NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 APRIL 1926 DAG-AGENDA. Woensdag 28 April, 's avonds acht uur. Pieterskerk, Concert van den L. Kunstkring „Voor Allen". Donderdag 29 April, 's avonds acht uur. School Hoogl. Kerkgracht. Alg. Vergadering v. d. Geref. Schoolvereen. Donderdag 6 Mei, Ledenvergadering der H. T. v. d. G. Z. B. Gebouw „Prediker". Vrijdag 30 April, 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal. Openb. Feestverga- dering der'Chr. Oranje Vereen. Spr. Ds. K. Schilder van Oegstgeest. Mu ziek, Samenspraken, enz. Maandag 3 Mei, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal ,3e Abonn. Concert, Rie Batenburg. Dinsdag 11 Mei, 's avonds acht uur. Hooglandsche Kerk (ingang Nieuw- straat). Kerkconcert van de Chr. Ora torium Vereen. „Con Amore". De avond- nacht- en Zondagsdienst dor apotheken wordt van Maandag 26 April tot en met Zondag 2 Mei waar genomen door de apotheken der H.H. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406, en G. H. Blanken, Hoogew. 171, telef. 502., grooting van Binnenlandsche Zaken Landbouw zegt de minister o.a., dat hij er toe overhelt het ambt van di recteur-generaal van den Landbouw niet te herstellen. Hij geeft aanvanke lijk de voorkeur aan de instelling van een vaste commissie van advies voor land- en tuinbouwaangelegenheden. Dit denkbeeld is aan de groote organi saties voorgelegd. Bij de vaststelling van de begrooting voor 1927 zal, naar de minister zich vleit, de zaak beslist kunnen worden. Eerste Kamerverkiezing. In de nota, naar aanleiding van het afdeelingsverslag der Eerste Kamer, over de begrooting van Binnenland sche zaken en landbouw zegt de mi nister, dat hij aan het denkbeeld, om bij de verkiezing van leden van de Eer ste Kamer het aan afwezige leden der Provinciale Staten mogelijk te maken, schriftelijk hun stem uit te brengen, Wel eenige bezwaren verbonden acht. Stellig is een wijziging van de Provin ciale wet in den hier aanbevolen geest niet zoo eenvoudig en urgent, dat zij thans onverwijld zou zijn aan te bren gen. De mutatie aan oorlog. De afgetreden minister van oorlog, prof. Van Royen, is Zaterdagnamid dag door de Koningin in afscheids- audiëntie ontvangen. Na de overdracht Zaterdagochtend ten departemente van oorlog van de portefeuilles van oorlog en marine ad interim, begaf minister Lambooy, de nieuw opgetreden minister, zich naar het departement van marine. Een sociaal-democr. burgemeester. Tot burgemeester van de gemeente Goor is benoemd het sociaal-democra tisch Tweede Kamerlid W. van der Sluis te Almelo. De tot burgemeester der Overijsel- sche gemeente Goor benoemde heer W. van der Sluis, is het sociaal-democra tisch lid der Tweede Kamer. Hij maakt deel uit van de Kamer sedert 16 Sep tember 1925. De heer van der Sluis is 45 jaar. Hij werd opgeleid voor onderwijzer aan de Rijkskweekschool te Maastricht en is als onderwijzer werkzaam geweest in Friesland en Amsterdam. Hij is lid van de Provinciale Staten van Over- ijsel en van den gemeenteraad van Al melo. Invaliditeits- en onderdomsverzekering De „Nederlandsche Werkgever" be richt, dat de minister van arbeid, han del en nijverheid aan het Verbond van Nederlandsche werkgevers heeft mee gedeeld, te overwegen, met het Duit- sche rijk te komen tot het afsluiten van een verdrag inzake de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring, met de bedoeling, daarmede op te heffen de bezwaren, die voor verze kerden en werkgevers voortvloeien uit het naast elkander bestaan van de Nederlandsche en de Duitsche wetten ten deze. De minister heeft het verbond ver zocht, hem gegevens uit de praktijk over zoodanige bezwaren te verstrek ken. Daarbij denkt de minister in het bijzonder aan de mogelijkheid van zoogenaamde dubbele verzekering van dezelfde arbeiders met de daaruit voortvloeiende verplichting voor deze arbeiders, zoowel volgens de Duitsche als de Nederlandsche wet. Deze dubbele verzekering kan n.l. voorkomen, wanneer Nederlandsche arbeiders in dienst van Nederlandsche