MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 APRIL 192 6 STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De Indische begrooting. De heer VAN VUUREN (R.-K.) be toogt, dat onze Indische politiek uit sluitend gericht moet zijn op de be langen van Indië. Aan onze overheer- sching is daarbij een grens gesteld. Een zelfstandig Indië is dus voor ons geen hersenschim. De godsdienstige belangen staan voorts bij spreker bovenaan. In het verlangen den inlander op te heffee doen wij voor niemand onder. Spr. waardeert de duidelijkheid van dei; i dnister wat betreft het optreden tegi.. communisten in Indië. Het is een rad van de Russische helsche ma chine, welke de wereld in vuur en vlam zou moeten gaan zetten. De regeering beschouwt art. 123 als te liggen in de neutrale zóne. Wat de linkerzijde betreft, betoogt spr., dat de liberalen de intrekking van het arti kel niet kunnen afwijzen; de soc. de mocraten boden haar zelfs aan op een presenteerblaadje; ze was dus overeen komstig hunbeginsel, zou ze dit niet meer zijn, nu ze geen katholieke chèque op tafel vinden? Het confessioneel onderwijs is voor ons geen noodzakelijk kwaad, doch een positief goed. Spr. is niet bevre digd door 's ministers houding in/ake de gelijkstelling. Zonder godsdienst is het onderwijs geen onderwijs. Spr. juicht alles toe wat gedaan wordt ter bevordering der stoffelijke welvaart van den inlander en ter voorkoming en wegneming van misstanden, waar van spr. er enkele schets. Men bedenke dat de inlanders menschen zijn als wij De kwestie der samenstelling van den Volksraad is een kwestie van op portuniteit. Hij zal den heer Cramer niet volgen op diens wég zooals is aan gegeven in diens tweede motie. Spr. ziet geen reden den minister thans reeds medewerking toe te zeg gen; hij zal afwachten. Veel zal af hangen van de verhouding tusschen minister en gouverneur-generaal. De heer VAN BOETZELAER VAN DUBBELDAM (C.-H.) betoogt, dat men de kracht der communistische bewe ging in Indië niet moet onderschat ten. In dit opzicht staat Indië in h»t centrum van de aandacht. De regee ring kome na zorgvuldige overweging tot het afbakenen van hare gedrags lijn. In Indië heeft men echter, ten de ze onze adviezen niet noodig. De nieuwe gouverneur-generaal komt daarbij voor een moeilijke doch dankbare taak te staan. Dat de keu ze op hem is gevallen, moet ieder toe juichen. Men zij bedacht op vermindering van den belastingdruk. Het zal overi gens nu niet het oogenblik zijn op de moties van den'heer Cramer in tegaan Iets anders is de wenschelijkheid van een wetgeving, regelende de verhou dingen tusschen Nederland en Indië. Op art. 123 van het regeeringsregle- ment en het daarover gesprokene wenscht spreker thans niet in te gaan. Het zou voor een koloniaal land een eisch van paed agogie kunnen zijn, vrijheid van godsdienst daar niet on- benerkt toe te staan. Spr. wijst op de belangrijkheid van het opiumvraagstuk, ook wat betreft den smokkelhandel; de regeering blij- ve waakzaam, opdat ze haar vooraan staande plaats t. o. v. de opiumpolitiek in de rij der volkeren niet verliest; het trekt bijv. de aandacht dat 11 pet. der inkomsten wordt verkregen uit het ópiummonopolie. Nederland blijve een eerste plaats innemen in de bestrij ding van het opiumgebruik. De heer JOEKES (V.D.) betoogt, dat de economische toestanden althans voor de inlanders niet zoo geruststel lend zijn als sommigen wel