CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7d* JAARGANG ZATERDAG 3 APRIL 1926 NUMMER 1783' LEIDSCHS CODBANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 1 Nummer bestaat uit DRBE Bladen EERSTE BLAD. Het Paaschfeest. „Indien wij alleenlijk in dit leven op Christus zijn hopende, zoo zijn wij de ellendigiste van alle menschen." Want dan kennen wij geen verrezen en levenden Heiland, en dan is Hij niet de Verwinnaar van Satan en het, en dan is voor ons allen het graf het ein de, en stuit onze verwachting op den hangen dood! Wat zijn we dan diep te beklagen! Wat laten we ons dan misleiden door een vromen schijn! Wat is dan onze inbeelding groot en ons zelfbedrog jam merlijk, en dan zijn wij waarlijk de ellendigste van alle menschen. Want terwijl op deze aarde de we reld den beker harel* genietingen drinkt, strompelen wij voo. t langs het smalle en moeilijke pad der bekeering, enhet einde is voor haar en ons, zonder den levenden Christus, toch de eeuwige donkerheid Maar wij zijn niet de ellendigste van alje menscnen! Wij hopen niet alleen in dit leven op Christus! Wij heoben niet met een Jooden •Heiland te doen, maar Jezu- leeft. Het giaf is ledig. De Heer is waarlijk opgestaan, en in Zijn levenslicht zijn wij ue geluk kigste en rijkste en meest blijde van alle menschen. Ja, zoo moest het zijn, maar zoo is het dikwerf niet. Ons leven moest bij het ontsloten gral van Christus jubelen van heil en vrede, maar.... het is, zelfs op het Paaschfeest, nog dikwijls zoo somber in het hart. Wij moesten in de wereld de dragers zijn van het waarachtige levens-opti- misme, doch wij laten veel te veel ons hoofd hangen, en klagen en zuchten alsof er geen Heiland is verrezen. Wij zoeken zoo menigmaal, evenaiS •de vrouwen, den levende hij de dooden Er was voor de vrouwen, die op den Paaschmorgen naar het graf gingen, zooveel reden om over het ledige graf zich te verblijden, en te jubelen: Gode zij dankl Hij is hier niet; doch er was in hun ziel slechts droefheid en vreeze. Niet, omdat zij niet nauw aan den Christus verbonden waren, want zij zochten Hem, en waarachtige, heilige liefde tot Jezus dreef haar in den vroe gen ochtend naar Jozefs hof om den arbeid der trouw en der teederste pië teit aan Hem te verrichten, maar om dat zij den Levende zochten bij de dooden. De Meester was voor haar besef in het doodenrijk. Heur eigen banden hebben Zijn lichaam in de spelonk ge dragen, en nu was het uit met Jezus, enterwijl zij bij de ontsloten spe lonk onnoemelijk rijk en gelukkig wa ren, gevoelden zij zich de armste en ellendigste van alle menschen. Dikwijls had de Heiland, ook tot haar, over Zijn opstanding gesproken. Keer op keer had Hij voorspeld: „De Zoon des menschen zal overgeleverd worden in de handen der menschen, en zij zullen Hem dooden; en ten derden dage-zal Hij opgewekt worden en ook zij kenden, evenals de Emmaus gangerë, de Schriften, doch dit woord van Jezus en dit Evangelie des levens was in haar ziel niet binnengedron gen. Het had in haar hart geen wortel geschoten. Zij hadden op die beloften geen acht geslagen en Christus' Woord niet geloofd, en zoo was het donker en somber, terwijl om haar heen alles van licht en leven glansdè. De hoop der opstanding leefde niet in haar neergebogen ziel, zij hadden Jezus lief, en vurig lief ook, maar haar liefde ging uit naar een dooden Jezus. Zijn wij niet dikwijls dien vrouwen gelijk? Zoeken ook wij niet vaak den Leven de bij de dooden? Het antwoord kan niet anders dan bevestigend luiden. Wij doen als de vrouwen, wanneer wij moeizaam torsen het pak van onze zonden en schuld alsof er geen Borg. en Middelaar was opgewekt om onze zonden. Wij doen als die vrouwen wanneer wij ons levenskruis dragen, alsof er geen levende Heiland was en als wij in den strijd des levens versagen, als of er niet was de opgestane Heiland, Wien gegeven is alle macht In den hemel en op de aarde. En dat komt omdat wij, evenals de vrouwen, te weinig acht geven op Gods Woord. Omdat we als de Emmaüsgan gers, onverstandig zijn en traag van hart om te gelooven. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Dan leeft er geen vreugde en hoop in het hart. Dan-zijn we het tegendeel van strijd bare helden, die overal de eere des Konings uitroepen. We zijn vaak zulke donkere Chris tenen. Droeve zoekers van Jezus. Zelfs op den blijden Paaschmorgen Maar voor hen die zoo zoeken, heeft het Paaschevangelie toch een blijde boodschap. Christus heeft die droeve, zoekende vrouwen niet laten dolen, maar Zijn engelen gezonden om de Maria's en de andere discipelen op te heffen uit hun smart, en hun toe te roepen: Hij is hier niet, want Hij is opge-staan Met die liefde wil Jezus zich ook tot ons neerbuigen. De bedroefde zoekers worden dan jubelende vinders. De bevreesde discipelen, die in de ure des gevaars hun Heiland verlaten en hun Meester verloochenen, worden dan kloeke strijders, die op alle levens terrein hoo9- opheffen de banier van hunnen Koning, die gestorven is en Hij is opgestaan en zie, Hij leeft in alle eeuwigheid. 7 Een bekentenis. Het liberale „Vaderland" is, hoe kan het ande"s, met het uiteenvallen van de Coalitie ten zeerste ingenomen. Het begrijpt zeer goed veel beter blijkbaar dan sommige rechtsche po litici dat de samenwerkende recht «che partijen voor de doorvoering van de-revolutionaire beginselen een ge weldige sta in den weg zijn. De vreugde vau dit liberale orgaan is dus verklaarbaar. Terwijl het de hoop uitspreekt, dat de Coalitie nu voorgoed zal hebben afgedaan, erkent het blad echter ook volmondig, dat de rechtsche samen werking haar goede zijde heeft gehad. Maar wat de Coalitie wèl gedaan heeft is. dat ze breed© lagen van ons volk, die onder de eens almachtige liberale partii slechts in naam gelijk berechtigd waren, dit wezenlijk heeft gemaakt, dat geldt vooral voor de lanti-revoulutionaïren; de Katholie ken hebben om politieke redenen nooit in dezelfde mate over achter uitzetting te klagen gehad t Men zou het dus zoo kunnen uit drukken, dat de Coalitie als nala- tenschau achterliet, dat onze volks kracht is vermeerderd, doordat zoo veel meer bekwamen daardoor de kans kregen te toonen wat ze ver mochten, Idenburg, Heemskerk, Co- lijn, om maar die enkelen te noemen zouden 40 jaar geleden niet tot hun recht zijn gekomen, en in dien tiid ware ook een Roomsche premier als Ruys de Beerenbrouck onmogelijk geweest, zoodat de Coalitie als on verwoestbare nalatenschap achter laat, niemand denkt er toch aan om tot den vroegeren toestand terug te keeren, dat zij medegewerkt heeft, en niet weinig ook, om Thobecke's grondwetsartikel, dat iedere Neder lander tot elke landsbetrekking be noembaar is, verder uit te werken." Hier wordt dus volmondig toegege ven, dat het liberalisme met hoe mooie leuzen het zich ook sierde, in de prac- tijk een schandelijk uitsluitsysteem heeft toegepast. In theorie werd er uitsluitend gelet op bekwaamheid en geschiktheid, maar in de practijk werden met name de Antirevolutionairen uit alle posten van beteekenïs geweerd. Niemand denkt er aan, zegt „Het Vaderland", tot den vroegeren toe stand terug te keeren. Het kan zijn. Wij kunnen dit niet controleeren. In elk geval heeft op dit oogenblik het liberalisme niet de minste kans meer op ouderwetsche manier aan het werk te gaan, Maar het zou al zèer onverstandig zijn om te meenen dat er nu over de linksche partijen een andere gee9t i9 vaardig geworden. Als wij wenschen, dat met ons ge rekend zal worden, ook in dien zin dat onze leidende mannen op vooraan staande plaatsen hun invloed kunnen doen gelden, dan zullen we daarvoor zelf moeten zorgen. Ook d&drom blijft herstel van de rechtsche samenwerking gewenscht. STADSNIEUWS. 13e Lustrum air. J.V. „Pred. XII: la. Op 10 Juni e.k. zal het vijfenzestig jaar geleden zijn, dat hier ter steofc werd opgericht de Christ. Jongelings- vereen. „Prediker XII: la." Het ligt in de bedoeling dit feit fees telijk te herdenken. De plannen daar voor worden voorbereid door een feest commissie bestaande uit de heeren P. Mazurel, voorzitter; P. J. Jansen, 2de het voordeel verkregen werd, dat de- voorzitter; F. Eikerbout, le secretaris, H. van Cittert, 2e secretaris; J. War- menboven, le penn. A. van Rosmalen. 