Oit Nummer bestaat uit DRIE Bladen CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN aPVERTENTIE-PRUS stadsnieuws. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7de JAARGANG ZATERDAG 22 MEI 1926 NUMMER 1828 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 EERSTE blad. Woord en wandel. Bij het overdenken van het Pink ster-evangelie zijn er twee zaken die in 't bijzonder de aandacht vragen. Wanneer de wondere uitstorting van den Heiligen Geest heeft plaats gehad en de Apostelen ion doop des Ge es te s hebben ontvangen, dan begin nen zii allereerst te getuigen. Hunne tongen worden los. De verbaasde, uit alle deel en van de wereld saangestroomde menjgte. hoort deze eenvoudige mannen in vreemde talen spreken en de groote wverken Gods verkondigen. En als dan sommigen vol ontzet ting. twijfelmoedig vragen wat dit al les toch mag beteekenen en anderen spottend opmerken dat men hier te doen heeft met de gevolgen van over vloedig wijngebruik, dan staat Pe trus op en verheft zijné stem. Petrus, die in den hangen lijdens nacht zijn Meester driemaal verloo chende. Petrus, die uit vrees voor een sim pele dienstmaagd onder eede had be tuigd dat hij den Mensch die daar als een gebondene stond voor zijne rech ters en beulen, niet kende. Maar nu is alle vrees geweken. De Geest des Heeren heeft zijn hart beroerd en zijne tong los gemaakt en nu kan n'ets en niefhand hem beletten om te spreken van Jezus den Nazare- ner, die door de handen der on recht vaardigen aan het kruis werd geklon ken, maar die opgestaan uit de doo- deri, door God tot een Heere en Chris tus gemaakt werd. En deze prediking draagt rijke vrucht Die zijn woord gaarne aannamen, werden gedoopt en daar werden op dien dag tot hen toegedaan omtrent drie duizend zielen. Het blijft echter niet bij getuigen. Bij het belijden voegt zich ook het beleven. De vruchten van het Pinksterfeest worden openbaar in het leven der Ge meente. Woord en wandel dekken elkaar. De Geest des Heeren beroert niet al leen de tongen, maar bestuurt ook de handelingen. Er is overeenstemming tusschen leer en leven een ernstig pogen om wat beleden is ook in practijk te brengen. Zij waren volhardende in de leer der Apostelen en in de breking des broods en in de gebeden, zij die geloofden wa- rpn bijeen en hadden alle dingen* ge meen en zij verkochten goederen en have en verdeelden ze aan allen, naar dat elk van noode had. En ook deze .prediking, de prediking door de daad, bleef niet zonder vrucht. Immers, zij prezen God en hadden genade bij het gansche volk. En de Heere deed dagelijks tot de gemeente die zalig werden. De Apostelen gaven met groote kracht getuigenis van de opstanding des Heeren Jezus en.... er was nie mand onder hen die gebrek had. Wanneer het Pinksterfeest, dat wij thans weer mogen vieren een'ge be- teekenis zal hebben dan zal het al thans eenige overeenkomst moeten vertoonen met het Pinksterfêest van de gemeente te Jeruzalem. Deze overeenkomst, dat er bij ons overeenstemming is tusschen woord en wandel; dat zich bij het ge tuigen, dat niet mag ontbreken, ook voegt het beleven. Maar al te vaak ia dit hij ons het zwakke punt. Wij belijden dat Jezus uit de dooden is opgewekt en dat God hem tot een Heere en Christus gemaakt heeft. Maar dat belijden is vaak zoo zwak. Als daar zijn die twijfelachtig de schouders ophalen, dan doen wij er maar al te gemakkelijk het zwijgen toe En als de spotters aan het woord komen, en het is juist de fijno spot die in dezen tijd bij voorkeur gebruikt wordt om het