MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 APRIL 1926 Van zomerfcinderkleeding begin ik nu te spreken, opdat mijn lezeressen er eenig idéé van zullen krijgen wat zij zoo al dit jaar voor haar kinderen koopen en zelf ma ken kunnen. Wanneer men vroeg begint, dan kan men in het voor jaar met de kleertjes klaar zijn. Er zyn zooveel aardige katoenen stoffen, effen en bedrukte, die ge- het blousje van licht lila. Op het onderlijfje (waaraan het broekje vast zit) zijn knoopen genaaid, welke door de knoopsgaten van het» blousje getrokken wordt. Patroon van 2 tot 4 jaar. Afb. 3 is een gebloemd katoe nen meisjesschortje voor eiken leef tijd. Het schortje wordt op zij vast-, gestrikt. Patroon van 4 tot 6 jaar. draagt, is eveneens van wit mous seline. Het kapje bestaat uit drie ovale deelen, ieder deel is met zacht geel omgehaakt en op de punten zijn kleine stukjes gele zijde ge naaid, zoodat, wanneer de ovalen aan elkaar genaaid worden, op zij van het kapje drie geie blaadjes prijken, waaruit het lintje komt Patroon van 2 tot 4 jaar. (Zie afb.5) schikt zijn voor jurkjes, jongens pakjes en schortjes, dat wij niet al te veel geld behoeven uit te geven om onze kindertjes er aardig uit te laten zien. Ziehier: Afb. 1 is een wit reformstof- jurkje. De pofmouwtjes, het kraagje, dasje en de breede zoom zijn van korenblauwe reformstof. Het rondje en de blaadjes van het bloempje op den zoom zijn rose uitknipsels met korenblauw D. M. C. garen opge naaid. Patroon voor 4 tot 6 jaar. (Zie afb. 7.) Afb. 2 is een linnen pakje voor een ventje van twee of drie jaar. Het blousje is van wit linnen ge maakt, het broekje en de biezen op Afb. 4 is een wit wollen mousse-Afb. 6: een dressoir-looper met line pelerine-mantel, die geen Richelieu-werk. De looper is met filetkant omzoomd. Afb. 8 is een zwart zijden poef Twee reepen goud-brocaat zijn er I middenop genaaid. De kwasten-en andere garneering heeft, dan twee groote perle d'amour knoopen. Het kapje, dat het kleintje daarbij de netjes, welke laatste aan de uit einden om de ruimte gehaakt zijn zijn van gouddraad. Afb. 9 is een vilten aanvatter Hij is op 1/3 van de ware grootte j geteekend. Hard-geel en oranje zijn 1 geschikte kleuren. De patronen van de kinderkleeding zijn verkrijgbaar bij onze mode-redactrice Mej. Greta Stein, Corn. Kruseman straat 61 III, Amsterdam, tegen betaling van f 0.65. HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT. Hoe „Het Volk" telt (rekent)l Spijt de zegenrijke Leerplichtwet, die in Nederland even oud is als de S.D.A.P.-sche fractie in de Tweede Kamer, verstaan de kopstukken der S.D.A.P. de kunst van Bartjes toch nog maar dunnetjes Behalve dan in het naar-zich-toe-tellen. De vrijzinnig-democr. prof. Van Embden heeft in de Eerste Kamer ver teld, dat, terwijl de Roomschen 35.6 pet. der bevolking uitmaken, de R.-K. Staatspartij slechts 28.6 pet. der kie zers op zich wist te doen stemmen 1 Dat is een knappe prestatie van den prof. Het is juist gerekend 1 Maar nu gaat Het Volk daarop conclusies bouwen. Het zegt: „Derhalve stemt 20 pet. van de kiezersleden der Roorn- sche Kerk niet meer Roomschl" Hoe Het Volk teltl Het vergeet: 1. de kiezers, die op Pius Arts stem den 40135 of 1.3 pet., waardoor het per centage, dat Roomsch stemde, al 19.9 wordt: 2. dat niet alle kiezers stemden, maar slechts 86 2/3 pet. Dit over alle groepen gelijkelijk verdeeld, zouden dus van de kiezersleden der Room- sche kerk 30.8 pet. aan de bus zijn ge weest. Oftewel 0.9 pet. stemde niet- Roomsch. D.i. ruim 2.5 pet. der Roomsche be volking. Het Volk pocht.... 20 pet. En rekenend, dat van dezen „de groote massa op de S.D.A.P. stemde, roept het in blijde ontroering uit: „Op die wijze wordt allengs de S. D. A. P. in plaats, van de R.