war m blndek zeggen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 APRIL 1Ö26 TWEEDE BLAD. De Ministerwisseling. Omtrent 't heengaan van den heer Van Royen en de herbenoeming van oud-minister Lambooy, welke, vol gens De Residentiebode R.-K.j in militaire en maritieme-kringen een „verbasterenden indruk" heeft ge maakt, schrijft genoemd blad o.a.: „Het terugtreden van minister Van Royen was voor «insiders niet geheel onvoorbereid. Reeds lang werd er ge mopperd, dat deze professor niet de ware man op de juiste plaats was. Bij zijn eerste optreden in de Tweede Kamer bleek, dat de minister niet goed met de Kamer kon omgaan. De aanleiding van het heengaan «*oor den heer Van Royen zit o.i. hier in, dat Z.Exc. zich te onvast in het mi- nisterieele zadel voelde en te vreemd in de parlementaire arena. Hoe be kwaam overigens ook, liet missen der routine voelde hij te zeer. Zal dit ook den nieuwen Minister kunnen overkomen? We gelooven van niet, en gezien het verleden van den heer Lambooy, hebben we daar goede reden voor". W'e gelooven dus, zoo eindigt het R.-K. orgaan, dat met deze minister wisseling het Kabinet geen slechte za ken gemaakt heeft. En ook het Neder- landschê vólk kan er tevreden mee zijn, wapt er is nu weer meer kans, dat eindelijk de bezuiniging bij de de fensie tot haar recht komt. De Standaard zegt, opzichzelf bezien de Minister-wisseling aan Oor log wel te kunnen toejuichen. „Minister van Royen was er nog niet in geslaagd het vertrouwen te wekken dat bij hem de verzorging onzer defen sie in gpede handen was. Veeleer bad zijn houding ten aanzien van den aan bouw van schepen ernstigen twijfel doen rijzen of de Minister over genoeg zame kennis beschikte om de klippen te ontzeilen waaraan de route van een Defensie-minister zoo rijk is. Vkn Minister Lambooy mag worden verwacht, dat hij niet den invloed zal ondergaan van bedenkelijke opvattin gen omtrent onze defensie, maar zich tegen zulke opvattingen, wanneer hij die ontmoet, schrap zal zetten. In zooverre achten wij het landsbe lang met de Ministers wisseling ge diend.' Omtrent de oorzaak van deze wis seling zegt het blad, dat Minister van Royen heenging, daar bij hem bezwa ren z,ijn gerezen ter zake van de voor bereiding der instelling van een de partement van landsverdediging. Al dus het lakonieke communiqué. „Bij den Minister zijn bezwaren ge rezen; deze waren er dus aanvanke lijk niet. En deze bezwaren hebben zijn afscheid van het Kabinet noodza kelijk gemaakt; zij hebben dus een verschil van meening met zijne ambt- genooten teweeggebracht. Zij betrof fen de voorbereiding van een der maat regelen, die in het Regeeringsprogram waren opgenomen. Natuurlijk ging het niet om eenig minder beteekenend de tail in de wijze van, voorbereiding, maar om hoofdzaken; het vermoeden schijnt gewettigd, dat Minister van Royen den maatregel zelf niet meer wenschte. Nadere mededeelingen over het ont stane conflict zijn zeker gewenscht. De Sta ten-Genera al zullen naturulijk wel zorg ervoor dragen, dat die mede deelingen worden verstrekt. Dan zal eerst het oogenblik zijn aangebroken, om conclusies te trekken ten aanzien van het beleid van het'Kabinet, en de verantwoordelijkheid vast te stellen voor het eenigszins zonderling gebeu ren, dat zóó kort na het optreden van het Kabinet binnen zijn boezem een zoo scherp conflict ontstaat over een der punten van het eigen program." Ook omtrent de vraag of het Kabi net zich door de benoeming van Mi nister Lambooy meer naar rechts heeft georiënteerd ziet het blad gaar ne nadere inlichtingen tegemoet. Zooals men weet heeft de heer van Gijn reeds enkele vragen hieromtrent tot de- Regeering gericht. Niet alle contact verbroken. Het Centrum driestartBlijk baar is zelfs in de Tweede Kamer toch niet alle samenwerking tusschen de drie Rechtscher Partijen verbroken. Ons viel althans op en hier is toch toeval uitgesloten dat hij de verkiezing van Voorzitters der Af