Christendom te bestrij den, dan zijn we maar al te gaarne geneitrd ons verdekt op te ste'len. Maar er wordt d#tn toch nog, zij hei zwak en onhandig vaak getuigd; ook nu nog verheffen vele belijders hunne stem om te verkondigen het Evange lie des Koninkrijks en hei volk terug te roepen tot de vaste paden van het Woord des Heeren. Zal dat getuigenis echter ingang vinden, dan moet zich bij het woord ook voegen de daad.. En dat is menigmaal nog het aller moeilijkste. Och, woorden kunnen zoo goedkoop zijn. En als er achter die woorden niet zit de drijving van den Heiligen Geest, dan zijn ze goedkoop. Dan zijn 'tniet anders dan waardelooze klanken. Wij staan vaak verbaasd, dat ons werk zoo weinig vrucht schijnt te dra gen; dat onze propaganda zoo weinig inslaat. Maar zou dat ook een gevolg kun nen zijn, hiervan, dat ook van ons moet gelden: doe wel naar hunne woorden, maar niet naar hunne wer ken? Wij roepen op tot gehoorzaamheid, terwijl we zelf zoo gaarne onzen eigen weg gaan. Wij wijzen op de noodzakelijkheid om te buigen voor 'de eischen van Gods Woord en wet, en zelf-houden we on zen nek stijf. Inplaats dat we de gemeenschap der heiligen in de practijk toepassen, le ven we voor onszelf. De eenvoudigheid des harten, die de discipelen kenmerkte, wordt ze niet vaak tevergeefs gezocht? Eendrachtiglijk waren de gedoopten met den Geest bijeen, maar is het bij ons niet vaak zoo, dat alle eendracht zoek is? Niet zonder beschaming zullen we zoo het Pinksterevangelie kunnen overdenken. Hoe zwak is vaak ons woord en wat ontbreekt er veel aan onzen wandel. Wat zijn we ontrouw in het getui gen en hoe is ons leven vaak in te genspraak met wat wij belijden. Wel mag het daarom op dit Pink sterfeest de bede zijn ook van ons hart: Heer, ik hoor van rijken zegen, Dien Gij uitstort keer op keer. Laat ook van dien milden regen, Dropp'len vallen op mij neer. Ook op mijl.!.. Eerlijkheid en gelooi. Naar aanleiding van wat wij on langs opmerkten over het „Houten Pomp" verhaal, schrijft „Koningin en Vaderland", het Christelijk Historische orgaan onder redactie van den Snoeck Henk emails onder bovenstaand opschrift o.m.: De „Nieuwe Leidsche Courant deed niet hetgeen wat wij juist bet aller meest zouden hebben gewaardeerd, n.l ook harerzijds te getuigen tegen het bijgeloof, dat de verhouding tusschen A.R. en Christelijk-historischen be derft, samenwerking onmogelijk maakt en zelfs vriendsch appel ij ken omgang belemmert. Voor partijgenoot en tegenstander mogen voor nu en voor altijd zes dingen vastst aan: le. Er bestonden aan Chr. Histori sche zijde in Juli 1925, inderdaad bij velen, zuiver politieke bezwaren tegen een opdracht tot Kabinetsformatie aan den heer Colijn. 2e De opdracht eenmaal gegeven, en het Kabinet geformeerd, stonden ech ter alle Chr.-historischen trouw ach ter het Kabinet-Colijn. 3e. De stemming van den gezant- schapspost vloeide in 1925 gelijk steeds sedert 1920 onmiddellijk voort uit het protestantsch beginsel der Chr. Historisch en. 4e. Deze stemming zou niet anders geweest zijn, als aan „de groene tafer niet gezeten had een Kabinet-Colijn, doch een Kabinet onder leiding van een Christelijk-historisch Staatsman. 5e. Het stranden van het Kabinet- Colijn was niet slechts niet bedoeld tiet werd ook niet verwacht en zelfs na de verklaring van Dr. Nolens en het besluit der 4 Roomsche Minis ters, werd mogelijk en gewenscht ge acht dat deze Ministers alsnog zou den inzien, dat zij aan het Kamervo tum van 11 November dit gevolg niet hadden mogen en moeten geven. 