Wflï DE SLIDES ZESGEN. De loiggïaiseii van John Fox NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 APRIL 1926 De tariefsverlaging op de spoorwegen. Het staat thans vast, meldt het II d b 1 d., dat de tarieven voor het rei- zigersvervoer op de Nederlandsche spoorwegen, met ingang van 1 Juli '26 zullen worden verlaagd met 25 pet voor de eerste klasse, met 30 pet. voor de tweede klasse en met 15 pet. voor de derde klase. De abonnementen zul len niet onder deze verlaging vallen. Zoolang door toeneming van hèt rei- zigersvervoer ten gevolge van deze verlagingen het verlies, daaruit voort vloeiende, niet geheel of ten deele zal kuiyien worden gecompenseerd wordt dit voor het tweede halfjaar van 1926 geraamd op ongeveer f 5 millioen en voor 1927 op ongeveer f 10 millioen. Tolgeld in den Haarlemmermeerpolder Naar we vernemen hebben Ged. Sta len van Noord-Holland aan de Regee ring een afwijzend advies uitgebracht inzake het verzoek van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder, om op de wegen van dien polder tolgeld te mogen heffen. Invaliditeits- en Ouderdomswet. Overzicht van de ingevolge de In validiteitswet en de Ouderdomswet 1919 toegestane renten: Op 1 Maart 1926 werden 5979 wedu- wenrenten en 7682 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, ter wijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 49.688 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente vaft drie gulden per week; voorts genoten 12.179 personon een invaliditeitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 100.863 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het Nederlandsch-Belgische verdrag. De Belgische legatie heeft' de vol gende mededeeling gepubliceerd: Ter gelegenheid van een dienston- derhoud dat heeft plaats gehad tus- schen den Belgischen minister van buitenlandsch.e zaken en den Belgi schen gezant in Den Haag, Prins de Ligne, hebben de Belgische couranten gesproken over het vraagstuk van het NederlandschBelgische verdrag, het geen door de Nederlandsche dagbla den is overgenomen. De Belgische régeering heeft reed3 de gevolgtrekkingen, welke de pers naar aanleding van dat onderhoud gemeend heeft te moeten maken, te gengesproken. Centr. verreken kantoor voor brand stoffen. Verschenen is thans het eindverslag van de N. V. Centraal Verrekenkan toor voor Brandstoffen te 's Graven- liage. Nadat, zoo zegt het verslag, in Dec. 1920 de Rijkskolendistributie haar dis tributiewerkzaamheid voor het groot ste gedeelte had gestaakt, en op 15; Januari 1921 definitief alle staatsbe moeienis met den handel en het trans port van brandstoffen was opgeheven, was daarmede ook de werkzaamheeid der Vennootschap tot eene inde geko men. Krachtens overeenkomst met de Re geering viel de afwikkeling der loo- pende kolencontracten en de liquida tie der voorraden brandstoffen buiten de bemoeienis van de N. V. en kwamen de uit deze liquidatie voorspruitende voor- of nadeelen ten bate of ten laste van den Staat. Thans is het mogelijk geweest, tot het opmaken van een eindbalans en surplusrekening over te gaan. Er blijkt een surplus te zijn van f 330.059.30, hetwelk aan den Staat zal worden overgedragen. Uit het Sociale Leven. Uit het bakkersbedrijf. De besturen van verscheidene orga nisaties van werkgevers en werkne mers in het bakkersbedrijf hebben ge zamenlijk een adres gericht tot (ten Manster van Arbeid, Handel en Nij verheid, in verband met het voorne men om in 4 der Arbeidswet wij zigingen aan te brengen. In hun adres verzoeken de bestu ren van den Minister te mogen ver nemen ot hij het op prijs stelt, dat uit en door'hunne organisaties eene commissie in het leven wordt geroepen welke tot taak zal hebben dat deel ernr Arbeidswet, hetwelk op de broodbak- kerii betrekking heeft aan een be spreking ter verbetering te onderwer pen. De besturen zouden bij inwilli ging van dat verzoek gaarne zien, dat de Minister aan deze commissie een voorzitter en een secretaris toevoegt buiten de vertegenwoordigers der or