De loitgevaMlefi van Joiin rox NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 19 MEI 1926 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. De Leidsche Gemeenteraad, heeft Maandag langdurig beraadslaagd over een verzoek van het bestuur der Gei'. Schoolvereenigjng om medewerking te verleenen voor het bouwen van een school aan de Javastraat, hoek Drift- straat. Een oogenblik kreeg het debat zelfs een scherp 'kantje, toen de heer Dubbeldeman den antirevolutionairen woordvoerder verweet een advocaat voor kwade zaken te zijn, een uitdruk king die terecht als beleedigend werd aangemerkt. Zooals de voorzitter aan het slot opmerkte, had heel dit debat achter wege kunnen blijven, daar wanneer een aanvrage aan de wettelijke eischen voldoet en dat was hier het geval de Rand eenvoudig medewerking heeft te verleenen. De schuld van dit overbodige debat lag ditmaal echter niet bij den Raad, maar bij het college van B. en W. dat het noodig had geoordeeld in een breed prae-advies alle mogelijke be zwaren tegen de plannen der school- vereeniging op te sommen en aan het slot zelfs de mogelijkheid in uitzicht te stellen, dat bij het aan de orde ko men van de definitieve plannen be zwaar gemaakt zou worden. Het speekt vanzelf dat de tegenstan ders van de bijzondere school daarin aanleiding vonden om tegen het voor stel te ageeren en eveneens dat van antirevolutionaire zijde de aanvraag van het schoolbestuur werd verdedigd. Het eindresultaat van de besprekin gen was dat, hef voorstel van B. en W met 17 tegen 15 stemmen zuiver rechts tegen links werd aangeno men De verzekering v$n den voorzit ter dat de wet hier de gevraagde me dewerking verplichtend stelde, verhin derde zelfs een der wethouders niet zijn tegen te laten hooren. Het overige gedeelte van de agenda was vrij vlug afgewerkt. Het eenige punt dat tot een vrij uit voerig debat aanleiding gaf, betrof de uitdieping van den Nieuwen Rijn tus- schen Rijn- en Schiekanaal en de Sin- gelbrug en de daarmee gepaard gaan de vernieuwing van de walbeschoei- ing. Of eigenlijk is het precies anders om. Uit de besprekingen bleek, dat de walbeschoeiing in elk geval vernieuwd moet worden. Was dit niet het geval geweest, dan zou het betoog van den heer Wilbrink, die het voorstel op zeer goede gronden bestreed, ongetwijfeld meer succes hebben gehad. Het ging nu tenslotte over de vraag of de uitdieping tot 2.20 M. zou worden beperkt of dat tot 2.80 zou worden ge gaan. De heer Huurman verdedigde een amendement om niet verder te gaan dan tot 2.20 M. niet opdat hij een grootere diepte niet wenschelijk acht te, maar omdat hij terecht vreesde dat een verdieping tot 2 80 M. voor de Rijn kade noodlottig zou worden en de be woners of tenslotte de Gemeente daardoor op groote kosten worden ge jaagd. Nadat het amendement Huurman gesneuveld was, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Vermelding verdient voofts nog, dat het vermenigvuldigingscijfer voor den H.O. opnieuw werd vastgesteld op 0 9 De belangstelling vag het publ'ek, dat zich uitsluitend voor zaken die nu niét bepaald als een gemeentebelang kunnen worden aangemerkt schijnt te Interesseeren, was ditmaal miniem. Geruimen tijd zag men het eigen aardige schouwspel, dat zich op de tribune één belangstellende, een poli tieagent bevond, die door twee collega ordebewaarders werd bewaakt. