wal oe bladen zeggen. De lofgevalieia van John Fox NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 11 MEI 1926 TWEEDE BLAD. De Coöperatie niest niet mee. De labour-leiders in Engeland, zegt onze „Rotterdammer" liadden goed gunstig de regeering laten weten, dat zij de voedselvoorziening niet zouden storen. De goede functioneering der daartoe veraischte diensten wilden zij wel in handen nemen. Zoo echt vriendelijk! Eerst het land platleggen en dan toch de bevolking van yoedsel voorzien. Precies als de Duitschers in België na het land on derworpen te hebben, zorgden voor den aanvoer der noodzakelijkste le vensbehoeften. De Engelsche regeering weigerde te recht deze hulp. Zij kende zichzelf den plicht toe de natie te verzorgen, nu eigen landgenooten den honger in zicht riepen. 'Wat den labourleiders nu bijzonder tegenviel, was de houding der groote coöperaties, waarvan Engeland er zoo vele telt. Oorspronkelijk in het leven geroepen als een deel der arbeidersbe weging, op aansporing van Robert Owen, Kingsley en anderen, hadden de stakers gehoopt, dat zij zich naast hen zouden plaatsen. Precies andersom geschiedde. Bijna alle coöperaties blijken de regeering te willen helpen. Gelijk trouwens in den aard van de zen vorm van coöperatie is gelegen. Productie-coöperatie zou zuiver hand aan hand kunnen gaan met een deel der arbeidersbeweging, maar zij komt ras in strijd met gewoon-menschelijke eigenschappen en verkommert dus zoo goed als altijd. En verbruiks-coöpera- tie, welke opneemt, bevordert spoedig een belang, hetwelk niet alleen een klassebelang kan worden genoemd, als in alle landen, behalve dan wel licht in België is gebleken. Zoo kan de groote Engelsche coöpe ratie zich niet op genade of ongenade overgeven aan Cook, den man der mijnwerkers. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Viertal: Te Groningen, J. F. van Duyne te Zaandam, W. A. ten Kate te Vlissingen, C. J. van Paassen te Zutphen en J. A. Raams te Rgswgk. (G.) Beroepen: Te IJhorst-De "Wijk, R. J. Brink te Kimswerd. Te Onderdenaam, J. C. Kars te Termunten. Bedankt Voor Leksmond, Wl. Wes seldgk te Wouterswoude. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Meppel, S. W. Bos te Dokkum en C. v. d. Wloude te Gor- redijk. Bedankt: Voor Rhoon, J. A. Schep te Dronrgp. Voor Bunschoten-Spaken burg, A. W. Seinen te Opperdoes. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Zaandam, B. v. d. iBerg te Helder en W. Vos te Dokkum. Bedankt: Voor 's Gravendeel, J. P. Meijering te Nieuwpoort. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Naar wg vernemen hoopt Ds. O. D. vanNoppen, Zondag 6 Juni, des avonds zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Zwolle. Als Bevestiger hoopt des voprm. op te treden zgn vader, Ds. L. M. van Nop pen van Scheveningen. Dr. J. Thijs te Meppel, die het (beroep naar de Gerei Kerk te Zwolle aannam, hoopt Zondag 6 Juni afscheid te nemen van zgn tegenwoordige ge meente en Zondag 20 Juni d.a.v. zgn in trede te Zwolle te doen. Met een predicatie over Jes. 42 vers 4 heeft Ds. B. Gijzel, gekomen van IJlst, Zondag intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam. Burgemeester de Vlugt woonde de plechtigheid 'bij. Cand. M. van Wijk te Leiden, beroepen Geref. predikant te Oostburg hoopt Zondag 30 Mei a.s. intrede te doen, na bevestigd te zgn door Ds. P. N. Kruijswgk te Vlissingen. FEUILLETON. 