MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 MEI 1926 de Atjehers stortte zich uit de kam pong op de troep. Kapitein Paris werd aoor een klewangslag doodelijk aan het achterhoofd getroffen. Het had weinig gescheeld of de geheele bri gade was verloren geweest, ware het niet dat twee onverschrokken mare chaussees op het juiste oogenblik el kaar wisten te naderen en rug aan rug staande, met karabijnschoten zulk een slachting onder de aanvallers aanricht ten. dat de bende op de vlucht sloeg. Ook de over gen hebben zich trouwens kranig geweerd. Kapitein A aris is te Tapatoean be graven. De gewonden zijn te Koeta- radja aangekomen. Nader meldt Aneta nog: de aan val vond plaats in den vroegen mor gen van den derden, kort na aanvang van den marsch. Ongeveer veertig man vielen vlak voor den Ingang van kam pong Sapik de brigade onstuimig met klewangs aan. De aanvallers aren afkomstig ui-t Kampong Sapi en Doe rian Ka wan in het landschap Kloeet. De brigade streed schitterend en be haalde een mooi succes, doordat geen enkel geweer verloren ging. Slechts twee ma-i bleven ongewond. De vijand moest afdeinzen en liet twintig dooden achter. De brigade bleef meester van het slagveld. Een .dwangarbeider werd uitgezon den om het landschapshoofd te waar schuwen, dat ongeveer 1 Va uur verder ziek lag, doch dad e. ijk hulp kwam bie den bij het vervoer der dooden en zwaargewonden. In.ussccen verscheen een andere brigade onder een ser geant ter plaatse. Er was een concentrische actie on der kapitein Paris ingezet, met drie 'brigades marechaussees, om Tjoet All, een der gewonde leiders uit Troemon die zich na de ontmoeting met de co lonne van Heerde van de bende had afg.scheden om te genezen, e ar- resteereu. Tjoet Ali was uaartoe uitge weken naar Boven Kloeë:, waar hi] reeds enkele aanhangen had. De colonne-Paris had drie gidsen Onder de gesneuvelde vija idea wei den de zoon van een der gidsen en de broeder van een anderen gids ge vonden. De gidsen werden daarop ge arresteerd. Tjoet Ali zou zed iiie- aan den aan val hebben deelgenomen, doch de in tellectueele leider zijn geweest. De oorzaak is onbekend. Men ver moedt dai deze nieuwe aanval ver band houdt met het door de poeasa gekweekte fanatisme en de ophitsing door Tjoet Ali, terwijl men tevens ver band legt met het geoeurde in Ba kongan, gezien üe Aijenscne men tal.- teit. De bevolking van deze streek is uit het Gajoesche afkomstig. Tijgerplaag in Bengkalis. Uit üengx^is verueenn ae Suma tra Post van een ongekende tijger- fhaag, voornamelijk in ae onderaldee- uig Sir." Door liet aanbrengen van exua hooge ij^erdraadversperringen, poogt meai alcnans de woningen ie be veiligen. Een mislukte rampokpartij. In den nac-rt van 9 xtprn j.i. dron gen vier inlanders een Cnnieescae wa rong op Kemajoran te Batavia bin nen, onder vooiweudsei van ia jak en sigaren te willen koopaa: Plotseling center grepen zij ue geidlaae, -oe.i de politie, die eenige dagen tevoren reeas bij geruchte op de noog«-e was gesteld, binnendrong en een vuurge vecht ontstond. In dit geveent weid de Europeesche hoofdagent De Haan zwaar gewond door een schot in zijn buik, er wijl twee iihandsche rechercheurs schot en steekwonden kregen. De daders wis ten te ontkomen, doch werden later