NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 MEI 1920 FEUILLETON. üe ïofgevaiiteii vaa .aan irax 29) Toen hij zich de zaak in haar ge- heelen omvang had doen vertellen en volledig verslag had ontvangen van al wat er op de vergadering der schuldeischers voorgevallen was, wie deze waren, en zoo wat ten naastenbij wist hoeveel er op de landerijen ge vestigd was, was hij nauwelijks in staat zijn vreugde te verbergen, want een onafzienbaar veld van wettelijke speculatie en afpersing lag voor hem open. Hij nam een ernstig gelaat aan, zeide zijn waardige cliënten, dat dit een zeer belangrijke en moeilijke zaak was, en dat zij zeer wel gedaan had don zich terstond tot hem te vervoe gen. Naar aanleiding van hetgeen zij hem hadden medegedeeld, gaf hij hun op zijn beurt te kennen, dat hij oordeelde dat er geen oogenblik te verliezen was Zoo zij heen en weer geloopen had den om hun geld te vragen, dan eens bij Mr. Flamstead en dan eens bij zijn zaakgelastigde, dien ouden vos, gelijk Mr. Screw Pepper hem noemde, zou den hoogstwaarschijnlijk sommigen der aanzienlijkste schuldeischers eens klaps niet hun vordering ten laste van Flamstead voor den dag gekomen zijn, hij zou dan in staat van faillissément verklaard zjin en onder de menigte van be'angrijker schuldeischers zou den zij op den achtergrond geschoven en waarschijnlijk met zoo goed als niets naar huis gezonden worden. Maar nu dat hoopte hij tenmin ste, waren zij de eersten; zij zou den de gelegenheid niet ongebruikt la ten voorbijgaan en den^eisch tot in* staat- van -faillissement- verklaring huns schuldenaars doende, zouden zij de eersten inplaats van de laatsteu zijn der crediteuren. 'tZou onmogelijk, zijn cle afwisse lende teekenen van angst en heb zucht cler beide mannen te beschrij ven, terwijl Mr. Screw Pepper hen al dus aansprak. In het eene oogenblik waren zij op het punt van angst te zullen sterven, uit vrees dat een ander hm soms vóór mocht zijn, en zij vol strekt niets in de zaak te zeggen krij gen: in het andere riepen zij uit: „Haast u. Mr. Pepper, haast u, en 'eg beslag op het goed!" Mr. Screw Pepper liet. er dan ook, inderdaad, geen gras over groeien. Mr. ■Henry Flamstead wist nauwelijks dat, deze roofvogel tegen hem losgelaten was, of hij vernam tot ziin onbeschni felijke verbazing en met diepe versla genheid, dat hij failliet verklaard was Zijn zaakgelastigde had alle pogingen aangewend, om dit te voorkomen en om de zaak bij eenvoudige overeen komst met cle crediteuren te schik ken en de landerijen onder hun be heer te brengen, tot de gelden daarop verschuldigd, betaald "zouden zijn, het- Het onderwijzersexamen Het hoofdbestuur van Chr. F. en O. heeft een adres aan den Minister van Onderwijs gezonden, waarin wordt ver zocht om de mogelijkheid te openen, dat de leerlingen, die in 1926 zich onder werpen aan het staatsexamen voor de acte van onderwijzer (art. 77a) en die eventueel mochten worden afgewezen, nog eenmaal in 1927 de gelegenheid ont vangen om volgens het voude program ma, te worden geëxamineerd. BINNENLAND. UITVOER NAAR AMERIKA. Aan de Maandelijksche mededeelin- gen van de Ned.