"buitenland. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 APRIL 1926 DAG* AGENDA# Zondag 11 April, 's morgr. tien uur, „Jeruël", Middelstegracht 3, Samenk., Spr. de heer v. d. Horst, 's avonds zeven uur, idem. Maandag 12 April, 's avonds acht u. Rest. „Zomerzorg", Stationsweg, Fran- sche ensemble Picaro. Dinsdag 13 April, 's avonds acht uur Rest. „Zomerzorg", Stationsweg, Lezing door den heer J. C. Christiaanse over „Beieren en Oostenrijk". Sassenhéim. Woensdag 14 April, n.m. 29 uur, K. S. A.-gebouw, Nar cissenbloemententoonstelling, Sassenbeim. Donderdag IS en Vrijdag 16 April, 9—9 uur, Narcissenbloemen- tentoonstelling. Dnderdag 15 April 's avonds acht u. Nutsgebouw. Steenschuur 21, Openb. Verg. v. d. Armenraad te Leiden. Spr. de heer G. v. Roekei, van Arnhem over „Het maatschappelijk hulpbetoon in onzen tijd" Vrijdag 16 April, 's middags half vijf. Breestraat -119, boven< Buitengevv. ledenverg. v. d. Vereen. Herstellings oord „De Leidsche Buitenschool". 16 April, s avonds acht uur Open bare Verg. der II. V. v. d. G Z, B, „Pte- diker'Spr. Dr. H. v. d Veen, 22 April, 's avonds acht uur, h. V. v d. G. Z. B. Spreker Ds. J, H. T, Bemme, Amsterdam, De Zondagdienst wordt 11 April waargenomen door Dr. Rassers in plaats van Dr. Seret. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 April waargeno men door de apotheken der K. H. A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 130. De geneeskndige Zondagsdienst te Gegstgeest zal worden waargeno men door Dr. Varekamp, Tel. 1916. nister dan bereid, maatregelen te tref fen, ten einde de vrouwelijke artsen weer op de lijst terug te brengen? Mr. H. C. Dresselhuys. Het lid der Tweede Kamer, Mr. H. C. Dresselhuys, is in het belarg zijner gezondheid voor eenige weken naar net Zuiden van Frankrijk vertrokken. Uit de Communistische Partij. Het Partijbestuur der C. P. H. roept naar de Tribune meldt, de geheele Ne- 'devlandsche arbeidersklasse, op, om op den 1-sten Mei te demonstveeren voor de volgende eischen: volledige erken ning van Soviet-Rusland; volledige vrijheid van organisatie van het In donesische proletariaat; Indonesië los van Holland: doeltreffende maatrege len ter bestrijding van werkloosheid, door verschaffen van productieven ar- be'd; invoering van de 45-urige werk week; verhooging van het loonpeil; voor de eenheid der vakbeweging". Zilverbons. De minister van financiën maakt be kend, dat in Maart bij' de Algemeene 'Rekenkamer zijn overgebracht: 100.000 stuks onbruikbaar geworden zilverbons 5. f 1 van den bij Kon. be sluit van 19 Februari 1920 (Stbl. no. 82) bepaalden vorm; 700.000 stuks onbruikbaar geworden zilverbons k f2.50 van den bij' 'Kon. besluit van 14 Juni 1918 (Stbl. no. 357j bepaalden vorm. Diensfregelfna snoorwegen. In verband met de invoering van den zomertijd in België, Frankrijk en Engeland, worden ingaande 18 Anril a.s., eenige wijzigingen en aanvullin gen in de dienstregeling van de rei zigerstreinen gebracht, waarvan de strooibiljetten en de wijzigingsbladen, aan de stations yerkrij'gbaar, de bij zonderheden vermelden. A!g Ver. voor Bloembollencultuur. r Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur publiceert de briefwisseling met het gemeentebestuur van Haarlem betref fende het aanbod om 50 pet. tot een maximum van flO'J.OOO beschikbaar te stellen voor stichting en inrichting van het eigen gebouw, mits de zetel van de Vereeniging te Haarlem blijft gevestigd. In het antwoord deelt het hoofdbe stuur mede, dat het de verwerping door den raad van het voorstel, om het Brongebouw af te staan, zeer betreurt. Het laat daarop echter het verzoek volgen den raad dank te betuigen voor het gedane aanbod, dat zeer ge waardeerd wordt. De beslissing over dit aanbod moet natuurlijk worden genomen door de eerstvolgende algemeene vergadering welke was bepaald op een dag in het begin van Mei, zooals ook aan