.VAN ESCHWzn.,Goiikgrst.5 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 2 JUNI 1926 DAG-AGENDA, Oeg&«geest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondag dienst der apotheken wordt van Maan lag 31 waargenomen door de apotheek ,ran den heer C. B. Duyster Jr., Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. laatste numnler van de Kerkbode der Ned. Herv. Gem, reeds aan het jubi leum werd gewijd. Vanmiddag drie uur werd Ds. Rauws in zijn woning gehuldigd door een de putatie, gevormd uit de voorzitters der verschillende samenwerkende Zendingscorporaties, eenige zendir.gs- directoren en leden van de Nederl. Herv. Gem. te Reilen, die hij indertijd als pred'kant heeft, gediend. Zoo wer den o.a. opgemerkt de zendingsdirec- toren Ds. B. J. C. Rijnders en Dr. K. J. Brouwer, de rector der Ned. Zen dingsschool te Oegstgeest, Dr. F. J. Fokkema, de heer Joh. Beugel uit Bel len, Prof. Dr. H. M. van Nes, voorzitter der comm. v. samenwerking en van de Ned. Zendingsschool, Dr. C. W. Th Baron van Boet-z él-aar van Dubbeldam, voorzitter van het Ned. Zendmgsge- nootschap, Ds. H. J. de Zwart, voor zitter der Nederl and sche Zendingsver- eeniging. Prof Dr. J A. Cramer uit Utrecht, voorzitter der Utrechtsche Zeh'dingsvereeniging, Dr. J. R. Cal 1 en- hach, voorzitter van het Sangi- en Ta- laud-comit', Jhr. H. M. de Koch, pen ningmeester der samenwerkende zen dingscorporaties. en de heer H van Randwijk, penningmeester der Ned Zeh'dingsvereeniging. illende zendingscor- Ds. Rauws toegespro- ken. waarl-i: hem als souvenir een album werd angehoden, waarin voor komen de handteekenmgcn van alle vooraanstaande personen in het Zen- digswerk en in de Ned. Herv. Ge meenten te Aduard en te Be;len. Nader vernemen wij no? dat Ds Rauws is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau Het Groene Kruis. De afd. Leiden van de Zuid-Holland- sche Vereeniging „Het Groene Kruis hied gisteravond te half negen in het gebouw aan de Pieterskerkgracht haar jaarlijksche vergadering onder pressi- dium van den heer dr. J. A. Schreuder Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, dr. J. J. Filippo, maak te o.m. melding van het gevoelig ver lies,'dat de af deeling geleden had door het overlijden van den heer P. M. Trap man. Namens het bestuur bracht de secretaris hulde aan de nagedachtenis van den man, die het bestuur verschil lende jaren met zijn adviezen heeft ter zijde gestaan. Groot waren de werkzaamheden van de wijkverpleegster, zuster M. Th. Both lenburg. Het aantal bezoeken bedroe, niet minder dan 4208, tegen 3284 in het vorige jaar. Het aantal uitgeleende ar tikelen uit het magazijn bedroeg 1725. Het gebouw Pieterskerkgracht, waar in het magazijn der vereeniging is on dergebracht, en waarvan de Ver. voor Chr. Onderwijs „Ars Aemula' en het Groene Kruis deel uitmaakten, ging door ontbinding der stichting over aan de gemeente Lelden. Niet zonder re den meent het bestuur dat deze veran dering het Groene Kruis ten goede zal komen, waar de belangen der vereeni ging door de gemeente zeker zullen he hartigd worden Het magazijn kan dan ook in dit gebouw gevestigd blijven en zoo de gemeente e.v. over he geheele gebouw wil beschikken zal aan de ver eeniging een andere lokaliteit worden aangewezen. Het verslag van de penningmeeste- resse, mej. Ie Poole, gaf een bedrag aan ontvangsten van f 7622.02; de uit gaven beliepen f 5948.59, zoodat er een saldo is van f 1663.13. Onder dank aan beide functionaris sen werden de verslagen goedgekeurd Hierna volgde sluiting der vergade ring. Het Avondfeest