-K. Staatspar tij de vertegenwoordigster der Room sche arbeiders". Haha! Eigen roem st...., zelfs al is het Roode Roem! Het ziet er daartegenover bij de socialistische groep der bevolking m dit opzicht droeViger uit. De S.D.A.P. kreeg 706689 st. Het Rev. Arb. Comité 11883 De Soc. Partij 8226 De Comm. Partij 36770 Totaal.... 763586 socialisten cum suis, waarvan 56879 of 7^ pet. niet op de S.D.A.P. stemd. Het Volk moet niet zoo naar-zich- toe-rekenen! R. A. d. O. Jezus en de historie. Eenigen tijd geleden zijn de oud kerkslavische vertalingen gevonden van Flavius Josephus' werken, die op sommige punten afwijken van den ge- bruikelijken Griekschen tekst en merk waardige aanvullingen geven. Het is de vraag, of deze vertaling o.m. van Jo- sejhus' Joodsche Oorlcg, welk ge schrift wij in het origineel in het Grieksch kennen maar dat een bewer king is van een oorspronkelijk Ara meescli geschrift, teruggaat tot Jo sephus' vóór-Griekschen, dus Ara- meeschen, tekst of de vertaling is van een lateren Griekschen Josephus. Prof. dr. Box van King's College te Londen, aan wiens artikel in „The Ob server wij het bovenstaande ontleenen, is van meening dat de vertaling in de oud-kerkslavische taal wel degelijk die is van den oorspronkelijken Ara- meeschen tekst en dus een oudere le zing dan de Grieksche vertegenwoor digt. Tevens spreekt hij er zijn erger nis en verwondering over uit, dat deze belangrijke ontdekking n.l. van de ze oud-kerkslavische vertaling van Josephus zoo doodgezwegen of ge negeerd wordt. Immers is de bestu deering van deze vertaling van het grootste belang voor de kwestie van Jezus' levensgeschiedenis. In deze vertaling toch deelt Jose phus mede: a. dat hij alles weet van het verhoor yant Jezu9 voor Pilatus; b. dat in de dagen van keizer Claudius en de procuratoren Cuspius Fad us en Tiberius Alexander velen de „sla ven" waren van den wonderdoener Jezus; en c. dat dezen preekten, dat hun „rubbi", die gestorven was, was opgestaan uit de dooden en dat zij ook de „nieuwe wet" predikten, die het te genovergestelde is van de oude Jood sche wet; d. dat deze zeer vroege ver kondigers van Jezus anderen vertel den, wie en wat Hij was en is, door middel van de primitieve methode van „getuigen", waartoe Hij had geïn spireerd en die al Zijn boodschappers hadden gebruikt. Ook inzake de z.g.n. geinterpoleerdé plaatsen over Jezus in Josephus' Anti quiteiten geeft deze oud-kerkslavischc vertaling merkwaardige lezingen. Prof. Box schrijft voorts, dat, wan neer het authentieke karakter van de ze Joeephus-vertaling zou kunnen wor den aangetoond, het belang daarvan in het ook springt. Het werk wordt door een Joodsch geleerde uitgegeven. Wan neer er ten volle gebruik van kan worden gemaakt, moet het bestudeerd en critisch in details onderzocht wor den. Het laatste woord der weten schap is in deze nog niet gesproken. Aldus prof. Box in The Observer. Dr. Burch die over deze merkwaar dige vertaling in de „Diocese of Liver pool Review" schrijft, acht den Ara- meeschen achtergrond voor deze ver taling zeer aannemelijk en haar van het hoogste belang voor onze histori sche kennis omtrent Jezus. De vlegeljaren. Het verschijnsel' van de vlegeljaren speelt in de paedagogie een belangrijke rol De moderne psychologie heeft zich met deze plotselinge bjj het kind op tredende karakterveranderingen bezig gehouden en de verschijnselen weten schappelijk onderzocht. Een nieuwe verklaring van de vle geljaren is gegeven door dein Duitscben psycholoog, Dr. Busemann. De verschillende proefnemingen met jonge kinderen hadden tot resultaat, dat men in het zesde, negende en der tiende levensjaar zeer duidelijk een geestelijke gesteldheid kan waarnemen die 05 de vlegeljaren wijst. De kinde ren zijn geneigd tot domme en over moedige streken, denken weinig aan de eventueel© gevolgen, hebben geen lust in eigen