CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG WOENSDAG 7 APRIL 1926 NUMMER 1790 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waas- agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 I Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentien per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tariei Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij tooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent 013 nummer beslaat nlt TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De rede van Stenhuis. De rede van den heer Stenhuis op (het Paaschcongres van de S.D.A.P. gehouden heeft, hoewel ze veel meer socialistisch was dan de zoo enthou siast toegejuichte rede van den heer Al har da, op de leidende personen in de partij een* slechten indruk gemaakt. „Het Volk" zegt ten zeerste teleur gesteld te zijn om den toon de heer Stenhuis is gewoon de dingen scherp te zeggen en dat vindt alleen toejui ching als het tegen tegenstanders gaat maar ook om den inhoud. „Om den inhoud, omdat wat de spreker voorstelde als de nieuwste politiek, door de arbeidersbeweging te volgen, in den grond niets anders was dan een samenstel van opvat tingen, die de sociaaldemocratie reeds twintig jaar geleden welbe wust afgewezen heeft. Telkens weer kwam bij het aanhooren dier rede bij ons de herinnering op aan de aanklachten die Herman Gorter in dertijd op congres na congres tegen de leiding slingerde. Het waren de zelfde beschouwing omtrent een toe nemende verarming der arbeiders klasse; het was dezelfde grondslag eener katastrofen-politiek; het was dezelfde beschuldiging omtrent een parlementeer en met de bourgeoisie; het was hetzelfde ongeloof in de mo gelijkheid om onder het kapitalisme hei-vormingen tot stand te brengen; het waren dezelfde verzekeringen omtrent een crisis in permanentie.'' En hieraan worden dan o.m. nog de volgende opmerkingen toegevoegd: „In Engeland bestaat de organisa tievorm der Labour Partij, die Sten huis nastreeft. En heeft in Engeland niet een bedenkelijke inzinking van het levenspeil der arbeidersklasse plaats gevonden, waarvoor Partij en Vakverbond tot hun eer de Neder- landsche arbeiders goeddeels hebben kunnen behoeden door gescheiden 'te marcheersn in gelijke richting?" Wat blijkt-hieruit! In de eerste plaats, dat men het iemand geweldig kwalijk neemt indien hij nog de zuiver Marxistische theorie- en durft verkondigen. Het aanhangen en verdedigen van de theorieën door Marx indertijd ver kondigd, wordt in de S.D.A.P. niet meer geduld. Vervolgens blijkt hieruit, dat men het onder het kapitalistische stelsel volgens „Het Volk" dan maar heerlijk ver gebracht heeft. Toenemende verarming der arbei dersklasse door Marx indertijd op „we tenschappelijke" gronden vastgesteld, onzin. Een katastrophen-politiek'dwaas heid. De onmogelijkheid om onder het ka pitalisme hervormingen tot stand te brengenongegrond pessimisme. En dan volgt een lofzang op Neder land, waar in tegenstelling met Enge land, de arbeiders het toch zoo goed hebben. Hoe deze ontboezemingen te verkla ren? De oplossing zal wel hierin gezocht moeten worden; dat de S.D.A.P. lang zamerhand is geworden een doodge wone burgerlijke partij, voor hetover- groote deel samengesteld uit ambtena ren en.de aristocraten onder de arbei ders. Een partij waar men 't proletari- riaat tevergeefs zoekt en waarvan voor het Socialisme, al' naar men het neemt, niets te hopen of te vreezen valt. Het gevaarlijke van deze partij zit voor ons