2e penn; Joh. Sierat, P. Piket, H. Boeh- mer en W. Wiggers. De feestelijkheden zullen ingezet wor den met een Wijdingsavond, te hou den in de Hooglandsche Kerk D.V. den 8en Juni des avonds om 8 uur. Namen van sprekers zullen later worden be kend gemaakt. De heer F. H. Kriek Jr. zal ter afwisseling eenige cello nummers ten gehoore te brengen. Woensdag 9 Juni zal een groote openbare feestavond gehouden worden in de Stadsgehoorzaal. Het program ma voor dezen avond zal o.a. bevatten declamatie door den heer Feyten. Ver der zal een feestredenaar uitgenoodigd worden en voor èiuzikale en verdere afwisseling zorg worden gedragen. Dan volgt den lOen Juni het intieme feest, aangeboden aan leden en ou-1- leden, dat den geheelen dag zal vullen 's Morgens vangen de feestelijkhe den aan met den reünie. Het bestuur der Jongelingsvereen. houdt receptie enz. Wanneer de financiën 't eenigs- zins toelaten, volgt hierop een gemeen schappelijke lunch, waarna 's middags een boottocht of tramrit (naar Wasse naar b.v.) De dag wordt dan besloten met eer. groot zaalfeest in het Verenigings gebouw. Bedankt en beroepen. Ds. Joh. Jansen, predikant bij de Chr. Gereformeerde Kerk alhier, heeft voor het beroep naar Haarlem bedankt. Een besluit dat ongetwijfeld door ve len met ingenomenheid zal worden be groet. Tegelijkertijd ontving Z.Eerw. ech ter een beroep en wel naar de Chr. Ge- reform. Kerk te Woerden. Flinke collecte. De j.l. Zaterdag gehouuen schaalcol- lecte in de Ned. Herv. Gem. alhier, be stemd voor de kerk, heeft opgebracht de som van f 1071.29^. Voorwaar een mooi resultaaat. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Leiden zal waarschijnlijk op Maandag 19 April een vergadering houden. Postbestellingen te Leiden. Zooals bekend heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land alhier er toe medegewerkt, dat het aantal postbestellingen vermin derd werd van vier tot drie. De Kamer meende, dat zulks niet te gengewerkt moest worden, daar er een flinke bezuiniging door mogelijk werd en er, zooals op de verschillende ge houden conferenties met den Postdi recteur bleek, eene regeling getroffen kon worden, welke voor handel en in dustrie zeker niet schadelijk zou zijn. De postbestellingen, welke om 12 uur en om 4 uur uit het postkantoor gingen, werden nu gecombineerd tot een, welke om 2.30 uur het postkan toor verlaat. Deze bestelling bevat de correspondentie van veel meer plaat sen dan die van 12 uur en slechts wei nig minder dan die van -4 uur, zoodat het voordeel verkregen wkerd, dat de ze post nog zooveel tijd voor de slui ting op de kantoren kan worden ont vangen, dat het mogelijk is deze post nog te behandelen. Nadat echter deze regeling te Leiden 15 Maart jl. was ingevoerd, bereikten de Kamer klachten över late morgen bestelling, inzonderheid des Zaterdags Bij de daarop gehouden conferenties bleek, dat er eenige rechtmatige reden tot klacht was, al was het verschil met voorheen niet zoo groot als men wel dacht. De ochtendpost was n.l. voor verschillende bestellingen maximaal een kwartier later gesteld, derhalve uiterlijk 7.15. Dit was noodzakelijk doordat de dienstvoorwaarden voor het postperso- neel een bepaalden rusttijd voorschrij ven tusschen twee werktijden in. Nadat echter de klachten ingekomen waren is men op het postkantoor op nieuw aan het passen en meten ge gaan met het gelukkig gevolg, dat, na niet weinig moeite, de dienst zoo ge regeld kon worden, dat de eene post weer op den ouden tijd, d.i. om zeven uur, het kantoor kan verlaten. Door eene samenloop van omstan digheden heeft echter de nieuwe rege ling voorloopig nog niet het gewensch- te effect. De post uit Katwijk, Noord- wijk, enz. komt namelijk tengevolge der wegverbetering, waardoor de post auto een omweg