6 Dat gedurende de zes weken van bemiddelingspoging door Dr. de Vis ser, herhaaldelijk mondeling en schrif telijk van Chr. Historische zijde er op is aangedrongen, dat door Dr. de Vis ser, of door den heer Col ij n, kloek zou worden opgetreden, tot vor ming van een nieuw Kabinet, met aan vaarding van het Kamervotum van 11 November 1925." Met ingenomenheid maken wij van deze verklaring melding, al moeten wij tot onze spijt erkennen, dat ook na de vaststelling van deze zes d i n g en voor ons nog enkele vra&gteekens be staan. Alle Chr. historischen stonden trouw achter het Kabinet-Colijn. Maar toen door den heer Marchant een mijn werd gelegd om het Kabinet te doen springen toen hebben de Chr. historischen, met uitzondering van Dr de Visser, dan toch maar het Kabinet- Colijn opgeofferd. Deze houding zegt „Koningin en Vaderland' vloeide onmiddellijk voort uit het protestantsch beginsel der Chr. historischen. Dit is het echter wat wij niet kun nen toegeven. Was dat het geval, dan zouden man nen als Dr. de Visser, Dr Schokking, Mr. de Geer en zooveje andere voor aanstaande figuren, het Chr. histo risch beginsel hebben verloochend. En dat kunnen wij toch niet aan nemen. Bovendien, na de verklaring van Mr. Marchant had de zaak een zuiver politiek karakter gekregen. En dat is het juist wat voor ons de houding van de Chr. historischen zoo onverklaarbaar maakt, evenals het ons onverklaarbaar voorkomt dat het compromisvoorstel van Dr. de Visser wiens trouw toch boven verdenking is als men zich dan achter het Ka binet-Colijn wilde plaatsen, niet werd aanvaard. Als wij dit uitspreken, dan betee- kent dit niet dat wij zouden twijfelen aan de politieke eerlijkheid van de vroegere coalitie-genooten, maar wel dat hier oi. een gebrek aan politiek inzicht is gebleken, waarvan de gevol gen nog lang zullen worden gevoeld. Intusschen stemt het tot voldoening dat de overname van het ook door ons afgekeurde bericht tot verheldering van den politieken dampkring heeft bijgedragen. Jubileum Ir. 6. L. Driessen. Vandaag, wij meldden het reeds, is het 25 jaar geleden dat de directeur van „Gemeentewerken" Ir. G. L. Dries sen, in functie trad. Voordat Ir. Driessen te Leiden kwam, is hij gedurende 10 jaar (tot Mei 1900) ingenieur geweest bij den Waterstaat in Ned-Indië. waar ver schillende belangrijke werken op wa terstaatsgebied door hem zijn uitge voerd, n.l. stuwdammen en andere ir rigatie werk en. De jubilaris, geboren Leidenaar, is in Dec. 1900 tijdelijk in dienst geko men bij de gemeente voor den bouw van het sanatorium „Rhijngeest" en het Openbaar Slachthuis. Reeds in Mei 1901 d.a.v. werd hij benoemd tot definitief directeur. Onder de groote werken die on der leiding van den heer Driessen tot stand kwamen dienen vooral genoemd het Openbaar Slachthuis, met ijsfa briek en1 koelhuis, destijds het derde in ons land, de gebouwen van Reini gingsdienst en Vuil verb randng. Maar er zijn nog meer groote wer ken aan te wijzen, als de Blauwpoorts- brug, een van de eerste groote rol- bascule bruggen in ons land waArvan de bouw in 1910 gepaard ging met de overdekking van het Kort Rapenburg, en welke brug, in tegenstelling met andere gelijke bruggen in ons land, altijd heeft voldaan en den heer Dries sen als ingen'éur tot eer strekt. Voorts zijn andere bruggen versterkt en ver nieuwd en de ophaalbruggen zijn ge leidelijk vervangen geworden door mo derne ijzeren ophaalbruggen. Voorts kan gorden gewezen op bouwwerken als de Arbeidsbeurs, Lab. Keuringsdienst