GEMENGD NIEUWS? De lotgevallen van John Fox NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 APRIL 1926 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Jaarvergadering Pro Rege. Naar we vernemen, zal de jaarver gadering van de Nationale vereeni ging „Pro Rege" Dinsdag 26 Mei a.s. te Utrecht gehouden worden. I-Iet hoofdbestuur heeft bereids den Minister van Oorlog en Marine ver zocht, om aan de militaire leden van „Pro Rege verlof te geven deze jaar vergadering bij te wonen. Het hoofdbestuur besloot ook aan de militaire leden tot een zeker maxi mum de reiskosten voor deze vergade ring te vergoeden en aan deze leden ter jaarvergadering een koffiemaaltijd aan te bieden. Nederland en de Volkenbond, In het verslag der Eerste Kamer over de begrooting voor Buiteniand- sche Zaken vragen eenige leden den minister te willen mededeelen, of en zoo ja, om welke redenen Nederlan de algemeene vergadering van den Volkenbond uitstel van behandeling van de toelating van Duitscliland heeft verzocht. Men vroeg, of de minister bereid is voortaan aan de pers mededeeling te doen, wanneer het sluiten van een on beperkt arbitrage-verdrag, zoowei als een bekrachtiging van het amende ment op artikel 16 van het Handvest van den Volkenbond te zijner kennis komen. Hulp aan Drente, Dat de Regeering serieus wil mede werken om Z. O. Drente uit zijn crisis periode op te heffen, blijkt wel weer uit het volgende, dat uit Nieuw-Am- sterdam gemeld wordt aan de „Tel. Aan iedere commissie, die zich be zighoudt met het verstrekken van gronden en plaatsjes aan onvermogen de arbeiders, wordt een subsidie ver leend van 80 of 90 pet., mits de combi natie zelf over 10 pet. beschikt. Alleen zij, die een tuinbouw cursus hebben gevolgd, kunnen voor een der gelijk plaatsje in aanmerking komen Forensen-Belasting. Door het bestuur van het R.-K.' Werkliedenverbond is d.d. 19- dezer aan den Minister van Financiën een adres verzonden, waarin den Minister verzocht wordt te willen bevorderen: a. dat een werkforens totaal niet meer belasting zal betalen, dan een inwoner in dezelfde omstandigheden betaalt in de zwaarst belaste gemeen te, waarin hij woont of werkt; b. dat in de wet een minimum-grens worde vastgesteld van b.v. f 2500, waar beneden geen forensen-belasting mag worden geheven; C. dat eventueel rekening worde ge houden met de opmerkingen, welke wij omtrent de artt. 244a en 244b van het aanhangige wetsontwerp hebben gemaakt. Onder communisten. In „De Tribune", drie artikelen sa men twee kolom, tegen den Ravesteij- ner'Communist v. Burink te Rotter dam. De een noemt hem „fascist" en ver telt van hem: „Hij heeft in het open baar de arbeiders door het lanceeren van verdachtmakingen, en laster aan bevolen en opgewekt, de kantoren der revolutionaire vakorganisaties en van de af deeling der Partij te vernie len en de bestuurders de straat op te ranselen". De tweede noemt hem „een aarts- reaktionair" en verzekert van hem, dat met zijn hulp hij ontslagen is door de Scheepvaartvereeniging Zuid. De derde noemt hem „onguur" en „schunnig" en onthult dat hij „in de kaart der scheepvaart-kapitalistten speelt". En dat alleen omdat de lieeren het erover oneens zijn, wat Moskou gelast. Tegen een vliegdienst Rotterdam Het bureau van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche eilanden en Middelburg zet in verband met een verzoek van het Wal- chersch Propaganda comité voor de Luchtvaart in den breede uiteen, dat het