NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 APRIL 1926 GEMENGD NIEUWS. Jongen verbrand.. Gister morgen tegen half elf is in de keuken van pand 5 aan den Westzeedijk te Rotterdam, waarin gevestigd de dro gisterij van den heer J. v. Bj., brand ontstaan. Men was er bezig met het smelten van was op het gasfornuis.. De 14-jarige broer van den drogist, L. v.. B., was bezig met roeren toen ae was vlam vatte. Hij wilde nog de vlam blinsohen, doch bekwam uij_ die po gingen ernstige brandwonden aan het gelaat, de borst, armen en be enen. Door den schrik rende de jongen de straat op, waar een buurman, de heer JJ.. v. E., door zijn jas over hem te gooien, de vlammen trachtte te doo- ven; ook een voorbijganger schoot toe en trachtte het vuur met een deken te blusschen.. Door den Geneeskundigen Dienst werd de jongen, die over zijn geheele lichaam ernstige brandwonden had naar het Groote Ziekenhuis ver voerd.. Zijn toestand is zeer critiek. Aan den dood ontkomen. - Te Amsterdam is een wicht van elf maanden op zeer bijzondere wijze aan den dood ontsnapt. Naar de Tel. meldt, naderde op de kruising Jan Luy ken- en Hobbemastraat een personen auto, die om de aldaar liggende ver- keersschildpad wilde heenrijden.. De dame, die aen wagen bestuurde, raakte echter de kluts kwijt, doordat uit de richting Museumplein een vrachtauto naderde. De auto reed tegen een lan taarnpaal, staande op den hoek der Jan Luykenstraat en de Hobbema straat. De paal werd ontwricht en viel gelukkig^ niet met te groote kracht op een juist passeerenaen kinderwa- fen, waarin een kindje van elf maan- en lag te slapen. De wagen kreeg een hevigen klap. Het wicht werd in al lerijl naar een dokter gebracht, die bevond, dat het kind geen lichamelijk letsel had gekregen- Zes personen vergiftigd. Bij de familie Salvador te Grenoble, bestaandeuit zes personen, hebben zich vergiftigingsverschijnselen voor gedaan, na het eten van slakken, die in een niet behoorlijk gereinigden koperen ketel waren bereid. De toe stand der patiënten is ernstig. Ern stig auto-ongeluk. Vol gens de .B Z. heeft op den straat weg van Stettin naar Swinnemünde, dicht bij het plaatsje Gollnow, een ern stig auto-ongeluk plaats gehad. De auto van den hoteleigenaar F. Zorn begon op den slechten weg te slingeren, en viel in volle vaart over den berm van den weg naar beneden. De vrouw van den zoon van Zorn bekwam een schedelbreuk en andere 'ernstige verwondingen, zoodat zij tij dens het vervoer naar het ziekenhuis te Stetttin stierf. Haar man bekwam ernstige inwen dige kneu-ingen en bovendien verwon dingen aan den schouder. Ook zijn toestand is zeer ernstig. Mevrouw Zorn brak be de polsen. Zorn Sr. zelf en zijn 5-jarige klein zoon kwamen er met eenige schram men af. Een auto in de sloot. Te Ierseke reed Maandagavond een auto uit Wemeldinge met een passagier, die onder drankinvloed verkeerde, Deze man ging tijdens het rijden naar den chauffeur en viel boven op hem, waar bij waarschijnlijk het stuurrad is ge broken en ae chauffeur de auto niet meer meester was. Het gevolg was, jdat de wagen in een sloot terecht kwam en de passagier door de voor ruit viel en met een ernstige hoofd wonde uit de modder werd gehaald. