Bij Griep of Influenza werken MiJnhardFs Sanapirintableften mede tot een spoedig herstel NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 19 MEI 1926 RECLAME. Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten DAG-AGENDA. Woensdag 19 Mei, 's avonds S uur, Pieterskerk. Kerkconcert van „Sur- sum Corda". Woensdag 19 Mei 's avonds. „Jeruël", Middelstegracht 3 Samenk. Spr. de heer v. d. Horst. Donderdag 20 Mei, 's avonds „Jeruël" Middelstegracht 3, Samenk. Spr. de heer v. d. Horst. Maandag 24 Mei (2e Pinksterdag) 's middags drie uur, Terrein achter de molen aan de Lammermarkt, Open- luchtsamenk. door „Jeruël" (Groenest.) Dinsdag 25 Mei, 's avonds half negen Café-Rest. „In den Vergulden Turk", Breestraat, Mei-vergadering der 3-Oc- tober-Vereeniging. Dinsdag 1 Juni, s middags half vijf. Breestraat 119: Alg. Verg. v. d. Ver. „De Leidsche Buitenschool". De Avond- nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Mei a.s. waarge nomen door de apotheek van de hee- ren G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136 en J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. ding was daardoor tusschen verzen ders en boden ook veel beter geworden. Veel tijd had het bestuur echter nog moeten besteden, niet zoo zeer om de geschillen tusschen bode en verzender, als om die tusschen de bodei* onder ling op te lossen. Dat heeft het bestuur vele onaangename oogenblikken be zorgd. Op dit gebied is nog zoo weinig geregeld, en bij verschillende was wei nig welwillendheid om een redelijks oplossing te aanvaarden. Van groot belang werd ook genoemd dat medegedeeld kon worden, dat de proefdruk van de lijst .van boden en schippers, uit te geven door de Kamer van Koophandel reeds was versche nen. Als de boden een dergelijke uit gave op prijs bleken te stellen, zou deze spoedig te verwachten zijn. De vergadering toonde door een krachtig applaus hare instemming met dit jaarverslag. De voorzitter had er zelfs van ge hoord, dat in dezen tijd zoo veel door de vereeniging gedaan was. Als men zoo alles bij elkaar ziet, moet een ieder constateeren, dat er reeds veel bereikt is, dat zonder een vereeniging er nooit gekomen zou zijn. Het is daarom zoo jammer, dat de collega's niet-leden er niet zijn, dan konden zij hooren, hoe ze de vruchten plukten van den arbeid van anderen, zonder er zelfs ook maar iets aan te willen medewerken. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer Vis uit Alphen aan den Rijn, bleek, dat er een saldo was van f 14, benevens eenige bezittingen. Ook deze ontving applaus voor zijn verslag. De voorzitter dankte de beide hee- ren voor hun werk, waarop de secre taris den voorzitter dank zegde voor zijn leiding, wat de vergadering aan leiding gaf tot krachtig applaus. Verschillende punten werden vervol gens zeer geanimeerd besproken. Zoo o.a. de vraag, of het wenschelijk zou zijn een andere standplaats te hebben. In Gouda, zoo werd medegedeeld, ston den de boden alle onder een groote overkapping, wat een ideaal geacht werd daar het nu zoo uiterst lastig is, bij veel regen de goederen droog te hou den. Opgemerkt werd, dat men thans onder de boomen staat, wat ook reeds veel waard is. Ook kwam daarbij aan de orde de vraag, of het niet wenschelijk zou-zijn alle boden een standplaats te geven, dat is voor de verzenders heel makke lijk. Omtrent beide punten werd beslo ten, vooral omdat het thans nog niet noodig was een beslissing te