NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 APRIL 1926 DAG-AGENDA. Donderdag 22 April, 's avonds acht uur. Oosterkerk, Ds. J. H. F. Reinme, van Arasterdam, voor den Geref. Zen- dingsbond. Sassenheim, Vrijdag 23 April, s av. half negen, Geref. Kerk. Orgelbespe ling door den heer H. M. Keuning. Zondag 25 April, *s avonds zeven u. „Jeruël", Middelstegracht 3. Samenk. Spr. Zendeling Ed. Müller van Celebes Woensdag 28 April, "s avonds acht uur. Pieterskerk, Concert van den L. Kunstkring „Voor Allen Donderdag 29 April, 's avonds acht uur. School Hoogl. Kerkgracht. Alg. Vergadering v. d. Geref. Schoolvereen. donderdag G Mei Ledenvergadering der H. T. v. d. G. Z. B. Gebouw „Prediker". De avond-, nacht- en Zon dagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 April a.s. waar genomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg -12 Telef. 594. waarschijnlijk wel met den onvoorzich- tigen jongeling afrekenen. De commjssaiis va a iJo itie >.e Lei den verzoekt inlichtingen omtrent de herkomst van een paar zoo goed als nieuwe heereniijgsciu.enen mee gummi hakken, en een grijze Pe: me: insigne van den Algemeenen .e.leilandscnen fWielrijdersbond, welne kice.iin.gstuk ken op 19 April j.l. des avonds zijn gevonden- aan den walkant van den Korte Vliet op de grens van Leiden en Voorschoten. Door de politie is inbeslag geno men een Waterman Vulpennouuer, wei ke van dieistai afkomstig is. Inlichtingen te bekomenn bij de Af deeling Recherche te Leiden. BINNENLAND. Controle op gemeente-ontvangers. Ged. Staten van Friesland hebben tot de gemeentebesturen hunner pro vincie een schrijven gericht, waarin zij wijzen op het feit, dat de contröle op de gemeenteontvangers niet doel treffend geschiedt. Aangezien de ontvanger zelf de ka's- administratie voert van de 'gelden, welke onder hem berusten, en een niet eerlijk ontvanger er wel voor pleegt te zorgen dat zijn boeken overeenstem men met zijn kas spreekt het van ze'u, dat een kasverificatie niet als ge ëindigd kan worden beschouwd wan neer de kas met de boeken van den ontvanger sluit; dat m.a.w. de ontvan gersboekhouding allerminst kan wor- - den beschouwd en gebezigd als eontró lemiddel op de kas, doch juist zeif moet zijn een voorwerp van aanhou dende controle. Voor die contröle is noodig een nauwkeurig overzicht van al hetgeen^ de ontvanger moet innen en van het tijdstip waarop.Algemeen pleegt wel te worden nagegaan of alle uitgaven vuu dén ontvanger door bevelschriften zijn gedekt en het mandatenregister is naar Ged. Staten meenen wel ner gens een onbekende. Maar het blijkt herhaaldelijk weer te schorten aan een nauwkeurige tun- tröle op de ontvangsten. Onontbeerlijk hiervoor achten Ged. Staten het op el ke gemeente-secretarie aanhou Ion van een volledig- en nauwkeurig over-, zicht van alle ontvangsten der ge meente, met de tijdstippen waarop zii moeten binnenkomen, aan de hand waarvan geregeld wordt nagegaan of alle ontvangsten worden verantwoord en öf dit geschiedt op het juiste tijd stip en tot het juiste bedrag. Ged. Staten verzoeken derhalve met klem alles te doen wat het wezen van een nauwkeuriger contröle tot z:jn recht kan doen komen. Ged. Staten wijzen in dit verband ook op de noodzakelijkheid van het be waren van het verrassende karakter der kasverificaties; als men dit er aan ontneemt gaat haar beteekenis veno en. De ontvanger moet steeds de mo gelijkheid eener plotselinge contröle gevoelen; dit juist is een krachtige prikkel tot voortdurende nauwgezet heid. Het treft ons hoe in de data der kasverificaties van Uw college zeer- sterk een bepaalde regelmaat opvalt. Staafsvisschershavenbedrijf, Inhet afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Staatsvisschershavenhedrijf te IJ mui- den, wordt o.m.'de vraag gesteld, of het. met het oog op de groote verhezen, die het bedrijf oplevert, niet mogelijk zou zijn, dit bedrijf te verpachten of wel er een gemengd bedrijf van te ma ken. Werkverschaffing en woning. De minister