NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 19 MEI 1926 eakeljjk, dat onze regeering krachtig alle pogingen zal steunen om hierin ver betering te brengen. Spr. dringt aan op het organiseeren van een conferen tie van belanghebbende landen om te dezer zake met Amerika in overleg te treden. Wat Amerika thans doet, ge schiedt onder een valsche leuze; spr. heeft er niets tegen, dat Amerika zelf planten gaat kweeken, die het vroeger uit Nederland betrok, maai- de belemme ring yan den invoer geschiedde niet op quasi wetenschappelijke gronden. Spr. vraagt den Minister van Buiten lanasche zaken ook diens meening over de uitsluitingsmaatregelen van Ameri ka in het licht van het ten yorigen ja ren aangenomen, doch nog niet in wer king getreden Bryantractaat. Spr. stelt de volgende vragen: 1. Is de regeering in staat en bereid mede te deelen, of de inspectie van die planten en bloembollen, waarvoor thans ae invoer in Amerika nog mogelijk is, aan zoodanige eischen voldoet, dat er geen grond bestaat den invoer van deze gewassen uit plantenziektenkundigc overwegingen in Amerika te weren: 2. Is de regeering j^ereid om, wan neer de eerste vraag bevestigend kan worden beantwoord, de Amerikaansche regeering hiervan officieel mededeeling te doen en deze r.egeering daarbij ti ^verzoeken, om, wapneer zich onver hoopt gevallen mochten voordoen, waar bij zou blaken, dat de inspectie in Ne derland met steeds effectief zou zijn, hiervan met vermelding- van de bij zonderheden, onmiddellijk mededeeling aan de Ned. regeering te doen, opdat de ondervonden oezwaren kunnen wor den ondervangen. 3. Acht de regeering de methode, waarop uit plantenziektenkundige over wegingen verschillende tuinbouwproduc ten uit Amerika zijn uitgesloten, niet een gevaar ook voor verschillende an dere vakken van land- en tuinbouw en zelfs voor koloniale producten? 4. Is de regeering bereid met de Amerikaansche regeering in overleg te treden inzake de instelling van een ge mengde commissie van deskunuigen, ten einde te overwegen, welke maatregelen jbehooren te worden genomen om ver der euitsluitingen van in te voeren plan ten of bollen uit hooide v^n planten ziektenkundige overwegingen te voor komen? 5. Mocht de Amerikaansche regeering piet bereid ziin tot het in het leven roe pen van een dergelijke gemengde com missie, is de Ned. regeering alsdan be reid het initiatief te nemen tot het bij eenroepen van een conferentie met be JangheDbende landen ter vaststelling v. de regelen, volgens welke naar rede lijkheid kan worden verwacht, dat ver dere uitsluitingen van in te voeren plan- .tenziektenkunoige overwegingen1 niet zul len plaats vinden, althans niet op de (wijze, zooals dit in het verleden is ge schied? Spr. dringt aan op maatregelen, om te waarborgen, dat de inspectie van de zeven of acht soorten, bollen, welke in Amerika mogen worden ingevoerd, aan alle mogelijke waarborgen zal voldoen. Ten aanzien van de invoercertificaten zij er voortdurend contact tusscnen de Amerikaansche en de Nederlandsche re- geexing. Spr. geeft een korte toelichting yau de bedoedng zjjner vragen. Spjf. hoopt, dat de regeering prach tig zal optreden en medewerken tot de oprichting van een clearinghouse. Het antwoord van den Minister. De heer KAN, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw deelt me- de, dat zijn standpunt hetzelfde is als dat van den interpeliant. Alk men in aan merking neemt, dat er de laatste 3 jaar 100 millioen narcisbollen naar Amerika zijn vervoerd, dat spreekt het vanzelf, dat er wel eens een minder goed exem plaar tusschen is. Als men een kist met zulk een slecht exemplaar geheel als