v. Waren, Politiebu reau Gemeentelijke Woningbouw ('23 en '24), benoorden He eren singel 168 en benoorden aagweg 148 woningen) Dan de nieuwe Veemarkt, de veer-* breeding van den Hoogen Rijndijk (2 maal), van den Rijnsburgerweg, de doorbraad aan de Korevaarstr. (waar toe de heer D. het initiatief heeft ge nomen), de stratenaanleg in vele nieu we wijken, w.o. het fraaie Kooipark. Verder zijn onder leiding van den heer Driessen verscheidene nieuwe openbare scholen gebouwd, is het Gym nasium twee keer uitgebreid, zijn de Gestichten Endegeest enz. herhaalde lijk vergroot geworden, zijn tot stand gekomen twee zweminrichtingen, n.l. een aan het Rijn- en Schiekanaal en de bronwaterzweminr. ,.De Zijl", een der eerste in ons land, en het Vo^s- badhuis aan de v. d. Werfstraat, die alle om hun keurige inrichting be- kenid zijn. Er is dus voor de Gemeente Leiden wel reden om vandaag het werk van dezen verdienstelijken hoofdambte naar te eeren, waar hij aan de gemeen te werken leiding heeft moeten en kun nen geven in een tijdperk waarin voortdurend nieuwe, en niet alleen voor Leiden nieuwe plannen moesten worden ontworpen. Wie op het bu reau van gemeentewerken komt en daar de collectie foto's ziet van al de nieuwe bouwwerken die de laat9te 25 jaar onder leiding van den jubilaris verrezen zifn en waarvan we er boven eenige hebben genoemd kriigt daar van eenigszins een indruk. Hét is dan ook volkomen te verkla ren, dat den jubilaris van heden in velerlei vorm, doch speciaal van de zijde van bet gemeentebestuur blijken van achting en waardeering gewerden. De huldiging. In den Foyer van de Stadsgehoor zaal ving vanmorgen om elf uur de officieele huldiging aan. Aanwezig waren, behalve burge meester en mevrouw de Gijseiaar, de wethouders en den secretaris, de hoof den van alle takken van dienst hij de gemeente en van vele officieelo en gemi-officieele instellingen, nevens verschillende raadsleden en vele amb tenaren van gemeentewerken. Onder de familie van den jubilaris, die de plechtigheid bijwoonde was ook zijn hoogbejaarde moeder. De heer Driessen binnengeleid door de twee oudste ambtenaren van ge meentewerken, de heeren P. J. v. d., Sluys en L. C. J. de Goederen, werd begroet door 'n uit de ambtenaren ge vormd mannenkoor, dat hem onder lei ding van den heer A. J. Barendse een jubileumlied toezong. Namens het gemeentebestuur en de geheele bevolking wenschte daarna de de burgemeester den heer Driessen geluk met dit jubileum. Gij hebt, aldus spr., een gewichtig, aanzienlijk ambt, waarin ge voor de Gemeente veel kunt doen ten goede maar waarin men ook veel zou kun-, nen bederven. Ge hebt hier gewerkt in een tijd van ontwikkeling, van woe ling en ook eenigszins van strijd. Tot aan het eind der vorige eeuw ging alles heel langzaam en rustig en was Leiden een heel stille provincie stad, waar men op sommige uren van den dag in de hoofdstraten wel een ka non kon afschieten. Maar in de laatste 25 jaar is alles veel sneller gegaan en in korten tijd is Leiden veel drukker geworden, en ware de belasting wat lager, een van de aardigste woonste den in Nederland. Verschillende ver beteringen, het is waar, zouden moge lijk ook onder het regiem van een an der directeur zijn gekomen, maar de wijze waarop ge leiding hebt gegeven aan de gemeentelijke bouwwerken is toch van groote beteekenis voor de uitbreiding geweest en ge hebt een massa moeilijke regelingen moeten treffen. Wij kennen u niet slechts als den goedhartigen man maar ook als den flinken man, die niet altijd alles zoo