NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 APRIL 1926 DAG-AGENDA. Sassenheim. Donderdag 15 en Vrijdag 16 April, y—9 uur, Narcissenbloemen- tentoonstelling. Donderdag 15 April s avonds 8 uur. Nuisgeuouw, Steenscliuur 21, Openb Verg. v. d. Armenraad te Leiden, JSpr. de heer G. v. Boekei, van Arnhem over „Hei maai schappelijk hulpbetoon in onzen tijd"' Vrijdag 16 April, s middags half vijf. Breestraat 119, boven, Buitengew. ledenverg. v. d.. Vereen. Herspellings- oora „He Leidsche Buitenschool 16 April, s avonds acht uur Open bui e erg. der li. V. v. d. G H, „Pie- dikei Spr. Dr. H. v. d. Veen, Zondag 18 April, s morgens tien uur „Jeruël", Middelstegracht 3. Samenk. uur, de heer B. v. Zweden, van Hen Haag. Maandag 19 April, 's avonds acht u. Foyer der Stadsgehoorzaal. Lezing door Dr. B. H. Vos, van Hellendoorn, over: „He bestrijding der Tuberculose 22 April, s avonds acht uur, Ij. V. v d j Z Spieker Hs. J, H. 1', bemme, -Amsterdam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 April waargeno men door de apotheken der H. H. A J. Donk, Doezastraat 31, lel. 1313 en G. F. Heyst, Stcenstraat 35; Tel. 13(5. M dmgsspoorweg, een verschil dus van 160.000.— Nu is het evenwel gewenscht, dat de gemeente ten behoe\ e va den aan leg van dq' pen leiding :e beschikking verkrijgt over den grond, waarin de leiding zal kemen te liggen. Daarvoor komen in aanmerking gedeelten van het perceel Sectie K No. .39, toebe hooiende aan J. Roelofts Ir., alhier, van de peiceelen K Nis '31 en 35, eigendom van E. Costens, te 's-Gra- venhage, zoomede de langs de spoor baan gelegen eigendommen van de .Nederia rUocne Spoorwegen. De eigenaar van perceel K No. 39 is bereid van zijn terrein een 90 M. Jarige en 6 M. breede strook aan de gemeente te verkoopen voor de prijs van f2.50 per M2. Gelet op de ge ringe cpperviakte van den over te diagen grond, achten wij uen gevraag- den prijs in de gegeven omstandighe den aannemelijk. Ook tegen het aan vaarden van de voorwaarden, we'lké deze eigenaar aan den verkoop ver bonden wenscht te zien, behoefr geen bezwaar te bestaan. De eigenaar van de perceelen K'Nis 34 en 36 is niet bereid bevonden ee"n Strook van zijn terrein voor den aan leg van de persleiding at te staan, doch is wel genegen deze peiceeiep in hun geheel aan de gemeen:e te verkoopen, zulks tegen den prijs van t E. per M-. De gezamenlijke opper vlakte bediaagt 2.51 H.A. Beide eigenaren doen nun aanbie ding gestand tot 1 Mei a.s.. Met de Commissie van Fabricage ïijn wij van oordeel, dat het op grond van de in de stukken daarvoor aange voerde argumenten alle aanbevel ng verdient bovenvermeld ge; erite van perceel K No. 39, alsmede de percee len K Nis 34 en 35 op de gestelde voorwaarden aan te koopen. Eveneens is liet wenschelijk de eigen dommen \an de Nederlandxhe Spoor wegen langs de vero.n-nngsspooroaan over te nemen. Zoodra de vuorbere.- ding van deze laatste transactie beëin dig! 'is, zuiien wij e_n voorstel te dezer zake dij Uwe Vergadering aan hangig makeii. De sloot tusschen de huizen aan de Prins Frederikstraat en het z.g. Zwartepad zal, nadat zij van de Ne- derlandsche Spoorwegen is overgeno men, gedempt moeten worden. Nu deze demping in vei band met den bouw van het Noordelijk pompstation en het leg gen van de persleiding als een onder deel van den aanleg der cen.rale noiee ring beschouwd kan woruen, ontmoet het bij ons College geen bedenking wanneer de ko^en daarvan door de gemeente worden gediagen. Het alge meen belang woidc trouwens door het opruimen van deze stinksloot groote lijks gediend. Daarmede zal dan tevens voldaan zijn aan het tot Uwe Vergade ring gerichte adres van J. van Ek c.s.,_ an zake de demping van deze sloot, zoo mede aan het desbetief.end voorstel .van uw medelid, den neer Schüller, beide om praedvies in