gearresteerd. Beiden waren ernstig ge wond. Nieuwe rubberondernemingen. Er zijn al meeraere Der ionen ge weest over het stichten van nieuwe on dernemingen in het I'a.embangsclie. jWe kunnen thans de serie vervolgen schrijft het Alg. Ind. Dgbl. Naast „Moesi" lag een complex van 3(300 douws, in concessie gegeven aan een kongsie van Neaeilanders.. Die heb ben dit thans verkocht en nu worden er drie ondernemingen ges.icht. Twee van 1000, de derde van ÏOOJ boöws". De eerste twee. van 1000 bouws elk, behooren aan ae Algemeene Belgisch Javasche Cultuur Mij. directie Harri sons and Grosfield. De namen zijn iMelanie Estate en Alice. Tot admini strateur ervan werden benoemd reap, de heeien L. B. Tadic en d' Arnoud, die thans aan den arbeid gaan om een rubberonderneming te stichten. „Melanie" ligt op 30 K.M. afstand van Palembang, aan den grooten weg, die zeer goed berijdbaar is voor auto's. IHet derde stuk van de concessie, 1600 bouws groot, werd verkocht aan een Fransche maatschappij, He: wordt ook een rubberland, aat onder directie te staan van het Adviesbureau voor Landbouwzaken te Bandoeng. Verder deelt men mede, dat het rubberland in het Palembangsche, waarvan de Bandoeng er, de heer A. T. G. Stevels, die vroeger Tapos be heerde, tot administrateur benoemd werd, Tebenau gedoopt is. In de buurt hiervan komen nog twee ondernemin gen, waarvan de bestemming nog niet is uitgemaakt. Voorloopig heeten die Sana en Gloembang. Waar het belastinggeld blijft. IHet „Soer. Hbl." citeert uit een lijst van 65 getypte vel.en, opsom mende verschillende in 's ands mage- zijnen aanwezige over.oJige goederen. Bil S.S. en Mamie i gge wrtoll g 60536 kilo bouten en bij tic S.S. ongeveer 2 -U.Oni) duizenden gróssen nn D. B.O.W.: vele J.i uic.i i dakijzer. Gereedscha pen zijn m d:vc.-: nti gazijnen in leaio aantal overtollig. De japon van afb. 6 wordt vervaardigd van dezelfde zijde, waarmede de mantel gevoerd is, waardoor beide kleedingstukken zeer geschikt als complet gedragen kun nen worden. f De garneering van de japon wordt dan van de traver- stof gemaakt, waarvan de mantel vervaardigd is. Patroon k f 0.65, volgens 96 c.M. gemeten bovenwijdte. Afb. 3 is een deux-Pièces (rok met jumper) ze is van zwarte crêpe de chine. De jabot en het zakje zijn van geruite zijde gemaakt. Patroon k f 0.65, volgens 88 c.M. gemeten bovenwijdte. Afb. 1 is een crème wollen jongenspakje. Met het bij gevoegde randje is dit pakje gegarneerd. Dit randje is gemakkelijk op de stof over te brengen. Men trekt de omtrekken met potlood over op door schijnend papier, b.v. boterhammenpapier, daarna prikt men met een speld op korten afstand gaatjes op de pot loodlijnen en stuift poeder door de gaatjes heen, waarna het patroon op de stof staat. Om een lange rand te krijgen, verplaatst men telkens het patroon. Patroon voor kinderen van 36 jaar. Het tweede kindje heeft van witte wollen mousseline een mantelpakje aan. Ik noem het een mantelpakje, om dat het jurkje uit twee deelen bestaat. Het geplooide onderjurkje heeft geen mouwtjes; de hals is met een biesje omboord. Het korte loshangende manteltje moet het lief kinderlijke er aan geven. Het steekje langs het kraagje, de manchetjes en het randje rondom het man teltje is met licht gele zijde gewerkt. Patroon