in „Zomerzorg". Het rechte weer voor een drukbe zocht tuinfeest was er gisteravond nog wel niet, maar toch hadden velen hun lust niet kunnen weerstaan om de Haarlemsche Orkestvereeniging te gaan hooren, zoodat de tuin van Zo merzorg goed bezet was. Het orkest, onder leiding van zijn di recteur, den heer Gerhards, was prach tig öp dreef, en had den geheelen avond een dankabar gehoor. Het vuurwerk, dat bij het vallen van de duisternis boven den vijver werd afgestoken, slaagde schitterend. Stel lig waren er velen die op zulk een royaal samengesteld programma niet hadden gerekend. Het was naast een welkome attractie voor de bezoeker ook een mooie reclame voor Zomer zorg, want op verren afstand was het vuurwerk hoor- en zichtbaar. De heer Batenburg mag zich ervan overtuigen, dat hij den bezoekers van gisteravond een mooien avond heeft aangeboden en dat hij hen in het pas begonnen seizoen nog wel dikwijls een plaatsje zal zien zoeken in zijn fraaien tuin. Het Ruiterfeest in de Doelenkazerne. De eerste officieele uitvoering die gisteravond in de groöte Manege plaats vond, slaagde prachtig. Alle medewer kers toonden zich in hun respectieve •nummers goed thuis en behaalden een niet minder groot succes dan den vo rigen avond. Hedenavond wordt de gala-uitvoe ring gegeven, waarvoor hedenmorgen reeds zoo goed als alle plaatsen waren besproken. Het zal ook gedurende de volgende RECLAME. REISKOFFERS! TASCHJES! ACTETASSCHEN! avonden aan belangstelling wel niet ontbreken. Onderscheiding. Aan den heer N. J. Plantfeber, is ter gelegenheid van zijn 50-jarige werkzaamheid als metselaar in dienst van den heer J. J. planjer, hij Kon. Besluit van 22 Mei toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verhonden eeremedaille in brons. De nieuwe autcmobiel-moiorbrand- spuït. Men zal zich herinneren, dat on langs 'de gemeenteraad heeft besloten tot de aanschaffing van een tweede automobiel-motorbrandspuit, enwel van een bijzondere constructie waarbij in het bijzonder aandacht is geschon ken aan het laddermateriaal. Deze nieuwe spuit, met afneembare ladder, is heden gearriveerd en haar de hoofdpost aan de Garenmavkt ge bracht. Wij hopen spoedig iets naders omtrent het nieuwe blusschingsmid- del te kunnen mededeèlen. Examens Apothekersassistente. Bij het gisteren gehouden examen slaagde van de 4 candidaten mej. C. Kret, geboren te Rotterdam. Ten nadeele van den slager J. B. is uit een weiland aan den Zoeter- woudschen Singel een geit gestolen. Burgerlijke stand. Geboren: Catharina, d.v. C. v. d. ^en en C. Eradus. Corn. Petr. Maria, P. W. C. Kuysten en C. de Koster. Martha Hemke, d.v. D. Meijer en A. Doornbos. Willem Jacobus, z.v. J. v. Stralen en J. Feijn. Weintje, d.v. K Slootweg en H. Üuwehand. Catharina Johanna, d.v. L. A. Fruyers en A. Rot' *bers. Johannes Marinus en Leonardos» zonen v; J, J. Jansen en A. de Vos Wouter, z.v. J. "L. Kievit en G. Hel- mich. Frederik Dirk Arie, z.v. F. H. A. Mayer en A. C. Sornerwil. Petrus Johannes, z.v. J. Verplancke en M. G Pikaar. Johanna, d. en Aloysius, z.v. A. F. G. A. Zandvliet en J. A. Been* Susanna, d. v. C. Ouwehancl en S. ML surel. Hendrika, d.v. M. C. Pie Iers er. A. Bardoel. Anóhonia, d.v. C. v. Vel zen en M. Verstraaten. Aiida Adrians d.v. J. Haak en A. Schucünard. Feu nechien, d.v. W. Fens en F. de Canne. Albert, z.v. C. van Beeien en M. Vooijü Leonie Anna Petronella, d.v. J. F. Droge en E. Basten. Overleden: A. Labree-van der Meer, wed. 86 jaar. A. Helvenslein-van der Heyden, wed. 87 jaar. Th. H. Siingen, ongeh. m. 64 jaar. E. M. Tierie, dr. 21 