moet maken, een kwartier later te Leiden aan. Dit is echter een kwestie van eenige maan den. Zoo gauw deze weg weer op orde is, is ook de vertraging aan een einde. Wat de Zaterdagmorgenbestelling betreft kan het publiek in belangrij ke mate mede werken om deze op tijd te doen geschieden, door des Vrijdags avonds geen groote partijen drukwerk ter verzending af te geven. De avondpost heeft men ook iets kun nen vervroegen zonder aan de postbe stelling op andere wijze iets te kort te doen. De medewerking van den Direceur van het postkantoor te Leiden moet ten deze wel zeer geroemd worden. Mochten er na deze uiteenzetting nog redenen tot klacht zijn, dan zal de Kamer deze gaarne vernemen. Tenslotte moet nog opgemerkt wor den, dat de Kamer van Koophandel te eerder besloot tot de vermindering van de postbestellingen van 4 op 3 mede te werken, omdat den Voorzitter officieus vanwege het Hoofdbestuur der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie was toe gezegd, dat begin 1926 een belangrijke verlaging van de posttarieven ver wacht zou kunnen worden. Dat deze nog geen feit is geworden, moet wel sterk betreurd worden. De Giro-chaos, het radio-station te Kootwijk, de millioenen postkantoren zooals te Rotterdam, Utrecht enz. zul len echter aan de zoo exhorbitant hoo- ge tarieven wel niet vreemd zijn. Men schijnt echter de lessen uit het verleden wel begrepen te hebben, wat hoop geeft op de toekomst. Het wordt overigens hoog tijd, dat men langza merhand zijn belofte tot verlaging der tariven inlost. Geref. Schoolverband. Woensdag vergaderde bet District Leiden van het Gereformeerd School verband te Lisse. De voorzitter, dhr. W i r t z sprak, na de aanwezigen welkom geheeten te hebben, een kort openingswoord naar aanle'ding van Fil. 4:17. De notulen werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Uit het overzicht van den Penning meester, den heer Van Zanten bleek, dat het District een klein batig saldo heeft. Nadat zijn boeken waren nage zien, werd hij gedéchargeerd.- Vervolgens werd er gestemd voor af gevaardigden naar de Jaarvergadering De heeren De Boer en Segers zullen op deze vergadering het District ver tegenwoordigen. Besloten werd te komen tot het hon den van een Schooldag. Getracht zal worden, dit te doen in combinatie met het District De Rijnstreek. Aan het Moderamen werd opgedragen deze zaak te regelen. Hierna kreeg de heer H. de Boer van Noordwijk a. Zee het woord voor zijn onderwerp: „De tucht naar Gere formeerd beginsel." Op de hem eigen gezellige wijze be sprak hij dit onderwerp. Hij liet goed uitkomen, dat het beantwoorden van de vraag: „Wat is tucht" ten nauwste samenhangt met onze levensbeschou wing. Voorts besprak hij uitvoerig het doel der Opvoeding. Voor alles is noo- dig, dat de opvoeder de groote waarde van zelftucht inziet. Hierna besprak hij verschillende straffen. Jammer, dat er te weinig tij-1 voor bespreking overbleef. Het onder werp was het zoo waard. Op de avondvergadering sprak de heer J. C. W i r t z C z n. van Oegst- geest over „Problemen in de Opvoe ding." 'tWas een prachtavond, want de problemen, die hij er „uitpikte" ont moet een ieder op zijn weg. Denk 9lechts aan: „Wat moet mijn kind wor den", „Hoe moeten we handelen met onze kinderen in betrekking tot het sexueele leven", „Te rijke fantasie". „Schijnbare Luiheid" e.a. Een gezelli ge bespreking volgde nog op dit onder werp. Moge Geref. Schoolverband meer en meer in de belangstelling der ou ders gaan deelen, maar vooral ook., laten meer scholen zich aansluiten. Samen de hand aan den ploeg! Botanische lezing. Op uitnoodiging van de Leid9che Vereen, voor wetensch. voordrachten zal Dinsdag 20 dezer, des avond 8 uur Prof. Dr. Karl Schröter in de college zaal van het Bot. Laboratorium (Non nensteeg) een lezing met lichtbeelden houden over: Het Zwitsersche natio nale park en zijn natuurschatten. Verkiezingen Rijnland. De uitslag van de in het Hoogheem raadschap Rijnland gehouden verkie zingen voor Hoofd-ingelanden en Hoofd ingelanden-plaatsvervanger, was als volgt: 6e District (hoofdplaats Lisse). herkozen als Hoofdingeland de heer J. M. D. de Graaf van Lynden en als Hoofdingeland-plaatsvervanger de hr. P. Verdegaal. 