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto is door de politie in beslag genomen. Op zee verdwaald.? Van (Vlieland schrijft men aan de Leeuw. Crt.: Toen de heer Kroon Zaterdagmor gen zijn zoon "wilde wekken, omdat deze naar Harlingen zou gaan, om voor de militie gekeurd te worden, be merkte hij, dat de jongen niet aan wezig was. Het bed was onbeslapen. Na 's avonds 11 uur moet hij 'aoor een raam de woning hebben verlaten. Bij verder onderzoek bleek een klein zeilbootje uit- de haven verdwenen. Van een nabijliggende visschersschuit ontbreekt het kompas. Vermoed wordt dat de jonge Kroon in den nacht met het zeilbootje de reis naar Harlingen heeft willen ondernemen. Hij is daar intusschen niet aangekomen. Tot he den heeft men noch van hem zelf, noch van zijn vaartuig eenig spoor gevonden. De man zonder geheugen. De zadelmaker G. de YV., te Middel- harnis, die sedert 14 dagen zoek was is thans gevonden. Zijn vrouw en kin deren haaden zien naar familie te Rot terdam begeven. Een neefje die op straat liep, zag de vermiste, zijn oom loopen en waarschuwde zijn vader die den zaaelmaker mee naar huis nam. Hij herkex.de zijn familie niet, was ge heel versuft enzag er vreeselijk Ha veloos uit. Zijn handen waren ontveld en zijn voeten stuk geloopen. Hij wist te vertellen, dat hij op een bank in het Park te Rotterdam had gezeten, doch daar door een politieagent was ver jaagd. Hij schijnt de reis van Gelder land naar Rotterdam ook weer per fiets te hebben afgelegd. Alen begrijpt de blijdschap van vrouw en kinderen toen zij hem weerzagen, zij het dan ook in dezen hulpeloozen toestand. De familie is thans weer naar Middelhar- nis teruggekeerd. Een vrouw vermoord. In het burgerlogement de Nieuwe Aan leg, Noordermarkt 9 te Amsterdam, was sedert drie maanden een zekere M. met diens 25-iarige vrouw gelo geerd. De man had zich als filmopera teur daar laten inschrijven, doch hij schijnt als zoodanig niet bekend te zijn. Daar gisteren uit de kamer van den man en de vrouw geen geluid ver nomen werd, maakte de eigenaar van het logement zich ongerust en tegen den avond waarschuwde hij de po litie. Een inspecteur en een recher cheur van het politiebureau Wester straat begaven zich daarop naar het logement. Toen beide politiemannen met geweld de kamer van het loge- mend waren binnengedrongen, zagen zij het lijk van de vrouw op het bed liggen. De vrouw was aan handen e?n voeten gebonden en haar hals was omsnoerd met een bonten zakdoek, waarvan de uit eind en haar in den mond waren gestopt. Uit een en ander maakte de politie op., dat de vrouw door worging om het leven is gebracht. De vrouw lag gekleed te bed en had nog haar hoed op het hoofd. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat M. Maandagavond heel laat in het lo gement was gekomen en weinigen had den hem opgemerkt. De vrouw moet dienzelfden dag bezoek hebben gehad van iemand uit Den Haag, en Uit wraak schijnt bij: M. het plan te zijn opgekomen, de vrouw van het leven te blerooven. Buren zouden hem heb ben hooren zeggen: „Je gaat nu voor straf naar bed". Zeker, is, dat M. gistermorgen vroeg uit het logement vertrokken js, zon der dat iemand hem heeft gezien. Hij had den avond te voren de kosten voor het logies vooruit betaald. Er zijh in deze zaak nog zeer veel duistere punten, die de politie, die on middellijk het onderzoek ter hand ge nomen heeft, nog moet ophelderen. De politie heeft photo's van het lijk, even als van de plaats des misdrijfs laten vervaardigen. Het lijk is gisteravond ter schouwing naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. Overreden. Te Eindhoven is een 2-jarig kindje M.. door de stoom tram naar Son overreden en gedood.. De vermiste loodsschoener Gisteravond zijn de sleepbooten Nep- tunus, 'die drie dagen buiten zijn ge weest om het wrak der loodsschoener No. 2 op te sporen, weer in de haven van Terschelling terug gekomen.. Men heeft het wrak nog niet kunnen vin den. Een groot gedeelte der kust van Terschelling is reeds afgezocht, doch