nemen, het bestuur op te dragen zijn aandacht er op gevestigd te houden-en zoo noo dig door bespreking met de autoritei ten de belangen van de boden te be hartigen. Als de tijd er rijp voor is om een be slissing te nemen, zal er eene bijzon dere vergadering voor bijeen geroe pen worden. Ook kwam in bespreking de moeilijk heid. welke het bestuur had ondervon den bij zijne pogingen om de bepalin gen van het reglement steeds te doen nakomen. Het komt nog maar al te veel voor, dat een bode of schipper de goederen, welke duidelijk voor een ander bestemd zijn, medeneemt. De on derlinge oneenigheid is daardoor nog veel te groot. Een korte tijd is het vrij goed gegaan, maar den laatsten tijd is het euvel veel erger geworden. Voor vele gevallen moet de oorzaak gezocht worden in het onvolledig adresseeren door den afzender. Zoowel op de colli als op de vrachtbrief be hoort de naam van den bedoelden bo de vermeld te worden. Ook werd nog zeer veel hinder on dervónden van de verzenders, die hun ne goederen laat ter verzending aan bieden. Daardoor wordt het niet moge lijk op tijd te vertrekken en de goede ren, van degenen, die tijdig hunne goe deren aan den wagen hebben bezorgd, op tijd te bestellen. Ook kunnen de goe deren niet op volgorde opgeladen wor den. Besloten werd een schrijven te rich ten aan de verzenders, om aan deze wenschen der boden tegemoet te komen Van de zijde der gasten werd nog me degedeeld, dat er pogingen in het werk gesteld zullen worden om ook de klach ten, welke de boden hebben, onder de aandacht vap belanghebbenden te brengen. Wat de onderlinge oneenigheid be treft, dit is precies eender als voorheen onder de middenstanders. Vroeger zag men ook daar in elkander slechts de las tige concurrent. Door de midden- standsvereenigingen is -er veel meer onderlinge waardeering gekomen en kwam tevens de middenstand op hoo- ger peil. Dat gaat met de boden even zoo. Vooral als dan tevens de vereeni ging voortgaat successen te boeken als in het laatste jaar, is het succes verze kerd. Als het peil va nden stancl der boden omhoog gaat, hebben in de eer- te plaats de boden zelf daar voordeel van, maar vervolgens ook de midden standers-verzenders. Na levendige bespreking nam ver volgens de vergadering het besluit om bij voorkomende gelegenheid gerechte lijk op te treden tegen een bode, die on rechtmatig goederen, voor een anderen bode of schipper bestemd, meeneemt. Voorts werden naast het bestuur nog drie commisarissen benoemd, die mede zullen hebben toe te zien, dat de bepalingen van het reglement nageko men worden. Als zoodanig werden benoemd de heeren Binnendijk, van Rijnsburg; Van der Bent,Katwijk aan Zee en Rijs- dam, Katwijk aan Zee. Besloten werd ook nog aan de ondu* nemers van autobusdiensten een schrij ven te richten met het verzoek niet meer toe te laten ,dat de auobusb.v stuurders goederen voor eigen reke ning in de bus gaan vervoeren. De heer Berk sprak onder instem ming der vergadering nogmaals den wensch uit, dat de lijst der boden en schippers spoedig zou verschijnen. De voorzitter zegde ten slotte toe, dat nu deze vergadering zoo goed was geslaagd, er.meer vergaderingen ge houden zullen worden. Vakschool voor Meisjes. De bekende school van de Vereeni ging „Huishoud- en Industrieschool voor Leiden en Omstreken" stond gis termiddag, ter gelegenheid van het eindigen sommiger cursussen voor de ouders der leerlingen ter bezichtiging