CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTiE-PRUS 7de JAARGANG ZATERDAG 15 MEI 1926 NUMMER 1822 ABONNEMENTSPRIJS Ld Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oit nummer bestaat nft TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Gaat dan heen! BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Het moet voor de verbaasde discipe len, toen zij op den Olijfberg liun ver heerlijkten Heiland en Koning na staarden, een eigenaardige gewaar wording zijn geweest, toen hunne ge dachten en dat nog wel door Engelen, werden teruggeleid van den hemel naar de aarde. Wij zouden, 't anders hebben ver wacht en gedaan. Wij zouden veeleer hebben verwacht een opwekking tot de discipelen om hunne harten op te heffen tot den he mel, waar Christus was, om te medi- teeren over de beteekenis van deze hemelvaart en zich uitsluitend bezig te houden met de dingen die boven zijn. Maar de Engelen doen het anders. Terwijl de jongeren daar staan, ver baasd en verslagen, worden zii door de Engelen teruggeroepen tot dé werke lijkheid, tot de aarde en het aardsche leven. Wat staat, gij en ziet op naar den hemel? Het is als een terugslag op het woord .van den-Heiland, kort voor zijn verscheiden tot de discipelen gespro ken, oin terug te keeren naar Jeruza lem en daar de vervulling vai* de be lofte des Vaders te verwachten en dan heen te gaan en te prediken het Evan gelie dés Koninkrijks. Gaat henen in de geheele wereldI Dit woord is nog niet in het vergeet boek geraakt. Het heeft ontelbaren zendingsrede- naars stof geleverd voor een opwek kende rede om de zendingsactie te prikkelen en de gemeente de noodza kelijkheid' der evangeliebediening op het hart te binden. En zeker niet ten onrechte. Dit woord is het zendingsbevel bij uitne mendheid. Maar daarmede is de beteekenis van dit woord niet uitgeput. Het bevat niét alleen een bevel om zending te drijven, om de blijde bood schap des heiis te brengen „alle den volcke" maar het bevat ook een richt snoer voor heel het leven en voor allo levensopenbaring. Gaat dan heen. Predikt bet Evan gelie! Dit bevel klemt ook voor het gebied van het Onderwijs, voor het staatkun dige leven en niet het minst ook voor de sociale verhoudingen. En als het hemelvaartsfeest en de prediking van het hemelvaartsevan- gelie eenige beteekenis heeft, dan zal de vrucht daarvan gezien moeten wor den niet alleen in het geestelijke leven maar op ieder levensterrein. Opnieuw is weer tot ons gekomen de ernstige roepstem om 's Heeren heiige ordinantiën, weer vast te zetten, 't volk ten baat. Wij hebben Zijne getuigen te zijn; den eisch van het Evangelie des Ko ninklijks te laten hooren voor alle le vensverhoudingen, het licht van het Evangelie te laten schijnen over alle vraagstukken, die het menschelijk le ven beroeren. De hemelvaart des Heeren roept ons om te arbeiden, prikkelt tot activiteit. Wij mogen en moéten met de disci pelen toeven op den Olijfberg om daar' in stille aanbidding op te zien tot den verheerlijkten Heiland, die door God uitermate werd verhoogd en Wien ge geven werd een naam welke boven al len naam is, maar-dan keeren we ook weer terug om te leeren en te onder houden alles wat Jezus geboden heeft, om in woord en wandel te prediken het Evangelie. Zoo behoort het te zijn. Zoo luidt het goddelijk bevel. Maar wat zien we daarvan in de practijk? O ja, de Kerk is gelukkig nog wel in eere, de evangelisatie mag zich in veler belangstelling verheugen en een toespraak over het