CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7de JAARGANG "MAANDAG 31 MËI 1926 NUMMER 183* COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per f)ost per kwartaal f 2.90 dil nummer bes'M'WEE Bladen. EERS1 BLAD. Weeldebelasting. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp, tot heffing eener YVeeldeverteringshelasting, ter ve. vanging van een ontwerp indertijd door Minister Co lijn omtrent dezelfde materie ingediend Gelijk men zich herinneren zal, wer den tegen het oorspronkelijke ontwerp met name uit middenstandskringen, ernstige bezwaren ingebracht, bezwa ren die zeker niet ongegrond kunnen worden geacht. \yas dit ontwerp tot wet verheven, dan zou speciaal de middenstand on derworpen worden aan tal van admi nistratieve bepalingen waarvan «ie naleving uiterst bezwaarlijk zou zijn. Aan die bezwaren is nu tegemoet gekomen De heffing zal thans geschie den bij de bron. En dus is de vervanging van Minis ter Co lijn door den heer de Geer toch een goede ruil geweest? 't Is niet onwaarschijnlijk, dat we deze stelling straks zullen hoeren ver kerf igen. Minister Colijn, de man die eigen meening doorzet en Minister de Geer, die voor overleg vatbaar is en die met de bezwaren van de belanghebbenden tekening wenscht te houden Zóó zal misschien straks de geschie denis van dit ontwerp worden geschre ven en daarom kan het geen kiwaad even de feiten te laten spreken Het Verslag der werkzaamheden van der. Middens tan dsraad over 1925 kan hier het noodige licht verschaffen. Toen het oorspronkelijke ontwerp verscheen, werd het aanstonds door den Middenstandsraad in studie geno men. Het naar aanleiding daarvan uitge bracht advies aan den Minister werd mondeling toegelicht. Bij die gelegen heid verklaarde Minister Colijn, dat door hem aan het beginsel, dat er een belasting moest komen op zekere uit gaven, die min of meer het karakter van niet-noodzakelijke uitgaven droe gen, beslist werd vastgehouden. Daarnaast werd echter verklaard, dat mocht langs een anderen kant het beoogde doel beter en met minder las ten voor handel en- nijverheid nereikt kunnen worden, die andere kant zou gevolgd worden, en dat die andere kant ook kon zijn „belasting bij de bron." Dankbaar voor het bereikte resul taat, was men toch niet geheel vol daan. Het op 28 Mei van het vorige jaar ingediende gewijzigd ontwerp van wet droeg ten duidelijkste de sporen, dat met zeer vele opmerkingen van den Raad ten volle rekening was ge houden. Volgens dit Ontwerp werd o.m het al of niet belast zijn van een artikel niet meer gebonden aan den prijs, doch, zooals de Raad wenschte, aan den aard van het artikel. Veler lei definities van te beiasten artikelen droegen de redactie, die de Raad had aangegeven. De banketbakkei sartike- len waren uit de lijst geschrapt; voor de restaurants was ten aanzien van het stuk der personeele belasting de gunstige regel ng aanvaard die de Raad bad aanbevolen. Alleen op éen punt was bet advies van den Raad niet gevolgd; ook bel gewijzigde ontwerp belastte piet „bij de bron Voor den Raad vormde dit punt echter de kern van zijn advies. Opnieuw werd daarom een onder houd aan den Minister verzocht, het geen werd toegestaan. Bij die gelegen heid werd nog eens de volle nadruk gelegd óp het groote bezwaar, dat nog niet was weggenomen. Het gesprek leidde tot het resultaat, dat de Minister zich bereid verklaarde na te gaan, of hij ook met een belas ting aan de bron het door hem gestel de doel kon bereiken, terwijl hij de toe zegging deed indien hem dat zou blijken het geval te zijn een „belas ting