NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 1 JUNI 1926 TWEEDE BLAD. WflT DE BLADEN ZEGGEN. De toekomst der sociale wetgeving. Over dit onderwerp werd Zondag op het congres van het R.Iv. werklieden verbond door oud-minister Aalberse het woord gevoerd. Aan het verslag van deze rede in de „L. Crt." ontleenen wij het volgende: Oorspronkelijk was de arbeidswet geving gericht op het bestrijden van misstanden en de bescherming der eco nomisch-zwakken. Tegengaan van den arbeid van kinderen, inkorting van den arbeid van jeugdige personen, vrouwen, inkorting tenslotte van den over matigen arbeid voor volwassen mannen, dit was de ontwikkelings gang der arbeidswetgeving in engeren zin. Daarbij kwamen voorschriften tot beveiliging van leven en gezondheid. Daarneven ontstond de wetgeving, welke rechtsbescherming ten doel had: privaatrechtelijke regeling der arbeidsovereenkomst, erkenning van recht op schadevergoeding bij bedrijfs ongevallen. Uit deze kiem ontwikkei- de zich een stelsel van sociale verze kering: verzekering tegen de geldelij ke gevolgen van ongevallen, ziekte, invaliditeit, ouderdom en werkloos heid. Door deze maatregelen grijpt de Staat ook direct of indirect in in de loonbepaling. Daar zijn er, die beweer den en beweren, dat dit optreden van den Staat te ver gaat. Ook spr. erkent, dat er oeconomische grenzen zijn aan de ethisch-sociale politiek. Maar tweo- erlei wil spr. hierbij toch opmerken. Eerstens: Is het doei van de volkshuis houding alléén een zoo groot en goed koop mogelijke productie? Als men allen arbeiders b.v. vijf gulden per week meer zou kunnen geven, doch met schade voor hun godsdienstige en zedelijke 'belangen, voor hun ge- zinshelangen, dan zou dat schadelijk zijn voor een goede volkshuishouding. En vervolgens: Dat sociale wetgeving de productie vermindert of duurder maakt, is niet steeds en in alle om standigheden waar. Dat leert de erva ring-. Toen Talma in 1907 voorstelde om den arbeidstijd van jeugdige per sonen en vrouwen te verkorten, he rweerden de Twentsche fabrikanten, dat zij de concurrentie met Engeland niet zouden kunnen volhouden, hoe wel daar reeds de arbeidsduur korter en de loonen hooger waren! Onze hedendaags che arbeidswetge ving is noodzakelijk, maar toch spr. heeft dit reeds herhaaldelijk betoogd in den grond verkeerd. De Staat is gegaan huiten zijn natuurlijke taak en doet daarom ook veel wat onvolmaakt en zelfs verkeerd is. Op de Arbeidswet b.v. zijn gemaakt moeten worden tal- looze uitvoeringsbesluiten en boven dien moet Minister en Arbeidsinspec tie nog veel vrijheid van beweging hebben. Doch de Staat moest handelen, om dat de maatschappij zelve in gebreke was. Het was heter onvolmaakt werk ,te doen, dan niets te doen. En zoolang, bewust of onbewust, bij arbeider wrokt een geest van klassenstrijd, bij werkgever kankert een geest van li beralisme, zoolang zal de Staat, ver buiten zijn natuurlijke taak in 't maat schappelijke leven, moeten blijven in grijpen en steeds dieper moeten ingrij pen. Er'zijn echter lichtpunten. Arbei ders en werkgevers organiseeren zich. Maar de vraag is, of deze organisaties strijd-vereenigingen zullen zijn of zich zullen baseeren op den Christelijken grondslag van rechtvaardigheid en naastenliefde. Spr. heeft vertrouwen in het laatste. Spr. vertrouwt, dat de oeconomiscihe nood de oogen zal gaan openien voor het duidelijke feit, da* alleen samenwerking van alle facto ren in het productieproces een betere maatschappij kan waarborgen. Wij zitten midden in het maatschap pelijk onwikkelingsproces van de maatschapelijke organen. Daar zijn de collectieve arbeidscontracten, daar zijn de bedrijfsvereenigingen en de an dbouw -o ngev al leniverzek er ing als symptomen van het feit, dat de maat schappij zelf den bij den Staat niet be hoorenden so.cialen arbeid gaat over nemen. FEUILLETON. JONGE HELDEN. (Uit den tijd der Hervorming). 