onze handen ge steld. Onder opmerkmg, dat de kosten van aankoop van den betioodigden grond, in verband met de hierboven vermelde besparing wegens goedkooperen aan leg van de per-lei'ing, bestreden kun nen worden uit de gelden door Uwe Vergadering bij'bes. uit van 23 Novem ber 1923 ten behoeve van den bouw van het Noordelijk pompstation met persleiding naar de Slaaghsloot, tot een bedrag van t 180,500,te onzer beschikking gesteld, geven wij U thans, overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Fabricage, in overweging te besluiten: a. tot aankoop, tegen den prijs van t 2,50 per M2, van een strook grond, lang ongeveer 90 M. en breed 6 M., deel uitmakende van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Leden, Sec- tiee K, no. 39, zuiks onder de voor waarden, vermeld in de overgelegde verklaring van den eigenaar j. Roe lofts; d. tot aankoop, tegen den prijs van tl.per M2., van de perceelen, ka- dastraat bekend alsvoren, nis 34 en 35, grc*)t 2.51 H.A. Vrije Universiteit. Onder leiding van Ds. H. Thomas heeft zich alhier een comité gevormd, dat in bond met eenige anderen, de le den der gemeente, die tot hiertoe voor de V. U. niet contribueerden, zal be zoeken. Van harte hoopt het Comité, dat de oude liefde voor deze eenige Hooge- school op Geref. grondslag, onvermin derd blijken moge en dat velen bereid mogen gevonden worden de V. U. met een jaarlijksche contributie te steunen Giften en toezeggingen kan men in middels bezorgen Hooigracht 107. Da S.O.V.-T^' "**i<5swagea te Leiden. De Tentoonstellingswagen van de Spoor weg-Onthoudersvereenwaar over wij eergisteren reeds iets meld den is, nadat hij gisteren aan het Sta tion aan den Heerensingel heeft ge staan, hedenmorgen aan het hoofdsta tion gearriveerd, en heeft een voor het publiek gemakkelijk te bereiken plaats gekregen achter het haltegebouw van dè N.Z.II.T.M. aan den Stationsweg. Voordat vanmorgen om elf uur de wagen ter bezichtiging werd openge steld ontving de leider, de heer G. I.. de Haas uit Utrecht, sceretaris van de S.O.V., een aantal genoodigden aan wie hij de beteekenis van deze rijdende propaganda uitlegde. Aanwezig waren "de burgemeester, Jhr. de Gijselaar met weth. J. B. Méy- nen, en verder de Stationschef, de heer P H. v. d. Born, ingenieur A. v. Dijk, dr. H. P. Veldbuysen e. a. De heer de Haas, die zich een vlot explicateur toonde, wees eerst in het algemeen op den nadeeligen invloed die het drankgebruik heeft op de ont wikkeling van het productievermogen en op het gebruik van de zintuigen die den mensch in staat stellen zijn werk te verrichten. Als een bewijs dat dit door mannen van naam op economisch gebied wordt ingezien noemde spr. de Amerikaansche industrieelen onder wie Henry Ford een eerste plaats in neemt en die geholpen door hun regee ring den strijd tegen het alcoholge bruik hebben aangebonden. Meer in het bijzonder wees spr. ver volgens op de groote verantwoordelijk heid van den spoorwegman tegenover de reizigers die zich op hem verlaten en door wiens fouten onmiddellijk le vensgevaar ontstaat. Veiligheid eischt volkomen nuchterheid en een onge hinderd functionneeren van alle zin tuigen. Met voorbeelden, in de exposi tie aanwezig kon spr. aantoonen dat veel menschenlevens werden afgesne den doordat drankgebruik van een .spoorwegman het verkeer gevaarlijk had gemaakt. Met voldoening herinnerde spr. aan de medewerking van de spoorwegdi rectie, die door het beschikbaar stellen van dezen wagen had getoond het be lang van de Anti-alcohol propaganda onder haar uitgebreid personeel te be grijpen, terwijl spr. voorts den burge meester, de hoofden van dienst en an: dere autoriteiteen dankte voor de be^ langstelling die uit hun aanwezigheid sprak. De burgemeester, het woord nemend zeide de wijze waarop de heer De Haas het belang van