open, waarbij tevens een tentoonstel ling werd gehouden van het door de cursisten, vervaardigde werk. Reeds meermalen vonden wij aan leiding over deze inrichting aan het Rapenburg iets mede te deelen, o.m. bij de laatste uitbreiding, tl ie van veel beteekenis blijkt te zijn ge weest. Voor die het eventueel nog niet we ten zij medegedeeld, dat deze school is gesplitst in een Lager en een Mid delbaar gedeelte. Het eerste is toegankelijk voor meis jes, die van de lagere school komen; het andere voor meisjes die op zijn minst M.U.L.O. of H.B.S. 3 j. cursus hebben genoten, doch liefst die in het bezit zijn van het einddiploma H.B.S. 5 j. c. De leerlingen in het Lager gedeelte genieten eerst een jaar voorbereidend onderwijs, waarna zij beslissen kun nen of zij verder voor de huishoud- dan wel voor de z.g. naaivakken wen schen te worden opgeleid. Die van het Middelbaar gedeelte kunnen binnen twee leerjaren een di ploma als huishoudkundige hebben bereikt, of doorgaan om zich in de lin gerie-vakken te bekwamen. Ten slotte bestaat voor alle belang stellende vrouwen en meisjes de gele genheid om- aan de school losse cur sussen te volgen in alle vakken, die op het leerplan voorkomen. Behalve dat voor costunvère, hulp in de huishouding, huishoudkundige wordt, opgeleid, worden nog speciale cursussen gegeven in teeltenen, in in maken en in z'ekenvoeding van welke laatste twee vooral veel is te verwach ten En naast dit alles zal in Septem ber a s. nog een cursus aanvangen in kinderverzorging. Ook hiervan zal wel een dankbaar gebruik worden ge maakt. ^oor de tentoonstelling was gister middag teel belangstelling. Een der eerste bezoeksters was de echtgcnoote van den burgemeester. Mevr. de Gijse- laarViruly. De verschillende afdeelingen zagen er nu bijzonder interessant uit, door dat de geheele inrichting „in vol be drijf" was gebracht. Behalve dat in de wasch- naai- en strijkafdeeb'ngen veel knap werk te bewonderen viel, trok ook de Deensche keuken, een van de allernieuwste afdeelingen, waar de leerlingen ieder voor zich een comple te serie kooktoestellen voor haar reke- nine- hebben, zeer de aandacht. De bezoeksters toonden zich dan ook over het onderwiis zeer voldaan, en daarmede ook over de leid;ng van Mej. Bolleman v. d.*Veen. die aan het hoofd staat van de zich nog steeds uitbreidende inrichting. Burgerlijke stnzid. Jan Albert, zoon van B. Riel en M. Brinks. Adriana Hendrika, dochter van H. Penseel en A. Prins. Hendrica Jacoba d. v. J. B. Hendriksen en A.v. d. Tang Anna Maria, d.v. J. Stikvoort en A. Verwey. Jopie, d.v. J. J. Vos en J. M. Goddijru Hermanns, z.v. H. T. Bey en H. Reijken. Alberfcus Wilhelmus, z.v. J. Pijnacker en M. P. v. Kins. Marcus, z.v. M. de Wekker en A. W. S. Muhlen jacobus, z.v. P. J. v. d. Linden en M. Vervoort. Arie, z.v. J. G. Weer was: en A. Hoogstad. Kathe Lotte, d.v. J. L. F.bért en M. 0. Stock. Maria Theresia Joha., d.v. L. H. Mulder en J. M. v Kerkhof. Gerard, z.v. H. J. v. Staden en E. J. W. Harting. Willem, z.v. J. W Swaak en D. v. d. Boogaara. Catharina, d.v. F. v. Dissel en C. Verbiest. Mar cus Johannes, z.v. A. Zaalberg en D. Smit. Petrus, z.v. J. H. Dijkstra en* G. M. Pauk. Andries, z.v. A. v. d Zeeuw en C. Hammaart. Gerrit, z.v. N. Ra- vensbergen en M. Terreehorst. Jacques, z.v. A. J. Weber en H. Frese. Janna, d.v. P. J. J. Metscher en J. Dreef. Wil lem Fred. Johs., z.v. H. Nieuwenburt en H. M. v. d. Zalm. Klazina, d.v. C