be smet beschouwd, kan men tot zonder linge statistieken komen. De leuze daar ginds „Amerika voor de Amerikanen" brengt mede, dat men invoer toestaat, totdat er voldoende is om zelf te kwee ken. Men wil het land zoo spoedig mo gelijk onafhankelijk maken van het bui tenland. En dan worden zieke bellen gebruikt als een stok om den hond te slaan. Spr. is overtuigd, dat onzen kwee pers geen blaam treft. Wat de eerste vraag betreft, onze in spectie biedt de beste waarborgen. Sp'r. ,zal zich nogmaals met de Amerikaansche regeering in verbinding stellen. Inder daad bestaat er ten deze ook gevaar voor andere producten. De regeering zal gaarn^ samenwerking zoeken ten einde tot een gemengde commissie te komen. Tot een conferentie kan Nederland niet het initiatief nemen. De heer VAN KARNEBEEK, Minister van Buitenlandsche Zaken, zegt, dat het recht van Amerika om maatregelen te iiemen. uiteraard niet ontkend kan wor den. Een andere vraag is, of die maat regelen ook strooken met het belang der. bevolking zelve. Ook spr. betreurt, dat de ont nkkeling dezer aangelegen heid zoo weinig bevredigend is. Wat de opmerking inzake het Bryantractaat be treft, voor arbitrage is een geschil noo dig van rechtskundigen aard. Het is de vraag, of hier nog niet een bevredigen de regeling mogelijk is. De heer LOVTNK repliceert. Het gaat er om, dat de bollen worden geweerd onder valsche leuze; de hier te lande ge teelde zijn honderd keer gezonder dan de in Amerika gekweekte. Spr. acht hier wel aanleiding voor arbitrage aanwezig. De heer LOERAKKER (R. K.) acht het zeer wel mogelijk te zorgen, dat er geen enkele besmette partij naar Auie rika gaat; daarvoor wordt ook door maatregelen van de vereeniging ..De Narcis' reeds gezorgd. In de bollen streek gebruikt men wel Amerikaansche werktuigen. Spr. wil tegenmaatregelen om te voorkomen, dat een bloeiende Btreek van ons land ten onder gaat. De heer KORTENHORST (R.É.) waar schuwt er tegen, niet meer de dupe te worden van goedgeloovigheid. Spr. ci teert ecnige stemmen, in Amerika zelf tegen de "maatregelen der Amerikaan sche regeering opgegaan. Kan in het licht der feiten ae Nederlandsche re geering, gelet op de overheerschende mentaliteit in Amerika, aan één echec worden blootgesteld? In Amerika gaat men formeel naar de meestbegunstiging practisch naar de zuivere protectie. De maatregelen, hier bedoeld, zijn daarvan een onderdeel. Spr. wil niet aandringen op retorsie-maatregelem b.v. door te beweren, dat de Amerikaansche auto's gevaarlijk zijn voor onze veiligheid; op maatregelen tegen invoer van schrijf machines enz. hier te lande. Met krach tige argumenten trede men de Ameri kaansche regeering tegemoet. De heer EBELS (V. D.) acht de mid delen, door den heer Lovink aangewe zen, de meest juiste. Tegenover het stelsel van Amerika zou spr. geen re torsiemaatregelen willen, wel 'krachti ger optreden onzer vertegenwoordigers in het buitenland. De heer LEENSTRA (A. ft.) wijst op het groot kwaad, dat door Amerlxa de goede naam onzer tninbouwproduc ten wordt aangetast. De regeering moet de bloembollencultuur beter bescher men. Ketorsiemaatregelen zijn beter bü een andere gelegenneid te bespreken. De heer VLIlGEN (S. D.) wil de publieke opinie bewerken in Amerika; het vooroordeel moet daar weggewerkt worden. Dan moet dus hier de zaak geheel in orde zijn. Spr. wil geen re- De heer WLITKAMP (C. H.) zegt dat Amerika hier fi»it invoert, goéd onderhouden door Arsenicum. De heer KAN, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, duplicee- rend, verklaart, dat onze vertegenwoor diging reeds propaganda voert. Spr. oht kent dat onze economische