NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 2 JUNI 1926 ligei vrees voor «i verzuimt niet ze op bepaalde dagen van kleine oir ere te voorzien. De „tiang orföoem sara" moeten Hebben dienst gedaan tot de machtheb bers der Vereenigde Oost-Indische Compagnie aan de ontzettende bar- baarsche wreedheden van de sultans in het gebied van Tjirebon een einde maakten door aan die sultans de be voegdheden te ontnemen van het uit spreken en doen ten uitvoerlegging van doodstraften. De echte Cheriboniners beweren, dat ook van hen een oi meer voorvaderen en naaste familieleden aan die palen gemarteld zijtn geweest. Was iemand veroordeeld tot de -odkoem piljae" en was dit vonnis door den sultan bekrachtigd, dan werd die persoon stevig aan handen en voe ten in staande houding aan een dier palen gekneveld. Meermalen was er aan eiken paal een geknevelde. In die tijden was de weg (hoogst waarschijnlijk was het toen nog slechts een breed voetpad; die langs de noord zijde van het Kasepoehanplein ging, een zeer drukke verkeersweg. Die weg lag slechts op enkele me.ers van de Schandpalen af en ook het pad, dat naar den ingang van den Kr a con leid de, werd toen zeer druk beloopen. n,en zeer strenge order bestond er toenmaals, die de overtreders met den dood strafte, die geboód, dat elke per soon, die „tjang oe'koem sara" pas- seerende, van den aan zoo'n paai ge knevelde (de 'ongeiUKkigen stonden ge heel ontkleed vastgebonden; een stuxje vleesch ter grootte van ongeveer een vingerlid moest afsnijden. Wanneer men even zijn gedachten laat gaan, dan kan men zich een voor stelling maken, hoe verschrikkelijk die veroordeelden hebben geleden! Vol gens de overlevering, die nu nog door de ouderen aan jongeren wordt verteld in stille avonduren, duurde het dikwijls drie en meerdere dagen, vóór dat de geknevelde bezweken was. Dit uitsnijden van het vleesch uit het lichaam van een levend wezen von den de machthebbers van toen echter nog niet zwaar genoeg en daarom stond er in de nabijheid van eiken geknevelde een Kratonbeambte, die de versche wond door het snijden ont staan, dadelijk inwreef met zout en ta- marindesap. Iets bijtender voor een versche wond is baast niet te beden ken. binds eenige weken is het Kasepoe hanplein door het gemeentebestuur achoongemaaict en ten Noorden van die scnandpalen zijn bloempericen aan gebracht, zoodat die palen nu beter uitkomen. Zooals men ons mededeelt, heeft de vvnd. sultan van Xasepoehan na ont vangen bericht van de gemeente, dat de Kongsi regeering en gemeente bin nenkort volkswoonnuizen aan de kan ten van dat plein gaat bouwen, het volk doen afvragen, hoe het denkt over het wegdoen van die twee sonand palen. Dat voi'k wil echter van dat weg doen niets weten en eischt, dat de „tiang oökoem sara" zullen blijven staan tot weer en wind ze hébben ver nietigd. Dit, zou force majeure uitge sleten, nog wei eenige eeuwen kunnen duren. De doodenvallei. Zooals algemeen bekend is, bevindt zich tusscheu Batoer en Diëng, de zoogenaamde doodenvallei schrijft de Locomotief. Dit is een diepe kuil van 20 k '25 M. in den bergwand, op welks bodem vergiftige gassen een uitweg vinden. Deze 'kuil is vroeger een krater-mon ding geweest. Men kan hieriri langs een smal pad afdaler^, maar zonder gids is dit voor toeristen hoogst ge vaarlijk. Als de gassen laag hangen of geheel afwezig zijln, is er geen ge vaar, maar soms reiken deze meters hoog. Gewoonlijk gaat iemand vooraf met een. fakkel en zoodra de vlam be gint te dooven, is de gevaarlijke zone bereikt. Dezer dagen was de resident