NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 1 JUNI 1926 minose, die niet hoog-er wordt dan an- derhalven Meter, en vooral op zand vlakten wordt gevonden, bij voorkeur in de nebijheid van rivieren In Klein- Azië komt hij veel voor in de dalen van Hermos en Meander. De boeren beschouwen den plant als onkruid en verzamelen de wortels, die op vrij groo- te diepte onder het aardoppervlak wor den aangetroffen, en na reiniging en droging verpakt worden in balen van omstreeks 120 K.G. Alleen lange ron de wortels, geelgroen van binnen en bruin van buiten, komen in den han del. De Vereenigde Staten zijn de voornaamste afnemers van het product (ongeveer 90 pet. van het totaal). De rest gaat naar Frankrijk en Groot- Brittannië. De zoethoutstruik komt in geheel Zuid-Europa en een groot deel van Azië voor, o.a. in Spanje, Italië, Grie kenland, Rusland, Turkije, Syrië, Mé- sopotamië, China. De firma Mac-An- ldrews and Forbes, heeft in al die lan den haar inkoop-orjganisaties. In Klein 'Azië beheerscht zij geheel de maikt, en in de stréken' van Saukè (Sokia), Aidin. In vele gedeelten van Anatolië, vooral eeeft zij werk aan 100.000 personen, ifïazli, fire (Thyri) en Alasjehir, die de gewichtigste productiecentra zijn, bezit zij graafrechten en monopoli seert zij de opbrengst. De kwaliteit van het Turksche zoet hout is niet de beste. In alle genoem de landen is de plant dezelfde, doch verschillen van bodem en klimaat ver oorzaken verschillen in hoedanigheid, die voor den consument belangrijk zijn. Zoethout vindt voornamelijk toepas sing bij de bereiding van kauw- en pruimtabak,' terwijl een zeer gering percentage van dien oogst voldoende is, om de wereld van drop en hoe^t- pastilles te voorzien. Het artikel wordt in twee vormen uit Smyrna uitgevoerd n.l. onbeweikt, en als sap op pap (pkte de réglisse.) Voor de vervaardiging van dit ex tract bezit de farma Mac-Andrews and Forbes een thans stilliggende fabriek te Seukè. Een fabriek van een an dere onderneming bevindt zich te Hal- baboenkr bif Smyrna. Auto in het Boterdi.ep. Gis ternacht om twee uur werd de bur gemeester van de gemeente Bedum •gewaarschuwd dat ter hoogte van de rolpalen in deze gemeenten een auto te water was geraakt. Ook Dr. Frik werd gewaarschuwd zoodat spoedige hulp ter plaatse was. Het bleek dat een auto den weg was kwijt geraakt en te water was geraakti Het voertuig lag met de wielen naar boven gekeerd in het Boterdiep. In de auto bevond zich alleen de bestuurder. Déze werd spoedig op het droge gebracht doch de levensgeesten waren reeds gewe ken. De ongelukkige is de 27-jange iM'.Kok-Diikëma uit Warffum. De oor. zaak van het ongeval is onbekend. De weg was op de plaats des onheils goed verlicht. Een wraakneming. Afschu welijk is de wraak geweest, d:e een 17-jarig ontslagen dienstmeisje te An- fers op haar werkgevers-nam. Woe- end over de h.i. onrechtvaardige beje gening, die men haar had aangedaan liet zij het haar toevertrouwde eenigst kindje van veertien maanden van haar patroonsspelden en naalden in slikken. Eenige van deze scherpe voorwer pen bleven in de keel der kleine ste ken en kond n, dank zij m disch in grijpen, tijdig verwijderd worden. Toen men eindelijk begreep, dat hier geen fcprake was van kinderspel der kleine, maar dat er opzet van een oudere m moest gezocht worden, riep men be halve aen dokter ook de politie te hulp. Deze kreeg uit de. onmensche- lijke dienstbode weldra een volledige bekentenis los. De arts ontdekte Bij Röntgen-onderzoek een speld in de maag van het kind, maar durfde, ge zien den pnllen leeftijd niet tot