-Amerik. Kamer van Koophandel, (Meinummer) ontleenen wij: In April werden de besprekingen niet de Rottdrdamsche Vereeniging van Fruit en Groentencxporteurs, het Uitvoer-Controle-Bureau te 's-Graven- hage, den Fed. Bond van Vereenigin- gen van Handelaren in Fruit, Groen ten en Aardappelen te Leeuwaruen, de Ned. Vereeniging van Groentenex- porteurs te Rotterdam en de Groot- liandelaren-Vereeniging „De Koophan del" te Breek op Langendijk omtrent een gezamenlijke regeling van den Ned. export 'naar Amerika voortgezet. Een standaard contract is thans in be werking. Van 23 tot 28 Februari is te New Orleans een vergadering gehouden van de American Common Brick Ma nufacturers Association. Hoewel deze vereeniging in het ai- geufeen blijict bezwaar te maken tegen den» import van buiten lanüscbe bak steen, mocht de K. v. K. uit Nevv-York ver nemen, dat de Amerikaansche steenfabrieken hun opnmie thans in zooverre gewijzigd hebben, dat de Ne- derlandsche steen als gevelsteen en niet als gewone bouwsteen beschouwd wordt en uit dien hoofde tegen den invoer van Nederlandsche baksteen de actie vermin».ert. Van welingelichte zijde vernam cle Kamer, dat in de Veretnigde Staten een actie gevoerd werd tegen den im port van Nederlandsch stroocarton, door verhooging der invoerrechten Zij stelde zich met verschillende belang hebbenden en ook met den Bond van Ne-d. Stroocartonfab. ieken' in verbin ding en pleegde overleg aangaande de maatregelen, die in deze omstandighe den geboden schenen. Wat de bekende 'quaestie van de dubbele belasting aangaat, is besloten uit te zien naar een Nederlandschen student of jong jurist, die zijn studiën op economisch gebied in de Vereenig- de Staten wenscht te voltooien, ten einde dien te verzoeken het voor de bestudeering van het dubbele belas- tingvraagstuk benoodigde mate iaal betreffende de wetgeving der verschil lende staten van de U S.A. te verza melen en te bewerken. Sc verminderde leeslust. I11 „Het Tarief" 't orgaan der Boek- clrukkersbonden, vestigt de heer B. Modderman de aandacht op de ver minderde leeslust: „Algemeen wordt er over geklaagd dat het publiek, en vooral de jeugd veel minder dan vroeger leest. Er zijn redenen te over die dit verschijnsel verklaren. Daar zijn de verschillen'le sporten: voetbal-, automobiel en zoo vele anderen, waarvoor de hartstocht niet alleen de beoefenaars, maar zelfs een groot déél der buitenstaanders rafelt en ontleed en het door die be werking zoodanig bederft en onsma kelijk maakt, dat de liefde voor de litteratuur en de bewondering voor 't werk der allergrootste geesten totaal wordt uitgedoofd." Werkloozen te Apeldoorn. Werkloozen te Apeldoorn hebben in de laatste veertien dagen zoo nu en dan' blijk gegeven van hun ontevreden heid over de daar ter plaatse bestaan de steunregeling, door het volgen van den heer D. Gosker, wethouder van sociale zaken, wanneer deze zich naar zijn bureau, het gemeentehuis of naar zijn woning begaf. Zaterdagamorgen had een groot aan tal werkloozen zich verzameld voor het bureau van sociale zaken. Sommi gen hunner trokken om naar het ge meentehuis, de overigen bleven bij het bureau en drongen de wachtkamer van het gebouw van het Burgerlijk Armbestuur binnen. De binnendeur van de wachtkamer was gesloten doch de werkloozen forceerden het slot eg drongen onder het geroep van: „Wij willen geld hebben!" het kantoor van uitbetaling binnen. De heer Souten lijk borg in der haast een op de tafel staande geldkist in <!e brandkast In de gang kwam het tot verzet te gen den aanwezieen politieagent. De werkloozen werden uit het gebouw ge drongen Hierna rukte een versterkte politiemacht aan onder r-pl-eidc van •'én ipsrecteur, den berr .7- T'enstra Een der werkloozen werd gean*e> teerd. GEMENGD NIEUWS. Het drama van de „Sidi Forrnch." 