7) Robert keek op,' en zag bet sluwe, bieeke gelaat van een monnik, die hem doordringend aanstaarde. „Ik ben niet bang" zei hij met verontwaardigde stem. „Flink zoo, ventje, flink zoo. Je bent een soldaten-kind, en je wilt zeker zelf ook soldaat worden?" Robert keek even naar den spreker, en hoorde toen den kapitein die hem alweer vergeten had, en met uitgetrok ken zwaard zijn mannen toesprak hen wijzend op „den roem, dien ze thans behalen gingen, op de rijkdommen, die hun ten deel zouden vallen door de plundering van die rijke en ketter- sclre stad." Het was een tooverachtig en aan grijpend schouwspel; ue flikkeren de lichten weerkaatsen op de kuras sen en helmen en stormhoeden, op de in spanning turende soldaten, en op het wonderlijk wapentuig, de touwlad ders, handig ineengedraaid, spring kussen, groote haken en schanskorven. Maar Robert wendde zijn oogen van dit alles af, keek den kapitein weer aan en sprak met vaste stem: Liever dan zulk een krijgsman te wezen als gij zijt, en een werk te doen als dit, wil ik hedennnacht sterven. Maar sociale organen, die werkelijk levende organen zullen zijn, kan vol gens spr. de Staat niet scheppen; spr. verschilt hierin met anderen. Een so ciale geest is noodzakelijke voorwaar den voor sociale samenwerking; en dezen kan de Staat niet in 't leven roe pen. Ons streven meet er op gericht zijn, om door uithouw der sociale or ganisaties de sociale organen te ver krijgen, waaraan,' onder toezicht en controle van de overheid, en volgens grondregelen door deze te stellen, ge leidelijk zoowel de arbeidersbescher- ming als de arbeidersverzekering kun nen worden overgedragen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Amsterdam (vac. D.-; Poot), L. Boer te Vriesseveen, A. A Dönszelmnaa te Wassenaar en J. 6 Stehouwer te Weesp. Be roepen: Te Maassluis (toez.), G Grootjans te Heerjansdam. Te Vreeswijk P. Hofstede te Noorchvjjkerhout. Aangenomen: Naar Rauwerd (Fr] J. H. Oterdoom te Rijp en Graft. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nieuwendam (Am sterdam-Noord), en te Krommenie, H Holtrop, cand. te Scharren bi.i .Joui'4 Te Barendrecht, J. G. Feenstra te Sche- veningen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen: Te Drachten Ureterp, M. A. Hijlkema te Veendam. HERST. EV. LUTH. KERK. B er o elpen: Te Helder, J. C. V. van Bemmel te Hoorn. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Het afscheid van Ds. H. Mondt van de Ned. Herv. Gem. te Nyega en Elahuizen is bepaald op Zondag 25 .Juli. De intrede té Leiderdorp zal "D. V. 1 Augustus plaats hebben. Ds. H. W. Lovink van Scharnegoutum zal als bevestiger optreden. Ds. L. D. Poot heeft Zondag avond afscheid genomen van de Ne Herv. Gem. te Amsterdam met een pre dicatie over 1 Petrus 2:7: „U dan, die gelooft, is hij dierbaar". Ds. J. Buenk sprak Ds. Poot ton Hij zeide, dat de Gemeente hem nimmpt zouvergeten, waarop hem toegezongen werd Gezang 96. ,Ds. Poot dankte ontroerd. 