ope ratief ingrijpen over te gaan. Men re kent het Kind in 't leven te kunnen houden. Het dienstmeisje is natuur lijk naar het huis van bewaring gedi rigeerd. Twee jongens onder de trein. Gisteravond is een ernstig u" a-luk gebeurd op den Wiesterdoksdijk, te Amsterdam, waar goederentreinen over den openbaren weg rijden, en daar ook vaak rangeeren. Terwijl jongens aan het voetballen waren, ter hoogte van de zandvlakte, welke Trompkade heet, naderde van den kant van den steiger van de Holland-Amerika Lijn «ju, goede rent rein, bestaande uit een locomotief en 31 wagons. Een der jon gens, de 12-jarige Holshuizen, wo nende Palmgracht 14, bemerkte den trein niet, doch liep daar recht op aan. Hij kwam tussdhen den tweeden en derden wagen terecht, kreeg eeax duw van de treeplank, en geraakte onder laatstgenoemden wagen. Zijn vriendje, de 14-jarige Kroon, wo nende Palmgracht 23, wilde hem nog tegenhouden, doch viel helaas ook. iVan den iongsten knaap werden beide been en afgereden. In nopeloozen toe stand is hy met den auto van den G. G. D. naar het Binnengasthuis overge bracht. Onderweg bezweek de jongen aan de zeer zware verwondingen. Kroon bekwam ook zeer ernstige ver wondingen Hem werd door een der wielen een voet afgereden. Ook hij1 moest naar het Binnengaesthuis ver voerd worden. Bij het ingesteld onderzoek bleek, dat den machinist geen schuld treft, daar de locomotief de plaats waar het ongeluk zich afspeelde, reeds ge passeerd was, en hij dus niet kon ver moeden dat spelende jongens den trein niet bemerkt hadden. Overreden en ge dood. Bij het spelen op een wagen met beton- ringen, kwam de 7-jange v. d. Brug gen te Helvoirt te vallen. Hei. kind werd overreden en gedood. Onder een autobus. Toen een Rotterdamsche autobus te Zwijn- drecht langzaam naar de standplaats reed, trachtten eenige wielrijders nog door het nauwe .gedeelte van het Veerplein te p'hsseeren. Hierbij kwam een zekere A. Pors uit Rotterdam té vallen. Hij 'kwam onder de autobus en werd aan het hoofd aangereden. In zeer ernstigen toestand is hij in het R.K. Ziekenhuis te Dordrecnt opge nomen. Den bestuurder van de auto bus treft geen schuld. Bloedige twist. Tussohen. bewoners van het woonwagenkamp in den Wippolder te Delft, ontstond gis termiddag een twist, welke zóó hoog liep, dat de messen werden getrokken Daarbij werd zekere de G. met een mes in den buik gestoken en zoodanig verwond, dat zijn overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk was. Een der deders, zekere B., een. zwager van den getroffene is gearresteerd. De an dere dader is voortvluohtig. Doodgevallen. Toen gister middag twee glazenwasschers bij de Maaslandstraat te 's Hertogenbosch bezig waren ladders aan elkaar te bin den, schoot de bovenste ladder uit, ten gevolge waarvan de 38-iange onge huwde Verhagen viel. Bij een arts binnengedragen gaf hij spoedig den geest. Vergeefsche moei te. Plot seling kwam een paar dagen geleden een jonge Parijzenaar uit een kofter te voorschijn, welke te Cherbourg in een mailboot zou worden geladen, maar met een smak van de kar viel en opensprong. De teleurgestelde jonge man ver telde, dat hij wilde reizen, om te be- ginen naar Amerika. Te dien einde was hij met zijn weekloon, 115 francs, uit Parijs naar Cherbourg gegaan en had zich listig in een koffer weten te verstoppen. Het was dus een reis, die eindigde in de haven van vertrek'. Maar sommi gen beweren, dat dit resultaat nog te verkiezen is boven CherbourgNew York in een koffer. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer ge meente op Maandagavond half 8. Voorzitter, de heer de Bruyne, wet houder. Afwezig wegens ongesteldheid de burgemeester. De voorzitter opent de vergade ring met ambtsgebed en deelt aan de leden meende, dat de voorzitter voor de eerste maal in zijn 36-jarige amb telijke loopbaan wegens ongesteldheid verhinderd is, de vergadering van den raad te presideeren. Daarna worden de notulen der vori ge vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, w.o. een schrijven van den heer Baak, dat geen bezwaar zijnerzijds bestaat tegen de benoeming van den heer Brussee, wachtgelder, tot tijdelijk hoofd der openbare school in de vacature-Ooster hout; een schrijven van de Gezond heidscommissie. wier advies was ge vraagd met betrekking tót de ont- werp-Pol i tieverordening. V ervolgens komt aan de orde de Politieverorde ning. Een bepaling, volgens welke het aan personen beneden 16 jaar verbo den zou zijn voertuigen te besturen, wordt op voorstel van den heer D e Graaf in dezen zin gewijzigd, dat de leeftiidsgrens wordt gesteld op 14 jaar. De heer Groenendijk stelt voor, dat in het artikel, waarin staat dat B en W. ontheffing van verschillende be palingen kunnen verleenen, een clau sule wordt ingevoegd, dat deze ver gunning niet op Zondag kan worden gegeven. De raad gaat hiermee ac- coord. De heer Vervark vindt de vlag gen bij de Leiderdorpsohe brug als waarschuwingsseinen onvoldoende. Kan hierop bij Ged. Staten de aan dacht niet gevestigd worden? Spreker vraagt dit naar aanleiding van de ver ordening; met deze zelf heeft 'tfechter niet- te vragen. De voorzitter zegt toe deze zaak in behandeling te nemen. De heer van Leeuwen stelt voor, dat losloopende honden door de politie of door de leden der burgerwacht zul len worden opgevangen. De voorzitter wijst er op, dat dit toch zal geschieden om uit te maken wie de eigenaar is, aangezien de laat ste strafbaar is. We kunnen evenwel een dergelijke bepaling wel aan de verordening toevoegen. De heer Klaver vraagt naar aan leiding van een artikel of hier tér plaatse 'n gemeentelijke brugerwacht bestaat. De voorzitter antwoordt dat de Leiderdorpsche burgerwacht een ge meentelijke burgerwacht is. De heer Klaver wijst er op, dat er verlofhouders zijn die na het slui tingsuur nog schenken. De heer Splinter merkt op, dat dit niet de verordening, doch de uit voering daarvan betreft. De heer Klaver wijst er op, dat het soms van den openharen weg te zien is dat men een koe laat dekken. De schoolkinderen staan er sefms naar te kijken. Verordeningen zijn heel mooi, maar er moet de hand aan ge houden worden. De v o o r z i 11 e r zal deze opmerkln gen aan het hoofd der politie 'over brengen. De verordening wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komt de oprichting van een noodslnchtplaats, die een uitvloei sel is van de Vlooschkeuringswet. Met ingang van 1 Juli 1927 moet in dezen voor7ien zijn; de redenen zijn zoowel van hygiënischen en economisciien aard. Een dergelijke localiteit zal glo baal genomen van de volgende afme-* tingen moeten zijn: slachtruimte 4x5 M., hangruimte 2 x 5 en winkelruimte voor den verkoop van voorwaardelijk goedgekeurd vleescb 3 x 5 M. B. en W. willen de band leggen op een stuk grond van den heer van tRiet, en wel naast de opslagplaats der gemeente. De heer Groenend ij k vindt 't te ver uit de kom der gemeente; Acht- hoven is te ver weg voor de meeste bewoners. De voorzitter gelooft dat tniet in 't belang der gemeente is dit ge bouwtje in 't centrum te plaatsen; ook is van belang dat het wordt gecombi neerd met de opslagplaats. De prijs van de 405 vk. M. grond (de opslagplaats