9 De kapitein van de ..Side Fermik" verhaalt betreffende hl drama," dat zich daar op hoeft afgesnoeid: De tragi-ah© reis van da Sidi-Fer- ruch", het fcn-hip met de „bli iele pas sagiers", was Zaterdag begonnen. De boot vervoerde, voor zoover men wist. slechts ©enige gwwone pasmg'e:s 'n een lading schapen. Dinsdag kwam men na een vrij stormachtige reis te Marseille aan. Nauwelijks was het los-en begonnen of wanb.o ige kreten steg an 01 uit het kolenrrim. D of i 2'eren, t n hoogste verbaasd, sne'dc-n nnr beneden. ZH von den een aantal Arabieren, eken lig ge kleed, totaal ra ie 03 ei alen licht ge wond. Eerst wilden zij, bang, niets zeg den. Men stolde hen gerust, en vernam doen, hoe zij aan boord waven gekomen, en dat er nog meer moesten zijn. Nauwkeuriger werd het ruim door zocht. En mèn vooi twee mannen, die zoo ernstig gewond waren, dat zij on verwijld naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Verder drong men dcor, baande zich een weg door een muur van steenkool, en vond daar, zwaar verminkt, dertien docden; b.ijkbaar waren dere ongeluk- kigen verbiijreld en gestikt. Teen kwam men op het denkbeeld ook de ballast te doorzoeken. Een ver pestende geur* kwam de bemanning te gem .et. urandv.ee rm nnzn met maskers "moesten er bij gehaa.d worden. Zij von den de overige vee .tien lrjken, die daar zeker al ©enige dagen, in d© vreese- ijjke hitte, vlak boven de vuren, had den geregen. Waren er wellicht nog meer? De boot had te Algiers gebunkerd, zoo vertelde de kapitein een verslag gever van do „Echo de Earis". Vooral in Al-n^ra wnTvfpr, vnrvr h pi. afiapn !rn I An AAN HET ZOEKLICHT. Leiden. 4 Mei 1926. Een bezwaar van socialistische zijde tegen de Christelijke school is altijd geweest, dat de kinderen daar dingen leerden die ze niet konden begrijpen. Dat was uit den booze. Een kind behoorde in een neutrale sfeer op te groeien om dan later zelf bewust te kiezen. De teere kinderzielen mochten niet met onbegrepen dingen worden ver knoeid AI heel gauw echter heeft men deze theorie losgelaten. Socialistische jeugdorganisaties wer den opgericht waar den kinderen de socialistische beginselen als met den paplepel worden ingegeven. En alsof dat nog niet mooi genoeg was, \ond ik nu in „Het Volk" een plaatje waarop men „de jongste Mei- demonstrant" te Amsterdam kan be wonderen. t Is een puk van hoogstens twee jaar, zeer elegant gekleed, die mee- demonstreerde voor ent wapening, me dezeggenschap en wat dies meer zij. Een leuk snoetje Dat op een leuke manier de dwaas heid van de roode bc-toogingen demon streert. OBSERVATOR ven levend de ongelukkige „blind© pas sagiers'. I11 stilte heelt zich het drama afge speeld. Geen -enkel© Arabier riep om hulp, zoo bevreesd waren zij te worden ontdekt en gepakt. Deze mensehen stier ven een gruwelt; kt n verstikkingsdood en me; deis sinistere lading voer de „Sidi-Ferruch" de haven van Marseille binnen". Op de vaart van Algiers naar Frank rijk had men niets bijzonders waarge nomen, zooiat de kapitein in zijn rap port aa:i de havenautoriteiten 'de ge wone formu.e had gebezigd: „Normale overtocht H ij was zeker van z ij n zaak. Voor de rechtbank ie Chicago stond dezer cagen een dame "terecht, che ervan bescnuidigd werd haar manver- g f.igd te hebt en. Op de tafei voor de rechters stond ee.i fieschje me; een vloeistof, die men in de \yoning van de beklaagde gevon den had en waai mee de overledene verg.fcigd zou zijn. Toen de verdediger bezig was met zijn gloedvol pie.dooi waarin hij de onscnuld der vrouw bepleitte, ,-erliet hij plotseling