CHRISTELIJK DAGBLAD voorLETDFN F.N OMSTRFKW I ADVERTENTIE-PRIJS het Communisme in Indië 7d* JAARGANG VRIJDAG 7 MEI 1926 NUMMER 1818 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Oil nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. LEIDSCHE COURANT II. De Regeering teekent den toestand op het eind van 1923 als volgt: „Zoo zien we dus op het eind des jaars de communistische voorgangers op Java werkzaam in dubbele rich ting. Naar den eenen kant in de P.K. I (PerserikaLan Kommunial India of vrij vertaald Indische Communistische Vereeniging.), vervolgen zij hun oor spronkelijke taak, ijverig in woord en geschrift voor het Communisme naar Moskousch program, aankondiging van een hetere wereldorde; in andere banen loopt hun arbeid in de Sarekat Rajat, gericht op verzameling van on tevredenen, van teleurgestelden, niet het minst van de intellectueele werk loozen, een navolging min of meer en een vervanging van de plaatselijke Sarekats Islam. Wie de balans over het afgeloopen Jaar opmaakt moet erkennen, dat de aanhang en invloed der communisten in vele streken gewassen zijn: de klap te Madioen hun toegediend heeft hen opgedreven in grooter en wijder acti viteit. Doch om zuiver te wegen is juiste onderscheiding vereischt tus- schen woord en daad. Het was vroe ger al zaak indachtig te wezen,, dat het communisme hier zijn ware doordrenkte belijders alleen vond onder de enkele Europeesche com munisten en wellicht onder de Inlandsche voormannen, die in Europa in de leer zijn geweest, doch dat voor de groote massa der stadsproletariërs verbetering van ei gen lot en een onbepaald verzet te gen politieke en economische over- keersching hier te lande den hoofdin houd hunner communistische gevoe lens uitmaakten men g^nke aan Darsono's deceptie te Soerabaja; «iie divergentie tusschen leer en leven treedt sedert de verbreiding van de Sarekat Rajat nog scherper aan het licht en men hoede zich die verjongde Sarekats Islam overijld te beschou wen als even zoo vele forten van com munisme. Groote behoedzaamheid zij jetracht in het gebruiken voor Oos- tersche toestanden van Westersche woorden en benamingen: Russisch en A-ziatisch bolsjewisme zijn niet te ver- >enzelvigen, en wie zich in de huidi ge omstandigheden hier te lande communist noemt, is het daarom nog niet. Want het zijn niet de uit Rusland op de lippen overgenomen leerstellingen, die de Sarekat Rajat Ingang doen vinden; maar die volks- vereeniging trèkt, dikwijls zelfs ster ker dan vroeger de Sarekat Islam, omdat bij haar ronduit, in gepeperde taal. uiting wordt gegeven aan ver- Dittering en wantrouwen tegen, aan teleurstelling over de Regeering, het bestuur, de ondernemers, de Wester lingen allen samen, voor zoover ze niet als communist aan de eigen zijde staan omdat de leiders daarmede Ie verwachting wekken, dat zij krach tiger voor de zioh verongelijkt voelen den zullen optreden ook omdat de ze vereeniging een beter geldelijk be leer voert en over meer fondsen be schikt dan vroeger de locale Sare kats Ï9lam. Moet men van de P. K. I. zeggen, lat zij planeert boven de groote mas sa, de Sarekat Rajat staat daar mid den in, zij is gelijk de oude Sarekat Islam als wier opvolgster zij optreedt een brok „Inlandsche beweging", dit maal onder communistisch toezicht, waarin de leiders opkomen voor lagelijksche locale grieven der mas- »a, uiting geven aan hare bezorgd- leden, formuleeren het verzet en de in tevredenheid, die zij in de massa waarnemen. De Sarekat Rajat toont )ok hierin overeenkomst met de Sa- ekat l9lam van vroeger, dat zij vaak jpleeft, waar onrust is of gegriefd- ïeid, van zich laat merken, zoolang lie toestand voortduurt, en vervol- zens weer terugzakt naar latent be staan wanneer de oorzaken der op flikkeringen opgehouden hebben te be «taan." Hiermede had de regeering naar 't >ordeel der beste kenners van de toe- na, id juist geweekend waar het om <aat, Het is wel niet de zuivere Mos- iousche theorie, maar niettemin de litingen van revolutionair verzet on- ler communistische leiding. De heer Cramer moge dan al ge- ijk hebben, dat de communistische ictie op Java (hij doelde hier op de Sarekat Rajat) andersoortig is dan iie van Moskou ook