denken. Niet minder dan een millioen bou.ws is in 1925 minder bebouwd dan het jaar te voren. Het financieel beleid besprekende, vraagt spr. den minister, staten te verstrekken betreffende de ontvang sten van achterstallige bélastingen. Wanneer men het geheel der Indi sche financiën overziet, heeft men ech ter rekening te houden met baten die niet altijd zoo züllen blijven. De mi nister wijst op verhooging der rente lasten als een bedreiging van het bud get. Er is echter de mogelijkheid van converteering van leeningen met een hoog rentetype; de rentestandaard maakt op dit moment een dergelijke conversie zeer geschikt. Oi\s Indisch financiewezen is volkomen gezond en dus worde de aandacht in het bijzon der gevestigd op productieve werken. Is dus de toestand van 's lands finan ciën over het geheel zeer bevredigend, om dien té behouden moeten de belas tingen geheven daar waar de draag kracht is, bij de groote ondernemingen welke stroomen goud uit Indië doen wegvloeien. Spr. is in beginsel geens zins tegen particuliere ondernemin gen, maar ze zullen moeten voldoen aan bepaalde voorwoorden. De onder nemers moeten zich niet .gevoelen als "heer en meester in-Indië. De maatschappelijke verhoudingen besprekende, merkt spr. op, dat deze belastingdruk een factor is geweest voor de inlandsche beweging. Het valt biet té ontkennen, dat een deel daar van staat onder invloed van het com munisme van Moskou. De bestrijding ervan heeft geleid b.v. tcft den toe stand dat het recht van vergaderen al leen nog bestaat volgens de willekeur van de Regeering, van de politie dus. Wat de heer L. de Visser gezegd heeft over de bestrijding van het com munisme, in 't bijzonder over sommige staaltjes van het optreden der politie De meeste mantels die dit seizoen gedragen woïden zijn var. popeline. Bois de rose, amande, reseda, opéra en lila in verscheidene nuances, zijn de kleuren die dezen zomer en vogue zijn. Ook brengt de mode veel zijden en kasha mantels; vooral in deze lahtste stof is een gróote ver scheidenheid gekomen, waaronder: kasha Tehainic (een geruit weefsel) een van de nouveauté's is. Het bekende Engelsche, ruitje wordt daardoor vervangen. Zilver- en goud-band wordt veel gebruikt voor de garneering van bovengenoemde mantels, waarbij dan het gouden of zilve ren bandje als biesje dient. Bij de duurdere mantels wordt zware kunstzijde als voering gebezigd, terwijl dan ook de biezen daarvan vervaardigd worden. Er worden meer geplooide dan geklokte mantels gedragen. Het rechte nauwsluitende, model is verdwenen. Het rokgedeelte van den mantel valt meestal geplooid, d.w.z. gedeeltelijk ge plooid. Want de plooien zijn op groote afstanden van elkaar gelegd. De mantel, dien ik dit keer geteekend heb (?ie afb. 5) is een voorbeeld hiervan. Deze mantel is van bois-de-rose traverstof met dezelfde kleur kunstzijde gevoerd en gebiesd. Patroon 0.65, volgens 96 c.M. gemeten bovenwijdte. Zij, die echter een stipt passend patroon verlangen, sturen de maat genomen onder de armen hoven de buste, met een bedrag van één gulden aan onze mode-redactrice Mej. Greta Stein, Corn. Krusemanstraat 51 III, Amsterdam. tegen vergaderingen, noemt spr. zeer eenzijdig voorgesteld. Toch moet spr. sommige maatregelen van de politie afkeuren. Wat de saat. kundige organisatie m Indië betref.,, het bestuur moet nie los van, maar in overleg, zoo mogeiijK in overeenstemming, met de inlandsche bevolking uitgeoefend worden. De re geling van de samenstelling van den Volksraad, heeft niet spr.'s ins:em- ming; evenmin uie van andere verte genwoordigende organen; s£r. hoopt dat deze Minister daarin verbetering zal weten aan ie brengen. De heer SCHEUREK (A.R.j be- strijdt den heer Cramer in diens uit lating als zou de heer Idenburg heb ben te kennen gegeven, dat het nooit tot de onafhankèlijkneid van Ned.