zendingsbevel wordt nog wel met belangstelling en met instemming gevolgd. Maar hoe weinig komen wij er vaak toe om de volle consequentie van het hemelvaartsevangelie te aanvaarden. Om te prediken het Evangelie door zelf voor de eischen van het Evange lie, in het gezin, in de school, in de maatschappij en in den staat onvoor waardelijk te buigen. Om te leeren en te onderhouden alles wat Jezus gebo den heeft. Was dit wel het geval, welk een ge heel ander beeld zou ons leven vertoo- nen. Welk een belangstelling zou er dan zijn voor de christelijke school. Wat zou dan gevoeld worden de on misbaarheid van de Christelijke pers. Wat zouden de maatschappelijke verhoudingen veranderen, de sociale ellende verminderen. Welk een meeleven zou er zijn in den staatkundigen strijd onzer dagen en hoe zou de noodzakelijkheid ook van dezen arbeid worden gevoeld. Daarom: Gaat dan heen. Predikt het Evangeliel V Onze vakbeweging. Welk een onwaardeerbaren zegen wij ontvingen in onze Christelijke vak beweging, is ook dezer dagen weer gebleken Van het Nationaal Arbeidssecreta riaat was een voorstel ontvangen om een gezamenlijke steunbeweging voor de Engelsche arbeiders te beginnen. Het antwoord van het Christelijk- Nationaal Vakverbond luidde echter beslist afwijzend. „Het kan u bekend zijn, aldus het antwoord, dat een solidariteitsstaking, zooals deze thans door de Engelsche arbeidersbeweging wordt toegepast, door 'ons principieel als strijdmiddel wordt verworpen. Het neerleggen van den arbeid hij werkgevers, waarmede de arbeiders geen conflict hebben, ach ten wij een ontoelaatbare strijdme- thcde. Het wapen -der solidariteitsstaking aan te grijpen, speciaal in de vitale bedrijven als het Spoorwegbedrijf, het Transportwezen, de Electriciteitswer- ken, enz. enz. waardoor het geheele economische leven kan worden ont wricht, en die, als zij enkele dagen duurt, het gansche maatschappelijke leven moet ontredderen, achten wij in strijd met onze beginselen. Indien dit wapen toch wordt gehanteerd, zal dit hem die het gebruikte het scherpst treffen; de arbeidersklasse zal daar van zelf de grootste nadoelen onder vinden. Een optreden als dat van de Typo grafen, werkzaam bij de Daily Mail, heeft allerminst onze instemming. Het goedkeuren van een dergelijk optreden zou toch beteekenen, dat door de ar beidersklasse de vrijheid van drukpers zou mogen worden aangerand. Indien het conflict in Engeland be perkt gebleven was tot de mijnindus trie, had men op de sympathie der Christelijke arbeidersbeweging in ons land mogen rekenen. De loonen zijn dusdanig dat loonsverlaging zeker on rechtvaardig moet worden geacht. Een reorganisatie van het Engelsche mijn wezen is zeker noodzakelijk. De mijn werkers mogen verlangen dat zij niet de dupe worden van de misstanden die te dezen opzichte bestaan. Nu men echter het wapen der soli dariteitsstaking is gaan hanteeren, nu men als middel in den strijd meent maatregelen te mogen toepassen die ten doel hebben opzettelijk het geheele economische leven te desorganiseeren, kunnen wij aan een dergelijke bewe ging onzen steun niet geven, moeten wij integendeel een dergelijk optreden veroordeel en." Dat is duidelijke taal. Aan een revolutionaire actie in wel ken vorm ook, doet het C.N.V. niet mee. Nogeens, welk een zegen is voor ons land de Christelijke Vakbeweging. 