inbegrepen) is ongeveer f 1400. Het gebouwtje zal, alles inbe grepen, op f 60C0 komen. Het voorstel van B. en W. om den grond te koopen wordt in stemiming gebracht en aangenomen met alge meene stemmen. Het voorstel van B. en W. om eerst opgave aan de leveranciers (timmer werk, schilderwerk enz.) te vragen en pas indien deze niet billijk zou zijn tot publieke aanbesteding over te gaan wordt in stemming gebracht en ver worpen met 4 tegen 3 stemmen (die van den heer de Graaf en de beide wet houders. Het voorstel-Groenendijk (publieke aanbesteding onder de gemeentenaren wordt aangenomen. In verband hiermee wordt een cre- diet van f 6000 'toegestaan. Het zal niet noodig zijn, dit bedrag .te leenen. Eenige af- en overschrijvingen op de begrooting worden goedgekeurd. Nadat de rondvraag gehouden is, waarbij de heer Klaver in overweging geeft eenig brandbluscihmateriaal te plaatsen in een afgelegen "gedeelte der gemeente, sluit de voorzitter te half 10 de vergadering. ALPHEN a. d. RIJ*. Burgerlijke stand. Bevallen: M' Th. van Engelen, geb. van Dolder, d P. Hoogeveen, geb. Wijnbeek, z. E. v Leeuwen, geb. Erdhoff, z. W. G. Schul Ier, geb. Karsemeijer, d. N. Henry, geb. Nagtegaal, z. T. Hekkema. geb. Gortzak, d. H. G. Hogenboom, geb. Jan 3en, z. C. M. van Niekerk, gen. Ruija z. J. M. Verburg, geb. Wingelaar, d Overleden: W. van Halm, echtg. van A. de Vlaam, 45 jaar. C. Huffner, t* jaar. E. G. van Engelen, jd. 7 mnd Gehuwd: A. Schouten, jm. 23 jjaai en A. Blaauw, jd. 18 jaar.' W. Yerruyt jm. 27 jaar en R. van Wijngaard ex, jd. 29 jaar. 1 Ingekomen van: 3 Woerden, C. Nikken, Prins Hendrik straat 69. Zwammerdam, J. Splinter, met selaar. Lindenhovenstraat 51. Bodegra. ven, Maria Vink, echtg. van J. Splin ter, Lindehovenstraat 51. Leimuiden, J. W. M. Groen in 't Woud, dienstboon Zuideinde 22. Zwolle, J. B. M. Hooij mans, dienstbode, Ridderbuurt 67. Bóa koop, J. Nagtegaal en gezin, winkelier Gouwsl.weg 13. Zevenhoven, D. van den Ham, arbeider, Jaagpad 1. V001- schoten, J. van Kujjk, dienstbode, Ki. Aar weg 3. Vleuten, P. Davelaar, vee houder, Steekterweg 59. Ruwiel, N. Hog gendoorm echtg.' van P. Davelaar, als voren. Zoeterwoude, Th. J. Straathof veehouder, Ridderbuurt 77. Zoeterwoude W. G. Klink, arbeider, Ridderbuurt 7). Zoeterwoude, H. van den Berg en gezin, arbeider. Zuideinde 32. Alkemade, J. G_ Prins, dienstbode, Hoorn 89. Diemen, D. A. de Rooij, arbeider, Steekterweg 59. Waddinxveen, T. Metselaar, eci*4( van Laffree, Kerkvaartsweg 47. Zeven hoven, Amma A. G. Wyfje, dienstbode. Hoorn 121. Gouda, H'. G. J. Buising, tabaksbewerker, Pr. Hendrikstr. 23b. Koudekerk, Th. van Velzen, echtg. van. P. J. W. de Goede, Hoorn 410. v Vertfokken naar: Hazerswoud^ P. Staal en gezin, bt tonwerker. Leiden, Leliestraat 37, ft. H. van Haarlem en gezin, Wasscherjjkn. Rynzaterwoude, J. J. van der Knijfi en gezin, veehouder. Rockanje, K. üe Labye, arbeider^ Bodegraven, Zuidzijde 61, T. Delver en gezin, arbeider. Wou brugge, Maartje, C. de Blanken, dienst bode. Hazerswoude, H. Schellingerhout schippersknecht. Hazerswoude, Adriana Adriana Rietkerk, Wassenaar, J. H. Griffioen, slager. Ter Aar, P. Zeven hoven en gezin, arbeider. Breukelen, Nijenrode, G. Veerman en gezin, graan handelaar. Emigratie naar Znid-Alrika. Het is'niet de eerste maal, dat ge waarschuwd wordt tegen het koopen van land in Zuid-Afrika om aldaar een boerenbedrijf te beginnen, wanneer men het landbouwvak niet terdege kent en een flink kapitaal achter zich heeft. Dat desniettegenstaande toch nog steeds belanghebbenden bij grond- verkoop al het hunne doen óm men- schen naar