jaar. A. van Hamer en-V eens wijk, vi. S9 jaar. P. Zonderwijk, zoon, 6 jaar. I\i den Hollander, d. 24 jaar. J. van San djjk-van Tol, wed. 77 jaar. M. Loos- Turk, vr. 48 jaar. M. van Dongen, ongeil, vr., 44 jaar. N. de Roo-Uytten bogaard, vr. 49' jaar. A. Loeder, wedu 81 jaar. M. M.'de Jong-Zink, vr. 23 jaar. T. C. de Groot-van de Kasteelei^ vr. 34 jaar. J. J. Lagerberg, ongen vr. 68 jaar. J. W. van Kuilenburg Rietkerkj vr. 43 jaar. J. de Wit, zuuu 6 w. J. Barenuse-Scnouten, vr. 61 jaaï. J. J. Chouioer, m. 67 jaar. M. E. Knoi ter-Kuivenhoven, wed. 80 jaar.' A. Ak van Doorn, ongeh, vr. 73 jaar. E. U C. M. Verdegaal, dr. 4 m. Gevonden voorwerpen. Portenionnaie met inhoud, vulpen houder, riiwielbelastingplaatje in etui, zakschaar, portenionnaie inh spaarzegels, reticule, ceintuur, doublé broche, sleutels, bankbiljet af 10,paar lage hoerenscboenen, doublé lorgnet in etui, motornummerplaat H 35424, leuning van een armstoel, zak wasch: goed, koperen 'dop van een as, zilve ren beursje met inhoud, gouden rins met steentjes en paarltjes, jongens- cape, koperen vouwbeen portemonnah inh. lucifersmerken, kosteloos rijwiel- belastingplaatje in etui, zilveren bals kettinkje, manchetknoop met portret, wit kinderschoentje, rozenkrans, zil veren ring, zilverbon, loopplank, bron zen letter A, R.K. kerkboekje, wandel stok, 2 theedoeken, dekkleed, jongens pet ladder (13 sporten), zilveren bro che met lila steen, rozenkrans in etui, vederen bont, boodscliappentasch, 3 foto's van Tjassens ICeiser, rekenboek je, postduif, zilveren broche met dia mant dameshoed, kindertaschje, spat- lap van een rijwiej zwarte gummi kindercape, rijwieltaschje van J. Rooy akkers, korte heerenjas, bonte schort, insigne van een muziekvereeniging, lederen muilkorf, vulpotlood „Ever Sharp", electrische lamp voor markt- verlichting, bruin lederen pantoffel paspoort van D. v. Hinloopen Labber ton. paspoort van mevr. ITinlopen Lab berton geboren Van Motman, schaar, meisjessckort, gummi regenjas, da mesmantel, gouden ring met letters duimstok. Gevonden in de leeszaal Reuvens vermoedelijk zilveren broche met twee kattenooeen, damesparapluie. Gevonden in de Electrische Tram (Stadslijn). Parapluie. paar handschoe nen Terue te bekomen en inlichtin gen te verkrijgen ten Politiebureele alhier eiken werkdag, behalve Don derdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 u n.m. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. De Koningin-Moeder. De Konigin-Moeder is gistermid dag 2 uur per auto van Soestdijk in Amsterdam aangekomen, vergezel door de hofdame baron"we Fan "Ier sum, den kamerheer jlir. Van Tets en Iiarer Majesteit's particulier secreta ris, Sixma baron van Heemstra. De Koningin-Moeder woonde een le zing bij op het congres voor inwendige zending en bracht daarna een bezoek aan de marine-tentoonstelling in het auto naar Soestdijk terug. Na afloop keerde H. M. wederom per Scheepvaartmuseum. A.s. Donderdagmiddag 2 uur komt de Koningin-Moeder, eveneens per auto en met hetzelfde gevolg, weer te Amsterdam, ter bijwoning van de le zing op het congres voor inwendige zending van de heeren René van Ouwenaller en Mutau (Duitscher) over hulp aan gevangenen. Prins Hendrik. Gistermorgen heeft Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, majoor Laman Trip, een bezoek gebracht aan 't Amsterdamsche lyceum, aan het Valeriusplein. Allereerst werden eenige klasselokalen bezocht, waarin telkens enkele oogenblikken een les werd bijgewoond. Hierna leidde Dr. Gunning zijn hoogen gast naar de aula, waar zich inmiddels alle