maar goed vindt. Wij danken en eeren u, en stellen het op prijs, dat ge, hoe wel pensioengerechtigd, nog eenige jaren wenschte door te werken. Wij wenschen u nog eenige goede jaren toe Na hieraan nog eenige persoonlijke woorden te hebben^, toegevoegd, waar bij spr. ook de hoogbejaarde moeder van den jubilaris toewenschte dat zij mede zou genieten in de eer van haar zoon, bood spr. namens B. en W. én de Comm. v. fabricage een geschenk aan: bestaande in de 4-deelige be schrijving der Stad Leiden, van Frans van Mieris. (Applaus). Namens de comm. v. fabricage sprak daarna Wethouder A. Mulder den jubilaris toe. Van nabij, aldu9 spr. heb ik gedurende langen tijd uw moei lijken arbeid gadegeslagen en ge kunt overtuigd zijn van onze waardeering. Moge God u nog vele jaren sparen. (Applaus). De heer de B 1 a a u w, onderdirec teur van G. W. sprak namens het tech nisch en administratief personeel en herdacht den jubilaris als een chef in den besten zin van het wocfrd, die technisch uitstekend leiding gaf en zich tevens een humaan mensch toon de Als een bewijs van waardeering bood spr. hem namens de ambtenaren een fraai album aan, bevattende de foto's van de voornaamste onder leiding van den jubilaris tot stand gekomen bouw werken met korte beschrijving. (Het album is samengesteld door den heer Neisingh. De foto's werden ver-, vaordigd door den heer Jonker, ter wijl het geheel werd afgewerkt door de fa. P. J. Mulder). Spr. eindigde met het uitspreken van een gedeelte uit de in het album voorkomende opdracht. Namens de Gemeente werklieden sprak de heer P. Gal jaard den ju bilaris toe, waarbij hij hem dankte voor de flinke, doch tevens welwillen de leiding. Ik hoop, aldus spr., dat ge u steeds zult overtuigd houden van onze blijvende hoogachting. Als een bewijs daarvan bood spr hem een mas sief zilveren inktstel aan. Namens de bedrijfshoofden sprak Ir. A. G. Klinkenberg, directeur der Lichtfabrieken, die den jubilaris een cadeau aanbood, bestaande ln een 9tel antiek Delft9ch aardewerk. Namens den bond van bouwtech nische hoofdambtenaren sprak daar na de heer L. C. Dumont, die met den heer P. Nauta deze organisatie vertegenwoordigde. ft ij werd gevolgd door den heer Bruins, die den jubilaris compli menteerde namens de afd. Lelden van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding die ook veel aan hem te danken heeft. De heer P. A. Verhoog op lichter, voegde daaraan nog een per soonlijlc woord van gro3te achting en waaraeering toe, waarin deze duioelij'k liet uitkomen dat de heer Drieösen steeds zijh kracht had gezocht in het geloof. Jen slotte nam de heer Dries sen zelf het woord. Ik had, aldus spr., op éen hulde als deze niet gerekend, efi ben u allen hartelijk dankbaar voor de watrdee- ring die ge hebt willen toonen en die Gewone advertentiën per regel 22*/* °®nt Ingezonden Me de dee ling en, dnbbel Uriel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiSn bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dege lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Minister Kan over de bollen-, en planteninvoer in Amerika, Een wetsontwerp betreffende het heffen van een belasting ten behoeve van openbare verkeerswegen. Buitenland. Ook de mijneigenaren hebben de voorstellen van Baldwin verworpen. De financieele plannen der Belgi sche regeering. Het verluidt, dat de verkiezing *an een Poolschen president zal worden uitgesteld. De Fransche regeeilug heeft lu het valsche bankbiljettenproces een scha de vergoeding van 1 franc geëlscht. mij, evenals