aan het zoeklicht. NIEUWE LEIDSpHE COURANT VAN MAANDAG 19 APRIL 19 26 TWEEDE BLAD. WflT DE SLAPEN ZEGGEN. Moreel verval. Mr. C. P .van Rossem van de „Haag- sche Post" wereldtoerist van beroep, kan niet direct geiden als een te stren ge zedemeester, maar wat bij deze week schrijft, kan mede een bijdrage zijn tot kennis van het moreel verval, waaraan onze huidige samenleving lij dende is. Mr. C. P. van Rossem, die toch nog wat gezien heeft van de wereld, ver kucht: „Ik begrijp mijn tijd niet meer, én nog minder de menschen". „Elke generatie", schrijft hij, „stelt zich haar normen van zedelijkheid. Welke deze normen zijn voor dezen tijd, ik weet het niet precies, ik kan ze niet formuleeren, ik kan ze slechts il- lustreeren Op een boot van Amerika naar Euro pa ontmoet hij een Amerikaansche moeder met haar dochter. Hij stelt het meisje de vraag: „En hoe vindt u nu wel zoo'n reisje naar Europa?" Ket meisje kijkt hem aan, trekt haar roodgeverfde lipjes in snibbige onte vredenheid omlaag en antwoordt: „Zoo een reisje naar Europa? Een strop.. 1 Op het oogenblik zijn mijn vriendin nen in New York den iieelen dag dron ken, en ze spoelen tot midden in den nacht bridge. En ik zit op een stomme boot en ik moet naar Europa. Wat moet ik in Europa uitvoeren....?" Voorts vertelt mr. van Róssem van een vader in Chicago die er de volgen de filosofie op nahoudt: „Vroeger als iemand zijn zoon stomdronken thuis zag koment deed hem zoo iets werke lijk verdriet. Maar als tegenwoordig iemand zijn zoon stomdronken ziet thuis komen dan bekijkt hij hem met zekere jalöuzie en zegt tot zich zelf: „Waar haalt de jongen het vandaan? 1 Een verpleger in het grootste ge meentelijke ziekenhuis van New-York, die speciaal werkzaam is in de af dee ling van de dronkaards, cle cocaïne- en opium-verslaafden vertelt: „U kunt zich niet indenken, wat een vreeselijks er gebeurt sinds den oorlog, wat een el lende er tegenwoordig" gezien wordt in een hospitaal. Je krijgt er den indruk alsof de lieele wereld vergiftigd is. Daar worden tegenwoordig menschen binnengebracht, honderden in een staat van 'delirium tremens zooals we dat vroeger nooit gezien hebben. In meeste gevallen moeten ze als vee vast gebonden worden, ze gedragen zich als wilde beesten en in vele gevallen ge ven ze den geest in dien ontzettenden toestand. En nu zult u denken, dat dit alleen voorkomt bij 't uitschot van de maatschappij; toch is het dit aller minst. Er worden bij ons meisjes uit goede familie binnengebracht en lioo- gere rechterlijke ambtenaren en be ambten van politie, enfin, menschen van eiken stand en van elk beroep. En dan spreek ik alleen nog maar van de drankzucht. Als u wist hoe liet vergif van de cocaïne tegenwoordig verbreid is en tot welke rampzalige toestanden dit voert, dan zouden uw haren ten berge rijzen. Ten slotte verhaalt van Rossem nog van vrouwen, die openlijk verklaren, dat ze haar kinderen afschuwelijk vin den, en dat zij er liefst niets mee te maken willen hebben. „We schijnen", schrijft hij, „een epi demie tegemoet te gaan die zich waarschijnlijk tot een fashionable mo de zal ontwikkelen: de afschuw van de moeder voor haar kinderen". Mr. van Rossem heeft in zijn aantee- keningen nog vele andere dingen staan die niet te vertellen zijn, hij heeft er slechts de minst schokkende uit ge nomen. Intusschen kunnen wij het alvast er mee doen. KERK EN SCHOOL» NEL HERV J-.CKK, Beroepen:^ Te Vlaardingen: W. J., van Lokhorst te