MODE-RUBRIEK 1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 MEI 1926 LE BIOSCOOPWET. Nu het ontwerp-Biosc'oopwet ook door de Eerste Kamer is aangenomen, laten wij een overzicht van de voor naamste bepalingen hier volgen: Bij verordening kan de gemeente raad onder goedkeuring der regeering bepalen, dat vergunningen tot oprich ting van een bioscoop slechts met in achtneming van voorschriften, in de verordening gesteld, zullen worden verleend. Daarbij wordt een gemeente bevoegd tot bezoekverbod voor wie jonger zijn dan achttien jaar. Ten aan zien van voorstellingen, uitsluitend toegankelijk voor wie ouder dan acht tien jaar zijn, zullen de gemeentelijke voorschriften nakeuring van de films en keuring van de bioscoop-reclames mogen inhouden. B. en W. zenden een waarschuwing aan den bioscoophouder, indien deze zijn verpichtingen niet nakomt of in dien de bioscoop niet voldpet aan de gestelde eischen van veiligheid, ge zondheid en zedelijkheid. Wanneer aan de waarschuwing niet Wordt vol daan of wanneer binnen vijf jaren op nieuw een waarschuwing gezonden moet worden, gunnen B. en W. de bios coopvergunning voor ten hoogste zes maapden schorsen. Zij; kunnen de vergunning intrekken om twee redenen. De eerste is, dat zich omstandigheden voordoen, op grond waarvan, indien zij vroeger bekend of te duchten waren geweest, de vergun ning zou zijn geweigerd. De tweede is, dat blijkt, dat binnen vijf jaren na waarschuwing of schorsing opnieuw termen zouden bestaan voor het een of het ander. Voor het rijk wordt een centrale keu ringscommissie ingesteld, welker sa mensteling, taak, enz worden geregeid bij algemeenen maatregel van bestuur In het openbaar mogen alleen ^ilms worden vertoond, voov zoover de ren traie commissie ze, als niet in strijd met de goede zeden of de openbare 01- de, heeft toegelaten. Films, die vertoond worden ook voor wie jonger zijn dan achttien jaar, moe ten bijzonderlijk met het oog daarop worden gekeurd. Dat wil zeggen: zij worden gekeurd met betrekking tot kinderen beneden veertidn jaar èn met betrekking tot jongelui tusschen veer tien en achttien jaar. Die keuringen vinden plaats volgens den maatstaf van wat voor ieder van deze beide groepen toelaatbaar is. In elke gemeente, waar regelmatig openbare bioscoopvoorstellingen wor den gegeven, benoemen B. en W. een plaatselijke commissie van toezicht op de bioscopen, waarvan samenstelling, taak, enz. weder bij algemeenen maat regel van bestuur worden geregeld en die B. en W. zal adviseeren bij beschik kingen op verzoeken om vergunning bij schorsing en intrekking van een vergunning enz. Vereenigingen, die blijkens haar sta tuten zich bestrijding van de bioscoop gevaren ten doel stellen, kunnen dooi den minister, als zoodanig worden er kend. De bioscoophouder, die zich on der toezicht van zoo een vereeniging stelt, mag uitsluitend de door haar toegelaten films vertoonen. De verhouding tusschen de centrale commissie, de plaatselijke commissies van toezicht en de erkende vereenigin gen wordt bij algemeenen maatregel van bestuur geregeld". BINNENLAND^ Z. K. H. Prins Hendrik. Prins Hendrik is Donderdagavond laat van Het Loo te 's-Gravenhage aan gekomen in verband met Roode-Kruis- aangelegenheden. Zondagochtend keert de Prins naar Het Loo terug, na heden gelijk reeds aangekondigd, de jaarlijk- sche bijeenkomst van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem te hebben bijgewoond. De Prins heeft gisteren telegrafisch van zijn belangstelling doen blijken bij den 80sten verjaardag van mr. Cort van der Linden. De Prins is voornemens Zondag 23 Mei, eersten Pinksterdag, te Maas tricht tegenwoordig te zijn bij de ont hulling van het monument voor dé tij dens den oorlog in Nederland overle den Fransche vluchtelingen. De naweeën van den watersnoot^. Men schrijft ons uit Blerick aan de „Maasbode".