CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7d® JAARGANG DONDERDAG 8 APRIL 192é NUMMER 1791 COURANT ABONNEMENTSPRIJS Id Leiden'en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer beslaat ui! IWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Eerste Kamer. Het intermezzo-Kabinet heeft zich thans ook aan de Eerste Kamer ge presenteerd. Uiteraard bevat de afgelegde regee- ringsverklaring niets nieuws. Minister de Geer conformeerde zich aan de verklaring, afgelegd in de Tweede Kamer en tevens aan het daarop gevolgd debat, wat voor het Hoogerhuis als een zachte wenk kan worden beschouwd om niet te herha len wat daar reeds zeer uitvoerig be handeld werd. Vermoedelijk zal het debat niet veel tijd in beslag nemen. Niet alleen omdat het ver van ge makkelijk zal zijn nieuwe gezichtspun ten te openen, maar bovendien omdat het in de bedoeling schijnt te liggen de geheele begrooting nog voor 1 Mei af/te doen. Door de Regeering werd een beroep gedaan op de Eerste Kamer om het Kabinet minder naar zjjn parlemen taire positie, dan naar zijne daden te beoordeelen wat, naarmet voor beelden uit de geschiedenis werd aan getoond, met reden kan worden ver wachtterwijl voorts de Eerste Ka mer werd uitgenoodigd mede te waken voor de gaafheid onzer parlementaire instellingen. „Wanneer zich, aldus bedoelde pas sage, eerlang in de Tweede Kamer we der een politieke meerderheid mocht blijken te vormen, dan zal, zoo stel ik mij voor, ook en vooral deze Kamer het haar plicht kunnen achten de aan dacht van het Kabinet voor dit feit le vragen. Zij zal dit kunnen doen zelfs dan, wanneer de in de Tweede Kamer zich.vormende meerderheid een zoo danige mocht zijn, als waarvoor in de Eerste Kamer vooralsnog de gegevens niet aanwezig zijn." Men krijgt hieruit den indruk dat Minister de Geer bevreesd is, dat het Kabinet zijne eigenaardige positie als intermezzo-Kabinet uit het oog zal ver liezen, waarom de Eerste Kamer wordt uitgenoodigd de Regeering aan haar plicht tot heengaan te herinneren wan neer zich in de Tweede Kamer een po litieke meerdenheid in welke richting dan ook, mocht gaan vormen. Dat de Eerste Kamer mede heeft te waken voor de gaafheid van onze par lementaire instellingen, spreekt wel vanzelf. Maar dat het haar taak zou zijn dit te doen op de wijze door Minister de Geer aangegeven, komt ons ietwat ei genaardig voor. V Het Leidsche voorstel. Een hoogst belangrijke zaak werd door de afdeeling Leiden van de S.D A.P. op het pas gehouden congres ter sprake gebracht. Men wilde n.l. aan partijgenooten verbieden deel te nemen aan feest maaltijden enz. waarbij op de Konin- gin en het Oranjehuis wordt getoost. Men moet, zoo verklaarde de afgevaar digde, die het voorstel verdedigde, het hosanna op het Koningshuis niet zin gen. omdat de monarchie ten doel heeft de arbeidersklasse te verdruk ken. Het voorstel vond in leidende krin gen weinig bijval. Iloe kan het ook anders. Met vurig verlangen wordt uitgezien naar het oogenblik, dat men achter de re ge erin gs tafel kan plaatsnemen. Merkwaardig was echter de wijze, waarop het mee-aanzitten aan feest maaltijden en het eeren van de Ko- ïrngin verdedigd werd. Als iemand op de Koningin toornt, aldus de voorzitter en je blijft zitten, dan beleedig je niet de Koningin, maar den man die toost. De Koningin mag men dus vrijelijk beleedigen. Alleen tegenover anderen behoort men zijn fatsoen te bewaren Do socialistische Senatoren bleken gisteren weer een andere opvatting te hebben. Toen de voorzitter van de Eerste Ka mer het Vorstelijk huwelijksfeest her dacht, hadden zij den treurigen moed, door te blijven zitten, zoowel den voor- zitter als de Koningin te beleedigen. Alleen de heer Polak, de nieuwe pkr- tij-voorzitter, maakte een gunstige uit zondering. Kij althans liet zich niet door vrees voor de kiezers beheerschen. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiëa per regel 227* cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiSn bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent V Buiten onze denksfeer. Sprekende over den strijd voor deont wapening, waarschuwde de heer Al- barda op het congres van de S.D.A.P. tegen zeker fatalisme, dat vooral in Christelijken kring leeft. De oorlog komt voort uit de zonde, zoo rede neert men. En tfij voegde daaraan toe: Deze re deneering ligt ver buiten onze denk sfeer. Een teekenende opmerking was dat De S.D.A.P. die Gods Woord ver werpt, rekent niet met de zonde en erkent derhalve ook niet de noodza kelijkheid der verlossing. Het machtige en tragische feit der zonde en alles wat daarmede verband houdt, ligt buiten hare denksfeer, met het gevolg dat heel haar denken en redeneeren mank gaat en dat de op lossing, die zij biedt voor de maat schappelijke vragen niet anders dan tot teleurstelling kan leiden. Wie vanuit een verkeerd beginsel redeneert, kan nooit tot een bevredi gende conclusie komen. De zonde ligt buiten de denksfeer van de S.D.A.P. En daaruit volgt noodzakelijk, dat de S.D.A.P. behoort te liggen buiten de denksfeer van hen die buigen voor het Woord van God. STADSNIEUWS. Afscheid Ds. W. den Hengst. Gisteravond hield in het geheel ge vulde kerkgebouw der Geref. gemeente op den Nieuwen Rijn Ds. W. den Hengst zijn afscheidspredikatie bij den ingang van zijn emeritaat. Nadat gezongen was Ps. 122:3, sprak Ds. den Hengst het votum en den ze gen uit, daarna werd gelezen Hebr. 9:15—einde, ging de predikant voor in gebed en werd gezongen Ps. 119:45. Ds. den Hengst begon zijn predikatie met te wijzen op het vergankelijke en wisselvallige van het aardsche leven. Doch er is ook iets blijvends, dat is het Woord des Heeren. Uit dat Woord zou spr. dezen avond een tekst nemen, waarin gesproken wordt van hetgeen Christus voor Zijn Gemeente is, n.l. Hebr. 13:20 en 21. De apostel spreekt hier van den God des vredes. God is de bron van den vrede. Niet in het hart des menschen, doch in het harte Gods zijn van eeu wigheid gedachten des vredes opgeko men. In de eeuwigheid is het plan des vredes ontworpen, dat is uitgewerkt in den tijd. God heeft Zijn eere ge handhaafd en Zijn recht bevredigd in het offer van onzen Heere Jezus Chris tus voor al degenen die Zijn verschij ning hebben liefgehad. Die God des vredes heeft, volgens onzen tekst, onzen Heere Jezus Chris tus uit de dooden wedergebracht of zooals ook vertaald mag worden opgebracht. Christus is,onder den rich terlijken toorn Gods verbrijzeld, doch des Vaders gramschap is gestild, dit blijkt uit de opwekking van Christus. God is weer de God des vredes. Christus wordt in onzen tekst ge noemd de groote Herder der schapen. Zoo was hij reeds aangekondigd in het profetisch woord (b.v. Jes. 40) en zoo heeft hij zich ook betoond bij Zijn openbaar optreden onder het volk Is raël. Hij was de goede Herder, die zijn leven stelde voor de schapen. Door Zijn eigen bloed heeft Hij zich Zijn