prestaties en toonen een groo te ongebondenheid. Alleen in de uit drukkingswijze dier kinderen komt de bijzondere geestelijke gesteldheid reeds tot uitdrukking. Uit de proeven blijkt, dat de kin deren op deze leeftijden aan vertellin gen de voorkeur geven, wat op een voorliefde tot actieve werkzaamheid wijst, terwijl' zij op andere leeftijden meer tot beschrijvingen, dus tot eeu min of meer passieve opvatting ge neigd zijn. Deze voorkeur voor de vertelling» leidt tot de conclusie, dat groote lust tot handelen bfi de kinderen aanwe zig is. De taal van het zevende, tiende en veertiende jaar schijlnt bjj bovenge noemde proefnemingen gekenmerkt te worden door grootere kalmte en be zonnenheid. Intellect-proeven gaven bij kinderen van zes, dertien, zestien en zeventien jaar dikwijls stilstand of achteruit gang te zien, terwijl' de jaren, daartus- schen tijden van grooten vooruitgang zijn. De verklaring van deze verschijnse len heeft men tdt dusverre vrijwel uit sluitend in de puberteit gezocht; maar het geheele complex van deze psycho logische gebeurtenissen is aldus toch niet te verklaren. Busemann meent in den groei van het lichaam een verklaring te hebben gevonden; daarbij zoo namelijk de ca paciteit van de groote hersenen ten nauwste betrokken zijn. Nadere vergelijking, zoo is zün re deneering, doet inzien, dat verminder de intelligentie, grooter prikkelbaar-1 heid, neiging: tot onbezonnen daden, veelal gevallen in de jaren van snellen groei van het lichaam en in het bij zonder de overgang van den langzamen naar den snellen groei schijnt storend te werken. In de verschijnselen van de vlegel jaren moet men derhalve waarschijn lijk zien een vermindering van de psy chische capaciteit, die veroorzaakt wordt door de gebrekkige verzorging van de hersenen met stoffen, die voor de groeiende lichaamsdeelen gebruikt worden. Met deze verlaging van het geestelijk niveau schijnt ook een bepaalde phase van den zielstoestand in te treden. Dit is echter slechts tijdelijk en wanneer de storingen, die het gevolg zijn van den groei, verdwijnen, treedt er weer compensatie in. De mensch wordt, wat hij leest. In een der eigenaardige meditaties van Ds. K. Schilder te Oegstgeest, trof ons het veelzeggend woord: „De mensch is wat hij is en wordt wat hij eet". Judas was, is, bleef Judas. Maar nadat hij de bete uit Jezus' hand ge nomen had, toen voer de Satan in hem Of wil men een ander voorbeeld? Het rechte gebruik van het avondmaal is een eten tot zaligheid, maar zoo wie onwaardig eet en drinkt, die eet en drinkt zich zelf een oordeel. Als twee hetzelfde doen, is het niet altijd het zelfde. Hieraan en dan nog veel meer dach ten we, zegt de heer Strikwerda in het „Friesch Kerkbl.", naar aanleiding van een gesprek, dat we met een oud eerwaard veel belezen man mochten hebben. Slechts een kwartier konden we in zijn gezelschap zijn, maar je hebt van die menschen met de zeldza me gave om dadelijk en toch zeer ge leidelijk ie te brengen in het hart van belangrijke zaken en je aan het den ken te helpen. 't Ging zoo maar even over wat er gelezen wordt. En nu niet over wat onze jeugd leest. Daarover is al vrij wat geschreven. En zeker niet geheel te vergeefs. Neen het ging over wat wij zelf, wij volwassenen lezen, wij onbe- studeerden en ook onze menschen van studie. En dan nader nog over de cou ranten. Nu maakt het natuurlijk veel uit wie men is en wat men doet. Een zakenman moet de courant gebruiken en ze zoo vroeg mogelijk hebben. De lectuur van wat zijn zaken betreft vormt een belangrijk bestanddeel van zijn dagelijkèch werk. In sommige ge vallen zal hij de neutrale bladen zelfs niet eens geheel kunnen missen. Maar wie niet in den handel is, voor die staat de zaak van de dagbladen- lectuur heel anders. Onder hen wordt veel te veel aan de