Oit nummer »it TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belanorijkste nieuws in dit Nummer. 7de JAARGANG DONDERDAG 3 JUNI 1926 NUMMER 1837 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal.1 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 aoarar ir«P JTHjm uw HitgauiWBiuaMWwwi EERSTE BLAD. V Neutraal óf rechtse1! Nu rle begrotingsbesprekingen ach ter den rug zijn, geeft het H d b 1. een beschouwing over het Kabinet-de Geer Wat de p e r s o n en betreft, kreeg het blad een gunstigen indruk. Over 't algemeen heeft de heer de Geer bij het samenstellen van zijn Kabinet een gelukkige hand gehad. „Elk der ministers schijnt volkomen voor zijn taak berekend al zullen er voor den heer Slotemaker de Bruine wel eens moeilijke oogen blik ken ko men. Twee van hen. de heeren Ko ningsberger en Van der Vegte, zijn in hun optreden zelfs min of meer ver rassingen geweest. eerstgenoemde door de kordaatheid, waarmee zijn vriendelijkheid gepaard ging, laatst genoemde doordien hij waarlijk een geboren regentenfiguur schijnt, zoo als men er slechts zelden meer vindt. En in den premier zelf heeft het ka binet een kracht van den eersten rang, niet alleen wegens de fijne en voorna me formuleering van zijn steeds door een warme overtuiging doorgloeide denkbeelden, maar ook wegens zijn erkende bekwaamheid en niet 't minst om zijn prestige in 't parlement, dat voor een groot deel berust op eerbied voor zijn karakter." Men ziet, het H d b 1. is zeer tevre den Minder geruft is het echter als het komt aan de politieke positie van het Kabinet, hetwelk de politieke vraagstukken, die verband houden met de partijgroepeering zooals die tot dusver hier te lande bestaan heeft, wilde laten blijven in het stadium waarin zij op dit oogenblik verkeeren Dat is een neutraliteitsverklaring, maar juist omtrent die neutraliteits verklaring is het blad niet gerust. „Het doorzetten van de Bioscoop wet, een erfenis van 'n zuiver rechtsch kabinet, welk ontwerp door de Twee de Kamer bij zuiver polit'eke stem ming was aangenomen, 't geen de Eer ste Kamer nu eveneens deed. was een daad, in strijd met het karakter van een neutraal kabinet." Uit deze beschouwingen blijkt weer hoe moeilijk, om niet te zeggen hoe onmogelijk het is, het begrip „neutra liteit" te omschrijven. Volgens het H d b 1. was de behan deling van de Bioscoopwet in strijd met het neutrale karakter van dit ka binet, terwijl het toch klaar als de dag is, dat het opzettelijk niet behande len van zulk een ontwerp, een partij dige daad zou zijn. Ook het niet bevor deren van den treinenloop op Zondag, zal wel hoezeer het tegendeel ook duidelijk is, als een partijdig optreden worden beschouwd. Het Kabinet wil de politieke vraag stukken, die verband houden met de partijgroepeering, zooals die tot dus ver hier bestaan heeft, laten rusten, maar waar de scheidslijn een princi piële is, zal wel spoedig de onmoge lijkheid daarvan blijken. Neutraliteit bestaat nu eenmaal niet, dat blijkt ook weer uit de opmer kingen die het H dbl. maakt. Er zal telkens gekozen moeten wor den en wij vertrouwen in tegenstel ling met het Hdbl. dat het Kabinet dan overeenkomstig de eischen ook van het politieke verkeer rechts zal houden en daardoor tevens een gezon de partijgroepeering bevorderen en het intermezzo bekorten. V Principieel verschil. Uit de N. Pr. Gr. Crt. nemen wij over het oordeel van het „Journal de Ge- nève" over de algemeene staking als onlangs in Engeland werd afgekon digd „Een algemeene staking kan meer of minder gewelddadig zijn, en zij die haar leiden kunnen een