van Banjoemas met klein gevolg op een bergtocht en werd ook het dooaendal bezocht. Ditmaal droeg 't zijn naam met eere, daar op den bodem tof ont steltenis een lijk werd aangetroffen, dat reeds een, viertal dagen daar gele gen moest hebben. Daar de gassen juist toen afwezig waren, kon het slachtoffer weggenaald worden.' Het merkwaardige was, dat 't een persoon uit een nabij gelegen desa was, dus ge heel op de hoogte van 't dreigend ge- .vaar aldaar. Vorstelijk bezoek. Naar het schijnt, hebben de kroon prins en kroonprinses van Zweden het voornemen om, op hun wereldreis naar Amerika, China en Japan, ook JMed. Indië even te bezoeken. Een nieuw beroep. Een Arabisch chauffeur is gearres teerd, die zijn beroep ervan maakte, zich te verhuren óm tegen vergoeding van f500 een oude auto, die men graag op kosten der verzekering zou ruilen tegen een nieuwe, zoodanig „ongeluk" te bezorgen, dat de assurantie-maat schappij over de brug kwam. Hij had al een stuk of acht auto's op die wijze laten verongelukken, toen de politie er achter kwam. Een zware bandjir. Rembang e n omstreken hebben zeer van aanhoudende zware regens te lijden gehad. K^Ji Lassem nabij de laats van dien naam, kon de gewei- ïge hoeveélheid water niet meer ver werken. De rivier trad buiten hare gevers, en zette de gansche omgeving onder water. Een ieder trachtte te redden, wat er te redden viel daar de bandjir zich zeer ernstig liet aan zien. Het ergste had wel de dessa Djapé van het water te lijde.i, daar dit op sommige plaatsen een hoog.e van ongeveer 1.50 M. bereikte. Een won der mag "het heeten, dat_ geen men- schenlevens te betreuren zijn. De scha de aan have én goed moet echter groot zijn. Gomman "-me in ket leger. Verscherpte maatregelen zijn getrof fen om den omgang tusschen militai ren en extremistisch aangelgde inlan ders te voorkomen. Zooals reeds eer der gemeld werd werd een desbetref fend verbod indertijd Uitgevaardigd. Om hieraan meer kracht bij te zetten, wordt 's nachts door militairen Th de verdachte kampongs gepatrouilleerd. Het Pestgevaar. Op initiatief van Resident van Heyst van Midden Priangan werd op 6'Mei een lezing gehouden over de pest, door grof. Neeb, verduidelijkt dopr licht- eelden. De voordracht gat 'inlichtin gen over het nut van woningverbete ring, dat naar aanleiding van het pestgevaar, dat West-Java van het Oos ten üit bedreigd. De lezing werd ge houden voor de mheemsche ambtena ren van Bandoeng en Soemedang. Uit het Sociale Leven. Een vinger opgestoken. De heer W. Heyns te 's Gravenhage lid van het Patrimonium-Comité, schrijft ons: In onze schooljaren staken we altoos den vinger op, als we iets aan den meester of de juffrouw wilden vragen Op den ouden aag komen soms die kn. derljjke 'gewoonten terug. Och meester, meester, mag ik even uw aandacht'; Ja meester? ff oordhof ik citeerde hem voor 14 dagen reeds, zooals u zich herinnert schreef aan het einde van het 40e jaarverslag van het verbond: „Patn monium" is geen sehoolvereeniging 01 vereeniging voor Chr. Onderwas, maat in den strijd voor ue Chr. Schooi neb ben. Verbond en af deelingen steeos op de bres gestaan. Waarover men in on ze kringen ook ooit van meening ver schillen mocht, ten opzichte van ae ne vordering van het Chr. onderwijs was men het steeds eens. En dit is geen won der, want aan den strijd voor Chr. 0» derwijs dankt Patrimonium zjjn ontstaan Ten opzichte van de.bevordering van de zaak die u dient, hét steeds eens. Ik wilde, dat ik als pendant hiervan mocht schrjjven: Ten aanzien van de zaak van Patrimonium zjjn de mannen