dee lingen, welke op 20 April plaats had, er blijkbaar voorafgaande samenspre- king heeft plaats gehad. De le Afdeeling koos tot Voorzitter Mr. van Sasse^vam IJsselt, en tot twee den voorzitter J. J. C. van Dijk dus een Katholiek en een Anti-revolutio nair. De 2de Afdeeling koos tot voorzit ter Dr. J. Th. de Visser en tot Tweede voorzitter A. C. A. van Vuuren dus een Christelijk-Historische en een Ka tholiek. Dit is te opmerkelijker, omdat in deze afdeeling maar 2 Christelijk- Historischen zaten en 8 Katholieken. De 3e Afdeeling koos tot voorzitter Mr. Dr. Nolens en tot tweeden voorzit ter Lovink. Ook dit is opmerkelijk, omdat in deze afdeeling zaten 4 Ka tholieken, 4 Chr.-Hist. en 3 Anti-revo lutionairen. De 4e Afdeeling, die in meerderheid Links was, koos Albarda tot voorzit ter en Schaper tot tweeden voorzitter. De 5e Afdeeling koos tot voorzitter Mr. Heemskerk en tot tweeden voor zitter Mr. Aalberse. In deze Afdeeling zaten 5 Katholieken, 6 Anti-revolutio nairen en 1 Christelijk-Historische. Men moet wel aannemen, dat hier niet zonder overleg is gestemd, anders zou in de 2e Afdeeling niet Dr. de Vis ser en in de 3e Afdeeling niet Dr. No- lens gekozen zijn. 't Is betrekkelijk een kleinigheid. Maar het verheugt ons toch, dat bij de rechterzijde, zelfs in de Tweede Ka mer, de verhoudingen door het ge beurde der laatste maanden niet zóó scherp toegespitst zijn dat alle contact verloren is gegaan. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zuilen, P. C. de (Groot ta Vianen. Te Heemse, L. J. C. Visboek, hulppredikant te NpVerdal. Aangenomen: Naar Nieuwendam D. Fabea-1? Tilburg. Naar Odoorn J. W. Nieuwenhuiiaen te St. Anna ter Muidon (Z.>. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Leiden, A. de Blois ta Dirksl&nd en H. Kievit te Veeaen- idaal. Ambtsjubileum, Ds. A. J. Svanback, Ned. Herv. predikant te Obergum, hoopt Woens dag 19 ,Mei ,a.s. ta herdenken, dat hij voor 25 jaar te Roodeschool het pre dikambt aanvaardde. Op den ien Pinksterdag hoopt Ds. S. een gedachtenisrede te houden. Emeritaat. Gemeld wordt dat Ds. W. V oors predikant bij de Ned. Herv. Gem. ta Föijenoord, die eervol emeritaat heelt aangevraagd, zich 11a het nederleggen van zijn ambtsbediening metterwoon te zal vestigen. Ds. F. G. Petersen. De buitengewone vergadering der clas sis Winschoten der Geref. Kerken van j.l Donderdag., welke werd bijgewoond door de Synodale Commissie van Advies en door den eveneens door da Synode aangewezen degutaat voor de provincie Groningen, Ds. Miedema. heeft volgens „De Stand." aan Ds. F.. G. Petersen, iegerpredikant te Bloemendaal, de vol gende verklaring ter onderteekening De ondergeteekende, Ds. F. G. Pe- •sen, verklaart ie. dat hjj met zijn optraden in de schismatieke kerk van Amsterdam-Zuid op deai Zondag, nadat door de Gen. Sy node Dr. Geelkerken en de overgroot? meerderheid van de kerkeraadsleden waren afgezet, niet bedoeld heeft uit te spreken, dat hij de dogmatische beslissing der Gen. Synode in de zaak- Geelkerken niet zou deelen, maar dat hij integendeel met deze beslissing vol komen accoord gaat. 2e. dat hjj erkent,door zijn. optre den aldaar een kerkrechtelijke, fout te hebben begaan, waarover bij zijin leed wezen uitspreekt; 3e. dat hij aan de Classis de verzeke ring geeft, zich niet opnieuw aan deze fouten te zullen schuldig maken. Ds. Petersen had geen bezwaar deze verklaring te onderteekenen, zoodat de Classis zich voldaan verklaarde. Dr. J. H. Gunning J.Hzn. I11 „Pniël" deelt Dr. J. H. Gutaing J.Hz.n, em. pred. der Ned. Herv. Kerk, wonende te Bilthove» mede, dat hij ab solute rust moet nemen als een gevolg van een plotseling hem overkomen al- geheele uitputting en zenuwoverspan ning, terwijl hij momenteel door de griep is aangetast. Als de^e laatstgenoemde ziekt? voor bij is, hoopt hij naar een stille plaats te gaan. om clcor volkomen rust weer in de gelegenheid tot herstel te komen. Ned. Herv. Gem, te 