dan ook niet in haar socialis tisch karakter, maar wel hierin, dat zij staat op revolutionairen bodem, dat zij ons volk afvoert van God en zj.in Woord en dat zij in critieke tijden de leiding moet aanvaarden en een gewillig werktuig wordt van de meest revolutionaire elementen. STADSNIEUWS. Zangspel „Prinses Zonneglans". •De Kinderzangschool van den heer C. B. Duyster Sr. heeft gisteravond in do Stadsgehoorzaal een schitterend mooie opvoering gegeven van de kin- der-operette „Princes Zonneglans ten bate van het Dorus Rijkersfonds. De lezers zullen van ons wel geen uitvoerige beschouwing over dezen avond verwachten, vooral waar het thans een liefdadigheidsuitvoering gold. Dit wil niet zeggen, dat de op voering als zoodanig in artistiek of ander opzicht critiek zou behoeven te duchten. Integendeel, zij stond artis tiek op een hoog peil en deed den heer Duyster alle eer aan. Trouwens, de Zangschool voerde het spel reeds eeni ge malen op een zeer geslaagde wijze in den Schouwburg op, en de kleine tooneelisten toonden zich nog goed in het stuk thuis. De strekking hiervan is tamelijk on schuldig; princes zonneglans, eenlge dochter en moederloos, moet haar va der naar het slagveld laten gaan daar de vijand het land is .binnengevallen. Tijdens zijn afwezigheid is een edel man, Melhurk, belast met de zorg voor haar. Deze maakt van zijn positie mis bruik wanneer de tijding komt dat het leger verslagen en de koning gevan gen genomen is. Hij laat de princes 's nachts stil naar het bosch brengen, verheft zichzelf tot koning en zijn eigen dochter tot princes. Gedurende de kroningsplechtigheid brengt een bode het bericht, dat de ko ning door een ridder, Leeuwenhart, be vrijd, en met zijn getrouwen op weg naar zijn paleis is. Als met tooverslag draait de geheeie hofhouding om ten gunste van den ouden koning; Melhurk's dochter weet nog een poosje door te gaan voor Zon neglans met wier lokken zij zich heeft getooid, doch beider bedrog komt uit, wanneer de koning en Leeuwenhart bij een jacht de echte princes Zonne glans slapende vinden in het bosch, waar zij bij de dwergen een goede ver zorging heeft genoten. Het stuk ein digt dan met de huwelijksplechtig heid van Leeuwenhart en princes Zonneglans, waarbij naast de talrijke edellieden en jonkvrouwen ook de ja gers en de dwergen tegenwoordig zijn en beurtelings het paar een zanghai.de brengen. De dwergen vooral spelen een echt kinderlijke rol en zoo naïef en natuurlijk dat hun optreden een der mooiste momenten wordt. Met aanmerking van de groote moeite die een regie met kinderen vraagt zal men het des te meer kun nen waardeeren, wat de heer Duyster met deze kinderschaar heeft bereikt. Algemeen was men dan ook onder den indruk van de keurige prestatie die regiseur zoowel als zangers en zange ressen hierin leverden. De zang op zichzelf was reeds su bliem. Trof bij de kleinere zangers de zuiverheid en regelmatigheid, de groo teren wisten dit nog te paren aan een goede voordracht en vooral de solisten konden door het meest verwende ge hoor met bewondering worden bzeluis terd. Naast de schitterende aankleeding waaraan de imposance van het geheel voor een groot deel is te danken noe men wij de muzikale begeleiding die in handen was van het L.S.E. „Sappho versterkt met eenige beroepsmusici; dit mocht eveneens worden gehoord. De heer Duyster, als leider van het ge heel, had een moeilijke, doch tevens dankbare taak. Allen zullen het har telijk met den heer Ter Hall eens zijn geweest toen