van Binnenlandsche Zaken aan de daarvoor in aan merking komende gemeentebesturen een circulaire verzonden, waarin wordt gezegd dat, nu aan de bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders een huurtoeslag wordt verleend, zij iu een huis moeten wonen van een wo ningbouwvereniging. Het moet voor alle bij de werkverschaffing geplaat ste arbeiders financieel mogelijk wor- d engeacht een behoorlijke woning te betrekken. Daarom is bepaald, dat zij, die na 1 Juli a.s. wonen in plaggenhutten en daarmede gelijk te stellen verblijven, behoudens door den Minister te ver- leenen ontheffing, niet tot de werkver schaffing mogen worden toegelaten, dan wel indien zij op dat tijdstip bij de werkverschaffing werkzaam zijn, zul- en moeten worden ontslagen. RECLAME. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en ra«_icaal en veroorzaken niet de minste kramp Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De minister noodigt de gemeentebe sturen Uit aan dat voorschrift streng de hand te houden en er wel bevorder lijk aan te willen zijn, dat de hutten, die door de bewoners worden verlaten zoo eenigszins mogelijk onmiddellijk worden afgebroken. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Het Bestuur der Chr. Werkgevers Vereen., gevestigd te Amsterdam, heeft een adres gericht tot de Tweede Ka mer, waarin wordt bericht, dat het in gevolge opdracht van de algemeene ledenvergadering dezer Vereeniging in studie heeft genomen het wetsont werp tot goedkeuring van het op 3 April 1925 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en België gesloten verdrag etc. De bestudeering van dat wetsont werp en de kennisname van de voor naamste literatuur leidt ons er toe, zegt het bestuur, U eerbiedig te ver zoeken dat wetsontwerp niet aan te nemen. Tot. dat verzoek komen wij door twee overwegingen, n.l. de eenzij dige economische bevoorrechting van België en de financieele lasten die Ne derland op zich neemt. Hiermede be doelen wij allerminst afbreuk te doen aan andere bezwaren, die reeds tegen dat verdrag zijn ingebracht, als het prijsgeven van souvereiniteitsreciiten en de waterstaatsbelagen van Zeeland Wij achten ook die bezwaren van zeer ernstigen aard. Een en ander wordt dan in het adr^s nader uitvoerig toegelicht. Een burgemeester, die geen huis vond. De heer B. Meindersma, sedert 192!) burgemeester, van Schermerhom, heeft al d:e jaren met koninklijke toestem ming zijn woonplaats gehad te Stom etoren, gemeen e Oterleek, omdat te cliermerhom voor hem geen woning was te bekomen. Ondanks ongunstige ■advies van den gemeenteraad, is deze ontheffing het vorige jaar opnieuw bij koninklijk besluit verlengd. Thans zal aan dezen door den raad niet gewenschten toestand een einde komen, doordat de burgemeester in zijn gemeente terrern heeft aangekocht, om daarop een woning te laten bou wen. Uit het Sociale Leven. Uit de kleédingindustrie. De hoofdbesturen van de samen werkende werknemersbonden henhen Woensdag vergaderd naar aanleiding van de personeelen-vergaderingen, die deze week in verschillende plaatsen zijn gehouden. Aangezien de personeelen zich niet konden vereenigigen met de laatste voorstellen der werkgevers, werd be sloten, aan de Belangen-gemeenschap (werkgeversorganisatie) i nhet maat- confectiebedrijf, een conferentie te ver zoeken tegen Vrijdag of Zaterdag a.s. Daarna zal opnieuw met de personee len worden vergaderd tot het nemen van een beslissing. Voor Amsterdam en Den Haag zijn deze vergaderingen bepaald op Zaterdagavond; voor Bot terdam moet de datum der vergade ring nog worden vastgesteld. BUITENLAND. HET BRITSCHE MIJN CONFLICT. De voorstellen der mijneigeaars. De Britsche mijneigenaars hebben gisteravond de nieuwe loonvoorstel- len aan de mijnwerkersafgevaardig den doen toekomen. De voorstellen zijn gebaseerd op het principe, dat in het geheel geen steun van de regee ring verkregen wordt, dus volkomen volgens de huidige draagkracht "van de industrie. De voorstellen