kudde, dat is Zijn Gemeente, gekocht. Nu wenscht de schrijver van den brief aan de Hebreen zijn lezers toe wat ook een leeraar zijn gemeente toe- wenscht,n.l.: De God des vredes vol- make u in alle goed werk. Letter Tijk vertaald*, staat er: ruste u toe, make u vaardig tot alle goed werk. Dit goede werk bestaat niet in het doen van onzen wil, ook niet in het doen van den wil van andere men schen, zelfs niet van den diepst-inge- leiden Christen, maar in het doen van den wil Gods, van hetgeen voor Hem welbehaaglijk is. De wet heeft alzoo voor den geloovige niet afgedaan, zoo als sommigen wel meenen. Dp Heere werkt dit in ons, anders komt er van een practijk der godzalig heid niets terecht. God werkt in ons beide het willen en werken, zoo leert Paulus. Al onze bekwaamheid is uit God. Koe werkt God? Door de geloovigen in verbinding te brengen met den Mid delaar. Het komt er dus op aan, dat de geloovigen heel het leven der dank baarheid uit eigen handen geven want de Heere moet het doen. Dat stille zijn en rusten in God en Hem laten wer ken door Jezus Christus is nog veel moeilijker dan dat we aan het werk gezet worden vijf schoft op een dag. De ware houding is die van Maria, Zie de dienstmaagd des^Heeren, mij geschiede naar Uw woord. En waartoe moet dat werk des Hee ren strekken? Dat de mensch het goed zal hebben? Zeker, dat ook wel, doch dit is niet het hoogste. De God des Vredes beoogt dat Christus zij de heer lijkheid in alle eeuwigheid. Deze wil Gods wordt in deze bedeeling nog slechts luttel in practijk gebracht, doch in den hemel in volkomenheid. Zoo komt de drieëenige God aan Zijn ©er, het is uit den Vader, het is wat de verwerving aangaat door den Zoon, doch het is wat de dadelijke deelach- ftigmaking betreft uit den Heiligen Geest. Spr. liet vervolgens zingen Ps. 145 vs. 2 en 4 en zette daarna zijn predi- catie voort. De heilwensch van den apostel aan de Hebr. past ook in den mond van den dienaar des Woords, in 't bijzon der bij een gelegenheid als heden avond. Doch dan moet er betrekking zijn tusschen den Heere Jezus en on ze ziel; is dit reeds zoo bij u, vraagt spr. zijn hoorders. Zijt gij van de kennisse Christi ge^en vreemdeling ge bleven? Spr. heeft in de 8 jaar dat hij hier gearbeid heeft, in alle zwakheid Chris tus gepredikt als den algenoegzamen Verlosser. Spr. zou gaarne zijn dienst werk voortzetten, doch zijn kracht is gebroken, al reeds in het eerste of tweede jaar dat hij hier werkzaam was. Menig blijk van liefde beeft spr. in kranke dagen van kerkeraad en gemeente ondervonden en hij is daar zeer dankbaar voor. Spr. had begeerd den tijd, die nog over is te besteden aan de opleiding van Dienaren des Woords, doch hij twijfelt er aan, of hij daartoe nog de kracht zal hebben. Spr. dankt allereerst de ambtsdra gers, met wie hij steeds in goede har monie mocht samenwerken; vervol gens richt spr. zich tot zijn leerlingen, het was hem steeds een aangename taak, hen in de leer der waarheid te onderwijzen. De gemeente ziet spr. niet aan als een vergadering van enkel geloovigen al is dit Wel het karakter eener Chris telijke gemeente. Spr. wekt zijn hoor ders op ,zich door den stroom van lectuur niet van de waarheid te la ten aftrekken, maar het Woord Gods biddend te onderzoeken, dan zullen zij deel uitmaken van de Kerk, die nu nog strijdt, maar straks zal trium- feeren. Gedenkt mijner in den gebede, vraagt spr., ik zal ook u gedenken voor den troon