couranten-lectuur gedaan. Persoonlijk is het me enkele jaren gebeurd, dat ik in den zomer een week of vijf zes, wei nig of géén bladen in handen kreeg. En nimmer heb ik ondervonden, dat dit een groot gemis opleverde. En stel daarnaast eens de groote hoeveelheid tijd die aan de lezing der dagbladen wordt afgestaan. En dat soms van de heerlijkste uren van den dag, uren waart>p men nog over frissche kracht beschikt. Neen het is geen ramp te achten, dat menigeen zelfs voor de krant geen tijd heeft. Scheid uit den inhoud der bladen eens af, wat enkel de nieuwsgierigheid prikkelt, wat lich te of sterke ontroering geeft, door gru welijkheid of zinnenprikkeling Tracht den inhoud van het blad eens over de zeef te schudden en zie wat ge aan wezenlijken degelijken inhoud overhoudt Ach, hoe weinig is het. En voor het lezen daarvan wordt tijd en energie vereischt, die ver het resul taat overtreft. Hoe meer vrijen tijd iemand heeft, hoe gevaarli:V^v hij wordt om steeds grooter deel er van in de lichte,wufte bladzijden van de courant te verspe len: Verstandig doet, wie de dagbla den niet eerder dan een of twee dagen na het verschijnen wil ontvangen. Dan is de prikkel van de nieuwtjes er af en wordt er lang niet dien tijd aan het le zen er van verspild als wanneer ze kersversch zijn. Ook zij, die niet tot gezetten arbeid, bij uurverdeeling aangewezen, geroe pen zijn, die zoogenaamd de vrije be schikking over hun tijd hebben, zij ge ven zoo licht te veel van hun toch kos telijke uren aan deze lectuur, aan het nuttigen van dat zeer lichte brood, waarvan de ziel van te weinigen walgt „Maar een mensch moet toch op de hoogte van zijn tijd zijn", wordt ge zegd Aangenomen dat dit waar is, dan wil dit niet zeggen, dat het beteekent elke eendagsvlieg 11a te zitten, en is het ook nog niet bewezen, dat de lec tuur van de courant het beste middel is, om op de hoogte van zijn tijd te ko men. Maar wat alles afdoet er is be langrijker taak voor den mensch wegr gelegd, dan zijn ziel open te stellen voor de invloeden van allerlei neutra le dagbladen. Want tegen de lectuur van deze gaat het vooral. Vondel zou zeggen: „Eeuwig gaat voor oogen- blik!" Dat heeft onze Christelijke pers althans voor oogen. En onze christelijke dagbladen kun nen zich wel niet onthouden van het opnemen van alelrlei zoo goe dals nut- telooze nieuwtjes, maar ze passen toch de keur toe en daarnaast geven ze, wat hart en leven verheft. Maar de z.g. neutrale bladen? We hebben een poos je het Handelsblad gelezen, en daar voor de Nieuwe Rotterdammer, mee- nend ze voor de algem. ontwikkeling noodig te hebben. Nu beperkten we de lectuur tot de rub' i dce'i Wetenschap en Kunst, Kerk en School Maar zelden of nooit bevredigde ons het resultaat. Zeer vaak moesten w? ons ergeren. En vast. staat, dat dc tijd aan deze bladen gegeven, beter kon besteed wor den. Land- en Tuinbouw. Groote spinazfc-aanvcer. Dg cultuur van spinazile in de tui nen te Heemskerk en Wijk-aan-Duin is dit voorjaar zóó overweldigend groot, dat den ganschen Zondag aan de booten te Beverwijk is doorgewerkt met inladen van deze groente voor de Amsterdamsche markt. Vrijdag be droeg de aanvoer aan de vier veilin gen te Beverwijk p.lm. 8000 bakken of 150.000 K.g. waarvan aan de Coöper Tuinders van „Kennemerland" 3400 bakken of ruw geschat 60.000 K.g. ver ve} ld werd. Van 1 tot 3 uur was de rij spinazie- wagens, die voor de veiling stonden te wachten, en komende uijt de rich ting Heemskerk, pl.m. 1 K M. terwijl van de uit de richting Santpoort ko mende wagens de laatste op den Vel- serweg stond Sommige voertuigen waren als hooi wagens beladen! Intern. Landbouw Instituut. Naar de Tuinderij mededeelt, ils als eerste gedelegeerde van Nederland op de aanstaande algemeen© -verga dering van het Internationaal Land- bouw-Instituut te Rome