'De burgemeester had bericht gezon den, dat hij door het Koninklijk bezoek verhinderd was tegenwoordig te zijn A.s. Zondag zal Ds. Poot door Dl P. J. Kromsigt van Amsterdam in zijn dienstwerk te Haarlem worden ingeleid. De heer W. A. Plug, cand. tot den Heiligen Dienst te Someren, hoopt 6 Juni a.s. zijn intrede te doen te Bie; land op Texel, na bevestigd te zijn doot Ds .G. C. Schellenberg van Markel», Ds. R. Schellenberg te Over dinkel hoopt Zondag 4 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Overdinkel en Zondag 11 Juli d.a.\ zjjn intrede te doen te Lutten a. d, Dedemsvaart, na bevestigd te zijn dooi Ds. G. C. Schellenberg van Aiarkeiu, De heer B. B 0 u m a, cand. tot den Heiligen Dienst te Koudum, hoopt Zon dag (den 13 Juni a.s. 's middags zjjn intrede te doen te Dirksland in de Gn- ref. Kerk, na des morgens bevestigd te zjjn door Ds. J. G. Feenstra van Sche- veningen Ds. M. G. Slotemakerde Bruine te Terkaple hoopt Zondag 4 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Terkaple en Zondag 11 Juli d.a.v. zijn intrede te doen te Leeg en Hoogkerk, na bevestigd te zijn dooi Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Ds. S. van Leeuwen hoopt 11 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ge ref. Kerk te Franeker en iS Juli d.a. intrede te doen te IJmuiden. Als bevestiger zal waarschijnlijk op treden Ds. J. H. Koers te Oosterbeek Ds. D. J. F. Westenburg hoopt Zondag 4 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Pesse en Zondag n Juli intrede te doen te BloW zijl, na bevestigd te- zijn door Ds. H. Buinink van Meppel. Evangelisch-Luthersche Synode. Gisteren heeft te Amsterdam de 113e vergadering der Evangelisch Luther- sche Synode vergaderd. „tfcOorziciitig, vrindje, voorzichtig: kwam de monnik tussclienbeide. „Hoe wel ik niet wil ontkennen, dat je mij lijkt, omdat je zoo moedig bent, moei. je toch oppassen, want 111e dunkt, je ziet nu toch zelf wel, dat we 't moeten winnen. We hebben al onze zaakjes in orde, en niets zal ons meer kunnen te genhouden. Pas nu op, want ik zie je er nu nog' te verstandig voor aan, dal je hier als een rat in een val zoudt willen sterven. Bovendien daar is toch niemand van je vrinden, die kan zien wat er met je gebeurt; dus wees nu verstandig, hoor naar ons en wijs ons den weg. Doe je het, dan bezweer ik je hij dit kruis, dat we niet alleen een flink man van je zullen maken, maar ook züllen we je nog wat beters geven, je kunt dan rekenen ep de onvergan kelijke vriendschap van al onze man schappen, hun vrouwen en kinderen." Robert zweeg even. Toen klaarde z'n ge>zicht op en hij zei: „Goed, ik zal mee gaan." „Dat is een verstandig besluit. En je zult zien, dat je er geen berouw van hebt. Ga nu even hier slaan, terwijl ik met de anderen spreek. Wacht maar even." Hij haalde uit zjjn wijde mouw een lang en wit .voorwerp, en trad op Robert toe. Tot zijn sclirii; ag de knaap, dat men hem knevelen wil de. „Die wil ik niet dragen!" riep hij uitdagend, en duwde den monnik terug. Deze lachte. Dac-ht je nu lieusch, dat wij je vertrouwden? Neen knaapje, daar ben je ons nog wat te druk voor. De Synode is als volgt samengesteld-. Ds. P. Groole, Mr. H. Westermann Ds. J. H. Grottendieck, Ds. L. Schutte Ds. L. ,.J W. K. Hoevers, H. J. Mullet -I. J. Breiier, C. J. F. Pont, Ds. J. W Brass, J. P.Dudofc van Heel. C. A. B»,- sanger, Ds. J. L. F. de Meijere, H. J. Bunjes. J. F. Westermann, Dr. J. A. Rust, T. D. Sigling, H. C. Cornelisse, Ds. C. Th. Scnarten, Mr. H. Rabder. A. L. Reimeringer, Voorts de prae-aó viseurs Prof. Dr. H. A. van Bakel en. Prof. Mr. J. Loosjes, en de penning meesters Mr. H. J. Lohman en F. A, Moes. Tot voorzitter werd gekozen Ds. i1, Groote met 18 stemmen; tot vice-voot- zitter