en vrouwen van de Chr. School steeds eenstemmig. Dan immers behoefde ik het niet te schrijven. Bijna is die eenstemmigheid er, maai dan in negatieven zin. In het bestuui unzer afdeelingen en op de bondsver gadering treft men ook mannen uit de onderwijswereld. Er zijn er, Gode zij dank, die van hunne gj ven, ook in Pa trimonium laten genieten. Maar ovex het algemeenV We zouden in Patrimonium zooveel aan onze onderwijzers kunnen hebben. Op onderscheidene plaatsen zit men to zuchten bij het gemis aan inleiders, kan men geen goed voorzitter of secretaris vinden. Op vele plaatsen is er wel de guede wil, om voor het vaderlijk erf deel te strijden, en te arbeiden, doch men mist de noodige kennis van het ge heel en gaat men met zijn idealisme onder in het klein alledaagsche. Op Jaar-, Bonds- en Feestvergadering hoort men (applaudiseert men, en van harte) de opwekking: mannen broeden* laat ons in de kracht das Heeren voort gaan in den arbeid voor de geestelijke verhefiing van ons volk. Dochweei aan den arbeid, ziet men soms geen kans, deze op hooger plan te brengen Daaruit is het waarschijnlijk te ver klaren, dat er meerdere afdeelingen 'n kwijnend bestaan rekken en dat er bon derden plaatsen geen afdeeling rijk zijn Indien de geestelijke leiders, de school mannen, de politieke strijders, de man nen dei- vakorganisatie, de oud-leden onzer J. V. op elke plaats dé handen ineen sloegen, zou er heel wat tot stand kunnen komen; en zouden onze onderwijzers een vooraanstaande plaats vinden in onze algemeene Chr. sociale vakbeweging. Niet, dat we geen zeer groote dank baarheid gevoelen, niet, dat er geen bewondering is voor zoovele eenvou dige mannenbroeders, die .zich met vaai digheid en waardigheid van hunne taan kwijten, ja, onder wie er zelfs zgiy, die met hun krommen stok een reen- ten en raken slag weten te slaan, Doel wat is er op het gebied van studie en sociale vragen, van Chr. volksbibliotne theek, van leetuur-verspreiding, van cursussen enz. niet veel te doen vooi „onze menschen" en het volk in net ai gemeen. Wat gebeurt er dankbaar vooi wat er geschiedt globaal genomen nog weinig op tal van plaatsen. En waar er niets plaats grijpt indezen zin., de steden en dorpen ?pn bij honderden te tellen. En hoe broodnoodig is de algemeene sociale actie. Zij werkt en waakt vooi en bij de christelijke grondslagen van ons volksgebouw, waarin, óók ons ohm telijk onderwijs, alleen kan bloeien, ais die betrouwbare zuilen niet worden on dermijnd. Mannen broeders, gij hebt ons geleera toen we de eerste schreden deden bp moeder's schoot vandaan. Gii onaernch tet ons toen en óók de Patn monium man nen denken met piëteit aan de juffrouw die ze leerde spellen, aan den mees der, die ons hielp moeilijke sommen op te lossen en het hoofd schudde bü onze taalfouten, aan den bovenmeester die van natuurkunde en geschiedenis ver haalde en die ons vermaande bij liet won dore uur van het verlaten der school Wg zonden het wel zoér op prijs stellen we zouden ons wel z.ér vereerd achten, als gij met ons wildet meewernen in het oelang van het vauerlijk erfdeel. Het adres van den bondssecretaria is nu C. Baas lóz., Brinsegrachi 415, ^msterdaai- 'kWeet wel, 't zijn misschien noch bij u noch bp óns, allen koks die lange menschen dragen, maarwat zon ons Patrimonium-leven een stuk rü'ker znn als u er een of twee avonden in de maand oï, zeg10 tot co pe- jaar voor zoudt geven. Drommels, ge zoudt er zelf ook nog wel wat mee winnen. En.... de schooi óók, 'tis heusch mijnheer. 