Uil nummer beslaaf uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voorLFTDKlM FN nMCTBFKFM I ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7<f» JAARGANG MAANDAG 26 APRIL 1926 NUMMER 1806 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Y democratie en dictatuur. „Democratie het orgaan van de De mocratische partij, hevat een merk waardig artikel over democratische problemen. In politicis gesproken, is volgens den schrijver de democratie eigenlijk „the problem of problems.'' „Democratie, volksregeering, 't lijkt zoo eenvoudig en t is zoo ui terst moeilijk te realiseeren. Want on ianks alle mooie frasen ais: ,Vox populi vox Deïen: Wat het volk niet weet, dat weet nog niemand; Wat het volk niet kan, dat kan nog niemand; Wat het volk niet doet, dat blijft onafgedaan zou ik er een lief ding voor over hebben, als iemand mij nou eens vertelde op welke wijze ik er achter kon komen wat „bet volk" wil ten opzichte van, laat ons- zeggen de dic tatuur. Na dan betoogd te hebben, dat het uoor wanhoop verbijsterde volk altijd neiging heeft zich aan sterke figuren vast te grijpen, vervolgt de schrijver: „De democratische wil ontbreekt bij „Let volk", mede doordat wat hun in den loop der tijden al9 mid delen ter democratiseering is aange prezen, in de practijk voor heel an dere doeleinden wordt gebezigd. De verwording en ontaarding van het parlementaire stelsel, de smerige partij-politiek, het gecoaliseer en ge- compromiseer, het maakt, „het volk" meer en meer wee van de z.g. democratiseerende werking van het algemeen kiesrecht, de ^evenredige vertegenwoordiging e.d. Heusch, een toestand van dicta tuur is in bepaalde omstandigheden voor de wezenlijke democratie meer bevorderlijk dan veel wat als par lementair wordt opgediend Wij hebben nooit den indruk gehad dat het orgaan van Prof. Heeres door „het volk" gelezen wordt, maar als dat wel het geval mocht zijn, dan is het te verstaan indien vele lezers na kennisname van dit artikel van ver bazing, de handen ineen slaan. Jarenlang is het voorgesteld alsof alleen van de democratie of wat men dan democratie noemde, heil was te verwachten. Was het algemeen kiesrecht niet de Messias die de verlossing uit allen maatschappelijken nood zou brengen? En nu worjit hier, nog wel in het democratische orgaan van de demo craten, ronduit erkend dat ai dat ge roep over democratie niets dan schijn is en dat een toestaand van dicta tuur in bepaalde gevallen nog zoo kwaad niet is. Het klinkt paradoxaal. En toch gelooven we dat de schrijver gelijk heeft De „leugenachtige democratische be driegelijkheden" waarmee de massa door huidige volksmenners wordt zoet gehouden heeft met ware democratie niets uitstaande. Geen wonder dat men er beu van wordt en dat er zelfs in z.g. democra tische kringen een roep gaat om een dictator. Dat kan niet uitblijven. Wie de gezonde antirevolutionaire beginselen: erkenning van het gezag der Overheid en van de volksvrijhe den en rechten tevens, loslaat, moet wel van het eene .uiterste in het ande re vallen en zal nu eens roepen om „volksregeering' en dan weer zich vastgrijpen aan een dictator. STADSNIEUWS. De Leidsche Duinwatermaatschappij. In verband met de advertentie van de Leidsche Duinwater Maatschappij in ons blad van 9 en 10 dezer, waarin kennis werd gegeven van de „druk- vermindering" als gevolg van de ver groot ing en gedeeltelijke verlegging der tweede hoofdbuis in den Rijnsbur gerweg onder de gemeente Oegstgeest en waarbij tevens op bijzondere zui nigheid in het gebruik van juinvater werd aangedrongen, omdat de aan voer tijdens deze werkzaamheden slechts door een hoofdbuis kon ge schieden, kunneri wij het volgende mededeelen: Dit werk, zijnde een gedeelte van de te vernieuwen en te vergrooten 2e aanvoerleiding ter lengte van 3600 M bestond in het opgraven van 300 M en het leggen van 500 M. buizen over een lengte van 1230 M., voor welks uitvoering een tijd van 20 werkdagen .was berekend. LEIDSCHE COURANT BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Het voornemen bestaat het restant zijnde 2370 M., in het najaar uit te