Delf shaven; to Zetten, G. Benes, te Monster. Aa n g e n o m en: Naar Blokzijl, D. J. F. Westenburg, te Pesse (bij Hoo- geveen). GEREF. KERKEN Tweetal: Te Barendrecht, T. J. Hagen te Delft en J. Wymenga ie Charlois. OUD-GEREF. GEMEENTE Bedankt: Voor Rotterdam, E. G. Arents te Veenendaal. Met emeritaat. De Classis Arnhem der Geref. Ker ken heeft Ds. L. van Wijk van Ede eervol emeritaat verleend, ingaande met 1 Juli. Het Provinciaal Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk van Noord-Brabant met Limburg verleende eervol emeri taat wegens gezondheidsredenen aan Ds. D. van Luttervelt predikant, te Dussen, in te gaan 15 October a.s. en aan Dr. H. H. Meulenbelt, predikant te Oosterhout, wegens meer clan veer tigjarigen dienst, in te gaan 1 Juli as. Beroepingswerk. Te Alkmaar heeft het in overgroot e meerderheid rTjjzirmig .kiescollege be sloten in de plaats van wijlen Ds. H. P. de Pree orthodox een rechtzinnig predkiant te beroepen. Vam de 62 aan wezige leden van genoemd kiescollege weru door een der 12 rechtzinnig en een lijst van 26 predikancem voorgelezen, die dus op de groslijst kwamen. De 50 vrijzinnige ledem van het kiescollege brachten geen caaididaat naar voren. Alkmaar telt plm. 10.000 Hervormden waarvan plm. 4500 „rechts" en plm. 5500 „links"; waar de vrijzinnigen twee Sredikanten hebbem 'Ds. Baar en 's. Deetman wordt het billijk ge acht, de 'twee andere plaatsen bezet te laten door orthodoxe predikanten. Radio-kerkdiensten. De kerkeraad der Gerei. Kerk te Wis sekerke (Z.), heeft toestemming ver leend vo-or do opstelling yam een radio- bntvang-iinataiiatie in het kerkgebouw, teneinde de gemeente in de- gelegenheid te stellen, naar de uit te zeUdën dien sten te luisteren. De gemeente is zeer klein in zielental en zoodoende niet in staat een eigen predikant te beroepen. Prof. Dr. Hoekstra. Naar de „Standoaxa verneemt, hoopt Prof. Dr. T. Hoekstra van Kampen op Hemelvaartsdag in Beotheim Duitseii- land) voor de Geref. Duitsche jonge lingen eem rede te houden over het on derwerp: „Die religiose Eriahrung", welke rede in de Duit-se he taal zal wor den uitgesproken. Theol. schooldag te Apeldoorn. De Theol. Schooldag der Giir. Geref. Kerk, die jaarlijks te Apeldoorn gehou den wordt, is bepaald op Donderdag 27 Mei e.k. (Pinksterweek). Een Geref. Kerk Den Haag-Zuifl. In de vorige week gehouden verga dering van den Kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost, is aan cle orde gekomen het rapport van de commissie aangewezen, om met de kerk van Rijswijk samen te spreken over de grensregeling'. De commissie is van oordeel, dat in de toekomst het moet ..komen tot een nieuw geïnstitueerde kerk 's-Gra venhage-Zuid. De commissie van mee ning, dat een Commissie van 9 per sonen, samengesteld uit de kerkera den en de leden der beide gemeenten deze zaak dient voor te bereiden. Na eenige discussie aanvaardde de kev keraad dit -voorstel in beginsel en be noemde de kerkeraadsleden Dr. Los, Kamphuis en Dirkzwager tot leden dezer commissie. Amsterdain-Said. In de „Mededeelingeln" aan de led^n van de GereK Iverk te AmK:rdam-ZuiJ het gedeelte dat Dr. Geelkerken nist volgt «deelt de Commissie van Be heer mede, dat een verblijdend mede leven openbaar wordt. Tervvql nog maar een klein gedeelte der gemeente werd bezocht, wat, aan- gezein men niet over de adressen, dei- leden beschikt, heel wat moeilijkheden geert, werd in één week reeds meer clan i 6000 aan vaste bijdragen