tot nu toe zonder succes. Vanmorgen vroeg vertrekken de booten weer naar zee, om het andere gedeelte der kust af te zoeken. Oplichting? Te IJmuiden is door de politie gearresteerd de 26-jari- ge directeur der Nationale Visscherij'- bank te IJmuiden, die verblijf houdt te Schoten. Hij wordt verdacht van her haalde oplichting. Brutaal. In een perceel aan de Parkstraat te Haarlem is gisteren op klaarlichten dag ingebroken. Een be drag van Fuim f70 en een zilveren tasch werden ontvreemd.Sporen van braak waren niet aanwezig. Doodelij'k ongeval; Een on gehuwd monteur, zekere R., uit Rot terdam, met den montage-wagen werk zaamheden verrichtende op het baan vak der Electrische Spoor den Haag Rotterdam, kwam met het hoofd te gen een paal terecht, toen hij buiten aen wagen wilde kijken. De ongelukkige werd naar St. An- toniushove te Voorburg overgebracht, alwaar hij na korten tijd overleed. Kopje onder. Door een de fect aan het stuur geraakte gistermid dag een passagiersauto bij Abcoude te water. De inzittenden, waaronder eenige dames, kwamen vrij me1- den schrik en een kletsnat pakje. APeen één der vrouwelijke passagiers moést met een bloedrid hoofdwondé naar Am sterdam terugkeeren en zich in een der o-a^thui7en laten verbinden. „Broeder Johannes". De volgende eenvoudige, maar tref fende bijdrage, tot de kennis van de geschiedenis onzer Chr. School, von den wij in het orgaan der Vereeni- ging van Chr. Onderwijzers: Op een dorp, ergens in „Woud- hoek", werd een Christelijke School esticht. Bescheiden was het begin, 'oor 38 leerlingen waren twee lokalen ruim voldoende. De zeer vrijzinnige omgeving vond, dat één van die lo kalen wel heel spoedig als meelpak- huis kon worden gebruikt. En eerlijk gezegd, was ook de schoolgemeente niet zonder zorg. Tot bestuurslid was ook gekozen broeder Johannes. Laat die schuilnaam zijn persoon mogen tvpeeren, zoo zegt H. te A. in het ,,Corresp.blad" der Vereeniging van Chr. Onderwijzers. Nog altijd staat op mijh schrijftafel zh'n portret en als ik die vriendelijke oogen zie, denk ik met dankbaarheid terug aan wat hij voor mijn School en mij is geweest, deze apostel der liefde". Broeder Johannes was penningmees ter. We hebben dat maar samen op geknapt. Van administratieven arbeid had hij weinig verstand. Zijn hoofd werkte alles haarfijn uit, ik was de schrijvende hand. Toch had men moeilijker, geschikter bestuurslid kunnen kiezen. Hij bezat liefde voor de School en peinsde dag en nacht op middelen, om haar voor uit te brengen. Zelfs in zijn ^mede- rij liet hij de Schooi niet met rust. Op 'n goeien dag komt Geert Gozen om het paard te laten beslaan. Natuurlijk moest in de volgende ge sprekken het onderwijs het ontgelden. „Broeder Johannes' was een brave man, daar niet van, maar waarom moest die godsdienst nu al in het kin derleven verdeeldheid brengen!" Toen Geert vertrok had onze pen ningmeester het. mét 'fijne tact zö£ ver weten tc brengen, dat meester zou worden uitgenocdjgd om over de kin deren van Geert ie komen praten. En spoedig waren ze op onze school. Herhaaldelijk heb ik daarna bezoe ken aan gezinnen gebracht. En bij al die bezoeken was het stereotype be gin van mijn gesprek: „Broeder Jo hannes heeft me verteld,. dat jullie graag eens met me over je kinderen zoudt willen praten". Al het andere kwam dan wel vanzelf. Zóó breidde onze School zich ge stadig uit. En maar al te weinig was hét in „Woudhoek" bekend, hoe de stille toewijdende arbeid van dezen een voudigen, algemeen geachten man, daartoe ihet middel was 'in Gods hand. Eéns in de maand als het sa laris moet worden uitbetaald, Ha men