Mr. H. Westermann met 15 stem men. De voorzitter leest voor Efeze 6:10 en volgende verzen. Hij herdenkt den overleden Ds. P. van dér Veen, langen tijd secretaris van het curatorium van bet seminarium; wenscjit Mr. Loman geluk met zijn herstel en verwelkomt den nieuwenhoogleeraar Mr. J. Loos jes. Tot leden der financieele commissie worden benoemd Mr. If. J. Lohman en F. A. Moes, beiden met iS stemmen. Tot eurasor van het seminarium wordt benoemd met 14 stemmen Mr. H. J. Lohman. De penningm. Mr. Loman, brengt ver slag uit aangaande het beheer der sy nodale fondsen en geldmiddelen. De collecten voor het fonds van onderstand brengen minder op. Voor het weduwen pensioenfonds kon f 4000 worden be legd; voorgesteld wordt het pensioen weer op f 400 te bepalen. Uit het fonds tot verbetering van pre dikantstractementen kon over 1925 wo; den uitgekeerd f 3100, tênvijl f 500 ge reserveerd werd voor. bijzondere geval len. De secretaris leest het verslag van het seminarium. In 1925 waren er -4, thans zijn er 8 studenten ingeschreven De voorzitter spreekt z;jn verwonde ring uit over het feit, dat in den laai sten tijd eeni^e internationale Luthei- sche organisaties, als de Algemeine E Luth. (Jonferenz onder leiding van bis schop Immels uit Baksen, samenkomsten tot internationale organisatie van Lu therschenin ons land nebben beleg zonder de' Ev. Luth. Kerk daarin te kennen. BINNENLAND. De liberale groep Van Houten. De heer J. D. Viruly te Schevenin- gen, secretaris van de liberale groep Van Houten, schrijft: De vorige maand heeft de meerder heid der actualisten onder leiding van Dr. De Jong besloten tot fusie mee het Vaderlandscli Verbond. Thans heeft de algemeene vergadering van 29 Mei van het Vader]andsch Verbond beslo ten, dit Verbond op te heffen en in sa menwerking met Dr. De Jong en zijn actualisten een nieuw Vadeiiandseh Verbond op te richten. Daar dit nieuwe Vaderlandscli Ver bond evenwel op actualistisch- fascis tische leest zal zijn geschoeid, kan de liberale groep, bekend als de Partij Van Houten welke tot het Vader landscli Verbond behoorde, met deze reorganisatie niet medegaan. Deze groep, waarin naast mr. S. van Hou ten staan de voormalige vice-voorzil- ter v.an het Vaderl. Vrbond, mr. J. B. A. H. de Beaufort, en de hoofdbestuurs leden jhr. mr. W. D. de Jonge en J. D. Viruly, herneemt dan ook haar zelf standigheid. Evenwel leze men in verband hier mede het slot van mr. Van Houten's laatsten Staatkundigen brief, a.d. 30 April: „Misschien is thans de haan ook meer geëffend voor samenwerking met den Vrijheidsbond voor een ingrij pender verbetering van het kiesrecht dan in 1922". Er bestaat thans dus een redelijke kans, dat de Vrijheidsbond met de li berale groep Van Houten versterkt wordt. Deze fusie zou voor de vrijzin nigen ongetwijfeld wei van belang zijn De opleiding van matrozen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Snoeck Henkemans: le. Zijn de geruchten juist, dat de minister een ingrijpende verandering Je zoudt gaan schreeuwen aan je ket- tersche vrinden en dan zouden wij aan 't kortste eind trekken. Zeg 'nu maar wat je kiest: de prop of het zwaard. „Als ge mij 't spreken onmogelijk maakt, hoe kan ik u dan den weg ver tellen?" hernam Robert. „Dat kun je wel even aan den kapi tein zeggen, en die zal je daarvoor wel even losmaken. En bovendien, je kunt den weg toch ook wel met 'ie hand wijzen." „Dank u, meneer, ik kies 't zwaard." „Wel, wel! Wat een doordrijver! Ik sta. er eigenlijk verbaasd van, zoo'n dappere jongen als jij bent. Maar