aangewezen de heer Dr. J. J. L. van Rijn. De Ne- derlandsche delegatie zal verder be staan uit de heprpn Prof. Dr P. A. Die nenhorst, F H Kvelage, Dr F Mol huizen. Dr. F F Pocthuma, H. Tiicne- kens en F. v. Valstar Koolkranen. Nu het juiste tijdstip voor het aan leggen van koolkragen nadert, vestigt de Plantenziektenkundilge Dienst de aandacht van belanghebbenden op dit uitstekende middel ter voorkomüng van de schade welke door maden van dp kool vlieg veroorzaakt wordt. De kraag, een rond of zeshoekig schiifie asphaltpapier met stervormi ge insnijding, (mits goed aangelegd), belet de koolvlieg haar eitjes aan den voet van de koolplant te leggen. De maden, welke uit de koolvliegeities komen, kriigen dus niet de gelegen heid zich in den stengel in te boren. Bloemkoolplanten en vroegere roo de koolplanten hebben het meest van de koolvliegmaden te lijden, vooral op 1 ilchten grond. Aangetaste planten krijgen eerst éen blauwgrijze kleur, later gaan de bla deren slap hangen, de plant verwelkt en sterft op warme, dhoge dagen fye- gin Juni meestal af. Dergelijke planten blijken vrijwel geheel los in den grond te staan, de wortels ziin vernietigd. In het dikste gedeelte van den wortel treft men dan de glimmende witte maden aan. De koolvlieg begilnt in de tweede helft van April met het leggen van eieren. Voor half April moeten daar^ om de kragen aangelegd zijn. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektekun- digen Dienst te Wagenilngen en door de Ambtenaren, welke op verschillen de plaatsen werkzaam zijn. Gegevens over de rozenteelt. Den laatsten tijd is het voor de Ver. tot Bevordering der Rozenteelt „Nos Jungunt Rosae" mede in verband met haar connecties met buitenlandsche zusterverenigingen, van bijzonder be lang geworden, gegevens te verzame len voor de samenstellilng van een overzicht van den omvang der geza menlijke rozenculturen in Nederland, benevens een register van in Neder land gewonnen rozen-variëteiten. Maar zoowel voor de samenstelling van het een, als van het ander heeft de vereeniging de medewerking noo dig van de Ned. rozenkweekers. Wel heeft zij met veel moeite een lijst ge maakt van pl.m. 900 adressen van ro zenkweekers, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat die lijst nog niet compleet is. Zij heeft thans aan een groot aantal een vragenlijst gezonden, doch zij verzocht ter wille van de volledigheid de kweekers, die zulk een lijst niet hebben ontvangen, daar van kennis te geven aan de admini stratie van Nos Jungunt Rosae (Fre- derik Hendrikstraat 120. Amsterdam). Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BINNENDIJK, R'dam 11. Havana 12 (9.27 v.m.) 260 mijl Z. v. Valentia. VOLENDAM, 13 v. New-York te R'dam KINDERDIJK, Pacifickust n. R dam 10 te San Francisco. NIEUW-AMSTERDAM, 12 v. R dam te New-York. SPAARNDAM, R'dam 11. New-Orleans 12 te Havana. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BINTANG (uitreis) 10 te Penang. J. P. COEN (uitreis) 13 v. A dam. PRINSE$ JLTIANA (thuisreis) 12 v. Sabang. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA (thuisreis) 12 v. Santos. GELRIA (uitr.) 12 v. Rio Janeiro. DJAMBI (thuisr.) pass. 12 Finisterre. JACATRA, v. Bassein n. R'dam, pasa. 12 (v.m. 8 u. 35) Ouessant. ZEELANDIA (ultr.) 11 v. Lissabon. ROTTEFiDAMSOHE LLOYD. KAWI (uitreis) pass. 13 Gibraltar. BLITAR (thuisreis) 13 v. Marseille. JACATRA werd hedennacht v. Bata via te Rotterdam verwacht. KEDOE, 13 v. R'dam n. Java via Antw. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. HEEMSKERK, v. Hamburg n. Antwer pen pass. 13 Vlissingen. NIJKERK (thuisr.) pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. R ANDFONT FF N (uitr.) pass. 12 Vlis singen van Antwerpen. FIETFONTE1N (uitr.) 12 v l'urt Sou clan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8