der genade. Nadat spr in dankgebed was voor gegaan, werd als sl-otzang gezongen Ps. 131 4, waarna Ds. den Hengst den zegen uitsprak. Hierna richtte zich namens kerke raad en gemeente een der ouderlingen de heer W. van Turenout van Voor schoten tot den scheidenden leeraar Hij dankte hem voor den door hem in deze 8 jaar verrichten ambtelijken ar beid, Met zegen had hij het Woord be diend; alleen betreurt de kerkeraad, dat er niet meer belangstelling was voor de prediking, zich uitend in ge trouw kerkbezoek, en dat er zoo wei nig van bekeeringen gehoord werd. Doch dit ligt niet aan den Dienaar; van Gods zijde vindt het zijn oorzaak in 's Heeren vrijmacht en van aes zon daars zijde in diens hardigheid van hart. Op verzoek van spr. zong de ge meente Ds. den Hengst de zegenbede Ps. 121:4 toe, waarvoor deze met een enkel woord bedankte. Voogdijraad. Verschenen is het jaarverslag 1925 van den Voogdijraad te Leiden. Uit dit verslag blijkt, dat de voog dijraad ook dit jaar weer niet stil ge zeten heeft, doch tal van nuttigen ar beid verricht. Er werden gehouden 11 gewone en 1 buitengewone vergadring, en in die vergaderingen werden genomen 213 besluiten, waaronder niet begrepen die van huishoudelijken aard. 26 verzoekschriften strekkende tot ontzetting uit, of ontheffing van de ouderlijke macht of voogdij werden bij de Rechtbank ingediend. Van de in 1925 gegeven rechterlijke uitspraken strekten er 23 tot ontzet ting of ontheffing van ouders of voog den; hierbij waren 58 kinderen betrok ken. Twee verzoeken tot herstel in de voogdij werden ingediend. De Recht bank besliste overeenkomstig de ver zoeken. Hierbij waren 5 kinderen be trokken. 14 kinderen uit 7 gezinnen werden door den Officier van Justitie aan den voogdijraad toevertrouwd. In de voog dij over 8 kinderen is voorzien. Het aantal geboren natuurlijke kin deren te Leiden bedroeg 37; erkend werden bij huwelijk der ouders 5, waarbij één geboren is een vroeger jaar; door de moeder alleen 27, waar bij 7 geboren in een vroeger jaar, niet erkend bij het eind des jaars 13. In de buitengemeenten werden 4 der gelijke kinderen geboren; erkend hij huwelijk der ouders 7, waarbij 6 ge boren in een vroeger jaar; door de moeder alleen 2, waarbij 1 geboren in een vroeger jaar; niet erkend bij het einde des jaars 2. De uitkeeringen over 1925 ontvan gen en uitgekeerd aan de rechtheb benden bedroegen f 17092.66 K; het totaal te innen tot 1925 bedraagt f 26544.14. De uitgaven van den voogdijraad bedroegen in 1925 aan proceskosten f 526.85, administratiekosten f 2178.49 Ji» en verpleegkosten f 1563.11. In de samenstelling van den voogdij raad kwamen in het afgeloopeii jaar eenige wijzigingen. In de vacature door het bedanken van Mr. P. A. Pijnacker Hordijk is voorzien door de benoeming van den heer C. L. van Buuren, gep. Kapitein ter zee, te Leiden, bij K. B. d.d. 28 Ja nuari 1925 no. 10. In verband met zijn benoeming tot Minister van Justitie, werd aan den Voorzitter, Mr. J. Scbokking, te Lei den, eervol ontslag verleend bij K. B. d.d. 13 Augustus 1925 no. 27. De Voogdijraad zag met veel leed wezen den Voorzitter heengaan, die zoo vele jaren met groote kennis en ervaring de zaken van den Voogdij raad heeft geleid. Pn deze vacature was op 31 Decem ber nog niet voorzien Bij K. B. d.d. 10 November 1925 no. 33 is Mr. A. van der Eist te Leiden her benoemd tot lid van den Voogdijraad. Op 31 December 1925 was de Voog dijraad samengesteld