toege- De Asser Synode. Docent f. J. M. de Bruin van de The ologische school te Apeldoorn der Chr. Geref. Kerk schrijft in „De Wekker" het volgende: Over de uitspraak der Asser Synode cwegen we tot dusver. De dagbladen hebben hierover genoegzame inlichtin gen gegeven en ongetwijfeld heelt ook ons volk zich verblijd, 'dat de Synode het gezag van Gods Woord heeft ge handhaafd en veroordeeld het discuta bel stellen van Gen. 2 en 3. namelijk, 01 de beide bekende boomen im Gen. 3 V/enosmd het spreken der slans, enz. zintuiglijk waarneembare wer kelijkheden zijn. 't Is dan ook geen* woinder, dat de vijanden der waarheid, liberale bladein, anonieme schrijvers on allen, die den Bijbel als Gods Woord wegwerpen, sma ien en lasteren. Immers, 't ging in de ^aak-Geelkerken voor of tegen cle waar heid. Thans wordt ook de „Wekker" in de taak betrokken en gezegd: Maar argu menten haalt mem uit „De Wekker" niet, ncch pro, noch contra Geelkerken. Had de Wekker dit wel gedaan, dan zou de beschuldiging zijn gehoord, dat de Wekker zich" met een anders doen be- bemoeit. Nu de Wekker zich buiten de kwestie hield, wil dit niet zeggen, dat w\j de uitspraak der Synode betreuren ein nog veel minder ,dat wjj, om zieit;je3 te win nen eem tegenjvergestCid© uitspraak had den toegejuicht. Verre van daar. Wij zijn bij ai het verschil tusscnen die Cur. Gerei, en Geref. Kerken nog ruim ge noeg van hart cia breed van olik om het goeae ook in anaere kerken te waaruee ren, al veroorueelen wij de oeueinde lffcr st-eLingen, aldaar in 1905 gesanctio neerd. Gv rigens onkersch.jjvtai wij, wat ze ker pre aidant der Gjreï. Kernen over tuis schroei: „Wam wuaiun we oox \vn de Chr. Geref. Kerk verscnillen, zeer zeker toch niet hierin, dat zij niet met ons ae zinlijke waarne-mbaa. heio. van ue feiten, en zeker uit Gam 3 in Keding ien volle zou aanvaar ïk mee.i er van verzekerd te zijn, dat ue Chr. Gerei. Kerk uit voor onaontistuare waarhe den houdt, evenais v, ij". „Woord en Geest". In „Woord en Geestdeelt de redac tie mede, dat zij aan de medewerkers van het blad een circulaire zond, waar in gezegd wordt dat de Redactie be sloot, voort V? arbeiden aan het vast gestelde program, dat het blad niet zal zijn officieel orgaan vam een of andere kerkelijk© beweging, maar sympathiek staat ten opzichte van elke actie in den lande, die trouw aan de Gereformeerde beginselen ©n in overeenstemming met het- program, dat Woord en Geest zich stelde, de vrijheid en dea' bloei van het Gereformeerde leven wil verdedigen en bevorderen. In overeenstemming met dit laatste is door de redactie besloten een vaste plaatsruimte in de. kolommen vam het blad af te staan voor de publicaties van het Centraal Comité en zijn centraal Bureau, dat zich gevormd heeft, om aan degenein, die zich inzake de beslui ten en uitspraken der Synode te Assen bezwaard gevoelen, leiding te geven. Van deze besluiten werd de toestem ming der medewerkers gevraagd. Medegedeeld wordt dan, dat drie me dewerkers, de predikanten W. M. Ie Coïntre te Bergen op Zoom, W. A. Wiersinga te Wormer "en G. B. YVurth te Souburg hun medewerking niet wen sche-n voort te zetten. Nieuwe medewerkers, onder wie Ds. L. E. Smelik, zijn aan het blad verbom den. Vereen, voor H. O. op Geref. Grondsl. Volgens de „Ncd." za'l de jaarver gadering van de vereen, voor H. 0. top G. G. dit jaar 30 Junien. 