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Frederiksoord: H. Buiskogl te Schagerbrug c. a.; te Mak- kinga F. Tammens te Niezijl; te Voort huizen W. L. Mulder, te Enter; te Marken J. van Woerden, cand. te Loosduinen: te Mijdrecht, H. J. van Schuppen, te Groot-Ammers. A aangenomen: Naar Zuilen, P. C. de Groot, te Vianen. GEREF. KERKEN. Beroepe n: Te Hilversum, C. v. «I. Woude, te Gorredijk; te Oversellild. il. Wiersema, cand. te Zandeweer (Gr.): te Tholen, J. de Koning, te Vries. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Na des morgens door zijn schoonva der, Ds. A. Bolwijn te - zijn bevestigd met een predikatie over Openb. 2 10b deed Zondagavond Ds. H. v. d. E 1 s - kamp intrede bij de Geref. Kerk van Groningen. De nieuwe leeraar koos als uitgangs punt voor zijn predicatie 2 Petr. 119. Na de predicatie werd hij toegespro ken door Ds. J. Gispen namens de ge meente, die hem Ps. 134 3 toezong. Cand. L. J. C. V i s b e e k, liulp- pred. der Ned. Herv. Gemeente te Nij- verdal, hoopt Zondagnamiddag a.s. zijn afscheid te nemen van deze ge meente. Cand. Visbeek gaat naar Heemse. Ds. J. F. K r u y t te Valthermoncl hoopt Zondag 4 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente te Valthermond en Zonclag 11 Juli d.a.v. zijn intrede te doen te Assen, na be vestigd te zijn door dr. G. Visser van Assen. Ds. D. Pol. Ds. D. Pol, predikant der Geref. Kerk van Rijsoord, herdenkt vandaag den dag waarop hij 25 jaar geleden te Heer jansdam het predikambt aanvaardde. Na zijn eerste gemeente, waar hij 6 jaar mocht arbeiden, diende de jubi laris nog de kerken van Vlissingen en Boskoop, om 7 Mei 19221 zich aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden. De jubilaris is wel het meest bekend om zijn veel vul digen arbeid voor de Zending. Hij schreef het bekende Hand boek voor de Zendingsterreinen op Midden-Java ten Zuiden en nam deel aan de redactie van de Zendingskalen der der Geref. Kerken; van „De Mace doniër" en van de Nieuwe Chr. Ency clopaedic, terwijl hij ook de Zendings leiddraad in het Geref. Jongelingsblad schrijft. Voorts is Ds. Pol bibliotheca ris van de Zendingsbibliotheek ck Geref. Kerken en voorzitter van de Gen Deputaten voor art. 13 D. K. O. Hedenavond wordt een gedachtenis rede gehouden. Kerkbouw. Te Ede zal binnenkort de bbuw van een nieuwe Geref. Kerk worden aanbe steed. De kosten worden geraamd op f 75.000, waarbij gerekend is op 800 zit plaatsen. Architect is de heer J. B. Rad stake, te Enschedé. Een Utrechtsch lasterpraatje. Dezer dagen, aldus Ds. Gispen in de „Schev. Kerkb." schreef mij 'n broeder uit een der provinciale hoofdsteden, dat de voorzitter van het Comité van Bezwaarden aldaar hem had medege deeld, dat Ds. Gispen niet van de Sy node was weggebleven wegens onge steldheid maar om een geheel andere reden. „Verleden week" zoo deelde dan de bedoelde Voorzitter van het Comité van Bezwaarden mede, ,.heb ik op de vergadering te Utrecht gehoord, dat Ds. Gispen met prof. H. H. Kuyper op de Synode gevochten had, omdat prof. Kuyper telkens de leden van de Dog- matische-Exegetische commissie onder vroeg op hunne vergaderingen en Ds. G. dit niet langer kunnende verdragen prof. Kuyper vastgreep en in een hoek gooide. Ds. Gispen had zich deze scène zóó aangetrokken, dat hij verder ver hinderd was de Synode bij te wonen." Hieraan werd nog de opmerking toe gevoegd, dat dit maar één staaltje was van al de intrigues, die te Assen wer den afgespeeld, schrijft mijn corres pondent er nog bij. Terstond heb ik dezen broeder na tuurlijk geantwoord, dat alles wat hij aangaande mij vernomen had van a tot z onwaar was en lieb ik hem ge machtigd van