Zuid-Afrika te lokken om zich daar als .farmer" te vestigen, blijkt nog eens uit een verhaal in ,7The Cape Argus". Een aantal Engelschen, onder wie oud-officieren yan het Indische leger loopen thans te Kaapstad zonder be hoorlijk werk rond. terwijl zij driejaar geleden in Zuid-Afrika kwamen, ieder met minstens 2000, daarheen door echoone beloften van grondeigenaars gelokt. Ten tij-de dat deze officieren, eenige jaren geleden, het leger zouden ver laten, werd het land overstroomd door brochures, waarin verteld werd van de voordeelen die Zuid-Afrika voor hen aanbood, die er zich als farmer" kwamen vestigen. Aangetrokken door al het schoons wat in deze papieren verteld werd, kwam een aantal van hen naar Kaapstad en zij pleegden overleg met ofnci-eele organisaties, die hun systemen uiteenzetten .en ande ren raad gaven; na ernstig overleg be sloten zij Tand te koopen en te gaan boeren. Een groot gedeelte der 2000 was spoedig besteed voor een huis, paar den, schuren enz., Zij werkten hard, maar tegen het einde van het eerste jaar, zagen zij!, dat hun oogst slechts een derde had opgeleverd van hetgeen in de brochures werd beloofd. Zich troostende, dat gebrek aan ken nis en ondervinding hieraan grooten- deels schuld waren, gingen zij' met moed het tweede jaar in. Maar bij 'het einde daarvan, was het resultaat het zelfde, niet voor één van hen, maar voor allen. Zij hadden van hun land gekregen, wat het kon geven en toch was hun verlies groot. In wanhoop trachtten eenigen van 't derde jaar met veeteelt wat bil 'te verdienen. Maar 't mocht niet baten zij moesten naar ander werk uitzien ih de stad. Toen bleek, dat het onmogelijk was de plaatsen te veikoopen; niemand wilde deze, ook ver onder de vaarde koopen. Alle slachtoffers doen thans hun uiterste best, vertelt de „Cape Argus" om geld bijeen te krijgen voor een overtocht met vrouw en kinderen naar Engeland. Een oud-majoor is jongste bediende op een kantcor, waar hij een paar pona in de maand ver dient, een ander is als mechanician werkzaam ten einde aldus het zoo be geerde bedrag te vergaren. Land- en Tuinbouw. Bloembollen in Amerika. De Correspondent van de „N.R.Crt. te New-York schrijft: De bladen melden, dat op den 2deri Juni een nieuw gehoor zal plaats vin den in Washington door het departe ment van landbouw, omtrent de oor zaak van de toeneming van wat thans bekend staat onder den naam narcis- sus-bulb-pests. Het departement van landbouw ver klaart: „In de verschillende deelen der Vereenigde Staten, waar thans vei scheidene bollensoorten worden ge teeld, zijn drie belangrijke soorten de zer narcissien-bulbs-pests bekend Nog zijn ze niet zoo sterk verspreid om een bestrijding mogelijk te maken, die voornamelijk bestaan zal door bet ver zenden van de bollen naar andere streken van het land en naar andere staten te verbieden of althans moei lijk te maken Vele staten der Unie en private kweekers hebben reeds maat regelen genomen, de gevaarlijke in secten, die in deze bollen dikwijls huizen, te bestrijden. Narcissenbollen, die ingevoerd worden, moeten eerst' worden gedesinffesteerd". De verklaring van den secretaris van landbouw vermeldt verder: De secretaris van.Landbouw heeft inlicb tingen ontvangen over bepaalde bol- len-insecten va nbuitenl. oorsprong Jen de Meredon equestris fab, de Emmurus strigatus fallen en de Tylenchüs dijp- saci kuehu, insecten, die tot nu toe nog niet zeer verspreid zijn door Vereenigde Staten, maar die reeds in vele districten, waar de bollen ge kweekt worden, voorkomen. Het is daarom noodzakelijk, een quarantaine in te stellen, er