'kWou in elk geval dat ik de vol gende week eens zooveel brieven kreeg uit uw kring over het te vormen fonds, dat ik er onder bedolven raakte. Ik kan toch niet anders doen dan wéér op de zaak terug komen als ik ditmaal niet be grepen zou zijn. 'tls maar een half woord, zult u zeggen: nu, een goed verstaander heeft immers niet meer noodig.? Meester, doet U het? Ja? STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Besloten wordt Let ontwerp tot goed keuring van het verdrag met België opnieuw in de afdeelingen te doen on derzoeken. Zonder stemming wordt aangeno men het ontwerp regelende het ver keer met autobussen. De wtsontiwerpen inzake de herzie ning van de Verdedigingsbelasting en het heffen van voorzieningen ten be hoeve van openbare verkeerswegen te land werden naar commissies van voorbereiding verzonden. Kon. Nat. Steuncomité. Aan de orde is het ontwerp tot na dere bestemming van de bezittingen van het Kon. Nat. Steuncomité. De heer KETELAAR (V. D.) vraagt zich af of het verstandig is. dat de fondsen van dit comité besteed wor den voor een toeslag op de pensioenen der oud-gepensionneerden. Is het be drag van 800.000 gulden voldoende? Alleen voor de rentetrekkers is reeds 1,8 millioen noodig per jaar. De heer HEEMSKERK (A.R.) vraagt welke fondsen zullen worden overge dragen en of de overdracht der huizen reeds heeft plaats gehad. Spr. heeft geen bezwaar tegen den vorm van een stichting, maar voor wat de gelden der oud-gepensionneerden betreft, zou hij liever den vorm van suppletoire begrooting zien. De vraag is ook, of men de gelden voor ide laatstbedoelde uitkeeringen uit de stichting zal kun nen halen. De heer VLIEGEN (S.D.A.P.) kan zich voorstellen, dat de minister- deze materie minder geschikt acht voor ambtelijke behandeling en den vorm van een stichting kiest. De beste op lossing lijkt spr. de oud-gepension neerden niét onder de stichting te brengen totdat de rentetrekkers vol doende zijn uitgestoken. Want een bedrag van 8 ton is absoluut onvol doende voor beide categorieën. De beer v. GIJN (V.B.) acht het on juist, dat uit de stiel7'ing ook andere uitgaven zullen worden gefinancierd dan die voor de rentetrekkers. Uiteen oogpunt van begrootingstechniek vindt spreker dit ontoelaatbaar. De heer BOON (V.B.) vraagt de re geering een kostenberekening over te leggen. Als men de oud-gepensionneer den onder dit ontwerp brengt, gaat men in tegen wat de Kamer bedoelde. De Minister van Financiën, de heer DE GEER wijst erop, dat de bedoeling is. een particuliere vereeniging te sub sidieeren. Spr. gelooft, dat dit de op lossing is, waarnaar al jaren lang is gezocht. Hier was een middel aanwe zig, dat, zonder rechten te scheppen, kon voorzien in den allereersten nood. Er is met de huizen totaal 950.000 gul den 'aanwezig. Voor de rentetrekkers is f 15.000 per maand noodig. Dijt was een jaar geleden nog f20.000. Een vast bedrag voor hetgeen noodig is voor de oud-gepensionneerden kan de minis ter niet opgeven. Men zal de stichting eenige jaren .moeten laten werken om dan te zien, wat er gedaan moet wor den ter aanvulling der fondsen. Na re- en dupliek, tripliceert de heer v. GIJN (V.B.), die bij amende ment voorstelt, in art. 2 voor de oud- gepensionneerden, precies dezelfde re dactie op te nemen als geldt voor de 'uitkeering van de rentetrekkers. De minister laat de beslissing over dit amendement aan de Kamer over. Het amendement wordt aangenomen met 41 tegen 34 stemmen. Het wetsontwerp wordt hierna zon der ^stemming aangenomen. Totallsa tor-verbod. De heer v. RAPPARD licht zijn mo tie toe inzake opheffing van het