polities schip breuk zou Lebbben geleden. Wat de heer Weitkamp zegt, is tegengesproken; was het juist, dan ware nier een gel dige reden aanwezig om den invoer van dat fruit tegen te gaan. De ufcer ïAJ VIina. tripliceert. Spr. merkt aen heer Kortennorst pp, dat hier de kwestie der handelspolitiek bui ten moet blijven. Het gaat om het on juiste u*»riei van Amerisaansche zyüe. De heer KOSTEiNriUKSl' (K. K.) ver dedigt zijn standpunt verder. iNederland heeit verzuimd maatregelen te nemen om niet weerloos te sia^n jegens het het buitenland. Spr. verwijst te dien aanzien naar de Duitsche handelspoli tiek. De VOORZITTER dankte de regee ring voor de verstrekte inlichtingen en scnorste te 3.25 uur de vergauering tot gisteravond 8 uur. MR. P. W. A. GORT VAN DER LINDEN De „Haagsche Crt." had een vraag gesprek met den tachtig-jarigen staats man: „Monter en opgeruimd ontving de tachtigjarige ons in zijn eenvoudige werkkamer.. Een rustig, wat afgelegen vertrek is het, met uitzicht op den tuin en in welks meubileering een met papieren en stukken beladen, bureau- ministre domineert. Twee lage stoelen staan voor den haard en met een vriendelijk gebaar noodigt de minister ons', in een van beide plaats te nemen. Hij zet zich tegenover ons en wacht dan op de eerste vraag, terwijl zijn handen den grijzen baard strijken.. Wij wilden gaarne een kort on derhoud met' u, enkele dingen optee- kenen uit uw gewiohtige loopbaan als minister-president in de eerste plaats.. Een glimlach verschijnt op het eer waardige, expressieve gelaat, waarin een paar heldere, haast jeugdige oogen schitteren, die nu door een bedwon gen lachje nog vriendelijker schijnen. Och, er is eigenlijk niets te ver tellen.. Wat zou ik zeggen? Vraag u maar dan zal ik antwoorden.. Wellicht is de stap te groot om aanstonds te zeggen, wat wel de meest belangwekkende mom: n. en waren uit de per ode 1918—'18? v Toch niet, maar ik mag ze een voudig niet noemen. U begrijpt wel, wij zouden dan op terrein komen, dat geen gemeengoed is voor uw lezers.. Wel kan ik- u verzekeren,, dat in die zeer moeilijke jaren iedere gebeur tenis en handeling eigenlijk van ge wicht was. De eene had ver-strekken- het moment eischten zij alle de volle der gevolgen dan de andere, maar op belangstelling. Waren er wel eens oogenblikken, dat u twijfelde aan het behoud van onze neutraliteit en onafhankelijke po sitie? Ja, niet eens, maar meermalen. He; is evenwel steeds ten goede ge keerd, dank zij een gelukkige wen ding der omstandigheden en ook met behulp van een kle.ne dosis staatmans- beleia.. U was bijna 70 jaar, toen u de zware taak van premier op u nam, en uw regeeringsperiode., was buitenge woon moeilijk, ondervond u er nimmer physiek nadeelige gevolgen van? Absoluut.net.. Mijn lichaam het mij niet in den steek en mijn gezond heidstoestand was en bleet uitstekend. Ik mag dubbel tevreden zijn. En gemakkelijk heeft de regeering het in die jaren niet gelmd, zooals u reeds opgemerkt heett.. Het gebeur de niet zelden, dat wij 's nachts nog vergaderden, ha den geheelen dag be langrijke onderwerpen, die onze volle aandacht vroegen, te hebben behan- deld. Is u tevreden over het verloop der gebeurtenissen tijdens uw bewind? Volkomen, hoewel ik natuurlijk achteraf gezien sommige beslissingen graag andei's had genomen, doch de tijd was gewoonlijk veel te kórt, ge zien het gewicht der beslu.ten. Er de den zich vaak problemen voor, die in rustiger tijden minsten^ een dag be raad zouden vereischt hebben en nu in enkele uren en soms nog veel kor ter moesten wordeii opgelost.. .Want het was niet alleen de buitenlandsche toestand, die onze aandacht gespan