voor kind van 45 jaar. (Zie hieronder.) Afb. 4 is een manteltje voor meisjes van 4T jaar. Popeline is een geschikte stof daarvoor. Met hetzelfde randje van het jongenspakje is óók dit manteltje versierd. De patronen van de kinderkleeding zijn verkrijgbaar bij onze mode-redactrice Mej. Greta Stein, Corn. Kruseman- straat 51 Hl, Amsterdam, tegen betaling van f 0.65. De S.S. heeft 4000 schoppen, 3990 st. espagnole-ten met stang, 19000 duimhengsels plus nog ruim 8000 an dere hengsels, 6100 koperen hangslo ten en 4000 koperen krukken, bijna 23000 bochtsc..anucren; Wa erkracht en Electnciteit biedt talrijke moto ren aan. Biaazijden zijn gevuld met de op somming van instrument e i, weegscha len, balansen, enz. en dan hebben de vermaarde goudmijnen in Benkoelen 75..000 meter koperdraad over Wij deden slechts een enkelen greep uit het dikke boek. Het is een gewel dige lijst van overtollige goederen, en niemand weet, hoeveel miLioenen hier door verloren zijn. Het is een troost te wetendat dit slechts een deel is van een voor- loopige opgave. Er komt nog meer. JUMBO VOOR DEN KOLENTREIN. Het reizend publiek, aldus lezen we in het jongste nummer van ;,De Maat schappij", aat vanuit den trein vaak de hooge, zware locomotieven voor goe deren ziet gespannen, weet in doorsnee maar weinig af van de beteekenis de zer reuzen voor het goederen-, bijzonder lijk voor het kol en transport. Wij laten hier een korte omschrijving volgen van de voornaamste typen. De nieuwste, tevens de zwaarste goe derenlocomotieven, zijn die der serie 4600. Het zijn locomotieven met 4 ge koppelde assen: hét totaal gewicht (incl. tender met voorraden) is 118,5 to»n. Zjj zijn voornamelijk bestemd om de zware kolentreinen van Susteren (ver- aamelstation van kolemtreinen uit het mijndistrict) naar Amsterdam te ver voeren, doch doen ook elders dienst. Op het traject Susteren-Amsterdam waarin tusschen 's Hertoganbosch en Utrecht drie groote bruggen met steile opritten voorkomen, kunnen zij gemak kelijk 70 h 80 beladen kolenwagens met 20 ton draagvermogen, vervoeren. Op den vlakken weg is de capaciteit onder gunstige omstandigheden 100 20- tons wagens met een gemiddelde snel heid van 35 K.M. per uur. In de prac- tijk komen dergelijke treinen niet voor. Naar het sleep vermogen gerangschikt worden bovengenoemde locomotieven opgevolgd door de serie 6200. Dit zijn tenderlocomotieven (locomotief en ten der in één geheel) hetgeen maakt, dat deze locomotieven evengoed vooruit als achteruit rijdende treinen kunnen ver voeren. Zij wegen in dienstwaardigen staat 88 ton en hebben 4 gekoppelde assen. Het zijn in hoofdzaak deze locomotieven, die het kolen vervoer van de Limburg- 8Che mjjnen naar het rangeer- en verza- mc'station Susteren bedienen. Zij kunnen v:n de mijnemplacementem vaar zij de ledige treinen aanbrengen, i .'ar te draaien, onmiddellijk met de •.eed staande beladen treinen vertrek - Kolen- en watervoorraden zijn voor korte trajecten, die zri tot Susteren ilebben af te leggen, ruimschoots vol doende. Van Sustern niar Kerkrade, in welk baanvak stijgingen van 1 op 71 voorkomen, kunnen zij treinen van 60 ledige wagens vervoeren. Het aantal beladen wagdens, dat in omgekeerde richting, dus meest dalen de, vervoerd kan worden, hangt