B. en \V, van Haarlem is medegedeeld. Thans meldt het hoofdbestuur dat de bedoelde vergadering moet worden uitgesteld en waarschijnlijk pas Dins dags na Pinksteren zal worden ge houden. De heer J. M. van Tit, onder-voor zitter van Bloembollencultuur is door een reis naar Indië gedurende langen tijd afwezig. In verband hiermede is tot tijdelijk onder-voorzitter benoemd de heer J. Valkering Tz., te Limmen, lid van het hoofdbestuur. De Betuwe in bloei. De Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Geldermalsen schrijft: Wie van de Betuwe in bloei genie ten wil, wordt de volgende route aan bevolen, zoowel per auto als per rij wiel. Schitterende bloei. Prachtige we gen. Culemborg, Beusichem, Burem, Gel dermalsen, Met eren, Est, Opijncn, de Waaldijk tot Neerijnen, den Dijk af, terug naar Geldermalsen. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van. gisteren. De heer de Vos van Steen wij k, (C.-H.) zegt het optreden van het Ka binet-Col ijn na de verkiezingen van harte te hebben toegejuicht. Ieder onbevooroordeelde, hij zij linksch of rechtsch, moet erkenen, dat de heer Co lijn als de aangewezen man werd beschouwd; hem kwam de leidende plaats toe. De heer Colijn heeft zijn duidelijk aangewezen taak aanvaard en slaagde erin voor verre weg de meeste portefeuilles eerste krachten te vinden. Spr. waardeert het lioogelijk, dat de heer Colijn, we tend dat een Damocleszwaard zijn ka binet boven het hoofd hing, toch de taak heeft aanvaard, zich daardoor weer toonend de groote vaderlander. Spr. betoogt, dat de samenwerking der rechterzijde natuurlijk is en tientallen van jaren tot zegen des lands was. Van een nieuwe, kunstma tige groepeering, eenerzijds van de behoudende, anderzijds van de vooruit strevende fracties, verwacht spr. na deel. Daarvoor zijn wij niet te vinden Spr. wenscht geen samenwerking tus- sclien hen, die den Christus der Schrif ten belijden, en hen die slechts de re de erkennen. De beer Mendels kent de chr. arbeiders niet, die alles over heb ben voor hun chr. beginselen. Spr. her innert eraan, dat de vrijz.-dem. op li Nov. tegen het gezantschap stemden en 10 dagen later er is toch nog zoo- iets als parlementair fatsoen dat ge zantschap aanboden aan de katholie ken, teneinde zichzelf en hun vrien den aan ministersportefeuilles te kun nen helpen. Alom in den lande is dat afgekeurd; in vrijz.-dem. kringen slechts fluisterend, daar men daar geen leven heeft als men het waagt den almachtigen leider te weerstaan. Mussolini is er niets bij. De heer Mendels: Schiet hem door zijn neus! De heer De Vosvan Steen w ij k Wie den leider niet devoot nadert wordt eruit gegooid: Koster, Molen graaf, Limburg; wie volgt? Niets blijft er over dan een generaal en een paar soldaten. Spr. wijst er voorts op, dat „De Stan daara terecht gezegd heeft, dat de heer Marchant het parlementaire stel sel afbreuk heeft gedaan. Spr. kan dan ook begrijpen, dat de minister-presi dent gisteren een beroep deed op de Eerste Kamer om te waken voor de gaafheid der parlementaire instellin gen. Wat spr. betreft, is dat beroep niet tevergeefs. Van de v.-d. is de non- sens-uitdrukking in guldens denken, maar voor spr. staat vast, dat zij aan niets dan aan guldens denken. Van daar de jacht naar ministersportefeuil les, de ontwapeningsgedachte, die ook in deze Kamer verdedigd wordt op een toon, conform his master's voice (ge lach). Wie een dergelijke parasietiscue politiek voert staat mijlenver van de volksziel. Spr. komt dan tot het optreden van dit kabinet. Hij betreurt het heengaan van het kabinet-Colijn. Over het pro gram dezer regeering zal spr. zwijgen; hij zal niet onderzoeken of het pro- gram-Colijn door het kabinet-De Geer is overgenomen. De mededeeling van den premier, dat het budget sluit, dat naar vermindering van belastingdruk wordt gestreefd, enz., zijn allemaal uitingen, die de c.