- Ruim vier maanden is het geleden, dat Limburg, Noord-Brabant en een gedeelte van Gelderland kennis heb ben gemaakt met den noodtoestand, veroorzaakt door den watersnood Jan. 1926. Op verschillende plaatsen werden commissies gevormd tot leniging van den eersten nood, taxateurs werden benoemd, om de aangerichte schade op te nemen en ter kennis te brengen van het centraal-comité te Amsterdam dat de uit te keeren vergoeding indivi dueel zou bepalen. 'Mocht in enkele plaatsen de uitkeering der ver goeding reeds hebben plaats gehad, an dere plaatsen wachten nog steeds op de dingen die komen zullen, zoo o.a. ook de inwoners van Blerick, welke door de waterramp zwaar bezocht werden. Het ergste is echter, dat ook op he den de waterramp zich nog danig doet gevoelen, vooral bij de winkeliers. Er is haast geen winkelier in het door het Maaswater overstroomde gedeelte te vinden, die ook na den watersnood, tot zelfs op heden toe, gevrijwaard is geworden voor bederf van verschillen de artikelen. Winkeliers die handel drijven in tabak, sigaren en sigaretten, komen meermalen tot de ontdekkina. De drie bovenstaande jurkjes zijn modellen, geschikt voor alle kinderen. De kleertjes han gen losjes om de kindérs heen en hinderen hen niet bij hun be egingen. De tijd van strakke aangesloten en lange jurken is voor bij. En dit is prettig, niet alleen voor de kleine draagsters van deze kleeding, maar ook voor de moeders, diehaar kinders zoo graag aar dig voor den dag willen laten komen. Zij kun nen nu voor weinig geld de kleertjes zelf maken en vermaken en zien dan na geen te langen arbeid een verrassend resultaat. Het eerste kindje, fig. 9, heeft een rose voile- stof jurkje aan. Het smokwerk is met koren- blauw D. M. C. garen gewerkt, ook de roosjes op de flapjes en op de platte plooien van het rokje. Dit jurkje kon men eveneens van mous selino, flanel en ook van zijde maken. Het is van al deze stoffen verbazend aardig. Patroon voor kinderen van 2 tot 4 jaar. Het tweede meisje heeft een katoenen -crêpe jurkje aan. (Zie afb. 10). Van gebloem d e crêpe zijn de omslagjes, het kraagje, de zakjes en de das gemaakt. De das valt uit een groot knoopsgat, dat in het voorpand gemaakt is. Patroon voor kinderen van 7 tot 9 jaar. Het derde kindje (fig. 11) heeft een jurkje van rose en gestreepte zéphir aan. De mouw tjes en de hals zijn namelijk met de g o- streepte zéphir getooid. Het strikje en het aangezette rokgedeelle zijn eveneens daarvan. Patroon voor kinderen van 4 tot 6 jaar. De -patronen van de kinderkleeding sijn. verkrijgbaar bij ome mode-redactrice Mej. Greta Stein, Corn. Kruseman- straat 51 III, Amsterdam, tegen betaling van 0£5. dat goederen, betrekkelijk pas inge kocht, door de vochtigheid van het huis, waar het water misschien een meter of meer gestaan heeft, totaal be dorven zijn; eerst worden de goederen vochtig, terwijl bij opdroging blijkt, dat zij na dat procédé, wegens muf heid niet meer zijn te verkoopen. Hetzelfde geval doet zich voor bij kruidenierswaren. Zelfs manufacturen zijn niet gevrijwaard, de verschillende stoffen, welke niet te hoog zijn ge- plaats, beschimmelen. Zoo ziet men dus, dat ook maanden na den wa tersnood het leed nog niet gelsden is. Doch niet alleen de winkeliers, doch ook de particulieren ondervinden de stroppen. Direct na de catastrofe had den de verschillende bewoners het be hang van de muren verwijderd, om op die wijze de muren spoediger te doen drogen. Velen dachten, dat deze mu ren, na een droogtijd van drie maan den voldoende opgedroogd zouden zijn om weer het behang te kunneVi aan brengen, doch bespeuren een veertien dagen of drie weken na het behangen beschimmeling. Anderen komen tot de ontdekking, dat verzakkingen van gangvloeren en huisvloeren