de heer Scheu- •er wees terecht er op, dat de Com munisten zich trachten meester te BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Posigiro 58936 Postbox 20 maken van deze in den grond natio- rialisliscbe stroomingen. Het is gewenscht om hier even dui delijk te maken, het verschil tusschen de Sarekat Islam en de Sarekat Ra jat en het ontstaan der laatste te be lichten. Hoewel taalkundig misschien niet geheel juist, heeft het woord Sarekat in Indië de beteekenis gekregen van ons woord Partij". Men spreekt op politiek terrein van Sarekat en op an der vereenigingsterrein doorgaans v. Perserikatan. De Sarekat Islam was al zoo, zooals hii zich noemde, de Is lamitische Bond, (Partij). Het woord Rajat heeft een beteekenis, die bena derd wordt in onze uitdrukking volks partij maar dan weer in den zin van alle bevolkingsgroepen omvattend. Onder de Rajatters kunnen dan ook evengoed Westerlingen en vreemde Oosterlingen als Inlanders voorkomen Hoewel dit mogelijk een enkele maal het geval zal zijn, bestaan de meeste Sarekat Rajat organisaties toch uit sluitend uit Inlanders. V Het conflict in Engeland. Met gespannen belangstelling volgt heel de wereld het groote arbeidscon flict, dat thans in Engeland is uitge broken en dat ook ver buiten de gren zen van dit land zijn invloed doet go- voelen. Terwijl overal propaganda wordt gemaakt voor de ontwapening en te gen het gebruik van „de wapenen der barbaren" is bier een eet. oorlog uitgebroken die vermoedelijk een onnoemelijk aantal slachtoffers zal maken en waardoor de maatschap pelijke ellende in niet geringe mate zal worden vermeerderd. Deze staking is van temeer beteeke nis omdat zij een politiek karakter draagt. Het eigenlijke conflict heeft betrek king op de mijnen, maar doordat het comité der vakvereenigingen aan de regeering een ultimatum stelde, heeft het een algemeen karakter gekregen. Wenschte de Regeering aan de ge stelde eischen niet te voldoen, dan zou de staking voor de z.g. vitale bedrijver de mijnen, de transportbedrijven, enz. worden afgekondigd. Dat men zich tot deze bedrijven be perkte is louter een kwestie van tac tiek. Daar de noodige grondstoffen en ook de drijfkracht ontbreekt, zullen ook de andere bedrijven moeten vol gen. Het werk ligt dan wel stil, maar de betrokken arbeiders zijn dan geen sta kers, maar werklooZen, die recht heb ben op werkloosheid9uitkeering, waar door zij niet ten la9te van de stakings kassen komen. Omtrent het resultaat van dit con flict valt nog weinig te zeggen, maar de algemeene verwachting is, dat de Regeering het pleit zal winnen. En dat is ook te hopen. De bedoeling is toch geen andere dan de Regeering te dwingen, zich Ic schikken naar de eischen van het vak- vereenigingscongres, een pogen dat niet ten onrechte als een misdadige woeling werd aangemerkt. Wij hebben hier te doen met een re volutionair optreden, waaraan de in vloed van de bolsjewistische leiders wel niet vreemd zal zijn. De Regeering heeft dan ook aange kondigd, dat zij zoo noodig voor dras tische maatregelen niet zal terug deinzen. Het is zeer te hopen, dat de leiders der arbeidersbeweging spoedig tot ue erkenning zullen komen, dat inzonder heid op dit gebied „de wapenen der barbaren" of wil men het barbaarsche wapen van de algemeene staking on gebruikt behoort te blijven. Volkomen terecht heeft toch nie mand minder dan MacDonald er de aandacht op gevestigd, dat een alge meene staking de arme lieden het zwaarst treft, de middenklassen al minder en de rijken het minst van al len, en dat de klasse die zich zal moe ten overgeven, dan ook de arme klas se zal zijn. STADSNIEUWS. Vereeniging van Onderwifzers. (Vervolg). De voorzitter opende de middag vergadering met de mededeeling van den uitslag der bestuursverkiezing (gis teren reeds vermeld.; Na tevens te hebben medegedeeld, dat een telegram was ingekomen van Prof. Mr. Anema, richtte spr. zich tot mevr. Prof. v. E ij sin ga, die zich, bij ongesteldheid van haar echtgenoot, bereid had verklaard om hetgeen deze had willen zeggen over het werk van den Volkenbond, aan de vergadering over te brengen. Wii 'hebben u, aldus spr., in deze laatste 24 uur bewonderd bij uw po gingen om in deze spreekbeurt