-In- dië zou kunnen komen. Spr. is ge machtigd te verklaren dat in een des betreffende, den 1 eer Douwes Dek ker verleende audiëntie door G.-G. Idenburg, deze zich daarover niet uit gelaten heef.. Een tergelijke bewe ring, als den heer Idenburg in den mond gelegd, zou trouwens in strijd zijn met het antirevolutionair begin sel. De behandeling der Indische be grooting draagt onder dit kabinet een eigenaaidig Karakter. Ook deze Mi nister wil eeri zoogenaamd neutrale houding aannemen; spr. zegt; zooge naamd neunaai, omdat strikt neutraal volgens spr. niet «mogelijk is. Men blijve zich bewust, te begrijpen, waar toe de laatste kabinetscrisis ook t.o.v, Indië heeft geleid. Spr. behoudt een dankbare herinnering aan hetgeen de heeren Fock en ouh-minister De Graaf voor Indië hebben gedaan. Bij al de gevoerde critiek lieef!: die Minister zich tot taak gesteld, 's lands gelden voorzichtig te belieeren. Spr. kan zich met het gevoerde financ.eele beheer volkomen vereenigen, en het werk der bestuursmannen voor het destijds zoo bedreigde Indië verdient hooge.ijk waardeering. - Het optimisme van den heer Joekes deelt spr. niet; integen deel dient gewaakt dat de pas lier- stellende paaënt niet weer instort. Het is beter ziekte te voorkomen, dan» te genezeal. - Spr. hoopt ook, dat de Minister de kwesties van 's lands kerk in Indië en art. 123 ernstig in overweging zal nemen. Spr. zal afwachten, wat er in die richting zal worden gedaan. Zijn standpunt betreffende art.. 123 be hoeft spr. thans niet uiteen te zetten. Wat het communisme betreft, we hebben hier te doen met een beweging die meester tracht te worden in Ned. Indië, met een beweging van inter nationalen aard, welker zecel is te Mos kou. Spr. betoogt, hoe dat doel strijdt o.m. tegen den godsdienst, blijkens net program der Derde Internationale. Het doel is het gezag te vernietigen, en te vervangen door dat van de sovjets, welker centrum is: Moskou. Spr. raadt de regeermg aan, front te maken te gen deze vijandige machten, welke hun opleidingsschool voor propagandisten, .mannen, vrouwen en kinderen, even eens hebben te Moskou. Spr. vestigt voorts de aandacht van de regeering op het rassenvraagstuk, dat het geheele koloniale gebiecl be- heerscht. Het Oosten wenscht zichzelf te zijn, wil niet meer overheerscht worden* Spr. heeft jaren in de dessa's verkeerd, maar het heeft hem altijd gehinderd die menschen zoo e hebben gezien en spr. vroeg zich af, wan neer dit hoog zedelijke eii intellec- tueele volk eindelijk eens zelfstandig zou worden. Er zal verschil ontstaan over de wijze, hoe, maar het begin sel aanvaardt spr. ten volle. De Ja-* vaan is geen minderwaardig wezen. Te midden van de geestelijke woelin gen heeft de regeering hier met een zuivere opvatting der Islamistische be weging een moeilijke taak te vervul len. Dit vraagstuk is het belangrijkste voor de toekomst van incLë en daar om is de taak van de tegenwoordige regeering zoo moeilijk. De heer VAN RiJDKEVORSSEL (R.K.j waai sciiuwt, liet defensievraag- stuk niet uit het oog te verliezen, Wat de welvaar tpolitiek betreft, juicht spr. toe, dat de regeering o.m. den aankoop van particuliere landen krachtig zaï bëvoraeren, alsmede de vorderen zal te teelt van handelsge wassen door de \nla.idscne bevolking, die nog steeds toeneemt. De v OOKZXT i Ek schorst te 5.50 uur de vergadering tot heden 1 uur. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. Gisteravond om 8 uur vergaderde in het gemeentehuis de burgerwacht onder voorzitterschap van den burge meester, die de aanwezigen welkom heet te en daarna mededeelde, dat dit geen gewone vergadering was, maar dat kapt. Bakhuis uit Den Haag tegenwoordig was om de medaille van bijzondere toewij ding uitte reiken aan den commandant. Hierna nam kapitein Bakhuis het woord en schetste in korte woorden de verdiensten van den commandant. Staande werd 'vervolgens het Wilhel mus gezongen, en na het zingen werd den commandant de medaille op de borst gespeld, waarna de eerewijn werd rondgediend. De comm. werd geluk gewenscht met deze onderscheiding. Hjj bedankte den kapitein, het bestuur en in 't bijzonder den voorzitter voor hun medewerking en beloofde, dat hij zijn beste krachten zal blijven geven voor de Leiderdoi'i sche burgerwacht. De heer Den Braver wenschte don Comm. geluk met deze onderscheiding en hoopte, dat hij nog lange jaren zijn functie mag vervul.en. alsmede, dat de voorzitter ook noglange jaren voor zitter van onze burgerwacht mag blij ven. Hierna werden door kapitein B. nog eenige medeleelingen gedaan omtrent de Bukswedstrijden. Te 10 uur wera de vergadering ge sloten. HAZERSWOUDE Burgerlijke stand. Overleden: H. S. A. van den Broeck, wed, van S. J. Bertel, 91 jaar. Gehuwd: J. B. v. d. Burg, 26 jaar, en W. Verhorik, 25 jaar. De jaarvergadering van de veree niging „Ziekenverpleging" werd in ho tel „Het wapén van riaaerswoude" aan den Rijndijk gehouden, waarbij tevens het 25-jarig bestaan is herdacht. De voorzitter, de heer T. Weaelan burg opende met een welkomstwoord en sprak er zijn bij-ondere vreugde over uit, dat een tweetal medeoprichters, de heeren Mr. van Dobben de Bruijn en Dr. L. Mulder aan de vriendelijke uit- noodiging gevolg hadden gegeven, om hier aanwezig te willen zijn. Na lezing der notulen door den aecra taris, welke onveranderd werden goed gekeurd, werd voorlezing gedaan van een schrijven van Pastoor de Vetten en Ds. van der Vliet, dat beiden tot hun spijt deze V-rgade ing niet ko.iden bij wonen. Deze beide heerein heuben de vereeniging tijdens bun verblijf te de zer plaatse onschatbare diensten bewe zen en dankbaar werden beide personen dan ook herdacht. Het jaarverslag van den voorzitter, getuigde van hartelijke sympathie, die in de gemeente alom wordt aangetrofi-en Ook de raadgevingen van de wijkzuster worden hoe langer hoe meer opgevolgd. Daarna werd de prachtige film van het Groene Kruis vertoond, en kregen we te zien, hoe in vroeger tijden bij voorkomende ongevallen werd gehan deld, en hoe daarin thans wordt voor zien. Het verschil is opvallend groot, en wij twijfelen niet, of ieder heeft het groote nut van het Groene Kruis nog meer dan tot dusver loeien waarde ran. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van 1 235,38 De commissie, die al.es in orde had bevonden, adviseerde tot goedkeuring. Besloten werd om f 100 van de vereeiii- ging te storten in het T.B.C.