's-Gravenhage. Bij de j.l. Vrijdag gehouden stem ming voor 89 loden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te 's Graven hage, word door 2809 van de 4647 stem gerechtigden gestemd. Hot aantal geldige stemmen bedroeg 2797j meerderheid dus 1399. Op de candidaten van „Evangelie en Belijdenis" (richting Gravemeyer, enz.) werden 1415 stemmen, op dié van den „Band des Vredes" 859864 en op die van „Evenredige Vertegenwoordi ging" 513519 uitgebracht, zoodat van „Evangelie en Belijdenis" alle candida ten werden gekozen. Het volgende jpar werden 2543 stem men uitgebracht en de meerderheid was toen dus 127.3. Evangeiiia'en Beliideinis bracht 'toen maals 15981603 stemmen uit, hoewel meer dan 250 kiezers minder stemden. Evangelie en Belijdenis is dus èn in verhouding èn in werkelijkheid bijna 200 stemmen achteruit gegaan, waar dcor dit jaar nauwelijks de meerder heid gehaaid werd. Er waren 22 nieuwe vacatures te vervullen. Evaugeiie en Belijdenis heeft slechts 3 candidaten van den Band des Vredes overgenomen, waardoor zij haar meer derheid nog heeft versterkt, terwijl 19 candidaten van den Band des Vredes niet gekozen werden. Evenredige Vertegenwoordiging ging met 60 stemmen vooruit, doch kon geen enkelen candidaat gekozen krijgen. Amsterdam-Zuid. I11 de Mededeelingen aan.de leden van de Geref. Kerk te Amsterdam-Zuid (bin nen het verband der Geref. Kerken) lezen wij, dat aan jaarlijksche bijdragen nu reeds werd ingeschreven voor een bedrag van f 10.000. Meerdere bijdra gen worden nog tegemoet gezien, Kerk-collecten. De gewone Kerkcol'leete in de Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid heeft j.l. Zondag opgebracht f 224,23. De opbrengst van do. Kerkcollecten in de Kerk van Ds. Geelkerken was f 2=9,3p. Voor de diaconie werd in laatstge noemde berk gecollecteerd f 216 051/2 en in do binnen het verband gebleven Kerk f 227,011/2. Een eigen zendeling. In de „Ovcrtoomsche. Kerkbode" deelt de kerkeraad der Geref. Kerk van Am sterdam-Zuid (Dr. Geelkerken) mede, dat het in de bedoeling Ijgt, zoo spoedig mogelijk een eigen zaïuoling van zui ver Geref. belijdenis naar Oost- of West Indïë uit te zeilden. In verband daarmele worden de leden opgewekt geen gaven voor de Zending der Geref. Kerken beschikbaar te stel len. Utrechtsche Zendings-vereeniging De Utrechtsche Zendingsverecaiging zal haar jaarlijksche vergadering hou den op Dinsdag 1 Juni in da trouwkamer der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht. Het jaarverslag zal in de. ochtendver gadering worden uitgebracht en toege licht door de zendingsdirectoren. I11 de middagvergadering hopen als sprekers op te treden dè heeren J. Fortgens en F. J. F. van Hasselt. De eerste die zijn zilveren ambtsju bileum vierde, zal éen terugblik werpen op. zijn arbeid op Haimaheira. De tweede, die naar Nieuw-Guinea te rugkeert, zal een afscheidswoord spre ken. In de Domkerk zal' des avonds een openbare vergadering worden gehouden waar als sprekers zullen optreden de voorzitter der Utr. Zend. Vereen., Prof. Dr. J. A. Gramieir en. de oud-minister van Justitie, Dr. J. Schokking. Het zangkoor der Ver. Stadszendiig zal medewerking verleenen. Zending op Halmahera. De zending op Halmahera werd zwaar getroffen door het overlijden van zen deling Scholten te Djailolo. Dit is de tweede jonge zendeling, die daar binnen den tijd van enkele weken door den dood wera weggenome». De heer G. J. Ellen, oud-zendeling, hoopt nu voor enkele jaren naar Hal mahera terug te keeren om in de» nood stand te helpen voorzien. Uit het Sociale Leven. Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. In het gebouw voor Chr. Soc. Be langen te Utrecht, vergaderde Vrijdag eü Zaterdag de Ned. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden. Vrijdagavond 7 uur ving de verga dering aan. De voorzitter, de heer G. Baas Kzn., van Amsterdam, las voor 1 Timotheus 6 116 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord wees hij er op, dat er in de vereeniging thans meer leven is en dat de werkloosheid onder de leden iets minder is geworden Aan het verslag van den secretaris den heer J. Nauta, van Amsterdam, ontleenen we, dat het jaar dat heen ging voor de vereeniging geen bepaald karakter had. Er was licht en scha duw, schaduw wel het allermeest. In het hoofdbestuur hadden veel mutaties plaats door het heengaan van de heeren W. J. Bossenbroek, K. Rijper, K Drexhage en W. Brouwer Azn. De afd. Doetincjiem werd opgeheven Opgericht werden de afdeelingen te Leerdam en te Rijswijk-Voorburg. De vereeniging heeft nu 52 afdeelin gen en 3470 leden. 686 leden moesten worden afgeschreven. Door de inschrij vingen bedraagt het werkelijk verlies 385 leden. Het aantal jongleden daalde van 99 op 61. De vereeniging ging over de ge- heele lijn 10 pet. achteruit. Drie afdee lingen, n.l. Apeldoorn, Deventer en Vlissingen, stegen in ledental. De propaganda zonk in en werd door de afdeelingen met weinig geest drift gevoerd. Met 19 firma's en ondernemingen werd in het afgeloppen jaav actie ge voerd. Mr. G. Seret bleef aan de ver eeniging als rechtskundig adviseur verbonden. Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer J. C. Hendriks Ph.Jzn., van Amsterdam, ontleenen we, dat er over 1925 een batig saldo was van f 1849.42*$. De balans ver toonde een eindcijfer van f 8.424.88. De winst- en verliesrekening vermeldt een eindcijfer van f 39.755.79. De con- tributineontvangst bedroeg totaal f 38.242.60, terwijl een bedrag van f 38.900 begroot was. Het ondersteuningsfonds 1925 ver toont een eindcijfer van f 4874.72; het studiefonds van f 770, en de weerstands kas van f 3319.41. Hoewel ook blijkens de ingediende begrooting voor 1926 zuinigheid gebo den is, is de financieele toestand der vereeniging gezond. Na uitvoerige besprekingen werden de jaarverslagen goedgekeurd. De secretaris, de heer J. Nauta, uit Amsterdam, deelde meè, dat het vol gend jaar te Amsterdam een interna tionaal congres van Christelijke Kan toorbedienden zal worden gehouden. De heer Amelink, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, hield een korte rede, waarin hij wees op den arbeid van het Christelijk Na tionaal Vakverbond en meedeelde, dat de vermoedelijke vermeerdering van het ledental van het C.N.V. over het eerste kwartaal van dit jaar 600 zal bedragen. De teruggang is dus tot stand gekomen en is er thans weer vooruitgang. Na behandeling van het financieel AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 28 April 1928. In het liberale orgaan de „Vrijheid" schrijft de heer Hans met betrekking tot den heer Colijn dat ons volk in geestelijken zin lijdt aan torenvrees. Wij bewonderen figuren van het eerste plan en toch zijn we bang voor hen. „Colijn zoo vervolgt hij dan was een flinke, sterke kernige figuur. Ruig en onverschrokken. Wars van populariteit. Een die durf had om te regeercii. „Laat ons dit erkennen, al is hij niet één der onzen. Laat ons dankbaar con- stateeren, dat hij onze financiën een prachtig eind op streek heeft gebracht al gingen wij niet in alles met hem mee." 't Kan wel zijn dat de heer Hans ge lijk heeft, maar ik heb sterk den in druk dat de kiezers vrees bij ve len toch nog sterker is dan de toren vrees. Hoe anders te verklaren dat zelfs de liberale kopstukken die nu dankbaar constateeren dat Colijn zooveel tot stand bracht, hem toch altijd het leven zuur maakten? OBSERVATOR. verslag werd de vergadering verdaagd tot Zaterdagmorgen half 10. Zaterdagmorgen is na uitvoerige be raadslaging met 61 tegen 14 stemmen aangenomen een bestuursvoorstel tot contributieverhooging. Inzake de propaganda onder de jeug dige collega's zal het hoofdbestuur zich tot de afdeelingen wenden en ver schillende punten van een daartoe door de afdeeling Amsterdam inge diend voorstel nader bezien. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. Baas Kzn. te Amsterdam, L. Bosma te Leeuwarden, W. E. van der Laan te Groningen en H. van Cit- tert te Leiden, terwijl als zoodanig ge kozen werden de heeren H. J. Vermeu len en Z. Bras Jr., beiden te Rotterdam Met het oog op den tijd werd beslo ten het onderwerp „Onze actie in de naaste toekomst in verband met de economische verhoudingen", waarover de voorz. een inleiding zou houden, ditmaal niet aan de orde te stellen, doch te behandelen in de districtsver gaderingen. Na rondvraag werd daarop de ver gadering gesloten. .GEMENGD NIEUWS. Overreden'en gedood. Bij het oversteken van den weg is Zater dagmiddag omstreeks 3 uur opde fWestlaan te Pijnacker nabij de ouder lijke woning het 9-jarig zoontje van den heer C. Koster aoor een auto overreden. Het ventje kreeg een wiel over het hoofd en is ^enige oogen- blikken later aan ge gevolgen over leden. Den autobestuurder treft geen schuld. Te Kerkrade is het zoontje van den heer G.onder de tram geraakt en overreden. Toen met het onder de raderen uithaalde, wapen de le vensgeesten geweken. B loedver giftiging. Door het openkrabben van een puistje aan den neus, is de heer J. H. Boter- mans, secretaris der gemeente Noor beek (L.J aan bloedvergiftiging over leden. Vermist. Sinds 12 April LI. wordt te Stein (L\; vermist de 37-jarige Leo Vaessen, gekleed in zwart cos- tuum met vilten hoed en rijgschoenen- Hij heeft zwart haar en knevel en is van middelbare grootte. Diefstal. De veehouder P. P, te Sexbierum, die de gewoonte hetft steeds veel geld bij zich te dragen, had de onvoorzichtigheid zijn beurs met pl.m. f 400 even in de schuur neer te liggen. Toen hij ze later terug wil de halen, was zij niet meer te vin den. Do ode lijk ongeval. Gister avond had op het station DJ?. te Rot terdam een ernstig ongeluk plaats. FEUILLETON. De Botgevaüess van John Fox 22) Daar dezen in het verhaal dat wij wenschen mede te deelen een belang rijke rol vervullen, hebben wij van hen een korte beschrijving gegeven, en laten het jongere volkje vooralsnog bij •nunne spelen en vermaken. In- en uitwendig droeg het oude kasteel den stempel van voorspoed en geluk. Alles was daar in de volmaakt ste en heerlijkste orde. Nieuwe stallen waren gemaakt, aanbouwingen daar- gesield, en alles, in plaats van in de vlakte geheel voor het oog bloot tè liggen, was van rondom door jonge boomen omringd. Zoo gij deze boschjes achter u hadt, zaagt gij een groote boerenwerf. waar cle vooruitgang in de behandeling van het vee en pluimgedierte terstond in het oog viel, terwijl ook de stallen en, hokken daarvan de getuigenis gaven. Schoone melkkoeien en sterke jonge stieren waren door de geopende deu ren in den stal zichtbaar, waar een dorschwerktuig in beweging was, dat des bezitters grootvader in verbazing zou hebben gebracht; welgemeste var kens, geheel e troepen hoenders, pau wen, eenden, ganzen en kalkoenen, alles getuigde van welvaart en over vloed. In den winter werden de zware os sen aan groote kribben buiten de schuur of in de ruime stallen gevoe derd met knollen en beetwortelen, die door nieuw uitgevonden en snel wer kende machines werden gesneden. 's Zomers leverden de wollige-zware schapen en de dartele paarden, gra zende in een ruime weide vóór het huis. een schoon gezicht op. Naar het huis zelf voerde een nieuwe rijweg, -die zich bevallig kronkelde langs kleine boschjes en geurige bloemper ken; lichte en bevallige rijtuigen brach ten de bezoekers van de omwonende familiën aan, want Mr. Henry Flam- stead was te rijk en had te veel invloed om geheel en al verlaten te zijn we gens zijn gehechtheid aan de Metho distische partij, vooral daar het vor stelijk vermogen van den klokkenma ker hem en zijn kinderen zoo vele schatten beloofde. Het rijtuig der familie was goed be spannen, en liefelijke gezichtjes ver toonden zich aan de portieren als het door het dorp rolde. Van tijd tot tijd stortte een troep jonge lieden van bet- de? kunne uit de oprijlaan naar de om liggende streken, of keerden