van een dienst RotterdamV'lis- singen v.v. niet veel verwacht, eerder van een dienst VlissingenOstende. Toch wil het ten slotte wel eenigen steun verleenen aan een proef voor één maand, en niet voor vier maanden zooals het comité wenscht. Daar het bureau meent, dat vooral ook Rotterdam zal moeten steunen, stelt het voor tot een bedrag van f 450 in het garantiefonds voor een proef van één maand bij te dragen. Het klein-grensverkeer met Duitschland. Sinds eenige dagen erkennen de Belgen aan de Duitsclie grens in Zuid- Limburg de bewijzen van Nederland- schap als voldoende voor het klein grensverkeer. De Christelijk Ethische Partij, Het jaarverslag van de Christelijk Ethische Partij dringt aan op het vor men in ongedeelde afdeelingen van een Hollandsche en een inheemsche onderafdeeling. In de laatste zou de inheemsche taab voertaal zijn. De in stelling is alleen mogelijk, indien de Hollandsch sprekende inlanders mee werken aan dit systeem. KERK EN SCHOOL. tfED. HERV KERK. B-ero©pen: Te Zegveld, D. Plantijn- ga te Elburg. Aangenomen: Naar Souburg, Dr. J. Th. Ubbink, te Rood os ooi. Naar Bussum, A. J. Wormgoo.* te Alblasser- dam. GEREF. KERKEN Drietal: Te Zaandam, H. -S. Eou- ma te Leeuwarden. G. L ar nan te Kliun dert en C. v. d. Woude te Gorradijk. Beroepen: Te Soest, J. v. d. Heu len te 's Hertogenbosch. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te 's Gravendeel, J. P. Metering te Nieuwpoort. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Dokkum, Mej. Dr. T. W. Rappold te Zwammer- idam. Emeritaat. Het Provinciaal Kerkbestuur te Over ijssel heeft aan Ds. A. de Haan, Herv. predikant te Zwolle, na meer dan 40- larigen dienst, eervol emeritaat ver leend tegen 1 Mei. Het Prov. Kerkbestuur van Friesland heeft met ingang vain 1 Mei eervol eme ritaat verleend aan Ds. N. C. J. de Min jer, Ned. Herv. predikant te Sexbierum Bevestiging, Intrede, Afscheid. Het afscheid van Ds. A. J. B 0 s- man van de Ned. Herv. Kerk te 's Gra vendeel is bepaald op 16 Mei a.s., de intrede te Maassluis op 23 Mei d.a.v. Ds. J. J. H. Pop zal als bevestiger optreden. De intrede van Ds. L. D; Poot bij de Ned. Herv. Gemeente te. Haarlem is bepaald op Zondag 6 Juni a.s. in de iBavokerk. Zoi-als reeds eerder gemeld is, hoopt Ds. Poot 30 Mei te Amsterdam afscheid te nemen. Ds. H. Knoop hoopt Zendag 2 Mei a.s. afscheid te nemen van de Ger. Kerk van Kooten, en intrede te doen te Gouda op Zondag 16 Mei. Ds. W. H. v. d. Vegt van Drachtster Compagnie zal als bevestiger optreden. Ds. N. Q. J. de Min jer, predi kant der Ned. Herv. Gem. te Sexbierum is voornemens Zoindag a.s. afscheid te inemen om zich met emeritaat te Bilt- hoven tei vestigen. Dr. A. Kuyper. Dr. A. Kuyper, Geref. prod, te Rotter dam, heetft in „Eudokia'' een chirur gische behandeling ondergaan. De operatie, die van lichten aard was is, naar de „Rotterd." verneemt, goed geslaagd. Ds. G. Elshove. Ds. G. Elshove, predikant der Geref. Kerk van Rotterdam moet wegens een nieraaaidoeining eenige weken rust ne men. Predikanten Zendings-Conferentie. Door de Samenwerkende itendingsccr- poraties (Zondingsbureau Oegstgeest) met het Java-Comité, wordt oen predi kanten Zemdings Conferentie georga niseerd van Maandag 7 tot Vrijdag 11 -.J.IJBgSgHSSSggggHgggBSagRffii Juni a.s. op het conferentieoord te Lun teren. Op heft programma komen o.a. als sprekers voor Prof. Dr. Julius Rich ter van Berlijn, Mr. Dr. J. Schokking Prof. Dr. W. J. Aalders, Dr. O. Norel