-h. van ganscher har te onderschrijven. De aankondiging van een commissie inzake het onder wijsvraagstuk juichen zij toe, al on derschrijft spr. het oordeel van „Dé Standaard, dat bij de opdracht de grootste voorzichtigheid moet worden betracht. Wij betreuren het zitting nemen van de heeren De Geer en Slotemaker de Bruine in dit kabinet, omdat daardoor de indruk wordt gewekt, dat het dich ter hij de c.-h. staat dan bij eenige an dere partij. Zeer dankbaar is spr. daar om den premier, dat hij zoo onomwon den heeft gezegd, dat de personen in het kabinet niet beschouwd moeten worden als vertegenwoordigende eenige partij. De ..Chr .-Hist. fractie in de Eerste Kamer voelt zich absoluut los van de C.-H. ministers en dit kabinet. Ons verlangen gaat uit naar een kabinet, dat zich de handhaving van de clir, grondslagen ten doel stelt. Kan dus het kabinet-De Geer ons kabinet niet zijn, onze beste wenschen vergezllcn het zoolang de drie groepen ter rech terzijde, aan de overzijde van het Bin nenhof, elkaar niet gevonden hebben. Wij zullen het kabinet geen stroobreed in den weg leggen bij de behartiging van 's lands belang. Spr. denkt daarbij in het bijzonder aan de zorg voor onze maritieme strijdkrachten. Daarover bestaat volkomen eenstemmigheid in de fractie. De heer B 1 o m j o u s (R.-K.) wijst er o.in. op, dat. de heer Colijn niet eens door den heer De Geer, maar door een anderen minister met de nieuwe kabi netsformatie op de hoogte werd ge bracht. Heeft de premier den heer Colijn tus schen 1 en 3 Maart niet ontmoet? Als er wel een ontmoeting heeft plaats ge had, dan verdwijnt elk excuus, en heeft de tegenwoordige premier min der loyaal gehandeld. Spr. spreekt er zijn diep leedwezen over uit dat de heer Colijn in de laatste dagen van zijn bewind dat heeft moeten ondervin den. Spr. zegt tenslotte er zeker van te zijn, dat in de zuidelijke provinciën het heengaan der coalitie diep wordt betreurd. Een referendum zou een de monstratie worden voor het herstel. De heer Mendels heeft gezegd, dat er in de rede van den heer Lanschot geen enkele passage voorkwam, waaruit bleek, dat de katholieke godsdienstige belangen hij een samenwerking met de s.-d. niet veilig zouden zijn. Spr. be toogt evenwel dat, blijkens uitlatingen van s.d., voor hen wetenschap en gods dienst tegenover elkander staan. Spr. is er van overtuigd, dat het Roomsche volk liet herstel van de coalitie wenscht. De Minister van Financiën, de heer De Geer, dankt de verschil lende sprekers voor de woorden van waardeering, aan het adres van het ka binet gericht. Overigens zal het niet ver wonderen, als spr. zegt dat het debat grootendeels over de regeering is heengegaan. O.a. in de belangrijke re devoeringen van de heeren Van Lan schot en Van Embden werd weinig ge zegd, dat betrekking had op de regee ring. Over de formatie, in het bijzonder de pogingen van den heer Limburg, zal spr. aan hetgeen hij in de Tweede Kamer reeds heeft gezegd niets meer toevoegen. Speciale punten, b.v. sociale wetge ving en bakkerswerkzaamheid, kun nen later met de betrokken ministers behandeld worden. Inzake het huwe lijksgoederenrecht wordt gewacht op het rapport van de Staatscommissie- Limburg. Omtrent het collectief ar beidscontract is reeds iets wettelijk geregeld. Vandaar dat gesproken kan worden over een nadere regeling. De heer Mendels heeft de samenstel ling der beide Kamers ter sprake ge bracht. Spr. wenscht er op te wijzen, dat de provinciale staten om de vier jaren aftreden, dat de zittingstijd der leden van de Eerste Kamer zes jaar is terwijl m de drie jaren de helft af treedt. Wat het sl ot der regeeringsverkla- ring betreft, daar zitten geen diepzin nige beginselen achter. Bedoeld werd slechts een beleefdheidsbetuiging te genover de Eerste Kamer onder her innering aan een vaststaand feit; dat de Eerste Kamer steeds tot taak heeft het onderzoek of een kabinet, in