te voor zien, en, gij geeft onze vrouwen een schoon voorbeeld. Als een blijk van hulde bood spr. "haar een fraai bou quet rozen aan (krachtig applaus.; De spreekster nam haar uitgangs punt in het z.g. scnandaal van Geneve het feit n.l., dat eenige staten van de gelegenheid, oat Dunschland zou wor den toegelaten tot den >/oliceinbonds- raad misoruik maakten om te trachten zichzelf een permanenten zetel te ver overen, en waarvan het gevolg was, dat JJuiischland niet kon worden toe gelaten, dat de conferent.e onverrich- terzake moest uiteengaan, dat Duitsch- land zich, getuige nee DuitschRus sisch tiaciaat, meer naar het Oosten is gaan oriënteer en en dat de sym- patme der buiten den raad staande mogendheden, o.m. van Amen ka voor den v olk-eubond nog oeduidend is ver koeld. Gelukkig zijn de.laatste berichten uit Genève weer gunstiger. Een zeer verblijdend feit is de instelling van commissie van deskundigen voor eco nomische zaïcen, een uit de reeks van gunstige resultaten, die gevolgd zijn op de finaucieeie coinxereiicie die in het najaar van 1920 te Brussel ge houden werd, toen de wereld als net ware bijeenkwam om de balans op te maken. Van hoe groote beteeke nis het werk van den Volk en Don d reeds mocht zijn voor de herstelling van het eoonomiscne leven, blijkt ook wel uit het L-awes-plan, welles com missie, zooals algemeen bekend is, gaarne de voorlichting vroeg van den Volkenbond. De thans geinstallerde commissie heeft den uiaau van Brussel weer op gevat om te beginnen aan een voor ziening van ue economische benoefcea. Veei is er in de eerstkomende pe riode te regelen, zooais de internatio nale rechtspraak, het beheer der oud- Turksche gebieden, de rechten der minderheden, de zorg voor verkeer en volksgezondheid, intellectueele sa menwerkt ig, t e olkenb nd cur us v. onderwijzers te Genève en de inter nationale sociale wetgeving. Men kent het wereldbeeld van een 60-tai op zichzelf staande staten, ieder met hun eigen tarieven, eigen bewape ning, eigen rechtspraak en eigen beias- ling, alien z.g.n. souverein, en met eigen welzijn als het hoogste doel. De wereld, aldus spr.., moet nog, maar heel spoedig, gewennen aan ae gedachte, dat zij door de toegenomen verneersmogelijkheden kleiner is ge worden en dus op een beperkter ge bied in vrede leven moet. Anders zul len wij „ipoedig weer staan voor een wereldoorlog als die van 1914'18. De wereld staat voor een zelfde probleem als indertijd de zeven pro vinciën der Vereenigde Nederlanden, die, met hetzelfde geloof en dezelf de vrijheidsidealen, tot het vormen van één bond werden geroepen.. Met erkenning van valksaard en mentali teit, dient een groote rechtsgemeen schap te worden gesticht, waarvan Ge nève de hoofdstad zijn zal.. Spreekster trad daarna in een be schrijving van de huidige constellatie van "het bureau van den volkenbond, met het groote staatsministerie en daar naast het groote vakministerie, 't inter nationaal arbeidsbureau, waarbij zij gelegenheid vond om de schitterende talenten te laten uitkomen van man nen als Sir Eric Drummond, Prot.. Lorentz, den voorzitter van de com missie voor intellectueele samenwer king; den heer J. Oudegeest en den econoom Dr. Kruller, en te wijzen op den invloed van de jaarlijksch bij een komende assemblee. Spr. besloot met een opwekking, onder de jeugd de liefde aan te kwee ken voor den vrede. Zoodoende zal ook door middel van het vormend la ger onderwijs kunnen worden medege werkt aan het kweeken van een begin van een beschaafde menschheid". Een langdurig, warm applaus ver tolkte de dankbaarheid aer vergade ring voor de schoone, en door mevr. v. Eysinga duidelijk uitgesproken rede De voorzitter dankte mevr. v. Eysinga hartelijk voor haar optreden. Naast onze wenschen voor zijn spoedig herstel, aldus spr., moet ge uw echt- fenoot de boodschap overbrengen dat ij u namens ons moet huldigen voor deze daad (applaus.; Namens de aanwezige inspecteurs, dankte hoofdinspecteur K. Brants daarna voor de uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen. Een ver gadering in Leiden is reeds een at tractie. Door het optreden van' Prof. v. Eysinga beloofde zij een bijzondere attractie te worden, maar nu was het een