juichend terug bij het luiden de-' klok, die ten middagmaal riep. Alles scheen in het oude kasteel vroolijk, onbekrompen en in overvloed zijn loop te volgen: er heerschten in don letterlijken zin, vrede en over vloed hmnen deszel?3 muren. „De rij ke heeft vele vrienden" en Mr. Henry Flamstead was*rijk. Om zijn tafel ver zamelden zich dikwijls vroolijke goed hartige menschen. Van Londen en uit menig oord des rijks kwamen de lee raars en zendelingen, de hoofden van het godsdienstig genootschap, waar mede de familie verbonden was, haar bezoeken. Het meeste genoegen smaak te zij in de groote godsdienstige ver gaderingen, in de stad of in de na buurschap, wanneer de voornaamste hoofden van het verbond zich veree- nigden. Het jonge volkje had geen gebrek aan kennissen van hunne jaren, en voor hen werd de zon in dit bekoor lijk tijdperk van hun leven, door geen wolken verduisterd. George had de school verlaten, en een zijner vertrouwdste schoolkame raden was nu een betrekkelijk nabij- wonend buurman en meestal gast te Dainsby. Robert Na dell stond genoegzaam al leen in zijn woonplaats, het kleine dorp Millbrook, want hij was het ee nig e kind van welgestelde ouders; het was geen wonder dat hij zoo dikwijls mogelijk zich van daar verwijderde, om te deelen in het ongestoorde geluk dat zijn oude schoolkameraad mocht smaken. Zij gingen samen visschen, rijden, jagen, wandelen, vervaardigden nu on dan verschillende werktuigen en maakten zelfs wagens en ploegen, waarvan vooral George zeer veel hield. Hij had thans een bekwaam wagen maker en vervaardiger van landbouw gereedschappen aangenomen, en was dagelijks ijverig bezig met hamer en beitel, als een gewoon leerling in het beroep. Hij bracht het eindelijk zoo ver, dat hij zich kon beroemen van, zoo het noodig was, even goed als iemand van het land, een ploeg, egge, wan of wa gen te kunnen maken, ze te verven eji zelfs te gebruiken. Daaraan weder herkende zijn vader George's overeenkomst in aanleg met zijn oom Nicolaas en zeide dikwijls dat hij wel wat geven wilde als de klokkenmaker George eens aan 'twerk kon zien. Men moet evenwel niet denken, dat de jonge Robert Nadell even ingeno men was mét het maken van ploegen en wagens, als met andere voorwer pen op het kasteel. Gij zoudt mij gewis uitlachen we gens mijn gebrek aan scherpzinnig heid, zoo ik hun niet maar terstond zeide, dat ik reeds dadelijk, van het oogenblik dat hij op het tooneel trad, gemerkt had dat er andere oorzaken te Dainsby waren, die hem zoo dik wijls daarheen lokten. Neen, ik beken dat George Flam stead meermalen in huis vloog, roe pende: „Robert! Robert! Waar zit die jongen nu weer? Zoo! patronen knip pen, als ik u noodig heb om met den grooten hamer aan den gang te gaan! Kom meel -het wiel is zoo ver gereed, dat er de hoepel om moet, en gij zit hier!" Robert werd spoedig de verklaarde en begunstigde minnaar van Betsy Flamstead, en zoo George en hij reeds lang meer broeders dan vrienden ge schenen hadden, scheen Robert nu in derdaad een broeder van allen en een lid des huisgezins te worden. Zelden ging er een dag voorbij, dat hij niet te Dainsby kwam, en deel nam aan a? hun rijtoertjes, wandelingen, ernstige en godsdienstige bezigheden. De tijd rolde vroolijk voorbij en het oude kasteel leverde n toonbeeld van volmaakt aardsch geluk. De jeugd, in liefde en onschuld zich koesterende, en dagelijks ijverig in het vervullen dier plichten, welke rust en vrede aan de ziel verschaffen, groeit op, belang stellende in en zich vereenzelvigende met de groote belangen der maat schappij. ZEVENDE HOOFDSTUK. De lucht betrekt. Onzeker en wisselvallig is alle men- schelijke voorspoed. Die der Flam- steds had in de schatting der meesten reeds zoo lang geduurd, als zulks 9lechts zelden stervelingen ten deel valt. Er was bij hen evenveel deugd, evenveel huiselijke genegenheid a - uitwendige welstand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5