aan de bron" te zullen voorstel len. En het bleef niet bij toezeggingen „Het is, aldus het verslag van den Middenstandsraad, een uiterst aangename taak hier te mo gen constateeren, dat de Mi nister Colijndeze beloft e i n den volsten en ruimsten zin van het woord, ook heeft ver vul d. Immers sindsdien is aan onderschei dene organisaties, waaronder ook den Raad, om advies toegezonden een Ont werp van YVet tot heffing eener Weel- devertei ingsbelasting. Deze toezending geschiedde vertrouwelijk, hetgeen niet belet heeft, dat een deel van den in houd van 't Ontwerp in de dagbladen is gepubliceerd, zoodat op deze wijze openhaar is geworden, dat het nieuwe Ontwerp uitgaat van het beginsel: „be lasting aan de bron." Minister Colijn heeft dus omtrent de BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox20 ze zaak het meest volledige overleg gepleegd. Inplaats van eigen zienswijze te vol gen en van boven af te decreteeren, is met de bllijke wenschen van belang hebbenden zooveel mogelijk rekening gehouden. En in het thans ingediend ontwerp wordt gevolgd de lijn door Minister Colijn aangegeven. STADSNIEUWS. Ziekenverpleging. Op 21 November 1924 diende de Di recteur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst bij B. en W. een 5-tal voorstellen in, n.l. Ie. intrekking van zijn opdracht in zake den houw en de inrichting van een gemeentelijk aanvullingszieken huis; 2e. oprichting van een verpleegin richting voor oude lieden lijdende aan chronische kwalen; 3e. afzonderlijke verpleging in par ticuliere ziekeninrichtingen van lij- Iers aan open longtu'berculose. in ge val van plaatsgebrek in het Acade misch Ziekenhuis; 4e. verpleging van on- en minver mogende zenuwlijders in het Sanato rium voor Zenuwlijders „Rhijngeest"; 5e behandeling van on- en minver mogende patiënten in particuliere zie- keninrichtingen door specialisten, in geval van plaatsgebrek in het Acade misch Ziekenhuis. Ten aanzien van het voorstel sub 1 zoo schrijven B. en W. thans aan den Gemeenteraad, o.m.: herinneren wij U er aan dat in Uwe Vergadering van 5 Juli 1920 werd besloten aan den te benoemen Directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst o.a. op te dragen „het vraagstuk der zieken- huisverpleging in deze „gemeente in studie te nemen en plannen te ont werpen met kostenberekening voor den bouw en de inrichting van een gemeentelijk aanvullings-ziekenhuis." Reeds dadelijk bij zijn infunctietre ding heeft de Directeur van den Ge neeskundigen Dienst, gevolg gevende aan zijn opdracht, hetvraagstuk der ziek en huis verp lening in studie geno men. De practische ervaring, daarbij gedurende een 5-tal jaren opgedaan heeft hem de overtuiging geschonken, dat de oprichting van een aanvullings ziekenhuis in deze gemeente onnoodig is. En ons College kan, evenzeer als de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst, die meening geheel deelen. De Directeur is er van overtuigd, dat met het Academisch Ziekenhuis als centyum en de particuliere inrich tingen als aanvulling, in de naaste toekomst in de behoefte aan zieken- huisverpleging op afdoende wijize zal kunnen worden voorzien. Waar derhalve geen enkele reden meer bestaat om tot de oprichting van een gemeentelijk aanvullingiszieken- huis over te gaan, daar kan de op dracht aan den Directeur bij zijn be noeming verstrekt, o.i. zonder bezwaar worden ingetrokken. Het voorstel sub 2 beoogt de oprich ting van een verpleeginrichting voor oude lieden, die lijdende zijn aan chro nische kwalen. Reeds.vroeger wezen wij er op dat de plaatsine van deze patiënten