35) Zij 'die zeiden dat Michel Shaw een goed oog had op de weduwe West brook, hadden nu kunnen zien dat de ze ook geheel en al op hem verliefd was; zij keek alsof zij hem zóó om den hals zou vliegen, maar zij vatte hem slechts bij beide handen en riep uit: „Michel! Michel! dat heet ik goed gekolfd! Leven alle eerlijke molenaars. „En Michel Shaw bovenal!" riep de kleine Nancy, de tranen van de oogen vegende, of liever ze maar latende vloeien, daar zij ze toch niet weerhou den kon, en tevens lachende. Mr. Flamstead schudde Mick de hand, maar kon geen woord spreken; Mrs. Flamstead. die op den sopha lag te ween en, omringd dóór de andere kinderen, bedankte hem insgelijks met egn blik vol erkentenis. Mrs. West,- brook had zich verwijderd, en kwam terug met het theegoed. Allen hadden zich spoedig om de tafel geschaard, en maakten duizenden plannen voor het. aanschaffen van meubels en voor het verhuizen. Mrs. Westbrook zou den volgenden dag met Mr. Flamstead en Naiffcy het een en ander gaan koo- pon, .wat Mick Shay en Tom Fletcher zich het vecht voorbehielden af te ha len en naar de- nieuwe wonih£ te De Tïieol. School der Geref, Gemeente. Naar de „Stand." verneemt, zal de te openen Tneol. school der Geref. Ge meenten gevestigd worden in, de oude pastorie aer Geref. Gemeente te Rot terdam, waarin het Tweede Kamerlid, Ds. G. H. Kersten woonde, toen hij daar ter stede voor de eerste maal pre dikant was. Ds. G. H. Kersten zal tot Septem ber nog in Ierseke blijven wonen, in serbana met het feit, dat de voor hem nieuw te bouwen pastorie nog jiiet ge reed is. De Kerkelijke Goederen van Amsterdam-Zuid. Naar gemeld wordt, heeft Mr. G. H. A. Grosheide, de advocaat der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid in het kerk verband, zich tot Mr. A. C. C. van Proos djj, advocaat der schismatieke kerk ge richt met een voorstel tot verdeeling der goederen. Het oude voorstel van Mr. van Proosdii, waarbij aan de oor spronkelijke kerk een der twee kerk gebouwen werd afgestaan, terwijl dezen zich verplichtten een gedeelte der schuld evenredig met het aantal leden hunner femeente, over te nemen, is dus blijk- aar afgewezen. Het nieuwe voorstel is, om één der gebouwen, de Schinkelkerk, af te staan terwijl de schismatieken de Parkkerk behouden en f qo.ooo ontvangen ter del ging van de schuld. Dit voorstel zal, naar als zeker wordt aangenomen, door de schismatie ken worden geaccepteerd. Het ligt in hun bedoeling terstond na de over dracht van de Schinkelkerk over te gaan tot het bouwen van een nieuwe kerk. Een rusthuis voor ouden van dagen blijft in het bezit van de groep Geel kerken. Anti-godsdienëfig Congres. Te Moskou is volgens bericht uit Riga een congres geopend van alle „werkers" tegen den Godsdienst, met de bedoe ling, om de methode van den religieu zen strijd te organiseeren. Een van de leiders der communisti sche partij, Yaroslavsky, gaf een over zicht van ae huidige situatie. Hij deel de mede, dat de communistische aan vallen tot nog toe hadden gefaald de gewenschte resultaten op te leveren en aat vele propagandisten in de provincie tot een ontbinding van de „atheïstische kringen" hadden aangespoord, wijl hun agitatie steeds het volk prikkelde. Zij hadden ook met nadruk verklaard, dat de politieke opportuniteit eischte, dat aan dergelijk negatief werk een einde kwam. Hij was voorts van'oordeel, dat deze atheïstische kringen ongelijk hadden en dat het dwaas zou zijn om wijzigingen in de taktiek te brengen, omdat enkele anti-godsdienstige excessen ongewensch te gevolgen hadden gehad. Hij gaf ech ter toe, dat ernstige meeningsverschil- len over dit vraagstuk bestonden. In vele plaatsen was men er wel in ge slaagd het gezag der orthodoxe kerk te ondermijnen, doch het volk had een voudig godsdienstige secten gevormd, waartegen nu de strijd moest worden aangebonden. Het moeilijke Arabisch. De missionaris W. van Rutten C. M. te Beyrouth (Syrië) vertelt in „Het Mis siewerk", hoe liij vooral door den om gang met schoolkinderen de Arabische omgangstaal leerde. .