NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 21 APRIL 1926 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. De Koning is dood! Leve de Koning! Nam in de vorige vergadering de heer Oostdam afscheid van zijne me deleden, ditmaal werd begonnen met de installatie van zijn opvolger, den heer C. J. van Tol, die vroeger reeds 10 jaar in den Gemeenteraad zitting had en die dan ook 'door den voorzit ter in hartelijke bewoordingen werd verwelkomd. Het heengaan van den heer Oost- dam was oorzaak, dat verschillende Raadscommissiën moesten worden aangevuld. Gewoonlijk loopen dergelijke benoe mingen vlot van stapel, maar ditmaal achtte de heer van Eek het noodig een breed betoog op te zetten over de z.g. achteruitzetting van de Sociaal-demo craten, die, naar hij beweerde, stelsel matig uit belangrijke commissiën wor den geweerd en waarom nu op den heer Schüller voor de comm. voor Fa bricage de aandacht werd gevestigd. Dat deze redeneering van den heer van Eek geen steek hield, werd van verschillende zijden duidelijk aange toond. 't Was immers de rechterzijde die aan de Soc. Democraten een zetel in het college van B. en W. aanbood! Dat de socialistische fractie hiervoor bedankte omdat zij de verantwoorde lijkheid niet aandurfde en vreesde de gunst van een deel der kiezers te ver liezen, kan toch niet aan de rechterzij de worden geweten! Overigens gaf de heer Wil'mer toe, dat de S.D.A.P. zeker niet teveel ver tegenwoordigers heeft in de raadscom missies, waaraan hij de mededeeling toevoegde, dat ernstig onder het oog was gezien de vraag of er soms bij de Soc. Dem. of een der andere fracties een der leden was die in bijzonderen zin als deskundige kon worden aange merkt en die tevens bereid is van deze Comm. deel uit te maken. (Dit laatste sloeg blijkbaar op den heer Huurman) Daar dit niet het geval bleek te zijn de heer Schüller heeft in elk geval niet getoond meer dan anderen des kundig te 'zijn en dus uit niet-des- kundigen een keus moest worden go- daan, bestond er voor de R.K. fractie geen aanleiding dezen zetel los te laten. Het resultaat van de daarna gehou den stemmingen was dan ook, dat de heer Spendel als opvolger van den heer Oostdam werd aangewezen, ter wijl ook de andere vacatures weer door R.K. werden vervuld. Het trok bij' deze stemmingen de aandacht dat de rechterzijde hierbij volkomen een stemmig bleek te zijn. Breedvoerig werd vervolgens ge sproken over een adres van eenigeont slagen arbeiders der lichtfabrieken, die meenden onrechtvaardig behan deld te zijn en die derhalve restitutie van de gestorte pensioenbijdragen ver zochten. Van Soc. Dem. zijde moest worden toegegeven, in de eerste plaats dat de ze menschen geprofiteerd hadden van een gunstige wachtgeldregeling, maar dan ook, dat de wet geen terugstor ting van bijdragen kent. 'Dit laatste werd echter geen bezwaar geacht. Een voorstel werd ingediend om inplaats van de pensioenbijdragen terug te ge ven een gratificatie te verleenen. Een andere naam dus voor dezelfde zaak. 't Spreekt vanzelf dat het voorstel werd verworpen Niet anders ging het met een ver zoek van de af cl. Leiden van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, om vermeerdering van het aantal da gen gedurende welke aan uitgetrok ken werkloozen crisissteun wordt uit gekeerd. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken een advies dat 'door wet houder Sanders op overtuigende wijze met feiten en cijfers werd verdedigd. Trouwens ook de Comm. voor Sociale Zaken had zich, in grootst mogelijke meerderheid op hetzelfde standpunt geplaatst. Maar wat wil-men. De tribune Was geheel gevuld met belangstellenden en dus moest van Soc. Dem. zijde zoo lang en breedvoerig nTogelijk over de ze zaak worden gesproken. Andere dan misschien propagandis tische' voordeelen gaf dit optreden ech ter niet. Het advies van B. en W. werd met groote meerderheid aangenomen. Zelfs de heer Witmans liet ditmaal zijn roode vrienden in den steek. Bij gemengde stemming werd ten slotte besloten niet te voldoen aan het verzoek' van