in hoofd zaak ai van de beremming van den trein Gelijk met deze locomotieven in ver mogen zijn die der serie 4500. welke evenwel voorzien zijn van een afzonder lijken grooten tender met kub. M. wa terinhoud en 8 ton kolenberging. Zij worden derhalve gebruikt voor zware goederentreinen op langere trajecten. Zeer goede diensten worden m het mijndistrict ook bewezen door de ton de rlocomotie ven der. serie 9500. Aan vankelijk bestemd om de zware kolen- treinen over de ran^eorheuvels te Sus teren te drukken, bleken zij al spoe dig op korte, aterk stijgende trajecten (b.v. van Heerlen naar de Staatsmijn Wilhelmina, helling 1:66) zoo goed te voldoen, dat zij meer en mjer voor den goederendienst in Limbiu'g werden aangewezen. Het dienstgewient is 82 ton; deze locomotieven hebben 5 ge koppelde assen. Een door zijn eenvoud (en daardoor geringe onderhoudskosten) uitmuntend type zgjn de goederenlocomotievon se rie 3400, met een totaal gewicht van 95.5 ton (incl/ tender) en 3 gekoppel de assen. Zij kunnen op een vlakke baan trei nen vain óo beiaden wagens vervoeren en zijn .daar zij een maximum-snelheid van 75 K.M. per uur, mogen bereiken, voor ver Ier lei doeleinden geschikt. Behalve order deze nieuwe locomo tieven beschikken de Nederlandsche spoorwegen over een groot aantal goe deren-machines, die over het geheele net dienst doen, maar waarvan de sterk ste bii voorkeur daar worden gebruikt, waar "de te berijden bruggen en andere kunstwerken het benutten van het nieu were, zware meta!al niet toelaten. Land- en Tuinbouw. Onze bloembollen-export. De heer Ernst H. Krelage schrijft in den „Hollands Import and Export Trader" een en ander over den Neder- landschen bloembollenexport, waar aan het volgende is ontleend: De boll en-uitvoer heeft in 1925 een record .gehaald; er werden 31 millioen K.g. uitgevoerd voor een waarde van 45 millioen gulden terwijl in 1924 ge ëxporteerd werd 26 millioen K.g., ter waarde van f 30 millioen. Deze groote stijging van het waardecijfer is voor een deel ook het gevolg van den hoo- gere'n kilogramprijs. De heer Krelage schrijft echter deze gunstige cijfers gedeeltelijk toe aan een minder gunstige omstandigheid; ten gevolge van het invoerverbod der V.S. voor narcisbollen, aangekondigd drie jaar geleden en in werking ge treden 1 Januari j.l. zijn in 1925 groo te hoeveelheden van deze bollen naar de V.S. verscheept. Maar een gevolg daarvan is, dat in de eerstkomende jaren véél minder naar Amerika zal worden uitgevoerd, nu de narcissen zijn uitgesloten (in 1921 bedroeg het uitvoercijfer naar de V.S. 10 millioen K.g. voor f 15 millioen). Voort9 werd naar Engeland uitge voerd pl.m. 10 millioen K.g., naar de Scandinavische landen 4 millioen K.g. en de rest naar de Latijnsche landen en naar Centraal-Europa. RECHTZAKEN. KANTONQEREUHT LEIDEN. De eerste zaak, die gisteren voor het Kantongerecht voorkwam, werd behan deld door Mr. Fokker, de overige door Mr. Klein. Het betrof hier namelijk A. S. uit Leiden, die vond, dat zijn openbare dronkenschap met f 10 te zwaar beboet was. De ambtenaar vond het zelfs niet noodig, de aanwezige getuigen te hooren en vroeg bevestiging van het vonnis. De wagenvoerder van een H.T.M.