vrind het moet gebeurenKom eens hier, je lui daar! Of neen. nog niet. Laten we hem nog een kans geven, en dan zien, hoe hij er morgen aan toe i§, als wij als overwinnaars terugkeereu, nadat, we zijn kettersche vrienden in hun bed hebben overhoop 'gestoken. Zeg eens lui, heeft niet een van a'Ien een riem hij zich?" Hij bemerkte eens klaps, dat hij plat Schotsch sprak te gen le Savoyaards, en vervolgde r.u in hun taal: „Zeg eens jongens, hij is een Engelschman, en te oordeelen naar z'n met bont gevoerden mantel, nog al 'n voornaam heertje. Laten we hem daar om voor vannacht vastbinden hieraan den weg, en als we dan morgen na ge dane zaken terugkomen, mag hij, die hot wenscht hem losmaken en losgeld voor hem vragen." Een dozijn handen grepen den tegen spartelenden knaap aan en honden hem stevig aan den dichlstbijzijnden overweegt ten opzichte van de thans te Gorinchem gevestigde opleiding van matrozen? 2e. Bij bevestigingende beantwoor ding van de eerste vraag, is de minis ter bereid de voorbereiding van zooda- •nig plan op te schorten tot na de be handeling van de aangekondigde sup- pletoire begrooting van hoofdstuk VI? heeft de minister van marine a. i. geantwoord: Wat betreft vraag 1: Door mij wordt inderdaad overwogen, de te Gorin chem gevestigde opleiding van matro zen over te brengen naar Ylissingen. .Wat betreft vraag 2: Deze vraag wordt door mij bevestigend beantwoord De vergane loodsschoener. Wij vernemen, dat van particuliere zijde pogingen in het werk gesteld worden alsnog een onderzoek te doen instellen naar het wrak van den in de maand November van het vorige jaar vergane loodsschoener van Terschel ling. Zij, die dit onderzoek willen organi seeren, zijn ervan overtuigd, dat in te genstelling met de Hoofdinspectie voor de Scheepvaart te Den Haag, de ramp wel op de kust heeft plaats ge had en dus valt onder art. 70 van de Schepenwet, ingevolge welk artikel de ramp door de Hoofdinspectie bij den Raad voor de Scheepvaart voor een on derzoek aanhangig had moeten wor den gemaakt. Zij zijn verder van mee ning, dat het door de Marine ingestel de onderzoek naar het wrak niet vol doende is geweest, hoewel de kans op het vinden van het wrak, in verhand met den langen tijd, die sinds de ramp plaats vond, is verloopen, belangrijk verminderd moet zijn. Zijn wij goed ingelicht dan zijn de benoodigde gelden voor het parti culier onderzoek zoo goed als bijeen; men overweegt thans op welke wijze het onderzoek zal plaats hebben en aan wien de leiding zal worden opgedra gen. Rechtspositie Secretarie-personeel. Zaterdagmiddag werd te Rotterdam geinstalleerd de floor de Afd. Zuid-Hol lana van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren ingestelde commissie, welk zal rapporteeren ^omtrent den rechti toestand van het secretariepersoneel. In zijn installatierede wees de heev D. Fonkert, ontvanger van Oud-Berjef land, waar-nemend voorzitter der afd,, op de noodzakelijkheid -van het vei1 krijgen van een behoorlijke rechtspositie voor het secretariepersoneel, op de zee? uiteenlpopende regelingen, welke in verschillende gemeenten gelden, en on het groot aantal gemeenten, waar geen enkele regeling bestaat. Spr. dankt! vóór de welwillendheid waarmede da Coipmissie de moeilijke taak op zich heeft genomen. De rede van den heer Fonkert werd beantwoord door den Voorzitter de* Commissie, den heer C. J. van dei Lelie, Afd.