zijn plaats, liep naar de tafel, waar het fieschje stond en dronk het tot groote ontsteltenis van alle aanwezigen tot den bodem toe leeg. Daarna sprak de advocaat nog een half uur door, zo ader eerng symptoom van verg.faging ie vertoonen. De jury. overtuigd door dit argument, sprak de beklaagde vrij. Onregelmatigheden. De burgemeester van Wehl heeft den ambtenaar ter gemeente-secretarie T. wegens gepleegde onregelmatigneden in net beneer eener spaarkas in zijn betrekking .geschorst. UIT ONZE INDIEN. Di3 bestuurswisseling te Buitenzorg. Blijkens ae offic.eele bekendmaking TWEEDE BLAD. Will m BLBPEN ZEGGEN. Stemming maken. Telkens weer wordt in sommige li berale bladen stemming gemaakt te gen de sociale wetgeving. Met name ook tegen de Arbeidswet en de h.i. te strenge toepassing daarvan. Zoo lazen- we dezer dagen in „De Vrijheid" orgaan van den Vrijheids hond, een artikel, zegt de „Rotterdam mer" 'twelk getuigt van de anti-soci ale stemming van den schrijver. In het jaarverslag der Int. Crediet- #n Handelsvereeniging „Rotterdam" werd gewezen op de Twentsche ka toenindustrie. Uit gegeven cijfers zou moeten blijken, dat de positie dezer industrie op de Ned.-Indische markt gaandeweg nadeeliger werd. Een ge volg van de voortdurend toenemende, vooral .Tapansche, concurrentie. De schrijver meent dan, dat de kor tere werktijd in Twente oorzaak is van dezen gang van zaken. Hij doet de onjuiste bewering, dat vóór 1914 de werktijd in de Twentsche textielin dustrie-64 uur was, daarna 51 en nu sinds Jan. j.l. 48 uur per week. Dat bewijst wel, dat hij niet met" den toe stand op de hoogte is. 't Spreekt echter vanzelf, dat een blad als „De Vrijheid" dit bericht over nam. 't Kan erzelfs aanleiding in vin den een „alarmkreet" te slaken en in haar nummer van 21 April af te ge ven op de Arbeidswet en de leiders der arbeidersorganisaties. Ten duide lijkste demonstreert de schrijver te dien opzichte zijn gezindheid Tegenover deze alarmeeren de be richten wijzen wij er op, dat de uit- voercijfers van katoenen manufactu ren van uit Nederland naar Ned.-Indië en andere landen, in 192Ö grooter was,' dan ooit te voren. Voorts blijkt ons, dat de werktijd in de Twentsche katoenindustrie, vóór 1914 niet was 64, maar. 56 tot 62 uur per week. Na 1914 niet 51, maar eerst 54, daarna 5214 en sinds de invoering der Arbeidswet 48 uur per week. Voor het grootste deel der Twentsche ka toenindustrie gold van Mei 1924 tot December 1925 de overeenkomst, die tot oplossing van het toen bestaande conflict leidde, n.l. dat boven dezen werktijd het maken van 130 overuren mogelijk is. Daaruit blijkt wel, hoe on juiste- mededeelingen over den werk tijd dienst moeten doen, om een on- juiste^ conclusie te rechtvaardigen. Berichten, als in „D& Vrijheid" be doelen niet anders dan stemming te maken tegen de wetgeving. De Minis ter moet volgens hun voorstelling de teugels vieren. We vertrouwen, dat de regeering er zich niet door zal laten beinvloeden. YVe achten dergelijke tendentieuze berichten verkeerd, maar ook gevaar lijk. Zulks, omdat zij de oorzaak zijn, ook wanneer het noodig is, dat de ar beiders in moeten stemmen met lan ger werken, dezen met wantrouwen daar tegenover staan. Zij moeten in zulke wijze van optreden wel niet an ders zien, dan een pogen om de Ar beidswet van haar beteekenis te be- rooven, en dit werkt prikkelend. Daarom is dat stemming maken in 'dubbele mate verkeerd. KERK EN SCHOOL. NED. HERV KERK. Aanpenome n: Naar Brielle, T. M. Loran te De Lier. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Kooten, W. A. Wier sinea te Wormer. iangenome n: Naar Driegum, c.a. J. C. Haartsen, cand. te Oost-Souburg. Bedankt: Voor Helder, C. v. a. Woude te Gorredijk. Voor Meliskerke, Waardhuizen c.a.. Baambrugge, St. Ja- cobi Parochie, Sellingen, Zuidvvolde, Dr., en Raard, J. C. Haartsen, cand. te Oost Souburg. GEREF. KERK AMSTERDAM-ZUID. (Groep Dr. Geelkerken). Beroepen: Te Amsterdam-Zuid (2e pred.pl.). Ds. J. J. Buskes te Oosterend op Texel. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Zwaagwestein de, A. Gruppen te Vlissingen. Be da nkt: Voor Biezelir.ge, A. Grap pen te Vlissingen. Voor Lisse, P. J. de Bruin te Veenendaal. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: Voor Den Haag, J. v. Petegem, te Hilversum. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. H. Velema te Noordeloos (Z.H.), hoopt Zondag 16 Mei afscheid te nemen van de Chr. Geref. Gemeente te Noordeloos en Zondag 30 Mei d.a.v. zijn intrede te doen te drachten, na be vestigd te zjjn door Ds. W. Vos van Dokkum. Zondag heeft Ds. G. Tichelaar intrede gedaan bij de Ned. ITerv. Ge meente te Groningen, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. P. A. Tiche laar van Beilen, met een leerrede over 1 Cor. 13:58. Ds. Tichelaar deed 's avonds intrede met een predicatie over 1 x eir. 4:111 Gebruikelijke toespraken volgden. Beroepbaar. Cand. G. S. Pijigroms te Sneek is door het Prov. Kerkbestuur an Uver- ijsel toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk. Kerkbouw. Te Landsmeer zal een nieuwe Geref kerk geoouwd worden volgens eeu ont werp, van den architect J. van der veen te Amsterdam. V oor dezen kerkbouw heeft de betrekkelijk kieiae gemeente binnen korten tijd een bedrag van 40 duizend guiden Bijeengebracht. Ds. J. J. Buskes. De classis Aikm^ar uur Geref. Ker ken nam, gehjjrd het advies der depu- taten van de Generale Synode, en dat van de Deputaten ad Art. 49, inzake Ds. J. J. Buskes, de volgende conclu sies: I. De classis, gehoord de mededeelin gen van de Dejrataten der Generale Sy node en die ad. Art. 49 ea de opvat ting van Ds. J. J. Buskes inzake de eer ste hoofdstukken van Genesis; overwe gende, dat Ds. Buskes niet en voile zijn gevoelen in den breeue omwikkeld heef; besluit accoord te ga an met net au vies der beide députaats.no.n ius. Bus. kes 3 weken vacan.ie ue doen geven met onderiaiing van s-jn diens., erk, ten einde hem geiegaimeid te geven, zijn gevoelen nader in een memorie uit een te zetten. II. Aangezien Ds. Buskes, hoe warm ook uitgenocdigd, weigert zich te ont trekken aan ade acne tegen de be sluiten der Generale synode, besiuofc de classis overeenkomstig het advies der- Dep. acl Art. 49. 1. Hem op te leggen zich te. onthou den gedurende drie weken van allen ambteiijken arbeid. 2. Te besiuiten classicaie deputaten te benoemen, om mee de Kerk van Uos- terend deze zaken te bespreken. De kerkeraad der Geref. Kerk van Oosterend op Texel, heeft, naar de Roit. meldt, de vorige week met haar leeraar Ds. 3. J. Buskes, vergaderd. De meerderheid was van meening, dat men Ds. Buskes in de gelegenheid moest stellen, Zondag 1.1. op te treden, omdat men de bezwaren van den leeraar deelde of uit liefde voor den predikant en zijn werk. Ds. Buskes meende echter dit aanbod niet te moeten acce>»teeren, zoadat hij mededeelde „zijn geawongen vacaatie' te aanvaarden. v De kerkeraad legde zich onder pre test hierbij neer. Zich feruggefïokl^en. Ds. K. Spoelstra, Gerei', predikant te Ivieeden (G.