die verklaring naar goeddunken gebruik te maken. De bedoelde Voorzitter heeft mij zijn verontschuldiging aangeboden en daar mede is wat hem betreft voor mij de zaak uit. Hij noemde mij niet den naam van zijn zegsman, slechts zijn woonplaats. Intusschen is net mij gebleken, dat ook op andere plaatsen dit Utreclit- sclie lasterpraatje is verspreid. Daarom meen ik goed te doen, dit lasterpraatje te signaleeren en ver zoek ik kerkelijke bladen dit stukske over te nemen, opdat bezwaarden die dit praatje ook van bezoekers van die vergadering mochten vernomen heb ben, mogen weten, dat het van het be gin tot het eind laster is. Prof. Kuyper en ik zaten beiden in de kerkrechte lijke commissie waarin we tot mijn plotseling vertrek wegens ongesteld heid in volkomen harmonie hebben samengewerkt. Da't dit lasterpraatje verteld en ge loofd kan worden is een droef bewijs van de geestes-gesteldheid, waarin te gen de Asser-Synode geageerd wordt. Schismatiek? Van den kerkeraaü der Geref. Kerk (de oude) van Amsterdam-Zuid, is een open brief verschenen, gericht aan het Gereformeerde volk, getiteld: „Schisma tiek?" De brief wenscht op vierderlei zaken de aandacht te vestigen, ten eerste op de wijze waarop kerkeraad en predikant van het begin der kwestie tot ae beslis sing op de synode te Assen zijn behan deld; ten tweede, op de kerkrechtelijke kwestie, ten derde op de exegetisch- •dogmatische kwestie, "te vierde op de houding, die de kerkeraad -wenscht aan te nemen met het oog op de toekomst In de eerste paragraaf wordt uiteen gezet het sterk persoonlijk element wat school in de bekende klacht van broe der Martinus. Dit wordt met verschil lende bewijzen aangetoond. In de tweede paragraaf wordt uiteen gezet de eigenaardige houding door Prof. H. H. Kuyper, hoogleeraar in het kerkrecht, aangenomen tegen degenen, die eventueel e uitspraken wraakten, waarbii deze zich dan terstond beriep op kerkhistorische voorvallen voor o£ tijdens de Synode van Dordt. In de derde paragraaf wordt uiteen gezet, "dat het overgroote deel der ge meenten, die getrouw de prediking van Dr. Geelkerken hebben gevolgd, nog altijd maar niet kan begrijpen, Hoe een man als Marinus is geloofd boven 18 ouderlingen en wordt verder gezegd, dat niemand minder dan Prof. van Gel- deren zijn handteekening had geplaatst onder een adres aan de classis Am sterdam voor eenige maanden geleden door den kerkeraad toegezonden, waar in de gereformeerdheid vah Dr. Geel kerken werd uitgesproken. In de 4de paragraaf wordt uiteengezet de houding, are de kerkeraad' wenscht aan te nemen met het oog op de toe komst. De kerkeraad zal het zoeken van een weg tot hereeniging steeds als een heilige roeping blijven beschou wen. Dr. Geelkerken wil alleen het zui vere Woord Gods prediken, gelijk hij, zegt de kerkeraad, tot heden altijd ge daan heeft. Een Friescüe preek. Dr. G. A. Wumkes heeft j.l. volgens het „Hbld." Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Wons (Fr.) een preek gehou den in het Friesch. Als tekst had spr. 1 gekozen i Kon. 2:10. Voor de kerkgangers was. het een ver rassing, daar het voornemen niet be kend was gemaakt. De redenaar begon met een gedicht van Gysbert Japix en eindigde met het aanhalen van een versje van den Frieschen dichter Sol- verda, die evenals Dr. Lutzen Wage naar te Wons heeft gewoond, en welke strofe luidde: Huelt is de dea, Fordy fen 't kwea Fry spritsen binne? It lést, ljeaf, ltys slomke, foar 'treizg- jen oer'e stierren, Nei Jezus, hjar pleiter by God tsjin 