ondernemingen tijdelijk in Duitschlahid arbeid verrichten (transportarbeid, montage-werkzaamheden, enz.) Deze arbeiders blijven verzekerd volgens de Nederlandsche wet, doch komen door hun verblijf in Duitschland tevens te vallen onder de Duitsche Invaliditeits en ouderdomswet. De werkgever moet dan voor deze arbeiders zoowel vol gens de Nederlandsche al de Duitsche wet premie betalen. Omgekeerd ei9cht de Nederl. wet. dat de Duitsche werkgever premie betaalt voor zijn ar beiders, die tijdelijk in Nederland werkzaam zijn. Koolverkooperij, Aan de groentenveiling van den Noordermarktbond te Noord-Schar- woude werd Deensche witte kool ver kocht voor een prijs van ongeveer f 1900 per spoorwagen van 10.000 K.G. Een dergelijk bedrag is nog nimmer yoor deze koolsoort besteed, De verbouwers van deze kool, die dit jaar grooten aftrek vond in Noord- Amcrika, hebben uitmuntende resul taten met deze teelt verkregen. ^BUITENLAND™ HET DUITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. Het verdrag geteekend. Het nieuwe Duitsch-Russische ver drag (dat in tegenstelling met het ver drag van Rapallo, het verdrag van Berlijn zal genoemd wordden) is Zater dagmiddag öp het rijksdepartement v.ain buitenlandsche zaken geteekend door •dr. Stresemanïi en Krestinsky, den ge zant van de vereenigde sovjet-republie ken. In den loop van den middag wer den de parlementaire leiders in kennis van het verdrag gesteld. Vandaag is het verdrag ingediend bij de commis sies voor buitenlandsche politiek van den rijksraad en van den rijksdag en na de besprekingen in deze commissies zal het vermoedelijk hedenavond of morgenochtend worden gepubliceerd. Koeriers zullen er afschriften van bren. gen aan de regeeringen dder mogend heden, die daarvoor in aanmerking ko men. De inhoud van het verdrag. Over het verdrag kan reeds het vol gende worden medegedeeld. Het eigen €jk& verdrag is vrij kort en bestaat uit vier artikelen. Het heeft echter ver schillende bijvoegsels, waardoor het geheele document tamelijk uitaebreid wordt en ongeveer 6V2 bladzijden ma- chineschriK omvat. In de vier artikelen van het ver drag worden de politieke betrekkin gen tusschen de beide staten vastge legd. Het verdrag moet als een algemeen vriendschapsverdrag beschouwd wor den. Beide staten verplichten zich neu traal te blijven bij eiken aanval, die door de houding van den aanvallen den staat niet werd gemotiveerd. De neutraliteit geldt in dit geval ook voor eiken vorm van economisciien oorlog. Er zal een bijzondere instantie :n het leven worden geroepen ter regeling van uit het verdrag voortvloeiende mo gelijkheden, waarin voorzien is in de verschillende bijvoegsels. In de^e bijvoegsels d.e de tusschen Duitschland en Rusland gewisselde nota's bevatten wordt o.a. gewezen op de tot dusvér bestaande'betrekkingen tusschen de beide staten. Daarna wordt ook de beteekenis van artikel 16 van het statuut van den Vol kenbond ter sprake, gebraent. Dit ge- geschiedt op een wijze, die geheel be antwoordt aan de reeds eerder door Duitschland in deze aangelegenheid ontwikkelde zienswijze. Duitscnland heeft steeds beweerd zich niet ver plicht te voelen deel te nemen aan de mogelijke strafexpedities, waarin be doeld artikel voorziet, als deze het gevolg zyn van besluiten van den .Vol kenbond of van enkele lecten van den bond, waarmede het zich niet kan ver eenigen. ELLEN KEY OVERLEDEN. De schrijfster van „De eeuw van het kind". De bekende Zweedsche schrijfster Ellen Key, is gisteren in den ouder dom van 77 jaar overleden. De Zweedsche schrijfster, sociale werkster en paedagoge, Ellen Key, werd in 1849 op het landgoed Sands- holm geboren.. „De eeuw van het kind" is haar meest bekende werk. De titel is tot een gevleugeld woord geworden. Het boek is opgedragen aan alle ouders die hopen in de nieuwe eeuw den nieu wen mensch te vormen. In „Opvoeding" heeft Ellen Key met hartstocht de vrije ontplooiing van de kinderziel bepleit. Dat het kind zoo weinig met rust wordt gelaten, noemde Ellen Key de grootste misdaad in