zeer bijzondere attractie, daar de professorsvrouw het profesorale woord overbracht. Daarom, geen ongeluk zoo groot of er is een groot geluk bij. Wij zullen van deze vergaaering ae rijkste herinneringen meedragen. (warm applaus.) Met een: „vooruit, met God en met eere" liet de voorzitter de dagverga dering uiteengaan. Feestavond. Reeds om 7 uur begon de feestavond die de herdenking van het 40-jarig be staan van de „Vereeniging van Onder wijzers en Onderwijzeressen in de In spectie Leiden" moest besluiten, want een inhoudrijk programma zou wor den verwerkt. De Gehoorzaal was ge- üeel bezet met belangstellenden, wat voor den Inspecteur, den beer Baak, wel een blijde voldoening moet zijn geweest. Deze opende de bijeenkomst met een kort en hartelijk woord van welkom. Onmiddellijk daarop werd het po dium gevuid met de leerlingen der Christelijke kweekschool, om onder leiding van hun leeraar, den heer D. Smiiik een paar mooie liederen ten gehoore te brengen. Deze inzet van den avond is boven allen lof verheven. Wij hébben de grootste waardeering voor wat de heer Smink met zijn jongens en meis jes heelt weten te bereiken, die allen op een leeftijd zijn variëerend van vlak vóór tot na de stemovergang, terwijl bij niemand het orgaan nog vaststaat, noch den vollen omvang heeft be reikt. De heer Smink heeft zich door deze uitvoering doen kennen als een uitstekend zangpaedagoog, die de jon ge stemmen sparend toch mooie dyna mische kleuren in den zang wist te brengen. Heel veel zorg is besteed aan voordracht en declamatie. Dat bleek ai dadelijk uit „Sommernacht" van Niels Gade en nog mooier, nog fijner, nog in niger was „De Vesper" van Beethoven. Hoe teer klonk het „Jubilate, amenl hoe wonderlijk mystiek, als orgelge- ruisch en verre klokkenzangen deed het gedeelte met „bromstem" aan. Als toegift gaven de leerl. nog een geestig door den heer Smink gecompo neerd Recitatief, waarbij den Inspec teur geluk werd gewenscht. Vlak vóór de pauze hoorden we van betzelfde koor nog twee liederen van anderen aard, beide mooie composi ties van Martin Zijderlaan. Het eerste een „Wiegelied", waarvan ons bijzonder trof de fijnverzorgde rhythmiek. En wat hadden de jeugdige zangers zelf een pleizier van t twee de nummer „Van 't Visscherken met zijn geestig gemarkeerde rhythmiek en wat werd het leuk voorgedragen. De heer Smink leidde alles met rustig, weloverwogen artistiek gebaar. Tusschen deze beide afdeelingcn koorzang hoorden we in de eerste plaats boeiende declamatie van Mej. W. Korswagen. Eerst een episch-dra- matiscb fragment uit „Lioba" van Van Eeden. Het trof ons, dat Mej. Korswa gen niet zoo bijzonder luid sprak, maar toch door haar welverzorgde stem- techniek en adembeheerscbing voor heel de groote zaal verstaanbaar was. Veel succes bad zij met bet mooie „Vrede" van Adama van Scheltema en drie sympathieke gedichten van Alice Nahon, terwijl „Een Bof' van Top Naeff wel zeer bijzonder insloeg. Maar dat kon ook niet anders, want op gees tige wijze werd hierin aan onderwijs- menschen duidelijk gemaakt, op wel ke wijze men onrechtvaardig kan zijn tegen een afgetrokken leerling, wiens dwaze antwoorden soms op zeer ver geeflijke omstandigheden berusten. Ook kamermuziek werd ons gege ven. De heer L. v. d. Woude speelde het viool-solo „La Cygne" van Saint Saëns en de beer P. Rink de mooie F-dur- Romance van Beethoven, beide op het klavier begeleid door den beer A. de la Rie. En ten slotte hoorden we uit een piano-kwartet van Schubert nog een Adagio en Rondo, voorgedragen door de heeren Rink, Heering en Van Sluys, terwijl de heer De la Rie weer op zeer muzikale wijze en met rhytbmische gevoeligheid de klavierpartij vertolk te. Na twee uur van dit afwisselend pro gramma genoten te hebben, was een half uur pauze niet onwelkom. Toen wachtte ons de opvoering van het zangspel in 3 deelen voor Solo, Koor en Declamatie: „Die Eiskönigin" een compositie van Victor Hollaendcr. Leerlingen van de Gemeentelijke Kweekschool te Leiden hebben zich onder leiding van den heer J. Oost- veen, bekend door zijn grooten ijver inzake de verheffing van den volks zang, van deze taak gekweten. „Die Eiskönigin" is een aardige fan tasie, spelend in Noorwegen