't fordjerren. Benoeming, Mej. F. Brouwer, Den Haag, is benoemd tot leerares aan de Chr. Kweekschool te Zetten. Christelijk Volksonderwijs. Aan het 35ste jaarverslag van de Vereeniging voor Christelijk Volkson derwijs is het volgende ontleend: „Het aantal aangesloten scholen klom van 378 tot 389 (na vaststelling van het verslag 396). In 1906, 1916 en 1926 beliepen deze aantallen resp. 140, 214 en 396. De rekening van den pen ningmeester siuit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 49.942.b6 er is een batig saldo van f 319.26. 't Verdwenen vervolgonderwijs herleefde hier en daar in gemakkelijker aanpas- .singsvorm als ontwikkelingscursus, al voortgezet avondonderwijs. Het ze vende leerjaar viel niet geheel en al weg, al was het aan de wettelijke nood zakelijkheid ontkomen. Toch zullen we den dag zegenen, waarop het de la cune tusschen jeugd en gebonden ar beid overbruggen kan met een sterke helling naar de eerste. Wij blijven in tusschen hopen dat. die brug zal wor den geslagen door de vrije maatschap pij, zonder dat de wetgever weer dwingend moet optreden. Er waren 33 gevallen, waarin ge vraagd werd handhaving van een ge dwongen ontslag wegens opheffing dei- betrekking (gevolg van de „technische herziening"). Van het algemeene na-examen wordt nog steeds een te schaarsch ge bruik gernaakt. Uit het Sociale Leven. Chr. vakbeweging in Zwitserland. In Zwitserland, alzoo de heer Ame- link in ,.De Amsterd.", ontwikkelt zich onder de Protestantich-Christelrjke volks groep een opgewekt sociaal leven. De (Jhristelijk-Sociale actie krijgt daar al meer beteeken's. Vorig jaar heelt daarvan het tweede evangelisch sociaal congres, dat te Zü rich een groote schare van mannen en vrouwen uit onderscheiden kerkelijken kring vereenigde, getuigenis afgelegd. Dit congres heeft zich toen op ondub belzinnige wijze uitgesproken voor de Protestantsch-Christelijke vakbeweging. Dit was voor deze vakbeweging van groote beteekenis, waar toch vroeger aoor verschillende positief Christelijke predikanten aan Protestantsch-Christe lijke arbeiders den raad was gegeven, zich aan te sluiten bp de „moderne" vakbeweging, om daar te zijn „het zout der aarde''. Een dezer predikanten sprak liet og het bovenbedoelde congres uit, dat lip liet had ondervonden, dat op die wijze het zout smakeloos was geworden. Een groot deel der arbeiders zijner gemeente was daardoor van Kerk en godsdienst vervreemtt geworden. Thans is er een bewust kiezen voor de Protestantsch-christelijke vakbewe ging. Er ligt voor deze vakbeweging nog een groot terrein braak. Nog duizenden Christelijke arbeiders zrjn ongeorgani seerd en andere duizenden zijn aange sloten bij de sociaal-democratische rak- beweging. Voor eenige weken hield het Zwitser- sche Evangelische Vakverbond zijn al gemeene vergadering te Ziirich. Wij mochten als vertegenwoordiger der Christelijke valaieweging in Holland de ze vergadering bijwonen. Het aantal leden is thans geklommen 'tot 4120. Een nog betrekkelijK klein aan tal ,maar dat regelmatig toeneemt. Financieel mog de Protestantch-Chris telijke vakbeweging in Zwitserland ei ook zijn. Het vermogen bedroeg op 31 December 1925 in totaal 220.313 frs. of dus ongeveer f 110.000. In 1923 werd uitgegeven aan onder steuning bp werkloosneid 67.000 frs. of ongeveer f 33.000; aan uitkeering aan ouden van dagen en aan weduwen en weezen 3.600 frs. of ongeveer^f 2800 en aan uitkeering bp ziekte 17.500 frs. of ongeveer f 8500. Op de voor eenige weken geleden ge