ons dikwijls veel zorg heeft gebaard. Het zijn patiënten op vergevorderden leef tijd. die behept zijn met chronische of ouderdomskwalen en die weinig be hoefte aan medische hulp. doch des te meer behoefte aan zorgvuldige ver pleging hebben. Tn het te kort' aan plaatsruimte voor deze patiënten is echter op afdoende wijze voorzien door de uitbreiding van het Diaconessenhuis en de belangrijke uitbreiding van het Elisa.bethsgesticht terwij'l het Bestuur van laatstgenoem de inrichting daarenboven het voor nemen heeft een z e. Rusthuis te stich ten aan den Heeren singel. Bovendien zal naar wij meenen in het nieuwe Academisch Ziekenhuis ook voor dit soort natienten plaats mtmte beschikbaar zijn. v Aangezien een en ander den Direc teur eerst bekend is geworden na de indiening van zijn voorstellen, heeft hii. blijkens het schrijven van de com missie voor den Geneeskundigen Dienst in de vergadering dier Com missie verklaard geen prijs meer te stellen op de oprichting van een ge meentelijke verpleeginrichting en kan zijn voorstel derhalve verder buiten behandeling blijven. Het 3e voorstel betreft de verpleging van lijders aan open 1 ongtuberculose. Deze patiënten kunnen alleen in el s-en woning worden verpleegd, indien daarin een afzonderlijk vertrek voor hen beschikbaar is. hetgeen uit den aard der zaak meestal niet het geval is. Weliswaar is reeds aan enkele wo ningbouwverenigingen de verplich ting opgelegd, eenige woningen voor dit doel beschikbaar te stellen, maar het getal dier woningen is nog zeer o-ering. Ook in het Academisch Ziekenhuis is voor dergelijke patiënten dikwijls geen plaats omdat, zooals gezegd, de verpleging in afzonderlijke vertrekken moet plaats hebb,en. Wij zijn daarom met de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst van meening dat deze verpleging, indien zij noch yi eigen woning, noch in het Academisch Ziekenhuis kan geschie den, in de particuliere inrichtingen behoort plaats te hebben. De verpleegprijs is niet hoog te noe men; hij bedraagt f3.50 per dag, ter wijl bij gelijktijdige verpleging van 2 a 3 patiënten in één tertrek, waarte gen uit medisch oogpunt geen bezwaar bestaat, nog eenige reductie op den prijs wordt toegestaan. Bovendien zal van deze patiënten of hunne verzor gers een bijdrage in de verpleegkosten naar draagkracht worden gevorderd. Opname van zenuwlijders in het Sa natorium „Rhijngeest" bedoeld, sub 4 van des Directeurs rapport, behoort o.i. met veel omzichtigheid te geschie den. Het valt niet te ontkennen, dat het getal zenuwlijders groot en nog steeds stijgende is, hetwelk voor een groot deel is toe te schrijven aan het steeds drukker wordende leven. Daarom mag o.i. van een verpleging in een gesticht voor zenuwlijders al leen in bijzondere gevallen sprake zijn Zooveel mogelijk dienen deze patiën ten in hun eigen omgeving te worden verpleegd. Slechts bij volstrekte nood zakelijkheid behoort gesticht&verple- ging te worden toegepast. En dan behoort in de eerste plaats te worden getracht plaatsing te ver krijgen in de Rijkskliniek, d.w.z. de 20 bedden, die ter beschikking staan van Prof. Jelgersma, volgens een overeen komst door den Staat der Nederlan den met de gemeente gesloten. Is opname in de Rijkskliniek niet mogelijk, dan éérst zouden wij de pa- tienten willen doen opnemen, mits tegen betaling van verminderd tarief.' Het spreekt van zelf. dat ook van deze patiënten of hunne verzorgers 'n billijke bijdrage in de door de gemeen te te betalen verpleegkosten, welke volgens genoemd artikel f 75 p. maand bedragen, zal worden