en verschillende zendelingen. Congres voor Inwendige Zending. Van 31 Mei tot 4 Juni 1926 zal de Continentale Bond voor Inwendige Zen ding een congres houden te Amster dam, waar twaalf landen vam Europa vertegenwoordigd zullen zijn en waar over zeer belangrijke vragen, zoowel de Evangelisatie als de Philanthropic betreffenae, door vooraanstaande per sonen uit verschillende landen zal wor den gehandeld. Een volledig prospectus wordt op aanvraag gratis toegezonden door het Centraal Bureau voor Inwendige Zen ding, Stadhouderskade 137, Amsterdam waar men zich ook als Congreslid aan melden kan. Hei Geelkerken-Comité. Mr. F. J. D. Theijse te Haarlem, se cretaris van het Centraal Comité van Advies en Leiding in de Gerei. Kerken, is geïnterviewd acor een medewerker van de „N. R. Crt". Mr. Th. wees er op, dat de nu ingetreden „rust" in de Geref. Kerken maar schijnbaar is, o.m. om dat de synodiaal-gezindem niet doortas ten met maatregelen tegen hen, van wie bekend is, dat zij tot de andere partij behooren. Op de vraag, welke gedragslijn het Centraal Comité nu verder zal volgen, antwoordde Mr. Th. „Ook wij wachten af, al zijn onze beweegredenen van anderen aard. Het is ons niet te doen om het uitlokken van conflicten of om scheurmakerij, maar cm de erkenning van ons standpunt, dat de Geref. Kerken voor verschillende strcomingen ruimte behooren te bieden. Dit spreken wij openlijk uit, mede door enze verklaring jegens de kerkeraden en misschien binnenkort van kerkera den jegens de classis, en dan moeten wij afwachten, hoe die kerkelijke vergade ringen hierop* -reageercu". „Maar wanneer zij niet reageeren, zoo als in die gevailenv waarvan u v-espro ken hebt?" „Dan zullen wij een stap verder gaan -en vragen: hoe staat het nu met uw standpunt? Wij weinschen open ea on omwonden van u te hoorén of gij ons optreden in strijd acht met Gods vvoord en zoo dit het geval mocht zijn, her inneren wij u aan uw plicht, tegen ons een tuchtzaak te beginnen. U zoudt dit ging Mr. Theijse voort een lijdelijke houding kunnen _noe men ,maar dan is het toch eeu actieve lijdelijkheid. Trouwens dit LeLeit ailss 11'og slechts het negatieve deel van onze taak. Want de hoofdzaak van ons streven is positief. Wij hebben ons program niet, opgezet als ee-n zaak-Geemerken 01 een zaak-Amsterüam Zuid. Uns streven be stond reeds, voordat er een geval-Geei- kerken was. Het is do,or dit gevai op in cidenteel© wijze tct uiting .gekomen, maar het omvat veel meer dan dit een© bepaalde punt. Doordat onze tegenstan ders ontij-lig een ccinilict heb oen gefor ceerd, zijn thans aLer^i meuscnen tot alkander gedreven, ciie we.iswaar gevoe len, bijeen te benoord maar wie nog niet duidelijk is, wat hen met eikajnuer verbindt en hoe ze zich daartegenover heb oen te gedragen." Opleiding bij het Chr. Onderwijs. Aan het Correspondentieblad van de Vereeniging van Chr. Onderw. is het volgende ontleend aan het rapport En quête Opleiding bij het Chr. Onderwijs dcor genoemde vereeniging gehouden. Van de 21 kweekschool kwamen 18 antwoorden in; van de 35 normaalscho len antwoordden er 26. De stoomcur sussen bleven buiten beschouwing. Het bleek, dat in 1924 geslaagd wa ren 488 leerlingen, w.elk getal met 9 verminderd moet worden, wegens over lijden, huwelijk, vertrek naar het bui tenland of verlaten van het onderwijs; 479 leerkrachten bleven dus beschik baar. Vcor vast waren benoemd .379 geslaagden, zoodat nog 100 disponibel waren. Van deze 100 