economisch of een politiek oogmerk hebben, zij is er mets meer of minder revolutionair om Zoo zij gelukt, het nationale leven is inderdaad machteloos, en het volk kan in ziin levensbehoeften slechts in die mate voorden, als de meuwe mees ters dit willen, dit toestaan. De wer- keliike macht in den staat is in han den geraakt van de chefs der a'gemee- no staking. Het wettig gezag is niets dan een schaduw. Er is revolutie. Zoodra dus een algemeene staking fs afgekondigd, is de machtsvraag ge steld: wie zal overwinnen? De wettige overheidsmacht of de geüsurpeerde macht van hen, die de algemeene sta king veroorzaakten? De een of de an der moet zich gewonnen geven. Gewone stakingen in het bedrijfsle ven kunnen door wederzijdsch toege ven tot een einde komen. Een alge meene staking nooit. Reeds het en kele feit dat men 'n terrein voor trans actie zoekt zou voor de wettige over- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 iPostbox 20 Gewone adrertentiln per regel 22*/, cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel Uriel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij Tooraltbetaling ran ten hoogste 30 woorden, werden dage lijks geplaatst ad 40 cent heid een daad van abdicatie zijn'. Zij moet overwinnen of verdwijnen.' Zoo staat inderdaad de zaak. Een algemeene staking is een mis dadige woeling, die ten koste van al les onderdrukt moet worden. Het is niets anders dan eert rovolu- tinua;r eriirien naar de macht. Zoo heeft het ook ons Christelijk Na tionaal Vakverbond begrepen toen het onmiddellijk en zonder eenig voorbe houd, een afwijzend standpunt innam. Het wil opkomen voor wat zwak is en dreigt onderdrukt te worden. Het wil strijden voor het recht van den arbeider Maar aan een algemeene staking, zeer terecht door het „Journa' de Ge- nève" als revolutie gekarakteriseerd doet het met mee, in tegenstelling met het roode Vakverbond, dat, hoezeer het ook de mislukking van de staking te gemoet zag, toch een steunbeweging op touw zette om -dit revolutionair po gen te bevorderen. Het principieel verschil tuschen bei de vakbonden kwam hier weer aan het licht. De zegen van een eigen Christelijke vakbeweging werd hier weer gevoeld. STADSNIEUWS. Jubieum Ds. Job. Rauws. (Vervolg). In aansluiting op het gister reeds medegedeelde kan nog worden ge meld dat bij de huldiging die des mid dags in de woning van den jubilaris plaats vond namens de samenwerken de zendingscorporaties het woord werd gevoerd door Prof. Dr. H. M. van N e s, voorzitter van de Comm. v. samenwer king en van de Zendingsschool. Het zal u wel vreemd aandoen, zoo begon Prof. v. Nes, dat zich ditmaal een commissie van Zendingsvrienden heeft gevormd, waarvan gij geen deel uitmaakt; zoo ook, dat dit maal het Zendingsblad op tijd verscheen zonder dat u in de redactie ervan de vrije hand was gelaten (spr .doelde op een jubileum-artikel, dat in het juist ver schenen nummer voorkomt). De vraag zou kunnen rijzen, of het wel behoorlijk is, het zilveren jubileum te herdenken van een dominé, die eigenlijk slechts zeven jaar dominé is geweest .Maar dan moet ik zeggen, dat de commissie het anders heeft gezien. Want ge zijt niet in den waren zin van het woord „tot een anderen staat des levens" overgegaan. Ge hebt de belofte bij de aanvaarding van het predik ambt afgelegd, gehouden en het werk dat ge in Aduard begonnen zijt, niet slechts in Beilen, maar per slot van rekening ook in Oegstgeest voortgezet zij het dan onder andere omstandig heden en in een andere omlijsting. Want voor ons is de zending niet in de eerste plaats beschavingswerk. Al