moeten maatregelen genomen worden voor het o nderling verkeer tjjsschen de staten der Unie. Een overzicht van den tegen woordigen stand van zaken wyst uit, dat het mogelijk is, de verspreiding te beperkeh en misschien zelfs uli ie roeien. Dit geldt vooral voor de twee bollenvliegen. Wij zullen alles doen w;at wij kunnen om de districten, waar zij nu voorkomen, in de bestrijding van dit gevaar bij te staan. En wij zullen dus niet langer wachten, de strengste maatregelen te nemen". Het openbare onderzoek, dat den tweeden Juni zal plaats vinden, heeft ten doel, meer licht te verspreiden over de genoemde gevaren, en een ieder in de gelegenheid te stellen, aan bezwa ren of klachten uiting te geven. De New-York Tribune, een der be langrijkste tegenstanders van het stren ge invoerverbod, op bollen en planten, schrijft naar aanleiding van het aan gekondigde onderzoek onder meer: „De Federale Tuinbouwraad heeft den invoer van buitenlandsche bollen, met uitzondering van enkele bepaalde soor ten, verboden om het gevaar van stha- delijke vliegen en wormen tegen te gaan. Men noemde bet slechts een toe- valligen samenloop van omstandighe den, dat bij dit invoerverbod de Ameri kaansche kweekers groote baat von den. Maar deze parasieten moeten niet alleen buitengesloten worden, doch doch ook op eigen grond worden be streden. Onze plant-dictators zullen nu een vervaarlijke inter-staat-ciuarantai- ne op touw zetten. Het is een eigenaardige toestand voor de Amerikaansche telers. Afgaan de op denbuitenlandsche bo.llen-qua- rantaine, hebben zij er zich op toege legd, op groote schaal zelf bollen te kweeken. De inter-staat-quarantaine moet hun wel schade brengen. Deze quarantaine kan niet anders dan een industrie stremmen, die, van buitenl. concurrentie gevrijwaard, groote schre den voorwaarts maakte. Het Washing- tonscbe onderzoek zal aan het licht brengen, of een inter-staat-quarantai ne noodzakelijk is. Wanneer deze in secten werkelijk zoo gevaarlijk zijn, als de Federale Tuinbouwraad zegt, dan zijn zelfs de strengste maatrege len gerechtvaardigd". De New-York Times spreekt over den „bollen-oorlog", die hernieuw zai worden in Washington. „In den vori- gen herfst werd een lijst van buitenl. insecten voorgelezen, die ieder goed Amerikaan deed rillen van angst" Het blad verdiept zich dan verder in de moeilijkheden, die een jnter-staat- quarantaine met zich brengen moet Onze groenten-uitvoer naax Duitschland. W^j lezen in de „Telegraaf: Er heerscht in Nederland een zekere ongerustheid over de ontwikkeling, die de Nederlandsche groenten-export naaf Duitschland gedurende den laatsten tijd genomen heeft. De gepubliceerde ofii cieele cjjfers bewijzen onomstootelrjk, dat deze bezorg eid gegrond is. Daal een half jaar geleden het Nederlandsch Duitsche invoertarief sterk gewijzigd is ligt. het voor de hand, dat men in de eerste plaats de tariefpolitiek van de Duitsche regeering voor dezen onge- wenschten toestand verantwoordelijk stelt. Natuurlijk speelt de verhooging der invoerrechten m deze kwestie een groote rol, maar men overdrijft, als men alleen aan dezen factor ae ver mindering van onzen export toeschrijft Tengevolge der economische depres sie, die in Duitschland heerscht, neemt de binnenlandsche consumptie af en ze ker de consumptie van artikelen, die meer of minder het karakter van luxe dragen. Ook de Duitsche landbouw klaagt steen en been over de geringe capa citeit van de binnenlandsche markt en in de jaarverslagen der industrie komt deze zelfde klacht niet minder scherp tot uiting. Men gevoelt bh* ons deze reactie des