zijn tweeledig. Een schema is gebaseerd op de handha ving van den huidigen werkdag van 7 uur en de loonen, die op die basis door de eigenaars berekend zijn, zijn aanmerkelijk lager dan de thans gel dende. De volgens het tweede schema bere kende loonen, gebaseerd op een werk dag van 8 uur, toonen groote verschil len met die van het eerste schema. De eigenaars hebben duidelijk le kennen gegeven, dat hun voorstellen als een basis voor onderhandelingen bedoeld zijn, en geenszins als een ulti matum. Of de eigenaars hun houding ten aanzien van het minimum-loon gewijzigd hebben, is niet bekend. Dit zal morgen in de bijeenkomst van de twee partijen blijken. In de nieuwe voorstellen is het prin cipe van de regeling van 1924, die op haar beurt gebaseerd was op die vaD 1921 gehandhaafd. In Britsche regeeringskringen geeft men er zich duidelijk rekenschap van, dat de situatie uitermate delicaat is, doch het algemeen verlangen naar vre- is zoo sterk, dat het kabinet nog steeds gelooft, dat met medewerking van alle partijen en met debereidheid om de situatie te aanvaarden zooals zij is, een uitweg gevonden kan worden Baldwin's bemiddeling. Na afloop der conferentie, welke de Britsche premier Baldwin gister met de mijneigenaars heeft gehad, is me degedeeld, dat deze hedenochtend een bespreking zouden hebben met de af gevaardigden van de mijnwerkersfe deratie. DE VREDESONDERHANDELINGEN IN MAROKKO. Het antwoord van Abd-el-Krim. De Moorsche afvaardiging heeft Dinsdagmiddag het antwoord van Abd-el-Krim ontvangen, doch dit be hoort in de eerste plaats aan de Fran- sche en Spaansche afvaardiging toe. Volgens de eerste aanwijzingen zou de de Rifkabylen bereid zijn het vraagstuk van het in bezit nemen van territoriale panden door de Spaansche en Fransche troepen te hespreken, doch onder voorbehoud, dat deze op- marsch beperkt zou zijn. Voorts zou den zij voorstellen de voedselvoorzie ning van de krijgsgevangenen te ver gemakkelijken door de uitzending van Roo'de Kruis missies voor den duur der onderhandelingen toe te staan. De Frannsche en Spaansche delega ties hebben gisterochtend langdurig beraadslaagd over de mededeeling van Azer Kan, die het antwoord van Abd- el-Krim bevatte. Om twaalf uur was men tot een gemeenschappelijk besluit gekomen, dat ter goedkeuring aan de ministers van buitenlandsche zaken is geseind. De Fransche en Spaansche delega ties zijn gistermiddag om 4 uur met de Moorsche afgezanten bijeen geko men te El Aioen, halverwege Oedsjda en Tarorirt. De Franschen en Spanjaarden wil den zoo mógelijk de preliminairen voor den wapenstilstand ten einde brengen. DE A.S. ALG. ARBEIBSCONFE- RENTIE. Mgr. Nolens voorzitter? Bij de opening gistermorgen van de voorjaarszitiing van den internationa len raad van Deheer van het In erna- tionale Arbeidsbureau .e Genèe, werd in de couloirs van het nieuwe aroeids- paleis veel gesproken over de vraag, wie de officieuse candidaat van den beneersraad zou. worden voor het voor zitterschap der algemee.e internatio nale arbeidsconferentie, die op 23 Mei 'zal geopend worden. Het scnijnt, dat Mgr. Nolens, 'wiens naam reeds in vorige jaren meerma len genoemd was, dit jaar zal uitgenoo- digd worden, zich voor het presidium dezer conferentie te willen beschik baar stellen. Onder de drie groepen van den be heersraad: regeermgs\ ei\egenwuordi- gers, werkgevers en w ér olieden-gedele geerden moet algeheele overeenstém- ming verkregen zijn omtrent de keuze van omen landgenoot, die reeds van 1919 at steeds een der ge agiieobend- ste leden der arbeidsccmerentie is ge weest. De definitieve benoeming zal echter eerst door de conference" zelf geschie den. Kr worden dit jaar twee internatio nal arbeidsccn.erenties as ter.en ge houden, eerst ue gewone jaaiiijxocne van algemeenen aard, daarna een bij zondere, uitsluicend gewijd aan ue be spreking van vraagstukken, betreffen de het zeeliedèubedriji'. Mgr. Nolens zal vermoedelijk het voorzitterschap der algemee. e confe rence wo ra