waren 44 ge plaatst als tijdelijk, als assistent of als kweekeling met akte, zoödat 56 hunner geheel zonder betrekking bleven. I11 1925 slaagden-542 leerkrachten; afgevoerd mcesten worden 13; blijven dus beschikbaar 529. Van hen waren vcor vast benoemd 195, zoodat nog .344 disponibel blijven. Van deze 334 waren 156 geplaatst als tjjdelgk als assistent, cf als kweekeling met akte, zoodat 178 geheel zonder betrekking zijn. In .1926 zullen vermoedelijk slagen 760 leerkrachten. Volgens de antwoor den zullen 31 hunner niet een betrek king zoeken. Van hen zullen zich dus 729 beschikbaar stellen. Wordt dit ge tal vermeerderd met 137, als zijnd? ongeveer het percentage voor de in richtingen, die niet hebben geantwoord, dan komen we op 866. Het totaal over schot bedraagt dus 100 en 334 en 866 is 1300 leerkrachten. Uit dit overschot van *300 dienen de vacatures tot on geveer Juli 1927 te worden vervuld. Nog werd een enquête ingesteld aan de scholen omtrent de leerkrachten, daar werkzaam. Van de 1082 scho len kwamen 997 antwoorden in. Ook werd nagegaan, hoeveel leerkrachten er jaarlijks voor de Chr. Scholen noo dig zgn. De commissie kwam tot de volgende conclusie „We meenen, dat er niet te veel on derwijzers zijn, om aan de leerlingen der Chr. Scnclen onderwijs te geven. Zai het onderwijs aan de' gestalde ei- schen voldoen, dan heb oen we inder daad de beschikbare leerivracnten zeer noodig. In plaats van sluiten van de Opleiuingsinrichtingen is.fiet noodig alle krachten er op te concentreeren, dat de onderwijzers geplaatst worden. De kleine scholen, vooral ten platte lande kunnen niet met vrucht onderwijs ge ven. Daar moeten in vele scho.en een of meer leerkrachten aangesteld wor den. Dat is de eisch van goed onder wijs. Vele besturen zien, dat dan ook blijkens de enqutte terdege in Ze stel len ycor eigen rekening" ieorKrachten aan. Dit loffelijk streven moet gepre zen worden. En niet alleen geprezen worden, ook aangemceuigcl. We meeneu dus, dat de actie naar twee kanton moet uitgaan. A. Venaging van de ieerlingenschaal vooral vcor de ki-eine scholen. Een kleine verdaging zou het over compleet opheffen. B. Aansteking van onderwijzers door de besturen of door de geme^ntcin, het zij geheel voor nun reKening oi met steun van het Rijk. Onze besturen hebben te toonen, dat de oude liefde om een offer te brengetn nog bestaat. Het goede vooroeeld van sommige besturen vinue navolging". Een dwangmiddel. Uit Hong kong in China komt een verbluffend bericht over een misdaad, gepleegd in het dorp Hoksjan, in Kwantoeng. Een rooverhoofdman had geld ge- eischt van de dorpelingen, doch dezen waren zoo onvoorzichtig, te weigeren, aan het verzoek te voldoen. De ban- dietenhcofdman vond dit onbenoorlijk Hij had slecnts 5000 dollar gevraagd en wilde daarvoor de toe.egging ge ven, dat de streek verder niet door hem en de zijnen zou wordeq lastig getallen. Nu zond de rooverchet zijn man netjes naar het dorp, waar juist in een tijdelijk gebouw een tooneelvoorstel ling werd gegeven. Op eei gegeven sein smeten de kerels van een veiligen afstand zeven bommen onder het pu- publiek. Resultaat: 20 dooden, 50 zwaargekwetsten en 100 andere ge wonden. Een heldin der zee. Door haar buitengewoon moedig en vast beraden optreden heef: een Engelsch meisje, miss Foy Quiller-Couch m de haven Fowey (Cornewall) drie matro zen het leven gered. Deze matrozen, wier schip in Fo wey pottebakkersaarde had geladen, waren een uitstapje