ganisaties en dat geen ontwerp tot wijziging van dat deel der Arbeidswet eenig college ter overweging wordt aangeboden, alvorens de ingestelde commissie aan den Minister rapport van haar overwegingen zal hebben uit gebracht. Het adres is geteekend, namens de Ned. Ver., van Werkgevers in het Bakkersbedrijf door H. R. Hetzel en W. J. van der Meer; namens aen Ne derlandsch en Bakkers bond door Fred. C. StÖhle; namens den Ned. R.K. Bond van Brood-, Koek- en Banket bakkerspatroons door P. J. O, v. d. Post; namens den Ned. Centr. Bond van Chr. Arbeiders(sters) in de Be drijven van Voedings- en Genotmidde len dooi A. Hanemaaijer; namens den Ned. R.K. Bond van Bakkers-, Cacao- Chocolade- en Suikerbewerkers door H. J. Sprokop; namens den Neutrajen Bond van Personeel in de Voedings bedrijven door A. Pruyssen; namens den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en. Suiker- bewerkingsbedrijf door A. Hillebregt. Duitsche Sekeepsbouwnijverheid. Naar de Duitsche bladen melden, zal de Reiherstiegschiffswerf te Hamburg, na de binnenkort plaats te vinden af levering van het tweede stoomschp voor de Horn-reederij, waarschijnlijk eenge honderden man personeel ont slaan wegens het ontbreken van nieu we bestellingen, daar de maatschappij door de daling van de frankenkoersen niet meer met Frankrijk en België kan concurreeren. Het ontslag op de mijnen. In verband met het voorgenomen ontslag van een aantal arbeiders op de Dominiale mijn te Kerkrade heeft de Chr. Mijnwerkesbond zich met een verzoek tot de Directie dezer mijn ge wend om voor de betrokken arbeiders een wachtgeldregeling in te voeren. GEMENGD NIEUWS. Brandstichting Gister avond te' ongeveer zeven uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een opslagplaats van sigaretten, zich bevindende in een perceel in de St. Annastraat No. 4 nabij de Warmoes straat te Amsterdam. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen, sloegen de vlammen uit de 1ste verdieping van het perceel en even la ter ock uit de tweede, tev ens bovenste, étage. Met twee stralen op de motor spuit was de brandweer het vuur spoe dig meester. Op de eerste verdieping, die groot en deels uitbrandde, waren de voorraden cigafetten op zoodanige wijze uitge stald, dat omtrent de oorzaak van den brand* eenige grond voor achterdocht kon bestaan. Getuigen hebbqn aan de Eolitie verklaard, dat de huurder van et perceel kort voor den brand in de opslagplaats is geweest. Een en ander geeft der politie aanleiding een ernstig onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van kwaadwilligheid. Motorschuit overvaren. Het uitgaande stoomschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika-lijn heeft gister nacht ter hoogte van Vlaardingen de motorschuit „De twee gebroeders", schipper P. v. d. Graat uit Oud-Beier land. overvaren. Onmiddellijk ging het' stoomschip ^Rotterdam" voor anker en zette een sloep uit. Tengevolge van de mist kon deze sloep evenwel geen der beide opvarenden van de motor schuit oppikken. De schipper van de motorschuit, welke onmiddellijk zonk verdronk. TWEEDE BLAD. Bevolkingsachteruitgang. In de „Maasbode" citeert mr. dr. L. N. Deckers een paar ontstellende ali nea's uit een Fransch blad „La vie agricole et rurale". Men weet, Jat het geboortecijfer v. Frankrijk ontzettend achter staat bij het sterftecijfer van dat land en dat t niet hei. minst dit verschrikkelijke verschijnsel is, dat de Fransche regeering verontrust ,als zij denkt aan de toekomst ook wat betreft de verhouding tot andere'landen spe ciaal tot Düitschland. Over dien som her stemmenden achteruitgang van Frankrijke bevolking schrijft nu Li- her in bovengenoemd blad: „Uit alle Fransche dorpen stijgen de klachten op der landbouwers over het gebrek aan arbeidskrachten. Er zijn streken, waar de oogst gedeeltelijk verloren ging, omdat er te. weinig han den waren. Elders zien de boeren wanhopend aan het vinden van werk volk, zich genoodzaakt een cleel der akkers braak te laten liggen". Van allerlei middelen yin