en aangeboden, .er wijl een Engelschman voor de leiding der twee de conferentie betrefiende zeelieden problemen in aanmerking komt. DE MOSSOELKWESTIE. Bïitsch-Turksche onderhandelingen. De besprekingen tusscnen denBric- schen gezant in Turkije, sir Ronanid Lindsay, en den Turkschèn eersten mi nister en den minister van buiteinand- scne zaken wedden te Angora voort gezet. Het is niet mogelijk, thans uit te maken, waartoe zij zunen lexien, en de bei'rcnten omtrent definitieve voorstel len, die door den Britscnen gezant zouden zijn gedaan, moeten onder voor Denoud aanvaard worden. Door üe bespreking van regelingen ten aanzien der Brusseiscne lijn en door net eftenen van aen weg tot ver beterde economische begrenzingen tus scnen irak en Turkije wensent üe Brit- scne regeenng de ueslissing van den bond aangaanue Mossoel voor de Tur ken meer aannemelijk ie maken, en met die üoel voor oogen iieeftt Linusey na met de Bnts'Cne ministers te Lon den beraadslagingen te heoben 'ge houden, zijne besprekingen ie Angora hervat. in politieke kringen te Angora schijnt men optimistiscn gestemd over de Britsen- i urksche besprekingen. Men is van meening, dat ue Britscne voor stellen een grondslag kunnen opleve- req voor ernstige onaerhanuelingen en» men hoopt, dat -ze binnenkort tot een resultaat zullen leiden. „Geestige" lui. Maandagavond is te la Louvière bij Brussel een socialistische demonstra tie gehouden, die tegen het fascisme was gericht. Na het houden van den optocht heeft men een pop in brand gestoken, die Mussolini moest voorstellen en in den stoet door de straten van la Lou vière was medegedragen. Zij was in het zwart gekleed en men had haar een militaire pet opgezet. Om de ge lijkenis met Mussolini grooter te doen zijn, liad men over den neus der póp een verband gelegd. De Belgische minister van Binnenll. Zaken heeft met spoed een ambtelijk rapport gevraagd, ten einde de juist heid der gebeurtenissen te kunnen vaststellen. La Louvière heeft een socialisti- schen burgemeester. De politie aidaar is niet tusschenbeide gekomen. De minister wenscht tegen de schul digen op te treden. De Belg. regeering biedt excuses aan. De Belgische minister van Buitenl. Zaken, Vandervelde, heeft den chef van zijn kabinet Hemd Rolin opgedra gen, zich naar de Italiaansche ambas sade te begeven en den gezant de ver ontschuldigingen van de Belgische re geering aan te bieden in verband met de incidenten, die zich te La Louvière hebben voorgedaan, waar, zooals boven gemeld, een pop, voorstellende Mussolini, door socialisten verbrand is Zamenhof-herdenkin^ Naar uit Warschau gemeld wordt, is Zondag 1.1. in tegenwoordigheid van afgevaardigden uit het buitenland, ook uit Amerika, een gedenkteeken onthuld op het graf van den Poolsclien geneesheer, dr. Zamenhof, den stich ter van de wereldtaal Esperanto. Voor de oprichting van het monu ment hebben esperantisten uit de ge- heele wereld bijdragen gezonden. Een draadlooze aardigheid. De hoofdingenieur van de British Broadcasting Comp., kapitein Eckers- ley heeft dezer dagen door eenvoudig op een knop te drukken in het Radio Huis te Londen de meest moderne ontvanginstallatie van een particulier huis even buiten New York, in wer king gebracht. Er is bij den bouw van het huis op gerekend, dat alle draden, zoo wel de antenne als de verbindingen voor de luidsprekers, in de muren ver borgen blijven, zoodat voor het oog dit huis ook werkelijk „draadloos is, in tegenstelling met de meeste werkka mers der amateurs, waar de draadloo ze zich juist kenmerkt door een wir war van draden. Toen Eckersley op den knop drukte, werd de stroomkring gesloten van den Engelschen snelzender die de verbin ding met New-York onderhoudt. In laatstgenoemde stad werd het sein ontvangen en doorgegeven, waar het een stroomkring sloot, waarmede ue instaMatie in werking werd gebracht. De wisselstroom van het stadsnet wordt gebruikt voor de ontvangtoestel len en luidsprekers. Teneinde geen last van clen