Ged. Staten om de rente voor voorschotten van enkele woning blokken te bepalen op 5.1 pet. inplaats van op 5 pet. zooals oorspronkelijk door B. en W. was voorgesteld emdoor den Raad besloten. Practisch was 't verschil niet groot. Voor de betrokken huurders maakt het een verschil van slechts 'enkele centen per week. Dat dan ook enkele leden vaii rechts stemden voor een voorstel om in hoo- ger beroep te gaan, vond hierin zijn oorzaak, dat zij van meening waren, dat deze door niets gemotiveerde cu- rateele van Ged. Staten toch wel wat al te ver gaat. B. en W. oordeelden hierover niet anders, maar waar het verschil gering is, achtten zij het uit tactische over wegingen beter aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Een standpunt waarvoor zeker ook veel te zeggen valt. Vermelden wij tenslotte, dat de heer Mulder, wethouder, die geruimen tijd ongesteld was, weer in staat bleek de vergadering bij te wonen en aan de werkzaamheden deel te nemen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV KERK. Aangenomen: Naar Noordwijk aan Zee: F. G. Hospers, te Gouda. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te IJmuiden, J. Koele- wijn, te Berkel en Rodenrijs; en S. van Leeuwen, te Franeker. Te Woerden J. v. d. Meulen, te 's-Hertogenbosch; en A. Wijngaarden, te Baarland. Beroepen: Te Barendrecht, J. Wijmenga, te Charlois. Te Rozen burg, A. Wijngaarden, te Baarland. Bedankt: Voor Middelburg, C. v. d. Woude, te Gorredijk. Emeritaat. Ds. J. J. Bange, pred. bij de Evang. Luth. gemeente te Kampen', heeft we gens hoogen leeftijd eervol emeritaat De kwestie Geelkerken. Naar wij vernemen zal er dezer da gen bij den uitgever J. H. Kok te Kam pen het licht zien een „Open Brief van de Buitengewone Generale Synod te Assen aan de Gereformeerde Kerken in Nederland" betreffende de zaak Dr. Geelkerken. Prov. Synode. De Prov. Synode (Zuid Holland-Noord) zal dit jaar te Leiden worden gehouden op Dinsdag 8 Jiuft a.s. De Gnstaaf Adolf-Vereeniging. De 71e algemeene vergadering der Ned. Gustaaf Adolf Vereeniging zal in de Pinksterweek worden gehouden te Antwerpen op verzoek van de VlaamschrNederlandsche Gemeente in de Lange Winkelstraat aldaar (predi kant Ds. P. de Haan). Op den avond vóór de vergadering wordt een kerksamenkomst gehouden waar na een inleidend woord van den predikant, prof. dr. L. Knappert hoopt te spreken over de geschiedenis der Antwerpsche Gemeente en prof. dr. H. M. v. Nes een opwekkingsrede zal houden, terwijl een zangkoor de samenkomst zal opluisteren .waartoe ook belangstellenden uit Gent en Brussel zullen worden uitgenoodigd. Een halve eeuw Rijkslandbonw- on der wijs. In den loop van dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn, dat, ter voldoening aan Thorbecke's Wet op het Middel baar Onderwijs, de eerste rijksinrich ting voor landbouwonderwijs werd in gericht. De vlucht, die het Rijkslandbouw- onderwijs sindsdien heeft genomen en ♦de vkuchten, die het zoowel voor Ne derland als voor Indië's welvaart heeft afgeworpen, wettigen een groot- sche herdenking van dit bescheiden begin. Om zoo mogelijk tot de oprichting van een duurzaam monument te gera ken heeft zich onder bescherming van een eere-comitó, waarvan Z. K. H. Prins Hendrikder Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, wel het voorzitter schap heeft willen aanvaarden, een Nationaal Comité gevormd, waarin alle vormen van Nederlandschen en Indischen landbouw zijn vertegen woordigd. Het voornemen bestaat voorts te Wageningen een geheele week voor het feest te bestemmen. Het duurste boek ter wereld. De C.utenberg-bijbel, die kortgeleden voor 106.000 dollar in New York ver kocht werd, is thans aangeboden aan de Yale-universiteit. Men zegt, dat de schenkster, mrs. Iiarkness, er 120000 dollar voor betaalde, wat de hoog ste prijs is, die ooit voor een boek wera besteed. Uit het Sociale Leven. DE EXCURSIE NAAR PATRIPOLIS. In Hollands binnenlanden. ,W,e kwamen des Maandagsavonds aan met den D-trem. Men had er op het station iets op gevonden, dat de trein bij het bimnenstoomen met zoo'n donderend geweld maakte als op de andere stations het geval is. 