CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7dc JAARGANG WOENSDAG 21 APRIL 1926 NUMMER 1802 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal'2.90 Git nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De coalitie voor goed dood De hoefijzercorrespondent van het „Handelsblad" beeft in een viertal ar tikelen een breedvoerige beschouwing gewijd aan de jongste Kabinetscrisis en de daarmede samenhangende vraag stukken. Aan het slot van die artikelenreeks komt hij tot de vraag of de coalitie nu voor goed dood is. En het antwoord luidt: „Alleen hij wiens kijk op de werke lijkheid door den wensch naar den dood der coalitie geheel wordt bene veld, kan die meening hebben. Reeds in de Tweede Kamer is gebleken, dat Roomschen en Anti-Revolutionairen al weer bereid zijn om met elkander samen te werken (in de .Eerste weet men zelfs niets van een verbreken dor coalitie, ook niet bij de C.-H.I) en dat het wachten slechts is op de Christe lijk-Historisch en. Voor de Roomschen trouwens is de reden van conflict vervallen: Het ge zantschap b 1 ij f t weg, zij hebben zich daarbij neergelegd, waarom zouden zij dan niet een coalitie terugwen- schen die ook enkele van hun wen- schen soms aan een meerderheid hielp en die zij achteraf beschouwd noodeloos aan het nu tóch verdwe nen gezantschap hebben opgeofferd. En voor de Anti-Revolutionairen is de mogelijkheid van politieke leiding voorshands verkeken terwijl er voor hen geen reden tot virulent conflict heeft bestaan. Slechts de C.-H. zullen nog wel niet zoo aanstonds weer de oude woning zoeken. Het geschil met de Room schen is nu weggeruimd maar elke nieuwe coalitie met Rome zal hen weder min x>f meer comprómitteeren in de oogen der ultra-Protestanten. En bovendien is er, blijkens hun houding bij de Kabinetsformatie èn blijkens die der A.-R. in zake het compromis- Bern, ook wrijving tusschen hen en deze laatsten. Veel zal, voor de moge lijkheid van coalitie-herstel, natuur lijk afhangen van de politiek van het tegenwoordige Kabinet. Stelt dat *le C.-H. tevreden, dan kan het wellicht nog lang wachten op den dood dien het zelf zoo vurig wenscht Maar men miskent toch steeds we der, dat wat wij eens hebben genoemd „de kracht van rechts", wanneer men meent, dat alleen zulke concrete za ken de coalitie weder bijeen zouden kunnen drijven. Die zekere „unio mystica" van dr. Kuyper wij hebben het reeds meer betoogd bestaat tusschen de drie groepen van rechts. Al zal zij nooit be grepen kunnen worden door diegenen zonder of met weinig positief geloof, die zich niet kunnen indenken in de geestessfeer van den geloovige. Ze is een kracht van denzelfden aard als die, welke democr. en behoudenden samenbindt b.v. in de Roomsche Staatspartijtot verbazing en er gernis van sociaal- en vrijzinnig-de mocraten. Wie wat beseft van de waarde van geloof in het leven, die verbaast of ergert zich over zulk samenleven ech ter niet „Thans leven we nog, onder de as trale heerschappij der oude antithese, in een politiek van verticale scheidin gen naar ideëele tegenstellingen, wel ke politiek althans in elk der recht- sche groepen alle klassen der bevol king samenbrengt. Dat hetzelfde ter linkerzijde niet kon worden vastge houden is de zwakheid van links ge worden en het is misschien het onuit gesproken besef daarvan dat, ter lin kerzijde, wel eens wat al tè vaak doet gewagen van het onnatuurlijke in de coalitie. De coalitie zal hersteld worden.... al ware 't alleen maar omdat, zooals de heer De Vos van Steenwijk heeft gezegd, men de dingen 't best leert waardeeren wanneer men ze moet missen. Wanneer? Dat zal vooral afhangen van den coa litiezin der Christelijk-Historischen. En die zal mede bepaald worden door de politiek van het kabinet-De Geer". Met deze beschouwingen kunnen wij ons in hoofdzaak vereenigen. Het is een geheel onjuiste voorstel ling wanneer beweerd wordt, dat de rechtsche partijen alleen bijeen wer den gehouden door hunne gemeen schappelijke belangen. Was dat het geval geweest dan zou het coalitie-gebouw reeds lang onder de mokerslagen van de revolutionaire partijen of' door gebrek aan onderling vertrouwen zijn bezweken. Terecht