- wagen, J. W. uit Wassenaar, was beklaagd dat hij, toen de verkeersagent bij de Blauwpoortsbrug daartoe het tee- ken gaf, niet onmiddellijk gestopt had, of tenminste geen vaart verminderd, waardoor een auto was aangereden. Do bestuurder zei, dat de zaak zich feheel anders had toegedragen, dan in ot verbaal stond beschreven. De tram kwam uit de richting Den Haag over de Blauwpoortsbrug, waar geen geleiding ié. zoodat ook electrisch remmen niet mogeffik was. Voor de tram reed de auto, die plotseling stil hield, toen de agent het machtig gebaar maakte. Bekl. heeft al het mogelrjke gedaan om een aanrijding te voorkomen door ^and- strooien'. Dit blijkt ook uit het feit, dat van de auto slechts een spatbord werd ingedrukt. Was de tram met de gewone vaart van de brug gekomen, dan zou de auto in elkaar gereden zijn. De door bekl. als getuige h décharge meegebrachte A. J. Schrama uit Wasse naar, conducteur op de bewuste tram, bevestigde deze verklaringen. De ambtenaar vroeg vrpspraak. J. L. G. uit Voorschoten, die in dienst is bp de wed. v. d. Valk, had op grond geloopen van Hooymans. Bekl. zei niet te weten, dat het verboden grond was. Hij ging er veertig jaar lang over. Maar nu de andere eigenaar gekomen was, werd het verboden. Hij moest de koeien gaan melken op daar achter lig- fend land en kon daar niet komen, zon- er over grond van anderen te loopen. De eigenaar van den grond, Hooy mans, landbouwer te Voorschoten, heeft bij de vaststelling van het huurcontract gevraagd of er overpad was of niet en er was hem ontkennend geantwoord. Hij had aan de wed. v. d. Valk eeu brief er over geschreven, maar geen ant woord gehad. Voor zijn moeder trad als getuige ov M. C. v. d. Valk, slager, die erkent, dat de brief geschreven is. Maar er wordt altijd beweerd ,dat er overpad is. De no taris schijnt 46 jaar geleden de beschrij ving van het recht vergeten te hebben. In 1813 is dit wel geschiedt; hij heef) de acte bij zich. Üe kantonrechter kon niet uitmakeD of de bepaling in het contract van 1813 wei op dien grond sloeg en vond deze kwestie zeer moeilijk uit te maken. Als getuige kwam nog voor C. van Wissen, bouwkundige te Voorschoten, die zei, dat de vorige huurder met zijn wagens over het land mocht gaan teger eenige vergoeding, een bewps, dat ei geen recht van overpad is. Op iiet kadas- 1 ter was onderzot e oa.tr vroegere toestar den dan 1853 niet mogelijk. üe ammenaar vroeg vrijspraak. Ho is een recht, dat de wet toekent aan eet ieder, die een stuk land koopt, dat niet ligt langs don openbaren weg, dat hii het bereiken kan. üe Kantonrechter zal uitspraak doen over 14 dagen. Getuige v. d. Valk vroeg nog, daar liet hek nu van een slot voorzien is, "oi zij er deze 14 dagen door mogen? üe Kantonrechter wilde op deze vraag geen antwoord geven. C. A. teHazerswoude was in Val kenburg over eeu steeuen paal gespron gen, waardoor de paal was om- en uit elkaar gevallen. Het me.selwerk was nog versch geweest, wat bekl., die niet verschenen was, natuurlijk niet wist. Als getuige kwam voor zijn vriend v. Haarveld, en schipper de iti,i uit Uegst- geest. Vrijspraak. Toen de getuigen A. Kijk in de Vegt, Hillebrand en Martens 's avonds op den Haven te Leiden reden, was onver hoeds de heer B. uit Boskoop met zijn auto eerst links toen rechts rpdend van den weg rijdend van den weg op hen