zien wij in Christendom en Cultuur geen onverzoenlijke tegenstelling, onze mo tieven voor de zending zijn andere dan dat Zending zoo nuttig is om haar be- schavenden invloed. Onze zendelingen zijn geen bescha vingsagenten, maar arbeiders in het Koninkrijk Gods. En aan die roeping zijt ge trouw gebleven, want de pre diking is nog steeds uw werk; zelf be kleedt ge nog twee kerkelijke functies, en zijt ge van de „broeders" naar de „heeren" (kerkvoogdij) overgegaan. Spr. bracht hierna eenige voorvallen uit het ambtelijk leven van den jubi laris in herinnering, o.a. de bevesti ging door Ds. Molenaar indertijd te Aduard, die spr. zelf bijwoonde. iBij de herbergiers in dat dorp was Ds. Rauws niet erg gezien, want hij was toen reeds een verwoed geheelonthouder. En nu, vervolgde spr., zijn we als commissie uit de samenwerkende cor poraties gekomen ojn er u hartelijk mede geluk te wenschen, dat God u gedurende 25 jaar in gelegenheid stel de Hem door de prediking van het Evangelie in Zijn Koninkrijk te dienen Niet slechts de gemeenten Aduard, Beilen en Oegstgeest leven vandaag met u mede, maar het geheele land, want ge zijt overal bekend als de se cretaris van iederen kring die met het zendingswerk in verband staat. Met eenige toepasselijke woorden bood spr. ten slotte de gisteren reeds vermelde cadeaux van de comm. aan, een bedrag in enveloppe ,en een album waarin voorkomende meer dan 300 handteekeningen van gemeenteleden en zendingsvrienden uit alle deelen van het land, met penteekeningem en schilderingen uit Aduard, Beilen cn Oegstgeest, vervaardigd door de hee ren de Neef. Onder de schilderingen in het album zijn er ook die betrekking hebben op het door Ds. Rauws geschreven boek over Nieuw-Genuea. Aan deze cadeaux voegde prof. van Nes den wensch toe, dat de mijlpaal van dit jubileum het begin mag zijn van een nieuw tijdperk en dat de ju bilaris, met de bede dat God hem ver der zal leiden en sterken, ook daarin den zegen van de vruchtbaarheid zal magen ondervinden. (Applaus). Tweede speker was Dr. C. Th. W. Baron v. Boet ze laar v. Dub bel d a m, voorzitter der Ned. Zen- dinsvereen. ,die namens den Minister van Koloniën mededeelde dat het H. M. de Koningin had behaagd om Ds. Joh. Rauws te begiftigen met het offi cierskruis van de Oranje-Nassauorde, wegens zijn verdiensten voor de zen ding (Applaus). Tenslotte nam Ds. Rauws zelf het woord. Het ging spr. naar hij opmerkte, ge heel anders dan hij gedacht had. Uit een krantenbericht maakte spr. op, dat men aan het jubileum dacht en er over sprak, en Maandag op het con gres voor inwendige Zending de uit wendige Zending vertegenwoordigende werd spr. daar in tegenwoordigheid van de huitenlandsche afgevaardigden reeds gelukgewenscht en gisteren over kwam hem hetzelfde op het Utreclit- sclie zendingsieest en nu komt van daag deze hulde, die spr. werkelijk goed doet. Uit voile overtuiging en met hart en ziel predikant geworden, had spr. nooit kunnen denken dat hij slecuts zeven jaar als zoodanig de Ned. Herv. Kerk zou dienen. Toch is het gebeurd, en wel onder bijzondere omstandigheden. Het he- gon al met een bezoek van Dr. Gun ning. Voor dat spr. het wist, was hij door de Utrechtsche Zendingsvereeni- ging benoemd. Het werk werd hem eigenlijk opgelegd, en hij meende den weg der gehoorzaamheid te volgen door de benoeming te aanvaarden. Als een promotie heeft spr. het nooit gevoeld, mtegendeei, want toen in den eersten tijd te Rotterdam niet veel meer te doen viel dan: studeeren hecit spr. zich telkens afgevraagd of hij wel op den godden weg was. Maar