over- eensteming is met de politieke con junctuur; de politieke controle dus. Niets nieuws werd in deze woorden ge zegd. De heer Anema heeft in zijn in me nig opzicht sympathieke rede gezegd, dat mannen van warme, frissche poli tieke overtuiging in dit Kab. zitting heb ben genomen en hij heeft erop gewe zen, dat zij daardoor in moeilijkheden kunnen geraken. Maar spr. erkent zelf, dat de toestand thans abnormaal is en dat men hier te doen heeft met de eenig dragelijke oplossing, welke mogelijk was. De heer Anema heeft echter eenige critiek geoefend op vier der mannen, die in dit Kabinet hebben plaats genomen. Hij had liefst gema tigd-onverschilligen daarin gezien Het verwondert spr. zeer, dit van den heer Anema te hooren, speciaal tegenover de heeren Van de Vegte .-n Dunner. Tijdens de formatie-Limburg zijn vijf A.-R. uitgenoodigd,' ciie allen bedankt hebben, niet om politieke, maar om respectabelfe particuliere re denen En die heeren hadden boven den advies ingewonnen van vooraan staande persoonlijkheden, die het hun evennrin ontraden hadd-. n Men mag lift zitting-nemer in dit kabinet aan de heeren Van de Vegte en Donner dus niet euvel duiden. De zaak zon anders staan, indien al die persoonlijke rede nen slechts voorgewend waren Jn elk geval zijn de heeren Van de vegte en Donner over bergen van p rsoonlijke bezwaren heengestapt. De lieer Anema vraagt van zijn partijgenooten de hand having van hun beginselen, waar zij voor principieele keuzen komen te staan. Natuurlijk vraagt hij dat in 's lands belang en niet om het prestige der. A.-R. partij. Maar dan moet hij zich er over verheugen, dat hij twee geest verwanten in het kabinet heeft, tot wie hij die aanmaning kan richten - Van anderen aard is de opmerking, dat parlementariërs niet in dit kabi net thuis hooren. Dat treft spr. zelf, maar het grieft hem niet. Juist daar om heeft spr. in de nadagen van dr. De Visser liet premierschap geweigerd. Eerst murw geslagen door de misluk kingen is spr. over zijn bezwaren heen gestapt. Op de vraag van den hr. Blomjous ant woordt spr., dat hij den demissionai- ren premier slechts in presentie van anderen heeft gesproken. Woensdag heeft hij het hem willen meedeelen, doch toen hij hoorde, dat een der an ti-revolutionaire ministers hem ging bezoeken, heeft hij, daar hij elke mi nuut noodig had, hem verzocht den heer Colijn namens hem de mededee ling over te brengen. Wat aangaat de Bioscoopwet zegt spr., dat het hem niet toeschijnt een vraagstuk in het stadium te laten waarin het zich bevindt, als de regce- ring een wetsontwerp, dat de Tweede Kamer reeds heeft afgehandeld en dat een zeer lange lijdensgeschiedenis heeft gehad, terugneemt. Evenmin kon de regeering een ontwerp als dit laten liggen. Hoe zouden de heeren er over denken als de regeering een wets ontwerp, dat reeds afgehandeld was, niet zou uitvoeren? Als de Bioscoop wet bleef liggen, zou zij niet eens lang kunnen blijven liggen zonder gewij zigd te worden. Volgens art. 30 lid 3 moet de Tweede Kamer opnieuw ge raadpleegd worden wanneer de wet na een bepaalden datum nog niet is uit gevoerd. Dan zou de status quo wor den teruggezet. Spr. maakt zich voorts sterk, dat een linksch parlementair kabinet op ernstige critiek zou stuiten als het het ontwerp niet uitvoerde. Plet gaat er eigenlijk om of het ont werp, zooals het in de Kamer kwam, een-partij-politiek karakter had. In 1923 stond de keuring voor volwasse nen in de wet, die niet partijkenmer- kend was. De staatscommissie aan vaardde haar eenstemmig; in het bui tenland bestaat overal een dergelijke keuring en in de derde plaats blijkt dat de antithese een verkeerde sugges tie is geweest uit de debatten van 1923 zelf. Tal van sprekers van links ver klaarden geen bezwaar te hebben te gen keuring voor volwassenen. Zij wa ren slechts bevreesd voor verminkin gen van de wet door rechtsche amen