Dreef en G. C. Braschoven. Johanna, d.v. N. van der Linden en J. Sloots. A- gatha, d.v. A. v. Zeist en J. R. Wal- laart. Harmina Joha. Carolina, d.v. W. Trossel en M. G. K. Struber. Izaac, z.v. I. Selier en A. Selier. Huig, z.v. L. v. Durjn en G. Schaap. Martina Johanna 'Corna., d.v. S. J. Bakker en Cl M Ha- braken. Petronella, d.v: C. L. Wortman en J. M. Willems. Sara Maria Wilha., d.v. W. D. Delfos en C. Lares. Catha rina Maria, d.v. W. F. Verver en M. M. de Keizer. Aart, z.v. D. Beekman en J. F. L. Spierenburg. Ondertrouwd: J. Ck J. de Swart, jm. 26 jaar en A. C. A. Westerholt, jd. 29 jaar. A. Vlaardingerbroek, jpi. 26 jaar en G. Nibbelink, jd. 24 jaar. W. W. v. Dam, j.m. 24 jaar en F. W. Buurman j.d. 21 jaar. J. Passchier j.m. 24 iaar en J. M. Rietkerk j.d. 24 j. A. de Boer j.m. 34 jaar 'en C. v. Kla veren j.d. 31 jaar.'J. P. A. M. van d. Staak j.m. 25 jaar en C. A. Lager- berg j.d. 21 jaar. G. J. Boter j.m. 23 jaar en A. Scharloo j.d. 25 jaar. H. J. Slewe j.m. 28 jaar en J. C. Dirkse j.d. 24 jaar. J. W. Serlie j.m. 24 jaar en M. M. Hollemans j.d. 21 jaar. J. Dijkstra j.m. 32 jaar en M. v. Drrjgele j.d. 28 jaar. B. J. de Wit, j.m. 27 jaar en A. M. Noppe, j.d. 27 jaar. P. de Haas j.m. 26 jaar en M. J. v. d. Putten j.d. 22 jaar. Overleden: A. v. KlaverenKorswa- gen, vrouw 54. jaar. L.. A. Righart van Gelder, man 64' jaar. K. Ligtvoec, zn. 1 maand. G. Bergman, wedr. 76 jaar. J. Oudshoorn, man 57 jaar. A. v.iNier- op, m. 63 jaar. S. R. LocherHeij- koop wede. 70 jaar. J. Lavenkel dert, vr. 52 jaar. B. Nieboer, zoon 21 jaar. A. P. Uliers, dr. 59 jaar. H. Net ten, m. 41 jaar. J. C. klei'niioutLigfc- voet, vr. 51 jaar. P. J. J. Nagtegaal zn. 3 weken. M. TrompMeeuwesteeg vr. 43 jaar. M. J. v. d. Kwartel, dr. 79 jaar. G. v. lilburg, m. 41 jaar. De heer H. P. M. Bosman zal naar Ned. Indië worden uitgezonden als on derwijzer 2e klasse bij Europeesch La ger Onderwijs. Ofschoon aan den heer W. Brakel met ingang van 1 Juni eervol ontslag is verleend als concierge van het raad huis, zal hij deze functie nog eenigo weken nadien blijven vervullen, aan gezien de heer Bey de eerste weken nog niet in staat is om zijn functie te aanvaarden. Vanmiddag omstreeks 1 uur is er een begin van -brand ontstaan in de Wasch- en Strijkinrichting van- de Wed. van Velzen aan de Buitenrust straat 5. Eenig waschgoed, dat hij een kachel om te drogen hing, is n.l. in brand geraakt. De bewoners hebben den brand zelf met een;ge emmers water gebluscht. De inmiddels verschenen 'brandweer behoefde geen dienst te doen. bij het P. B. berust, meende dit college tegen deze verbinding bezwaar te moe ten maken. Bezuiniging op het leger. „Het Centrum" verneemt uit militai re kaderkringen, dat de Minister van Oorlog eerstdaags voorstellen zal in dienen, waarbij aanmerkelijke bezui nigingen op het leger zullen worden verkregen door reorganisatie. Opleiding Serrj.-Majoor Instructeur. Naar gemeld wordt, ligt het in het voornemen van den Minister van Oor log in den winter 1926/1927 voor ser geanten en wachtmeesters, aangesteld in het jaar. 1924, die nog niet de ge schiktheid bezitten voor den rang van sergeant-majoor (opperwachtmeester) instructeur, de gelegenheid open te stellen 0111 tot dien rang te worden op geleid. De weeldebelasting. We hebben reeds vroeger gemeld, dat de belasting op weelde-voorwer- pen in het nieuwe wetsvoorstel zal ge heven worden bij de bron, dat is voor het binnenlandsch