daarbo ven ging toen de overtuiging dat hij door God geieid werd. En ook miste het nieuwe zijn bekoring niet, vooral toen spr. in het huwelijk kon treden en daardoor £>nder geheel .andere om standigheden voor zijn roeping werd geplaatst. Het heeft spr .altijd goed ge daan, dat de roeping voor zijn nieuw ambt van buiten ai tot hem is geko men, en dat hij die heeft opgevolgd. Het werk der Zending is moeilijk, men gooit het telkens weer neer, maar men wordt ook telkens weer gesterkt door het heerlijk bewustzijn van mede te werken in het groote wereldwerk Gods en tegenover het: wie is tot deze dingen bekwaam, door de rijke pers pectieven, die zich telkens weer openen Ook spr. heeft het steeds zoo ge zien, dat hij de kerk, na zijn herderlij ken arbeid, is b 1 ij v e n dienen, want ook voor dezen tak van de Evangelie bediening heeft de kerk haar men- schen noodig. Herinnerende aan de prettige sa menwerking met oude en tegenwoor dige collega's herdacht spr. den om gang met Dr. Gunning indertijd en te genwoordig met Dr. Fokkema, Prof. vanNes, Dr. Baron van Boetzelaar, die hem in 1908 zoo hartelijk welkom heet ten, die nog steeds de N.Z.V. als voor zitter dient met raad en voorlichting en daarbij in alle details blijkt thuis te zijn, en vervolgens de heeren, dia de financiering regelen, o. w. de heer Koek. Behalve voor de hartelijke woorden dankte spr. ook voor de stoffelijke be wijzen van waardeering, verzocht 'lij ook Baron van Boetzelaar zijn Jank over te brengen voor de Koninklijke onderscheiding van heden. Als ik het zeggen mag,zit er dit aanvast, dat indertijd Gunning, dien we het zoo gaarne gunden, er zoo lang op heelt moeten wachten en dat ik het nu reeds krijg. Maar gaarne wordt het aanvaard,n.l. als een bewijs van waardeering van het werk van de Zen ding in haar geheel, en als zoodanig zal ook zijzelve het gaarne acceptee ren. Hierna kwamen de talrijke aanwe zigen Ds. Rauws persoonlijk felicitee- ren, en begon, terwijl er thee werd ge serveerd, een drukbezochte receptie waar zich veel vooraanstaande zen dingsvrienden, predikanten en autori teiten lieten zien. Onder de laatsten was ook Oud-Minister Mr. Dr. J. Schokking. Ds. Rauws ontving verder een mas sa telegrafische en schriftelijke geluk- wenschen uit alle deelen des lands. Juffrouw Maashofje. Vroolijk wapperde gisteren van het Juffrouw Maashofje de driekleur. Het was dan ook een dag van feestelijk ge dehken: het hofje bestond 25 jaar. In tegenwoordigheid van ds commis sie, ook wel de ..regenten" genoemd, alsmede van de bewoners, werd gis termiddag half 4 in den muur n fraai tegeltableau onthuld ter herinnering aan dit feit, waarbij de voorzitter der commissie, de heer J. W. van W ij- nen het woord voerde. Op dezen gedenkwaardiger! -.lag, al dus spr. hopen wij te herdenken, dat 25 jaar geleden dit gebouwencomplex in gebruik werd genomen. En dan stemmen wij allen volgaarne in met den dichter van den 77sten Psalm: ,,'k Zal gedenken, hoe voor dezen Óns de Heer heeft gunst bewezen.1 Dankbaar herinneren wij dus aan hetgeen God gedaan heeft, ook in het totstandkomen van deze' stichting, waartoe hij een vrouw heeft willen ge bruiken, die door de liefde van Chris tus werd gedrongen. Wij achten ons gelukkig haar naam Mej. Maas, in het front van dit gebouw te zien, dat be stemd is als een rustige woning, waar in oude broeders en zusters hun le vensavond genoeglijk kunnen door brengen. Thans hebben de wisselende bewo ners hier 25 jaar een veilig onderdak gevonden, waarvan een hunner, Mej. Wed. Blansjaar, de volle kwarteeuw. Wat een voorrecht, aldus