voeren, in verband met het minder gebruik van duinwater in die peri ode. Tot ons genoegen kunnen wij thans mededeelen, dat het de directie in sa menwerking met den aannemer, de firma C. de Ruiter, en dank zij voor al de goede weersgesteldheid, gelukt is dat werk uit te voeren n slechts 13 werkdagen, waardoor de tweede aan voer reeds heden in dienst kon wor den gesteld en daarmede het ongemak der drukvermindering weder tot het verleden behoort. Alhoewel deze nieuwe leiding, alvo rens te gebruiken als toevoer van duin water naar de stad, goed doorgespoeld en zooveel mogelijk van lucht werd gezuiverd door de diverse spuien op die hoofdbuis, zal wellicht nog eenige lucht medegevoerd worden, welke het water een melkachtige tint geeft, doch spoedg verdwijnt en 'n lichten smaak afkomstig van de asphaltatie der bui zen waargenomen worden, doch zulks is tijdelijk en geenszins schadelijk voor de gezondheid. Ongetwijfeld zal de mededeeling dat de druk weder hersteld is met vreug- e worden vernomen. In de laatste da gen is opnieuw gebleken hoe de kracht der gewoonte ongevoelig maakt voor de ons omringende gemakken en wij deze eerst waardeeren bij storing als nu plaats greep. Liefdegaven voor Hongarije. Men deelt ons, mede, dat er 4 Mei gelegenheid bestaat met een kinder- trein pakketten met levensmiddelen, kleeren en andere liefdegaven te ver zenden aan bepaalde adressen in Bu dapest en omgeving. Tabak, sigaren, sigaretten en alcoholhoudende dran ken mogen in geen geval hierin ver pakt worden. De verpakking moet stevig zijn, liefst kistjes, en duidelijk en volledig geadresseerd. Opgeplakte papiertjes zijn niet voldoende; men schildere hel adres op het hout zelf, of schrijve uet met inkt of merkkrijt. De verzenders moeten, het liefst per aangeteekenden brief, aan de geadresseerden melden, dat zij hun pakket te Budapest bij de Liga moeten afhalen. De vervoerkosten bedragen voor pakken: van 1—10 K.g. f 1,—, van 10 —20 K.g. f 1,75, van 20—30 K.g. f 2,40, van 3040 K.g. f 3,en verder tel kens verhoogd met f 0,60 per 10 K.g. of gedeelte daarvan. Daar de pakketten vooruit naar Utrecht moeten worden verzonden, mo gen zij niet later dan uiterlijk Donder dag 29 April te twaalf uur s middags bij den heer D. M. van Nes, Vreewijk straat 8 te Leiden bezorgd .worden. Men zal ze daar echter het liefst Dins dag 27 of Woensdag 28 April ontvan gen. Men gelieve bij de bezorging het gewicht op te geven en de vrachtkos ten te voldoen. Verbetering van ,den Pulphandel. Door de onlangs tot stand geko men Vereeniging van Pulpverbruikers en den R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, is opgericht de Bond tot verbetering van den Pulphandel in Nederland. Het bestuur werd samengesteld als volgt: Jac. Rijlaarsdam, Bodegraven, le voorzitter; J. J. v. Schie, Haarlem 2e voorzitter; J. W. Bonda, Oegstgeest, le secr-penningm.; G. J. Heymeyer, Haarlem, 2e secr.-penningm.; Joh. Uittenboogaard, Oegstgeest, Commis saris; A. C. v. Paasen, Schipluiden, Commissaris. Tot rechtkundig adviseur werd be noemd Mr. Dr. C. M. A. R. v. Rey, Ad vocaat en Procureur te Leiden. Het secretariaat van den Bond is ge vestigd te Leiden, Oude Vest 13. Prof. Schreinemakers. Behalve prof. N. B. Kristen sen, hoogleeraar in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen en de phaenomenologie van den godsdienst en prof. mr. C. van Vollenhoven, hoog- leeraar in het adatrecht van Ned.-ln- dië en het staats- en administratief recht van Ned. Indië, Suriname en Cu ragao, die, zooals we reeds eerder heb ben vermeld resp. 25 September en 2 October van dit jaar den dag zullen herdenken, waarop zij 25 jaar geleden het hoogleeraarsambt aan de Leid sche universiteit aanvaardden, zal ook prof. dr. F. A. N. Schreinemakers dit jaar, n.l. 18 September, den dag her denken, waarop hij 25 jaar geleden, aan de Leidsche universiteit zijn in trede deed als hoogleeraar in de anorganische scheikunde. Erasmus in Engeland. Voor het genootschap Nederland— Engeland, heeft Zaterdagavond Dean Inge, de deken van de St. Paul's Cathe dral te Londen, in het academiege bouw een voordracht