-fonds. Dit den boezem dei- vergadering gin gen stèmmen op, om den voorzitter b;j acclamatie wederom te benoemen, het geen ook geschiedde met de aftreden de bestuursleden, de hee.eu Pastoor Mes en van Veen. De beer A. P. Huy- ker werd benoemd als lid der financi eeïe commissie voor het nazien der re- Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering, welke slechts matig was bezocht. R1JNSBURO. Burgerlijke stand. Geboren: Ja cobus, zoon van H. de Moede en M. van Duyvenbode. Johanna Elisabeth, doch ter van J. Ravens bergen en M. J. van der Wijngaard. Maria Anna Joeephina Celestina, doch Ier van P. G. Mulder en E. ,Th. J. Dingjan. Floris, zoon van G. Vletter eai N. van Dijk. Hendrikus Pe trus, zoon van J. vain den Berg en M. van der Holst. Cornelis Adrianus doch ter van G. L. A. Grimbergen en M. J. Ondertrouwd: C. H. van Starkenburg, jm., 3 ijaar en C. Schoneveud, jd. 27 jaar. J. Wilms, wedr. van P. Lammens en N. Zandbergen, wed. van J. W. Bru- ring. J. Fakkel, wedr. van N. Planjer en IJ. Postma, jd. te Amersfoort. J. M. Berg, jm. 28 jaar te Sassanheim en G. Grimbergen. P. van Nieuwkoop, jm. 23 jaar en A. van Egmond, jd. 23 jaar. W. L. Heemskerk, jm. 23 jaar en 6. v. Dam, jd. 21 jaar. te Koudekerk. Overleden: P. J. van den Mey, 19 mnd. zoon van H. van der Mey en J. P. Perfors. Jan Padun, 75 jaar, gehuwd met W. van der Kwaak. Maartje Kralt. ZOETERWOUDE. Door de politie alhier is weer tegen een aantal1 deelnemers aan een Wielerwedstrijd procesverbaal opge maakt wegens het houden dier wedstrijd zonder vergunning van den Minister van Waterstaat. De Heer J. B. Wesselingh, die ge durende ruim 7 jaren deel uitmaakte van den gemeenteraad, heeft als zooda nig zijn ontslag genomen wegens ver.- trek naar de gemeente Oegstgeest. De Heer Wesselingh, die tot de A.-R. partü behoorde, zal worden opgevolgd door den heer G. Ouderwater. Bij enkele veehouders in het ach terend Ier wenpoort, zijn door honden weer eenige schapen verscheurd. De heer Roos, hoofd der 0,.enbare lagere school alhier, heeft de benoe ming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim aangenomen. LUST VAN VESTIGING EN VERTREK. In Lelden gevestigd. J. H. Verwefj-Hendrikx, Bniteinrust- itraat 4. H. J. Baak, dienstbode. Plant soen 99. R. Mulder en fumarbe'der, Linderstr. 27. H. F. M. Gooswi, R. K. Priester, Haarl.str. 104-106. H. Th. v. Goor en fam., kapt. art. N. O. I. L., Oegstgeesteriaan 16. B. van Kampen, timmerman, Pieterskerkhof 1. C. W. Franken e(n fam., J. de Witstr. 18. P. Popp-v. Heusden. Borneosteaat 20a. G. M. Haak, kruidenier. Maresingel 29a. •T. Graafland, graanhandelaar, Hooge- woerd 18ia. M. A. J. Vaalman, Noord einde 10a. L. C. Berger, R. K. Orde broeder, Haagweg 13. J. Bemdig, dienst bode, Breestraat 161. H. Panis, laeraar Amb. school, Noordeinde 8. G. G. Tel- jeur, naaister, Gerecht 14a. S. A. Vob kersz. Heerengracht 22. W. H. Eisen- mann, techmiker, Heerenstr. 118. J. A. Ament, Schelpenkade 47. J. C. M. Scheen en fam., kok, Meidoornstr. 45. B. K. Wezelenburg, Zoeterw. Singel 9. H. v. d. Wijngaard, kapper, Pioenstraat ia. M. A. v. IJzerloo, huisschilder, Su matrastraat 12. J. J. Stikvoort, zilver smid, Utrechtsche Jaagpad 53. M. A. Deijsen, naaister, Dahliastraat 7. J. Bronsgee6t. dienstbode, Zuid'ingel 48. I. v. d. Repden, sleeper, Leliestraat 14. H. C. Mulder en fam., bedrijfsleider. Zoe terw. weg 7, X. C. van Peet en fam., handelsreiziger, Hoogewoerd 165. J. v. d. Linden, verpleger, Serinjenstr. 