leerlin gen hadden verzameld. Het orkestje der leerlingen luisterde deze bijeen komst op met énkele muzieknummers. Dr. Gunning heeft daar Prins Hen drik toegesproken en hem bedank 1 voor hetgeen hij op verschillend ge bied heeft gedaan voor de jeugdöewe ging, o.a voor de padvinderij. De Prins antwoordde in een geestig toespraakje, waarin hij zeide, dr. Gun ning te kennen als een redenaar, en daarom huiverig te zijn, ook het woord te voeren. Uit zijn eigen jeugd en schooltijd zeide Prins Hendrik zi.li hooge bezoeken te herinneren, waai bij hij telkenmale met ontzag vervuld was door de zijnerzijds bij de bezoe kers veronderstelde groote kennis er. geleerdheid Hij zou zich nu echter niet gaarne aan het eind-examen van een lyceum onderwerpen. De Prins besloot met de hoop uit te spreken, dat de leerlingen zouden opgroeien tot flinke staatsburgers en -burgeressen. Toen de Prins het lyceum verliet, hadden de leerlingen zich voor de school opgesteld en juichten hen\ vroo lijk toe. Naar Ariis. Vervolgens heeft Prins Hendrik, thans vergezeld van Prinses Juliana, een bezoek gebracht aan den tuin van Artis. Bij den ingang zijn de hooge be zoekers ontvangen door den directeur, dr. C. Kerbcrt, en bestuurderen van Artis, dee heeren W. H. van Heukelom J. C. Zweijs, H. C Rehbock en J. Han- nema. De Prins en de Prinses hebben geruimen tijd in den tuin vertoefd. Incident bij een rijtoer. Bij den rijtoer die de Koninklijke fa- miie gister heeft gemaakt en waarbij men door een gedeelte van den Jor- daan ging om de kinderbewaarplaats in de Vinkenstraat te bezoeken, deed zich een incident voor, n.l. op de brug tegenover de Binnen Oranjestraat waar geschreeuwd en gefloten werd, toen de rijtuigen passeerden. Eenige politieagenten trokken hun sabel en in samenwerking met een paar rechercheurs werden de demon stranten over de brug naar de andere zijde gedreven. Tevoren had de politie reeds hier en daar horden in beslag genomen, waar van de opschriften ten doel hadden het publiek te bewegen niet te blijven staan. In de Vinkenstraat stonden de agen ten slechts enkele meters tusschen- ruimte van elkander. Oook in zijstra ten en de omgeving waren zeer vele politieagenten en rechercheurs opge steld. Even later op de Rotterdamsche brug over de Ndssaukade kwam we derom een aantal mannen, die groote roode bprdn droegen in de richting van den stoet. Be politieruiters voor kwamen echter dat zij tot dicht bij de rv-'^igen konden -n. Overigens verliep de rijtoer zonder stoornis. Bij verschillende bijzondere scholen stonden de kinderen opgesteld Hoofdambtenaren bij het marktwezen. Te Zwolle is de algemeene vergade ring gehouden van de vereeniging van hoofdambtenaren bij het marktwezen in Nederland, onder leiding van den voorzitter, den heer Kooiman, direc teur bij het marktwezen te Rotterdam. Aan het jaarverslag over 1925 van den secretaris, den heer L. Mennes, direc teur van het markt- en havenwezen, te Lieden, ontleenen we, dat de vereeni ging thans 30 leden telt. De aftredende voorzitter, wordt bij acclamatie herkozen, en als plaats, waar de volgende vergadering geliou den zal worden, werd 's-Hertogenbosch aangewezen. Daar zal 7 Juni 1927 het eerste lustrum herdacht worden. De heer J. Sipkes, algemeen markt en waagmeester te Hoorn, hield ver volgens 'n inleiding over: Wet en Ver ordening en de heer L. Mennes, uit Leiden, over dp waarde van de Statis tiek. Er zijn nu nog maar slechts twee ge meenten in ons land, Amsterdam en Rotterdam, waar een statistiek wordt gehoudén van aanvoer en prijzen op de verschillende