gevorderd. Het voorstel sub 5, de behandeling van oil- en minvermogende patiënten in particuliere zdekeniniüchtingen door specialisten, zouden wij, evenals de Commissie voor den Geneeskundi gen Dienst willen uitbreiden. De Directeur bedoelt met deze ver pleging uitsluitend patiënten, die een operatie moeten ondergaan en voor wie in het Academisch Ziekenhuis geen plaats is. Hij stelt daarom voor behandeling uitsluitend door specia listen. Ons College zou echter in dit voor stel willen hegrijpen alle patiënten, die wegens plaatsgebrek niet in het Academisch Ziekenhuis kunnen wor den opgenomen. Meermalen toch werd door uw jne- delid, den heer Eerdmans, er op ge wezen, dat opname in particuliere zie- keninrichtingen in strijd is met het voorschrift van art. 10 der verorde ning van 20 December 1900, waarbij uitdrukkelijk is bepaald dat d'e Stads- geneesheeren hun patiënten zullen doen opnemen in het Academisch Ziekenhuis. Wij achten het daarom ge wenscht, dat de tot heden plaats gehal hebben de noodzakelijke afwijking van be doeld voorschrift door Uw Vergade ring wordt gesanctionneerd en zou den U daarom willen voorstel'en goed te keuren, dat alle patiënten, voor wie geen plaats beschikbaar is in het Aca demisch Ziekenhuis, zullen worden veipleegd in een der particuliere zie ken inrichtingen met dien verstande evenwel, dat de gewone patiënten zul len worden behandeld door hun starts- of fondsgeneesheer en de te opereeren patiënten, zoo noodig, door niet aan het Hooger Onderwijs verbonden spe cialisten en wel tegen nader door ons College vast te stellen tarieven. B en W. deelen verder nog mede, dat het hun voornemen is in een der eerstvolgende Raadsvergaderingen een voorstel inzake de invoering v. „vrije artsenkeuze" in te dienen. Het 65-jariq bestaan der Chr. J.V. Prod. XII: la. Het officieel programma voor de feestelijke herdenking van het 65-jarig bestaan der Chr. J.V. Pred. XII: la is thans verschenen. De herdenking zal, zooals wij reeds hebben kunnen mededeelen. aanvan gen met een openbare feestvergade- ring in dè Stadsgehoorzaal op Woens dagavond, 9 Juni, waar Ds. H. Thomas als feestredenaar zal optreden. Deze avond zal verder gewijd zijn aan zang, muziek en declamatie, waar bij respect, een dameskoor, onder lei ding van den heer J. C. B. Hüner, een muziek ensemble onder leiding van den heer F. Kriek, en de bekende Utrechtsche declamator Feyten hun medewerking zullen verleenen. Den volgenden dag, Donderdag wordt de herdenking voortgezet, aller eerst met een morgenvergad ering in het vereenigingsgebouw in de Jan Vos- sensteeg, die alleen voor leden, oud leden en genoodigden toegankelijk is. Na afloop hiervan wordt een koffie maaltijd aangeboden. Des middags zullen de deelnemers per tram en autobus een uitstapje ma ken naar Kijkduin, waar een gemeen schappelijk diner zal worden gebruikt. De herdenking zal dan worden be sloten met een avond-vergadering in het vereenigingsgebouw. Geref. Gemeente. Gisteren is in de morgensamenkomst der Geref. gemeente medegedeeld, dat Ds. H. Kievit te Veenendaal, die be roepen was ter vervulling van de va- cature-Ds. den Hengst, yoor dit beroep heeft bedankt Ds. Lbcher. Naar wij vernemen, is de toestand \an Ds. Locher, zoo zeer vooruitgaan de, dat hij indien zich geen compli caties voordoen morgen of overmor gen liet Diaconessenhuis zal kunnen verlaten. Prof. Mr. J. Zeylemaker. Mr. J. Zeylemaker Jnz., advocaat en procureur te Alkmaar, diej naar ge meld wordt, zal' worden benoemd tot hoogleeraar in het handelsrecht aan de Rechtshoogeschool te Weltevreuen, werd