[, heeft zich, naar de ,,N. Prov. Gron. Crt." verneemt, eveneens te rug getrokken als medewerker van „Woord en Geest", zulks om dezelfde re den als de andere drie reeds genoemde predikanten Ds. W. M. ie Cointre, Ds. W. A. Wiersinga en Ds. G. B. Wurfcn n.l. om het feit, dat Woord en Geest het orgaan geworden is van hei bekende Comité van advies tn leiding. H. Bergsma f Donderdag j.l. overleed te Oudeschip op den leeftijd van 54 jaar cle heer H. Bergsma, in leven hoofd der Gerefor meerde school aldaar. De overledene was voor dien onder wijzer aan de Chr. school te Roodeschool heeft aangegrepen. Daar zijn de bios copen, die met den rijkdom hunner telkens wisselende programma's zoo wel de ouderen als de jongeren lok ken en hun met een keur van beelden een soort surrogaat van geestelijk voedsel bieden Daar is buitendien de nog lang niet uitgeroeide rage voor de radio, die den lieden het gesproken woord thuisbrengt en hen bij het er varen van allerlei wetenswaardigs zelfs van de moeite van het lezen ont last. En behalve nog enkele andere oorzaken die de liefde voor het hook vermindren, zooals bijv. de toenemen de veelzijdigheid der courant- en tijcl- schriftlectuur, is daar tenslotte nog het onderwijs dat op de middelbare scholen datgene wat op literatuurge- bied het hoogste staat aan een naar jaren en levenskennis nog volkomen onmondig publiek voorzet, het uiteen- laden voel Marokkanen en Arabieren gebruikt. Dere menschen zjjn het, die üeiinehjk in he; koienruim zijn gebrach, ongetwijfeld met medewerking van een aantal stokers. Want men kan er wel ongezien innemen, maar niet ongezien blijven. L'e medeplichtigen wisten dat. Zij hebben daarom, 0111 hun klanten, die ieder 200 francs hadden betaald, te verbergen, de koien opgestapeld tot een muur. De ongeiukxig.n moesten dus de heele reis genurxt bnjven midd.n tusschen de steenkool. De eerste uren ging alles gosd. La ter hoorde men wel ongewone geiuiden, maar wie kon vermoeden, da; zicu daar in het ruim een vreeseijjx drama af speelde: Zij, die de Arab.eren hadden verborgen, naaden aan aLes gedacht, behalve aan den stami. Deze verplaats te telkens het zwaartepunt van de boot De steeuikoommuren s.ortjen in, begroe in ae jay. c_t. is aan z,.E. aen neer Mr; i). rock onts.ag, op zijn verzoek, veneend als gouverneur-generaal van Ned. Ind.ë onder dankbetuiging voor de veie en gewichtige diensten in die betretciang aan deh Lande bewezen. Het omslag gaat, naar men weet, in met den dag waarop de overdracht dei* regeering plaats lieeft. De klewang-aanval in Kloeët. De „Sum. Rost" verneemt de vol gende nadere bijzonderheden omirent den jongsten klewangaanval in Atjeh: Op het moment van den aanval, nad kapitein rans stents één brigade tot zijn beschikking. Hij had drie briga des onder zich, doen was vertrokken met één brigaae om soldij ce halen. De overva. vond plaats unm.ddedijk na het veria.en van het bivak, vroeg in den ochtend. Nauwelijks was men op marsch, of een veertigtal gewapen- geen, volgens een door hem opgemaak te raming, uiterlijk binnen zeven jaren zou kunnen geschieden, maar Mr. Screw Pepper was hem te slim. Hij wees op de tijdsomstandigheden, op de dien ten gevolge denkbeeldige waarde der landerijen en op de hoogst aanzienlijke sommen daarop geves tigd. Gevolmachtigden werden be noemd om de zaak te regelen, en deze waren zoodanige lieden als waarmede Mr. Pepper het liefst te doen had. Aan de voornaamste schuldeischers droeg