mijr vnder toen hij inder tijd door de Leidsche Burgerij werd ge huldigd, doet afvragen: waaraan heb ik dat verdiend. Na in het bijzonder zijn moeder, die zonder dat spr. het wist uit Hengelo was gekomen, te hebben herdacht, ■dankte spr. achtereenvolgens de ver- schillende sprekers, waarbij1 hij ook herinnerde aan de verhoudingen met B. en W., met de cómmissie van Fa bricage, de ambtenaren en de werk lieden. Gelukkig kan spr. zeggen, dat hij eteeds vertrouwen neef' genoten, maar ook heeft kunnen stellen in an deren en dat hij daarbij niet verkeerd is uitgekomen. De verhoudingen zijn, zeer veel verbeterd, ook onder de amb tenaren en werklieden. Spr. he:f:.voor hen ook steeds het goede gezochi en het doet hem genoegen dat dit stre ven is gewaardeerd. Na ook de hoofden van dienst al len te hebben toegesproken en aan de afgemeene samenwerking eenige woor den te hebben gewijd, dankte spr. nogmaals allen voor de getoonde be langstelling, en noodigde hij allen uit, tot bijwoning van' het door de amb tenaren en werklieden georga.ii eer de feest dat hedenmiddag te half drie in de Stadszaal aanving. Spr. besloot met een kort, belang wekkend overzicht van z'n loopbaan, waarin vooral voor technici interes sante me ledeclingen voorkwamen. Classis Lelden der Geref. Kerken. Ter nadere aanvulling van ons kort bericht van Donderdag j.l. waarin wij meedeelden, dat de heer J. B. v a n der S ij s te Leiderdorp, na praeparatoir examen werd toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten, kun nen we nog meedeelen, dat in de Don derdag gehouden Classlsvergadering. aan Ds.-J. J. I m p eta te Katwijk aan 2^e. met ingang van 27 Juni a.s, na advies van dep der Part. Synode, eeh- vol emeritaat werd verleend. Door den voorzitter der Classis werd de schel dende collega hartelijk toegesproken, waarop D9. I. met een kort woord af scheid nam van zijn ambtsbroeders. Het voorstel Koudekerk" om als classis adhaesie te betuigen aan de be sluiten der jongst gehouden synode te Assen, werd na bespreking ter zijde gelegd. De classis vond geen redenen aan wezig om een zoodanige adhaesie-be tuig'ng of uitspraak te doen. Even zoo werd ter zijde gelegd het reorganisatievoorstel van den Zen- dingsarbeid te Solo. Tot afgevaardigden naar de parti culiere Synode werden benoemd als primi-predikanten Di. H. Meijering. K Schilder en E. H. Broek9tra en als se cundi Di. Th. Ruys N. H. Koers en H. J. Kouwenhoven; ats primi-ouderlin- gen de heeren D. de Bruyn Yzn. Ha- zerswoude, H. Kooimans, Boskoop en N-. P. Slechtenhoret, Koudekerk; als secundi de heeren T. van Egmond Oegstgeest, A. F. Mulder, Leiden en J. N. Bog aards Leiderdorp Mathesis Sciontlarnm Oenitrlx" te Lelden. Aan het toelatingsexamen van den electrotechnischen cursus ten over staan van de heeren Ir. H. Veripeulen en Ir. A. C. Ehnle gedelegeerden van de afdeeltng voor Electroteehniek van het Koninklijk Instituut van Ingeni eurs, namen 22 c&ndidaten deel, waar van 3 afgewezen moesten worden. De namen der 19 geslaagden zijn: H. Bakker, den Haag. W. F. F van Beek, Alphen a. d Rijn, A. van Delden Meppel, H. 8 Fuchs, Lelden; P. A. Hartevelt, Ledden; J. Heemskerk, ld.; A. H. Hooyer ld; D. do Jong, ld; J. H. A. Koopman, Den Haag; A. W. Meijera Leiden; J. R. van Minos Den Haag; E. Muske, Leiden; J. Rlchèl. den Haag; J. Schranders, Haarlem. P. 7. A. Sleys- ter, Den Haag A. J. Solleveld ld; G. Vlsechers, Diepenveen; S. W. Vrijhof! Lekten, B. 7. B van Weerkee, tOecn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1