6a. M. Wille,, verpleegster, Acad. Ziekenh.- A. M. Mensen, ia. id. S. Dijkstra, id. id. A. S. Kruger, id. id. H. Hansma. id. id. J. de Roo en fam.. employé Bataaf- sche Petr. Mfi., Ziilsineel 28. Uit Lelden vertrokken. J. A. v. d. Heide, Koog a. d. Zaan, Raadhuisstr. 6. Mej. W. M. de Wilde, Bloemendaal, Rjjpenveg 4. Mej. M. d. Brave, Alphen a. d. Rijn, woonschip bij: de Spoorbrug. Mej. J. van Omme, Nee- de (G.) A 39. Gf. H. van de Wetering Schaik (N. B.), A. Noort, Curacao, t J. E. H. LiboureL Hilversum, Borneo- llaan 3. Mje E. J. Breedevelt, id. id. Mej. J. E. Muller, Amsterdam, Jacob v. Lermepkade 238huis. Fr. G. v. Hoeken, Rijswijk, (Z. H.), Metmanstr. 60. J. G. Stam, Soestdük, Oranjeplein 2. Mej. M. Huifman, Den Haag, ïTamkemslag 343. J. A. Canid, Putterson (N. H.). J. ÏL L. E. M. J. A. Wieken, Hitvrsum, Fa- britiuslaan 44. Mej. J. C. E. van Gaint, Zoeteawvoude, Dorpstr. D 55. Mej. M. E. Bejjk, Haarlem, 0. Indiestraat 32, J. J. Rozier, Oegstgeest, van Assen- delftstr. 32. Mej. G. H. Bemee, Hooge- zand, Foscholiterboscb b. d. ouders. W. O. de Gunst Haneveld, Dein Haag, Brouwerstr. 51. Mej. M. J. van Rri, Oegstgeest, H. Morschweg 62. A. H, Adriana, Den Haag, v. Blankenbui'gstr. 59. S. v. Beusekom-v. d,. Vis, Rotter dam, Acaciastr. 5. Mej. J. A. BumiikJ, Sassanheim, b. Dr. Quart, Dorpstr. W. B. K. Tak, Den Haag, v. Ostadestr. 153. H. A. Kuiper, Bussum, St. Janslaan 53. L. Barailay, Soestdijk Huize de Viersprong. H. B. Beeker, Barsinger- horn, arts. Mei. C. E. Bos, Noordwijk, Voorstr. 56. N. v. Lith, Amersfoort, kazerne bereden wapens. Mej. C. Th. Ligtvoet, Lisse. Huize Pius. FT. C. J. Kathmann, Noordwjjk. Egbert de Groot straat 8. A. J.- VerbeekBerkelaar. Oegstgeest, Koninginnelaan 5. Mej. A. de Jager, Alpheu a. d. Rijn, Hoorn 'L H. G. BijsterboschBoersma, Oost- wolde b. R. Hooving. J. J. G. Pcell, Ba tavia, Mej. J. H. Hoeks.ra, Wasse naar, Molenlaan 18. Kamerlingh, id. id. Mej. C. L. Susan, Hilversum, Bil- derdijkstr. 18. v. d. Locsdrecht. Sigoo Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 12. T. Tampoebalon, id. id. A.-Duitgenims, Ant werpen, 1 W. P. K. Sommers, Amster dam, Prinsengracht 249. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. VEENDAM, R'dam n. New-York 21 (1 n.m.) v.Boulogne. BLOMMERSDIJK, New-York n. R dam 19 (2.05 n.m.) 615 mijl W. v. Bishops. LOCHGOIL, R'dam n. Vancouver p. 20 Beachy Head. KINDERDIJK, Vancouver n. R'dam 16 v. Los Angeles. SPAARNDAM, R'dam n. N.-Orleans 20 v. Vera Cruz. DRECHTDIJK, Vancouver n. R'dam via Liverpool 20 (11.30 v.m.) 12 mijl N.W. v. Land's End. LOCHKATRINE, 19 v. Tacoma n. Rot terdam. NESSIAN, 17 v. R'dam te Boston. STÖOMV. MIJ. NEDERLAND. KAMBANGAN (uitr.) 21 v. Suez. ROTTI (uitr.) -20 v. Medan. BATOE, Rangoon (n. Zaandam) p. 18 Gibraltar. BALI, 20 v. A'dam te Hamburg. ROTTI (uitr.) 20 v. Balawan VONDEL, 21 v. Batavia n. A dam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZAANLAND (uitr.) pass. 21 Dungenesg ORANIA, 21 v. A dam u. B.-Aires. ZEELANDIA (uiitr.) 21 v. Pernabuco. ROTTERDAM s»GHE LLOYD. SLAMAT (uitreis) 21 v. R'dam. DELI, 20 V. Batavia n. R'dam. PATRIA, R'dam n. Batavia 21 te Bela- wan. MERAUKE, R'dam n. Batavia 21 te Belawan. BLITAR (thuisr.) 20 te Havre. INDRAPOERA (thuisr.) 22 (v.m. 9 u. te Marseille verwacht. KAWI (uitr.) 21 v. Port Said. RINDJANI (uitr.) 21 v. Sabang. TOSARI (uitr.) 20 te Belawan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6