1 JulP te Rotterdam gehouden werden. Op 3Q Juni wordt de wetenschappelijke verga dering gehouden, waarin Brof. Dr. J. Wille en Prof. Dr. J. Ridderbos zullen spreken. Op den Universiteitsdag zal in de mor genbijeenkomst Prof. Dr. C. Gerritsen spreken over Green vain Prinster er, ter wijl in de miduagbijc-en komst het woord zal1 gevoerd worden door Prof. Dr. G. C'h. Aalders en Dr. J. Waterink. FEUILLETON. ie ietgevasiëii van Joiin Fox 16) Hier, waar .cle levenswijze goedkoop was, kon hij goedkooper werk leveren clan te Londen; en dewijl zijn arbeid de vergelijking kon do'orstaan met het beste dat claar vervaardigd werd, ont ving hij vele bestellingen van Londen- sche huizen, die zijn werk ddn weder naar andere steden en zelfs naar het vaste land verzonden. Nicolaas Flamstead werd een wel gesteld man, en zijn vader zelfs be hoefde zich niet oyer hem te schamen Maar gedurende zijn verblijf te Lon den waren zijn ouders beide gestor ven: zijn broeder Simon was nu ge trouwd en had é,én zoontje. Simon's echtgenoote was een zeer beschaafde vrouw en voorname dame, en scheen den klokkenmaker, dien het zóó goed ging, volstrekt niet te verachten. Ve len barer betrekkingen in Derby, in derdaad stonden met den handel in trekking en zij was te verstandig om zijne waarde niet te erkennen. Nico laas vatte een bijzondere genegenheid voor zijn jongen neef op, nam hem des Zondags, als hij te Dainsby kwam, op zijn wandelingen -mede en wees hem de vogelnestjes in de heggen. Hij ver zocht zijn broeder en zijn zuster dat zij den kleinen jongen, die nu vier jaar oud was, zouden toestaan hem eens te. Alfreton te komen opzoeken. Dit Bekeeringen in Amerika. Naar de „Voss. Ztg." uit New York meldt, zouden er volgens eem gepubli ceerde statistiek in de Vereen. Staten van Amerika sedert 1 Jan. 1926 ruim 224.000 personen tot het R. K. geloof zgn overgegaan. Tegen de assistenten. Op den beschrijvingsbrief voor de 80ste alg. vergadering van het Ned. Ond.-Genootschap, op 5 en 6 Aug. te Enschedé te houden, komt eem voor stel voor van de afd. Hoorn om eem sterke actie te voeren voor afschaffing van het instituut assistenten. Het hoofd%- bestuur beveelt het voorstel aan. Een voorstel van de afd. Haarlem wil een actie beginnen tot beperking der •opleiding vcor onderwijzer met het oog op het groot teveel aan leerkrachten. Het prae-advies van het hoofdbestuur luidt „Het voorstel laat in het midden, tot wie die actie gericht moet worden. Ais het de bedoeling van Haarlem is, de ouders te waarschuwen voor teleur stelling, als zij hun kinderen voor het •onderwijs bestemmen, dam kan het hoofd bestuur de opdracht aanvaarden." BINNENLAND. DE NOODTOESTAND IN DRENTE. Een gi-coi aantal kinderen ondervoed. Door den heer G. J. Lodewijks, arts te Nieuw Amsterdam is over cle maan den Februari en Maart een onderzoek ingesteld naar den gezondheidstoe stand van de kinderen op de O.L. Sch. te Borger-Erfscheidenveen, waarvan deze thans een gespecificeerd rapport het licht heeft doen zien. Het onderzoek betrof in totaal 142 kinderen, waarvan 34 gerekend kun nen worden tot dè beter gesitueerden en 108 tot de arbeidersbevolking Wat den .voedingstoestand betreft, is blij kens het rapport komen vast te staan, dat deze van 20 kinderen slecht en van 42 niet goed is, dus in totaal 62. die aan voeding te kort komen. Onder de rubriek „tegenwoordige af wijkingen" komen 88 gevallen van bleekzucht en klierzwellingen voor. De heer Lodewijks, besluit zijn rap port met het volgende commentaar: „Deze lijst geeft zeker een somber beeld van