marktterreinen. Er is 'n statistiek verschenen over den aan voer van runderen, schapen, varkens en 'paarden op de 34 voornaamste vee markten in ons land. De statistiek loopt over de jaren 1916 tot en met 1925. Hieruit blijkt, dat wat den totalen aanvoer betreft Rotter dam no. 1, Leeuwarden no. 2, Leiden no. 3, Groningen no. 4, Purmerend no, 5 staat. Geen reorganisatie van de Infanterie. Naar aanleiding van liet bericht 0111 treilt icii vo if rnnr 1 van de infanterie, die o.m. zou omvat ten opheffing van twee schoolcompag nieën per regiment en van de functie van hoofdinstructeur, deelt men aan het Ned. Corr. Bur. van de meest be voegde zijde mede, dat dit bericht ge heel op fantasie berust; het is trou wens volkomen in strijd met hetgeen de Minister van Oorlog omtrent zijn voornemens ten aanzien van de vredes organistatie der infanterie op 27 Mei 1. in de Tweede Kamer heeft medege deeld. Van het ontwerpen van een nieuwe wachtgeldregeling 1926 is evenmin sprake; wel zijn kort geleden bij K. B. in de bestaande wachtgeldregeling wij zigingen gebracht, die reeds in de pers zijn medegedeeld. De Bioscoopwet. Naar wij vernemen wacht de invoe ring van de Bioscoopwet nog op ecri tweetal vast te stellen Algemeene maatregelen van Bestuur, waarom trent de Minister van Binnenland'sche Zaken en Landbouw, Mr. Kan, in over leg is getreden met de nog niet ontbon den Staatscommissie betreffende liet Bioscoopgevaar. Het Ne-'eïïandsch-Beigisch verdrag Na afloop de openbare vergadering van de Tweede Kamer op 15 dezer zal, ingevolge de gisteren genomen be slissing, het Ned.-Belgisch tractaat met de daarbij behoorende stukken op nieuw in de afdeelingen worden on derzocht. Vrij algemeen wordt in parlementai re kringen aangenomen, dat het in de bedoeling ligt, deze aangelegenheid, nog vóór het zomerrecès af te doen, zoodat dit dan later dan gebruikelijk is, zal ingaan. Inmiddels is omtrent het tijdstip van behandeling in openbare vergade ring van dit tractaat uit den aard der zaak nog geen beslissing genomen. Ten slotte stelt de Tweede Kamer zelf haar regeling van- werkzaamheden vast. KERK EN SCHOOL. tief worde in zooverre zij over genoeg zame geestelijke kracht 'beschikt. Hoewei de'Schrift eene. steeds mee* zich verdiepende tegenstelling tusschen Kerk en cultuur voorzegt, mogen wij vooi'tarbeiden aan onze taak in de wé tenschap, dat iedere geloofsdaad van den Christen, ook op het terrejn van de Cultuur, vrucht draagt en meewerkt tot voleindiging van het Koninkrijk Gons In de middagzitting sprak Ds. Otto Hermansson uit Skövde (Zweden) over de Christelijke jeugd en de sport. Spr. behandelde eerst de voordeelen van sport, die bij. een gezond jong le ven hoort, ai brengt de soort evenals alles wat tot deze wereld Behoort, ook gevaren edem. Maar daarom mag men niet besluiten tot de negatieve houding van piëtistische vroomheid tegenover de sport;'de christelijke jeugd moet zoo sterk worden, dat 'ze de lichamelijke ontwikkeling met de geestelijke kan 'vet ëenigen.De openbare meening moet zoodanig beinvloed woeden, -ie sport rekening leert houden met de gods dienstoef eningen, ai thans met de voui' naams te Chris fcelijke feestdagen. Daartegenover moet de kerk zooveel mogelijk rekening houden, met de be leienaars der sport, zoowel wat de uren Ier gausdiensto. I ningen betr.-ir a:s ook het houden van diensten in de open luclit voor sportlieden en door het opricx* .en van plaatsen voor gods diens toeie- ":ig bij druk bezochte sportterreinen. V/eer één. De ,.