelijke wer ken niet in ons land gemaakt. Het noodlot, zoo zeide spr. heeft echter ge wild, dat de gigantische deuren te Rot terdam op stapel moesten worden ge zet. Het gewicht per stuk bedraagt 1250 ton. Op vernuftige wijze wordt de zware druk op den grond tot het be reikbare minimum beperkt en ook dit is weer op zichzelf een triomf voor de Nederlandsche techniek. Zoo'n deur bestaat uit 16 waterdichte schotten en beweegt zich in een tank met een in houd van 1460 ton. RECLAME. Gebruik Gebismureerd Magnesium en gij zult vergeten, dat gij ooit last hebt gehad van maag pijn. Gebismureerd Magnesium verzekert U een normale en pijnlooze spijsvertering door bijna onmiddellijk de overmaat van zurige scherpte in de maag, welke zoo goed als altijd de oor zaak van maaglijden is. te neutraliseeren. Gij zult geen last meer hebben van branding op de maag, drukking, ophooping van gassen in de darmen, zurige scherpte enz., enz., indien U een half theelepeltje Gebismureerd Magne sium na de maaltijden gebruikt. Bevrediging gewaarborgd of het geld wordt U terugbetaald. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten a f 1.per flesch. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt. Omstreeks September zal de eerste "deur te Rotterdam te water worden gelaten. Plat op het water drijvende zal zij door sleepboojen naar IJmuiden worden -gebracht. In het voorjaar van 1927 zal nummer twee de Maasstad kunnen verlaten en in September 1927 de derde. Een ander reusachtig onderdeel is liet grondwerk, hetwelk 19 millioen kb 'M. zand omvat. Hiervan zullen de vol gende week 13 millioen naar Amster dam zijn verscheept,- waar men het heeft aangevend om den bouw van nieuwe stadsgedeelten mogelijk te ma ken. De Koningin-Moeder. Gisteravond 8 u. 25 arriveerden te Amersfoort met den D.-trein uit Bent- helrri Prins Hendrik en Vorst Frie- d'rich van Waldeck Pyrmont, broeder van de Koningin-Móeder. Op het perron was ter verwelko ming aanwezig dé Koningin-Moeder, die haar broeder hartelijk verwelkom de. Prins Hendrik vertrok per zelfden trein naar Den Haag. Vóór de aankomst van den Duit- schen trein onderhield de Koningin- Moeder zich langdurig met den sta tionschef, den heer J. Kolkman. H. M. en haar broeder vertrokken per auto naar Soestdijk. Vereeniging van Raden van Arbeid. De vereeniging van Raden van Ar beid heeft 11a de in het Paviljoen „Vondelpark" te Amsterdam gehou den bijeenkomst, gisteren (le vergade ring onder leiding van dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland voort gezet. In deze vergadering hield Dr. V. Gravestein, chef der medische af- deeling (Invaliditeitswet) der Rijks verzekeringsbank een korte lezing over: „Het standpunt van het bestuur der Rijksverzekeringsbank inzake het prothesen-vraagstuk". Dr. Gravenstein begon zijn rede met uiteen te zetten wat hij onder prothe sen verstaat ,n.l. kunstledematen ter vervanging van ontbrekende lichaams deelen. Het bestuur der Bank, zoo zei- de spr., huldigt inzake het verstrakken en herstellen van prothesen voor reke ning van het L W.-fonds teri aanzien van verzekerden, krachtens do Invali diteitswet het volgende standpunt: De prothesen worden niet Verstrekt, ook niet indien degene die ongeschikt tot arbeiden is tengevolge van het ge bruik van een prothese valide zou wor den. De I. W. toch kent ge.en bepaling die het verstrekken van prothesen voorschrijft. Ook is uit de bedoeling der wet in verhand met de uitspraak van den centralen Raad van Beroep i. W. 1923 D 77 af te leiden, dat er geen termen zijn prothese te verstrekken. Immers uit de uitspraak blijkt, dat de Invaliditeit van den verzekerde be oordeeld moet worden naar den toe stand, die on staat als een