'We gin gen door de controle, kochten 'navond blad en .zagen ons door 'ndoodeen voudig man 'n kaartje in de handen gedrukt, waarop stond: „Hotel-Restau rant „Patrimonium", W,-straat, 5 minu ten van het station, Logies vanat modern ingerichtEn dan nog wat over diners, dagschotels, gezelscnaps- reductie. "YVe overlegden wat we zouden doen, we hadden een week beschikbaar voor onderzoekingstochten in X en een goed hotel is véél waard, een hotel dat uit ging van een Chr. organisatie is nog meer waard; doch mijn vriend is wat sceptisch: ,,'tZal wel zoo'n prutszaakje zijn; ze probeeren zoo iets wel meer, maar het gaat zoo piete-peuterig, 'dat het niet aanbevelenswaardig is, er heen te gaan". We kunnen in elk ge val toch eens kijken", overtuigde i'k. Dat viel verbazend mee. Een groot monumentaal gebouw van 5 verdie pingen aan een mooi plein. Een ruime ingang. En het viel ook verder mee. Het eten was prima, en geen 2 aardappe len, zooals wel gebeukt. De kamers wa ren ook aantrekkelijk. Na ons geïnstal leerd te hebben, gingen we eens een praatje maken met den ober en toen vernamen we dat in dit zelfde gebouw waren ondergebrachthold-, restaurant ambachtschool, vergaderlokalen. (Ho tel, school en vergaderzalen hadden elk 'n apart entree, al kon men ook binnendoor in de verschillende afdee- lingen komen). Een obligatieleening had grondaankoop en bouw mogelijk gemaakt, een schitterende bazar en bon-verkoop had voor de meubelen "t noodige geld opgebracht. „Slaagt zoo'n bazar hier dan? Bij ons wijzen ze zoo iets nog al eens af, omdat 'tniet veel „netto" opbrengt". „Meneer hoe is 't mogelijk. We had den voor den bazar 4 kransen van elk 20 vrouwen; op eiken krans, die eens per week samenkwam, naaide, breide en borduurde men en droeg men 10 ct. of meer per keer bij, al naar 'tkon". U had het goed (en vooral veel kinder goed; eens moeten zien, toen de bazar werd geopend. Mijn vrouw was pen- ningmeesteresse en is er nog enthou siast over. Kunt u ook wel nareke nen; neem eens een krans van 20 vrouwen. Ze werkten een jaar lang el- ken avond. Zeg, dat ze 30 cent per uur verdienden, dat is f12 per avond, dat is per jaar f600 en dan pl.m. 15 cent per avond t3.f150. arbeids loon, dat 20 arbeidersvrouwen bijeen brachten in een jaar. „En dan Ho maar! riepen we den spraafe zamen ober toe.. We begrijpen het al. Om van hem at te komen., vraag den we hem of er van avond nog iets te doen was. Bijna alle zalen waren bezet. Van Patrimonium vergaderde er dien avond een debatclub. We woonden die vergadering bij en hebben veel genoegen gesmaakt. Men 'had 'tdaar heel aardig bedacht. De eenvoudige en jonge broeders vonden de lange redevoeringen van geleerde sprekers te hoog. (Hoewel de oude rotten meenden dat er ook sprekers waren, die niet meer nieuws vertelden dan de bladen geven.) Nu was een club opgericht waar men heel gewoon den mnoud van het bl£d dat ieder ontving besprak, aan de hand van een memonsatie die elk naar toerbeurt deed. 'In de pauze wetden 'dan vra gen van allerlei aard in de bus ge daan. Daarna werd geïmproviseerd, hadden we zoo een gezelligen en leer- zamen avond.. Wij kregen gratis thee. Later was 't collecte voor de thee en ons werd allen op 't hart gedrukt, meer te geven dan de theeprijs bedroeg. De collecte bracht altijd méér op.. Den volgenden morgen gingen we de deur uit, het bestuur der Woning stichting had ons uitgenoodigd om een autotocht te maken naar de verschil lende woningblokken. De hotelhouder gaf ons voor we opstapten, zijn lidmaatschapsbewijs. Waar dat voor was? Om goedkoop inkoopen te doen. Onze afdeeling heeft met tal van winkeliers afspraak gemaakt, dat de leden op vertoon van contributiekaart de waren tegen gere- duceerden prijs konden bekomen. Hoe weten wij die zaken te vinden? Kijkt u maar naar 'n vierkant oranje-vak, rechts boven in 't etalageraam. 