de opvoeding van het kind. Het mooiste doel is voor het kind een wereld te scheppen, die uiter lijk zoowel als innerlijk schoon is, waarin het kind kan groeien naar zijn aard en zich vrij bewegen, voor zoover het niet in botsing komt met de rech ten van anderen. Als dit bereikt is, zul len de volwassenen werkelijk een die- Een blik kunnen slaan in de kinderziel, et bijna altijd gesloten rijk, aldus '.de paedagoge. Met groote kracht protesteerde zij tegen schrikaanjagende opvoedings middelen en tegen „het slaan" dat ten tijde van haar protest nog algemeen tot de opvoedingsmiddelen behoorde in Zweden en wellicht ook daar buiten. Voor huiselijkheid voerde zij een warm pleidooi in „Zonder Thuis". Zoo lang het tehuis niet is zonnig, rus tig, eenvoudig en frisch, kunnen, de moeders zooveel naar vergaderingen gaan als zij; willen om er te praten over opvoeding en zedelijkheid niets zal er door veranderen, is een barer be kende uitspraken. In de laatste hoofdstukken van „De Eeuw van het kind" spreekt de schrijf ster over het misbruik van kinderkrach ten en hoe dit misbruik tot ontaarding moet leiden bijl de slachtoffers, en toont aan met vreeselijke cijfers, hoe b.v. in Duitschland op elke 1000 kinderen der armen er 345 sterven tegen 57 op elke 1000 der gegoeden, omdat overspannen moeders, drankzuchtige vaders, slechte woningen, onvoldoen de voeding, erfelijke ziekten; vooral syphilis, en te vroege arbeid ze ver moorden. Zij pleit voor het absolute verbod van allen arbeid van kinde ren beneden de 14 jaar; en voor het misdadige, dat in het psychisch zieke of onontwikkelde kind, vraagt ze voed sel, liefdevolle leiding, opvoeding in plaats van slagen, tuchtscholen en ver achting. De paedagogie, „met het warme hart en dc lachende opgen" zooals zij ge noemd werd, heeft niet alleen in theo rie aan de opvoeding van jolige men- schen gearbeid. Zij is jaren lang on derwijzeres en leerares geweest en heeft buiten de school talloos velen geleerd. Omstreeks het jaar 1900 vonden El len Key.'s werken hun weg tot ver over de grenzen van haar land. Zij; trad ook in het buitenland vaak als spreek ster op o.m. ook te Amsterdam. De laatste jaren leefde Ellen Key op „Strand", een buiten bij NI vast ra. DE VREDESONDERHANDELINGEN IN MAROKKO. Een onderhond met Abd-el-Krim. Naar uit Oudjda aan de „Temps" wordt gemeld, heeft een Fransohe per soonlijkheid een onderhoud met Abd el Krim gehad. De inhoud van dat onderhoud wordt door het blad weer- geggeven voor zoover de censuur de zen heeft doorgelaten. Abd el Krim verklaarde daarin o.a., dat hij' 3 maal de vrede heeft voorge steld, eens aan generaal Primo de Ri vera, den tweeden keer aan maar schalk Lyautey en ten slotte aan den tegenwoordigen gouverneur-generaal Steeg. Antwoord op deze aanbiedingen ont ving Abd el Krim niet. Thans hebben de gebeurtenissen in het Riff-gebied een machtigen weer klank ook buiten Marokko gevonden. Ik herhaal, aldus zeide Abd el Krim, dat ik oprecht den vrede wensch. De eenige, die behalve mij; oprecht den vrede wil, is de tegenwoordige gouver neur-generaal Steeg, doch hij heeft te kampen met tegenstand in militaire kringen. Wij hebben geweren en munitie en kunnen ons nog lang verdedigen. Als de stammen mij niet als hun recht matigen verdediger en heer beschouw den, zouden zij mij al lang doodgescho ten hebben. Zij hebben mij echter zoo wél als hun aanvoerder als leider voor eventueele vredesonderhandelingen er kend. Abd el Krim besprak daarna de voorwaarden voor een wapenstilstand en verklaarde dat, als Frankrijk en Spanje van een oprechten wil tot vre de zijn bezield, zij hem, Abd el Krim, tenminste een termijn van een maand voor onderhandelingen moeten toe staan. Bij een eventueele hervatting der vijandelijkheden, zullen de stammen on der zijn leiding tot den laatsten man en den laatsten druppel bloed strijden. Oveistroomingen te Moskou. De overstroomingen door het wassen van de Moskova worden ernstiger. Het water heeft de muren van het Kremlin bijna bereikt. De staten