product bij het ver laten van de fabriek, voor het huiten- landsch product aan cle grens. Tot op zekere hoogte zal het tarief ook protectionistisch werken. „Het Volk" verneemt, dat van de binnenl. producten 10 pet., van de buitenland- sche producten 12 pet. belasting zal moeten worden betaald. Om te voorkomen, dat de exporteur van buitenlandsche weelde-artikelen in Holland van de Indische markt zou worden verdrongen "door den expor teur uit de landen van oorsprong, is bepaald, dat de 12 pet. op export-goede ren weer wordt teruggestort. Het wetsontwerp zonder de artikelen is reeds bij den Raad van State; Je eindredactie van de artikelen moet binnen eenige dagen gereed komen. Embargo op de Bollen in de V. S. Het departement van Landbouw heeft naar uit New-York gemeld wordt embargo gelegd op Nederlandsche nar cis-bollen, aanvoerend, dat de bollen van Nederlandsche herkomst planten ziekten in Amerika verspreiden. Van Nederlandsche zijde is beweerd, dat dit embargo slechts uitgevaardigd is ter bescherming der Amerikaansche bollenkweekers. Het departement van Landbouw zal nu een onderzoek instellen, heide par tijen hooren en de wenschelijkheid overwegen van een algemeene quaran taine tusschen alle staten tegen de overbrenging van bollenpest" van den eenen staat naar den anderen. BUITENLAND. Gemeentelijke Aankondigingen Raadscammissiën. De burgemeester van Leiden, Gelet op art. 54 der Gemeentewet; Brengt ter algemeene kennis dat de Gemeenteraad, in zijne zitting van 17 Mei j.l. heeft benoemd: tot lid van de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest": den heer Th. B. J. Wilmer. Leiden, 19 Mei 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris Bouw bijzondere school. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis: a. dat de Raad dier gemeente in zijn vergadering van den 17en dezer beslo ten heeft medewerking te verleen en aan het bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en m.u.l.o. op Ge reformeerden grondslag tot de stich ting van een schoolgebouw, bestemd voor gewoon lager onderwijs, aan de Javastraat. hoek Driftstraat. 1). dat binnen dertig vrije dagen te rekenen van heden af. ieder ingeze tene en het schoolbestuur van dit be sluit bij Gedeputeerde Staten der pro- v'ncie Zuid-Holland in beroep kan1 komen. Leiden, den 19en Mei 1926. N C DE GTJSELAAR, Burgem. VAN STRTJEN, Secretaris menstellen van het kabinet heeft aap» vaard. Hij' zeide een regeering te wil len, die de spiegel zou zij'a van een geest van eendracht, zoncDr welke al le pogingen tot mislukking' zijn. ge doemd.. Het eenig doel van de nieuwe regee ring meet zijn: het financieel herstel van het land. Fraifcqui heeft hem zon der voorbehoud zijn medewerking toe gezegd. 1 Jaspar verklaarde nog, dat hij' voor zag, dat de regeering aan het parle ment de noodige volmacht zal moeten vragen om spoedig en doeltreffend maatregelen te «nemen eru bezuinigin gen te doen, die door den toestand worden vereiscnt. In officeu e kringen verwacht men, dat in de nieuwe regeering zitting zul len hébben dnè conservatieve Katho lieken: Jaspar, de Broqueville en Hou- tart, een Katholiek-Vlaamsohe demo craat Van Dievoet, vier socialisten: .Vandervelde, Huysmans, Anseele en iWauters en twee liberalen Hymansi en Francqui. NA DE POOLSCHE REVOLUTIE De gevechten. Volgens de laatste opgaven om trent de gevechten te Warschau zijn er 35b dooden gevallen, waaronder 140 soldaten en 