houden algemeene vergadering werd door Ds. Köchiin uit Basel gesproken over het onderwerp: „De sociale en economische vragen op de Stockholmer conferentie voor practiseh Christendom I11 een goed verzorgde en met geest- drift uitgesproken reuevoering gaf deze spreker een overzicht van de behan deling der sociale en economische vra gen op de Stockholmer conferentie en werd de beteekenis daarvan door hem uiteengezet. Met lof werd gewaagd van het optreden van Prof. Dr. Slotemaker de Bruine op dit congres. In de namiddagvergadering sprak de heer Ameiink over het onderwerp: „V aarom moet ieder Protestantsch Chr arbeider zich bij een Protestanisch Chri. teljjke Vakbeweging aansluiten?" Uver hetzelfde onderwerp sprak hij te Winierthur en te Basel, terwpl hp eveneens 's Zondagsavonds in de Kerk AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 19 Mei 1996. De lieer Sannes maakte gisteravond in de Tweede Kamer een juiste opmer king Ik ben, zoo zei hij, voor Staaspensi- onneei'ing, maar ik erken dat er voor- loopig geen sprake van kan zijn, wijl de kosten veel te hoog zullen zijn. Dat is volkomen juist. Al zou men 't willen, er kan geen sprake van zijn, omdat de noodige gelden ontbreken. Maar nu gevoelt men ook hoe er met deze zaak door de SlD.A.P. gezwendeld is. Telkens weer is aan de kiezers beloofd en van de Regeering g e- e i s c h t: invoering van Staatspensi oen. In een onbewaakt oogenblik erkent men echter zelf, dat er geen sprake van kan zijn. En zoo is dus het optreden van de S.D.A.P. door een zijner woordvoer ders geoordeeld. OBSERVATOR te Wipkingen een opwekkende rede hield. Deze vergaderingen waren alle zonder uitzondering goed bezocht. Daar bestaan banden van hartelijke Vriendschap en toegenegenheid tusschen de Chr. vakbeweging ten onzent en die in Zwitserland. Wanneer men in Zwit serland komt, voelt men daar zeer den innigen geestelijken band. De vergade ringen worden 'daar, evenals hier, ge opend met gebei! en «^sloten met dank- z^rging. Heel de arbeid wordt gezien als een deel van "den arbeid voor de komst van het Kohinkrijk Gods op aai de en een arbeid, die bedoelt Gods Naam te verheerlüken en Zjjn recht in de sociale verhoudingen te doen door werken. Het positieve Protestantisme doet zich in Zwitserland almeer gelden in het po litieke en sociale leven. Met belangstelling volgen wij den beid Zwitsersdie broeders. Mogd Gods zegen in ruime mate hun deel zijn Slapte. Men meldt uit Waalwijk: t Op de stoomlederfabriek van Van Iersel, Witlox en Co. is men er toe overgegaan vier dagen per week te werken, om daardoor tijdelijk de pro ductie te beperken. Op alle zoolleerlooierijen keerscht slapte. Siaking. iGsteren zijn de arbeiders van de si garenfabriek der firma H. Post van der Linde te Kampen in staking ge gaan. De fabrikanten gaven te kennen zich niet verder te wilen houden aan de bij het coll. contract vastgestelde loongrens, waarop de georganiseerde arbeiders van het Bondsbestuur den last ontvingen het werk neer te leg gen. STATEN-GENERAAL» TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren Invcer van planten en bollen in Amerika. Aan de orde is de interpellatie van den heer Lovink inzake de onlangs door Amerika getroffen maatregelen ten aan zien van den invoer van planten en bollen. De beer LOVINK (C. H.) herinnerde aan hetgeen er ten aanzien van dezen invoer aan maatregelen reeds was voor afgegaan, w^jst op het groote nut van den plantenziektepkunaigen dienst voor onzen land- en tuinbouw. Deze