'Want het is wel waar dat haar le dental, dank zij de ontrouw en de slap heid van vele Christenen betrekkelijk gering is, maar naar verhouding oe fent zij toch een zeer grooten invloed uit. Meermalen is toch gebleken, dat de Christelijke organisaties de leiding namen en dat het moderne vakver bond noodgedwongen die leiding vol gen moest. De solidariteitsstaking wordt p r i n c i p i e el verworpen. Het beginsel wordt op den voor grond gesteld. De banier hoog gehouden. STADSNIEUWS. HET 40-JARIG BESTAAN DER 3 OCTOBER-VEREENIGING. De Serenade. Neen, het is toch blijkbaar een ern stige vergissing, te meenen of te zeg gen dat de Leidenaar moeilijk ergens is vóór te spannen; dat hij zich niet spoedig voor iets warm maakt. Want waaruit moet het anders verklaard worden, dat in het algemeen een op tocht bij ons Leidsche publiek veel be langstelling vindt en dat ook gister avond weei' ettelijke duizenden op de been waren? Natuurlijk haasten wij ons om even tueel den indruk weg te nemen als zouden wij wat gisteravond gebeurde op een lijn stellen met de eerste min of meer particuliere betooging. Het gold inderdaad een feit, waarbij ieder welmeenend Leidenaar betrokken was waar een bewijs van sympathie werd verwacht voor een vereeniging die nu 40 jaren lang heeft bevorderd, moge lijk niet altijd op een wijze die ieder bevredigde, maar die ongetwijfeld be doeld was om allen te bevredigen, dat de 3de October van elk jaar werd ge wijd aan de herdenking van hetgeen op dien datum om en binnen Leid ens veste heeft plaats gegrepen. Maar dit neemt niet weg, dat een ijskoude volksmentaliteit niet die al- gemeene, prettige, gemoedelijke en nette hulde zou hebben gebracht als waarvan gisteravond de oude grijze burcht getuige was. En mocht zelfs deze gevolgstrekking niet algemeen worden onderschreven, dan zou dit mogelijk nog slechts te meer pleiten voor den invloed van de 3 Oct.-Vereeniging, die de Leidsche vereenigingen op dit gebied zóódanig is voorgegaan, dat zij op het eerste sein klaarstaan om zich van haaraan- genamen plicht te kwijten. De opstelling. Op het ruime plein van de Doelen- kazerne stonden ze weer in een wijden boog opgesteld, vier aan vier. De mu zikanten met mooi opgepoetste instru menten, de vrouwelijke en mannelijke gymnasten, ietwat huiverend van de kille avondlucht die door het wachten gelegenheid kreeg om in de dunnne shirtjes te dringen, maar die er som wijlen ook weer vlug uitgedanst werd dan de zangers, de schutters, de zwemmers, de tooneelisten, de kell- ners, de studenten, de padvinders, de renners op hun racecars, officieele en iiiet-officieefle middenstanders', enz. Net alsof een groote hand plots een greep had gedaan midden uit het Leidsche Vereenigingsleven en het re sultaat zóó maar op het kazerneplein had neergezet. Dat het echter zoo niet was, kon al worden afgeleid uit de geregelde volg orde: het werk van beproefde krach ten als Ir. v. Spall, Wichers Rollandet en andere V.V.V. specials, die hij de 3 Oct. Vereen, de klappen* van de zweep wel hebben geleerd. De - optocht. Terwijl het weer, dat aanvankelijk dreigde, zich goed hield, werd even over negen uur in de volmaakste orde en onder toejuichingen van het samen gestroomde publiek afgemarcheerd. Vooral op de kruispunten, Noord einde en Prinsessekade was het ont zettend vol, en de politie had genoeg te doen met de trams het passeeren mogelijk te maken. Dit was trouwens niet eerst het ge val toen de stoet afmarcheerde. Reeds voordien was het aanrukken van een enkel muziekkorps dat zich naar de Doelenkazerne begaf, voldoeAde om het verkeer in de Breestraat, speciaal in de^ nauwere gedeelten, geheel