nu eerst plaats hebben De gevolgen van den watersnood doen zich dan ook nog duchtig gevoelen. Nederlandsch Jongelingsverbond. Het Ned. Jongelingsverbond kwam Woensdag en Donderdag in „Musis Sacrum' te Arnhem in algemeene ver gadering bijeen. In de bijeenkomst van Woensdag nam het bestuur een voorstel over van de afd. Scheveningen, waarin het Bondsbestuur wordt uitgenoodigd om een commissie te benoemen, die zal rapporteeren omtrent de mogelijkheid van een evenredige vertegenwoordi ging der provinciën in het Bondsbe stuur. In de avondvergadering werden drie sectie-samenkomsten gehouden. De Donderdag ving aan met een sa menkomst in de Groote Kerk, waarin Ds. A. B. te Winkel, predikant te 's-Gravenhage, voorging. Daarna werd in Musis Sacrum on der leiding van Ds. P. Veen de eigen lijke jaarvergadering gehouden. In zijn openingsrede betoogde de voorzitter, na den burgemeester van Arnhem en andere autoriteiten ver welkomd te hebben, dat het Verbond niet als' middel gebruikt wordt om e-r- bepaald doel te bereiken. Het wil slechts uitdragen den Naam van Jezus Christus. Het Verbond is niet on-ker- kelijk in dien zin, dat het van de kerk zou afvoeren, het tegendeel is waar en blijkt telkens weer. Het Verbond staat op den bodem van het reveil, dit blijkt ook uit het jaarverslag, dat te IJel- singfors door den Wereldbond zal wor den uitgebracht en waarin o.a. staat, dat deze Wereldbond allerminst het standpunt inneemt de kerk niet noo- dig te hebben. Komende tot den arbeid van het voorbije jaar, wees spreker op IicT werk van den heer Grijns onder jonge lui, die het Verbond niet bereikt en op opening van het zomerhuisconfe rentieoord, de „Ernst Sillem-hoeve". Dit nieuwe werk doe echter nooit ver slappen den arbeid, die voor cje hand Hert in a* vereoninjzlng zelf. Ieder ee bruike de middelen die hij heeft op eigen terrein. Na nog de beteekenis van de We reldconferentie te Helsingfors te heb. ben uiteengezet, eindigde de voorzit ter met een opwekking om met jong» kracht de oude taak te volbrengen. De bestuursleden ds. P. Veen J Sparreboom, D. Jacobs, W. Hoge weg en F. Abbringh werden herkozen. Jhr. Van Citters, Burgemeester De Monchy en de hr. Van Löl en Seis spra ken hierna de vergadering toe. In de middagsamenkomst hield ir. C. D. Grijns een rede over „Eenige grootestads-typen". Een spreekkoor „De Poort" trok ten zeerste de belangstelling. Het slotwoord werd gesproken dooi den heer H. Gordeau Jr. Na afloop van den Boifclsdag werden eenige excursies gemaakt. 's Avonds e-af de afdeeling Arnhem een feestelijke samenkomst. Ds. A. Adriani, van Baam trad als spreker op Uit het Sociale Leven. Uit de mijnindustrie. In een Donderdagge Heerlen gehou den buitengewoon congres van den Al- gem. Ned. Mijnwerkersbond werd be sloten bij de overige mijnwerkersbon den erop aan te dringen een krachtige actie te voeren voor de herovering van den zes-urendag op Zaterdag, tot het benoemen van een commissie, die de mogelijkheid van reorganisatie van het mijnbedrijf moet onderzoeken, en om uitbreiding der bevoegdheden en betere rechtspositie der arbeiderscon troleurs. Landarbeidersstaking. De landarbeidersstaking is Woensdag geproclameerd voor Zevenbergschen Hoek en Lange weg; te Zevenbergen slechts gedeeltelijk aangezien een 26- tal landbouwers het contract hebben o nderteekend. Tot heden heeft alles een kalm verloop, dank zij het toezicht van een versterkte politie-macht (rijks- en gemeentepolitie). „Roosje". Gelukkig dat je weer ter bent, meisje. \Vat heb je ge scheeld? Ni its erg hoor, dar je noa niet zoj e? - /eel zin in schrijven had jat Zj> een eigende keer wel betei zijn, houp ik. „Grassprietje". Ook al ziek geweest, n nu weer beter en toch vrjj van schooi .aar ik geloof, dat jij liever naar school iaat, dan dat je tnuis moet blijven, t niet? „Reseda en Rozeknopje". 