^Tijdens mijn missionarisleven in den Libanon, als 's avonds de volwassenen onderricht kregen, in de kerk, kwamen de kinderen in een lokaaltje bijeen. Door een vluggen jongen liet ik cle gebeden hardop voorzeggen en die hielp me zoo over de grootste spraakhindernissen heen; den een na den ander stelde ik een vraag, gaf hier en daar een korte uitleg, bracht het zelfs tot een ver haaltje, iets waar de kinderen de Oostersche niet het minst zoo. tuk op zijn. Dit verhaaltje liet ik dan door een aer meest gewieksten navertellen. Met welk gevolg? De snuiter gaf het weer op zijn manier, de echt Arabische natuurlijk met nog wat fantasie er bg. Zoo kreeg ik zelf de gepaste woor den en uitdrukkingen te hooren en raak te ook meer vertrouwd met enkele tien tallen'samengestelde werkwoorden. Kin deren werden op die manier mijn beste leermeesters, en het berouwde 'mij niet mij nog kleiner te maken da;i de 'klein ste. Evenmin als de kinderen, moet men brengen. Al die drukte van koopen en heen en weer rijden; het in orde brengen van huis en tuin; de vreugde van de Flamsteads, dien alles goed scheen to bevallen; de gelukkige toekomst, die zij zich uit dit goede begin beloofden; de komst van Mrs. Westbrook en Mick Shay op den volgenden dag, om te zien of er van alles wel voorraad' was, dat alles moeten wij den lezer verzoeken zich voor te stellen. Weinige weken later was elk reeds zóó aan zijn of haar nieuwen stand gewend, alsof zij er reeds jaren in ge leefd hadden. Henry Flamstead, of schoon neerslachtig en afgetrokken, nam zijn betrekking met. oplettend heid waar en tot het meeste genoegen der belanghebbenden. Nancy was een knappe, ijverige huishoudster. Er waren drie kinderen bij de ouders tehuis, die door Nancy werden onderwezen als zij haar huise lijke bezigheden verricht had; den ové rigen tijd brachten zij spelende door of wiedden den tuin. Mrs. Flamstead beterde en de verandering van lucht scheen een zeer gunstige uitwerking op haar gestel te hebben. De andere kinderen waren bij Mrs. Westbrook, en eiken Zondag kwam de geheele familie daar op haar uitdrukkelijke begeerte tezamen, ging ter kerk en werd de dag verder in vreugde door gebracht. George en Betsy kwamen meestal slechts eens in de maand, ook niet bang zijn fouten te maken, hoe „gevaarlijk" dat ook moge zijn. Inplaats van b.v. van camai (werk) is er kans dat men zegt hamal (lamme tje), of amal (hoop) of «jamal (luis). De verdubbeling van sommige letters vor dert ook groote oplettendheid, die let ters moeten dan ook duidelijk herhaald worden. Zoo laat men b.v. alle mede kinkers afzonderlijk hooren in arrabboe dus: ar-rab-boe (de heer). Dat jongens stelen is geen biechtge heim. Aan zoo'n jongen vroeg ik eens: „hoe dikwijls?" .