te stremmen, zoodat de tram maar be rustte in een lijdelijk volgen. In dit geval was het niet zoo erg dat eenige honderden het krantenbericht verge ten waren waarin de route werd aan gegeven, waardoor men wachtenden kon vinden op punten waar „de op tocht" niet van plan was te verschij nen. De belangstelling concentreerde zich vlug genoeg, toen de eerste tonen van de afmarcheerende korpsen in den stoet werden gehoord, en boven de hoofden het grillige licht van wal mende toortsen werd gezien. De stoet maakte een mooi effect bij het licht van de artistiek gekleurde lantaarns en de soms dichter worden de fakkelrook, waar het licht poogde door heen te schitteren. Op den Bnrcht. Na een opgewekten marsch langs Kort Rapenburg, Prinsessekade, Haar lemmerstraat, Hooigracht, Watersteeg Koornbrugsteeg, Brughsteeg, arriveer de het kronkelend gevaarte met zijn vele fantastisch glimmende roode oogen aan de Burght, waar reeds het bestuur der jubileeren^e vereeniging zijn opwachting maakte. Met medewerking van den gérant was ook hier alles prachtig geregeld. Wat vooral een feestelijken indruk maakte was de illuminatie van de mo numentale toegangspoort die de mooie /4ijn in dit oude stukje bouwwerk schit terend deed uitkomen. Ook de binnen plaats was rondom geheel verlicht door vetpotjes, waarin de tallooze lichtjes rusteloos flikkerden. Het was zeer eigenaardig, om, op de Burght staande te zien hoe deze dooi den fantastisch verlichten stoet werd omsingeld, terwijl de deelnemers naar boven klauterden. Voorafgegaan door het bestuur van de V.V.V. marcheer den de groepen naar „binnen" defilee- rende voor het bestuur van de 3 Oct,- Vereeniging, dat met den burgemees ter, den Commissaris van politie en andere autoriteiten bii den opgang stond. Terwijl men voortdurend doormar cheerde vulde zich langzamerhand de geheele ruimte. Toen allen gearriveerd waren en de trompetters van de padvinders „in rust" hadden geblazen, nam de voor zitter van de V. V. V. de heer A. W. Frentzen het woord. Hij gaf uiting aan de vreugde van velen, nu de 3 Oct.ver. die zoon roem rijk verleden heeft, en waarvan nog zooveel is te verwachten, haar 40-jarig bestaan mag vieren. Tegenover de 352 jaren die ons van 1574 scheiden is 40 jaar niet veel, maai- de vergelijking moet dan ook qualitatief zijn en dan is het duidelijk dat het optreden der 3 Oct. Vereen, in menig opzicht van groot belang is geweest. Wij hebben van haar niet alleen genoten, maar ook geleerd; en ons in staat gesteld om den vreemdelingen o, V.V.V.'er, die onze feesten meevierden de beste qualiteiten van onze burgerij te toonen. Zij heeft leiding gegeven aan de herdenking van het feit van 3 Oc tober 1574, en op zulk een wijze dat oud en jong, rijk en arm eraan kon deelnemen. Hierbij wees spr. ook op de goede verhouding met de studen ten, die telkens bleek wanneer de ook voor hun inrichting zoo belangrijke mijlpaal in de Nederlandsche Geschie denis werd herdacht. Ik» heb mij, zoo besloot spr. onthou den van het noemen van namen. Eén uitzondering wil ik maken, en dat is voor den voorz. der 3 Oct.