Politieke vooruitzichten. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7d® JAARGANG ZATERDAG 17 APRIL 1926 NUMMER 1799 OWE LEIDSGHE ABONNEMENTSPRIJS la Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 bit nummer bestaat uit TWEE Bladen. ËERSiE BLAD. Liet kan niet ontkend worden, dtfit de politieke hemel, die geruimen tj'jd tamelijk donker scheen, de laatste v/e- ken in niet geringe mate Is opgehel derd. De kans dat de rechtse/de partijen, welker samenwerking op 11 Novem ber van het vorige jaar zoo plotseling eindigde, elkaar weer terug zullen vin den, is heel wat grooter .geworden. Niet alleen -omdat de tvristappel die toen de partijen verdeeldoi, intusschen is weggenomen, maar oq>k omdat de onderscheiding tusschen hoofdzaken en bijzaken, waardoor het belang van een krachtig Christelijk regeerbeleid uit het oog werd verlóren, weer is verhelderd. Aanvankelijk scheen het wel alsof de verbreking van de samenwerking weinig indruk maakteIn sommige kringen werd zelfs gejuicht alsof nu wonderwat voor het Protestantisme was bereikt en ook in den katholieken kring waren er wel d ie het losraielen van den coalitieband volstrekt niet betreurden. Maar zoo langzamerhand wordende dingen toch weer in een ander licht gezien en komt mem tot de ontdekking dat wat men groot, waande, toch be trekkelijk klein is en omgekeerd. Het gaat met de coalitie als met de ge zondheid, die tnr ïeest gewaardeerd wordt als men ze moet missen. Het debat in d e Eerste Kamer en niet minder de Jilgemeene vergade ring van de Chr. Hist. Unie zijn in dit opzicht leerzaam geweest. Meermalen wan reeds aangekondigd dat op de te hoi iden vergadering on dubbelzinnig zou i blijken, dat heel de Unie achter den* heer Snoeck Henke- mans stond. Ee»a motie van goedkeu ring was bereid? i ingediend en de bloe men lagen klaair om'daarmee den lei der van 11 Not*ember te huldigen. Maar het pa kte een beetje anders uit dan verwacht werd. Duidelijk en beslist verklaarde Dr. de Visser, dait het gezantschap nu evenmin als in. 1920 en 1925 een gewe tenszaak wa9 en tegenover hen, die zich steeds op Mr. Lohman beroepen, werd in het li<;ht gesteld, dat het zeer waarschijnlijk moet worden geacht, dat na 'n verk daring als van Mr. Mar- chant, de heeir Lohman zich voor het amendement ftou hebben verklaard. En hij voefifde er aan toe, dat het de mannen vim de 1 i n k er z ij d e wa ren. die reden hadden om te juichen, omdat ze nu eindelijk hun doel heb ben bereikt ei j zoowel de coalitie stuk- gelagen als Toliin verwilderd is En dien pr ijs achtte Dr. de Visser voor de schr apping van het gezant schapsartikel te duur betaald, omdat nu onze pos itief christeliike beginse len in het parlement veel-zwakker ko men te staa n. Dat was <&en geheel ander geluid, dan tot nu Itoe in de Chr. Hi9t. Unie werd beluisterd. Hier werden de za ken gesteld.in het rechte licht En toen da arna eerst de heer de Gij zelaar en dtdarna de heer Schokking zich op hetz elfde standpunt plaa'sten, toen bleek htet, dat het deze mannen waren die a.ls leiders werden erkend. Hun advies werd gevolgd En de motie, die i öngetwiifeld tot verscher ping der ve'rhoudingen aanleiding zou hebbpn gegeven, werd ingetrokken. Dat was ui niet zonder beteekenis. En daarn;&. hebben we gekregen het cri«isdebat der Eerste Kamer, waarin de heeren (1e Vos van Steenwijk na mens de Clir. Hist, fractie, de heer Anema nan iens de A.R. groep en de heer Blomjnus namens de R.K. leden herstel van de verbroken samenwer king bepleit ten. Laatstgenoemde verklaarde het voor geen tegen: spraak vatbaar te achten, dat geen groepeering onzer partijen denkbaar i s, waarvan de gemeen schappelijke basis gewichtiger en re delijker is, dan de gezamenlijke wil om den Ch Hstelijken grondslag onder ons volk te behouden en te bevestigen De heer de Vos van Steenwijk zeide, met heel zijn hart te hopen, Öat de verb iroken samenwerking spoe dig zal wor -den hersteld. Ik heb, z oo zeide hij, de rechtsche samenwerki ng 9teeds verdedigd, om dat ze, rust end op onze gemeenschap pelijke hoo| cere beginselen geheel na tuurlijk, ge: zond is, en