'k Wil het A bewaren, maar het duurt nog een .loeien tijd lioor. vinden juliie niet? Ja r waren veel kinderen vrij, dien dag. u ipuk he, zoo'n familieportret. Wat i ..eseda blij zijn, want het is nu toch gauw Rinksteren. „.Moeders Meisje". Ja hoor, dat vind ik een mooi rapport. Zoo, vindt je het prettig, dat je Fransch krijgt? Doe dan maar goed je best, want als je iets pret 'ioj vindt ,dan gaat het meestal goed ook. Dus je vindt het verhaal mooi? Dat is préttig. Bij gelegenheid zal ik oom Pelix bedanken. Lindebloesem is toen niet siek? „Klaproos en Batavier". Gelukkig $at het met Klaproos haar oom goed gaat hè? 'tls maar te hopen dat het goed weer is voor het zangconcours. O ja, gaan jullie er heen? Vertel mij dan volgende week maar ee.is of hit mooi was. „Junior". Dank voor je raadsels. Ik hoop ze te gebruiken. Nee, het is nog niets geen Meiweer. En 't ziet er niet mooi uit voor Hemelvaartsdag; maai misschien valt het nog vjfel mee. "W et- licht maak je zelf ook nog onverwaents een uitstapje. „Hessie"» Zoo, was je niet erg goed Ons Babbelhoekje =sö Beste jongens en meisjes, Als gewoonlijk begin ik maar weer met if briefjes. Dit maal is het eerst nan de beurt „Blondine". Wat vind ik dat lief ven "C. om mij zoomaar te vragen, „niet om een lnekje, maar heelemaal", zooals je schreef. Als ik ook meer tijd had, deed ik het zeker, want ik houd erg veel van kinderen, moet je weten, van kleine zoowel als groote kinderen hoor. Maar als ik op de fiets nog eens die kant uitkom, dan geloof ik zeker, dat ig je eens op kom zoeken. „Vergeet mij jiietje". Dat had een heel ernstig ongeluk kunnen worden he', Gelukkig, dat het zoo goed is afgeloo pen. Ja, zjjn die weer beter? Wordt het al wat minder met de mazelenzVken op school? „Pionier". Dus dat had ik Toch niet mis he? Heb je een prettigen tjjd ge had? Zoo, vond je de raadsels niet moei- llijk? Dat is ook niet noodhr. vindt ie wel? tuintje. ga je er inzetten? Zeg, kun je al lm; eren ook.'Dat is handig hoor. Ja, gas dan maar goed op, dat het dier tje er niet bij kan. Wat is het voor een vogel? „Anemoon". Zoo, dat duurt nog een poosje eer dat rapport komt. Vindt Je net prettig op school? Ben je nog uit geweest Donderdag, of niet? „Wilgenkatje". Ja, dien meester ken ik wel. Leuk he, dat je een feestje krjjgt? Volgende week hoor ik zeker wel, of het prettig is geweest Nee, 't nog wat koud. Is die meester nu weer beter? „Zwartje en Blondie". Als je weer naar Zwartje mag, wil je haar dan van mg groeten èn ze spoedige beterschap wenschen? En vertel je mij volgende week dan hoe het met haar is? Ik" vind het erg lief van je Blondje, dat ik bloe men bn je mag komen halen, maar weet je, ik heb heusch geen tijd om naar je- toe te komen. Anders deed ik het vast hoor. Gezellig he, zoo met Moeder al leen thuis. Ja, vond. je het verhaal mooi? De oplossingen van de vorige week zijn: 1. De appel valt niet ver van den stam. Onderdeelen: An, Appel, Vel, Pet, Vin, Ed, Dat, Mast, Varen. 2. De heerlijke Meimaand is daar. Onderdeelen: Kei, Mijlen, Ada, Meei Es, Draak, Heide. 3. Koekoek. 4. De meester kan het woord „niet" -chrijven en lezen. 5- Brand. 6. Gang-es, Ganges. f En hier volgen de nieuwe raadsels. i. Ingez. door Hessie. Mijn geheel bestaat uit 29 letters en is een spreekwoord. 4. 25. 17 is een boom. 1. 19. 2 leeft in het water. 18. 13. 14. 11 is een schadelijk dier. 7. 26. 23. 19 is een meisjesnaam. 3- 1. 18 is een afgekorte jongens naam. 6. 5. 27 is een' steen. 9- 10. 8 is een m?isjesnaain. 15. 22. 16. 2. 29 is een visch. 11. 12. 19. 2 is niet breed. Een bewoner van Zeeland noemt men een 24. 28. 28. 20. 21. 