landbouw- arbeiders te krijgen of te behouden, zooals verbetering van het verblijf, verhooging van het loon, verwacht Li ber weinig heil. Wil men den Fran- schen bodem in cultuur brengen, dan zal men „voor langen tijd met droef heid moeten vaststellen, dat in onze velden meer de vreemde taal klinkt dan de Fransche". Is hier, vraagt de heer Deckers, geen plaats voor het woord, waarin Polybius eens Griekenland beklaagde: „Geheel het land heeft gebrek aan kin deren en in het algemeen gebrek aan menschen ter bevolking van de steden, ter bebouwing van de akkers?" De heer Deckers haalt natuurlijk de ze zinnen netjes met een bepaalde be doeling aan. Hij wil ermede waarschu wen, omdat hij de symptomen ziet van een gelijk gevaar in de toekomst voor ons land. Wfmt bedroeg het aan tal levend geborenen in 1920 nog ruim 195.000, in 1925 was het al gedaald tot ruim 178.500. Een vermindering dus van ruim 26.000 en dat terwijl de be volking in die jaren gestegen was van 6.8 millioen tot 7.3 millioen. Nog altijd, zegt de heer Deckers, hebben wij een belangrijk overschot der geboorten op de sterfgevallen. On danks alle hygiënische maatregelen, die tot den verblijdenden uitslag lei den, dat de sterfgevallen sterk afna men en van 12.3 per 1000 zielen in 1920 daalden fot 9.8 in 1925, kunnen wij, blijven de geboortecijfers nog een aantal jaren dalen, dit geboorteover schot echter onmogelijk handhaven. Reeds thans zien wij het overschot der geboorten op de sterfgevallen met onmiskenbare zekerheid dalen. Zie hier de cijfers: Overschot der geborenen op de overledenen. 1921 112.544 16.3 1922 101.505 14.4 1920 111.462 16.3 1923 114.703 16.0 1924 111.263 15.3 1925 106.434 14.05 'Wij moeten dus vaststellen, dat in ons land de geboorten zoowel als de geboortenoverschotten èn absoluut èn relatief zich bewegen in de dalende lijn. Er zijn er, zoo zegt de schrijver, die hier juichen. Het zijn de economen, die stijging van het aantal inwoners een nadeel achten voor onze volkswel vaart, die daling van het geboortecij fer propageeren. Voor alle argumenten die men tegen hun stelling aanvoert, blijven zij doof. Dat door vermeerde ring van het inwonertal ook het aantal stijgt dergenen, die economisch-nutti- gen arbeid kunnen verrichten; dat me nig bedrijf intensiever gevoerd kan worden dan thans en wegneming van misbruiken de resultaten van het pro ductieproces kan vergrooten; dat Ne derlanders ook op vreemden bodem nuttigen arbeid kunnen verrichten, dit alles wordt, zooal niet ontkend, dan toch' niet aanvaard, als ook maar eenigszins op te wegen tegen de be- FEUILLETON. 13) Zij doen niet dan eerlijk hun voor deel zoeken, hunne koopen sluiten; maai* er is ééne schelm, Mick, die ge stuit moet worden, het koste wat het will; zorg binnen een half uur met uw sjees hier te zijn, ik moet dezen avond nog naar Derby. Gij, Tom, moet te Rip ley een brief op den post brengen." Terstond daarop verwijderde Mick Shay- zich met haastige schreden. Tom trok 4ijn kiel aan, voederde ijlings z'n paard, en Mr. Fox schreef intusschen zijn briief; een half uur later was Tom met zijn stok in de hand op weg om den brief te bezorgen; Mr. Fox en Mie!: draafden heen in een tegenover gestelde richting. Mick, die nergens meer prijs op stelde clan op een ferm paard, had een vaalbruine merrie, dfe wel in staat was hem en zijn metgezel binnen een uur te Derby te brengen. Terwijl zij aldus wegens gewichtige zaken op n eg zijn, zullen wij verschei dene jaren teruggaan, om iets naders over het oude kasteel van Dailns- by te vernemen. VIJFDE HOOFDSTUK. De familie Flamstead en hare lotge vallen. De Flamsteads hadden sedert on heugelijke tijdeD, mogelijk reeds vóór zwaren van het voeden der vele nieu we monden". KERK EN SCHOOL. GÈREF. KERKEN. Twöetal1: Te Soest, J. v. d. Meuten te 's Hertogenbosch eh C. v. tl. WAucte te Gorredjjk. Te Koog-Zaandijk, A. B. W. M. Kok te Worn ra els en H. Steen te Zoutkamp. Beroepen: Te St. Jacobi Parochte J. C. Haartsem eand. te Oost-Souburg. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor 's Gravenpolder, H. Kievit te Yeenendaal. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen: Naar Hengelo (0.), D. Prins te Amsterdam. Ds. W. E. v. Duin. Dinsdagavond verg ader den te Haarlem mermeer-Oostzijde de mannelijke ein vrouwelijke leden der Geref. Kerk. üs. J. D. Wielenga van Hoofddorp leidde op verzoek deze bijeenkomst, die door circa 150 personen bezoekt was. Ook Ds. W. E. v. Duin was in dez-e ver gadering tegenwoordig. Door den voorzitter werd het doel de zer vergadering uiteengezet. Ook las hij de vier vragen voor, die de kerke raad in overleg met de Snvodala Com missie van Advies aan Ds. v. Duin ge meend heeft te moeten stelten. Even eens gaf hij de redenen aan, waarom de Kerkeraad van Hoofddorp aan die van Haarlemmermeer-Oostzijde geadvi seerd had om den predikant 14 dagein vacantie te geven. Van de gelegenheid om vragan te stellen, maakten eanige broeders ge bruik. Een meende dat, waar het hier .een tuchtzaak gold, deze zaak niet in een gemeente-vergadering moest wor den behandeld, Hierop werd echter ge antwoord, dat het hier geen schorsing gold, doch een vacantie, an waar ver schillende onware geruchten rondliepen achtte de kerkeraad zich geroepen da gemeente naar waarheid in te lichten. Ook Ds. v. Duin hield een laing betoog om zijn standpunt uiteen te zetten. De heer -J. L'olijn sprak een slotwoord waarin hij duidelijk deed uitkomen, dat de kerkeraad eenparig achter de Sy node staat en volkoman met alle be sluiten der Synode instemt. Nog wees hij er op, dat de Kerkeraad het niet toelaten kan, dat tegan he: gezag der Kerk, door wie dan ook; wordt ingegaan Naar de „Stand.", waaraan wij het bovenstaande ontleenen, vernam, zal vandaag een gecombineerde kerkeraads vergadering gehouden worden van Haar lemmermeer-L'ostzpde en Hoofddorp, teneinde het standpunt, van Ds. v. Duin te vernemen. Een beroepingskv/estle. Ds. v. d. Most v. Spijk, Ned. Herv. preaikant te Opwierde," G.011., ontving toezegging van beroep van de Nederl. Herv. Gem., te Wagenborgen, Gram. In antwoord daarop berichtte hij vrij moedigheid te hebben een eventueel bé roep aan te nemen. fn strijd nu met de kerkelijke- usance werd dezer dagen niet Ds. v. d. Most v. Spijk beroepen, maar Ds. Strating, van Gasseltern ij eveem, zij het ook met één stem meerderheid. Het tusschen- tjjds optreden van eemige stemgerech tigden, die anders zeer weinig belang stelling toonem, schijnt hieraan niet vreemd. Kerkeraad en -kerkvoogden van de Nod. Herv. Gem. te wagenborgen heb ben gepubliceerd deze handelwijze, droe vig en voor den betrokkenen ontesirbnd te vinden em publiekelijk de verwachting uitgesproken, dat Ds. Strating te hoog zal staan om hierop in te gaan. BINNENLAND. Prins Hendrik. Reuter seint uit Milaan, dat Z. K. II. Prins Hendrik een bezoek aan de jaarbeurs aldaar heeft gebracht. Hij wérd door het bestuur ontvangen en bezocht geruimen tijd de Nederland sche afdeeling en daarna de lucht vaartstands. Prins Hendrik vertrok vervolgens naar Bazel. ■■—■■nr. den inval der Normandiërs, te Dains- by gewoond; maar zij waren geen ei genaren geweest van hetgeen 't „oud kasteel genoemd werd, als sedert de helft van dien tijd. Algemeen zeide men, dat het kasteel gebouwd was on der de regeering van Eduard VI. Eerst na de burgeroorlogen was het in hun bezit gekomen. Tot dilen tijd hadden zij behoord tot eene minder aanzienlijke klasse van landeigenaars. Toen stierf het geslacht der heeren van Dainsby uit, en de jongste Flam stead van dien tijd, die i!n het leger van het Parlement den rang van ka pitein had verworven, was in staat, door de hulp van zijn bevelhebber, het kasteel met de daarbij behoorende landerijen tegen een matigen prijs te koopen. Deze landerijen besloegen niet meer dan vijfhonderd bunder, waarvan een groot deel vruchtbaar bouwland was. De Flamsteads ver huisden naar het kasteel, maar gin gen voort zelve het land te bebouwen, en voerden een staat gelijk de tegen woordige heeren-boeren, zonder dat evenwel