-chef ter secretarie van Lei den, die verzekerde, dat de Commissie vol moed 'haar arbeid zal aanvaarden^ in de hoop iets goeds tot stand te kunnen brengen. Tot rapporteur der Commissie is aan gewezen, de heer A. Dekker, ambtenaar ter secretarie van Noord wijk. GEMENGD NIEUWS. Een beroemd barbier. Te Cowers (eiland Wight) is oen barbier die vijf koningen tot zijn cliënten re kenen mocht, overleden. Zestig jaren lang hee£t deze barbier Moon geheeten, een kapperszaak en tabakswinkel gedreven in de Lonidon- sche Highstreet. Met trots maakte hij steeds gewag van het feit, dat zijn eerste klant Prins Chnstiaanwas en dat hij de meeste mannelijke leden der koninklijke fa milie te Osborne en Cowes in „behan deling" heeft gehad. „Ik heb eens", zoo vertelde hij, ko ning Eduard, keizer Frederik van Duitschland, ex-keizer Wilhelm, ko ning Constaiitijn van Griekenland en koning Alfons van Spanje in mijn zaak gehad. Vele jaren lang was hi]! haarsnijder en kapper voor de koninklijke lamilie en het koninklijk jacht-eskader en tot zijn koninklijke klanten behoorden ook boom vast. „Zullen we hem 'n bal in den mond stoppen? vroeg er een. „Neen" zei de monnik. „Laat hem zoo hard schreeuwen als hij wil, er is toch geen mensch in den omtrek, dien hij beschreeuwen kan." Hij draaide zich om, en ging vlug aan zijn werk, als had dit nietige zaak je hem al te lang opgehouden Dat werk bestond in het ophouden van 'n crucifix voor iederen soldaat, terwijl hij ze bezwoer dezen nacht den uiter sten moed te betoonen, niet zoozeer voor geld en eer, als wel ter eere van God en de Heilige Maagd. Zij, die sneu velden en-die waren er ongetwijfeld zouden onverwijld de vreugde van het Paradijs smaken. In hun slaap overvallen, met den dood voor oogen in den diepdonkeren nacht, zouden de ketters geen hand uitsteken ter verde diging. Zij zouden sterven door de han •den der soldaten, die ze zouden neer- maaien, zooals men het gras maait. Echter, om alle aarzeling te verdrij ven. had hij penningen, welke idoor den Heiligen Vader zelf waren geze gend. Eiken soldaat zou hii er een ge ven. als een helooning voor zijn ijver voor het Katholieke geloof. En wie zulk een kostbaar onderpand bezat, kon geen leed overkomen. Zoo sprak pater Alexander, de Schot sche monnik. Hij, de fanatieke man, die tusschenbeide was gekomen, om het leven van één ketterschen jongen te redden, teryvijl hii reeds met ver heuging dacht aan de moorddadige AAN HET ZOEKLICHT. Leiden 1 Juni 1926. Den diversen wethouders van Finan ciën gaat het niet naar den vleesche den laatsten tijd. Een poosje geleden werd men opge schrikt door de mededeeling van de Rijksbelasting-administratie dat maar even een 20 pet. van de gemeentelijke inkomstenbelasting over 1925 als on- invorderhaar moest worden afgeschre ven. Voor Den Haag maakte dit een ver schil van ruim een millioen. En nu werd wethouder de Wilde ver rast met de mededeeling, dat nogeens pl.m. zeven ton moet worden afge schreven wegens oninbare personeele belasting. Ik wil hopen dat we in Leiden ge lukkiger zijn en dat wethouder San ders niet met een dergelijke mededee ling wordt verrast. Want dan zou 't er critiek gaan uit zien voor onze gemeentelijke schat kist. Gelukkig dat het vermenigvuldi- gingscijfer alvast is vastgesteld, zoo dat althans voorloopig de schroef niet aangedraaid wordt. En voor de toekomst brengt de tijd misschien raad. Maar prettig is 't niet, zulke mede- deelingen. OBSERVATOR de koningin van Spanje, de kroonprin ses van Frannkrijk, bijna alle leder der familie van 'koningin Victoria, de prins? van Wales, de hertog van York en de 'kroonprins van Zweden. „Zij kwamen mijn zaak binnen-, placht