nen hield, ook de binnenlandsche om standigheden waren abnormaal en des wege uiterst moeilijk te leiden.. Met name de voedselvoorziening, waarvoor minister Posthuma zoo voorbeeldig zorgde, bracht ons telkenmale voor nieuwe en onverwachte verwikkelin gen.. Maar het geheel beschouwende, kan ik met voldoening op den gang van zaken terug zién en ik meen ook, dat het Nederlandsche volk tevreden kan zijn. Mr. Cort van der Linden heeft even met klem gesproken. Zijn betoog is vlot en de stem klinkt prachtig. Zit er inderdaad een tachtigjarige voor ons? De volgende vraag, die wij stellen willen, lijkt oiis nu bijkans overbodig. Is u nog niet voornemens te gaan rusten, na de vele jaren van in gespannen arbeid? Geen sprake van.. Zoolang ik me nog zóó uitstekend voel als op dit oogenblik, denk ik er niet aan, mijn werk neer te leggen.. Ik mag na tuurlijk niet al te optimistisch zijn; op 80-jarigen leeftijd past geen voor barigheid meer. Mijn lidmaatschap van den Raad van State vordert veel werk en ik dóe dit nog met veel genoegen en opge wektheid. Den tijd voor dit interview neem ik van mijn werktijd af, straks zal ik het verlies inhalen". UIT ONZE INDIEN. Fantasieën over Indië. De „Sum. Post" signaleert weder eens fantastische mededeelingen over Indië aan het „Neues Wiener Journal" Daar heet weer in elke Indische tele foonpaal een aap te zitten, krokodillen toeren rondom de huizen, elke koelie heeft een radio-toestel en als de Ja- vaansche landman huiswaarts keert, fluit hij zoetekens Weensche muziek. De „Sum. Post" schrijft in dit ver band: „Maar toch heeft het zijn naöee- len, wanneer zich meer in het alge meen verkeerde denkbeelden vastzet ten. Er is weinig tegen te doen, maar het zou wellicht aanbeveling kunnen verdienen, dat door instelling van een op practische basis ingestelden pers dienst, die waarlijk niet veel geld be hoeft te kosten, een betej^ voorlichting in het buitenland werd'gegeven om trent het leven in Indië. Maar we be twijfelen of het gouvernement ooit tot iets van dien aard, it zoo van het ge wone afwijkt, het initiatief zou nemen" Tot zoover de „Sum. Post". Wij voe gen er een staaltje aan toe van zeer re- centen datum. Gisteren nog troffen wij in een Duitsch blad een fraai re laas aan omtrent een te Batavia in bal lingschap levenden Russischen groot vorst, die daar ter stede vereerd zou worden door de inlandsche grooten, .welke laatsten de keizerlijke hoogheid „Feodor" wordt de grootvorst ge noemd met rijke geschenken over laden en hem ieder op zijn beurt zes gemalinnen zouden toezenden, uit wie de „Altesse imperiale" een keuze mocht doen. Dergelijke dingen Worden ernstig in een serieus blad venteld en ongetwij feld door velen geloofd. De pest op Java. Het laatste nieuws uit de door pest geteisterde streken op Java luidt: Te Koeningan in het Cheribonsche is aan de pest overleden de heer Hoek stra gewezen opzichter van geweste lijke* werken. Verschillende andere Europeanen, onder wie de assistent- resident, zijn in de barakken opgeno men. Blijkens nadere informaties is in de onderdistricten Koeningan en Djalak- sana het sterftecijfer tengevolge van de pest vrij hoog. De statistieken wij zen uit, dat dit in de vijfde week van het eerste kwartaal zijn hoogtepunt be reikte. Toen overleden in één week tijcis tengevolge van de pest 72 perso nen, waarna afneming van het aantal sterfgevallen kon worden geconsta teerd. In de achtste week wees het sterfte-cijfer 23 pestgevallen aan, maar daarna lièp het weer op tot 40. In de laatste week van Maart trad wederom een daling in, toen bedroeg het cij fer 14 om in de eerste week van April opnieuw te stijgen