die henamibg toen reeds he ken i was. Zij waren inderdaad van adellijke geboorte, ofschoon zij nooit verwantschap hadden aangegaan, nochwilden aangaan met den adel van den omtrek. Zij schenen liever het eigenaardige, werkzame karakter van hun geslacht te willen bewaren,f dan door hoogere geestesbeschaving en eerzucht in de schatting cler we reld rijzen, of hunne welvaart ver meerderen door aanhuwelijking met rijke familiën. Nooit hadden zij een stap gedaan op de beide groote heer banen tot welvaart, dér kerk en de balie, waarop diegenen zich meestal begaven, die, al is het ook maai* een klein stukje land bezitten. Men zou gemeend hebben, dat deze de meest natuurlijke wegen waren om het be staan van de jongere zonen te verze keren; maar de eenvoudige waarheid was, dat men nooit eenig bestaan voor deze scheen te zoeken. De oudste zoon bekwam steeds het landgoed; de doch ters deden altijd goede huwelijken, want zij waren schoon en beminnens waardig; maar de tweede zoon en er waren,-vreemd genoeg, zelden meer dan twee zonen, meestal slechts één was meestal hoofdpachter of rent meester zijns ouderen broeders; en wilde hij dat niet zijn, dan was hij zelden beter dan een vagebond. Eens, inderdaad, was het gebeurd, dat de tweede zoon op zijn ouden dag als wegwerker zijn brood moest ver dienen, zonder dat zijn familie zich hieraan scheen te laten gelegen lig gen. Deze arme, goeclharti'ge man kon cle aanmatigende en vrekkige handel wijze zijns ouderen broeders niet ver dragen, en wilde daarom aan hem geen de minste verplichting hebben, maar wendde zich eensklaps tot het kerspel om onderstand, meenende dat dit zijn broeder tot andere gedachten brengen 'Zou; maar, zonderlilng inder daad, zijn broeder keurde het vol maakt goed, zeide dat het een zeer goed plan was en stelde voor dat men hem zou belasten met het herstellen der landwegen en hem daarvoor vrije woning en een vaste bezoldiging ge ven. „Wij hebben altijd gewerkt" zei de de oudste Flamstead; „werken is geen schande, en het maakt een ge ring verschil of onze Guy (dit was de naam des jongsten) op den akker werkt of aan den weg." Dile post werd Guy Flamstead gegeven, en drie der hoofdpersonen van ons verhaal, John Fox, Tom Fletcher en Mick Shay, her innerden zich nog zeer goed Guy in ver gevorderden ouderdom in deze be trekking te hebben zien werken. Hij was, gelijk wij reeds gezegd hebben, een goedhartig mensch, hileld veel van een glas bier en niet veel van hard werken. Men zag hem nu en dan langs den rijweg slenteren in de nabijheid van het dorp, met schoffel, hark en spade op den schouder, maar meestal zag men deze werktuigen bij de deur der herberg staan en Guy rustig daar binnen zitten, met zijne oude kennis sen. Een voorval echter getuilgde dat de oude Guy Flamstead volstrekt niet ongevoelig was voor de onbillijkheid der gewoonte van zijn land, welke den jongeren zoon uitsluit van een deel der familiebezittihgenwant eens toen een grijsaard, die als slecht en gierig bekend stond, op zijn sterfbed De 13-jarige scheepsjongen B. Huis man, werd door de bemanning van. het uitgaande stoomschip „Matahalm" ge red en aan land gezet. De motorschuit was geladen met aardappelen.. Gedupeerde gelegateerden Een jaar of vier geleden overleed te Drachten mej. T. D., die voor een zonderlinge gold. Bij opening van het testament bleek, dat zij, behoudens en kele kleine legaten aan familieleden, haar geheele vermogen had gelega teerd aan de Geref. kerk en de Geref. school te Drachten, die daardoor in het bezit kwamen van 70 a 80.000 gulden. De familie nam hier echter geen genoegen mee. Zij verklaarde, dat mej. D., toen zij ait testament liet maken, ontoerekenbaar was en het stuk dus ongeldig moest worden ge acht. De zaak kwam voor de recht bank te Leeuwarden, die verscheide ne getuigen liet hooien, welke ver klaringen konden afleggen omtrent i:et doen en laten van me]. D. Naar aan leiding van deze verklaringen hebben Prot/Wiersma te Groningen, Dr. Wes terhuis te Leeuwarden en