dementen. Welnu, die „verminkingen" zijn alle verworpen. Men kan zich nu afvragen of de ge meentelijke nakeuring een punt van principieelen aard is. Spr. ontkent dit; zij heeft niets te maken met de princi pes van links en rechts; het kan zelfs voorkomen, dat de centrale keurng zich stelt op het standpunt „van het achterlijkste dorp", zooals is gezegd. Spr. heeft er zich een feest van ge maakt hier deze wet te behandelen en haar daardoor tot een waarlijk natio nale wet te maken. Als men ziet hoe menschen van links en rechts in de gemeentelijke commissies samenwer ken, moet men erkennen, dat het een vergissing is, de wet partij-kenmerkend te noemen. De heer Anema waarschuwde erte gen, dat het kabinet niet worde ver vormd tot een coalitiekabinet. Ook de Haagsche briefschrijver van „De Tijd liet zich in dien zin uit. Maar de heer Mendels verwachtte juist, dat het ka binet de doodssteek zou zijn voor de coalitie. Spr. moet zich bepalen tot het verwijzen naar de regeeringsver- klaring, waaruit niets blijkt van dien aard. riet beste midclel om dever wachting, dat het kabinet een coalitie kabinet zal worden, te beschamen, is het ook ter linkerzijde zooveel moge lijk te steunen. De heer Van Embden (y.d.) repli ceert. Spr. komt terug op de rede van den heer de Vos van Steenwijk, die den vrijz. democraten verweten heeft, materieel voordeel na te jagen. Iemand, die op die wijze debatteert verliest in beschaafd gezelschap het recht om bestreden te worden. (Zeer juist! bij de soc.-deomcraten.) Het spijt spr., dat hij dit zeggen moet in afwezigheid van den heer de Vos van Steenwijk, maar hij kan het niet hel pen, dat deze is weggegaan na zijn grofheden te hebben geuit. De heer Rink (v.b.) repliceert. Hij is teleurgesteld door het antwoord van den minister. Het schijnt wel moei lijk, zich van partij-minister te rneta- morphoseeren tot extra-parlementair minister. De minister heeft het zich buitengewoon gemakkelijk gemaakt. Hij heeft eerst de keuring voor vol wassenen apart genomen en toen de gemeentelijke nakeuring, maar het is juist de samenvoeging van die twee geweest, die den druppel vormde, wel ke den emmer deed overloopen. De Minister protesteert tegen de woorden van den heer R i n k, als zou het hem moeilijk vallen zich te meta- morphoseeren tot extra-parlementair minister. Spr. kan geen toezegging doen om de zaak nog eens met zijn collega's te bespreken, omdat hij dat reeds dikwijls gedaan heeft. De Voorzitter sluit de beraad slagingen en verdaagt de vergadering tot Dinsdagmiddag 2 uur. DE ENGELSCHE STEENKOOL- NIJVERHEID. Het mijmwerkerscongres. Het te Londen gehouden congres van de nationale afgevaardigden dei- mijnwerkers heeft met algemeene stemmen de motie van het hoofdbe stuur aangenomen waarbij aan de districten wordt aanbevolen: le. dat geen goedkeuring gehecht moet wor den aan eenig voorstel tot verlenging van den werkdag; 2e. dat het begin sel van een nationale loonovereen- komst met een nationaal minimum percentage beslist gehandhaafd moet worden; 3e'. dat waar de loonen reecis te laag zijn geen goedkeuring gege ven moet worden aan eenig voorstel tot loonsverlaging. Deze aanbevelingen zullen aan de districten gezonden worden opdat de ze ze onmiddellijk kunnen overwegen en erover kunnen beslissen. Daarna zal zoo spoedig mogelijk een nieuw congres van nationale afgevaardigden belegd worden om tot een Eindbeslis sing te kunnen komen. Vervolgens werd echter nog mede gedeeld dat het hoofdbestuur een uit- noodiging aan de mijnigenaars gezon den had om onmiddellijk een nieuwe samenkomst te houden ter voortzet ting van de onderhandelingen. Een hoopvol resultaat. In politieke kringen wordt het re sultaat van het mijnwerk erscongres in zoover als hoopvol beschouwd, dat er een deur open gelaten is voor die verdere onderhandelingen. Het rapport van de kolencommlssle is niet verworpen als grondslag van discussie. In Britsöhe ministerieel© kringen spreekt men voldoening uit over de gematigde wijze waarop de leiders der vakvereenigingen het probleem behan delen. Men verneemt, dat de premier nauw keurig op de hoogte gehouden wordt van den toestand, maar dat het niet waarschijnlijk' is, dat hij tusschenbei- de komt zoolang er goede kansen be staan op een overeenstemmig. Raclio-Progranjma. Wat er vanavond te hooren is. BERLIJN, 513 en 571 M. Vanaf 7.50 ook op 1300 M. 6.Lezingen. 