hij hem hulde bracht voor dit mooie stuk werk. Reeds bij de opening had de heer Ter Hall, het Tweede Kamerlid, een krachtige opwekking tot de vergade ring gericht om steun te verleenen aan de ruim 200 helden der zee, die tot oneer van onze bevolking een kom mervol bestaan hebben. Aan het hoofd staat de oude Dorus Rijkers, die 511 menschenlevens redde, van 42 ge strande schepen, en nu moet leven van een pensioen van 120 gulden per jaar.' En dat terwijl hij recht heeft op een eereplaats in de geschiedenis van ons vjlk om de groote helrtnafligneid, die hij aan den dag heeft gelegd als de gevaarlijke branding van de Noordzee onze kusten beukte en menschenle vens in gevaar verkeerden. Met nadruk wees spr. op de ernstige fout die het Nederlandsche volk te genover deze nationale helden heeft te herstellen. Het Dorus Rijkersfonds be gint gelukkig tot bloei té komen. Kon het eerste jaar nog slechts f 800 in het geheel worden uitgekeerd, thans kan reeds aan 100 helden f 4 per week wor den afgedragen. Maar het is nog veel te weinig. We zijn pas aan 't begin. En daarom deed. spr. een krachtig be roep op aller medewerking en steun. Aan het slot dankte spr. in een mooie speech den heer Duyster, van wien inderdaad toch zooveel licht uit gaat in weerwil van zijn duisteren naam en hoogen leeftijd, en niet min der de kleine acteurs en actrices, die hun heele leven door de herinnering mogen bewaren aan dit mooie werk van barmhartigheid. Tenslotte deelde spr. mede, dat hij f 50 kon medenemen als opbrengst van de speldjes- cn kaartenverkoop, die in de pauze had plaats gehad. Aan de hoofdpersonen, princes Zon neglans en ridder Leeuwenhart wer den door den heer v. d. Linden bloe men aangeboden. In weerwil van den korten tijd van voorbereiding, was de Stadszaal ge heel gevuld. Ook in dit opzicht was dus de opvoering een succes. Zij werd mede bijgewoond door den secretaris van het D.-R.fonds, den heer de Jager, en door den alg. ref. ten Stadhuize, den heer F. G. Rosier. Bloemententoonstelling in ,'t Posthof." Vandaag, morgen en Vrijdag houdt de af deeling Oegstgeest en omstreken van de Algemeene Ver. v. Bloembol lencultuur in ,,'tPosthof" alhier een tentoonstelling van bloeiende gewas sen, in hoofdzaak Ornatus Poëticus, naast Barri's, en enkele en dubbele Narcissen, terwijl eenige belangwek kende inzendingen op bet gebied van vaste planten en heesters het geheel opluisteren. Er is onder de vier- en twintig in zendingen veel, dat de, expositie spe ciaal voor de vakmenschen, maar ook voor liefhebbers zeer belangrijk maakt Vooral zijn dit de nieuwigheden, waar van we er in verschillende inzendin gen aantreffen. De heer G. Lubbe Thzn. te Oegst geest is aanwezig met mooie exem plaren van zijn Poëticus Actaea, clie door velen voor de beste in deze kleur wordt gehouden. Ook de fa. Gebr.s de Graaff en S. A. v. Konijnenburg en Co. te Noordwijk is goed vertegenwoordigd. De Narcis „Backhouse" die in haar inzending is opgenomen, is een mooi resultaat van de in den laatsten tijd genomen proe ven om ook het rose en rood in de Narcissenkleur te krijgen. Verder zien we hier heel mooie Bar ri's, als.John Evelyn en Shackleton, nevens „Moulin Rouge" een uitloopen- de harcis, die momenteel veel aan dacht heeft. Mary Copeland is ook een nieuwigheid met goede eigenscappen. De witte narcis Nobility, is in meer dere inzendingen te zien, zooais bij Papendrechtv. d. Voet, Sassenh.eim, Warnaar en Co, idem en G. F. Heme- rik, alhier. De eerste firma heeft ook