tot 25. Latere cijfers zijn niet bekend, maar in bevoegde kringen meent men niet, dat de toestand alarmeerend moet wor den geacht. Kali-Oerang, het aardige tuindorp op de helling van den Merabi gelegen en het vacantieoor<| bij uitnemend heid voor Djokja's ingezetenen, die hun week-end in de heerlijke frissche berglucht wenschen door te brengen, is op dit oogenblik een broeinest van de pest. In de kleine kampong Kali- Oerang, vlak bij de Pasangrahan ge legen, kwamen in de laatste dagen ont stellend veel gevallen van deze ge vreesde ziekte voor, ml. niet mind ar dan zeventien gevallen. De werkloosheid in Indië. Het verbond van vereenigingen van Landsdienaren heeft indertijd een com missie benoemd voor een enquête naar de werkloosheid in Indië. Naar wij thans in de Loc. lezen, zijn de volgende conclusies opgesteld: I. De werkloosheid onder cultuurge- eniployeerden, die dank zij opleiding en ervaring in staat zijn, min of meer groote ondernemingsafdeelingen zelf standig te beheeren, is gering. II. Voor jongelui zonder ervaring is de gelegenheid tot het vinden van --en plaats in de cultures gering. III. Het aantal werklooze handels geëmployeerden is naar verhouding vrij groot. IV. Zeer ernstig is de wèrkloosheid onder werkkrachten, bestemd voor de lagere betrekkingen. V. Het te groote aanbod van werk krachten oefent een sterken druk op de salarissen. VI. De hoofdooraak van het ontstaan en het toenemen der werkloosheid in Indië schuilt in de ontwikkelings-ten- denzen der Westersch-koloniale sa menleving in Indië. VII. Ofschoon afdoende bestrijding van het euvel der werkloosheid in In dië uitgesloten is, behoort tot leniging van den nood alles te worden gedaan wat mogelijk is. VIII. Het is de taak der regeering. bij pogingen om het kwaad der werk loosheid tot een maximum te beperken de leiding te nemen. IX. Behalve maatregelen als uitbrei ding, verbetering en centraliseering van het arbeidsbeurswezen, is bovenal noodzakelijk de aanvaarding van een consequente en voortvarende welvaart politiek zonder welke de huidige on derwijspolitiek onvoldoende is, uit voering van productieve werken en krachtige verwezenlijking van het be ginsel der gouvernements-exploitatie, voorloopig door stichting van z.g. ge mengde bedrijven. Een rouletteverbod. Naar de Loc. vernam, h eft de procu- ïeur-genraai het vooriumea o g vat, om de roulettes, e'en bij ope bare fees telijkheden, zooals wedrennen en den gelqke te verbieden. Het Kiatonleven op de film. In het residentshui9 te Solo heeft de eerste vertooning plaats gehad van een serie films, vervaardigd door den heer Tassilo Adam, van het Slosche krï» tonleven. De vertooning trok groote be langstelling en waardeering. De heer Tassilo Adam zal, naar de Loc. meldt, binnenkort naar Europa ver trekken en hoopt de films daar te ver- toonen, o.a. aan het hof in Den Haag bij gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Kóningin. GEMENGD NIEUWS. Zeldzame vogels. Op F air- eiland, tusschen de Orkaden en 'de Shetland-eJ Kien gelegen, werden zooals J. H. Stenhouse in „The Scot tish Naturalist" mededeelt tijdens den herfsttrek in 1925, respectievelijk op 24 September en 1 October de Pets jora-piep'er (Anthus gustavi Svvinh.j en jerdon's Rietzanger (Acroepaalus agri- cola agricola Jerd..j waargenomen. De retsjora-pieper broedt in het hooge Noorden, zuidelijk tot het Al- tiai-gebied; 's winters trekt hij in z.z.o. richting door de Frans-Baikalië en China tot de Philippijnen, Kleine en Groote Soenda-eilanden, Celebes en de Molukken. jerdon's Rietzan^er is een meer zui delijke soort, broeaende in het Oeral- gebied en 'in verschilkn.de