in 1891 te Hoorn geboren, waar zijn vader een bouwmaterialenliandul had. Na aldaar de H. B. S. te hebben gevolgd, deed hij staatsexamen met de bedoeling, om te Leiden in de rechten te gaan studeeren. Door het overlijden van zijn va ler kon hij daaraan echter niet dadelijk gevolg geven, omdat hij toen het be heer van de zaak zijns vaders over moest nemen. Nadat de zaak zijns vaders was ge liquideerd, werd hij in 1916 aan de universiteit te Leiden als student in geschreven, waar hij den 17den Juni 1921 werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift, getiteld: „Overeenkomst en wilsover eenstemming". Hij verwierf daarbij het praedicaat: met lof. Voor zijn promotie was hij repetitor te Leiden in het Romeinsch recht, als hoedanig hij zich een uitstekenden naam had verworven, waarom dan ook, toen prof. Van Kan, hoogleeraar in het Rom. recht aan de Leidsche uni versiteit, hoogleeraar in het Rom. recht aan de Rechtshoogeschool te Wel tevreden werd, velen verwachten, dat hij diens opvolger te Leiden zou wor den, waartoe echter, zooals bekend, prof. Van Oven werd benoemd. Reeds vóór zijn promotie werd hij ook repetitor te Leiden in het privaat recht en ook als zoodanig wist hij zich een uitstekenden naam te verwerven. Eenige jaren na zijn promotie vestigde hij zich als advocaat en procureur te Alkmaar. De H. O. V. In Zomerzorg. Het onder de directie van den heer Batenburg herleefde „Zomerzorg mag zich in een voortgaanden bloei verheugen en belooft het aantrek- kingspunt te zullen worden waar steeds me<* uitgaande Leidenaars el kaar ontmoeten. Met de intrede van het zorr denken velen aan een der grootste aantrekkelijkheden van het gerenom meerde restaurant: den fraaien, ge zel ligen tuin. De gerant is, zooals verleden week uit eenige aankondigingen in ons blad bleek, voornemens, aan de sei- zoenopening een attractie te verbin den, die onze in het voorbije concert- seizoen gekweekte H. O. V.-enthousi- asten wel hijzonder zal toespreken De Haarlemsche Orkestvereeniging, onder leiding van den heer Gerhards, zal morgénavond in den a la giorno ver lichten tuin een opera-concert geven. Het concert, dat ongetwijfeld de be langstelling van honderden zal heb ben, wordt gevolgd door een vuurwerk boven den, vooral bij avondlicht sprook jesachtig gelegen vijver, waarvan het slotnummer een hulde zal zijn aan den populairen „grootsten Leidenaar Het kan dus een mooie avond wor den. Moge het weer medewerken. Kweekschool voor Zeevaart. De vice-admiraal Fock heeft heden, vergezeld van zijn adjudant den luite nant ter zee lsto klasse Hoog en den hoofdofficier van gezondheid Minkc- ma, een bezoek gebracht aan de kweek school voor Zeevaart ter inspectie van de Marinekustwacht. Droevig. Gistermiddag heeft de 67-jarige koet sier J. J. C., wonende in de Heynsius- straat, per ongeluk gedronken uit een fleschje met creoline inplaats van met cascara, dat er naast stond en dat hij wegens ongesteldheid gebruikte. De man werd in bewusteloozen toe stand overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis, waar hij evenwel zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleed. Gewone advertentiën per regel 22*/* cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tariei Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adTertentiën bij roornitbetaling ran ten hoogste 30 woorden, worden dage» lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Ingediend zijn wetsontwerpen tot herziening van verschillende belastin* gen; een nieuw ontwerp tot aanvulling der Zegelwet 1917 en invoering van een