bromtoon te hebben, zijn alle geleidingen voorzien van een scherm. Door middel van tijdklokken kunnen de verschillende toestellen op elk gewenscht uur van den dag inge schakeld worden. Het aanzetten van de luidsprekers is dan nog maar de kwestie van het omdraaien van een knopje, zooals dat bij het aansteken van electriseh licht geschiedt. KORTE BERICHTEN Het Poolsche kabinet heeft zijn ontslag ingediend, dat echter door den president der republiek niet is aan vaard. In verband met de kwestie van het compromis met de Duitsche vor stenhuizen zouden er nieuwe moeilijk heden zijn gerezen. De partijen en de regeering hielden drukke beraadsla gingen. In de Hongaarsche nationale ver gadering heeft Bethlen de beschuldigm gen van Pallavicini, aan het adres der regeering, inzake de bankbiljetten-af faire, weerlegd. De Noorsche regeering heeft aan het Storting voorgesteld, de ramingen op de begrooting door de vorige re geenng opgesteld voor het nieuwe fi nancieele jaar, met Styfc millioen kro nen te verminderen. De Amerikaansche Senaat heeft de Italiaansche schuldregeling aange nomen met 54 tegen 33 stemmen. Uit Washington wordt gemeld, dat de onderstaatssecretaris van finan ciën in het openbaar met nadruk de berichten uit Parijs heeft tegengespro ken, dat binnenkort een regeling van de Fransche schuld aan Amerika tot stand zou komen. Het Britsche Lagerhuis heeft het initiatief-voorstel van den conservatief Dixie, tot invoering van een belas ting op het wedden met 126 tegen 99 stemmen verworpen. Dit belet niet, dat een regeeringsontwerp over het zelfde onderwerp te zijner tijd in behandeling kan worden genomen. Een arbitrageverdrag tusschen Polen en Oostenrijk voor den tijd van 3 jaar gesloten, bepaalt dat zoowel reciitsgescnilien als geschillen van po- litieken aard, aan scheidsrechterlijke uitspraak zullen worden onderworpen- GEMENGD NIEUWS. De moord te Amsterdam. In liet Kleverpark te Haarlem is gis termiddag door de politie aangehouden W. F. Snelders, de man, verdacht van den moord, in het volkslogement aan de Noordermakt gepleegd. Hij heeft het misdrijf bekend. Omtrent de aanhouding van den ver dachte wordt nög gemeld, dat een bur ger te Haarlem, loopende in het Kle verpark, meende in een voorbijganger den gezochte te herkennen. Postuur en voorkomen kwamen n.l. naar het oor deel van den burger volkomen met het verspreide portret overeen. Een po litieagent werd op clen betrokkene at tent gemaakt, en na diens aanhouding is Snelders geleid voor den hoofdin specteur Woud, die hem aan een voor- loopig verhoor onderwierp. Snelders, die zeer ontdaan was, bekende de vrouw, met wie hij' heeft samenge woond, van het leven te hebben be roofd. Gevraagd waar hij den tijd, tus schen de misdaad en de aanhouding verloopen, heeft doorgebracht,"gaf de gearresteerde verschillende adressen op, alle in de buurt van Amsterdam. Nog in den namiddag is Snelders naai- Amsterdam overgebracht. De G1 indhorst-affaire. De „Standaard" verneemt, dat Ds. G. J. .Vogelaar van het vonnis cler Utrecht- sche Rechtbank in hooger beroep is gegaan. Mr. Muller Massis, zal ook in deze instantie als verdediger optreden. Gemeentelijke Aankondigingen De Burgemeester van Le den, Gelet op arl'. 54 der Gemee ïtewet; Brengt ter algemeene kennis dat de Gemeenteraad, in zijne zitting van 19 April j.l., heeft benoemd: tot lid der Commissie van Fabricage: de nHeer H. W. Spendel; tot lid der Commissie voor he: Grond bedrijf, de heer H. W. Spendel; tot lid der Commissie voor hec Oud- Archief, den heer Th. B. Wilmer. Leiden, 21 April 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris Door tandontsteking over leden. Een 18-jarig meisje uit De venter kreeg dezer dagen een ontsto ken kieS. Ze wachtte wat lang met het laten trekken, 'kreeg een infectie en is thans aan de gevolgen "daarvan over leden. Een vogelnestje in een jas. Te Delfgauw bij Delft, werd in een der zakken van een oude jas, welke in een tuindersschuurtje hing, door den eigenaar