we het ervan en bleven we uren samen praten over de School. Mijn vrouw ging dan maar naar bed, en ik genoot van zijn idealisme. In de toekomst zag hij ae 'christelijke school in dezen donkeren hoek een leidende positie innemen. Ot die profetie be waarheid zal worden? Op het oogen- blik dat ik di,t schrijf, is het aantal leerlingen meer dan verdriedubbela. Wanneer ons bestuur had de goede gewoonte, volgens opgemaak- ten rooster de School te bezoeken wanneer het zijn beurt was voor school bezoek, was hij steeds present. En dan wisten we, aat we hem geen knol len voor citroenen konden verkoopen. Zeer goed merkte hij, ot de Bijbelles ernstig was voorbereid ot niet. Hij doorz g als het ware den man voor de klas. Over het schriftelijk werk had hij een weloverwogen oordeel. En nooit heeft hij door zijn bescheiden op merkingen ook maar één lid van het personeel gekrenkt. Dat kwam, omdat zijn opmerkingen steeds vragestle wer den gemaakt. Zijn bezoeken werkten opbouwend voor het heele personeel. We hebben elkaar nog gesproken Broeder Johannes is' mee meer. op den avond van de ledenvergadr ring onzer Sohoolvereeniging. Als naar gewoonte wipte hij even bij me aan. We bespraken den financieelen toe stand en daarna had hij nog iets op het hart. Op medisch advies was hij van plan den volgenden dag zich in het zieleen- huis te laten opereeren. „Ik heb gedwaald" zoo zei hij tot me. „In nachtelijke uren neb ik gedurende maanden den Heiland ge- vraaga nóg onmiddellijk Zijn macht te willen toonen. Maar ik z e, dat Hij me den weg der middelen aan wijst". „En wil u nu nog naar de leden vergadering „Natuurlijk. Mijn werk moet toch óf zijn, als eens.'verder kwam. hij niet. Op de vergadering heeft hij kalm alle vragen om inlichtingen beant- woora. Niemand merkte, dat er iets was. We gingen laat naar huis. En hebben no<^ veel samen gesproken. Oók over den ernst van de operatie. Over sterven. En bereid zijn. En wéér stond ik verstomd over zóó groote bescheidenheid. Of hij in vrede zou heengaan, durf de hij niet zeker te, zeggen. „Zalig heid is een groot ding, mijn jongen" maar dit wist hij wel, Jezus on uitsprekelijk lief te hebben. De operatieve behandeling had den volgenden dag plaats. De eerste be richten luidden gunstig. Maar een paar dagen later ging de groote wonde opnieuw open. Het pleit was beslist. Zijn oudste zoon hoorde hem in diepe ontroering de 'woorden stame len: „De Heer is zoo getrouw als sterk Hij zal Zijn werk voor mij.... volen den Broeder Johannes was heengegaan. Enkele dagen daama stonden ve op den doodenakker om zijn graf ge schaard. Met stillen weemoed in het hart heb ben we hem ter ruste gelegd uit een overkropt gemoed, God danken de voor wat hij voor onze School was geweest. Na zijn verscheiden, voelde ik me maandenlang eenzaam in „Woudhöek. En meer aan één lezer dezer schets die Johannes gekend heeft, zal met me getuigen: „Er is ook een geschiedenis van on zen Schoolstrijd, die niet door men- schen werd beschreven; vaak bij> on zen God alleen bekend". Laat ons zulkè broeders in esre. hou den. UIT DE OMGEVING, RIJNSBURG. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdagavond half 8. Voorziftter de heer J. L. Bosschie- ter, burgemeester. Aanwezig: alle leden, behalve de heer Brussée (met kennisgeving). De voorzitter opent de vergade ring met ambtsgebed en leest de no- tmen der vorige vergadering, die on veranderd werden goedgekeurd. Daarna doet de voorziltter mededee- ling van eenige ingekomen stukken, w.o. een schrijven van Ged. Staten, dat de gemeenterekening over 1923 is goedgekeurd, welke sluit met een ba tig saldo van f4651.53J4 in den gewo- n m en f 3158.94 in den buitengewonen di'enst; id. dat de gemeentebegrooting over '26 is goedgekeurd; een schrijven van 't Hoogh.raadschap Rijnland, dat toestemming verleent over te ga*n tot do demping van de sloot ten Z. van de Sandtlaan en het leggen van een rio- leeVing aldaar, zulks in verband met de verbreiding van de Sandtlaan, de kosten bedragen voor de gemeente f 43. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Met de gemeente Oegstgeest zal een gemeenschappelijke regeling worden getroffen voor de vërlichting der grens wegen. De gemeente Rijnsburg zal in plaats van 13- voortaan 18 lan taarns branden op deze grenswegen; 50 pet. der kosten zal door üe gemeen te Oegstgeest worden betaald. Op een vraag van den heer Jonker, deelt de burgemeester mede, dat deze 50 pet. betreft alle kosten dezer lan tarens, zoowel het plaatsen van nieu we als de kosten van het branden. Het hulppostkantoor zal voor f525 worden verhuurd aan den heer v. d. Ven. De overeenkomst met Katwijk en Valkenburg inzake de vleeschkeuring wordt in dezer voege gewijzigd, dat bij de berekening van de bijdragen der gemeenten nilet slechts rekening ge houden wordt met het aantal slacht- tingen, dat in het afgeloopen jaar in de betreffende gemeente heeft plaats gehad, doch ook met de soort van slachtingen, zulks in verhand met de voor de verschillende dieren vastge stelde lceurloonen. Deze regeling ils opgesteld na cor respondentie met de gemeente Kat wijk en met Ged. Staten. De raad keurt de concept-regeling die in het belang der gemeente Rijns burg is goed, nadat de heer S. S c h o- n e v e 1 d. weth. de voorgeschiedenis dezer zaak heeft uiteengezet. Tot dus ver stond de gemeente waar het mees te varkens geslacht werden (Rijns- burg) in de slechtste condittie. De heer van Delft zou gaarne willen, dat de nieuwe regeling terug werkende kracht zou krijgen; het zou billijk zijn indien Katwijk daar genoe gen mee nam. De heer de Haan vraagt of het niet mogelijk is, dat den geheel en dag bij den keurmeester slachtingen kun nen worden opgegeven. De voorziltter antwoordt, dat dit niet kan omdat de keurmeester niet slechts voor de gemeente Rijns burg zitting houdt, doclrook voor Kat wijk en Valkenburg. Hij is derhalve aan een vasten tijd gebonden. Voor de werkzaamheden aan de Sandtlaan (het ligt ook in de bedoe ling de Sandtlaan gedeeltelijk te be straten) zal een geldleening aange gaan worden. De heer S. Schoneveld, weth. van filnanciën, rekent voor wat de kos ten zullen bedragen dezer werkzaam heden en daarom stellen B. en W. voor, een geldleening aan te gaan van pl.m. f14000, af te lossen in 20 jaar. De heer Jonker vindt het nood zakelijk, de geheele Sandtlaan te be straten en dan den aflossingstermijn te stellen op 30 jaar, tenzij dit te be zwaarlijk zou zijn voor de begrooting Het is toch voordeeliger een groot werk in eens dan in meerrtempo's af te werken. De heer S. Schoneveld, weth. acht het voorzilchtiger, nu nog niet de geheele Sandtlaan te bestraten. De heer Jonker stelt voor, dat de raad aan B. en 'YV. zou vragen, de be treffende kostenberekening in een der eerstvolgende vergaderingen aan den raad voor te leggen. De heer K r a 11 gaat slechts nood gedwongen met B. en YV. .mee; hij vindt dat de Sandtlaan'al geld genoeg kost. Spr. is het daarom niet met die raadsleden eens, die vinden, dat B. en YV. nilet ver genoeg gaan. De heer v. d. Gugten is het met den heer Kralt eens; we moeten geen verdere kosten gaan maken. In de ge meente zelf zijn nog genoeg straten die verbetering behoeven. Is het niet mogelijk, dat we bij de