gaan maken 111 een zeilbootje. Toen zij 'buiten de haven kwamen bleek de z.ee ruw, en de ge vaarlijke stroomingen, waarmee de ma trozen niet bekend waren, dreven hun bootje naar de rotsen, de meest-ge- vreesde van de gehee.e streek. Alle pogingen, om naar de naven terug te keeren, mislukten. Met onweer staanbare kracht werd het bootje voort gejaagd naar de klippen, waar het zeker te pletter zou slaan. Mis Quiller-Couch zag het gevaar, waarin de matrozen verkeerden. Zij be dacht zich geen oogenblik, sprong in een motorboot, vloog de haven uit. Zij is een ervaren zee-vrouw en kent de kust op haar duimpje. Zij slaagde erin, voorlangs de bedreigde boot te ko men en den mannen een touw toe te werpen. Maar toen begon het zwaarste werk. De zeilboot, die voortdurend dreigde te kapsijzen, moest in veilige haven ge sleept worden. Het werd een gevecht tegen de zware zee en de snelle stroo mingen. Maar onverschrokken begon het kloeke meisje de langdurige wor steling en eindelijk slaagde zij erin, de haven te bereiken. Een opgewonden menigte, sloeg aan den wal de redding der drie matrozen gade en juichte de dappere redster geestdriftig toe. Oude „jongens". De „Man chester Cïuard' heeft Emma Oliver, die dezer dagen haar eerste eeuwfeest herdacht, en eigenaresse is van een drukkerij te Londen, door een van z'n medewerkers laten interviewen. De matrone woent met haar twee 70-jange zoons, die ongehuwd zijn ge bleven (moeten blijven en die door mama als kleine jongens behandeld worden, samen. Mijn jongens, zeide de vrouw, moe; ten 's avonds om 9 uur naar bed, an ders zijn zij den volgenden morgen niet uitgeslapen en voor hun werk niet bekwaam. Daar de beide grijze „sprui ten" nauwelijks uit elkaar zijn te hou den heeft de zorgzame moeder voor hen elk een bijzenderen bril gekocht. De honderdjarige dame is nog goea ter been, zij doet net huishouden, stopt en naait voor haar zoontjes, zooals zij de bedaagde lieeren noemt en leidt zelt nog de drukkerij. Om zes uur s morgens worden de „kinueren" gewekt, bij 11e: aankleedea door „mammie" geholpen en na het ontbijt naar ^e drukkerij gezonden. De jongens, aldus Emma Oliver, moe ten kort gehouden worden, anders kan er niets uit groeien. Ik geet hun niets toe. Zij houden van me, maar vreezen me ook en luisteren naar mijn woord. E.rnstige auto-ongelukken. Te Bresiau is een automobiel, waarin behalve de chauffeur nog 5 andere personen gezeten waren, op een stuit- muur geloopen, tengevolge waarvan de wagen omstortte en de passagiers eronder bekneld geraakten. iwee van hen waren op slag dood; de overige drie zijn ernstig gewond. De chauffeur is in het ziekenhuis reeds aan de bekomen verwondingen' overleden. Volgens een bericht uit Kattowitz is een auto op den straatweg Nicolai- Panefnik tot staan gebracht, doordat boomstammen over den weg waren ge legd. Toen de auto stilstond, vertoonden zich vier gemaskerde en van revol vers voorziene bandieten, die den fa brieksdirecteur Stonawski en den chauffeur geheel plunderden. Een Rembrandt naar Ame rika. Naar het „Berliner Tage- blatt" verneemt, is een schilderij van Rembrandt, dat de schilder drie jaar vóór zijn dood maakte, de vLucretia", door de hunsthandelsfirma Boehler te München naar Amerika verkocht te gen den prijs van ruim 600.00U Mk. Hevige aardbeving. Naar uit Lissabon wordt gemeld, had op de Azoren een hevige aardbeving plaats. Bijzonderheden zijn nog met bekend. Krankzinnige snelheid. Een automobilist