prothese ge bruikt zou worden, waaruit volgt, dat voor de beoordeeling van de Invalidi teit het feit dat de verzekerde,in wcr kelijkheid de prothese gebruikt niet beslissend is. Het door de bank ver strekken van een prothese draagt er, aldus spreker, derhalve in dit verband niet' toe bij de invaliditeit van den ver zekerde af te wenden. Op het hierboven bepaalde wordt uitzondering gemaakt uitsluitend ton aanzien van die prothesen ,die naar het oordeel van den geneeskundige der Bank noodig zijn ter bevordering van het herstel van den verzekerde. Herstellingen van prothesen worden niet voor rekening van de Bank ver goed, behalve indien en zoolang dc prothese strekt tot bevordering van het' herstel of indien vroeger voor re kening dei; Bank een prothese is ver strekt en herstellingen daaraan tot nu toe voor rekening der Bank zijn geno men. Dr. Gravestein lichtte in zijn toe spraak dit standpunt nader toe. Na afloop van zijn rede vroeg oa. de heer Keesing het woord 0111 op te merken, dat er iets ontbreekt aan de Invaliditeitswet, daar invalieden voor het verkrijgen van een prothese zich-tot een filantropische inrichting moeten wenden. De heer G 0 s 1 i n g a, secretaris der Vereeniging verklaarde het niet niet het standpunt der Bank eens te zijn om noch prothese te verstrekker, norii herstellingen te betalen; ook Dr. D ek- natel noemde het weigeren van pro these niet geheel en al in den haak. Nadat nog verschillende sprekers, die door Dr. Gravestein werden beantwoord, het woord hadden ge voerd, sloot de voorzitter de vergadc#- ring met een woord van dank aan dan inleider. In de gisteren gehouden algemeene vergadering werd de aftredende voor zitter, dr. E. B. F. F. baron Wittert( van Hoogland met algemeene stem men herkozen. De heer Wittert van Hoogland dank te voor het hernieuwde in hem ges tri- de vertrouwen, maar deelde mede, dat .hij om gezondheidsredenen zich ge noopt ziet verschillende functies neer te leggen, en daarom deze herbenoe ming niet kon aanvaarden. Hij zal tot het najaar in functie blij ven. In dien tusschentijd zal men naar een nieuwen voorzitter uitzien. Het Engelsche invoerverbod. Gisteren heeft te 's-Gravenliage een vergadering plaats gehad van verte genwoordigers van landbouwvereeni- gingen en vleeschexporteursorganisa- ties, waarop de situatie, ontstaan door het invoerverbod van versch vleesch van het continent, en Engeland, is be sproken. De vergaderng vertrouwde, dat in dien de Nederlandsche regeering voort gaat al het mogelijke in het werk te stellen om de Engelsche regeering te overtuigen van de afdoende waarhor- gen, die Engeland tegen het eventueel ^overbrengen van mond- en klauwzeer 'heeft, en de in Nederland bestaande strenge exportkeuring, in het verbod van invoer van levend vee uit andere landen,- dit invoerverbod, althans ten opzichte van Nederland niet gehand haafd zal blijven, zoodat gehoopt werd dat de stagnatie in den vleescliexport slechts van tijdelijken aard zal zijn. Opheffing van den pïarielandersbcnd? In het laatste nummer van „De Nieuwe Plattelander' het wek'elijksch orgaan van tien PlaUelandeisbönii, doet de hoofdredacteur, heL Tweede- Kamerlid A. Braat, een ernstig beroep op de leden van oen bond, 0111 te zor gen dat vóór 20 Juni a.s. zesduizend gulden bijeengebracht wordt. Mocht dit falen, dan zal onverwijld de bond bijeen geroepen vvorden om te spreken over liquidatie. Uit de Communistische Partij. De afdeeJing Almelo der C.P.H. die een der felste opposanten in de Com munistische Partij is geweest, heeft naai* „De Tribunebericht, een motie aangenomen, waarin het zich neer legi bij de door liet congres genomen besluiten. Genoemd blad verwacht thans, dat ook andere