(kam marra?) maar ver gat daarbij de clubbbele r te doen rol len, en de jongen op zijn beurt vroeg me heel verbaasd: „Kam mara?" (hoe veel vrouwen?). „Hoe mooi toch, hoe mooi", zei na mijn eerste catechismusies een oud vrouwtje, en met allerlei Oostersche ge baren van tevredenheid en bewondering legde zij nog meer nadruk op haar woor den. Wie zou zich daarbij niet gevleid en angemoedigd voelen? Terstond ech ter voegde ze er aan toe met een even welsprekend gebaar van spgt: „Hoe jam mer, dat ik er niets van verstaan heb Van haar complimentje viel toch weer iets te leeren, n.l. niet loslaten en me nog ,eens meer toeleggen op een dui delijke uitspraak". Barnabas. De algemeene vergadering van „Bar nabas" vereeniging tot steun va,n nage laten betrekkingen van Chr. onderwij zers in Nederland, zal Dinsdag 25 Mei a.s. om. v.m. 11.30 uur in „Tivoli" te Utrecht gehouden worden. Christ. onderwijs in Indië. Uit het jaarboekje der Chr. Ünderw. Vereeniging in Néd. ïndic blijkt, dat het aantal Chr. Scholen in Ned. Indië in den loop van 192$ toenam met 13 pet, het aantal onderwijzers met 11 pet. en het aantal leerlingen met 12 pet. BINNENLAND. Een ontslagkwesiie. In een gistermiddag gehouden open bare vergadering van de Ged. Staten van Zuid-Holland heeft een punt van behandeling uitgemaakt het onge vraagd eervol ontslag van W, J. de K. onderwijzer aan de o.l.s te Alphen a a n d e n R ij n. Rapporteur was de heer Th. Heu- kels. Deze deelde mede dat het school hoofd en de betrokken inspecteur ge adviseerd hadden, niet dezen onder wijzer, doch een anderen mannelijken onderwijzer, den heer v. B. aan bedoel de school te ontslaan. De gemeente raad heeft de K. ontslagen, wijl v. B. meer akten van bekwaamheid bezit. De hoofdinspecteur acht niet aantoon baar, dat door de beslissing van den Raad onderwijs- en persoonlijke be langen zijn geschaad. De heer mr. A. J. Fokker, advocaat te Leiden, heeft namens appellant de K. een uitvoerige memorie bij Gedep. Staten ingediend en gaf daarvan mon deling een korte toelichting. Uit de stukken is gebleken dat de onderwij zer dien men wenschte te behouden, nog al hardhandig is. Het is bedenke lijk dat vanwege het gemeentebestuur is gerapporteerd, dat er slechts één geval van mishandeling hekend was. De hoofdvraag is echter of de ontsla gene niet in het belang van het onder wijs had moeten zijn gehandhaafd. De hoofdinspecteur is voorts in zijn ad viezen niet juist geweest. Meer waar de hecht spr. aan het oordeel der ou ders die zich aan de Leerplichtwet te houden hebben, en hun kind, ook al is het op söhool mishandeld, opnieuw naar school hebben te zenden. Ook in gemeenten, waar v. B. vroeger onder wijzer was, in Ruurlo en Oude Tonge, is geklaagd over diens hardhandig heid. In het belang van het onderwijs moet gehandhaafd de onderwijzer, in de rapporten omschreven als een flink onderwijzer, die teven,s niet hardhan dig optreedt. Spr. verzoekt Gedep. Staten, in dezen geest te heslissen. De heer H. Salverda, secretaris van de gemeente Alphen aan den Rijn, be riep zich voor zijn gemeentebestuur op de adviezen van den hoofdinspecteur en ,den Onderwijsraad. Het punt der •hardhandigheid van den heer v. B. is aanvankelijk niet, doch eerst later te berde gebracht. Tevoren was er over hardhandigheid van v. B. nog nooit maar George, die een goed wandelaar was, wel eens meer. Mrs. Westbrook bleef altijd de trou we, opbeurende en raadgevende vrien din. Zij was er juist niet over tevre den, dat zij alleen dat was; menig maal barstte zij los in hevige verwij tingen tegen eikeen, die de Flam steads in hun ongeluk scheen te ver geten, en niet meer dachten aan dex vriendschap en genegenheid van vroe gere dagen. Een voorbeeld hiervan mogen wij niet verzwijgen. De bewoners van Dainsby oud kas teel hadden steeds een vriendelijke en gastvrije huisvesting verleend aan de Methodistische leeraars, die in de ka pel kwamen preeken. Maar na het ongeluk dat de familie Flamstead ge troffen had, werd het huis van Mr. Westbrook de gewone verzamelplaats