gehouden over: „Erasmus in Engeland", Het was spreker er om te doen ge weest een persoonlijkheid te behande len, die zoowel voor Nederland als voor Engeland van groote beteekenis is ge weest, zooals behalve Erasmus o.a. ook de Koning-Stadhouder Willem III was. Spreker beschreef de vier bezoeken, die Erasmus aan Engeland heeft ge bracht aan de hand van brieven, hetzij van Erasmus zelf, hetzij van zijn vrien den, zooals Colet en Sir Thomas Moo re en zijn beschermers, in de eerste plaats de koning Hendrik VIII, dien Erasmus reeds voor zijn troonsbestij ging had gekend. Het was ook de ko ning, die in een eigenhandig geschre ven brief den grooten humanist in 1507 met den meesten aandrang weer terugliep naar Engeland, waar hij daarop gedurende zeven jaren een toelage genoot, die hem in staat stelde onbezorgd te leven. Spreker gaf vervolgens een blo imle- zinb uit een aantal aphorismen van Erasmus van theologischen aard om ten slotte nog eenige opmerkingen te maken over Erasmus' verhouding tot de katholieke kerk en de reformatie. Het is vermoedelijk waar, dat Eras mus niet den moed heeft bezeten om met de hervorming mede te gaan en zichzelf daardoor aan gevaar b'oot te stellen, maar het optreden van Luther kon evenmin de volle sympathie van Erasmus hebben. Volgens spreker torii is de kerkhervorming in vele opzich ten een reactie geweest, die wellicht wel noodig was, maar die tegenover het werk der humanisten zeker een schrede terug beteekent. Daarom meende spreker, dat er wel licht spoedig een tijd zal kunnen ko men, waarin de arbeid der humanis ten eindelijk tot haar volle waarde zal komen, waarin Erasmus er zijn geest verwanten nog beter geken en ge waardeerd zullen worden dan nu het geval is en waarin een nieuwe meer volmaakte kerkhervorming zal kun nen worden bereikt. De Paédagogische Bibliotheek. Zaterdagavond sprak voor boven staande vereeniging de heer Joh. v. d. Spek over: „Psycho-analyse en haar consequenties voor de schoolpraktijk Morgen hopen wij het verslag van deze lezing te plaatsen. Geref. gemeente. Ter voorziening in de vacature-Ds. W. den Hengst is begonnen met het beroepen van eén predikant der Gere- form. gemeente alhier. Voorloopig is een tweetal opgemaakt waarop voorkomen Ds. A. de Blois te Dirksland en Ds H. Kievit te Veenen- daal. Huldiging Dr. J. G. Overvoorde. Dr. J. C. Overvoorde, die Zaterdag 1 Mei a.s. zijn zilveren jubileum viert als directeur van de Lakenhal, zal des namiddags om vier uur in een samen komst van het comité en genoodigden worden gehuldigd. Prof. W. Martin, directeur van het Mauritshuis te s-Gravenhage, voorzit ter van liet comité zal een rede hou den, waarna de burgemeester, Jhr. de Geselaar,, als eere-voorzitetr van bet comité den jubilaris hoopt toe te spre ken met overhandiging van het hul deblijk, bestaande in een door den kunstenaar Zwollo te Voorschoten ont worpen legpenning. Vijfde Abonnements Concert. Daar het onmogelijk is gebleken het uitgestelde concert van het Dresdener Strijkkwartet nog dit seizoen te doen plaats vinden heeft voor t 5e abonne mentsconcert geëngageerd E. Krauss, de beroemde Weensche pianist Paul Schramm, die gedurende de laatste maanden in ons land overal geweldig succes bad en b v. in Rotterdam bin nen tien dagen tijds drie maal totaal uit\erkochte zalen trok. Paul Schram heeft voor Leiden een Beethoven-pro gramma gekozen, waarvan wij de bij zonderheden nog zullen melden De muziekrecensenten waren opge togen over het spel van dezen kunste naar en het was dan ook het publiek duidelijk, dat men hier met een feno menaal pianist te doen had. Dit vijfde abonnementsconcert be looft dus wel een bijzondere avond te worden. Centr. Israël. Wees- en Doorgangshuis Onder voorzitterschap van prof. dr J. L. Palache is de halfjaarlijksche vergadering gehouden van het Centr. Israël. Weeshuis alhior. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat dank zij de be moeiingen van Het propagandacoibitó te Amsterdam en van de werkzaam heden van de nieuwe propagandiste, het ledental in de eerste maanden van dit. jaar met 600 is toegenomen Uit het jaarverslag van de secreta resse, mej. C. van Loen, over 1925 bleek dat, al gaf dat jaar geen bijzondere reden tot blijdschap, het evenmin re den gaf tot ontevredenheid. Bedroeg in den aanvang van 1925 het aantal leden ongeveer 1500 er bedankten in den loop van 1925 130. Daarentegen traden in 1925 330 nieuwe leden toe, zoodat. het aantal hunner aan het eind van 1925 ongeveer 1700 bedroeg. Deze toeneming is te danken aan de plaat selijke comité's, vooral aan dat te Am sterdam, dat behalve het bijeenbren gen van een groot aantal giften ook veel leden heeft aangeworven. De gezondheidstoestand der ver pleegden in het afgeloopon jaar was zeer gunstig. Dank zij eenige belang rijke giften werden evenals vorige ja ren de verpleegden in de gelegenheid gesteld, een deel hunner vacantieaan her strand te Katwijk loor te brengen, zonder dat het gesticht daarin finan cieel behoefde bij te dragen. Het aantal verpleegden, begin 1925 bestaande uit 18 jongens en 12 meis jes, bestond eind December van dat jaar uit 17 jongens en 11 meisjes. De penningmeester, de heer Viskoo- per, den Haag, heeft hierna het finan cieel verslag uitgebracht. De balans wijst aan een eindcijfer van f61.392, waaronder een bedrag, tegen beurs waarde, van f43.421 aan effecten. Het Bouwfonds voor het nieuwe gesticht bedraagt thans f24.266. Het kapitaal, op 1 Januari 1925 bedragende f29.261, vermeerderd door giften en legaten met f2509 en door koerswinst der ef fecten met f3111. De exploitatierekening over 1925 wijst, met inbegrip van een nadeelig saldo van f 4750, een eindcijfer aan van f24.711. Aan verpleeggelden werd ont vangen f4254; aan contributiën f8614; aan opbrengst busjes f4414 »n aan in terest f2229. De rekening werd goedgekeurd en de penningmeester onder dankzeg ging voor zijn uitnemend beheer ge dechargeerd. De aftredende regenten, Mr. Hille- sum (Amsterdam), Swaab (Amster dam) en de opperrabijn Hirsch (Zwol le) werden herkozen; eveneens de re gen tesse, mevr. Lehman-Van de Waal (Leiden). In de vacature van wijlen den heer H. Hartog (Nijmegm) werd voorzien door de benoeming van den heer I. Hartog (Nijmegen) en in die door het bedanken van den heer L. A. Glaser (Haarlem) door de benoe ming van mevrouw Hirsch Ier (Haar lem). In de plaats van mevr. Palache De Pinto (Leiden) die wegens ver trek naar Amsterdam ontslag had ge nomen, werd gekozen mevr. wed. B. ViesMarx (Leiden). Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn de volgende giften ingekomen: Batig saldo uitvoering 5 April van „De Vereenigde TooneelistenWar mond f 20.10. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Leiden, postgironummer 57471. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. G. A. ten Siethoff, jm en I. M. S. V. Schwerk, jd; P. van Velzen, jm. 24 j. en V. Ostrijsharz, jd. 26 j; M. E. L. Israël, jm. 30 j. en G. Holl, jd. 23 j; O. Koets, wedr. 50 j. en S. A. Volkersz gesch. 40 j; C. G. van Wingen jm. 36 j en L. de Groot, jd. 27 j. H. van Tongeren jm. 23 j. en M. Piket, jd. 25 j; F. H. G. van Duyl, jm. 22 j. en A. Guldemond, jd. 21 j; H. Stouten, jm. 26 j. en S. J. de Wit, jd. 24 j; G G. Starrenburg, jm. 22 j. en E. Zandvliet, jd. 21 j; J. E. v. d. Water, jm. 28 j. eh D. Schalke, jd 25 j; A. T. Beurze, jm. 26 j. en J. Mulder jd. 19 j; H. Langerei9 jm. 30 j. en F. Cornelius jd. 28 j. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de afgeloopen week 214 volwassen personen en 6 kinderen. Totaal 220. Een der jongere huisgenooten die no. 4 van de Hooigracht bewonen, de 7-jarige G. N. legde vanmorgen blijken af van een bedenkelijke resoluutheid. Het jongmensch was n.l. sinds ©eni gen tijd niet meer ingenomen met zijn bed, dat hij beslist door 'n nieuw vervangen wenschte te zien. Om nu maar dadelijk zijn zin te krij gen nam hij het kordate besluit om het oude materiaal in brand te ste ken, en vanmorgen vroeg vond hij dat .hij nu maar eens voor het laatst op dat, bed moest geslapen hebben, nam een lucifer, en probeerde vuur te ma ken. Zijn zusje, dat nog te bed lag, sjouwde hij, toen het meenens werd, voor alle zekerheid naar een andere