-Ver. den heer W. v. d. Laan, dien ik een krans om de schouders wil hangen en een oorkonde wil aanbieden, vervaardigd door éen enthousiast lid der 3 Oct. Vereeniging. De heel© massa stemde hierop krach tig in met spr.'s driewerf hoera! waar op de muziek inviel met een: lang zal hij (zij) leven. Toen weer stilte geblazen was, be klom de heer v. d. Laan zelf 't trapje naar den omloop, en sprak hij de tal rijke gasten toe. Spr. dankte hartelijk voor dit huldebetoon, vooral de com missie die er leiding aah gaf, doch zei tevens die hulde gaarne te willen terugbrengen op de Leidsche vereeni gingen die de 3 Oct. Vereen, bii het uit voeren van- soms moeilijke plannen nooit in den steek hebben gelaten. Spr. wekte allen op om steeds te ge denken wat mannen als v. d. Werff, van Hout, Douza, Boissot enz. hebben mogen doen voor de stad, en dit te doen door de 3 Oct. Vereen, te steunen door lid te worden, door op 3 Oct. mee te helpen en door trouw op de verga deringen te komen. Ook op die van 25 Mei, waar de luisterrijke viering van het 40-jarig bestaan zal worden be sproken. Ook nu stemde groot en klein weer luid in met spr.'s driewerf hoera voor "de 3 Oct. Vereeniging. Onmiddellijk daarop veranderde een deel van den trans in een stukje schuttersveld-op-3-Octoberavond, want fel ontbrandde het Bengaalsch vuur, gevolgd door het nog fellere schijnsel van een draaiende magnesiumzon dat het terrein van de huldiging in een hel schijnsel plaatste. Het betrof een attentie van de fa. Wed. A. J. Kat. Hoe zou het ook an ders. Deze firma die zelf in Juni a.s. den aanvalligen leeftijd van 100 jaar hoopt te bereiken, heeft hij de 3 Oc- toberfeesten altijd zoo'n bijzondere plaats ingenomen, dat zij niet kon achterblijven bij het feest van haar 40- jarige afneemster. Het was een niet goedkoope, ma^r alleszins geslaagde attentie. En alsof er van fakkelrook en vuur- werksmook geen sprake was, zong men op het terrein uit volle horst en begeleid door de korpsen het Wilhel mus, gevolgd door het beroemde 3 Oc- toberlied. 'tWas kort geweest, maar krachtig, en na het laatste nummer werd ruim te gemaakt voor het bestuur der 3 Oct. Vereeniging, dat zich naar de Graanbeurs begaf om te recepieeren. Groepsgewijze kwamen de Gedepu teerden namens de verschillende ver eenigingen hun gelukwenschen aan bieden, na welke vermoeiende plicht zij het gehemelte" met champagne ver- frisschen mochten. Het bleek dat 40 vereenigingen aan de huldiging hadden deelgenomen, w. o niet minder dan 9 muziekkorpsen, n.l. Christ. Muziek Vereen. „Athalia", Leidsch muziekkorps, Leidsch Politie Muziekgezelschap, Muziekgezelschap der N.Z.H.T.M. Muziekgezelschap P. C. L. R.K. Muziekvereen. „Perosi", Chr Muziekvereen. „Polyhymnia". Harmo nie Orkest T. D. Muziekver. „Werk- mans Wilskracht." Wij bezagen nog even de door den luw J, W. Ydo vervaardigde oorkon de, gebonden in grijzen band met rood lederen rug en hoeken. In een wit sa tijnen veld stmt op de buitenzijde het Leidsche wapen. De bladen van oud-Hollandscb ra pier zijn ftigK/ot m$t cvn - 9tellen om de emblemen vereen, die respectievelijk de koran 1- muziek in het v. d. Werffpark, de ca rillonbespeling en de uibdeeling van haring en wittebrood in beeld brengen Het is een fraai stuk werk, dat den ontwerper eert. De avond werd besloten met een souper in „In den Vergulden Turk." Gemeenteraad. Aan de agenda van de Maandag te houden Raadsvergadering is nog toe Gewone advertentiên por regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel Uriel Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiSn bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 csnt. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Ds. J. Kat, Ned. Herv. PretL te Hoo- geveen overleden. Droevig ongeval te Naarden. De naweeën van den watersnood. Buitenland. Baldwin heeft voorstellen gedaan om in hei mijnconfliet tot een regeling te komen. Men verwacht een spoedige regeling van het mijnconflict. De revolutie in Polen. Warschau in handen van Pilsoedski, gevoegd een voorstel van B. en W. om aan Mej. Prins op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de opleidingsschool aan de Aal markt. Ds. H. Thomas. Door droeve familie-omstandighe den, (overlijden van zijn broer), zal Ds. Thomas morgen niet voorgaan in den dienst des Woords. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelde zal in zijn plaats voor de gemeente optreden Ds. W. F a b er te Hoogeveen. Onze winkelstand. Waar eens de bandenkoning troon dedaar is vandaag bet 39ste fi liaal geopend van den heer S. C r o i - set die op groote schaal handel drijft in parfumerieën, galanterieën, schoon maak- en poetsartikelen, kortom alles wat maar glans en reinheid kan bren gen. Men begrijpt welk pand bedoeld is: Haarlemmerstraat 237, dat nu, wat liet benedengedeelte betreft, geheel omge bouwd, heropend is als het magazijn „Tip-Top". De nieuwe zaak ziet er keurig uit. De heer M. de Tombe Jr., timmerman en aannemer, ontwierp een moderne pui en voor het interieur een nette be timmering. De reine, stofvrije etalage werd gebouwd volgens een nieuwe me thode, n.l. zoo dat de achterwand kan worden weggereden, waardoor men al le voorwerpen in de etalage kan he reiken zonder .moeite en zonder ge vaar dat andere worden beschadigd. De geheele opstand, met vitrines en hangers maakt een uitgebreide exposi tie mogelijk, wat met het oog op de veelsoortigheid in deze branche zeer van pas komt. De betimmering is het werk van den heer Koet; het metselwerk van den heer P. v. d. Kley en de elctrisehe in stallatie van den heer Swaak. Wij wenschen Tip-Top „goede za ken" toe. Het vermenlgvuldlgingscijfer blijft 0.9 Op de begroo.ing is aan opbre .gst van de Plaatselijke Belasting naar het Inkomen geraamd een bedrag van f 1.820.000 en wel tot een bedrag van t 770.000 als opbrengst van het belas tingjaar 1925/26 eti van 11.050.006' als ogbrengst van het belastingjaar 1926- "Wegens inkomstenbelasting over het belastingjaar 1925/26 moet echter krachtens een onlangs genomen be slissing van Geel. Staten op den dienst 1925 worden verantwoord een bedrag van f 1.200.000, zijinde 2/3 gedeelte vaiil de bii' devaststelling van het verme- nigvuldigingöcijfer in Mei 1925 ge raamde opb rengst Intusschen .zal, naar met zekerheid moet worden aangenomen, de op brengst aanzienlijk lager zijn dan aan vankelijk werd geraamd en vermoede lijk niet meer bedragen dan pl.m. 11.600.000. Ten bate van1926 zal dus slechta kunnen worden gebracht f 1.600.000, 11.200.000 ol f IW.OOO. Op 'de rekening 1925 zal moeten won den verantwoord: a.. wegens opbrepgst uit het as- tingjaar 1924/25 de Januari-, ebru- ari- en Maartuitkeeiiu'gen ad f155.555 f465.000.— de verrekeau.rhcring van Augustus 1925 242.252.0L de slotuitkeering van April 1926 226.916.8ft f934 168.90 (bii de begroot :ng geraamd op f V'OOOO), t>. WC opb ren. uit hei belas tingjaar l'j'.'j/ 26 2 ge i dfl| bij de vaststelling vau het vermenigvul- digingsciifer geraamde opbrengst ad 11.800.000 ol f l.'JOü.ÓOU (bij de be grooting geraamd op f 1.000.060). Op den dienst '25 zal dus f 234.1 8.90, meer worden vei antwoord, dan bij het vaststellen van de beg rooting werd uitgetrokken. Er is dus alle reden om een gedeelte van het vermoedelijk ba tig saldo van den dienst 1925 to. een bedrag van f200.000 op don dienst 1926 over te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1