2. Ingez. doof Junior. De naam van een afsluiting en van een bergplaats vormen samen den naam van een vuursnuwenden berg. Welke zijn dat? 3. Ingez. door Moeders Meisje. Beide Vind. Leert Wie Iets Mate Beide 4. Ingez. door Boschviooltje. Verborgen plaatsnamen. Deze winkelier aoet in chemicaliën en verfwaren. Denk je, dat deze artsenij genezen Hij ving oesters en mosselen. Ingezonden door Tommy. Welke visch kan zwemmen in het mgekeerde van zijn naam? Ziezoo jongelui, 'k wensch jullie veel succes met je raadsels, 'k Geloof niet, dat je ze erg moeilijk zult vintien. Nu eindig ik maar weer met vele hartelijke groeten aan al mijn neefjes en nichtjes van je tante FRANCIEN. Ga je graag naar school, of vind jé het wel prettig zoo'n paar daagjes 'thuia Dank voor je raadsels. 'nLeus werKje wel hè, om zelf raadsels te maken?' „Sneeuwklokje". 'kWas best tevre den met je briefje, hoor meisje. Dat duurt van jou ook nog lang hoor. Is het schoolportret goed uitgevallen? Vind je het knikkeren een prettig ppel? Pret tig he, zoo'n extra vrije dag. „Moeders Jongste". Aaruig he, zoo'n span duiven? Ze zullen wel erg aan je wennen, als jij ze altijd eten geelt. \vai zal het een aardig gezicht zpn, al die kleine kuikentjes. Dus je hebt ook «1 plichten thuis he? Dat is w.-l goed. u-u wen je _er vroeg aan. „Heidebloempje", 't Was geen mooi weer he, met Hemelvaartsdag, je kou zeker niet uit. Maar je moet maar dea ken, ie was de eenige niet. Ja. 't blgl- lang koud dit jaar. Zoo, vond je het mooi. Nu, we zullen hopen, dat wé weer gauw een ander krijgen. Is de schoon maak haast klaar? S. en C. W. Ja zeker had ik jullie ge mist. Zoo, dus dat is de reden. Natuur lijk, al die dingen die je mjj opnoemde, moeten voorgaan, 'k Ben big, dat juliie prettige herinneringen aan de Babner hoek houden, 'k Wensch jullie wederkee rig veel goeds op je verderen levens weg, en neem nu afscheid met vele groeten. „Boschviooltje". Gelukkig, dat je been vooruitgaat en je weer loopen kunt al gaat het nog wat moeilijk. Prettig he, dat je met het Engelsch zoo goed over weg kunt, vooral, al3 het je later zoo goed te pas kan komen. Ja, dat is wel leuk he, planten zoeken voor de plant- kundeles. Dank voor je bijdragen. „Waterlelie". Leuk he, zoo'n eigen Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERfKA LIJN. KKINDERDIJK. San Francisco n. R'dam, pass 12 Corve. SPAARNDAM, New Orleans n.. R' dam. 12 v. Havana. NIEUW AMSTERDAM R'dam n. New York, 13 v. Hal fax. RIJNDAM, R'dam n. New York 12 v. Boulogne. LOCHKA1RINE, Vancouver n. P*- dam, 13 v. Cristobal. MAYLAND, R'cam n. Norfolk 13 te Antwerpen.. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JAN P. COEN, uitr., 12 te Sabang. JOHAN DE WITT, thuisr.. 13 v. Co lombo. KANGEAN, thuisr., 14 te Suez. REMBRANDT, uitr., 14 v. Suez. RIOUW uitr., 14 te Sabang. ROEPAT, thuisr., 14 v. Port Said. GROT1US, uitr., 12 v. Suez. KANGEAN, thuisr., 14 te Suez. KARIMOEN, uitr., 12 v. Genua. PRINS DER NEDERLANDEN uitr 12 v. Southampton. SINGKEP, thuisr.., 13 te Antwerpen, SOEMBA, uitr., 12 te Padang. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. GE L RIA. thuicr.. 14 v. Southampton FLANDRIA, uitr.., pass. 14 Oues- sant. MAASLAND, uitr., 14 te Rio Ja- naro.' ORANIA, 14 v. A dam te B.-Ayres. WATERLAND, uitr.. pa.s. 24 Ouo»- sant. ROTTERDAMSCHE LLOTD. MODTOKERTO thuisr.. 13 v. Co- lombo. KEkiOSONO, uitr., 14 te Soera- baja.. INSULINDE, thuisr., 14 v. Cowea. DIEMBER, 14 v. Batavia te R'dam. TERNATE, thuisr., p. 14 Gibraltar. TABANAN, thuisr., p. 12 Perim. TAPANOELI, thuisr 13 v. Pa lang. TAM BORA, uitr., 13 te Marseille. KEDOE, uitr., p. 13 Point de Galle. JACATRA, uitr., p. 13 Gibraltar. HOLLAND-AFRIK A-LIJN. BILLITON, uitr., 12 te Loretuo Mar ques.. JAor-KSFONTEIN, uitr.., 13 te Ant werpen... KLIPFONTEIN, 12 v.. Rott. te Ham burg. Rit. f FONTEIN, 13 v. Delagoabaai' te Port Natal.. SALE1ER, thuisr., 13 V. Genua.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7