«-?nbare school te Elden zal in een Chr. school worden omgezet. BUITENLAND. Congres voor inwendige zending. Aan het Congres voor Inwendige Zen ding, dat deze week te Amsterdam go houden wordt, ging Maandagavond een begroetings«amenkomst vooraf, waarin Ds. P. A. J. Roozemever de leiding had en waarin het woord werd gevoer! door Minister Slotemaker de Bruine na mens de regeering, Ds. H. Schokking. namens de AR. Synode der Ned. Herv. Kerk, Prof. Grosheide, namens de Sy node der Geref. Kerken, Ds. P. Grootö Ds. C. F. Westerman 9n Ds. J0I1 Rauw?» In de gisteren gehouden conferentie werd o.a, het woord gevoerd door Prof. Dr. Karl Ba r t h, uit Munster, die een referaat hield over Kerk en Cul tuur. Hij zette daarbij uiteen dat de Kerk is de door God zelf ingestelde gemeenschap van zondige menschen le vende volgens Zijn Woord. De cultuur is de door het Woord Gods aan den mensch gestelde taak om in eenheid van ziel en lichaam zijn be stemming te realiseeren. Het thema Kerk en^ Cultuur beteekent dus de oj> nieuw in het beluisteren van Gods Woord te beantwoorden vraag naar de beteekenis van deze taak voor de zon dige menschen. Onder het gezichtspunt van de Scheppping (regnum naturae) is de cultuur de oorspronkelijk aan den mensch gegeven belofte van wat hij worden moet. Onder het gezichtspunt der verzoe ning (regnum gratiae) is de cultuui de wet, met het oog waarop de dooï God geheiligde zondaar zijn gelooi en zijn gehoorzaamheid te oefenen heeft Onder het gezichtspunt der verlos sing (regnum gloriae) is de cultuur de aan den mensch gestelde grens, achter welke God zelf Zijne belofte vervul lend,, alles nieuw maakt. Onder alle drie gezichtspunten heeft de Kerk, als een gemeenschap van men schelqk-zondig willen en werken, niet slechts de samenleving, maar voor alles ook steeds weer zichzelf te beoordee- len en te oriënteeren. Het laatste (eschatologische) gezichts punt is het, waaronder de Kerk van onzen tijd allereerst weer naar Goas wil en weg moet leeren vragen. Over hetzelfde onderwerp sprak ver volgens Dr. B. Wielenga uit Am sterdam. Deze spreker was van oordeel dat de verhouding tusschen Kerk en Cultuur wordt bepaald door de grond waarheid van het Christendom, dat de verlossing der wereld herschepping ia In de praktgk wordt deze verhouding beheerscht door de paradoxale span ning,; die er is tusschen natuur en ge nade,, het aardsche en het hemelscne, het betrekkelijke en het volstrekte. Historisch lieeft cle Kerk, zoolang zij deze spanning handhaafde, den bloei van het Christendom bevorderd, maar tel kens wanneer zij hierin' verslapte, is zij afgedwaald, eenerzijds in verwereldlij king,, anderzijds in wereldvlucht. De crisis, waarin thans het Christendom verkeert,, is mede een gevolg van het feit,, dat Kerk en Cultuur van elkandei vervreemd geraakt zijn en de Cultuur, door triomfantelijke ontwikkeling, inde zelfde mate aan gezag en invloed won, als de Kerk aan kracht en beteekenis verloor. De overwinning van deze crissis moet gezocht worden in den weg yan innei Iqke reformatie (boetedoening, bekee ring tot God en tot elkander) en van hernieuwde geloof sac tiviteit in de vei- kondiging van het Woord Gods en in de ontplooiing van iie persoonlijkheid (in de gemeenschap) ook met gebruik making van de aanwezige cultureele krachten en gaven. Het is de plicht van de Kerk danxbaar te letten op de vei schijnselen van reformatorische levens vernieuwing in den boezem van het he dendaagsche Christendom, maar ook zorgvuldig acht te geven, dat zij in de iitc.s. de icate enitaur.aak alleen £>il NiLUvt/E POOLSCHE PRESIDENT Moscicki aanvaardt zij