hij de zaak geheel anders voor dan aan de rechtbank, die de bank roet-verklaring moest uitspreken. Aan genen hield hij voor dat de geheeie zaak afhing van een schikking; dat hij niet vreesde of hij zou met de ge volmachtigden alles zóó te regelen, dat er honderd percent kon betaald worden. Deze, vertrouwende op zijn welbekende kunde en op de middelen die hij wist te vinden en te bezigen, lieten veel op hem aankomen, en de geheeie behandeling der zaak geraak te in zijn handen en in die van een klein getal schuldeischers, die er geen het minste belang bij hadden zijne maatregelen tegen te werken: en on der hen behoorden in de eerste plaats Ned Slocks en Peter Snape. ACHTSTE HOOFDSTUK. Donkere darjen. Een zee van rampen was over Dains- by's oud kasteel gevomen. Wie zou ze kunnen beschrijven) Zoo wij zeiden: de lezer kan ze zich wel voorstellen, is het niet noodig ons aan een beschrij ving te wagen, en hij zal zich waar schijnlijk iets zeer treurige en akeligs voor den geest brengen, zonder nog de waarheid te bereiken. Zoo wij tracht ten het ongelukkig lot van Mr. Henry Flamstead te schetsen, zijn wij nog niet zeker het tafereel sterk genoeg te zullen kleuren. Wie zou zich naar waarheid de doodsche stilte om en in het huis, en de akelige gewaarwordingen kunnen voorstellen dergenen, wien zulk een schrikkelijk lot had getroffen, dit vroe ger zoo gelukkig huis, dit nog onlangs zoo gelukig en eensgezind huisgezin? Niet alleen het huis zelf, maar tuin en hof waren eenzaam en stil. Het vee loeide niet; de vogels schenen ver schrikt en zongen niet; de honden die gewoon waren de jonge lieden op hun wandelingen te vergezellen en aller lei sprongen van blijdschap te maken, lieten nu angstig 'hun staart hangen, zagen hen met hun verstandige oogen droefgeestig aan en volgden hen in stilte. Wat het huisgezin zelf betreft, dat was niet alleen door ongelukken, maar oelc door ziekte bezocht, en geen won der dat de laatste de eerste vergezel de! De moeder lag ziek tér neder en de dochters zaten weenend aan haar sponde. Mistroostig liep George heen en weer, zonder ergens rust te vin den; en Mr. Flamstead, meer een geest dan een mensch gelijk, zat dagen ach tereen op een stoel, te zuchten en te klagen. Bittere verwijten deed hij zich Zijn huis en land, zoo hecht, zoo hecht, zoo vruchtbaar en wel onder houden, tot nu toe door geen deur waarder of schuldeischers betreden, zou waarschijnlijk bij stukken en brokken verkocht en van hem en de zijnen vervreemd worden, en dat door toedoen van ellendelingen als Ned Stoics, Peter Snape en Screw Pepper. De gedachte daaraan was niet te dul den! Henry vloog op, liep driftig her en derwaarts, streek met de hand over het voorhoofd en, zijn eerzuchtige plannen verwenschende, viel hij weer neder op zijn stoel en met tranen van bittere smart riep hij uit: „Wat zou den mijn voorouders zeggen, zoo zij dit zagen? Wat zal er van mijn kin deren worden? Bedelaars, rampzalige bedelaars!" Mar Mr Screw Pepper gunde Henry Flamstead niet veel tijd, zich in deze treurige overdenkingen te verdiepen. Weldra keerde hij naar het kasteel terug, en het zeer betreurende, naar hij voorgaf, maar op een toon die al lesbehalve treurig was, dat de stand der zaken en zijn betrekking hem daar toe noodzaakten, gaf hij te kennen dat zijn plicht jegens zijn cliënten vor derde, een persoon in het huis te plaatsen om elk vermoeden te voor komen d&t er iets verdonkerd werd. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5