27 officieren.. Van 43 lijken is de Identiteit nog niet vast- festeld. Het aantal gewonden gaat de 000 te boven. De beslissende strijd met medewer king van de troepen uit Posen heelt Vrijdag plaats gehad. Pilsoedski zelf heeft de voorbereiding tot de bestor ming van het Belvedere-paleis in de gevechtslinie geleid. Verscheidene van de mooiste gebou wen van het nieuwe Warschau in Ujaxdowski-Siraat zijn door het ge-, xschutvuur beschadigd vóór dat van de Belvedère" in plaats van de presi- dentsvlag een wit tafellaken geheschen werd. Bij het begin van den strijd werd het bevel gegeven, dat alle vensters gesloten moesten wordenGepantser de auto's gingen vervolgens door de straten om 111 de open gebleven ven sters te schieten. He: vliègerbombardement heeft zwa re schade aan geoouwen tojgemaent. A.s. D.nsdag presidentsverkiezing. De PooLc.ie Nanpnale vergaderi ig is voor 2o Mei bijeengeroepen ten einde over te gaan tot de verkiezing van een nieuwen staatspresident.. Het verluidt, dat Filsoedsk* zalf de meesje kansen heeft tot staatspresident .e worden gekozen. Na de verkiezing van den staats president zal door de rechterzijde vah den landdag worden voorgemeld den staatspresident de bevoegdaeid te ver- ieenen het parlement te ombinden. Dit voorstei zal met de daarvoor noodige meeraerneid van tweederde worden aanvaard, daar ook de linkerzijde er voor zal stemmen. DE ANGST VOOR DEN FRANC. Wat te doen? 'Allo Fransclie bladen, groote en kiel ne, blijven zich met de gestadige da ling van den franc bezig houden. Ze zoeken alle naar een middel om hem uit financieele moeilijkheden te doen geraken, en ieder meent op zijn beurt het gevonden te hebben. De „Quoti- dien" begint moedeloos te worden en schrijft: v Men zeide: Het budget moet worden ingekrompen. Het budget werd inge krompen; de franc daalt. Men zeider Men moet het met Amerika over de schulden eens worden. Men werd het eens; de franc daalt. Men zeide: Men moet den indruk geven van een be paalde ministerieele stabiliteit. De Ka merleden gingen naar huis; de franc daalt. Men zeide. Er dient een vrijwil lige inschrijving te worden geopend. Men opende haar; ijle franc daalt. Men zeide: het ligt aan de algemeene sta king in Engeland. De staking eindig de; de franc daalt Wat zal men morgen zeggen. Tot 'dusver keerden alle omstandigheden zich tegen den franc, zelfs die. welke logisch gesproken, hem moesten op heffen. Welke waarborg is er dat deze beweging tot stilstand komt? _BINNENLAND.__ Set zevende leerjaar. Het hoofdbestuur van de yereeni- ging Volksonderwijs" heeft aan de Koningin een adres gezonden, waarin het er op wijst, dat, nu de leerverplich ting tot zes jaar is beperkt, duizenden jongens en meisjes, in t bijzonder ten plattelande, na 'hun 12de jaar geen ge legenheid tot het ontvangen van eenig onderwijs meer hebben. Voorts herinnert adressant er aan, dat Regeering en Volksvertegenwoor diging moeilijk Hmvcr de verantwoor delijkheid kunnen dragen voor liet groote hiaat tusschen het oogenblik waarop plm. 12-jarige jongens en meis jes de lagere school verlaten en den leeftijd van toelating tot den arbeid in fabrieken en werkplaatsen. Daar adressant bovendien het dalen van het peil van ons onderwijs bene den dat in de ons omringende landen ifoor de toekomst van ons volk* als zeer bedenkelijk beschouwt, verzoekt hij de regeering dringend de wet van 30 J uni 1924 wat betreft de artikelen I, II en III