afgekomen en heeft van een hunner de fiets in elkaar gereden, üe schade bedroeg f 41,50. Het drietal meende, dat de- niet verschenen beklaagde hen met opzet had aangereden, üe ambte naar eischte f 5 of 5 dagen. Terecht stond voorts Georg A., stu dent in de rechten te Leiden. De Kantonrechter vond het voor een stu dent in de rechten een bedenkelijk foi^ 's avonds zonder licht te fieisen. Üe ambtenaar eischte f2 of 2- dagen. De Portugeescho bankbiljetten. Het Haagsche gerechtshof ueeft gis ter de beslissing van de rechtbank al daar tot een nieuwe verlenging van de voorloopige hechtenis van den heer Ma- rang, die in verband-mot de Portugee- sche bankbiljettenkwestie is aangehou den, bevestigd. Diefstal met geweldpleging. De advocaat bij don Hoogen Raad, Mr. Tak concludeerde gisteron tot ver werping van het cassafieberoep, van J, C. Klunder en J. Theunissen, door het hof te 's Gravenhage in hooger beroep veroordeeld ieder tot 15 jaar gevange nisstraf. wegens diefstal met geweldjde- ging, oen dood tengevolge hebbende, op den overwegwachter-haltochef j. de Joeg te Giesscu-Nieuwkerk. Moedermoord. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad Mr. Tak, concludeerde voorts tot afwijzing van een verzoek om herziening van een vonnis van het gerechtshof te Leeuwarden, waarbü de 30-jarige tini mermansknecht J. Capelle te Peperga veroordeeld is tot levenslange gevange nisstraf wegens moord op ziin moeder (haar met oen hamer doodslaan en In een put werpen). De rechtbank te Leeu warden had den beklaagde tot 20 jaar veroordeeld. De raadsman, Mr. J. W. Tijsma uit Leeuwarden, drong alsnog op herziening aan. Arrest over 4 weken. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK 2 v. Vancouver te Rot' terdam. BILDERDIJK 30 v. R'dam te Balti more. ROTTERDAM 30 v. New-York n. Rot terdam. BLIJDENDIJK 30 v. R'dam te Boston. GLAMORGANSHIRE Vancouver naar Rotterdam 2 te Havre. LEERDAM New-Orleans n. R'dam 1 (12.53 v.m.) 1285 mijl Z.W. v. Valentia. VOLENDAM R'dam n. Now-York 30 (10.21 n.m.) 250 mijl W .v. Valentia. EDAM R'dam v. N. Orleans 3 v. San- tander. STOOMV. MTJ. NEDERLAND. KARIMOEN (ultr.) 2 (12.48 v.m.) 30 m. O v. v. Niton. GROTIUS (uitr.) p. 2 Gibraltar. KRAKATAU 2 v A'dam te Hamburg. PRINSES JULIANA (thulsr.) 1 van Genua. RADJA (thuisr.) 2 2te A'dam. BATJAN (tbuisr.) pass. 3-5 Gibraltar. JAN PIETERSz. COEN (uitr.) pass. 2-5 Perim. KONINGIN DER NEDERLANDEN 3-5 van Amst. te Batavia. KRAKATAU 2-5 v. Amst. te Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA t(huisr) pass. 2-5 Fernando Noronha. MERAK 2-5 v .Hamburg te Amst. SAl.LAND (thuisr.) 1-5 v. Santos. WATERLAND 2-5 v. Hamburg te Ant werpen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. RINDJANI 30 v. Batavia te Soerabaya MODJOKERTO 1 v. Batavia n R'dam. SOEKABOEMI (uitr.) p. 3 Finisterre. MERAUKE (ultr.) 30 v. Singapore. BUITENZORG (uitr.) p. 3 Gibraltar. KA'WI (uitr.) 2 v. Colombo. GORONTALO (thuisr.) p. 2 Point de Galle SOEKABOEMI (uitr.) p. 1 Wight. KEDOE (uitr.) p. 1 Suez. INSULINDE (thuisr.) 3 v. Port Said. TAB AN AN (thuisr.) 2 v. Belawan. HOLLAND-AFRIK A-LIJN. BILLITON (uitr.) 30-4 te Algoabaal. RANDFONTEIN (uitr.) 1-5 Porim gep. SALABANGKA 1-5 v. Delogoabaal te Algoabaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6