richt spr. zich tot haar, u zult evenals de ande ren op dezen dag uw God ootmoedig danken voor den rijken zegen, hierin geschonken. Geve de Heere u allen ver der zijn liefde en trouw te ondervin den. Hierna had de onthulling plaats. Omdat de commissie gemeend heeft aldus ging spr. voort een blijven de herinnering aan dezen dag te ver binden, dacht zij dit niet beter te kun nen doen, dan door een tegeltableau aan te brengen in dezen muur van het hofje met Jezus' woorden uit Mat- theus 25:35b: „Gij hebt Mij geher bergd." Zij heeft daarmee allereerst willen wij-zen op den Heiland zeiven die in dit zelfde hoofdstuk gezegd heeft (vs. 40): „Voorwaar, ik zeg U, voor zooveel gij dit een van deze mijne minste broe ders gedaan hebt, zoo hebt gij dat mij Hem de eer dus. Maar laat ook de schenkster door ons allen in dankbare herinnering ge houden worden; en al zouden de men schen ook zwijgen, dan zouden hier de steenen toch spreken. &pr. noodigde vervolgens de bewo ners uit, in de bestuurskamer te ko men, waar zij gelegenheid hadden de commissie te feliciteeren. Deze was feestelijk met bloemen ver sierd. Door de bewoners werd aan de commissie een zeer aardig en karak teristiek schilderij met daarbij behoo- rend gedicht aangeboden. Verschillende personen hadden van hun belangstelling doen blijken, w.o. de burgemeester. Gisteravond had een feestelijke sa menkomst van regenten en oud-regen ten plaats, waarbij o.m. aanwezig was weth. Mulder, alsmede een deputatie van den kerkeraad der Geref. Kerk. Classis Leiden. De classis Leiden der Geref. Kerk hield gistermiddag een buitengewone vergadering in de vergaderzaal Hooi gracht. Deze vergadering was belegd voor het afleggen van praeparatoir examen door de heeren C. van Schie te Voorschoten en J S mei ik te Hille- gom. De vergadering werd geleid door Ds. W. H. Gispen van Hazerswoude. De heer v. Schie hield een proefpredi- catie over Gal. 4: 67, de heer Smelik over Marcus 4: 2629. Door Ds. H. J. Kouwenhoven werd examen afgenomen in de Dogmatiek, door Dr. D K. Wielenga in exegese N. T. en door Ds. J. van Herksen in exe gese O.T. Beide heeren werden met algemeene stemmen tot den dienst des 'Woords en der Sacramenten toegela ten, waarna hun door de vergadering de bekende zegenbede uit Psalm 134 is toegezongen, nadat vooraf de voorzit ter hen had toegesproken. Cahen's Klcedingmaatschappij. In de op 29 Mei j.l. ten kantore der Vennootschap gehouden Algemeene Aandeelhoudersvergadering der Naam looze Vennootschap „Cahen's Kleedipg maatschappij" te Leiden is tot liquida tie der Vennootschap besloten. De vergadering benoemde den heer IH. W. Cahen tot liquidateur. In ver band met dit besluit zal het Magazijn „de Stad Parijs" Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg te Leiden binnen zeer korten tijd worden opgeheven. Evangelisatietent. In een druk bezochte algemeene ver gadering van „Jeruël" Middelstegr. werd met algemeene stemmen beslo ten. midden Juli e.k. een veertiendaag- sche tentcampagne te houden; hier voor is een mooie tent beschikbaar. Later zullen per advertenties bijzon derheden gepubliceerd worden; voor de vele kosten werd door de vergade ring een bedrag gegarandeerd, waar voor leder spontaan voor een gedeel te inschreef. Het Hoogheemraadschap van Rijnland. In de gisteren alhier gehouden ver- eenigde Vergadering van het Hoog heemraadschap van Rijnland, werd Binnenland. De classis Haarlem der Geref. Ker ken en de predikanten v. d. Brink en Brussaard. De Koninklijke Familie bezocht de havenwerken te IJmnlden en het hoog ovenbedrijf te Velsen. Het