Dr. Engel hart te Franeker een rapport uitge bracht, waarin zij tot de conclusie komen, dat de overledene in den tijd, toen het testament is gemaakt, volko men ontoerekenbaar moet zijn geweest. Op grond hiervan is het testament thans vernietigd en de kerk aangezegd aues terug te geven. Noodlottige brand. Giste ren ontstond brand in de woning van den landbouwe:- A. K„ in het gehucht Voor-America (Limb.,). Drie kinderen die le bed lagen, liepen ernstige brand wonden op, o.a. een zesjarig zoontje, waarvan ae toestand nagenoeg hope loos is. Een gedeelte van de woning, het huisraad en landbouwgereedschap pen verbrandde. Eenig vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schele. Ongeluk op een sleepboot. De sleepboot „Onderneming II", kapi tein Leekman, eigenaar Dijkhuizen te Amsterdam, stoomde gisteren de ba- ven van Enkhuizen uit, toen met een geweldigen slag de zuiger door den cylinderlcap sloeg. De machinekamer werd gèheel verwoest. Het vaartuig zal naar Amsterdam worden gesleept. Bekneld geraakt. Te Beerta is gisteren het 4-jarig zoontje van den arbeider H. van Delden tusschen twee aaneengekoppelde wagens geraakt en zwaar aan hoofd en arm gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. Een goede vondst. Toen men te Zoutelande bezig was mét het opbreken van een steenen vloer, werd een aarden kannetje gevonden, da!t niet minder dan 240 zilveren muntstuk ken van ongeveer anderhalf maal de grootte van een rijksdaalder, te sa men 7 kg. wegende, en 217 gouden1 stukken, waarvan 65 zoo groot als een rijksdaalder en J.52 als een gulden, Samen 1 kg. zwaar. De munten, groo- tendeels Engelsch ot Spaansch geld, dateeren uit de jaren lbl5 tot 16oö. Door den trein gegrepen. De sneltrein uit het Noorden heeft gistermqrgen om 12 uur op een on bewaakt en overweg nabij net station Bilthoven een jonge vrqutv, die van achter een van de tegenovergestelde zijde naderenden trein de spoorbaan wilde oversteken, gegrepen en ver morzeld, meldt de „Stand!" Het zwaar, verminkte lijk werd met den trein, waarmede het ongeluk gebeurde, naar. Utrecht vervoerd, waar de G. G. D'. het in ontvangst nam. Een en ander, was oorzaak dat de trein 12 min. ver traging had. Een ontploffing. Gistermor gen had in de chemische wasscherij der firma Palthe te Almelo een ont ploffing plaats. Twèe personen wer den gewond, van wie één ernstig. De onbewaakte overwegen. Naar „De Tijd" meldt, heeft heft hoofdbestuur van den N. C. B. (Noord Brabantschen Chr. Boerenbond.aan verschillende afdeelingen circulaires ge zonden met verzoek-inlichtingen te wil len verschaffen omtrent de in 'de res pectieve plaats aanwezige onbewaak te spoorweg-overwegen, of deze ge vaar opleveren en zoo ja, in welke mate. lag, ging hij dezen bezoeken en sprak hem aldus aan: „Gelijk de dokier zegt, zult gij het hier niet lang meer maken. Gij zult zeker günds mijn vader ontmoeten; want daar, ik sta er voor in. zal het zijn als hier: „gelijk zoekt zich, gelijk vindt zich." Zeg 'hem dat mijn broe der Simon" getrouw zijn voetstappen volgt. Hij heeft mij letterlijk aan den weg gezet, en nu he^ft hij een tweeden zoon gekregen om mij te volgen. Ver tel hem dat ook." Deze tweede zoon, Guy's neef, hier bedoeld, was de klokkenmaker, die, wij hebben het reeds te kennen gege ven, de nüeuwsgierigeid en hoogge spannen belangstelling van den gan- schen orptrek gaande hield. Hij legde reeds als knaap en'jongeling een na denkend en standvastig karakter aan den dag. Hij zag zijn ouden oom Guy aan den weg werken en zijn vader in het bezit van een onafhankelijk, ruim bestaan. Hij hoorde dat steeds in zijne familfle het gebruik had geheerscht dat de oudste zoon alles erfde, en vroeg de reden daarvan. Bij deze vraag stond elkeen evenzeer verwon derd. Zijn vader keek ernstig, z'nbroe der glimlachte, maar noch die ern stige blik noch die glimlach beant woordde de vraag omtrent de onrecht vaardighei'd dezer gewoonte, en met meer aandrang herhaalde hij haar. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5