afdeelingen, die in de oppositie zullen zijn, dit voor beeld. zullen volgen. De Invaliditeitswet. In het renteboekje, bedoeld in de min. beschikking van 12 Nov. 1919, afd. Arbeidersverzekering, zijn eenige wijzigingen aangebracht. In de opsomming van de voornaam ste rechten en verplichtingen van den verzekerde wordt onder het hoofd „Premiebetaling" tusschen de laatste en de voorlaatste alinea een nieuwe alinea ingevoegd, luidende: „Bij K.B. is voorts bepaald, dat voor arbeiders, wier dienstbetrekking voor minder dan vier dagen is aangegaan en korter 'dan vier dagen duurt, als mede voor arbeiders, die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan drie dagen in dienst van denzelf- den werkgever werkzaam zijn, de pre mie per dag wordt geheven ten bedra ge: in loonklasse I van 7^ cent; in loonklasse II van 7J4 cent; in loon klasse III van 10>2 cent; in loonklasse IV van 12 H cent; in loonklasse V van 12 Vi cent. Uit het Sociale Leven. Christelijk Sociale Cursus. Verschenen is het voorloopig pro gram van den Christelijk Socialen cur sus, die van 12 tot en met 17 Juli 1926 te Lunteren zal worden gehouden. Op den eersten dag, Maandag 12 Juli, zal 's avonds te 7 uur de cursus worden geopend door den heer C. Smeenk, waarbij de arbeid van wijien Ds. Talma zal worden herdacht. De avond wordt besloten met een bid stond, waarbij Ds. G. B. Westenburg, te Beverwijk zal voorgaan. De volgende onderwerpen zullen worden behandeld: „Medezeggen schap", principieel, inl. Mr. P. S. Ger- brandy; van werkgeversstandpunt, inl. van werknemersstandpunt, inl. H. Amelink; „De economische taak der Chr. Soc. Bonden", inl. G. Baas Kzn. en A. Broen; „Organisatie der rijpere jeugd", inl. P. van Nes Cz. en J. Hofman; „Indische arbeidersbe weging", inl. P. Bergrheijer. BUITENLAND. DE ARBEIDSCONFERENTIE DER ZEELIEDENKWESTIES. Een rede van Brautigam. De technische adviseur en Neder landsche arbeidersgedelegeerde ter '9e arbeidsconferentie, Brautigam, heeft gistermiddag het voorstel van de werk geversgroep, om de ontwerp-conven- ties van het Int. Arbeidsbureau niet als discussiebasis aan te nemen, aan gevallen. Spreker constateert, dat 'er groot ver schil van meening bestaat tuscheni de reeders onderling, en vraagt, waarom, vanneer de reeders geen drie conven* Ccs, maar een onverdeelde code wen" schen, niet om nog grooter volledig heid wordt gestreden. Spreker meent, dat Genua nog heel wat meer heeft opgeleverd, en dat b.v. de geheele so ciale paragraaf vergeten is. Hij: vraagt, waarom de reeders daar niet tegen opkomen. Spreker releveert dit slechts, om de zwakheid van het stand punt der reeders aan te toonen. Brautigam betwist verder, dat zoor als de reeders beweren, deze materie een en ondeelbaar js, en, meent, da,t Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Sajetfabrieken P Clos en Leembruggen, om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van wollen garens in het perceel Buitenvestgrariit No. 3 en 4, kadasetrraal bekend Ge meente Leiden, Sectie B. No. 2<hG; en b. de N.V. Nederlandsche Rotógiavure Maatschappij, om vergunning tot. het uitbreiden van die drukkerij van hoek werken, platen en tijdschriften in het bekend Gemeente Leiden, Sectie F., perceel Galgewater No. 22, kadastraal No. 1269, 20, 24 en 1161 ged., is ver daagd. Leiden, 8 Juni 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. s Collecte. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van den Com missaris der Koningin in deze provin cie, d.d. 19 Maart 1926; 'Brengen ter algemeene kennis, dat op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 15en, 16en, 17en en 18en Juni a.s. door de Districts-Commissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Ne derlanden langs de huizen de gewone jaarlijksche collecte, ingesteld hij Z.M. dispositie van 16 November 1820 No. 81, zal worden gehouden; Bevelen deze collecte, die strekt tot instandhouding van het fonds toi on dersteuning van personen, die in hun strijd voor het vaderland verminkt of invaliede zijn geworden, dringend in de liefdadigheid der ingezetenen aan. Leiden 9 Juni 1,926. N. C'. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Dankdag Slag bij Watezioo. Burgemeester en Wethouders'' van Leiden; Gezien de circulaire van den Staats raad Gouverneur van Zuid-Holland van den 21 en riyjustus 1831 (Proviür ciaal blad No. 110); Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk Be sluit van den lsten dier maand No. 72 de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, dit maal op Zondag den twintigsten dezer maand zal worden gehouden. Leiden 9 Juni 1926. N C. DE GIJSELAAR, Burgera. VAN STRIJEN, Secretaris. een afzonderlijke regeling zeer goed1 mogelijk is, en dat het zelfs gewenscht is, de drie onderwerpen, monsterrol, terugzending zeelieden, etn disciplinai re en strafrechterlijke posite met tel zamen te behandelèn. De praktijk van het Int. Arbeidsbu* reau leert, aat het wensclielijk is, niet te veel in één conventie samen te per sen. Hoe minder een conventie bevat, des te grooter is de kans op aanne ming. Bij gesepareerde conventies zijn de. parlementen beter in staat te beoor deelen, of zij hun zeeliedenwetgeving in overeenstemming kunnen brengen met den inhoud. Wie practisch wil wer ken, moet dus de door het Int. Arbeids bureau aangegeven weg volgen. Hetzelfde geldt voor ae vraag, of een clan wel drie commissies gevormd moe ten worden. Drie commissies kunnen veel Vlugger werken. Snr. doet tenslotte een beroep op de werkgevers, die naam willen nebben, praktische njenschen te zijn, hun reso luties in te trekken. Spreker mag niet veronderstellen, dat de reeders het schip willen laten stran den, noch dat zij .wensehen, dat nu deze conferentie de kranten v^er vol staan over het „onpractische Genève, waar noodeloos cfi zonder resultaat t^jd/ en geld worden vermorscht". Het reedersvoorstel verworpen. De conferentie heeft ten slotte be sloten de drie ontwerp conventies be treffende de monsterrol, de terugvaart van zeelieden en disciplinaire en straf rechtelijke sancties te aanvaarden als grondslag der besprekingen. Het voorstel der werkgevers, dat de codificatie van het zeehedenrecht ge- frond moest zijn op algemeen erkende eginselen en geen nieuwe regelen be hoorde te bevatten, werd verworpen met 71 tegen 27 stemmen. Het voorstel der werkgevers was, be halve door Brautigam ook door Mgr. Nolens bestreden. De beide Nederlandsche regeerings* vertegenwoordigers, alsmede de arbei dergedelegeerde stemden tegen, en dé werkgevers afgevaardigde Goudriaan voor. DE VOLKENBONDSRAAD. De houding van Brazilië. Een door het Zwitsersche telegraaf- agentschap ontvangen telegram uit R10 de Janeiro, li-at Brazilië besloten heeft zich uit den Volkenbond terug te trek- ken, heeft gisteren te Genève tot allei> lei vermoedens aanleiding gegeven. Men gelooft over het algemeen niet, dat dit besluit geheel onherroepelijk is. Men neemt veeleer aan, dat Brazilië voorloopig zich er toe bapalen zal weg te blijven uit de zittingen van den Voi; kenbondsraad en van de algemeene vol kenbondsvergadering om daardoor niet genoodzaakt te worden hetzij het com promisvoorstel der r©organisatiecommis sie uitdrukkelijk aan ie nemen en vani den eisch, om een vasten raadszetol ai- dus afstand te doen, hetzii het veto tegen Duitschland te herhalen^ Personen, die het Braziliaansche stand

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2