dienst, aanvankelijk zeer bescheiden werkend, heeft zich voortdurend ontwikkeld en staat ook in het buitenland in hoog aan zien. Niettemin is Amerika steeds ver der gegaan met invoerverboden; na an dere bollen en planten werd in 1926 ook de invoer van narcisbollen verbo den. Spr. betoogt het ongemotiveerde van het beweerde besmettingsgevaar door schildluis, enz. Er zouden wel an dere methoden zijn om dat gevaar te gen te gaan; een methode als Ame rika toepast, gebruikt men nergens an- ders. Basten ook anuere landen die me thode toe, dan zou het uitwisselen van pianten onmogelijk worden. Het is nood FEUILLETON. Mr. Harpui- bood met koele beleefd heid den laatsten een stoel" en zeide: „Deze heer is een' vriend van Mr. Flamstead, en is door zijn vriend uit- genoodigd eenige inlichtingen in te winnen aangaande den tegenwoordi- gen stand van zaken van het bank roet." Mi-. Screw Pepper wierp eén blik op Mr. Fox, maakte een deftige bui ging, die door dezen mei een nog def tiger beantwoord werd. t Was duide lijk dat een vriend van Mr. Flamstead, die inlichtingen wenschte te ontvan gen aangaande diens zaken, vooral een vriend die er zoo deftig uitzag en die deze inlichtingen vroeg op een plaats als het kantoor van Mr. Har pur, een zeer onverwachten indruk op hem maakte. „Hij zou zich zeer gelukkig reke nen zeide bij, „dezen heer al de in lichtingen te geven,'die in zijn macht stonden, en hij kon hem reeds dade lijk verzekeren dat het een zeer las tige zaak was „Dat moet ik ook gelooven' viel Mr. Fox hem in de rede, „want zij is nu, zoo ik mij niet bedrieg, reeds vijf jaren in behandeling geweest en is, xoo het schijnt, thans in een zeer ne- teligen toestand, daar het noodzake lijk schijnt geworden te zijn het kas teel te sloopeii en de landerijen per ceelsgewijze te verkoopen. Gij moet al zeer ongelukkig geweest zijn in uwe pogingen om het geheel in massate verkoopen, dat gij tot dezen maatregel gedwongen zijt.-" „Mijn waarde heer" zeide Mr. Pop- per, „zoo ik u al de bezwaren en hin dernissen wilde mededeelen waarmede wij te kampen gehad hebben, zou dat een lang verbaal kunnen worden. Het is inderdaad gelijk gij zeidet, wij zijn ten einde raad, en zullen blijde zijn zoo wij door al de middelen die in on ze macht staan, er zooveel voor krij gen, dat alle kosten goed gemaakt kunnen worden." „Van de andere zijde" hervatte Mr. Fox, „beklaagt zich mijn vriend Flam stead bitter over misbruik van macht; hij verzekert dat de wezenlijke waar de van het landgoed zoo aanzienlijk is, dat er geen reden bestond tiet be stuur er van uit zijn handen te nemen; dat het schandelijk is verwaarloosd, dat men schreeuwend slecht met hem heeft gehandeld, wan dat het goed reeds sedert lang verkocht haa kun nen zijn, zoo men dat ernstig had ge wild, en hij een aanzienlijk overschot zou hebben ontvangen." Mr. Screw Pepper werd bij deze be schuldiging rood van gramschap, maar zich herinnerende waar en in wiens tegenwoordigheid hij was, nam hij een bedaarde houding aan en zei de, alsof hij zich beleedigd achtte: „Dit zeggen bevreemdt mij geenszins mijnheer. De gevolmachtigden en ik hebben veel te lijden van den moedwil en de uitstrooisels van Mr. Flamstead. Evénwel is het niet onnatuurlijk dat iemand, die door eigene onvoorzichtig heid een aanzienlijke bezitting verliest en die, gelijk men-mag veronderstel len, volstrekt niet xiesch was in rijn berekeningen, zeer verstoord is daar over, dat hij alles wat hij op de we reld bezit, gaat verliezen. Geloof mij, geen