deelen van Azië; 's winters treft men hem in Indië, oostelijk tot Calcutta aan.. Beiae vogels waren dus op Fair eiland geheel en al uit den normalen trekkoers hunner soorten geraakt.. Lastige arrestatie. Bij de arrestatie van een agitator, in eien automobielfabriek in den omtrek van Parijs, is een relletje ontstaan, waar bij Z5 agenten licht werden gewond.. Zeven personen zijn gearresteerd. K o 1 e n d i e v e n.Maandagoch tend werd in een afgelegen steenko lenmijn in Wales een groot aantal sta kende mijnwerkers ontdekt, die deze mijn op ongeoorloofde wijze waren bin nengedrongen, en bezig waren steen kool te hakken. Een hevig gevecht in de duister nis ontstond, waarbij de vechtenden door de modder en het water rolden. Acht van de kolendieven werden ge arresteerd, doch de meesten konden de uitgangenbereiken en wisten te ontsnappen. Scheepsongeval.. Uit Mia mi wordt gemela, dat 280 personen van de Seneca, een schip van de van de Seneca, een schip van de Clyde ïijn, in genoemde plaats zijn binnenge bracht. Het schip was Zaterdagavond buiten de haven aan den grond geloo- pen.. De Seneca is lek geslagen etn het ruim staat vol water.. Ontploffing. Uit Boekarest wordt gemeld, dat nabij Clausemburg tengevolge van te groote spanning in een chemische fabriek een ketel in de lucht gevlogen is, bij welke explo sie 42 arbeiders onder het puin werden bedolven... Zes hunner zijn gedood. M/ijnbrand. ln de Blackhill- mijin nabij Lambhiel heeft in een der onderaardsche gangen brand gewoed. Twee leden van den veiligheidsdienst beiden gehuwd, waren juist beneden, toen de brand uitbrak. Tengevolge van het doorbranden der houten stutten stortte een gedeelte der gang in, zoo dat de twee mannen zich den uitweg zagen afgesneden. Onmiddellijk werden reddingdspcgingen ondernomen maar tot nog toe "zonder resultaat- Man vreest, dat de slachtoffers van deze vuutramp gestikt zijn. Bovendien wordt vermoed, dat ook de mijnpaar- den, die nog beneden vertoefden, om gekomen zijln. Lief dier. Te Haarlem werd een juffrouw door een woedenden hond aangevallen. Er werden haar niet minder dan ongeveer 20 wonden aan beide armen toegebracht. De geweldpleging te Over* schie.. Gisteravond is Jan Hoo- gerbruggen, een der slachtoffers van de geweldpleging te Oversell ie, $.an de bekomen verwondingen overleden.. De toestand van zijn broeder Wijnand is nog zeer ernstig.. De dader J. V. zal thans vervolgd worden wagens diefstal met geweldple ging, den dood ten gevolge hebbende, waarop een maximum straf van 15 jaar staat. Nader wordt gemeld: De 19-jarige arbeider J. V. heeft bekend, zich te hebben schuldig ge maakt aan de inbraak met geweldple ging, die in den nacht van Zondag op Maandag te Overschie heeft plaats gehad bij' de Gebr. H^ogenbmgge. Slaapziekte. Een vierjarig, dochtertje van den landbouwer M. K. te Zwartebroek, gemeente Barneveld, is door slaapziekte aangetast en haa Dinsdagmorgen reeds 70 uür achter een geslapen. Voor een verzekeringssom. In een café te Nieuw Borgvliet ver toefde een gewezen reiziger, zekere B.., die aan rare sinjeur bleek te zijn. Immers, mijnheer had zich verzekerd tegen ongelukken (en. hoog ook) en wilde nu, waarvoor betaalde hij anders zijn premie, ook probeeren munt uit zijn verzekering te slaan. De manier waarop hij dit lanlegde, is even'griezeLg als afujende, vertelt hel „D. v. N.