't Heeft ons aardig bespaard.. Mijn vriend, een vijand van coöperatie (van arbeiderscoöperatie dan), vond ret een lumineus idee. Nu, we "hebben ons dien 'dag ver wonderd 'over de schitterende "resul taten van den woningbouw.. Den hee- len dag hebben we er aan besteed. De vereeniging ging uit van de ge dachte, dat in alle stadsdee'Ien haar woningen moesten verrijzen, „dat is in den geest van het rijken en ar men ontmoeten elkaar",zei de men. Ar beiders-, Middenstands- en kapitalisten wijken, dat vond men zoo k la Marx. Niet dat we alle huizen even prac tisch. vonden ingericht soms schudden we wei eens 't hoofd over de vonder- lijke indeeling; (dat waren producten van een piepjong, ongenuwcf architect, fluisterde de secretaris der Woning stichting ons in 'toorj, maar over het algemeen hebben we verwonderd ge staan, want wat zat daar 'n enorme ar beid aan voor de bestuursleden. En bij het gemeentebestuur stond de Woningstichting uitstekend aange schreven. Hetgeen we er om heen aan troffen, deed ook aangenaam aan. In elk woningblok had zich een commis sie gevormd tot nut, ontwikkeling en ontspanning. Die commissies organi seerden kinderfeestjes, zangclubs, wan delclubs, wedstrijden in het aanleggen van tuintjes, leesportefeuilles circuleer den onder de bewoners k 10 cent per week. Er was een vrouwenatdee ling, die hulp in het huishouden bood bij ziekte, geboorte, enz.. Al de „blok"- commissies waren onder een hoofd-com missie samengevoegd en ge:amenlijk hield men des zomers een" paar kin derfeesten en landdagen. „Jammer, dat de heeren zoo'n land dag of kinderfeest niet bijwonen kon den", meende een der begeleiders. W. HEYNS. Hei ontslag aan de Dominiale mijnen. Maandagavond had te Kerkrade een bespreking plaats tusschen de mijndi- rectie van ae Domaniale Mijnen en afgevaardigden van de Algemeene Ne- derlandsche, de Christehjke^ de Neu trale en de Protestantsch-Chnsteliike Mijnwerkersorganisaties, in zake net aangezegde ontslag, op genoemde mij nen. Van de zijde der vakorganisaties werd er op aangedrongen, alle ontslagenen terug te nemen en de afvloeiing der ar beiders geleidelijk te doen plaats hel> ben, door voor eventueel vertrekken- den, geen nieuwe arbeiders aan te stellen. De mijndirectie deelde mede, hier op niet te kunnen ingaan, op grond van het feit, dat op deze mijnen de wis seling van het personeel zeer gering was, zoodat de afvloeiing te lang zou duren. Echter deelde zij mede, de ont slagen arbeiders zoo billijk mogelijk verdeeld te hebben en allereerst ent slag te hebben aangezegd aan arbei ders, die kort in dienst waren en ver- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 21 April 1928. Over het jongste congres v*n de S.D.A.P. schrijft een der leidende figu ren, de heer P. J. Schmidt, om.: dat de door het congres zoo geweldig toe gejuichte rede van den heer ^lbarda ver heneden het minimum der ver wachtingen bleef en als strekking had te betoogen, dat wij het nog ver zullen brengen,- als we maar nette brave men schen willen blijven. Verder merkt hij op, dat behalve de rede van Stenhuis in het verslag niets de moeite van het lezen waard is, ter wijl nadat eerst over de conservatieve leiding van de S.D.A.P. gesproken is, Polak's verkiezing als partijvoorzitter een provocatie genoemd wordt. Dezelfde schrijver maakt in „Het Volk", naar aanleiding van een daar in voorkomend artikel/ de volgende opmerking: „Ik moet deze bewering dan ook rangschikken onder de ru briek „stemmingmakerij" waarvan in onze kringen b ij v r ij wel elke discussie gretig ge bruik wordt gemaakt. Volgens de Volk-redactie is deze meneer Schmidt een halve bolsjewist. Ik weet niet of 't waar is. Maar dat hij desondanks rake op merkingen maakt lijkt me niet voor tegenspraak vatbaar. OBSERVATOR. der aan hen, waarvan het werk te wen- schen overliet, b.v. wegens herhaald verzuim, enz. De vakorganisaties wezen er op, dat zulks niet altijd geschied was, want dat er arbeiders waren met reel dienst jaren, die ten gevolge van den mija- arbeid thans wat minder presieeioen en daarom ook ontslagen waren. De mijndirectie ontkende, - dat du de be doeling zou zijn geweest en verklaar de