en berus tend op de „Sage van de Ijskoningin' die we even met de woorden van het tekstboekje memoreeren. „Bij het begin van den winter trekt ze door de landen. De natuur valt bij haar verschijning in een op slaap gelijkende verstijving. Hetzelfde lot treft de menschen, die haar kus ontvangen: verstard en machteloos moeten zij haar volgen naar haar rijk van ijs en sneeuw. Daar moeten zij blijven in de macht der koningin, tot eens een onschuldig menachenklnd, Gewone adrertentiSn per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tariei Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adTertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De behandeling van de begroMlng in de Tweede Kamer. De herdenking van het 40-jattg be staan der Vereeniging van Onder wij- zers(essen) in de Inspectie Leiden. Buitenland. De onderhandelingen met de Rif fij nen zijn afgebroken. De Dnitsche Rijksdag heeft het voor stel tot verbeurdverklaring van de ver mogens der vorsten verworpen. Er zal das een referendum gehouden worden De Belgische minister van financiën Janssen is afgetreden. Het einde van het kabinet-Poullet schijnt nabij. De algemeene staking in Engeland duurt onveranderd voort. alle gevaar en verleiding trotseerend, doordringt tot in haar paleis, waar door de betoovering verbreekt, waarin de ongelukkigen gekluisterd liggen, en tevens een einde maakt aan de macht der koningin". Dit algemeen gegeven nu wordt aan de lotgevallen van twee kinderen uit gewerkt. Het is dus zuiver een sprook je en dient ook naar den inhoud als zoodanig beoordeeld te worden. De heer Oostveen heeft geen gemak kelijke taak gehad. Zang en samen zang gaat meestal van actie gepaard en de medespelenden moeten hun aan dacht over versbhillende dingen vcr- deelen ten einde een sluitend geheel te verkrijgen. En on9 dunkt, dat men over het re sultaat redelijk tevreden mag zijn. De uitspraak en de voordracht der Duit- sche verzen was goed verzorgd; de ac tie was levendig; de jongelui waren vol toewijding. Mooie groepen werden gevormd, waarbij vooral de belichting wonderen deed. Met veel bloemen en veel applaus werden de jonge lieden gehuldigd. Toen het spel geëindigd was, stond de voorzitter al weer op het podium, om de jonge menschen, maar niet minder om al degenen dank en hulde te brengen, die hadden medegewerkt aan het instuderen, de regie, het klee- den, enz. Met een woord van dank aan al de aanwezigen voor hun betoonde belangstelling sloot hij den mooicn avond. Benoeming. De heer R Zuidema alhier is met ingang van 1 Sept. benoemd tot Di recteur-Hoofdredacteur v. „De Zeeuw" ons Antirevolutionaire orgaan in Zeoi land. Neemt de heer Zuidema deze benoe ming aan, dan zal opnieuw een vaca ture ontstaan in den Gemeenteraad. Leldsche Burgerwacht. De jaarlijksche Algemeene Vergade ring der Leidsche Burgerwacht zal gehouden worden in een der zalen van 'tNut op Vrijdag 28 Mei des avonds 8 uur. Agendat I. Opening. 2 Notulen der laatste Algemeene Vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag 1925 van den ecre« taris. 5. Jaarverslag 1926 van den pen ningmeester. 6. Verslag Kascommissie 1925. 7. Benoeming Kascommissie 1926. 8.. Benoeming van 2 Bestuursleden! (de heeren A. Bisschop en L. Zitman, moeten aftreden, maar zijn'terstond herkiesbaar..; 9. Mededeelingen betreffende da schietoefeningen te Katwijk. (Deze schietoefeningen beginnen reeds a.s. Zaterdag 15 Mei te b..30 uur op baan 5 en 6). 10. Mededeelingen betreffende het in het najaar officieel te openen schiet lokaal in de M. P.-kazerne. II. Mededeeling be.reflende de Gym! nastiek- en Schermafdeeling. 12. Rondvraag. Na de vergadering uitreiken cfer prijzen van de 1.1. gehouden Schiet wedstrijden mét marga en de Gym nastiek- en Schermwedstrijden op 14 en 21 Med. Posterijen, kantoor te Lelden. Het Postkantoor alhier ver. o ona het volgende mee te deelen: Voorloopig zijn, in verband met de staking, geen poetpakketten naar ot over Engeland toegelaten. Ook per luchtpost kunnen zulke pak ketten niet vervoerd worden. Gerei, gemeente. In de vacature Ds. den Hengst is door de Geref. Gemeen to alhlor beroe pen De. H. KWvH U Veenendud,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1