den toestand in vele huisge zinnen. Welk een schriele tegenstel ling tusschen de kinderen 'der beter gesitueerden (landbouwers e.a.) en de arbeiderskinderen, al is het ook waar, dat in het Borger-Erfsch:veen (met na- #m© 'tPekveld) niet het puikje der veenarbeiders woont: toch vindt men er flinke oppassende arbeiders en vree selijk is het, dat men juist ook onder hunne kinderen de slechtst gevoede vindt. Een treurig beeld, die bleeke. bloed- arme stumpers met hun groote holle oogen, met pakketten klieren aan hals in den oksel en elders m.i. in de mees te gevallen, wijzende op een tekort aan vettoevoer, die arme skeletachtige wezentjes met hun dikke aardappel- buikjes, herinnerend aan Iersche kin deren van vroeger en Russische van thans. „Noodzakelijk zal het, dunkt mij zijn, na te gaan of ook elders in de venen dergelijke toestanden be staan: waarvoor noodig zal zijn, liefst van regeeringswege, een uitgebreid on derzoek der schoolkinderen. Mocht dat dezelfde resultaten geven, dan voor waar niet langer gewacht met krach tig ingrijpen der regeering om alsnog een ten gronde gaan van het Drent- sche veenkind te voorkomen." Radio op de Nederiandsche Spoor wagen. Op Zondag 28 Maart 1.1. hebben ver schillende reizigers, waaronder Hel- mondsche ingezetenen, in den snel trein MaastrichtAmsterdam op het traject. EmdnovenUtrecht, naar de uitzending van den R.K. Radio-om roep van Hilversum kunnen luisteren, meldt „Radio-Expres." Deze proef werd genomen met een 4-lamps-ontvangtoestel „Mimimax" van de NV. „Heimak" te Helmond. Langs het plafond van een wagon was een koperdraad gespannen, die Leiden, 19 April 1926. Het regent, het zegent. Heel wat menschen en met name de stadsmenschen denken daarover een beetje anders. Nu ja, ze vinden na een langen tijd van droogte, een flinke regenbui zoo kwaad niet, want al dat stof op de straten en de wegen wordt toch ook lastig op den duur, en bun „perkje' heeft ook wel behoefte aan een beetje water, maar overigens beschouwen ze den regen toch als een ietwat lastig verschijnsel. Naar wêer toch, zegt de een. Verschrikkelijk, vindt de ander. Maar de boeren en de bouwers be kijken den regen met andere oogen. Met blijdschap worden door hen de waterrijke wolken begroet. En wie God den Heere erkent als den grooten Schepper aller dingen, die zingt zijn danklied God teF eere en zegt: Gij bezoekt het land en hebben de het begeerig gemaakt, verrijkt Gij het grootelijks; Gij maakt het week door de droppelen; Gij zegent zijn uit spruitsel. Het regent. God zegent! OBSERVATOR als „antenne" dienst deed, terwijl het handle van de verwarming als „aar de" fungeerde. Direct na het montee- ren was Hilversum te hooren, echter met veel storing. „Toen het handle cp „koud" werd gezet" verdwenen de sto ringen(!) en was de rede van den Zeer geleerden heer Dr'. J. Kors, hooglee raar aan de R. K. Univ. te Nijmegen., in den voortsnellenden trein duidelijk te volgrti. Bij het binnenrijden van lift station 's Bosch werd het geluid veel zwakker tengevolge van de groote ijzermassa van de perron-overkapping. Zoodra de trein buiten het station was, kwam Hilversum weer even sterk door. Op het station te 's Bosch trok dit ongewone experiment natuurlijk di rect de aandacht, ook cle dienstdoende chef sprak zijn bewondering uit over deze werkelijk interessante proef. De Invaliditeitswet. Telkens weer blijkt, dat de meening, als zou de verplichte Invaliditeitswet niet meer voordeelen