uitstekende exemplaren van de ver dienstelijke dubbele narcis Hollands" Glorie. Van ongewone schoonheid is ook 'de groote trompetnarcis Lord Wel lington die de inzending der fa. Fry- linck, Sassenheim, siert. De heer G. F Hemerik alhier maakt een goed figuur met verschillende narcissensoorten De Barri Ine Croesus is hier heel mooi te zien, evenals de Barri Dosarus, een der meest heldere onder de redcup soorten. Ook Barri Lady Diana Manners trekt hier de aandacht. Warnaar en Co., Sassenheim, ne men een groote plaats in met beste nieuwigheden, w.o. er zijn, die nog gisteren een getuigschrift verwierven. Wij noemen Ine Orange glow, Broton ne, poëticus Glorions, Red Guard, Golden Giant, de witte trompet-narcis Beersheve, Tenedos, Firetail, Sun Ri se, enz., enz. Vande groote narcis Inc. Red Cross zijn in deze inzending prachtexemplaren te zien. De stand van P. v. Deuren. Sassen heim, heeft o.m. aantrekkelijkheden in de grootbloemige gele narcis Apo theose. Ook de witte trompet-narcis Impe rator doet het prachtig. Mooie eigenschappen heeft de gele trompetnarcis Dr. E. v. Slogteren, en pas bekroonde nieuwigheid van den heer v. d. Spek alhier. De heer Dr. Herman de Graaf, Lisse heeft in zijn inzending o.m. eenige mooie exemplaren van de gele trom pet-narcis Solferine en van de Barri „Smeroè", die bijzondere aandacht verdient. Ter opluistering arangeerden de Gebr. v. Egmond, H. Morsch, Oegst geest, een fraaie en uitgebreide inzen ding rotsplanten, waarnaast de heer J. Ballego, alhier, een mooie inzending Convallaria en Accacia Paradoxa stel de. Voort zijn er ter opluistering nog stands van de heeren Jan Veriest, Lubbe, (Sperea's), en Gebr. den Older. Leiden, met Amaryllis en Calla's. De jury werd «gevormd door de hee ren Hoeg Jr. uit Haarlem (fa. v. Tu- bergen), Heemskerk, Sassenheim, v. d. Wilde, Noordwijk (fa. v. Konijnen burg), J. C. Ballego, Jan Kriest en T. van Egmond. Leidsche bouwvereeniging. In de hedenmiddag gehouden alg. iaarl. vergadering van aandeelhouders in de Leidsche bouwvereenlglng zijn de balans en de verlies- en winstreke ning goedgekeurd en is het dividend bepaald op 5 pet. evenals het vorig jaar. De heer Aug. L. Reimeringer werd tot commissaris herkozen. Het *de Regiment Infanterie. Het Handelsblad van hedenmorgen meldt, dat er kans bestaat, dat het 4e Regt. Infanterie eerstdaags van hier naar Haarlem zal worden overge plaatst. Toen wij ter bevoegder plaatse hier over inlichtingen inwonnen werd ons verzekerd, dat van en dergelijk voor nemen niets bekend was, hetgeen toch wel het geval zou zijn indien er van overplaatsing werkelijk sprake was. Bovendieh achtte mend it echter ook om andere redenen hoogst onwaar schijnlijk. Een nieuw» School met den Bijbel. Dezer dagen is bij den Raad dezer gemeente ingekomen een adres van het Bestuur der Gereformeerde School vereeniging, houdende het verzoek om de benoodigde gelden uit de gemeen tekas te mogen ontvangen voor ie stichting eener bijzondere school op een terrein aan de Javastraai, hoek Driftstraat (Kooikwartier). Waar er reeds sedert November '25 onderhandelingen geloopen hebben tusschen genoemd Schoolbestuur en B. en W. over de stichting dezer school is het te verwachten, dat de Gemeen teraad spoedig over deze zaak een be slissing zal kunnen nemen. Zooals reeds vroeger werd gemeld, is de Geref. Schoolver. tot dit plan ge komen door den zeer grooten toevloed van leerlingen tot de Lusthoflaan- school, hoofd de heer Bakema. De aan zienlijke toeneming