kamer. Gelukkig ontdekte een ouder zusje tijdig wat er gaande was, zoodat de bewoners, geassisteerd door buren en agenten, mèt water en zand spoe dig het smeulende vuurtje konden dooven. C. T. D. meende zich verdienste lijk te moeten maken door chauffeurs en motorrijders ervan op de hoogte te stellen, dat zich in de nabijheid een Gewone advertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeeiingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* liika geplaatst ad 40 cent Binnenland. De algemeeene vergadering van da Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Han< delsbedienden. Afscheid Ds, G. Tichelaar van LeL derdorp. De gemeente Goor krijgt een soci aal-democratisch burgemeester. Een treinconducteur te Rotterdam verongelukt. Buitenland. Het Duitsch-Rnssische Verdrag is geteekend. De inhoud van het verdrag. De Zweedsche schrijfster en paeda- goge Ellen Key is overleden. Een onderhond met Abd el Krim. Overstroomingen te Moskon. politioneel© „val" bevond om de snel heid te controleeren. De politie kon hiervan echter het verdienstelijke niet inzien en maakte proces-verbaal op wegens overtreding van art. 184 W. v. S. het verijdelen van een ambtshan deling van een opsporend ambtenaar. Een ernstige aanrijding had Za terdag tegen den middag plaats op den hoek MareLangegracht. Terwijl hij met een flinke vaart reed kwam de 18-jarige J. D. Sch. per rij wiel in aanraking met een rijtuig dat van de Langegracht kwam. Hij viel ernstig en werd binnengedragen bij den bakker v. d. M. waar een semi- arts eerste hulp verleende. Toen daar op dr. K. van den Eerste Hulpdienst kwam, constateerde deze behalve ee nige ontvellingen een vermoedelijk lichte hersenschudding. Per politie- brancard werd daarop de jongen naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Van het rijtuig was de bok bescha digd en een ruit stuk. Het werd be stuurd door L. P. T. BINNENLAND. Het raadsel-Van Royen. Onbegrijpelijk, zegt de Rotterd., is het verrassende heengaan van Mi nister van Royen en het ongelooflijk spoedige optreden van zijn opvolger, den Minister van Oorlog uit het kabi- net-Colijn. Op den laatsten dag van zijn Minis terschap had de Minister nog een lang durig onderhoud met de leiders van den Bijzonderen landstorm over mo gelijke hervormingen en vertoefde hij nog geruimen tijd op de bijeenkomst in den Dierentuin, waar hij zich lan gen tijd met den Prins onderhield." Ook met zijn naaste omgeving had hij het program van werkzaamheden voor Donderdag en Vrijdag nog gere geld, terwijl Donderdagmorgen het aftreden toch reeds vaststond. Dat de aanbouw der torpedojagers in Indië de oorzaak dezer kleine crisis zou zijn, valt niet aan te nemen. Juister schijnt de opvatting, dat Mi nister Van Royen alle voorbereidende maatregelen voor de vereeniging der Departementen van Oorlog en Marine weer overhoop gehaald heeft en dat dit tot een conflict heeft geleid. Is dit zoo en we hopen het, dan heeft men ook niet het recht om te veron derstellen, dat dit extra-parlementair Kabinet geleidelijk maar zeker omge zet zal worden in een parlementair Ministerie. Minister De Geer heeft deze bc-Joo- ling nog pas vierkant afgewezen en men dient daaraan volkomen geloof te hechten. Het zou trouwens een polit:. k* on behoorlijkheid zijn, waaraan we niet mogen denken. Als extra-parlementair Kabinet Ls het Ministerie-De Geer geboren; het dien ook als zoodanig te leven en te sterven. Rechtspositie SecretariepersoneeL Het bestuur der afdeeling Zuid-Hol land van den Nederlandschen Bond van gemeenteambtenaren heeft be noemd tot leden der commissie, welke zal rapporteeren omtrent de rechtspo sitie van het secretariepersoneel in de gemeentein in Zuid-Holland, de heeren C. J. van der Lelie te Leiden, voorzit* ter; C J. van As te Gouda, K. H. Brandt te Roterdam, A. Dekker te Noordwijk, P. H. van der Hoff te Har- dinkxveld, A. Schipper te Oud-Beijer- land en W. M. Straathof te Brielle. Directeur-Generaal van den Landbouw In zijn antwoord op het afdeelings- verslag der Eerste Kamer over de he-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1