zich bereid naar de betrokken ge vallen een onderzoek 111 de stellen en eventueele onbillijkheden op te heffen. Weer werk! De heer De Muinck Xeyzer, indus trieel te Groningen, lieef;, naar gemeld wordt, de voormalige stroocartonfa- briek te Coevorden aangekocht en zal deze met werkloozen-subsiüie van Rijk en Gemeente weer in exploitatie bren gen. Vele arbeiders in Z.O. Drente krijgen dan weer werk. Slapte. In de textielfabriek der firma D. ten Hoopen en Zoon te Haaksber gen, is door aanplakking bekend ge maakt, dat tengevolge van groote slapte in het bedrijf, te beginnen met deze week, de beide laatste dagen der week gestopt zal worden. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Nadat de werkzaamheden zijn gere geld en verschillende kleine on wer pen zijn afgedaan komen aan de or de enkele naturalisatie-voorstellen. Hierbij komt de heer Beumer ja.r. nogmaals op tegen de z.i. ondeugde lijke en willekeurige methode, welke bi] He naturalisaties wordt gevolgd, doordat daarin worden opgenomen de kinderen, die na "de naturalisatie-aan vraag meerderjarig .zijn geworden en doordat de naturalisatie kosteloos voor hen geschiedt wanneer zij hun dienst plicht vervuld hebben. Nu wordt weer een meuwe moge lijkheid in uitzicht gesteld. Men heeft een vrouw ontdekt, die vroeger Ne- derlandsche \vas en die door haar hu welijk haar Nederlanderschap heeft verloren. Nu wordt haar gratis natura lisatie in uitzicht gesteld, omdat haar vader Ridder van de Militaire Wil lemsorde was. Dit opent schoone per spectieven. De Minister van Justitie, de heer Donner, constateert, dat de heer Beumer niet heeft beweerd, dat de thans gevolgde praktijk van weder- naturalisatie voor meerderjarigen on wettig is. Spr. deelt eenigszins he; be zwaar van den heer Beumer omtrent het gemis aan elegantie in de gevolg- FEUILLETON. De Iffitgevalieti van John Fox -18) De twist, gelijk daar verteld werd, was ontstaan wegens een zeer zonder linge en betreurenswaardige liefdes geschiedenis. De partijen hadden bei de zich beijverd om de hand te ver werven eener jonge 'en beminnens waardige dame van goeden huize; zij was zeer schoon, bezat uitnemende begaafdheden en was. in één woord, betooverend. Een der mededingers stond, gelijk dikwijls gebeurt, in de gunst der schoone, de ander in die der familie; de vijandschap was reeds in Engeland begonnen; de familie was plotseling naar Indië vertrokken, waar de vader van het meisje tot een aanzienlijke landsbetrekking geroepen was, en de beide mededingers waren, gelijk het scheen, spoedig gevolgd. Een zelfs, zei de men, was vooruitgereisd. De tijd waarop dit geschied zou zijn, kwam overeen met dien waarop Nicolaas Flamstead verdwenen was, en het tweegevecht had. een maand na de aankomst der partijen plaats gegre pen. Nicolaas Flamstead was de uitge daagde; zijne tegenpartij was ernstig, maar niet doodelijk gewond. Maar hetgeen dit geval vooral een zonder linge en treurige belangstelling ver schafte, was dat nog geen zes uren na het duel, de dame, om welke twist was ontstaan, aan een hevige landsziekte, waarschijnlijk aan hetgeen wij nu cho lera noemen, stierf. Deize merkwaardige gebeurtenis werd Mr. Simon Flamstead onmiddel lijk medegedeeld; hij begaf zich ter stond naar Londen, en stelde daar, langs een zeer officieel kanaal, alle maatregelen te werk om de identiteit van Mr. Nicolaas Flamstead den klok kenmaker, met Mr. Nicolaas Flam stead van het duel te bewijzen. De bij komende omstandigheden waren van dien aard, dat het niet twijfelachtig was of zij hadden betrekking op den zelfden persoon. Het ongeduld waarmede de aan komst van de Indische post, die het antwoord medebrengen moest, werd afgewacht, kan men zich licht voor stellen. Hij kwam de persoon was werkelijk ontdekt, alle omstandig heden waren overeenkomstig met de waarheidmaar de Nicolaas Flam stead van het duel bleek in geen enkel opzicht te kunnen gehouden worden voor den vermisten Nicolaas. Mr. Nicolaas Flamstead. de klokken maker, was aangeduid als een gezet persoon, vijf voet lang, met