Weeldeverteringsbeiasting. Dinsdag wordt een tweede lnchtposf dienst op Parijs geopend. Het bezoek van de Koninklijke Fa milie aan Amsterdam. Buitenland^ De maatregelen der Fransche regie ring tot herstel van den Franscher frank. De pacificatie van Marokko. Piisoedski's program. Pilsoedski tot president der Poolsche republiek gekozen. De heer B. Koelmans, onderwij zer aan de Geref.School Hooglandsche Kerkgraeht, Hoofd de heer D. Meyer, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Luntefen. In een samenkomst van het Le ger des Heils maakte een der bezoe kers, J. Z., ruzie met anderen, waarhij hij zelfs zoodanig uit het evenwicht geraakte, dat hij met een mes begon te dreigen. Ten laatste kwam er de poli tie aan te pas, dfe tegen den lastpost proces-verbaal opmaakte. Ten nadeele van zijn broer had S. B., een 20-jarig jongmensch, een porte- monaie meegenomen, inhoudende on geveer f 11. De-politie constateerde de overtreding en maakte tegen B. pro ces-verbaal op. Slechts 22 cent kon van den buit nog worden gered. Op de spoorbaan bij het Station zijn twee pinken onbeheerd aangetrof fen. De beesten zijn geschut door de po litie, bij wie inlichtingen zijn te ver krijgen. Tevens kan de C. v. P. inlichtingen verstrekken aangaande een lam, dat Vrijdag door Z., op den openbaren weg onbeheerd is aangetroffen. Het gebouw van het Kantonge recht leek Zaterdagmorgen wel een arsenaal. Wagen na wagen werd vol geladen met allerlei in beslag genomen voorwerpen, vuurwapenen, vischnet- ten, matefi en gewichten enz. om ter vernietiging te worden weggebracht. Het verbeurd verklaarde zou, indien het nieuw moest worden aangeschaft, zeker een aanzienlijke waarde hebben vertegenwoordigd. Een middel o>m de werkverschaf fing in de industrie op peil te houden. Burgerlijke etend. Ondertrouwd: M. Noort, jm. 28 J. en A. Sira, jd 30 j; J M. Hómiberg, wedr. 51 j. en M. A. C. Keereweer, Jd. 28 J; P. Wakka, jm. 26 j. en L C. Menijn, jd. 21 j; J. P. M. Goddijn. jm. 24 j. en Th. M Straathof, jd. 25 j; J. Segaar, jm. en J. E. van Voorthuijzen, jd; J. van der Wilk, jm. 23 j. en G. de Mooy, jd. 23 j; J. J. Breedeveld, jm. 25 j. en E. H. C. Vreeburg jd. 27 j; A. van der Veen jm. 27 j. en A. H. Blonk. jd. 25 j; F. Rijsbergen Wedr. 38 j. en G. van Leeuwen, jd. 36 j; H. Pijnakker, jm. 23 j. en M. H. Verhoogt, jd. 23 j: R. Zand vliet, jm. 20 j. en A. M. J. van Wijk, jd. 21 j; A. P. Hollemans, jm. 22 j. en W. F. Bruinsma. jd. 25 j: J. M. Velders jm. 28 j. en E. f. W. Peterzen. jd. 24 j; J. Labordus, jm. 24 j. en S. Slegten- horst. jd. 22 j; A. Kauwenberg, jm. 42 j. en C. C. Smits, gesch. 31 j; J Cramer jm 30 j. en W. Karstens, id. 24 i; G. Philippo, jm. 23 j. en M. J. C. Neute- boerm. jd 24 j; S. G. Klomberg. jm 29 j. en W. Bergsma, jd. 19 J. BINNENLAND. Wijziging der Wet op de Inkomsten belasting 1914. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der wet op de Inkomstenbelasting 1914. Bij de behandeling van het wetsont werp tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen is er van verscbilende zijden op gewezen, dot de drang tot het ontgaan van be lasting, die zich in de laatste jaren meer en meer bad baan gebroken, voor een goed del gevolg was van het (eit, dat naar het systeem van de wet op de inkomstenbelasting bet inkomen over ieder jaar op zichzelf aan be laating on derworpen is. Dit systeem toch brengt mede. dat men voor het over een jaar genoten inkomen ook dan de volle be lasting moet betalen, indien een vorig Jaar hat Inkomen negatief U geweost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1