Moon fe verhalen. ,,pr.:c;e ds gewone klanten, gaven de hand en maakten een praatje en namen l\et mm mer 'kwalijk, ais ze op hun beurt moes ten wachten". Moon, die den gez-egenden leeftijd van 81 jaar bereikte, was vroeger or ganist in één der Anglicaansche ker ken en, toen hij. 52 jaar als zoodanig in functie was, nu twee jaar g rieden, legde hij zijn taak neer, Dij welke ge legenheid hij voor zijn. trouwen dienst hartelijk gehuldigd werd. Zijn vrouw vermoord. Te Auberchicourt bij Rijssel heeft een dronkaard zijn vrouw met bijlslagen in haar slaap vermoord. Haar hoofd heeft hij letterlijk in stukken gehakt. De maii heeft; nadat hij; den moord' gepleegd had, schoon linnengoed aan getrokken en zich vervolgens in de keuken opgehangen. Het doelttertje van veertien jaar heeft 's ochtends het drama ontdekt. Een verschrikkelijk drama heeft zich dezer dagen op een hoeve onder St. Pons bij Monpellier afge speeld .Daar had een boereknecht, eèn man van een en vijftig jaar, zijn ont slag gekregen, waarover hij een diepe wrok koesterde. Tevens maakte "hij het de boerin lastig. - Een paar nachten geleden nu is de man het huis van den boer, die voor enkele dagen afwezig was, binnenge drongen, Slechts de boerin met haar. twee kinderen, een jongen van veer tien en een meisje van' zestien jaar waren op de hoeve. De ontslagen knecht heeft eerst de kinderen afgemaakt; den jongen met een bijlslag den hals afgehakt; het meisje met revolverschoten gedood. Vervolgens heeft hij de boerin met bijlslagen levensgevaarlijk gewond en daarna zichzelf voor liet hoofd go- schoten. Een waagstuk. Dezer dagen i3 wegens stormweer te IJmuiden bin nen geloopen een in Noorwegen aan* gekocht motorvaartuigje, dat niet lan ger dan twaalf meter is en de reis moet maken naar Ecuador, alwaar het gebruikt zal worden voor de schildpad vangst langs de kust. Het scheepje telt een bemanning van drie personen, die de reis over den Atlantischen Oceaan hopen af te leggen in zestig dagen. Zoethout. Het zoethout, zoo vertelt „Handelsberichten", is de wor tel van een in het wild groeienden struik, glycVrrhiza glabra, een legu- slachting van een ongewapende en on schuldige bevolking, omdat ze ket- tersch was. Want die menschen, die hij nooit gezien had, kende hij maar onder één naam: ketters. Maar hij ondervond van Robert wei nig erkentelijkheid. Eerst schreeuwde de jongen uit alle macht en trachtte zich los te wringen uit zijn benarde positie. Toen kwam bittere droefheid over hem, en het schreeuwen verstom de. Hét was hem alles te machtig; zijn hart brak bij de gedachte aan wat nu geschieden ging. Zwijgend zag hij al les om zich heen gebeuren. Hij hoorde mompelen, dat er een zekere Sonas van verkenning was teruggekomen, en gerapporteerd had, dat in de stad al les nog stil en rustig was. Ook kwam bericht in, dat het hoofdleger, dat bij Champel den afloop der bestorming afwachtte, geheel gereed stond, om bij 't eerste sein op te rukken. Er kwam nu beweging in den trcep; de manschappen schenen zeer onder den indruk van het spannonde der naderende gebeurtenissen. Groote, zware touwen werden uitgerold, aan elkaar gehaakt, alles onder de onheil spellende stilte der sombere omgeving waarin de mannen als schaduwen rondslopen, en de commando's als spookstemimen weerklonken. Eindelijk zette de troep zich in beweging. Thans naderde met vreeselijke zekerheid het laatste uur van Genève. de stad der Hervorming, de burcht van het Pro testantisme. iWordt vervolgd}.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5