Spoedig bemerkte zij dat sommigen van hen kwamen en gingen zonder veel te vragen naar hun oude vrien den en beschermers. Zij was hierover inwendig zeer verstoord, maar sprak gedurende eenigen tijd daarover tot niemand, en zeide bij zich zelve: „Zij hebben het huis dat hen herbergde, den disch daar zij aan zaten, de hand die hen voedde en den mond die hen welkom heette, vergeten. Nu, gelijk zij handelden, zal ik ook handelen. Past op! ik zal u bij gelegenheid een ies doen geven, en uw geheugen te hulp komen." Deze leeraars waren gewoonlijk jon- een klacht ingekomen. De latere klach ten zijn nog in onderzoek en hebben met dit ontslag niets uit te staan. De heer Ten Cate Brouwer, een der ouders van leerlingen aan de o.l. sch. in kwestie, zeide dat de entourage van deze zaak van veel belang is voor hare beoordeeling. Spr. herinnerde aan een vergadering van de oudercommis sie, waarin over het a.s. ontslag van een der te ontslane onderwijzers werd gesproken. Algemeen waren de ouders van oordeel, dat, moest een der onder wijzers worden ontslag. 1 het van B. moest zijn. Spr. noemde de verklaring van den heer Salverda, dat tevoren nooit klachten over den heer v B. wa ren ingekomen, onjuist. De gezamen lijke ouders hebben in een adres aan den gemeenteraad verzocht, v. B. te ontslaan en niet De K. Dit adres is echter door den gemeenteraad zeer nonchalant behandeld. Spr. ontkende, dat de secretaresse der ouder-commis- sie het feit, dat v. B. als gerefoi'meerd man de belangen van het openbaar on derwijs niet ten volle zou kunnen die nen. sterk naar voren zou hebban ge bracht.* Het gaat om de hardhandig heid van v. B. tegen wien nog onlangs wegens mishandelig een klacht is in gediend. Met andere ouders denkt spr. er sterk over, in strijd met de wet, hun kinderen thuis te houden, als iemand als v. B. gehandhaafd wordt als on derwijzer. De heer W. Goedhart, ook een der bedoelde ouders, klaagde over zijn zoontje door v. B. aangedane mishan delingen. Mr. Fokker verzocht Gedep. Staten bet besluit van den gemeenteraad in kwestie ongedaan te maken. Spr. be twijfelde of de basis waarop het raads besluit rust zuiver is. Spr. drong aan 0$ een nader onderzoek in Alphen van Gedep. Staten. Desgevraagd deelde het hoofd der school, de heer J. de Groot, nog bijzon derheden mede betreffende het opvat ten van diens taak door den heerv. B. Gedep. Staten zullen later hun be slissing laten volgen. Klerken Rijksbelastingen. De Ambtenaar deelt mede, dat do nieuwe salarisregeling der particulie re klerken bij de rijksbelastingen er als volgt uitziet: op 15-jarigen leeftijd in le kl. gemeenten f 240, in de overige gemeenten f228; op 16-jarigen leeftijd resp. f360 en f345; 17 jaar, resp. f480 en f462; 18 jaar resp. f630 en f600; 19 jaar resp. f780 en f750; 20 jaar resp. f 900 en f 864. Bij het bereiken van den 22-jarigen leeftijd wordt, indien min stens 3 jaren dienst is gedaan als par ticulier klerk een verhooging toege kend van resp. f100 en f96, met dien verstande, 'dat deze verhooging slechts wordt genoten gedurende den tijd. dat belanghebbende niet in aanmerking kan komen voor een benoeming tot rijksklerk. De kindertoelage wordt verhoogd tot f 60. Alles heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1925, met uitzon dering van de kindertoelage, die van af 1 Juli 1925 geldt. Zij, die op 31 December 1926 reeds een hooger inkomen hadden, zullen dit behouden. Onze baksteen-industrie bedreigd? Men heeft zich hier' te lande in som mige kringen ongerust gemaakt over een actie van de „Common Brick