van het kleedingstuk een kun stig bewerkt nestje met eitjes van een winterkoninkje gevonden. De jas is op de oude- plaats gebleven en men wacht nu met belangstelling de .uit komst van het broedproces af. Branden. Te Haaksbergen is een dubbele houten woning, waarin twee gezinnen gehuisvest waren, door brand vernield. Te Dronrijp is de schuur van den tuinier K. Groeneveld aldaar afge brand. Het huis dat dichtbij de schuur staat, kreeg waterschade. Verzekerd. Te 's-Heerenberg is ten deele af brand de woning van den slager Schip horst. Te Eist is de woning van C. op het R.K. kerkhof een prooi der vlam men geworden. De belendende kapel werd mede door den brand vernield. De inboedel van C. was niet verze kerd. Het geheele perceel van den heer P. re behagen is tot den grond afge brand, terwijl de geheele inboedel medö een prooi dér vlammen, werd. Dierenbeulen. De politie ld Yrocmshoop heeft proces-verbaal opge maakt tegen A. L. en K. G., die een hond de pooten samenbonden en hem daarop levend, begroeven. Man o v-e r boo r d. Gisteroch tend is te Lemmer door de Visscherij- inspectje I., kapitein Van. der Gooty binnengebracht het Lemster visschers- vaartuig Le 24, dat Maandag nabil Enkhuizen den mast over boord had gezeild. Met behulp van andere yis- schers had men Maandagavond Urk kunnen bereiken, waar gisterochtend het vaartuig op sleeptouw is genomen. Het ,bmïge weer van Maandag is oor zaak van het ongeval geweest. Per soonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. Onder een schutting. Gis" termergen 8 uur woei te Haarlem op het Venvulft de schutting om, die ge plaatst is op het bouwwerk van de fa. V'. D. Twee jongens van 14 en 15 jaar kwamen eronder. Een brak ver moedelijk een arm, de ander werd on beduidend gewond. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN DEN RIJN. Moest de Ned. Herv. Gemeente zich geruimen tijd behelpen met eeln noodlokaal, waarin des Zondags kerk werd gehouden wegens de_ algeheels restauratie der kerk, thans is men zoo ver genaderd, dat de datum van de offi* cieele ingebruikneming i3 bepaald. De Kerk is zoowel van binnen als van buiten geheel gerestaureerd. En wie haar voorheen kende zal moetein toege ven dat dit noodig blèek, maar ook nu moeten constateerein, dat de Kerk thans een waardig gebouw is geworden waar aan alle overbodige luxe ontbreekt, maar toch ook weer, dat ze past in haar omgeving ie|n haar ouden naam in ©ere houdt. De kerk dateert uit de 12 de eeuw en! is in 1378 tot parochiekerk verheven met den naam H. Johannes den Dooper. In 1500 werd er nog ee|n doopkapel bijgebouwd, die in 1919 door de Prov. Arch. Commissie is gerestaureerd. Ver der bezit de kerk nog vele bezienswaar digheden, o.a. een altaarsteen, waaron der haar eerste predikant, Wouter van Barneveld in 1582 is begraven, die toen tertijd pastoor was en in de reformatie is overgegaan. Een heel' mooie graf tombe van Willem de Lypere en Maria van Reigerberg met hunne liggende beel den, welke voorheen het eigendom was van Air. O. J. E. Baron van Wassenaar van Catwijck en thans aan het Rijk be hoort. Deze graftombe werd in 166^ gemaakt door Rombout Ver hulst. Ook Bevindt er zich nog de familiebank met de wapens van de familie Baron van Wassenaar van Catwqck met de zin spreuk v. d. baron: „Mit gansch trouwe" Geen wonder dan o,ok, dat de Kerk voogdij dezer oude historische kerk in 1922 besloot, de kerk te laten restau reer en, hetgeen echter door omstandig heden niet doorging. In 1924 werd echter definitief beslo ten om i)ot herstelling der kerk over te gaan. De voorbereidende werkzaamheden, die door de kerkvoogden, bijgestaan door de notabelen, geschiedd-n, duurden tot Juni 1925. Eerst toen werd tot de aanbesteding overgegaan. Ret ontwerpplan cler restauratie werd vervaardig^ door de hoeren A. Dubbel dam en J. Leins, welke laatste reeds is overleden. Zoo werd dan in Jujni 1925 de aan besteding .gehouden ein werd het werk

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2