constateert hier de heer BUREAUHooigracht 35 Leiden Elout, dat het bij de coalitie ging om diepere beginselen. De antithese is nu eenmaal een tra gische werkelijkheid in het leven. Zoolang de beteekenis daarvan wordt ingezien zal ook de behoefte blijven bestaan aan samenwerking van allen die de opperhoogheid van God erkenen. Vandaar dat wij de hoop niet opge ven, dat de rechtsche partijen elkaar weer zullen vinden en dat wij het on danks alle bezwaren en onaange naamheden die zich voordeden als on ze-taak beschouwen op samenwerking aan te sturen. Alle overhaasting moet hierbij wor den vermeden. Maar wel moet steeds in het licht worden gesteld welke groote beginse len hier op het spel staan en welke ernstige gevaren een uiteengaan van de rechterzijde voor land en volk met zich brengt. Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 V Verdeelen en ueerschen. Voortdurend werd van verschillen de zijden op een andere partij groepee ring a'ange drongen. De antithese mag niet meer het po litieke leven beheerschen, maar de scheidslijn moet gaan dwars 'door de bestaande partijen. Aan de eene zijde moeten staan de „democraten" van alle richtingen en daartegenover, dan de conservatieve elementen, onverschillig' tot welke partij zij dan ook mogen behooren. De Sociaal-Democraten ten onzent die ook voortdurend op dit aanbeeld hameren, hebben sinds lang de hoop opgegeven, dat zij de protestantsch Christelijke partijen op deze wijze-uit- een zullen scheuren, maar wel hebben zij hun hoop gevestigd op de R. K. Staatspartij, die gelijk men zich her innert onlangs met liefdesverklarin gen achtervolgd werd. Het trok daarbij de aandacht, dat men bereid was niet alleen met het z.g. democratische gedeelte, maar met de geheele R.K. fractie samen te wer ken. Dat maakte oppervlakkig gezien een ietwat bevreemdenden indruk. Toch schuilt hierin niets vreemds. Wij hebben hier te doen met dezelf de tactiek die men ook in andere lan den toepast en waaromtrent de Belgi sche correspondent van „Het Volk" het volgende meedeelt: „Tijdens de maandenlange onder handelingen en besprekingen, die de vorming der huidige regeering-Poul- let-Vandervelde vooraf gingen, is er in den schoot der partij dikwijls gere detwist over de vraag, of het mogelijk was voor de socialisten met de verte genwoordigers van geheel de rechter zijde teonderhandelen en of er niet als voorwaarde moest worden gesteld, dat de besprekingen alleen zouden ge voerd worden met de katholieke de mocraten. Het doel van de verdedigers dezer, laatste richting was duidelijk: vóór het zelfs mogelijk was te onder handelen, moest de scheuring in de katholieke partij een voldongen feit zijn. De tegenstanders, waaronder Van- dervelde, hielden, alsdan, de volgende redeneering: „De katholieke democra ten durven zich niet van hun partij afscheuren en de conservatieven, die tot nu toe door de democraten gehoor zaamd werden, zien de noodzakelijk heid niet in, tot een scheuring te drij ven. Met de democraten te willen ver plichten brutaal den rug toe te keeren aan de conservatieven bereiken wij geen ander resultaat, dan een demo cratische regeering onmogelijk te ma ken, met als 'gevolg een liberaal-ka tholieke coalitie, waarin de katholieke democraten gevangen zitten. Beter is het, voor alles, een democratische re geering samen te stellen, waarna door de actie zelve dezer regeering, het pro ces van ontbinding in de katholieke partij zich verder zal uitbreiden. De gebeurtenissen geven aan deze redeneering gelijk. Niet, dat men nu reeds zeggen kan: binnen zooveel we ken of zooveel maanden valt de ka tholieke partij, die, in haar sterkteen haar macht onaangetast vijf-en-dertig jaar lang België heeft geregeerd, uit een, maar de crisis wordt er steeds scherper en men kan, in elk geval, voorspellen, dat er, vóór de komende gemeenteraadsverkiezingen, die in September of October gehouden wor den, plaatselijke scheuringen zullen zijn voltrokken." Men ziet het nu weer, merkt ons Groningsche orgaan hierbij op: een z.g democratische regeering samenstellen waarna door de actie dezer regeering het proces van ontbinding in de ka tholieke partij zich verder zal uitbrei den. Wat in Duitschland geschiedde ge beurt thans in België. De R.