6.50 Operamuziek van Mozart, 9.20 Nieuws. 9.50 Muziek. DAVENTRY, 1600 M. Zio Londen. 6.20 Muziek. 7.20 Nieuws. 7.45 Piano. 8.Lezing. 8.20 Concert. 10.20 Nieuws. 10.45 Scheepsweerbericht. 10.50 Muziek. DORTMUND, 283 M. 5.50 Lezingen. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Paul Hiib.a-avond, 8.25 Concert, ELBERFELD, 259 M. rios Lezingen. 5.35 Concert. 7*20 Lezing. v.05 Lubbei kwartet. Concert. 8.35 Rrjniandsche avond. Hilversum, 1050 m. 6.^0 Les in Handelskennis. 7.30 Politiebericht. 7.45 Nieuws. 8.10 Hawaiankwartet, lezing en jricest 10.Nieuws. LONDEN, 365 M. 5.20 Concerten. 7.20 Tijdsein en nieuws. 7.45 Piano. 8.Lezing. 8.20 Concerten. 10.20 Nieuws. 10.50 Muziek. MüNSTER, 410 M. 5.50 Lezingen. 7.50 Concert. 8.35 Rrjniandsche avoind. PARI 18 (Radio-Paris), 175° M. 5.05 Concert. 0.05 Nieuws. 8.35 Nieuws. 8.50 Concert. ZüRiCH, 515 M. 5.33 Haiidharmonikac ome er t. ö.io Nieuws. 7.35 Lezing. 7.50 Concert. 9.10 Nieuws. —x— ZONDAG 11 APRIL. HILVERSUM, 1030 M. 8.30 R. IC. morgenwijding, jo.iKerkdienst uit de Ned. Hert. Kerk aan de Dorpsstraat te Zeist. Voorganger: Ds. B. N. B. Bout hoorn, Neet. Herv. pred. te Zeist. Tekst: Efeze 2:4 en 5. DE STRIJD IN MAROKKO. Het begin der vredesonderhande lingen. De Fransche ministerraad heeft gis teren beraadslaagd over den toestand in Marokko. Ingevolge het voorstel van den af gezant van Abd el Krim zullen onmid dellijk onderhandelingen beginnen tusschen de dissidente Riff-stammen en de Fransche en Spaansche auto riteiten. De Fransche delegatie is gistermor gen benoemd. Zij bestaat o.a. uit generaal Simon en Ponsot, onderdirecteur voor Afrika Naar verluidt zou Malvy als leider der onderhandelingen optreden. De vredesonderhandelingen zullen te Oudjda gevoerd worden, na preli minaire FranschSpaansche bespre kingen te Parijs. Volgende week de eerste bijeenkomst. Na afloop van den ministerraad be vestigde Painlevé, de minister van oorlog, dat dezer dagen officieele vre desonderhandelingen te Oudjda, een plaats-op de grens van Algiers en Ma rokko, geopend zullen worden. De Fransche gevolmachtigden zul len zijn generaal Simon, Duolos, de secretaris-generaal te Rabat en Pon sot. De benoeming der Spaansche ge delegeerden wordt ieder oogenblik verwacht. De Fransche en Spaansche gedelegeerden zullen op een voorloo- pige bespreking te Parijs de vredes voorwaarden opstellen, en zich ver volgens naar Marokko begeven. Abd el ICrim moet reeds drie gevol machtigden hebben benoemd, doch hun namen zijn aan de Fransche re geering nog niet bekend. Men verwacht, dat de eerste offici eele samenkomst de volgende week zal plaats hebben. DE FRANSCHE FINANCIEELS CRISIS. Een Amortisitatiefands. Uit Parijs wordt bericht, dat de maatregelen hun voltooiing naderen tot het organiseeren eener campagne door een commissie onder presidium van maarschalk Joffre, om de schul den van Frankrijk te liquideeren door vrijwillige bijdragen. I11 alle departementen zijn subcom missies benoemd en de lijsten reeds geopend. President Doumergue heeft 50.000 fr. bijgedragen, de minister van finan ciën Péret 10.000. Briand stelde den minister van fi nanciën 10.C00 francs ter hand als vrijwillige bijdrage voor het herstel van den franc. HET ONTSLAG VAN MALVY. Malvy's moïieven. In zijn ontslagbrief herinnert Malvy t eraan, dat hij op het dringende ver-j

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2