deze tentoontselling had aangetoond zeer te apprecieeren. Zoo dikwijls wordt door een overdre ven propaganda veel bedorven; over het nut. van de drankbestrijding -is men het in 't algemeen wel eens, maar minder ovxer.de toepassing in de practijk. En nu is het goed dat hier bij de verdediging van de Geheelonthou ding onderscheid is gemaakt tussclien wel en niet-spoorwegmannen, omdat er onder de zwakke broeders altijd zijn die de maat niet weten te houden. De ze risico mag men bij het verkeer niet op zich nemen, omdat daarbij het le ven van anderen op het spel staat. In dit opzicht vond spr. dé verdediging tactisch o'n waar. Onder leiding van den heer de Haas werd daarna een rondgang gemaakt door de tentoonstelling, die door haar uitgebreide, veelzijdige en duidelijk sprekende gegevens inderdaad be langwekkend mag genoemd wor den. De bezoekers plaatsten hun handteekening in de gereedliggende lijst, waarop bij de indienststelling ook is geteekend door den minister van Arbeid en Waterstaat. Internationale herdenking. De herdenking van wijlen Prof. dr. H. Kamerlingh Onnes vanwege de Ned. Ver. voor Koeltechniek op Vrij dag 30 dezer in het natuurk. laborat. alhier zal een grootsch internationaal karakter dragen. Uilt vrijwel alle lan den van Europa, o.a. uit Engeland, Frankrijk, België, Duitschland, Italië, zullen deputaties deze herdenking bij wonen. Rentekaarten. Naar de voorzitter van den Raad van Arbeid ons gi'ster meedeelde, zijn ongeveer 4000 rentekaarten nog steeds niet ingeleverd. Tot dusver werden de nalatigen al tijd gewaarschuwd, doch dit eischt een afzonderlijke administratie, die veel geld kost. Met het oog hierop be staat het voornemen, in den vervolge niet meer te waarschuwen, doch tegen hen die nalatig blijven hun rentekaart tijdig M te penden, dadelijk proces verbaal op te maken. Onze winkelstand. Gistermiddag had in tegenwoor digheid van den wnd. voorzitter der L.A.W.E.T. den heer Mulder, de trek king plaats, wie de gelukkige winnaar 'zou zijn van het door de fa. Pontier ln de Haarlemmerstraat uitgeloofde kerkboek met gouden slot M een etui naar keuze. Het aantal briefjes bleek zeer groot te zijn, daarom werd besloten ook nog een troostprijs beschikbaar te stellen Het kerkboekje viel ten deel aan de wed. A. Langeveld, Dorp D 124 te Ha» zerswouclé, 'de troostprijs aan Mevr. Alberts, 'Utreclitsche Jaagpad alhier. Uit het groot aantal briefjes bleek, dat deze reclame tenvolle aan de ver wachtingen heeft beantwoord. De politie alhier heeft een vrouw gearresteerd wegens abortus provoca- tus. Vannacht is voor*een winkel in de Kloksfeeg onbeheerd aangetroffen een oud heerenrijwiel, waaromtrent bij de poltie inlichtingen zijn. te beko men. F. F. V. aan den Nieuwe Rijn heeft bij de politie aangifte gedaan, dat bij hem een kruiwagen is ont vreemd. Gisteravond omstreeks half 6 i's de 45-jarige juffr. A. v. L. in haar wo ning op de Breestraat van de trap, ge vallen, waarbij haar arm uit de kom is gerukt De G.G.D. heeft de -eerste hulp verleend. BUITENLAND. DUITSCH-RUSSISCHE ONDERHAN DELINGEN. Een Dpitseü-Russisch pact? De Engelsche bladen van güster wij der. uitvoerige artikelen aan de mo gelijkheid, dat een Duitsch-Russisch verdrag zal worden gesloten om een tegenwicht te Vormen tegen het'Wes telijke pact. De „Times"-correspondent te Berlijn bespreekt ui'tvoerig de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland en verklaart, dat de Duitsche regeering op het punt staat met sovjet Rusland een nieuw verdrag te sluiten, waar door de bepalingen van het verdrag van Rapallo in overeenstemming met hst pact van Locarno zullen worden gebracht. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" wijst er op, dat Paul Roncourt er bij zijn besprekin gen te Warschau op aangedrongen heeft, dat Polen met zijn vrienden de w ederkeerige verdragen voor de vei ligheid, welke tot nu toe slechts re kening hi'elden met de mogelijkheid van een Russischen aanval thans zal wijzigen, zoodat zij zoowel zullen gel den vour het geval van een aanval van Rusland, als van Duitschand. Geen verbintenissen? Tegenover de berichten uit het bui tenland omtrent onderhandelingen tusschen Rusland en Duitschland over een herverzekeringsverdrag wórdt er van wol-ingelichte zijde te Berlijn op gewezen, dat de Duitsch-Russische be sprekingen reeds sedert het begin der veiliglieidsonderhandelingen gevoerd werden, waarover de wei'eldmogend- hedtn loyaal werden ingelicht. De be sprekingen hebben geenerlei verbinte nissen ten doel, maar moeten den Riisseti hét vooroordeel- ontnemen, dat Duitschland te Locarno voor het Wes ten gekozen heeft. Dè indruk in Engeland. De mededeeling omtrent onderhan delingen over een conventie tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland is naar Londen en de overige hoofdste den door de Duitsche regeering zelf gezonden. De conventie i's nog niet gesloten, doch, naar verluidt, zal zij niets be vatten, waardoor de betrekkingen van eer. der beide partijen met eenige an dere mogendheid of andere mogend heden gewijzigd zullen worden. Aan de Engelsche regeeritag is tege lijkertijd volkomen duidelijk 'te ken nen gegeven, dat Duitschland niet het voornemen heeft om geen acht te slaan hetzij op de bepalingen van liet covenant van den volkenbond, of op de verplichtingen, die Duitschland heeft volgens de bescheMen, door Duitschland te Locarno onde?teekend. Men kan dus aannemen, dat de over eenkomsten van Locarno geen gevaar loopen en dat Duitschland's positie ten opzichte van artikel 16 van het co venant in den zin, te Locarno aange geven, ongewijzigd blijft, en dat er geen sprake van Is, dat een verdrag van. onbeperkte neutraliteit overwo gen wordt. Tengevolge van de ontvangen ver zekeringen i9-men- in officieele krij gen te Londen niet geneigd om van de voorgestelde conventie tussehen Dui'tschland en Rusland gevolgen te verwachten, die van nadeeligen in vloed op de goede betrekkingen in Eu ropa zouden kunnen zijn. De openhartigheid, waarmede de in lichting werd verstrekt, wordt als een aangenaam contrast beschouwd met de wijze, waarop men ten tijde van het verdrag van Rapallo tewerk is ge gaan. Men beschouwt dit als een be wijs voor de goede verhoudingen tus schen Duitschland en de overige mo gendheden die het verdrag van Locar no onderteekend hebben, welke be trekkingen te Locarno in het leven zijn geroepen en waarvan de stand vastigheid later te Genève is geble ken, toen het communiqué werd ge publiceerd, waarin de solidariteit van Locarno bevestigd werd. AMUNDSENS POOLVLUCHT. De „Nozge" te Oslor" De „Norge" is gistermiddag te Oslo aangekomen. Het luchtschip werd ge ëscorteerd door marinevliegtuilgen van Horten (Chri9tiania-fjord). Na meer clan een uur boven Oslo ge cirkeld te hebben werd de „Norge" gemeerd aan een landingsmast, welke op een heuvel even buiten de stad op gericht was. Een groote menigte van ongeveer 20.000 personen was daar samenge stroomd. De minister van Nationale Verdedi ging en verschillende hooge civiele, militaire en gemeentelijke autoritei ten, benevens het corps diplomatique waren tegenwoordig. Om kwart over drie was het schip veilig vastgelegd. De gelieele stad en de haven vlaggen. Nader wordt nog uit Oslo gemeld, dat er eenige moeilijkheden ontston den, bij het vastleggen van het lucht schip aan den landingsmast, daar de „Norge" tot tweemaal toe door den wind uit den koers werd gedreven. Even nadat de inzittenden waren ge land, kwam de koning op het terrein en werden zij verwelkomd door den minister van Nat. Verdediging, die 'n korte rede hield. Intusschen was men onmiddellijk begonnen met de hervulling