der bevolking in dat deel der gemeente heeft daaraan natuurlijk bizonder bijgedragen. Het Bestuur hoopt de beslissingen der bevoegde autoriteiten te verkrij gen op zoodanige tijdstippen, dat op 1 Mei 1927 de school kan worden ge opend. Aangevraagd is een school met voor loopig 4 klasselokalen. Nederl. Bot. Vereeniging. Heden is in 's Rijks Herbarium, Non nensteeg, de jaarvergadering gehou den van de Floristische afd. der Ned. Botanische. Vereeniging onder voorzit terschap van Dr. L. van Vuyck uit Die penveen. Besproken werd de wenschelijkheid van een nieuwe uitgave der „Planten soorten" van Goethart en Jongemans, zoo noodig met subsidie der Ned. Bot. Vereen, Vervolgens bracht Prof. Suringar de wenschelijkheid ter sprake de biblio theek der Vereen, te completeeren in deze richting, dat wat Nederlanders geschreven hebben, in de bibliotheek aanwezig zal zijn. Hierna werden door verschillende aanwezigen wetenschappelijke verhan delingen geleverd, v.n.l. van Floris- tisch-systematischen aard. Een ruime keus. Voor de betrekking van concierge van bet raadhuis alhier hebben zich ongeveer 200 sollicitanten aangemeld. De afd. van den Christel. Vrou wenbond zal op 20 April a.s. een feeste lijke jaarvergadering houden, welke vergadering door Mevr. Schokking zal worden gepresideerd. In deze vergade ring zal o.m. e'en presidente gekozen moeten worden. Gistermorgen reed A. L. de B. van Zoeterwoude op den Hoogewoerd met zijn auto zoo hard, dat hij de vei ligheid aldaar in gevaar bracht. Een agent van politie verzocht hem te stop pen en even aan den kant van den weg te gaan staan, aan welk verzoek hij voldeed, doch toen hij de kans schoon zag, ging hij aan den haal. Dit geschiedde om 3 uur, maar toen de auto om half 5 weer passeerde, sprong de desbetreffende politieagent er op en reed met auto en autobe stuurder naar het politiebureau. Tegen den bestuurder is procesver baal opgemaakt. Hij heeft zich aan de volgende strafbare feiten'schuldig ge maakt: geweigerd zijn naam op te geven, geweigerd stil te houden en de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. Zekere H. v. T. heeft in een dron ken bui bij zijn broer J. v. T. met een stoel een paar ramen kapot geslagen. Door I. v. W. is aangifte gedaan, dat in de garderobe van een café zijn nikkelen horloge ter waarde van f5 is ontvreemd. Gevonden voorwerpen. Bteuwe jongenspet, sleutels, rokspeld rijwielbelastingplaatje, rijwielbelastin»- plaatje in etui, handschoenen, nikkeletn bloemen vaasje, rozenkrans in etui, gou den damesringetje, (defect), zilveren broche, 2 lepeltjes, pakje foto's, por- temonnaie met inhoud, porbemonnaie (le dig), damesceintuur, gouden ring, ge merkt C. K., grijze boerenhoed, eenig fietsgereedflchap, R. K. kerkboekje, no lis levensverzekering, ten name W. F. de Hoed. gehaakt kleedje, brief, gea dresseerd aan Mej. Desseas, brilgarni- tuur, vulpenhouder (defect), foto van R. Kokkedee. vulpenhouder, etui met schrijfbehoeften van Elly Fontein kin derbril, pakje, inh. overhemd, scneer- mes, enz., meisjesschooltasch, inh. paar gymn. schoenen, pad vindersmes, vemioe delijk gouden ring, lorgnet in etui, doos je, inh. glazen instrument, schijnwerper van een auto, mes in schede, kruis van een rozenkrans, pakje inh. goeden slot Belangrijkste nieuws in dit Hummer, Binnenland. Bloemententoonstelling in „Posthoi" te Leiden. De bekende letterkundige pater G. Jonckbloet is overleden. Ds. W. van Esveld. f Vergadering van de Unie „Een School met den Bijbel". Buitenland. Nieuwe