Provincie subsidie zouden krijgen voor de verbetering van dezen weg? De Sandtlaan is toch een publileke weg naar een badplaats. De voorzitter beantwoordt den heer v. d. Gugten. Het is niet waar schijnlijk, dat de Provincie subsidie zal geven voor de verbetering van do Sandtlaan, doch deze zaak zal onder zocht kunnen worden. De heer S. Schoneveld, weth. zet nog eens de noodzakelijkheid van bestratüng van de Sandtlaan uiteen. Dit is in verband met het verkeer al daar op den duur een voordeel voor de gemeente. Na een zeer uitvoerige bespreking betreffende deze werkzaamheden, wordt het voorstel van B. en YV. tot het aangaan van een geldleening, gr. f13.900 (Sandtlaan, Oegstgeesterweg en hofje f 12.700 en f 1200 voor de brandkraan) met algemeene stemmen goedgekeurd. Eenige af- en overschrijvingen, als mede wijzigilngen begrootingen dienst 1925 en 1926 worden goedgekeurd. Naar aanleiding van een vraag van den heer v. d. Gugten, bij de rond vraag gedaan, deelde de voorz. mede, dat het opschrift aan het nieuwe hulp postkantoor zal worden aangevuld met telegTaaf- en telefoonkantoor. Dr. J o n k e r vroeg of reeds maatre gelen zijn getroffen tot betere verlich ting van den Oude YTietweg, of de brandkranen met den verminderden druk van de waterleidilng bruikbaar waren en rooiing van de boom en aan de Kerkstraat. De v o or z. antwoordde op deze vragen, dat achter de Begraafplaats een lantaarn geplaatst zal worden, waartoe reeds last is gegeven, dat de verminderde druk niet voor deze ge meente geldt en dus geen invloed heeft op de brandkranen en dat B. en YV. de laatste vraag nader onder de oogen zullen zien. Een bezwaar van het rooien zou zijn, de dan noodzake lijk noodige nileuwe bestrating van de Kerkstraat. Ter vaststelling van het kohier bon denbelasting 1926 ging hierop de raad in geheime zitting. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Riem ke, dochter van J. K. Versteeg en P. Bogerd. Lena, dochter van A. Boer cm L. Schop. Cornelis, zoon van C. Wit- ziers en S. AL van Duij venbode. Trijn tje, dochter van AI. Joore en C. vam Hcrssen. Grietje, dochter van A. Wea sels en J. van 'der Stad. Cornelia Chris tina, dochter van K. van Donselaar en N. Biesheuvel. Cornelis, zoon vam S. Zijp en AI. van Vliet. Jan, zoon van J. Dolieslager en J. AI. Ie Feber. Pie- ter, zoon van C. de Rijk an J. van der Ree. Overleden: Jan Bakker, 3 jaar, zoom van H. Backer en G. Miedema. IN HET LAND VAN DE PHARAO's Aan een reisbrief vain Ds. R. E. van Arkel in de „Utr. Kerkbode", die, ge lijk bekend, thans een reis maakt naar het verre Oo6ten, is het volgende ont leend: „Cairo is Alohammedaansch. Aan al le kanten ziet men de moskeeën met de spitse minarets. Het is een interes sant gehoor, de muezzin met de hand aan den mond het gebedsuur te hooren afroepen. De Vrijdag is de officieels Zondag, maar men bemerkt er weinig van. Alleen kan men dan de moskeeën niet bezoeken. Alleen de moslim komen binnen, na behoedzaam hun schoenen te hebben uitgetrokken aan de deur, en van deze liet stof te hebben afge klopt, om dan op hun kousen of bloot© voeten neer te liurken op den vloer en daar hun gebed te doen met de eigen aardige bewegingen. Alen kan het soms van buitenaf zien. Het klimaat valt mee. Tot nog toe wordt het niet warm. Zelfs zijn de avon den koel. Regen heeft men zeer weiaio. Toch is het een vruchtbaar land. Ik heb nu met eijjen oogen den rijken ze gen van den Nrjl gezien. YYraar 'men het water van den Nrjl maar kan brengen door middel van 'kunstmatige bevloei-' ing, of waai* liet water maar komt bij de jaarliiksclm overstrooming, daar groeit alles