bieden dan f3 per week ouderdomsrente op, 65-jari- gen leeftijd, algemeen verbreid is. Dat deze meening echter geheel onjuist is, moge blijken uit het volgende ge val, dat zich bij den Raad van Arbeid te 's Gravenhage heeft voorgedaan. Op 1 Januari 1921 overleed een in gevolge de Invaliditeitswet verplicht vei zekerde. Deze verzekerde leefde ge scheiden van zijn vrouw. Het huwelijk was echter niet wettelijk ontbonden. Op 1H Februari j.l. dus ruim 5 jaar na het overlijden van den man, werd door de wouw weduwenrente aange vraagd Deze had reeds op 19 Februari 1921 den leeftijd van 60 jaar bereikt en dus van laatstgenoemden datum af recht op de aangevraagde rente. Deze rente werd toegekend op 1 April 1926 en wel met ingang .van 19 Februari 1921 tot een bedrag van f 198,90 per jaar. De wouw ontving dus een bedrag van ruim 5 x f 198.90 of ruim f I0C0 ineens. Bovendien be houdt zij van 1 April '26 af recht op een rente van 1/B2 x f 198.90 f3.82K per week. De vrouw had op deze uitkeering recht niettegenstaande haar echtge noot slechts een bedrag van f 10.20 in het geheel aan zegels betaald was. Bovendien was de weduwe zelf ook verplicht verzekerd en kan zij bij het bereiken van haar 65-jarigen leeftijd voldoende zegels in rekening brengen voor ouderdomsrente. Ook deze rente werd haar toege kend en wel tot een bedrag van f 3 per week Zij ontvangt du9 thans, behalve de uitkeering van plm. f 1000 ineens, nog een rente van f3.82^ plus f3 is f,6.82 Va per week. gebeurde eens en meermalen; want Mrs. Flamstead fluisterde haar man in het oor, dat niets ging boven rijke, ongehuwde ooms, die genegenheid op vatten voor kinderen; en deze, hoewel niet zoo schrander als zij. begon toch bij zich zeiven te redeneeren: „Als Ni colaas eens niet ging trouwen; ik ge loof niet dat bij bet ooit doen zal; hij is als in de wieg gelegd om een oude vrijer te worden, en daarenboven, hij is als het ware getrouwd met de hor logemakerskunst." De menschen zijn al licht geneigd iemand voor een aanstaanden ouden vrijer te houden, zelfs reeds als deze nog jong is, en maken dat op uit zijn zucht om wel te doen aan zijn betrek kingen. Waarin die aanleg echter be staat, is veelal niet zco gemakkelijk te zeggen. Ten minste was dat bij Ni colaas Flamstead het geyal. Hij was jong, werkzaam, gevoelig en gezellig; ieder kon zien dat hij een schoone en nog meer een gevoelige vrouw bewon derde; aat hij veel hield van kinderen bewees zijn liefde voor zijn neefje. Maar daar hier waarschijnlijk de wensch de vader is der gedachte, zoo is het noodig ons onderzoek verder voort te ze ten. In het kort de kleine Henry Flamstead ging me nigmaal naar zijn oom, en zittende op zijn hoogen stoel, kon hij uren lang stil biijven kijken naar hetgeen deze deed. 'tWas niet gemakkelijk te be slissen wie meer van de anderen hield cle oom of de neef. Nicolaas maakte allerhande kleine werktuigen mei klokjes en wekkers voor den jongen knaap, en als deze ratelend afliepen, lachte neefje dat hij schaterde, zoo dat oom ze spoedig weder opwond en zei- de: „Kom aan. nog eens!" Eindelijk waagde Nicolaas hem het verzoek aan zijn ouders op te dragen of hij een fraaie klok, in een kostbare kast be sloten en bestemd voor de groote zaal van Dainsby. maken mocht. Slechts één omstandigheid was er, die hem deed vreezen dat z'n geschenk eenigeh weerzin bij zijn broeder en zuster zou opwekken, namelijk dat op de wijzerplaat zou staan: Flamstead, fabrikant; maar