dan ook tien tallen van j aren tot grooten zegen was terwijl slee hts voor de doorwerking BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 dier beginselen voor land en volk bei den heil is te verwachten. Hoe zouden bovendien mannen, die ook in bestuur en wetgeving rekening willen houden met Gods' ordinantiën, die God den Heere als aller Koningen Koning eeren, en den Christus der Schriften belijden, ooit kunnen samen gaan met anderen, die geen hoogere macht dan die der rede erkennen en aan de revolutie en hare beginselen ruim baan willen laten? En de heer Anema, na eerst een psy cbologische verklaring te hebben ge geven van de vermindering van het verantwoordelijkheidsbesef binnen den kring van het Christelijk bondge nootschap, vervolgde: „Wij moeten de geschiedenis van de politiek van de laatste halve eeuw eens opfrisschen; wij moeten zien wel ke rijke vrucht ons is overgeleverd door den strijd van een vorig geslacht Indien dit gebeurt is er m.i. geen zweem van twijfel mogelijk, of spon taan zal het plichtsbesef ons nopen tot een nieuwe samenwerking, want wat men er ook van moge hopen of den ken, er is geen sprake van dat het Christelijk bondgenootschap dood is." Dat zijn alle bemoedigende ver schijnselen, die hoop geven voor de toekomst en die de belofte in zich hou den, dat de ramp van 11 November niet onherstelbaar zal zijn, maar dat we hier staan voor een tijdelijke in zinking. Natuurlijk zal er eenige tijd moe ten verloopen vöor alles weer in orde is. De hernieuwde samenwerking moet zooals Prof. Anema terecht waar schuwde, niet worden geforceerd. Maar als de rechtsche partijen reke ning houden met wat zich in het bui tenland afspeelt, als we oog hebben voor de rijke zegeningen die God ons land en volk door de samenwerking van de rechtsche partijen heeft wil len schenken en als we niet vergeten hoe de partijen, die de menschelijke rede tot richtsnoer nemen, onophou delijk pogen de Christelijke grondsla gen van ons volksleven te ondergra ven, dan kan het niet anders of aan alle kanten moet groeien het verlan gen om te herstellen wat bij den No vemberstorm van 1925 zoo roekeloos verbroken werd. V Geen idealisme meer? Aan het slot van een artikel „Ver wording" in „De Sollicitant schreef •Je redacteur, de heer Ubbink: Schitterend zijn onze dagep niet. lederen dag zie ik de sterkste gees ten om vertuimeien. Slingerend tus schen hun onmacht om te waardee- rer. en hun goeden wil om met den tijd „mee te leven', het „moderne' te begrijpen, ieuer nieuw denkbeeld zijn „kans' te geven, verliezen zij in de ordeloosheid het hoofd en stape len de eene dwaasheid op de andere. „Maak morgen in het vaderland bekend, dat er noch aan Montessori noch aan Dalton, noch aan buiten schooltjes, noch aan handenarbei- derij, schooltuinerij en bioscopia wat extra's te verdienen valt, en ik geef u de verzekering, dat binnen d© maand alles weg is. Voor normaal geld geeft niemand meer dan nor maal werk. Idealen moeten betaald worden. En dat is de worm, die aan ons geestelijk leven knaagt. De geld zucht heeft zich zoo hardnekkig in alle vormen van idealisme ver momd, dat niemand het meer zon der „idealen' aandurft en dat geen „ideaal zich veilig voelt zonder bankconto." Het kpmt ons voor, dat hier teveel gegeneraliseerd wordt. Er is ongetwijfeld gebrek aan idea lisme. De vraag „wat geeft het" en „kan ik er beter van worden" be- heerscht veler gedragingen. En wie nog ideaJisme bezit ervaart vaak tot zijn schade, dat dit bitter weinig gewaardeerd wordt. Onze tijd met zijn hoog opgevoerden levensstandaard, waarin de vraag naar het nuttig rendement zich steeds op den voorgrond dringt, biedt weinig plaats voor idealisme en is er geheel op ingericht de idealisten, die er nog zijn van de dwaling huns wegs te be- keeren. Maar dit neemt niet weg dat er toch nog heel wat idealisten gevonden wor den. ctudat gelukkig, de idealen niet ontbrekep. Wat kunnen we niet vaak waarne men hoe op kerkelijk terrein, op het gebied der zending, op het terrein der jeugdbeweging, evenals in het staat kundige en het sociale leven het idea lisme des