i.11 het lager gedeelte van de stad zijn reeds overstroomd. Als gevolg van de maatregelen, die genomen waren, is de schade niet groot en worden geen persoonlijke on gelukken gemeld. Uit Moskou wordt nader gemeld, dat alle bruggen,, behalve de Krim- brug, onaer water staan, en verschil lende stadsgedeelten en het terrein van de landbouwtentoonstelling over stroomd. zijn. In een wijk moesten alle huizen worden ontruimd,: Het tramverkeer is gestaakt, terwijl ook het electrische licht niet functio neert. Een noodverlichting wordt in- Het gevaar, werdt nog vermeerderd door den zwaren ijsgang. Zoo wordt de brug der commissarissen door den ijsgang met vernieling bedreigd. De draadlooze bioscoop nadert! Ofschoon alle fonetische problemen in de draadlooze geluidoverbrenging nog lang niet opgelost zijn, zitten de radio-pioniers al wèer gretig te gras duinen in een ander gebied: da.t der figuur-overbrenging. Hiermede is de' wetenschappelijke belangstelling plot seling opnieuw geconcentreerd gewor den naar het optische terrein. Aangezien het oog indrukken moet ontvangen van veel fijner orde dan het oor, komt de techniek hierbij voor zeer moeilijke vraagstukken te staan. De luchttrillingen zijn ten slotte zeer concrete en materieele dingen, die mea pliysisch, omvzoo te zeggen han- teeren kan. De aethertrillingen. van kleur en vorm daarentegen zijn na tuurkundige verschijnselen van haast ilmmaterieele waarde, dus zóó vluch tig en- subtiel, dat zij' aan de stoffe lijke bindmiddelen dreigen te ontsnap- pen. Het zijn voornamelijk drie onder zoekers, die op dit nieuwe gebied naar voren treden: prof. Belin uit Parijs, dr. Karolus uit Berlijn en prof. Tchör- ner uit Ween en. Het merkwaardige hierbij is, dat deze drie mannen der wetenschap tusschen wie natuurlijk wel eenige wedijver bestaat nauwe voeling onderling houden e.i daardoor hun voordeel kunnen doen uit elkan ders ervaringen. Men is thans zoover gevorderd, dat een teekening, een handschrift of zelfs een foto langs draadloozen weg in zeer snel tempo kan worden overgebracht. Het onderzoek naar de mogelijkheden van een draadloozen bjoscoop wordt verzwaard door de groote moeilijkhe den, die dé bekende traagheid van het materiaal den mensdh in den weg legt. Het is echter op grond van zeer recente vindingen aannemelijk, dat wij binnenkort door de eerste resultaten van dit nieuwe wereldwonder zullen worden verrast. Dan zal men dus een gebeurtenis, die op duizenden kilome ters afstand plaats vindt, gelijktijdig kunnen hooren en zien in zijn huis kamer. KORTE BERICHTEN. De Duitsche rijksregeering heeft bij den rijksdag een wetsontwerp inge diend over de onteigening der. vor sten-vermogens. Dc regeering zegt in een bijgevoegde toelichting o.a., dat onteigening zonder schadeloosstelling met het grondbeginsel van een rechts staat in strijd is en dat zij een com- Eromis-ontwerp wil helpen tot stand rengen, De Fiaiische minister van finan ciën, Péret, zal vermoedelijk 4 Mei zich naar Londen begeven, om te on derhandelen over de fundeering der Fransche schuld aan Engeland. De zomertijd is te New York en in verschillende steden in het Oosten van Amerika gistermorgen om twee uur begonnen. - In Noorwegen is Zaterdagavond een uitsluiting ingegaan die 30.000 werklieden in de ij'zerindustrie, de mij nen, de bouwbedrijven, de schoen- en de textiel-industrië omvat. Volgens een bericht uit Moskou is de sovjet-regeering, na onderteeke- ning van het Duitsch-Russische neutra liteitsverdrag, van plan, terstond on derhandelingen met Frankrijk te be ginnen. Mussolini 'zal morgen een be zoek brengen aan het Nederlandsche Paviljoen té Milaan. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Orgelbespeling Geref. Kerk. Men schrift ons: Bijna 4 maanden zijn verloopen tus schen de 1-atste orgeltrsneluie va,n den heer Keunins, den organist der Geref. Kerk van Sns-cnlieim, e® die van Vrij-' dasavond i.l. De onkonist gaf niet dein indruk dat men ds schade wilde in- ha'en: zij was s'echt. Hetseen ovrig.