handeling, hoe ook genaamd, zou zulk een man kunnen bevredigen; maar" voegde liij er bij, „voor mij zei ven en voor mijn mede-gevolmachtig den durf ik gerust verklaren dat wij blijde zullen zijn zoo ons een bod ge daan wordt, aanzienlijk genoeg om de kosten te dekken." „En hoeveel zouden die kosten wel kunnen bedragen?" vroeg Mr. Fox. „Dertig duizend pond." „Dertig duizend pond; en meer.tMr. Screw Pepper dat het landgoed die som niet zou kunnen opbrengen? „Wel zeker zou het die som kunnen opbrengen; maar daar komen bij de gerechtskosten, en al de uitgaven, wel ke gevorderd worden vóór tot den ver koop overgegaan kan worden, en die noodwendig een aanzieniijke som zul len beloopen." „Hoeveel wel?" vroeg Mr. Fox. Mr. Screw Pepper aarzelde. „Laat ons aannemen, zei ten slotte Mr. Fox, dat zij twintig duizend pond bedragen dat zou nog slechts vijftig duizend pond zijn, gelooft gij inder daad dat het landgoed bij verkoop die som niet zou opbrengen, zonder dat men genoodzaakt zijn zou het in per- ceelen te verdeelen. „Ja, dat geloof ik. Ik verzeker u, ctót ons zulk een aanbod nooit gedaan is." „En gij zoudt blijde zijn zoo bet u gedaan wierd?" „Blijde! Wel zeker zouden wij blijde rijnij" zeide Mr. Screw Pepper, zijn vriendelijken en indringenden toon weer aannemende; „maar ik vrees dat wij daarop niet vijf maar tien jaar zul len kunnen wachten. Wij zouden bét bod met hand en tand vasthouden." „Zoo, inderdaad? Welnu" zeide Mr. John Fox, „laat ik u dan zeggen, dat ik kooper ben." „Gij kooper voor vijftig duizend pond?" „Ik" antwoordde Mr. Fox op dezen zelfden toon als de verbaasde /.aakbe derver; „ik voor vijftig duizend pond; dat wil zeggen, ik wil hier op 't oogen blik het landgoed koopen voor dien prijs, zonder het te gaan zien; maar ik maak er de voorwaarde bij, dat geen andere kosten dan.die rechtmatig zijn, zullen worden betaald, en wat er van die som overschiet, uitgekeerd zal wor den aan mijn vriend Mr. Flamstead." „Dat spreekt van zelf" zeide Mr. Harpur. „Natuurlijk" zeide Mr. Screw Pep per, maar blijkbaar eenigszins teleur gesteld. „Maar" liet hij er op volgen, „laat ons eens zien de verkooping is over weinige dagen aangekondigd zou mijnheer niet beter doen die af te wachten; mogelijk kocht nij dan goedkooper." „Mr. Screw Pepper" zeide Harpur ernstig, „dat kan volstrekt niet en is onnoodig. Mijn vriend hier weu9cht liet landgoed in zijn geheel te kotypen. Hij is niet zeker in dat plan te zullen sla^n bij een openbare veiling. Dat zou mijn cliënt niet voegen. Kortom, de zaak is geklonken. Gij hebt een eiscli gedaan, die aangenomen is!" „Wel zeker" zeide Mr. Pepper haas tig, „zoover mij betreft, wel zeker; maar de andere gevolmachtigden mochten er niet eens tevreden mede zijn, dat de veiling niet plaats bad. Ik ben eenigszins verrast. Ik „Mr. Screw Pepper," zeide nu Mr. Harpur nog ernstiger en zelfs met eenige gestrengheid, „wat moet ik denken? Gij verklaart bepaald dat er nooit zulk een bod gedaan i9; aat gij, al wachttet gij vijf of tien jaren, nim mer kondet verwachten dat u zulk een bod zou gedaan worden. Eilievel wat wilt gij dan? Als een man van het vak, zult gij, hoop ik, bedenken wat gij gaat doen. Ik ben getuige dat het landgoed is verkocht en gekuch;. Toen de zaak geregeld en de koop gesloten was, ging Mr. Fox weer naar het logemeent terug. Hij bestelde een keurig middagmaal, waarbij goede portwijn niet vergeten werd. en Mick en hij waren bijzonder vrooliik. 'Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5