geloofs, heerlijk uitstraalt Zoolang er nog geloof i9 in het Woord van God, zoolang zijn er nog idealen, en i9 er nog plaats voor idea lisme waarvan dank zij Gods gemeene genade, ook in de kringen van hen die met dat Woord gebroken hebben, de sporen niet geheel ontbreken. De schildering van „De Sollicitant" is overdreven. Maar dat er een gebrek i9 aan ide alisme en dat de geldzucht aan alle kanten aan het leven knaagt, wie zou het durven ontkennen? STADSNIEUWS. Onderavond in de Chr. H.B.S. Gisteravond had in de Aula der Chr H.B.S. de reeds eerder door ons aan gekondigde ouderavond plaats. Te 8 uur werd de druk bezochte sa menkomst, waarbij behalve vele ou ders ook het bestuur, de directeur en de leeraren tegenwoordig waren, door den voorzitter Ds. E. H. Broekstra van Rijnsburg, geopend met gebed en het lezen van een gedeelte van Psalm 78, nadat was gezongen Psalm 25: 2. In zijn openingswoord sprak de voorz. er zijn voldoening over uit, dat zoovele ouders aan de uitnoodiging van het bestuur hadden gevolg gege ven. Het doel der ouderavonden is het contact tusschen school en huisgezin te bevorderen. Dit contact is noodzakelijk. Geldt dit reeds voor de lagere school hij het middelbaar onderwijs is dit van nog veel grootere beteekenis. Immers, de rijpere-jeugdjaren zijn de moeilijkste en vooral in.die jaren is een hechte band tusschen school en huisgezin van groot belang. Spr. hoopi dat deze avond het zijne er toe mag bijdragen, dien band te versterken. Ds. G. W. C. Vunderink van Haar lem, leeraar voor het Godsdienston derwijs aan de school, verklaarde zich bereid dezen avond te spreken over: Moeilijkheden hij de godsdienstige op voeding van onze jongens en meisjes. Met een kort woord leidde de voorz. den spreker bij de vergadering in en dankte hem bij voorbaat, dat hij ower zulk een belangrijk onderwerp wilde spreken. Een eenvoudig programma werd nog door den voorz. bekend gemaakt. Na de rede van Ds. Vunderink, zal er gelegenheid zijn om van gedachten te wisselen met den spreker en vragen te stellen, waarna met dankzegging zal worden geëindigd. Daarna zal de thee worden aange beden en een paar muzieknummers worden uitgevoerd, waarna aan de aanwezigen gelegenheid zal worden gegeven tot het bezichtigen van het Schoolgebouw. Ds. Vunderink hierna het woord ver krijgend, begon met op te merken, dat zijn onderwerp begrensd was. Immers er doen zich bij de opvoeding van onze kinderen allerlei moeilijkheden op, doch spr. wilde zijn gehoor voorna melijk bepalen bij de moeilijkheden, die zich voordoen bij hunne godsdien stige vorming. Wanneer wij onze kinderen willen leiden op den weg Gods, en bij hen liefde willen wekken tot den Heiland, dan pndervindt men vaak moeilijkhe den van allerlei aard. Onze kinderen betoonen zich veelaJ onverschillig voor de wegen Gods en betoonen geen lust in den dienst van God. Dat geeft in het huisgezin conflic ten: het botst zoo dikwijls tusschen ouders en kinderen. En toch, hne me nigmaal zouden deze botsingen kun nen worden voorkomen, wanneer wij als ouders de ziel van ons kind beter kenden, en ons bewust waren van den strijd welken de rijpere jeugd heeft te voeren. Spr. onderscheidt in het leven des menschen drie perioden, de perioden van knop, bloesem en vrucht. De eerste periode is een heerlijke tijd. De tijd waarin het kind alleen gelooft en leeft op gezag der ouders, zich in alles op die ouders verlaat. Het verlaat zich met een volkomen hart op alles wat vader en moeder zegt en doet. Maar dan komt de periode, dat de knop zich uitzet tot bloem. Het eigen yeven komt op, de drang naar zelf standigheid, de zucht naar meer we tenschap, de behoefte aan eigen oor deel. Er komt belangstelling voor do dingen, waarover men zich vroeger niet bekommerde. Men gelooft niet meer op gezag, maar wil de levens vragen van het jonge gemoed zelf beantwoorden. Het oordeel van vader en moeder en hunne eischen woden aan critiek onderworpen, de neiging komt op om de ouders af te stooten. Er komt een zoeken naar een be paalden kring, naar een zekere groep, waarin men zich thuis gevoelt en niet wat vader of