benoeming. Na de verkiezing van Moscicki tot president van Polen begaven de maar schalk van den senaat, l'rompszynski en de minister-president Bartel zich. naar den nieuw-gekozene, om hem te vragen, ot "hij zijn verkiezing aan vaardde. Moscicki gat een bevestigend ant woord en begaf zich onmiddellijk naar het landdaggebouw, naar maarschalk Rataj, die de zitting, waarin de be- eediging van den nieuwen president zal plaats hebben op hedenavond 6 uör vaststelde. Moscicki's loopbaan. De nieuwe president van Polen, prof Ignac Mosiciki.is thans 57 jaar oud'. Hij werd geboren te Bierzanów bij Lublm (yóorm. Russisch-Polen). Na te Warschau en Riga chemie en natuurkunde te hebben gestudeerd werkte hij eerst te Londen, later ge- ruimen tijd hls assistent op het labo^ ratonum van Kowalski te Freiburg in Zwitserland. Prof. Kowalski is ver-, scheidene jaren gezant van Polen in Den Haag geweest; deze geleerde heeft te voren geruimen tijd samen-* gewerkt met die Necferiancfsche hoog leeraren Zeeman en Kamerlingh On* nes. Na zijn stage in Freiburg ging prof. Moscicki zelfstandig werken aan uit vindingen op chemisch en electrolo* gisch gebied. De Zwitsersche regee ring erkende zijn capaciteiten door her universiteitslaboratorium te Freiburg geheel te zijner beschikking te stel-, len. Naderhand stichtte hij twee groo te stikstof- en salpeterfabrieken in Zwitserland. In 1912 werd hij' professor te Hem berg; hij was daar laatstelijk rector evenals 'van de polytechnische hoo- feschool te Warschau. In Warschau eeft hij een laboratorium gesticht, waaraan afgestudeerde scheikundige ingenieurs hun wetenschappelijk werk vrijelijk kunnen voortzetten. Prof. Moscicki, die veel wetenschap pelijke geschriften heelt gepubliceerd is eeredoctor in 'de mechanica aan de hoogeschool van Lemberg en eere doctor in de electrotechniek aan. die van Warschau. Een gematigde persoonlijkheid. Moscicki, die in 1892 wegens zijn so cialistische opvattingen door de Rus sen verbannen werd, heeft sinds lang zijn oorspronkelijk socialistische nei' gingen vaarwel gezegd en sedert vijf' tien jaar behoort hij tot geen enkele politieke partij. Hij is nauw bevriend met den huidigen minister-president. Bartel, evenals met den voorzitter van den Landdag, Rataj en wordt door maarschalk Pilsoëdski hoog geschat. Algemeen wordt hij als overtuigd democraat beschouwd. Bij de rechterzijde stuit hij op wei nig tegenstand, daar hij een uiterst kalm en gematigde persoonlijkheid1 is. Als vertegenwoordiger der werkge vers en als goed kenner der economi sche toestanden biedt hij iederen waar borg tegen radicalisme in kwesties van arbeid en economie. Voor de sociaal-democraten betee kent. Moscicki eei^ teleurstelling. Zij zouden liever Pilsoedski aan 't hoofd der Pool sche republiek hebben ge zien clan Moscicki, die in kwesties, waarbij het grootkapitaal betrokken is, naar hun opvatting niet ver genoeg links staat. In parlementaire kringen wordt ver~ wacht, dat het presidentschap van Moscicki slechts een voorloopig karak ter zal hebben. Zoodra de grondwet zoodanig geamendeerd is, dat aan den president meerdere bevoegdbeden toe gekend worden, zal Pilsoedski zijn vriend Moscicki verzoeken, af te tre den, om dan zelf het presidentschap te aanvaarden. DE POSITIE VAN HET KABINET-* BRIAND. Een nederlaag van het kartel. In een zitting, zooals het Fransche parlement er in zeer langen tijd geen gekend heeft, werd door Briand de krachttoer volbracht, het kartel der linksche partijen uiteen te slaan en

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2