zilveren jnbilenm van Ds. Joh. Rauws te Oegstgeest. Ernstige scheepsramp op de Zuider zee. Buitenland. Op de Intern. Arbeiisconferentie is de ratificatie der achturen-conventie besproken. De a.s. beëediging van president Mos- cickL Een belangrijk besluit van de mili taire sub-commissie der ontwapening» commissie. De taak der financleele commissie van experts in Frankrijk. door het bestuur mededeeling gedaan van een wijziging in de 9©ingeving voor eenige polders onder Hazerswou de. Besloten werd tot wijziging van de verordening tot regeling der jaarwed den van Rijn land's beambten in dien zin, dat de daarin vervatte financl eele regeling en ook de bepaling om- tent het gebruik der dienstwoning na het overlijden van een beambte, ten behoeve der weduwe en minderjarige kinderen, meer in overeenstemming worden gebracht met de na de tot standkoming van die verordening in werking getreden Pensioenwet 1922, welke thans ook aan de overleden we duwen en weezen van overleden be ambten van het hoogheemraadschap een pensioen verzekerd. Voorts werd besloten tot verkoop aan de gemeente Spaarndam van een stukje water van het Spaarne in het belang eener verbetering van 'n daar langs gelegen weg. Op voorstel van het bestuur werden voorts een aantal pachtsommen over de jaren 19211924 voor enkele per- ceelen der Katwljk9ohe en Oegstgees terlanden oninbaar verklaard, daar de betrokken pachters, tengevolge van buitengewone omstandigheden in 1921 en 1922 insolvent zijn geworden. Aan een gewezen lossen werkman werd een jaarlijk9che uitkeering ver leend. Tenslotte werd besloten tot vaststel ling van het gaarderboek voor 1926 en van de rekening van bet hoog heemraadschap over het laar 1925; blijkens die rekening hebben de ont vangsten in 1925 bedragen f 623105,49, de uitgaven f 505480,18; gevende een batig saldo van f 117625,31. De nieuwe automobiel-motorbrand spuit. Reeds vanmorgen werden we, met andere persbroeders, door den com mandant van onze brandweer, de heer J. A. Verhoog welwillend in de gele genheid gesteld om onder zijn voor lichting de nieuwe automobiel motor brandspuit met de mechanisch afneem en oplaadbare ladder, in oogenschouw te nemen. Het is een imposant voertuig, van buitengewoon grooten omvang, van zeer 9oliede monteering en keurige af werking. Het is bestemd, om voortaan bij het uitrukken in de eerste plaats ie worden gebruikt, omdat het voor alle gevallen het meest geschikt is door de wijze waarop de berging en monteering van slangen en ladder is gecombineerd. Zooals men zich herinneren zal, werd in 1920 op voorstel van den heer Ver hoog door B. en W. voorgesteld en door den raad besloten om naast eer nieuwe, de nu in gebruik zijnde auto mobielspuit een specialen motorwa gen aan te schaffen voor het vervoei van een uitschuifbare ladder. De beweegreden daartoe was, dat bij voorkomenden brand in de eerste plaats moet worden gedacht aan het redden der bewoners, dit kan dikwijls niet zonder een ladder van groote leng ie geschieden. Zooals bekend wa« de ze tot heden wel aanwezig, n.l, in het ladderhuis bij de school van den heer van Dijk aan de Oude Veet, en werd hij beheerd en zoo noodig aangevoerd door de brugwachters, die eerst moes ten worden gewaarschuwd. Hiermede ging veel tijd heen, en hoewel op de vlugheid der brugwachters niets viel aan te merken, was ds ladder er nooit vroeg genoeg. De raad besloot dus tot aankoop van een afzonderlijken motor-ladder- wagen, waarvan de kosten werden ge raamd op f200.000. Om bexulnigingarsckDen is aaa étt

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1