moeder zegt, maar wat hun kring zegt is voor hen het crite rium voor hun denken en voelen. De rijpere jeugd wordt zich bewust eigen wijsheid te bezitten, let wel, geen eigenwijsheid, maar eigenwijs heid van hen zelf. Zij willen autonoom zjjn. Deze innerlijke ontwikkeling raakt natuurlijk ook het godsdienstig voelen van onza jongens en meisjes. Groote moeilijkheden hebben zij vaak te doorworstelen, moeilijkheden op het terrein van het godsdienstig en van het sexueele leven. De ziel des menschen is wonderlijk. Onze kinde ren voelen zich dikwijls zoo ellendig en zijn zich hunne zonden zoo vaak bewust. Er kan zooveel omgaan in dat jonge gemoed. En dan moeten zij leiding hebben. Zij willen wei geleid worden, maar wenschen zelf hun leidsman, hun ver trouwensman te kiezen. Zij worden beheerscht door de persoonlijkheid. Voor onze jeugd is de persoon be slissend. En nu moet ons streven zijn als ou ders, bij.de opvoeding onzer kinderen, hun vertrouwensman, hun leidsman te zijn. Wij moeten trachten in te le ven in de gedachtewereld van het kind, zijn overleggingen begrijpen, z'n strijd verstaan. Daarin schieten we vaak zoo veel te kort en menige jonge ziel is voor den dienst van God verloren gegaan omdat vader en moeder die ziel niet hebben gekend en nooit tot die kin derziel zijn afgedaald. Vooral de moeder, die van God de rijke gave der „i n t u i t i e" heeft ont vangen kan haar kind zoo begrijpen en kan door haar moederlijke zorg zooveel innerlijk leed verzachten. Wij moeten zuinig zijn met comman deeren. Niet door met autoriteit tegen hen op te treden winnen wij het kin derhart, maar door met dienende lief de hen te omringen. Het kind is een origineel. Wij moeten ons geven aan onze kinderen, hen alleen nemen, dan openharen zij zich aan ons, met hen samen bidden, ook hun persoonlijke nooden en moeilijkheden brengen voor den troon der genade. Gelooven en bidden, dat is de taak der ouders. Gelooven en bidden is Gods werk, en Hij zelf zal ons den weg wijzen om onze kinderen tot steun te zijn in hun moeilijkheden. Op deze rede, waarvan wij slechts een beknopt verslag geven, en die met vele geestige opmerkingen en voor beelden werd verlucht, volgde een welverdiend applaus. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door Mevr. de Graaf en de heeren Mul der, van Holten en Huining. De spreker vond hierbij gelegenheid naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Huining, nader zijn standpunt uiteen te zetten en waar schuwde er voor, dat men bij de op voeding niet als slappelingen mag op treden, maar dat het kind in alles moet weten, dat het onderdanig be hoort te zijn aan de ouders, welke God over hen heeft gesteld. Ds. Broekstra was zeker de tolk van alle aanwezige ouders, toen hij Ds. Ds. Vunderink hartelijk dankte voor zijn kostelijk woord en hoopte dat wij allen er rijke winst mee zouden doen. Hierna werd de vergadering door Ds. Vunderink met dankzegging ge sloten. Van de gelegenheid tot het bezich tigen van het mooie schoolgebouw, werd door velen gebruik gemaakt. Anderen bleven in de aula, en luis terden, onder het genot van een kop thee, naar een mooi strijkje. Het bestuur onzer Chr. H B S. mag met voldoening op dezen goed ge slaagden ouderavond terugzien. Hij heeft ongetwijfeld de band tusscben school en huisgezin versterkt. Hoofdbenoeming. In de plaats van den heer W. Vros, aan wien op zijn verzoek eervol ont slag werd verleend is benoemd tot hoofd der Geref. School voor U.L.O. aan de Hooglandsche Kerkgracbt, de heer W. G. Aldershoff Jr., hoofd eener Christelijke school voor U.L.O. te Winschoten. De heer Aldershoff hoopt op 1 Aug. a.s. in dienst te treden. Met den benoemde stonden op het drietal de heeren J. J. Adriaanse te Maassluis en H. A. Broekstra te Hee renveen. Naar wij vernemen zal de heer Vros zich metterwoon te Baarn vestigen Vereen, van Onderwijzers en Onder wijzeressen in de inspectie Lelden. Het 40-jarig bestaan van deze ver- eeniging zal worden herdacht in een algemeene vergadering en. feestelijke bijeenkomst op Donderdag 6 Mei a.s. De morgenvergadering in de Stads gehoorzaal