Ma- nufacteurers Association" den Bonrl van Amerikaansche steenfabrikanten teneinde den invoer van baksteenen in Amerika te beperken. Op grond van betrouwbare inlichtingen, die wij om trent deze kwestie hebben ingewon nen, kunnen wij thans, zegt de Tel., het volgende hierover melden: De buitenlandsche concurrentie is alleen van belang op de markten in de kustplaatsen aan den Atlantischen Oceaan, die in directe scheepsverbin ding met Europa staan waaronder dus wel in de eerste plaats New-York valt. Voor verschepingen naar deze kunstplaatsen kan Europa inderdaad lagere prijzen noteeren dan de Ameri kaansche industrie, gedeeltelijk mede ten.gevolge van de lagere productie kosten, al spelen de, in vergelijking met de spoorwegtarieven voor verzen*- dingen uit het binnenland, lagere ver- schepingskosten mede een rol. Voor de markten in het binnenland is de ge menschen, hulppredikers genoemd, dat is predikers die zich voorbereiden tot een vaste betrekking, óf een soort van menschep die uit liefde voor de zaak, in hunne nabuurschap het lee raarsambt uitoefenen, óf menschen, die verder niets wilden zijn. Deze pre dikers werden meestal naar het platte land gezonden, vooral diegenen welke hun eerste proeven nog moesten doen, en op die wijze door de practijk ver trouwen hij anderen en ondervinding voor zich zeiven verwervende, verlicht ten zij den arbeid der vaste of rond gaande predikers, zoo genoemd omdat zij slechts in ééne bepaalde landstreek werkzaam waren. Velen van die jonge lieden waren, gelijk een groot gedeelte der Methodistische leeraars, personen van weinig opvoeding, spijkermakers, pottebakkers, grofsmeden en dergelij ke uit Belper en meer andere fabrieks steden. Vele zaken moesten zij nog lee ren, en Mrs. Westbrook bleef niet in gebreke hun op menig punt voor te lichten en hen nu vooral ook opmerk zaam te maken op de wijze waarop zij de Flamsteads veronachtzaamden. „Hoe komt het" vroeg zij eens, „dat gij niet meer naar het kasteel gaat?' „Het is in handen der schuldei schers; wij kunnen dat nu niet meer doen." „Ja gij kunt er niet meer eten, drin ken en slapen, maar gij zoüclt er toch heen kunnen gaan, en vragen hoe Mr. Flamstead en zijn vrouw varen." situatie juist omgekeerd en is de Ame rikaansche industrie in het voordeel. Hier is. ten gevolge van de overla- dingskosten en de spoorwegvrachten, concurrentie van Europa vrijwel uit gesloten. De Amerikaansche industrie heeft inderdaad verscheidene pogingen in het werk gesteld, om de Tariefcommls sie er van te doordringen, dat een her ziening van paragraaf 1536 van de Ta- riefwet van 1922 gewenscht is. Deze paragraaf bepaalt, dat de gewone bak steen vrij van rechten naar de Ver- eenigde Staten kan worden ingevoerd, behalve wanneer dit artikel afkom stig is uit landen, die invoerrechten heffen op den Amerikaanschen bak steen. Het artikel staat dus op dez.g. „free list" waarop de clausule van de Tariefwet, welke de Tarief-commissie het recht geeft onder zekere omstan digheden de invoerrechten op artike len. waarvan reeds rechten worden ge heven, te wijzigen (de z.g. „flexible clause") neit van toepassing is. Protectie op het artikel baksteen zou dus alleen te verkrijgen zijn door ge wijzigde wetgeving op dit punt, waar op bij de huidige regeering, niet veel kans bestaat. De Nederlandsche baksteenindus trie behoeft zich dus omtrent de invoe ring van protectionistsche maatrege len niet ongerust te maken. Stortingsformulieren Girodienst. Aan de P.T.T.