tota- lisator-verbod. Toen 15 jaren geleden een voorste! werd aangenomen (onder minister Regout) om een totalisator- verbod in te voeren, werd door tegen standers voorspeld, dat dit den nek slag beteekende voor het draverij- en renwezen. Na het sluiten der rennen was de fokkerij van paarden-met- bloed ten doode opgeschreven. De-vol- bloedmerriën zijn onmiddellijk na bet vallen van die beslissing naar België uitgevoerd; zoodat er geen enkel vol bloedpaard meer geboren werd hiel te lande .De legerautoriteiten geven toe, dat de hier gefokte paarden geen uit houdingsvermogen hebben en onge schikt zijn voor de berijding. Door rennen alleen kan het uithoudingsv^r mogen blijken. Overal in Europa, zoo wel als daarbuiten is men op het wed- verbod teruggekomen, ómdat zulk een verbod een onuitroeibaar clandestien geknoei uitlokte. Vroeger waren er 10 bookmakers geregistreerd, nu loo- pen er op de paddocks en op de mid denterreinen meer dan 100 rond. De bookmakers moeten geweerd worden. De Ned. Harddraverij- en Renvereeni- ging staat er borg voor, dat, als het totalisatorverbod wordt opgeheven, er niet één bookmaker meer op het terrein komt. De regeering dient toe stemming te geven in speciale geval len tot het instellen van den totali sator. De heer v. VUUREN (R.K.) acht dé bezwaren, ook" destijds aangevoerd door tegenstanders van het totalisator verbod, overdreven. Waarom dit spel bijzonder te begunstigen, waarbij zoo vel en ongelukkig worden gemaakt, door hun geld te verliezen, en dat alles voor 35 a 40.000 gulden, die te verkrij gen zouden zijn voor de paardenfok kerij. Als de Ned. Harördaverij- en Renvereeniging de bookmakers kan weigeren op de terreinen bij wederin stelling van het totalisator-systeem, kan zij dat nu ook. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) sluit zich aan bij den heer van Vuuren. Het belang van de paardenfokkerij is in geen enkel opzicht betrokken bij wat de heer van Rappard vraagt. De ren paarden zijn in 't landbouwbedrijf to taal ongeschikt. Het totalisatorverbod heeft de paar densport veredeld. De rennen staan nu tegenwoordig veel hooger dan dé jakkerij van vroeger. De heer ALBARDA» (S.D.A.P.) zegt dat 15 jaar geleden de S.D.A.P. stemde vóór het verbod. Sinds dien tijd zijn er geen dingen gebeurd, die ertoe kun nen leiden, thans een ander standpunt in te nemen. Het wedden wordt uitge oefend, door vele menschen, die geen enkele geestdrift hebben voor de fok kerij, het alleen beoefenen als hazard spel. De groote massa ondergaat van het wedden geldelijke en zedelijke ge varen. De Minister van Justitie, de heer DONNER, zegt met een enkel woord te kunnen volstaan. Spreker gelooft niet, dat deze materie ligt in de sfeer van een extra-parlementair kabinet. Zelfs al zou de motie worden aange nomen, dan is nog van den minister niet te verwachten een voorstel om den totalisator weder in te voeren. Ten slotte staat spr. lijnrecht tegenover het systeem om door regiementeering van het kwaad, dit te bestrijden. De ^eer v. RAPPARD (V.B.) repli ceert en betoogt, dat als de nood aan den man komt, men niet beschikt over goede cavalerie-paarden. De heer DUYS (S.D.A.P.): Als er geen goede cavalerie-paarden zijn, is er maar één consequentie: de cavale rie afschaffen. De motie werd verworpen met 60 te gen 9 stemmen. Voor stemden de Vrij heidsbond en de heeren Ebels (V.D.) Braat (P.B.), Ketelaar V.B.) en van Voorst tot Voorst (R.K.) De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 15 Juni. Aan de vergadering zal de voorzit ter dan voorstellen in de afdeelinge» te