-tas meer d? afwezigen (Dn d~® kunstenaar treft, die met onverflauwde liefde tot zijn instrumeht de schatten der oude ■en nieuwe orgelmuziek in het licht zet. Hendel, Liszt, Massenet en Franck waren ditmaal, aan 't woord, met als hors d' oeuvre de reeds meer gegeven marsch van Alph. Maily em eeln eigen improvisatie (op Psalm 34:3 en 1als finale. Van Handel, wieins 3e Concert de e,heer Keuning gaf, schreef Jan Key; aer onlangs in „Op den Uitkijk": „Hij met z'n klare stem, brengt een frissch» wind, die het weeke weefsel van m'n droomen uiteenjaagt^'. Orgel1 em orga nist van Sassemhem zijn bpzonder goed gedisponeerd, om dien indruk te wek- ken, al zou men om wat liefs willen, dat eenige scherpte in het ff nog eens door verbeterde dispositie was te ver helpen. Want overigens bevat dit orgel we hebben het Vrijdagavond weer in prachtige verscheidenheid gehoord een keur van middeiem, om ook aan klassieke, werken boeiend relief te ge ven. De goede vader Franck is nog niet klassiek, maar ik stel mij een vertolking als door den heer Keuning gegeven van zijn „Prélude, Fugue et Variations" voor ais een buitengewoon gunstige expositie ven Franck's stijl, al kaïn men Viotta toestemmen, dat gebrek aan contrast in vele zijner werken, het spoedig .popu lair worden in dan weg heeft moeten staan. Veel zal genoten zijn van Massenet's Pastorale en Angelus, an meer nog in diens „Choeur des voix humaines", waar in stemmingsvolle voordracht en smaak volle registrateur samenwerkten tot een indrukwekkend geheel'. Jammer dat de snelaftvisselende registrateur niet altijd geluidloos kan geschieden, iets wat voor al bij stemmingsmuziek schade doet. De improvisatie over Psalm 34 was weer een prachtige demonstratie van „vrije kunst", waarbij man met gepaste vreugd opmerkt, dat de natuur toch al- t(jd nog sterker is dan de leer, al zou het ons nog meer verheug.®, als de beer Keurling er in slaagde, zijn the- ma's, zoo interessant eta zuiver opgezet, tot het einde toe aan het froint te hou den. Als geheel een mooie avond, met eetn maximum van onbegrijpelijk gebrek aan belangstelling voor zulke kunst, vlak bij huis. Naar men ons mededeelt, zal door da Herv. Gpm. alhier op Hemelvaarts dag een radio-kerkdienst worden uit- LEIMUIDEN. Het bestuur van de Afd. Zuid Holland van den Ned. Boind van Genieenteamb- temaren heeft aan Ged. Staten verzocht, goedkeuring te willen onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente Leimuiden, tot ongevraagd ontslag van den heer C. van Heyningen als ontvan ger dier gemeente. Adressant wijst er op, dat het ontslag besluit is genomen met 4 tegen 3 stem men, omdat de ontvanger niet zorgde, voor da tijdige invordering van enkele (inkomsten der gemeejnte. Bij de behandeling vati het ontslag in den raad is komen vast te staan, dat de ontslagen ontvanger overigens zijn taak naar behooren vervulde en dat aan fraude niet behoeft te worden ge dacht. Voor de niet-tjjdijje invordering van lenkele inkomsten is de heer van Ha» aiingeti, bij wijze van straf, voor den tijd van twee maaiiddn geschorst. Deze straf acht adressant voor een ambtenaar, die meer dan 60 jaren oud is, en die de gggieente jardn heeft ge diend, reeds zeer zwaar. HIJNSbURB. Ook met de vroege tulpen van deh kouden grond raakt het ten einde. En kele partijtjes worden aangevoerd, doch van weinig beteekenis zijn de Darwin- nen van den kouden grond en uit den kouden kas komen er nog redelijk. De prijzen zijn vain sommige variëteiten, vooral wat van beste kwaliteit is, re delijk. Cram Brillant f 1,05f 2,20, Herman Schlegel f 0,75f 0,90, Wit te Zwaan f 0,55—f 0,70, Thomas Mooxe i iiaf»—f '.w. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeesters en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene ken nis, dat j. de Graaf, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van al coholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in net perceel Lammermarkt 13. Leiden, 26 April 1926. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a.'de Naamlooze Vennootsciiap Sa- jetfabrieken P. Glos en Leembruggen, om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van wollen garens in liet perceel 5e Binnenvestgracht No. 3 en 4, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie B No. 2846, b. de Naamlooze Vennootschap Ne derlandsche Rotogravure Maatschap pij, om vergunning tot het uitbreiden van de drukkerij van boekwerken, platen en tijdschriften in het perceel Galgewater No. 22, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie F No. 1269, 20, 24 en 1161 ged. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinder wet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer ge- ment ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag den Sen Mei e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om ebzwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zij ner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lich ten. Leiden, 24 April 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. yAN STRTTFV c«/~»taris. Koepokinenting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van Woesdag 28 April e.k. eiken Woensdag, telkens des na middags om 2 uur, in het Elisabetshof aan de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inen ting en herinenting. Het trouwboekje moet worden mede gebracht. Leiden, 23 April 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN «STRIJEN, Secretaris Met stengel vanaf den bol: Witte Zwaan f 3,20f 3,40, Prins van Oosten rijk f 2,80f 2,90, Sanders f 4>&°1 f 4,90, Nora f 2,Gretchen f 3,30 f 3,50, Baron de La. Tomnnaye f 3»7° f 4,Salmon King j: 4,20f AA°, R®'" verend Ewbank f 2,20f 3,40, Willi am Copl'and f 2,90f 3,Caledonia1 f 2,90f 3,70, Boutom d'or f 3,40f4. Sergeant f 3,60f 3,80, Anemonen f 2,40f 2,80. Bloemenhandel. Steeds grootere' aanvoer en tamelijk vlugge handel met redelijke prijzen, zoo is de laatste dagen den toestand in de bloemenhandel. Mar grieten varieerein va|n f 0,32 tot f 0,45 per 100, Muurbloemen f 6,—f 8, per 100 bos. Kouden grond Darwmnen f 0,80 tot f 1,30 met lange stengel f 2,90—- f 4,40. Vroege tulpen van kouden grond als witte Zwaan I 0,70f 0,80, Late Tulpen Bouton d'or f 2,40—f 270, Gale dorna f 3,20f 3,80. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Wil- helmina, dochter van W. van Zundert en H. Vermeeren. Hendrik, zoon van G. Reurekas etn' ML E. van Winkel'. Trijn tje dochter van P. Burghout en J. C. Voorneveld. Alida Johanlna, dochter van M. van Groeningen en C. S. Vastenhout Gerardus Christiaan Johannes Francis- cus, zoon van S. P. A. Nieten en C. A. M. Clerks. Gijsbertus, zoon van D. Slootweg en P. W. Oerlemans. Lieu we, zoon van J. Mielnema en G. Blankert. Ondertrouwd: Jan Hendrikvan Vuu- re|n, 34 jaar en Grietje Grisnich, 30 jaar. Gornedis Leenidert van Neuren, 24 jaar en Maria Hendrika van Andel, 23 jaar. Anthonij Imanse, 28 jaar en Maria Steenks, 26 jaar. Overleden: Cornelis van Piest, 83 j. wedr. van J. van Vliet. Adriana Maria, Grisnigt, 72 jaar, geh. met G. Been. WARMOND. Morgleln zat alhier, dë Em'mabloem- collécte gehouden worden. Hiertoe heeft zich wederom een co mité gevormd, bestaande uit de dames r Mevr. Langelaar-Landsman Mevr. Scholvinck-Kolfschoten Mevr. Van Sonsbeek-Verwer Mevr. Tegelaar-van de Kuilen. In 1925 bracht deze collecte f 140,05 op. Het comité vertrouwt dit jaar een belangrijk hooger bedrag te kunnen no- teieren, want veel1 geld is er noodig. Steeds toch sloot de T.B.C. vereeni- ging haar jaarrekening af met een groot tekort, wat zieker te betreuren valt, maar ook wijst op de activiteit onzer, vereeniging. Waar geholpen moest worden werd hulp verleend, en dank zij de krachtige medewêrkiiig van de Protestante, .zoo wel van de R. K. wolluster, werd over 1925 de bestrijding der T.B.C. in 12 gezinnen met succes aangevat. Hiervoor is echter veel' geld noodig. Tast daarom flink in. uw beurs, wan neer u een bloempje wordt aangeboden termeer daar de ingezamelde gelden slechts gezinnen in Warmond ten goede ïpme^ -

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2