van het gasreservóir. Hoewel de bemanning eenigszins vermoeid was na de lange reis van Pulham, niemand had des nachts ge slapen, werd besloten denzelfden avond om 8 uur naar Leningrad door te gaan. Di't .vroegtijdig vertrek stond in verband met de goede weerberich ten, en de meening der weerkundigen, dat het riskant voor de „Norge" zou zijn, haar vertrek een dag uit te stel len. EEN „FASCISTISCH" INCIDENT TE BRUSSEL. M/nistez Van der velde aangerand. Gisteravond omsreeks elf uur heeft een groep „fascilsten", komende van een meeting tegen het verleen en van amnestie aan de Vlaamsche politieke veroordeelden en tegen de invrijheid stelling van Dr. Borms, aan het einde van de Magdalenaweg te Brussel den minister van buitenlandsche zaken, Vandervelde, die met een dame naar de bovenstad terugkeerde, omsingeld uitgejouwd en vervolgens ook gesla gen. Zij rukten den minister den hoed van het hoofd onder et geschreeuw van „A bas les boches! Demilssion!" terwijl enkelen de Brabangonne aan hieven. De minister, die zich kranig verde digde, werd daarbij dor een drietal Vlaamsche nationalisten geholpen. Ten slote daagde ook een sterke af- deeling politieagenten op, en werden de betoogers uit elkaar gedreven. Onder de menschen uit het volk en de burgers, die van dit tooneel ge tuige waren, wekte de aanval groote verontwaardiging. Mussolini in Tripolis. Mussolini is Dinsdag per automo biel met gevolg den eersten steen gaan leggen voor de landelijke woningen van een concessie, uitgegeven aan een maatschappij te Milaan in een plaats op 35 kilometer afstand van Tripoli. Hij werd zeer toegejuicht door de A- rabi'eren. Te Tripoli terug heeft hij een be zoek gebracht aaii de schepen van 't eskadrille in de haven, aan de mos kee en aan de Arabische stad. Overal werd hij geestdriftig ontvan gen. In den avond had een fakkel optocht plaats. Eea Amerikaansche senator over Mussolini. De poging van de Amerikaansche regeering om de met Italië aangega ne regeling over de afbetaling dei- schulden aan de Unie, goedgekeurd te krijgen door' den senaat, 'n stroom van redevoeringen heeft ontketend, waari'n vooral sprake was van Mus solini. De leider der oppositie Max Kel logg kenschetste Mussolini als de grootste ramp, die Italilë in de laatste eeuw had bezocht. De koning van Ita lië is zeide de senator nog een speelbal in de handen van Mussolini. Italilë zal onder het voorgestelde plan van afbetaling niet het kapitaal vaii zijn schuld, doch enkel maar een percentage van zijn rente betalen. „Het zou bijna een misdaad zijn, aan den Italiaanschen despoot een zoo groote som cadeau te doen." Het ware o.i. juister geweest, ilndien deze senator de hooge Amerikaansche dollarleeningen had gekenschetst als de grootste ramp, die Europa in de laatste eeuw had bezocht, den wereld oorlog uitgezonderd. De werkloosheid in Duitschland. Het Internationaal Bureau van den Arbeid deelt het volgende mede: Het aantal ondersteunde werkloo- zen in Duitschl#nd, dat aan het begin van 1925 ongev. 2ÓO.COO bedroeg, be reikte op 15 December 1925 bet aantal van 1.067.031 en op 1 Jan. 1926 dat van ,1.485.879. Bij dit cijfer dient milnstens nog een gelijk aantal werkloozen te worden gerekend, die krachtens de bepalingen van de wet geen recht op ondersteuning hebben, en evenveel voor seizoenwerkloozen, wat een to taal geeft van meer dan 4 millioen. Deze crisi's schijnt voornamelijk te wijten te zijn aan de deflatie en aan het gebrek aan kapitaal; zij treft in het bijzonder de mijn- en de metaal industrie, "die bovendien te lijden heb ben van de buitenlandsche concurren tie. In het Ruhrgebied bijv. is het aan tal werkloozen toegenomen met 70.000 gedurende de eerste 10 maanden van 1925, zoodat daar nog slechts 400.000 arbeiders *werk hebben. In de metaal industrie bedroeg 't percentage werk loozen onder de arbeiders, aangeslo ten bij een vakvereeniging, eind No vember 1925, 8.3 voor de volslagen werkloozen en 24.9 voor de gedeelte lijk werkloozen. De toestand is even criti'ek onder de handels- en kantoor bedienden, waarvan aan het eind van 1925 ongeveer 100.000 werkloos wa ren, tengevolge van de geleidelijke ver dwijning van de tussckenpersonen, Radio-Programma. Wal er vanavond te hooren Is. BERLIJN, 513 en 571 M. Vanaf 7.50 ook op 1300 M. 5-5.5 Lezingen. 