-ambtenaren is per dienstorder verzocht er aan mede te werken, dat geen stortingsformulieren .worden aangenomen, waarin gaatjes zijn geslagen, zulks in verband met de omstandigheid, dat ten centraal giro- kantore de biljetten na de boeking worden voorzien van een vernietigings merkteeken, hetwelk uit een soortge lijke doorboring bestaat. Indien zich derhalve gaatjes in de van de kantoren ontvangen biljetetn bevinden, geeft dit ten centraal giro- kantore als regel aanleiding tot ver warring, omdat de met de boeking be laste ambtenaren, die tot voorschrift hébben de biljetten voorzien van het vernietigings-merkteeken niet te boe ken, daardoor in twijfel gaan verkee- ren, of de bijschrijving van de be dragen al dan niet mag geschieden. In het algemeen behooren de biljet ten bij de aanbieding geheel onge schonden te zijn. Winstgevende tollen. Het jongste nummer van „Bedrijfs auto" vestigt de aandacht op de twee beruchte tollen tusschen Utrecht en Hilversum, waarvan de een verpacht is voor f7400 per jaar en blijkens tel lingen van den tolbaas opbrengt de som van f28.073.50, waarvan de tol baas f 624 ontvangt. De rest is winst voor den pachter. Dit contract voor 5 jaar gesloten, loopt nog 1 Va jaar. De andere tol, verpacht voor f 7298 per jaar brengt blijkens tellingen op de som van f 18.406.57, de tolbaas krijgt ook f 12 in de week daarvan En nog altijd geldt de gemeentewet zucht Bedrijfsauto dat op een tol slechts een redelijke winst gemaakt mag worden. Is dit niet voldoende re den het tarief dezer tollen zoo spoe dig als doenlijk is te verlagen? GEMENGD NIEUWS. Hoeve afgebra 11 d. Zondag, avond om halt elf ontstond brand in' de hoeve „Klein Molenbeek" bij Ber gen op Zoom, eigenaar de heer M. De brand nam zoo spoedig in omvang toe, dat de brandweer machteloos was Slechts het vee kon worden gered. Huis en schuur gingen totaal in de vlammen op. Verzekering dekt de schade. Motor-ongeval. Zondagmid dag is op de Julianalaan te Overveen de motorrijder P. O. in woeste vaart tegen een boom aangereden. Hij werd tegen den grond geslingerd en be. kwam vrij ernstige kwetsuren aan hoofd borst en heup. Hij is naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht. Branden. Zaterdag ontstond door onbekende oorzaak brand op den zolder van de boerderij van den land bouwer W. Daams gelegen aan de „Wij hebben hem dat in de kapel gevraagd." „Nu, dat is ten minste iets; maar mij dunkt, dat gij beter doen zoudt, zoo gij naar het kasteel gingt en het daar ook deedt. 't Moet niet schijnen dat gij er tegen opziet derwaarts te gaan." Toen de Flamsteads het kasteel ver laten hadden en woonden waar wij zoo even vermeld hebben, zeide Mrs. Westbrook: „Hoe is het! bezoekt gij de Flam steads niet op uwe tochten? Ziet gij Miss Flamstead of Mr. George niet te Derby?" De antwoorden op deze vragen be vielen haar in het geheel niet. Zij wa ren sedert lang niet te Derby geweest; Mr. en Mrs. Flamstead waren haast niet thuis; zij hadden zoo weinig tijd, omdat zij nog op andere plaatsen des Zondagsavonds moesten preeken: dik wijls schoot hun geen tijd over enz. „Mijne jonge vrienden" dacht Mrs. Westbrook, „ik moet zorgen dat gij vrienden in nood niet vergeet. Dat is de weg niet dien ik geloof dat de gods dienst ons aanwijst." Er zouden weldra een plechtige leer rede en bijeenkomst plaats hebben, ter gelegenheid van dé verjaring en inwij ding van de kapel. Daar de milde bij drage van Mr. Flamstead natuurlijk achterwege bleef, was het hoogst nood zakelijk dat er op een andere wijze in de behoeften der kapel werd voorzieü (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5