is van Londen naar Aberdeen (Schotland;, een afstand van 980 K.M. gereden in 12 uur 11 min^ d.w.z., met een gemiddelde snelheid van 73 KjM. per uur. Hij deed er slechts 11 minutes langer over dan de express-trein. Het is natuurlijk een mooie prestatie, maar de „Daily Mail" wijst er, niet ten onrechtè, op, dat zulk een kilome- tervreterij toch niet te pas komt. En het blad is verwonderd, dat de po litie, die eiken dag tientallen men- schen bekeurt, omdat ze, hoe voor zichtig ook rijdend, de maximum-snel- heid*overschreden, van dezen waarzin- nigen rit over zulk een afstand blijk baar niets bemerkt heeft. H a v e n b r a n d. Volgens een te Parijs ontvangen bericht, werden door een brand te Algiers eenige dokken vernield. FEUILLETON. 19) Als kind reeds had hij het gezel schap zijner moedor verkozen hoven dat zijns vaders. Hij sloeg minder acht op koeien en schapen, op akker en ploeg, «dan zijn vader wel wenschte. Hij hield meer van te paard rond te zwerven, van lezen of van luisteren naar de verhalen zijner moeder. Niets echter deed hij'liever dan deze op ha re wandeling en bij haar bezoeken vergezellen. Zijn vader placht te zeggen: „Hen ry, Henry, gij zult nimmer ergens toe deugen, nooit voert gij iets uit. Overal loopt gij uw moeder na; schaam u! Gij zijt zoo week en teer als eer. meisje-; waarlijk, gij hadt een meisje moeten zijn." De eenvoudige landlieden in het dorp zeiden: ,,Ja, ja, daar is eene ver andering! 'Is geen tak van den ouden stam: Het bloed der Flamsteads zit er niet in; clat van de Chetwynds (het geslacht der moeder) heeft de over hand, en de jonge heer Henry zal nim mer een weetniet zijn, maar door en door een fijn, beschaafd heer." Er was veel waarheid in de opmer kingen zoowel van den vader als van de buren. Henry bad inderdaad veel van zijn moeder; en zijn liefde jegens haar werd slechts geëvenaard door den invloed van hare smaak en nei gingen op hem. Zij was een schran dere en in vele opzichten zeer be schaafde vrouw, maar speelde tevens gaarne de vrouw van aanzien. Zij had fijner gevoel en meer talenten dan de voormoeders haars echtgenoots, en had zich steeds in beschaafder krin gen bewogen. Daar zij geen kinderen had behalve Henry, was hij daardoor zoon en doch ter, alles voor haar. Zij had veel ge lezen, veel verbeeldingskracht en vond in Henry een zeer aandachtig hoor der naar hetgeen niemand van hare huisgenooten, huiten hem, kon begrij pen of waardeeren. Zij boezemde Hen ry smaak in voor muziek en zang, ge lijk zij hem mnigmaal door hare be gaafdheden in deze kunsten verrukte, en verzachtte daardoor nog meer zijn inborst, die reeds te zacht was voor zijn toekomstigen stand. Toen hij grooter werd, zonden zijn ouders hem, vooral door den grooten invloed dien zijn moeder op haar man uitoefende, naar een veel aanzienlij ker school dan een zijner voorouders ooit bezocht had, waar hij de zonen van bijna den geheelen adel des lands aantrof; en de omgang met deze ver fijnde zijn manieren niet alleen, maar verhoogde ook de kieschheid van zijn smaak. Hij had een afkeer van de ruwere gewoonten zijner meer onbeschaafde en meer practische medeleerlingen. Zijn wasdom van zijn vijftiende tot zijn twintigste jaar was zoo aanmer kelijk, dat men reden had om voor te ring te vreezen, en daar hij een eenig kind was, vermeerderde dit de vrees van hem te zullen verliezen niet wei nig. Daarom drong zijn vader er ook niet op aan, dat hij zich zou toeleggen op de