-Katholieke Staatspartij, die zulk een bond met de sociaal-demo craten en vrijz.-democraten aanvaardt legt zichzelf op de slachtbank. STADSNIEUWS. Chr. Vrouwenbond. De alhier bestaande afdeeling van den Chr. Vrouwenbond heeft gister avond haar jaarvergadering gehou den, die samenviel met de herdenking van het eerste Lustrum. Het zag er in de groote Nutszaal feestelijk uit; op het podium, de piano en de tafeltjes prijkten vriendelijke bloemengroep j es. De opkomst was heel goed. Van de 117 leden der afdeeling ontbraken er niet veel, terwijl ook eenige heeren aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven. Waar de waarn. presidente, Mej. Koekoek door familieomstandigheden was verhinderd, leidde Mevr. Schok king—Metelerkamp de vergadering. Na het zingen van Ps. 118:1 en 7. het lezen van eenige Schriftgedeelten, uit joh. 3 en Jph. 6, en gebed, sprak zij een kernachtig openingswoord uit. Spr. begon met een herinnering aan het ontstaan van den Bond. De aan leiding daartoe was het gemis aan saamhoorigheid, dat velen wilden zien aangevuld en het ontbreken van een centraal verband waarin men zich als christen-vrouwen van Nederland ge zamenlijk uitspreken kon. De noodzakelijkheid daarvan was reeds gevoeld in November 1918, toen men zoo gaarne H. M. de Koningin gemeenschappelijk een betuiging van aanhankelijkheid bad willen zenden, maar zij werd sterker gevoeld naar mate de vrouw meer werd gemoeid in vraagstukken van allerlei aard, hetgeen vooral het geval werd na de aanneming van de nieuwe Kieswet. Hoewel men niet enthousiast was voor het vrouwenkiesrecht, voor een deel zelfs sterk- ertegen, begreep 'men na de aanneming toch, dat de vrouw voor haar nieuwe taak moest worden voorbereid. Toen is de N.C.V.B. opgericht, met de doelstelling: voorlichting te geven in vraagstukken van maatschappelij- ken en staatkundigen aard op den grondslag dat Christus' Koningschap in alle levensverhoudingen moet wor den erkend. Gevreesd werd, dat de bond een nieuwe politieke groep zou worden, en dat zijn doel niet steeds begrepen werd, blijkt ook uit het advies om de vrouwen niet afzonderlijk, maar in de kiesvereenigingen te organiseeren De bond wil in 't geheel geen poli tiek instituut zijn, doch een vereeni- ging van alle christenvrouwen die el kaar over politieke en kerkelijke scheidsmuren de hand reiken. Mevr. Diepenhorst, wier naam gedurig was oprichtster werd genoemd, heeft, al dus spr. het doel van den bond ook zoo gezien en zijn ontstaan verklaard uit de algemeene behoefte aan voor lichting die er bestaat. Het houden van lezingen en voordrachten acht zij het be9te middel om daaraan tege moet te komen. De spreekster moet hier evenwel in voegen, dat hier in Leiden dit verlan gen wel eens niet zoo sterk schijnt te zijn. De eerste vraag mag trouwens ook niet zijn of we zelf iets van den Bond ontvangen, maar of we ook an deren tot nut kunnen zijn. Als allen dat bedachten zou men zich meer verblijden in het bestaan van den bond, in welks vergaderin gen wij de belangen van onze gezin nen en van de maatschappij op onze eigen eenvoudige manier kunnen be spreken en waar wij de verschijnse len kunnen toetsen aan Gods Woord. Men kan Christen zijn op elk ter rein. Daaraan twijfelen sommigen wel eens. Maar wij mogen het Gode zjj dank, elkaar toeroepen dat het kan. Wij moeten den moed hebben het Chr. beginsel toe te passen op alle levens verhoudingen. Dat is dikwijls moeilijk moeilijker nog dan ervoor te lijden. Trouwens, onze voormannen onder vinden het aan den lijve dat uit die toepassing lijden voortvloeit, vooral door hen die nog nooit tot de toepas sing kwamen, en nog slechte alleen getuigden. Wij moeten Christen durven zijn te midden van de verwrongen maat schappij. Waarheid durven stellen te genover ongerechtigheid, zelfverloo chening tegenover egoïsme, en vier kant tegenstaan alles wat onze ide alen wil neertrekken. Alles, onze ta lenten, aangename manieren, wijden aan den dienst van God. Lichtdragers Gods moeten wij zijn in deze donkere wereld. Zelfs het kleinste lichtje kan het