scherp ge- teekende trekken, schoone, blozende kleur, licht haar en grijze oogen. De Nicolaas Flamstead van het duel was een lang en mager man,, bleek en don ker van uitzicht, met glanzig zwart haar en van een zwaarmoedig gestel. Hij dreef een uitgebreiden handel en was geen familie van de Flamsteads van Dainsby, noch had die zelfs ooit hooren noemen. Sedert dezen tijd hoorde men niets meer van den klokkenmaker. Geen geruchten liepen er rond, geen onder zoek werd er gedaan; elke gissing scheen gewaagd, en het lot van Nico laas Flamstead geraakte allengskens in diepe vergetelheid. Bij het voorbij gaan der jaren nam de overtuiging -a 1 meer en meer toe, dat hij overleden was; de beheerders van zijn vermogen' ontvingen niet het minste bericht van hem noch van zijn bestaan. Tien, twintig, dertig, veertig jaren vlogen voorbij, en alle9 bleef onveran derd. De meeste vennooten, van het bankiershuis, aan welks zorg hij zijn bezittingen had toevertrouwd, waren, do een voor, de ander na, gestorven; maar hunne zonen of opvolgers had den met dezelfde nauwgezetheid zijne belangen behartigd als hun voorgan gers. Nog vijftien jaren moesten er verloopen vóór dat de termijn ver scheen, en dan zou het groote, steeds toegenomen kapitaal vervallen aan den neef van den verdwenen en, ge lijk men zeker geloofde, overleden klokkenmaker. En dat kapitaal was hoogst aanzienlijk. Zóó goed had het bankiershuis zich het vertrouwen waardig betoond, zóó ijverig zich van zijn uit ges trek ten last gekweten, dat d* tien duizend pond allengs tot veer tig duizend pond waren aangegroeid, zoowel door den gewonen interest van interest, als door het koopen van aan deel en in ondernemingen tot verbete ring en verfraaiing der hoofdstad, en vooral door deel te nemen in een bij zondere vennootschap om de stad van water te voorzien; thans bedroeg het geheele kapitaal tachtig duizend pond Wij kunnen ons de hoog gespannen en ieder jaar toenemende verwach ting voorstellen, waarmede het tijd stip verbeid werd, waarop beslist zou worden wie de gelukkige bezitter van dezen schat zou zijn! In hoe vele gis singen en berekeningen verloor men zich! Zou de oude man zelf thans op dagen? Zou de een of ander vandaag of morgen zich aanmelden met een last of testament van den klokkenma ker? Zou de een of ander jonge Flam stead, uit den achterhoek eener afge legen kolonie, uit de lucht komen val len en dezen verbazenden schat weg halen, juist nu hij scheen te zullen komen in handen van hen die eï zoo lang naar hadden uitgezien? Deze gedachte alleen was genoeg om den verstandigste het hoofd ophol te brengen; het ontbrak dan ook niet aan gedienstige lieden, die Mr. Flam stead en zijne familie deze koorts aanjagende gedachten in het oor blie zen. „Het is nu, inderdaad" zeiden zij, „reeds zoo lang geleden dat men niets van uw oom gehoord heeft, dat gij ge rust zijn, en de zaak als afgedaan be schouwen kunt maar het spreek woord zegt: tusschen heden en mor gen kan nog veel gebeuren. De familie Flamstead had echter op dien tijd, zorgen van geheel anderen aard, die haar drukten, en het is nu onze plicht tot haar terug te keeren en een nieuwe reeks van gebeurtenis sen te volgen. ZESDE HOOFDSTUK. Verdere lotgevallen der Flamsteads. Terwijl men zich aldus, gelijk wij verhaald hebben, bezig hield met on derzoek te doen naar den klokkenma ker, die zich zoo onverwachts aan het oog van ieder had onttrokken, zoo hij ook al niet geheel en al van de aarde was verdwenen, was de kleine Henry tot een man opgegroeid. Hij, had echter een geheel ander voor komen en karakter, een geheel ande ren aanleg dan zijne voorouders uit het geslacht der Flamsteads Zij wa ren sterke, krachtige, ijverige land- heeren; Henry had een teer en zwak voorkomen. Zij hadden de eenvoudige en wel wat gewone levens- en denk wijze geërfd en aangehouden van hun voorgangers; Henry had den geest en het uiterlijk, het hart en de neigingen van een edelman, en zelfs var. een echt en verfijnd edelman. {W,ordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5