buitengewoon rijk. Men re kent niet op regen. Ik was Dinsdag 1.1. in het land Go sen, of waar men meent, dat het gelegen heeft, en daar had het in eefa jaar niet geregend. Toch groeide er alles nog welig. Gistermorgen hebben we regen ge had. Zeer opvallend, want Cairo heeft maar 6 of 7 regendagen per jaar. We werden echter gewaarschuwd 's avonds en "s nachts ramen en deuren goed te sluiten, want nu werd na dezen tijd de chamzin verwacht, een woestijnstorm, die wolken van stof en zand uit de Sahara zou meebrengen. Die stormwind is ook gekomen, met kracht, en van morgen lag alles onder het zand. Men verwacht nu de warmte. Intusschen heb ik al va'n de zon ge noten op een tochtje door de woestnn. We hebben een tocht gemaakt van Ca iro langs de Pvramiden, over Sakkara naar Alemfis. de oude hoofdstad der Farao's, en deze tocht leidde door den rand der Sahara. Maar hfet kan in het midden niet kaler en onvruchtbaarder zijn. Niets dan zandheuvels treft men, met steenen, en hier en daar een cactus de woestijnplant. In een paar jiur tijds was mijn gezicht verbrand. Memlis is niets meer. Van al de grofheid der Farao's vindt men niets terug. Slechts een enkele albasten sfinx spreekt van de roemrijke dagen vaia voorheen. En de Kerke Gods, die van hieruit verdrukt werd, staat tot op de zen dag; zij drijft thans zending in Egyp te. Dat wij hier zoolang blijven, heeft zijin oorzaak in de merkwaardige dingen, aie hier te zien zijn. Allereerst het museum, waar vele schatten van oud-Egvpte zien bevinden. Vooral trekt natuurlijk Toet-,: Anck-amen met znn grafkostbaarheden de aandacht. Ik heb nu met eigen oogen al deze schatten aanschouwd. Het is inderdaad een zeldzame weelde, die na zooveel eeuwen weer te voorschijn is gekomen. Historisch en archaeologisch van het grootste belang. Maar ook welk een sprake Gods in deze dingen. Wat is het toch het beste om deze dinger* met het oog van den Christen te bescnou wen. We lazen des avonds toen we thuis gekomen waren Psalm 49. „Want hij] zal in zijn sterven niet met al medena men. Alaar God zal mijne ziel van het geweld des grafs verlossen: want H$ zal mij opnemen". Natuurlijk zijn de pyramiden een ver«, (zamelpunt van reizigers. Ik ben er vier, maal geweest geweest. Eéns in den la ten avond bij prachtigen mane schijn. Eigenlijk het» ik ze toen het meest indrukwekkend gezien. Dan is het stil, dan zwijgt de omgeving, en het maanlicht maakt de machtige steen-, klompen fantastisch. Van den Nijl met zijn vele herinnerin gen behoef ik'niets te vertellen. Natuur lijk wijzen ze hier de plaats aan waar Aloze3 gevonden zou zijin, in het biezen kistie. Geloove wie het wil Met introductie van den bekenden Dr. Zwemer zijn wij ontvangen door den Oppersheik van de Mohanïmedaansche Universiteit El-Azhar; en door hem zijn zijn wij toen in de universiteit toegelaten als gasten, waardoor wij heel wat meer gezien hebben dan anderen. We werden door professoren rondgeleid. Het is een wonderlijk teoort Universiteit. De stu denten zitten op den grond bij de pila ren en onder ae galerijen en w orden' daar in groepjes onderwezen. Duidelijk is men hier in Cairo en om geving reeds in het Bijbelse he Oosten. De kleeding, de gebruiken, de wonin- ten, het dierenleven, de taal, alles her ent men als in de Schrift ons aange wezen. Den eersten Zondag hier bezocht ik de Koptisch© kerk, de oude Christelijke kerk van Egypte. Maar hoe versteend is daar de godsdienst. De dienst bestond uit weinig meer dan liturgie, het opdreunen 00 Moham- medaanscne zangwijze van Schriftge deelten en gebeden'-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7