-Br." Hij besloot n..l. zich een vinger te laten af lakken en het dan te doen voorkomen dat hij dezen had afgeklemd. Na veel heen en weer praten en loven en bieden, en nadat een van zijn adspirant scherprechters voor de eer van het baantje had bedan.:t, vond hij: eindelijk een zekeren M. een zeevaren de, bereid het lugubere w;rk tegen een fl.nke belooning të verrichten.. De vinger moest er aan gelooven en werd zoogenaamd afgeklemd bij het werk aan een auto, in werkelijkheid echter afgehakt. En het verzekerings geld werd opgestreken. Thans is het gehpele geval aan de politie ter oore gekomen, die een on derzoek insteit naar den vingerloo- zen mijnheer en zijn beul.. Doodelijk ongeval.. Gister middag is de rangeerder H. Wieken op lie. stat.onsemplacement te Helena- veen tusschen den wissel geraakt en gedood.. De man laat een vrouw met zes kinderen achter. Oude nieuwe haring. Del laatste dagen wordt te Zutphen nog al gevent met nieuwe har.ng, welke ook tegen den prijs, die voor dit arti kel pleegt betaald te worden, van de hand wordt gedaan. De keurmisd.enst van waren he.fgisteren die njrnigj onderzoent en toen bleek, dat net oude haring was, die met kunstm.dd.eltjes was pge alef ucd, om. den solnjn te wekken, (Jat het nieuwe was. Tegen den venter, een man uit Deventer, is proces-verbaal opgemaakt. Verdronken.. ln de Smilder- vaart is gevonden hef lijk van den 26- jarigesn JT. Akkerman uit Nijeberkoop die sedert een week vermist werd. Diamanten bruiloft.. To Terheijden herdenkt het echtpaar L. PutsJNelemans heden den dag, waar op het voor zestig jaar in den echt verbonden werd. De diaman.eu brui degom telt 90, de bruid 92 jaar. KANKER BIJ KATOENSPINNERS. In het Brit. Med. Journal" van 1922 verschenen artikelen over kanker van de huid bij katoenspinners, waaruit bleek dat deze ziekte bri de werklieden in de katoenspinnerijen veel vaker voorkwam dan bjj 'de overige bevolking. Een com missie werd naar aanleiding van deze ar tikelen ingesteld om het vraagstuk te onderzoeken en deze commissie heeft thans hnr verslag uitgebracht, dat men in het „Brit. Med. Journal" kan aan treffen. Het bovengenoemde feit werd beves tigd; z-rifs bleek, dat in Engeland^ deze vorm van kanker eigenlijk ae eenige is (behalve die vfin de schoorsteenvegers) die direct iets te maken heeft met het bëdrqf. Merkwaardig is, dat de huidskanker bij katoenspinners buiten Engeland veel minder bekend is; trouwens ook de huidkanker van de schoorsteenvegers is speciaal in Engeland waargenomen en maar zelden elders. De commissie meent, dat de ziekte wordt veroorzaakt door de zoedeling van de huid der werklieden met minerale oliën, die uit de ma rines spatten. On verklaarbaar is echwr, waarom de kan ker van de huid der voeten nooit voor komt, terwijl de werklieden allen bal* voets gaan. Ze hebben overigens meesb al weinig kleeren aa-n; de lucht in de fabrieken is altijd vochtig en warm. Men zal nu onderzoeken of de ge» bruikte minerale olie te vervangen ie door een soort, die geen kanker ver wekt; gelukt dit, dan zou de hypothese van de commissi^ bevestigd worden. In ieder geval kan nu al getracht worg den de werklieden te beveiligen vool het spatten van de olie en gezorgd wor den, dat zij geregeld na hun arbeid een bad kunnen nemen en schoone kleeren aantrekken. Voor de hypothese der com missie pleit ook, dat het aan dr. Leitsch felukt is bij muizen kanker te verwek- en door hun huid te bestrijken meü sommige van de in de spinnerij gebruik te minerale oliën. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BURGERDIJK, 18 v. R'dam n. New Orleans. CARDIGANSHIRE, .Vancouver n. R'dam 15 v. Liverpool. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. PRINS DER NED, uitr., pasa. 181 ROTTERDAMSOHE LLOYD. Gibraltar. SIANTAR, v. Hamburg a. R'dam. TERNATÉ, thuisr, paas. 18 Oues- aant. (20 erw.j BLITAR, uitr., pass. 18 Finisterra,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6