uit de volgende leden: Mej. D. M. J. Coebergh, Mevr. A. C. Montagne—Van der Lec, Mr. A. van der Eist, J. P. Creijghton, J. Karstens, C. E. van Buuren, Mr. P. E Briët, Secr. Armenraad. Het bestuur van den Armenraad al hier heeft een openbare vergadering uitgeschreven op Donderdag 15 April a.s. des avonds 8 uur in de groote zaal van het Nutsgebouw, Steenschuur No. 21 alhier. In deze vergadering hoopt als spre ker o"p te treden, de heer G. van Roe kei, lid van den Gemeenteraad van Arnhem en secretaris van den Armen raad aldaar, met het onderwerp: „Het maatschappelijk hulpbetoon in onzen tijd". De bloemententoonstelling in ,'tPost- hoi." Hier volgt nog een lijst van bekro ningen v. nieuwigheden. Goud. med. Warnaar Co. Sassen- heim, met Narcis Merkana; H. de Graaff, Lisse met narcis Smeroe; Ver. Bloemb.cult. Noordwijk, Mary Cope- land; G. Lubbe Thz. Oegstgeest met narcis Actaea; L. v. Leeuwen Zn. Sassenheim, Blazing Sword. Verg. zilv. med. Warnaar Co. Sas senheim, Brotonne; Ver. Culturen, te Noordwijk, Nada; idem Queen of De nemark; A. Frijlink Zn. Sassenk. groep Poetaz-Narc; L. v. Leeuwen Zn. idem Beau Brummel; P. v. Deur- sen, idem, Sarah Bernhard; H. de Graaff, Lisse, Ajax Sarah Bernhard. Zilver med. Warnaar Co. Sassen heim, Glorious; M. Kouwenhoven, te Warmdnd, Stromboli; H. de Graaff, Lisse, Primavera; G. Lubbe Thzn. te Oegstgeest, no. 55; Ver. Bloemb. Cult. Noordwijk, Radio; Papendrecht v. d. Voet, Sassenheim, Dingo; P. v. Deur- sen, idem, Sympathie. Palestina-film. Gisteravond beeft in ,.Zomerzorg" weer de beroemde Palestina-film ge draaid, die zooals men weet, de kolo nisatie van de Joden in Palestina in beeld brengt, en waarvan wq bij een vorige gelegenheid reeds een uitvoeri ge beschrijving gaven. De interessante film, die ook nu weer veoel1 publiek trok, werd toegelicht doQi* één dei* leiders van de Zionistische be weging. Dr. Alex Goldstein hield bij de film een rede over de beteekenis van de Joodsche Cultuur in Palestina. Een ongewone verjaardag. Onder veel belangstelling heeft van daag de oudste inwoonster van Leiden, Mevr. de Wed. G. van LeeuwenLa- terveer haar 98sten verjaardag gevierd. Patrimonium. Dinsdag a.s. zal in de Graanbeurs een bijeenkomst worden gehouden, waarin een beeld zal gegeven worden van Patrimoniums' jeugdwerk. Er zul len voordrachten gehouden worden, tableaux zullen worden vertoond, de meisjes-gymnasten zullen enkele oe feningen te zien geven enz. De toegang is vrij voor ouders van leden der jeugdafdeelingen alsmede voor de leden van Patrimonium met hunne huisgenooten en andere be langstellenden. 1 April-herdenking. Op initatief van de Haagse he afdee ling der vereeniging „Kerk, Oranje, Va derland" heeft gisteren in. samenwerking met vooraanstaande personen uit de li. G. S. een herdenking plaats gehad van de inneming vain den Briel. Aan de herdenking werd in hoofdzaak deelgenomen door de jeugdafdeeling.de groep „jonge geuzen en geuzinnen" van bovengenoemde vereenig.ng, die onder leidine van. andere personen in den loop van den dag een excursie door de stad Bplangrljksle nieuws in ditv ;er. BinnenlrniL Afscheid Ds. W. den Hengst predi kant bij de Geref. Gom. te Leiden. De vergadering van den Schoolraad. Minister De Geer legt in de Eerste Kamer een regeeringsverklaring af. De Cnlemborgsche moordzaak. Electrischen tramwagen in brand. Buitenland. Mussolini is door een aanslag licht gewond; de daderes, een Iersche vrouw, is