bloedige botsingen t9 Cal cutta. Men verwacht te Washington geen wijziging der Drankwet. èoi stuivertjes armband, rjjwieltaschje m. gereedschap, damestaschje, inh. zaïcdoes enz., paar oude gymn. schoenen, lederen label, pluchen beertje, rijwielreilector, etui met schrijfbehoeften, motornummer pl£$t U 44808, Fordsleutel, zak zand en zak kalk, handwagen, leesboek, ge titeld „Boefje", schroevendraaier en sleutel van "een auto, broodzakje, auto- vek met band, veldnesch, zilveren me daillon met vrouwenportret, muziekboek sleutel van een kraan, oud heerenrijwiei bankbiljet van f io, portefeuille van A. J. Kok, lorgnetetui van H. Brusaee, honden, jong schaap. Gevonden in. de Electrische Tram (Stadsen): Dames parapluie, 2 schoolboeken, van S. Kerkheide, handschoenen, motor- handschoen, pakje, inh. overhemd, por - temoimaie met inhoud, bril in etui, bro che, lederen damescediituur, 5 renteze gels. Gevonden in de leeszaal „Reuvens", Zilveren naaldenkoker, zilveren .blad wijzer, zilveren potlood, knipmes, ring met sleutels, bril in etui, damestaschje, portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier, el- ken werkdag, behalve Donderdag en Vrpdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. BINNENLAND. Minister Kan in de sloot. Bij het uitwijken voor een bond te Veenoord is gisteren de auto, waarin Minister Kan met twee andere heeren gezeten was, op een inspectietocht in Drente, in een sloot geraakt. De inzit tenden kregen lichte verwon dingen; de auto werd tamelijk ernstig geh£^ vend. Audiëntie bij den minister van Arbeid. Het bestuur van het Chr. Werklie denverbond „Patrimonium" heeft een audiëntie aangevraagd bij den minis ter van Arbeid, ten einde zijn stand punt te doen kennen ten opzichte van de uitvoering der Arbeidswet, invoe ring der Ziektewet, opheffing der Huurwetten en bevordering van den woningbouw. Pater G. Jonckbloet S. J. t Gisteren is te Nijmegen op 77-jarigen leeftijd overleden pater Godefridus Daniël Augustinus Jonckbloet. Hij werd geboren in 1848 te Eindho ven. In 1881 werd hij tot priester ge wijd. Van 1890 tot 1908 werkte pater Jonckbloet in Indië. De laatste jaren heeft hij in Nederland doorgebracht. Pater Jonckbloet heeft zich veel aan letterkunde gewijd. Bekend zijn zijn studiën over Mevr. Roland Holst, Anna de Savornin Lob man en Multatuli; voorts „Een winter te Davos", en „Davos voorheen cn thans", alsmede de beide bundels „Uit Nederland en Insulinde." Bond van christelijke zangvereenf- gingen. Dinsdag is in Den Haag de huishou delijke vergadering van den Bond vi~ Christelijke zangvereenigingen .n No- derland gehouden. De druk bezochte bijeenkomst werd met psalmgezang en gebed geopend. De voorzitter, de heer J. Pieterson Moens, herdacht in zeer waardeeren de bewoordingen den overleden voorzit ter, den lieer J. Pelser. Staande bracht de vergadering hulde aan diens nage dachtenis. Ds. J. M. Jalink bracht vers' uit over de werkzaamheden van 'en bond in 1925. De bond mag zich in toene mende belangstelling verheugen. Aan lal van concoursen werd deelgenomen. Er bestaan plannen, ook in Zuid-Afri- ka een bond van Christ, zangvereeni gingen te stichten, welke zich op een of andere wijze bij den bond zal aan sluiten. De heeren Spaanderman en De Zwaan ontwierpen een ontwerp voor een volledigen directeuren-cursus. Het bondsbestuur wees er de regeerfng op, dat bet bureau voor muziekauteurs- rechten onbeperkte macht heeft bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1