te scherper, aaar in de eerste jaren der inflatie de binnenland sche consumptie in Duitschland een on gekende hoogte had bereikt. Onmiddel 5jk na de stabilisatie trad er voo? onze exporteurs opnieuw een gunstige periode in, toen de Duitsche binnenland sche prijzen zich op een buitensporig hoog niveau bewogen. Tnans is Duitschland eindelpk op weg naar normale toestanden. Werd vroeger door iedereen de laatste penning, die hy verdiende uitgegeven, eerst omdat men het Duitsche geld niet bewaren kon en later, omdat men in zijn stabi liteit geen vertrouwen had, op het oogenblik is de drang naar^sparen weel ontwaakt. Een andere factor, die onzen expon belemmert, is de herleving van aen Franschen groenteninvoer naar Duitsci land. Kunstmatig was geruimen tfid de Fransch-Duitsche grens geblokkeerd en de verbeterde betrekkingen tusschea Berlijn en Parijs zijn het eerst op d# gebieü gematerialiseerd. De Fransche Êroenteninvoer zou ons nog veel stel er schaden, als de Franschen niet aai een bepaalde hoeveelheid gebonden wa ren. Om te verhinderen, aat Franschi producten, die dit contingent overschrn aen via Nederland het Duitsche rijk binnenkomen, verlangt de Duitscho re geering certificaten van oorsprong. Een geruststelling is het voor dei, Nederlandschen groenten-export, dat hel Fransche product in weerwil van del Lagen stand van den Franschen frana niet noemenswaardig goedkooper is dan het Nederlandsche. Het Nederlandsch-Duitsche handels ver drag, dat met den 2den De^embor il werking is getreden, zal door niemanc als een meesterstuk worden beschouwd Het vertoont lastige onnauwkeurighe dem en zeer zeker is de vraag .gewet tigq, of de Nederlandsche delegatie be slagen ten ijs is gekomen. Sedert dt laatste jaren is het afsluiten van nieit we handelsverdragen voor de Duitschen, dagwerk geworden, en de Nederland sche onderhandelaars beschikten in geel geval over de routine van hun tegea partij. Voor de specifiek Nederlandsche producten zijn de gemaakte fouten moeS lijk te herstellen. Daarentegen sullet wij in de toekomst nog profiteeron vaü de voordeelen, die een meer hardnek kige diplomatie van andere Landen zal weten te bereiken. Dat is weliswaar oen vorm van klnt* Loopen, maar bij de beoordeelinxr van het nieuwe handelsverdrag moes men ook dezen factor in overweging nemen Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJK. BURGERDIJK, van Rotterdam oaat New Orleans, pass. 31 Mei Floras. NIEUW AMSTERDAM, van N. York naar Rotterdam, 1 Juni verwaohk KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MONTFERLAND^ lauisreia, 29 Mal van La Plata. DRECHIERLAND, uitreis, pees. 3° Mei Dungeness. MAASLAND, uitreis, 29 Mei van Ri» Grandeu ORANIA, thuisreis, pass. 30 Mei Fern Noronha. SALT.AND, 30 Mei van Amsterdam te Hamburg. MERAK, gesch., van Amsterdam Santos, pass. 30 Mei Fern Noronhv GELRLA, uitreis, 30 Mei van Lissa bon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KAWI, thuisreis, 30 Mei van Belawaa. PALEMBANG, thuisreis, 30 Mei van DELI, thuisreis, pass. 30 Mei Kaap 'Bom TAMBORA, uitreis, 30 Mei van Co lombo. TAPANOELI, uitreis, pass. Ji Mei Suez. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. GR0TIUS, uitreis. 29 Mei te Batavï». PRINSES JULIANA, uitreis, pass. 31. Mei Gibraltar. REMBRANDT, uitreis, 29 Mei te Sa bang. JUHAN DE WITT, thuisreis, 29 Met van Genua. KRAKATAU, uitreis, pass. 30 Mei Dungeness. BENGKALIS, uitreis, pass. 30 Me» Duugeuess. BATOE, uitreis, 28 Mei 50 mgl CL van Niton. 1 li; PRINS DER NEDERLANDEN, ,intr... pass. 30 Mai Perim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6