gearresteerd. Geweldige brand in petroleumtanks in Californië, maakte, waarbij verschillende beziens waardigheden werden bezichtigd, o.a. de Pieterskerk, waai' zij door Dr. J. J. Woldendorp, hoofdbestuurslid, en den heer C. Bloot, afdelingsvoorzitter- van de H.G.S. werden toegesproken. In de Groote Stadsgehoorzaal, die be neden en boven geheel bezet was. werd des avonds om half acht een berden kingssamenkomst gehouden. Nadat aangevangen was met het zin gen van Ps. 77:7 en 8, opende de.heer G. Nieuweinhuysen uit Den Haag, de lei der der jeugdgroepen, met gebed en hield dan vervolgens een feestrede on der het motto: „Niet verbergen, maar vertellen". Onder grooten bijval werd besloten aan H. M. de Koningin een telegram te zen den van den volgenden inhoud: „De Jonge Geuzen- en Geuzimnen<m>e- pen „Kerk, Oranje, Vaderland", in feest vergadering bijeen te Leiden, ter her- denKing aan Neerlainds Geuzendag (1. April 1572 Inneming vain Oen Briel) bid den U. Koninklijke Nazat e uit het hun zoo dierbare roemruchte Huis van Oranje Gods rijken zegen in Christus Jezus toe, en spreken den hartelqkejn wensch uit, dat het drievoudig snoer: Kerk, Oranje, Vaderland, door den Po tentaat aller Potentaten nog niet geheel verbroken, door het Woord Gods geste- vigd en geheiligd worde. Vive le G-eux, Oranje Boven". Namens de verzamelde groepen, G. NIEUWENHU VZEN» Leider. Afgewisseld door het zingen van geu zenliederen en gedemkpsalmen werd daar na door de jeugdige geuzen een drietal iiiationaal-historische samensprakitn ge- den in oorspronkelijke kleederdracht, die blijkens het herhaalde applaus zeer in den smaak vielen. Met het zingen van de twee meest 'bekende coupletten van het Wilhelmus en dankgebed werd geëindigd, waartna de Haagsche groepen weer per trein naar de residentie terugkeerden. BINNENLAND. Vrijwillige ouderdomsvexzekering. Het lid der Tweede Kamer de heer Braat heeft tot den Minister van Ar beid, H. en N. de volgende schriftelijk ke vragen gericht: Is het Z.Ex. bekend: dat de heer A'. Spoon, die van 1 Oct. 1924 tot 7 Dec. 1925 als assuradeur aan den Raadvan Arbeid te Haarlem werkzaam was, de afrekening van zijn productie van vrij willige ouderdomsverzekering niet kan krijgen; dat hem ook tot heden daar geen ge tuigschrift is verstrekt, en ook geen mededeeling van de reden van zijn ont slag is gedaan? Is Z.Ex. bereid, een spoedige afwik keling van bovengenoemde zaken te bevorderen? Geel. Staten van Zuid-Holland. Naar de „Voorwaarts" uit goede bron verneemt, hebben de rechtsche Statenfracties besloten, de vrijgeko men Gedeputeerden-zetel van mr. Lim burg aan de linkerzijde te laten en zullen de rechtsche Statenleden, aan gezien de soc.-democraten de. sterkste fractie ter linkerzijde vormen, hun stem uitbrengen op den door de soc.- dem. te stellen caiididaat. Uitvoering van dit besluit zal dus de verkiezing van den heer Schaper tot Gedeputeer de tengevolge hebben. Ned. Clir. Bonwarbeidersbond. Naar wij vernemen heeft de Ned Chr. Bouwarbeidersbond over liet af- geloopen kwartaal uit 78 afdecHugen totaal 335 nieuwe leden ingeschreven. De leiding van het postbedrijf. Onder de vroegere regeerint? was het besluit van den toenmaligen mi nister van Waterstaat, ir. Boagaerts, tot instelling van een directorium in den Ministerraad gesanctionneerd Het H b 1 d. verneemt, dat de nieuwe mi nister, de heer Van der Vegte, die

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1