doen onderzoeken o.m. de verdra gen met België en Duitschland en de belastingöntjwerpen. GEMENGD NIEUWS. Een blauwbaard. Te Schloss .Groesröhrdorfbij Hamenz im Saksen is Zondag „sanitatsrat" Böhme in hech tenis genomen, onder beschuldiging, van in 191b zijln derde vrouw te hebben vermoord. Hij 'had belangrijke bedra gen, die zijn vrouw toebenoorden, ver spild, waarop zijtri. grondbezit op naam van rijn vrouw werd overgedragen. Korten tijd nadien hoorde een hout vester in een bosch bij Gross röhrdorf een schot vallen. Toen de man ter plaatse verscheen vond hij daar dr. Böhme bij het lijk van zijn vrouw. Böhme verklaarde, dat hij over een lossen veter van zijn schoen was ge^ struikeld, waarbij; zijn geweer was af gegaan. Het schot had zijn vrouw aoo- delijk getroffen. Böhme werd enkelen tijd daarna door een krijgsraad vrijge sproken, maar is nu opnieuw gear resteerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de eerste vrouw van Böhme vrij1 plot selling was overleden. Zij had haar dochter 70.000 mark nagelaten, die Böhme beheerde. Hij verteerde een groot gedeelte van het bedrag? zooaat zijn dochter hem moest vervolgen om bij haar huwelijk haar geld uitbetaald te krijgen. Zijn eerste vrouw zou overi gens telkens aan familieleden heb ben verklaard, dat haar man haar ver git ingaf. Het tweede huwelijk van 'Böhme was evenals het eerste zeer ongelukkig en eindigde met een schei ding. Uit dit huwelijk waren twee kin deren geboren waarvan het eene, een jongen op zekeren dag dood in zijn bed werd gevonden. Men beweert, dat dr. Böhme den knaap had doen stik ken door zijln neus dicht te knijpen. Het-vermogen Van zijln tweede vrouw, ongeveer 20.000 maik, heeft 3öhme in zeer korten tijd verspild. Dr. Böhme die vrijwel in. liet geheel geen praktijk uitoefende^ had zijn der de vrouw door een huwelijksadver tentie leeren kennen. Droevig ongeval. T^deins het overbrengen van kisten mét ge- weeronderdeeien van de Artillerie-In richtingen te Zaandam van een los plaats te Nieuwe Meer naar het een 10-tal meters verder gelegen maga zijn, heeft gistermiddag een droevig ongeval plaats gehad. Bij het transport wordt gebruik ge maakt van een hord-truck, waarop de kisten over dezen kleinen afstand ruêt vastgebonden worden. Het is aa het personeel verboden, op den wagen, plaats te nemen. De 28-jarige Amsterdammer P. K. v. d. Schaal waagde het evenwél, *9it ondanks de waarschuwingentoch te doen, met het noodlottig gevolg, dat de man van den wagen viel en een 'kist onderdeelen op de borst kreeg, Medische hulp moent niet meer baten. Trein en autobus. De con- ,curresnti est rijd tusschen trein en auto bus op het traject IJ muidenHaarlem wordt mei den dag verscherpt Aan de onlangs opgerichte halte ITmuidenrf 'Oost stoepen thans dagelijks reedsi ongeveer 70 treinen. Met" ingang van 1 Juli a.s. worden door de Ned^rland- sch'e spoorwegen dagretours on dit tra ject uitgegeven, die belangrijk onder het tarief "der autobussen zijln. De ver schillende autobusondernemers zullen hun materiaal wederom met een vijt- tal nieuwe wagens uitbreiden. Voor dezfe verschillende diensten zijn dan, behalve de reservewagens, een J4rtal, b'ijfna alle moderne autobussen, be schikbaar, die elk 7 maal het traject afleggen. Als deze wagens in dienst zijln, kan men ongeveer 140 maal in beide richtingen vertrekken. Leelij'ke tegenvaller. Eeni ge jaren geleden, toen de woning nood op 't ergst was, heeft de gem. Bergen op 2oom zich borg gesteld voor de betaling van hoofdsom en rente eener hypothecaire geldleening aangegaan door de