verontrusten de van de duisternis wegnemen. En wij hebben de belofte dat wie bij den Heiland blijft, in de duisternis niet wandelen zal. De wereld hunkert naar licht, naar warmte en leefdo. Er is zooveel schrij nend leed en onrecht, dat slechts de grovere naturen onbewogen laat maar waarbij velen zich niet kunnen neer leggen. Hen moeten v/ij wijzen naar de uitkomst die het Chr. geloof geeft. De gelegenheid daarvoor is zoo groot, waar ons oordeel wordt ge vraagd over vraagpunten van armen zorg, zedelijkheid, kiesrecht, vrouwen vraagstuk, drankbestrijding, woning vraagstuk, onderwijs, lectuur enz. Daarvoor is noodig dat we veel on derzoeken, veel leeren. We moeten het oppervlakkig oordeelen afleeren, en ook onze kleinste talenten leeren be nutten. Als wij het maar verwachten van Boven. Dan eerst krijgen we de kracht om ook op maatschappelijk gebied onze roeping te volbrengen. Want wij hebben een roeping, ook hier in Leiden. Dat wij dan allen ons beijveren om die roeping vast te ma ken. Hij die roept is getrouw. Op de openingsrede volgde een har telijk applaus. Mej. v. d. Loo bracht als secreta resse het jaarverslag uit. Daarin wer- den gememoreerd de gehouden lezin gen, ledenvergaderingen, en moeder middagen. Vooral voor de eerste bestond veel belangstelling. De doorloopende kaar ten werden uitverkocht. Voorts werden drie lied en vergade ringen en een excursie gehouden. Een cursus in verbandleer slaagde goed. Aan zuster den Os die belangeloos haar tijd gaf werd hartelijk dank ge bracht. Op de wekelijkschde moedermidda gen werden zwachtels gemaakt voor de melaatschen in Suriname en bij het ontbreken van grondstoffen daarvoor soms ook gebreide lapjes, voor het zelfde doel. Den laatsten tijd vermin derde het bezoek, zoodat tijdelijk om de 14 dagen wordt vergaderd. Het bestuur wferd uitgebreid met de dames de Man en d. Older. Mej. Koek koek nam voor een jaar het tijdelijk presidium op zich. Als 9de best.lid nam mevr. v. d. Loosdrecht zitting. Het ledental bleef stationnair. Opgewekt werd tot uitbreiding van het ledental, dat voor Leiden nog heusch te klein is, om ook op prac- tisch terrein meer dan dusver te kun nen doen. Nadat de secretaresse hartelük dank was gebracht, las zij voor Mevr. van Nes het financieel verslag voor. De uitgaven bedroegen f213.27, de inkom st© f353.43, zoodat er met het over-, schot van verleden jaar een saldo is van f 264.16. Er staat evenwel voor meer dan f 100 op het credit, en er ;s veel noodig om straks de bondsver gadering te kunnen ontvangen. Mej. Los en Mej. Hartmann werden aangewezen om de boeken na te zien. De vergadering genoot vervolgens een verrassing, daar mevr. v. Geer, de vervaardigster, met eenige toepasse lijke woorden het bestuur een prach tig vaandel aanbood, waarop in een oranjeveld de initialen van den bond en daaronder de naam van de afdee ling met den oprichtingsdatum. Mevr. Schokking dankte mevr. van Geer hartelijk, ook voor de moeite er aan besteed. Staande werd daarop het bondslied gezongen Nadat Mej. Annie v. d. Reijden,>op de piano door Mej. Boot begeleid, ter afwisseling enkele mooie nummertjes van Cath. van Rennes en Guido Ge- zelle had gezongen, had bestuursver kiezing plaats. Mej. van Loo'werd met alg. stem men herkozen, terwijl in de plaats van de dames mevr. v. Hooidonk en mevr. Roskes, die niet herkiesbaar waren, gekozen werden mevr. v. d. Born en mevr. Schokking. De laatste werd la ter met algemeene stemmen tot pre sidente gekozen en nam .onder ap plaus haar benoeming aan. Den aftre denden dames, speciaal mevr. v. Hooi donk, die gedurende 3 jaar vol toe wijding medewerkte^ werd hartelijk dank gebracht. De presidente deelde vervolgens een en ander mede aangaande de bonds vergadering, die hier op 20 Mei gehou den wordt, voorafgegaan door een be groetingsavond op 19 Mei in de Graan beurs. Dringend werd opgewekt tot het beschikbaar stellen van logies, omdat dit in Leiden nogal moeilijk is te krijgen. Opgaven bij Mej. v. Loo of bij de presidente. Op 6 Mei zal in Feen- stra een ledenvergadering worden ge houden, waar de regeling nader kan besproken worden. Voor het volgend seizoen hebben als sprekers, reeds hun medewerking toe gezegd: Johanna Breevoort (met een mogelijk actueeler onderwerp dan Va der Cats en de vrouw), Dr. H. Schok king (den Haag) over: Elisabeth Spen- ger; Mevr. Rauws (den Haag) over: Prikkellectuur en Dr. Riemens over: de Godsdienst en het kind. Hiermede was het officieele gedeel te van de goed geslaagde jaarverga dering geëindigd, en werd overgegaan tot het projecteeren van een serie lichtbeelden: de gelijkenissen des Hee ren, naar de platen van Burnand, ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel t&riai. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dege lijke geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De behandeling der Indisohe be grooting in de Tweede Kamer. Buitenland. De stand der vredesonderhandelin gen in Marokko. De Britsche regeering heeft te Ber lijn doen weten, dat zij geen bezwaren heeft tegen de Duitsch-Rnssische on derhandelingen. Een hevige storm aan de Japansche kost. Een Britsche verklaring over de Britsch-Italiaansche onderhandelingen inzake Abessynië. De onderhandelingen tusschen Bald win en de de Britsche mijnwerkers en mijneigenaren worden heden voortge zet. waarbij Mevr. 'Schokking 'e betref fende Schriftgedeelten voorlas. Oud legaat In de 80er jaren werd aan de Chr. Geref. Kerk aan de Hooigracht en 't Geref. Minnehuis alhier gelegateerd een bedrag van f 25000 in aandeel en Nat. W. S. tegen den koers van 100 pet. Erflater was wijlen de heer Kley nenberg, die het legaat had vermaakt onder verplichting van vruchtgebruik. Naar wij vernemen, is dezer dagen de laatste vruchtgebruiker overleden en heeft in verband hiermee de uit- keering van -het legaat plaat9 gehad aan de Diaconie van de thans veree- nigde Geref. Kerk en aan het Geref. Minnehuis. Voor elk beteekent dit te gen den rentekoers van thans een be drag van f7500. Ongetwijfeld een aardig buitenkans je voor deze beide instellingen, die het geld vooral in deze zorgvolle tijden, nu aan de liefdadigheid zulke zware eischen gesteld worden, wel gebruiken kunnen. Evangelisatieblad. Naar wij vernemen, zal binnenkort door de Stadsevangelisatie „Jeruër (Middelstegracht) leider: de heer, F. H. van der Horst, een evangelisatie blad worden uitgegeven. De periodiek zal maandelijks ver schijnen. Jubileum. Vrijdag a.s. hoopt de heer J. W. Kooimans te herdenken, dat hij ge durende 25 jaar onafgebroken deel heeft uitgemaakt van het Bestuur der Chr. Bewaarschool aan den Ouden Rijn. Des morgens van dien dag zal de heer Kooimans in een bijeenkomst in het schoolgebouw worden gehul digd, alwaar ook belangstellenden in de gelegenheid zullen zijn den jubila ris geluk te wenschen. Officieel handels-adresboek. Heden ontvingen wij een exemplaar van het Officieel Handels-Adresboek der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, samengesteld en uitgegeven door den heer K. F van der Wilk Jr. Het geheel ziet er keurig verzorgd uit en maakt een zeer goeden Indruk. Wij deelen belanghebbenden mede, dat dit adresboek voor de ingeschre venen in het Handelsregister gratis wordt beschikbaar gesteld. (Mits af gehaald) tot 15 Mei a.s. terwijl na dien katum het restant der oplaag verkrijg baar zal worden gesteld ad f0 50 per ex. bij de K. v. K. Breestraat 78—80 en bij den heer van der Wilk. Nieuwe Rijn 15a. Electrlficatle der spoorlijn. Met het plaatsen van de masten in verband met de electrificatie der spoor lijn HaarlemLeiden is een aanvang gemaakt. Men is bij Haarlem begon nen en hoopt einde dezer week daar mee gereed te zijn. (Seen autobussen. Naar ons van verschillende zijden werd meegedeeld, zou de Directie der N Z.H.T.M. voornemens zijn, met het oog op de concurrentie door de auto- bussen, zelve een autobusdienst Lei denHaarlem te openen. Ter bevoegder plaatse evenwel deel de men on9 mede, dat daarvan in 'tge heel geen sprake is. Chr. Middenstand. Het congres van de Chr. Midden* standsvereeniging dat dit jaar hier ter stede zal gehouden worden, is be paald op 16 en 17 Juni Cryogeen Laboratorium. Hier ter stede is aangekomen Prof. Dr. Jean Becquerel uit Parijs om in het Cryogeen Laboratorium in samen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1