8.20 Kamermuziek. 9.20 Nieuws. 9.50 Muziek. BRUSSEL, 262 M. 5.20 Kindermatinee. 6.20 Nieuws. 8.20 Concert. 9.20 Nieuws'. 9.30 Concert. 10.20 Nieuws. DAVENTRY, 1600 M. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 7.2<j Meuws. 7.45 Piano. 8.Lezing. 8.20 „The Web", drama. 10.20 Nieuws. 10.45 Scheepsweerbericht. 10.50 Muziek. DORTMUND, 283 M. 5rLezingen. 6.Concert. 6.30 Lezing. ELBERFELD, 259 M. 5.Lezingen. 6.30 Lezing. 7.20 Concert. HILVERSUM, 1050 M. 5.Concert. 0.30 Fransche les. 7.30 Politiebericht. 8.Nieuws. 8.15 Aansluiting comcertgebouw. 10.Nieuws. 10.Heruitzendingein. LONDEN, 365 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.20 Tijdsein en nieuws. 7-45 Piano. 8.Lezing. 8.50 Concert en lezing. 10.20 Nieuws. 10.50 Muziek. MüNSTER, 410 M. 5.Lezingen, 7.20 Concert. PARI IS (Radio-Paris), 1^50 M. 5.05 Concert. 6.05 Nieuws. 8.35 Nieuws. 9.05 Concert TOULOUSE, 430 H. 6.05 Landbouwlezing. 8.50 Variété. 9.50 Nieuws. ZüRICH, 515 M. 6.10 Nieuws. 7.35 Engelsche les. 7.50 Opera-aria's. 9.10 Nieuws. die gedurende den inflatietijd op den voorgrond waren getreden. 1 Het aantal faillissementen en fail lietverklaringen, dat voor den oorlog gemiddeld 800 per maand bedroeg, is in October 1925 gestegen tot 1900. Groote uitbreiding der werkloosheid in Rusland. I11 verband met het gfoote aantal personen, dat in den laatsten tijd in Sovjet-Rusland ontslagen is, is bet aan tal werkloozen, dat tot nu toe iets meer dan een millioen bedroeg, aan merkelijk gestegen. Het officieele rapport meldt, dat op 1 April zich 136.000 werkloozen heb ben doen inschrijven, dat is 32.000 meer dan in het begin van Maart. Leningrad heeft meer dan 100.000 werkloozen. Het communisme weet alzoo ook geen afdoend middel tegen het groote sociaal-economisch leed onzer dagen. Pangalos wordt Zondag beëedigd. De Grieksche ministerraad heeft be sloten, dat generaal Pangalos a.s. Zondag den eed als president zal af leggen in de kathedraal te Athene, in tegenwoordigheid van de Heilige Sy node, den ministerraad en van ver schillende militaire en civiele autori teiten. Frankrijk en Indo-Chlna. In den loop van de behandeling der koloniale begrooting in den Franschen Senaat verklaarde minister Perrier naar aanleiding van de woorden, kort geleden uitgesproken door den gouver neur van Indo-China, Varemie, dat de ze de meening, dat Frankrijk zich te eeniger tijd uit Indo-China zou kun nen terugtrekken, slechts heeft geuit, 0111 haar te kunnen bestrijden. Varenne stelde tegenover deze mee ning zijn persoonlijke overtuiging, dat er een steeds nauwer verband zal worden geschapen tusschen de Fran sche en IndoChineesche cultuur, waardoor een nieuwe cultuur in het le ven zal worden geroepen. Deze ziens wijze, aldus de minister, is trouwens ook die der regeering. KORTE BERICHTEN. Men verwacht, dat Vrijdag in Ma rokko de wapenstilstand zal worden geproclameerd. Het hoofdbestuur der Fransche spoorwegen heeft besloten de tarie ven met 6 pet. te verhoogen. Er gaan wederom^eruchten over een vergadering der Voorbereidende ontwapeningsconferentie in verband met Rusland's weigering tot deelne ming. Te Parijs is gistermiddag plotse ling een staking uitgebroken onder de bestellers van het hoofdpostkantoor, die de middagbestelling weigerden uit te voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2