bezigheden en de zorgen, die de landbouw vereischt, maar met een be zeilende en een behoorlijk voorziene beurs zond hij hem op reis door het koninkrijk, of Henry vergezelde zijne ouders des zomers naar de eene of an dere badplaats. Op zijn twintigste jaar was hij een lang, mager jongeling, met een fijne, wel wat al.te blozende kleur; en die blos was zoo zacht en vluchtig, dat bij de geringste vermoeienis, bleek heid dikwijls zijn plaats innam. Hij was zacht, bedaard en aange naam in den omgang, en had een zwak gestel. Op dezen leeftijd ver loor hij zijn vader'door een hoogst bijzonder toeval. Deze was op jacht met den ouden heer Lowe, een zijner buren. Zij bevonden zich op de veen gronden van Horristan toen Simon Flamstead, in zijn drift 0111 het opge jaagde wild te vervolgen, te onvoor zichtig een heuvel afrende en, daar zijn paard struikelde, met het hoofd tegen een hoop steenen stortte en le venloos werd opgebeurd. Mrs. Flam9tead ontstelde zoo zeer hij het vernemen van dit ongeluk, dat zij aanvallen kreeg van borstkramp, die, .ofschoon voor eenigen tijd over wonnen, later telkens terugkeerden met zulk een hevigheid, dat de ge neesheer vreesde, dat zij eindelijk het hart zouden treffen, en de patiente zouden doen sterven. Dit gebeurde werkelijk, toen zij op een middag, na het eten, hijzonder opgeruimd en vrou lijk was, De huishoudster was binnengeko men en had een grappig voorval, dat juist in het dorp had plaats gehad, verteld. Mrs. Flamstead barstte hij het ver haal in een luid gelach uit, maar te midden harer vroolijkheid bracht zij eenskiaps hare hand naar het hart, liet een kreet hooren en zonk leven loos op liaar stoel neer. De Flamsteads bereikten gewoon lijk een vrij hoogen ouderdom, en meer dan eens had een grootvader de kinderen van zijn zoon zien spelen, terwijl hij in den gemakelijken leu ningstoel zat. Maar nu stond de afstammeling van het geslacht plotseling alleen, in den ouderdom van een en twintig jaren, en had daarenboven, naar het scheen zulk een zwak lichaamsgestel, uat men met ernst voor het in stand bi ij ven der familie vree en moest Ook waren de buren nieuwsgierig, hóe oï Henri bij zijne gewoonten en zijn ge stel, het maken zou met het bestuur zijner bezittingen. „Mr. Henry is geen landsman en houdt niet van werken", zeiden zij, „waarschijnlijk zal hij het goed verkoopen en zich elders vesti gen". Maar Henry Flamstead had meer ziels- dan lichaamskracht. Hij gaf zich niet voor een landbouwer uit; had ook geen smaak voor dit bedrijf en stelde even weinig vertrouwen op zijn kennis; maar hij koos een be kwaam persoon, stelde dien aan als pachter en rentmeester en bevond zich daar zeer wel bij. Dagelijks zwierf hij met dezen over zijn landerijen rond en praatte over allerhande landbouwkundige onder werpen; hij jaagde, vischte, en deed tochtjes te paard. Elkeen was verwon derd, niet alleen dat de zaken goed gingen, maar ook. dat hij zichtbaar in gezondheid en krachten toenanv. Maar hij was alleen. Zijn smaak ver schilde te veel aan dien zijner buren. Hij was steeds vriendelijk en voor- 'komend jegens hen, maar gevoelde behoefte aan ander gezelschap, en dat zocht hij veelal onder zijn bloed verwanten van moeders zijde in Derby en eens in de lente verraste hij al zijn Jmren en de dorpelingen te Dainsby, (•nor een jonge, schoone vrouw, een rimer nichten, als zijn echtgenoote mede te brengen. [Wordt vervolgd}.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5