Bouwvereemging „Piet Hein" te Rotterdam, die zich daarbij verbond te Nieuw Borg-vhert onder Bergen op Zoom 11b woningen te bouwen. Thans is genoemde vereeniging ten gevolge van de huurdaling en het leeg staan van verscheidene huizen niet in staat aan haar verplichtingen te vol doen, waarom zij aan de gemeente Ber gen op Zoom voorstelt die huizen over te nemen tegen het bedrag der nog loopende hypotheken en hypo:heek- renten, samen ruim f25ü.OOO en een. jaarlijksche lijfrente met vrije woning aan een door „Piet Hein" aange wezene. Daar het dagelij'ksch bestuur deze voorwaarden te hoog vindt, heeft het een tegenvoorstel gedaan, dat ;chter door de Vereeniging „Piet Hein'" met handhaving van haar eerste aanbod verworpen is. Mijnongeval. In de Domi- niale mijn geraakte Maandag de mijn werker G. gehuwd en vader van een kind, onder afvallend gesteente. G, werd gedood. Drie kinderen gestikt. Te Glasgow zijn Maanndagavonnd, drie kinderen, twee meisjes van acht en zes jaar en een jongetje van vier jaar, bijeen brand door den rook gestikt. De vader, een metselaar, was nog aan den arbeid, en de moeder was, voor eenige minuten de deur uit. Hoe de brand is ontstaan, is onbekend. Hi| werd ontdekt door een buurvrouw, die rook uit het huis zag komen en alarm maakte. Politie en burgers deden wan, hopige pogingen om de kinderen, die men in het brandende huis wist, tel bereiken, maar zy werden teruggedre ven door den rook en de vlammen^ Ten slotte slaagde de brandweer er, in met brandheimen in het huis doe® te dringen, waar zij de kinderen ge» stikt te bed vond liggen. RECHTZAKEN. De belladonna ergiitlging. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 48-jarigen Piet Brakkee, die op 4 Maart 1.1. door de Zesde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld werd tot vier jaren gevangenisstraf wegens diefstal met geweldpleging in vereeniging, een maal gepleegd, en diefstal met geweld pleging, alleen gepleegd (de bekende beroovingen door middel van atropine 9ulfaat, dat in de dranken der slacht offers werd gedaan. De advocaat-generaal had bevesti ging van het vonnis geëischt, terwijl de verdediging concludeerde tot vrij spraak, subsidair tot het hooreu ale. deskundige van den psychiater prol dr. Winkler. Het Hof vernietigde het vonnis; ver wierp de voorgestelde nietigheid van dagvaarding; achtte geen termen aan wezig voor het hooren van prof. Wink ler; verklaarde beklaagde schuldig aan één feit van diefstal met geweld*- pleging in vereeniging en veroordeeW de hem tot vier jaren gevangenisstral Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BLIJDENDIJK, Philadelphia n. Anfr werpen/R'dam, p. 1 (6 u. n.m.) Lizard NIEUW AMSTERDAM, 1 v. New-York te Rotterdam. BREEDIJK, Baltimore n. R'dam p. 1 7 u. v.m.) Lizard. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (thuier.) 31 v. AL giers. BOETON, 1 v. A dam n. Java vla Ant werpen. RONDO (ultr.) paes, 31 Perim. ROTTI (thuier.) 81 v. Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BANDOENG, Baseeln n. R'dam pa**. V Perim. BLITAR (ultr.) 1 v. Port Said. BUITENZORG, 29 v. R'dam U Batavia DJAMBI (ultr.) pass. 1 Flnistrre. PATR1A (thulsr.) 1 v Port S&ld. SORKABOEMI (ultr.) «I P.adang. TAPANORL1 (thulsr.! 1 v. Pat S-M KON. HOLLANDSCHB LLOYD. AMSTELLAND, 1 v. R'dam n. Bwenoa FLANDRIA (ultr.) 81 v. Santo* 1JSELDIJK, 1 v. Hamburg n. A d«at HOLLAND-Ar RI KA-LIJN BILL1TON, 31 v. Tanga u nilfedloi RANDFONTBIN, O V. Detaoahidi n Port NataL SPRINGFONTEIN, 1 v. Ki»ld ka l* D.r «a-lteHia—l

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6