waarbij de invoering van het verplicht 7de leerjaar tot 1 Januari 1930 is uitge steld en de leerverplichting tot zes jaar is beperkt, in te trekken. Uit de S. D. A. P. Naar „Het Volk" mededeelt werden jm de jongstleden Zaterdag gehouden bestuursvergadering der S. D. A. P. o.m. besprekingen gevoerd over het Ontwapeningscongres en de betooging op 18 en 19 September a.s. Voorts vermeldt het blad, dat beslo ten werd tot het instellen van een commissie ter bestudeering onzer hu welijkswetgeving. Uitgenoodigd zullen worden om hierin zitting te nemen de leden mr. Donker, mevr. S. Groeneweg, mr. M. Mendels, mevr. C. Pothuis Smit, mej. mr. E. Ribbius Peletier, W. H.' Vliegen en F. M. Wibaut. Met het oog op de Eerste Kamerver kiezingen werd besloten Zondag 13 Ju ni a.s. te Amsterdam den Partijraad bijeen te roepen. De van verschillende kanten geop perde bezwaren ^gen de vereeniging V an de functie van Gedeputeerde van Zuid-Holland en hét lidmaatschap der Tweede Kamer door den heer J. H. Schaper werden besproken. Daar beide functies gezien de woonplaats van den heer Schaper en de plaats, waar beide functies worden uitgeoefend behoorlijk door hem kunnen worden vervuld en de beslis sing in dezen volgens congresbes luit DE VOORBEREIDENDE ONTWAPE NINGSCONFERENTIE. Jhr. Loudon iot voorzitter benoemd. Nadat de voorbereidend ontwape ningsconferentie door den secretaris generaal was geopend, sLelde Lord Ce cil voor om Paul Boncour, die. reeds het Raadscomité voor de ontwapening presideerde, tot voorzitter te benoe men. Boncour meende, dat Framcrijk teveel in het on-lwapeningsvraagstuk geïnteresseerd was om het presidium te kunnen aanvaarden. Boncour stelde Jhr. Loudon voor, die in de Derde commissie der Assemblee zijn sporen op ontwapeningsgebied verdiend had. Dit voorstel werd gesteund door I-a- lië, Japan, de Vereeiiigde Staten en Engeland, Demarinus (Itaiië) stelue Cobian (Spanje; als vice-voorzittei voor. Gibson verzocht de cpmmHsie 0111 Buero (Urugay) tot tweede vice- voorzitter te benoemen. De verkiezing van jhr. Louion tot voorzatter en Cobian en Buero tot yice- voorzitters werd met acclamatie aan genomen. Jhr. Loudon verklaarde ge heel onvoorbereid te zijn en dankte voor de eer'Nederland door deze keuze bewezen. Algemeene beschouwingen. De gisteiea-namHciag ge .ouden zit ting van de voorbereidende ontwape nt ngsconfe. eniie was gewijd aan alge meene beschouwmgen over de taak der conferentie. Lurd Robert Cec.l Gibson en anderen voerden er het woord over de opvattingen hunner resp. regeeringen. De aigemeene discussies waren in hoofdzaak nierdoor belangrijk, da. uit de verklaring van den Ameri'kaan- schen gedelegeerde Gibson scnijnc te volgen, dat Amerika zich niet langer er tegen verzet, dat het geheele ont- wapenmgsvraags.uk, dus o Jk de vloo:- beperking, te Genève zal worden be handeld. Voorts bleek dat in het veelomstre den vraagstuk van de betrekkingen tusschen bewapening-beperking en de potentieele ooriogat-rkte der verschil lende landen nog geen overeen stemming- tusschen Frankrijk en Italië eenerzijds en Engeland anderzijds is bereikt. Het is mogelijk, dat de commissie reeds spoedig uiteengaat, na opdrach ten gegeven te hebben aan subcommis sies. DE BELGISCHE CRISIS. Jaspar aanvaardt de opdracht. Na aTioop van de gister gehouden Kamerzitting deelde Jaspar mede. dat de opdracht van den Koning tot sa-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2