vangt aan de» v.m. tc 10 u. De agenda hiervoor luidt als voigt- Opening door den voorzitter, Notu len ter visie; Ingekomen stukken; Ver slag Kascommissie; Rekening en Ver antwoording van den Penningmeester; ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentlSn per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adTertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden. worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nienws in dit Nummer. Binnenland. Minister van der Vegte over do onbe waakte overwegen. De opbrengst der Rijksmiddelen in Maart. Buitenland. Onthullingen va neen Engelsch blad omtrent oorlogsplannen van Mussoli ni en Pangalos, De kansen op vermijding eener Brit- sche mijnwerkerssiaking staan niet ongunstig. De Int. Mijnwerkersfederatie heelt den Britschen mijnwerkers steun toe gezegd. Maandag beginnen de officleele vre desonderhandelingen te Oedsjda. Er dreigt een staking in do Loncien- sche metaalnijverheid. Verkiezing van 4 bestuursleden we gens aftreding van Mej. M. H. Koek koek en de heeren W. Koops Az., C. Verwey en J. v. Noord. Voorgedragen worden respectieve lijk: I. 1 Mej. S. D. M. Vroom, Leiden; 2. Mej. M. J. Montagne, Leiden; II. 1. J. J. v. Bostelen, Leiden; 2. P. A. Ilibraa, Leiden; III. 1. J. A. H. v. d. Weyde, Noordwijk-Binnen; 2. J. J. Litjcns, Hil- legom; IV. 1, K. v. Laar, Woubrugge; 2. M. Frankhuizen, Hoogmade. Na een kleine pauze zal de heer A. Rienks, hoofdinspecteur v. h. L. O. in de 3e hoofdinspectie een lezing hou den over: „Ons Lager Onderwijs in de laatste 40 jaar uit onderwijskundig oogpunt beschouwd", waarna de groo te pauze wordt gehouden. Prof. Dr. Jhr. W. J. M. v. Eysinga zal tenslotte „Iets over het werk van den Volkenbond" mededeelen. De Avondfeestviering in de Stadsgehoorzaal vangt aan te 7 uur. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging De Onderlinge Vereeniging voor Zie kenhuisverpleging alhier zal haar lo denvergadering houden op Doudercag 22 April, 's avonds 8 uur in den Foyer der Stadsgehoorzaal (ingang Brecstr.) De agenda vermeldt de volgende punten: Jaarverslag Secretaris; Jaarverslag Penningmeester (Verslag controle- comm. over 1925. Benoeming idem over 1926); Verkiezing drie bestuursleden, waarvan 1 vacature; Voorstel om den verpleegtijd te brengen op 56 dagen; Voorstel om de vergoeding voor opera tie-kosten te brengen op 60 pet. met een maximum van f 50; Voorstel om het gebruik der operatie-kamer te vergoeden 60 pet. met een maximum van f 15; Voorstel om de contributie voor alleenstaande personen en die tusschen zestig en zeventig jaar, te verlagen tot 10 cent per week; Voorstel om aan te sluiten, bij de Federatie van Vereenigingen voor ziekenhuisver pleging. Gymn.vereen. „Sparta". Dezer dagen heeft een ledenvergade ring plaats der wederom in het leven geroepen gymnasteiekvereen. „Sparta" Een 7-tal bestuursleden zijn gekozen. Met een flink aantal leden worden nu de oefeningen hervat. 3e Pianoavond Rie Batcnbnrg. De derde pianoavond van Rie Baten burg, welke moest worden uitgesteld, zal nu plaats hebben Maandag 3 Mei. Het programma zal behalve het pian >- concert van SaintSaen ook nog be vatten de g-inineur sonate van Schu mann. Tuberculose-Musonm. Onder de auspiciën van de Ver. tot bestrijding van de Tuberculose alhier zal a.s. Maandag in de Kleine Stadsge hoorzaal een Tuberculose-Muscum worden geopend, waarbij Dr. J. Brui ning het woord zal voeren. ZooaU reeds is medegedeeld houdt op denzelfden avond Dr. B. H. Vos, ge neesheer-directeur van het Sanatorium te HeUendoorn, in verband hiermede in den Fóyer een lezing over de bestrij ding der Tuberculose. Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente. Hoewel dit reeds door een adverten tie in dit nummer wordt bekend ge maakt, vestigen wij nog even op ver zoek de aandacht er op dat op Zondag 18 dezer ook een avonddienst in de Marekerk wordt gehouden, waar Ds. Boissevain om 6 uur hoopt voor te gaan. Door samenloopen van omstan digheden is hiervan geen melding ge maakt in het Leidsch Preüikheurton- bUd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1