met al de kiesche waardigheid van een man van wezen lijke verdienste, zeide hij lachende, dat dit er niet opgezet zou worden, voor hij er onder kon schrijven: Lord Mayor van Londen. De fortuin strooide rijkelijk hare schatten op Nicolaas uit; zijn zaken werden zoo uitgebreid en gingen zoo vnordèojis dat zij hem binnen weinige jaren rijkdom voorspelden; en op eens viel hem van een andere zijde rijkdom ten deel. Zijn moeders zuster, die hij als kind nauwelijks gekend had, stierf en vermaakte hem 10.000 pond. Zij had de hand van een Lon- densch koopman niet versmaad en wist niet alleen verdiensten te erken nen', maar ook te beloonen. En ziehier met welke woorden zij dit bij Nicolaas deed in "haar testement: „Aan mijn neef Nicolaas Flamstead, klokkenma ker le Alfreton in Derbyshire, die het niet beneden zich geacht heeft der maatschappij nuttig te zijn en te trotsch was een auellijk bedelaar te worden: 1U.000 pond. „Nu zal Nick zijn klokken en hor loges wel vaarwel zeggen" zeide Si mon met zelfvoldoening. „ïk geloof het niet" zeide zijn vrouw en zij ried het. De tien duizend pond waren goed gevestigd en bleven waar zij waren. De winkel van Nicolaas bleef even goed voorzien van klokken, horloges en pendules als vroeger. Niemand kou bespeuren dat de erfenis eenige ver andering bracht in het leven of in de vooruitzichten en plannen van Nico laas Flamsteal. Maar juist toen het scheen, dat Ni colaas meer dan ooit. aan zijn beroep gehecht was, geraakte de gelieele landstreek in rep en roer. Plotseling liep het gerucht, dat hij zijn zaken aan een Londensch huis had overge daan, en verdwenen was. Hij was naar Dainsby gereden, had daar van de zij nen een hartelijk afscheid genomen en gezegd, dat hij een groote rei9 ging doen. De kindermeid verhaalde, dat zij Mi. Nicolaas nooit zoo gek met den kleinen Henry gezien had, noch hem dezen zóó had zien kussen, en hetgeen allen niet weinig verwonderde ,wasd. men in zijn zak een keurig gouden hor ioge vond met een gouden ketting er aan, en met het opschrift: „Aan Henry Flamstead, ter gedachtenis van zijn oum Nicolaas." - Een horlogemaker dien het hort daarna vertoond werd, verklaarde dat het wel honderd guinjes waard was. Nauwelijks was het gerucht verspreid, dat hij zijn zaken aan een ander had overgedaan, hetgeen zijn familie be vond waarheid te zijn, of honderd uit- eenloopende vertelsels werden er uit gestrooid. De een zeide: „Ja, Mr. Nico laas is een slimme vogel. Hij zou wel gek zijn, als hij met een kapitaal van tien duizend pond zijn leven bleef slij ten in een horlogemakerswinkel; hij wil de wereld eens bekijken, en houdt niet van de drukte van afscheid ne men." Een ander verzekerde, dat er een dame in het spel was; dat zijn reizen naar Londen in den laatsten tijd menigvuldiger waren dan gewoon Hik; het was dan ook waar dat hij daar eens veertien dagen had door gebracht om zijn zaken te regelen. Een maand .ongeveer later werd er een hoed gevonden aan den kant van het Butterly JReservoir, een groote kolk, niet vele mijlen van Alfreton verwij derd en ofschoon hij de sporen droeg van lang in het water gelegen te heb ben, o? door den regen doorweekt te zijn, zoo dat de vorm onkenbaar was en elk bewijs van een naam, hetzij van maker of eigenaar, gemist werd. toch waren er niet weinigen, die ver klaarden dat hij - op een zonderlinge wijze herinnerde aan den hoed van Nicolaas Flamstead. Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5