14de District (hoofdplaats War mond): herkozen als Hoofdingeland de heer E. J. Speelman en als Hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer W. Warnaar. Tot Hoofdingeland in het 3e Dis trict, (hoofdplaats Haarlemmermeer) werd gekozen in de plaats van den heer A. Buurman, benoemd tot Hoog heemraad, de heer W. Biesheuvel Bz., te Hoofddorp (Haarlemmermeer). ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. In verband met de moordzaak te Ca- lemborg is de commissaris van politie in arrest gesteld. Een wetsontwerp is ingediend om de bosschen aan de inkomstenbelasting te onttrekken. De heer S. Dijstra, lid van Ged. Sta ten van Friesland overleden. Bnltenland. De Belgische minister van financiën over de stabilisatie van den frank. Een verkiezingsmanifest van Panga- los aan het Grieksche volk. De Fransche Kamer heeft een ver hooging der douane tarieven met 30 aangenomen. Gemeentelijke- en Districts- Arbeidsbeurs Leiden. Ingeschreven werkzoekenden: 1 April 1926 599 tegen 2 April 1925 697 Vermindering 98. Plaatsingen: 1925, Januari 60, Febr. 83, Maart 52, Totaal 195. 1926. Jan. 165, Fefcr. ill, Maart 126, totaal 402. Vermeerdering 207. Door de politie is hier aangehou den H. W. die ervan verdacht wordt een ledikant met tóebehooren, dat hij voor zekeren Br. die het op den Burcht had gekocht, te Noordwijk bezorgen moest, te hebben verduisterd. Donderdagavond is, vermoedelijk tengevolge van het verstopt zijn van een ventiel van een olie-toevoer-lei ding, brand ontstaan in een achter den Lagen Rijndijk varende motorboot van den expediteur van der Meer. De 24- jarige M. O. uit Katwijk, die in de ma chinekamer zich bevond, geraakte in brand en liep daarbij zeer ernstige wonden op aan gelaat en handen Zijn ijling9 toegeschoten broed* dio op het dek was, beeft door de toevocrlei- ding af te sluiten, den brand gebluscht Blijkens een in dit blad voorko mende advertentie zal op Dinsdag 6 April in de Stadsgehoorzaal worden opgevoerd het zangspel „Prinses Zon neglans" voor Soli, Koor en Orkest, leiding van den heer C. B. Duyster, ten bate van het Dorus Rijkersfonds. De heer Henri ter Hall hoopt de op voering bij te wonen en zal dan het openingswoord spreken. Bij de politie alhier is weer een rijwiel gedeponeerd, dat onbeheerd voor de Arbeidsbeurs aan de Garen- markt was blijven staan. Donderdag is de gemeente-werk man C. H. v. D„ op de Blauwpoorts- brug rijdend op zijn rijwiel, van achte ren aangereden door een auto, be stuurd door zekeren L. uit Oegstgeest, doordat hij jde aanwijzingen van den verkeersagent niet opvolgde. Het rij wiel van v. D. werd geheel vernield. Donderdagmiddag had op het verkeerspunt Kort Rapenburg even eens een aanrijding plaats, toen een vuilniswagen, bestuurd door v. D. van terzijde werd aangereden door de auto van dr. S. uit Zwammerdam. Deze, waarschijnlijk in de meening verkce- rend, dat de vuilniswagen de Breeslr. zou oprijden, trachtte den wagen te passeeren, doch tegelijkertijd zwenkte het paard naar links en kwam het met de carosserie in aanraking, die eenigs zins beschadigd werd. De spoorwegwerker L. H„ die gisteren bij den tweeden overweg aan den Moschweg werkzaam was, strui kelde over een plank. Hij klaagde over ernsige pijn in de heup. De dokter van den E. H. D. kon echter geen uit wendig lesel constateeren en bracht den man naar het St. Elisabethsge- sticht ter observatie. BINNENLAND. De Marine-opleiding te Gorcntn. Het is ruim een jaar geleden, dat bij de Marineautoriteiten plannen beston den om de Marine-opleiding naar Hel- levoetsluis of elders over te plaatsen. Die plannen vonden grootendeels hun oorzaak in het ontbreken van vol doende cantlneruimte in de opleidings schepen. Gorcum wilde echter gaarne de Ma rine behouden, en derhalve besloot 't gemeentebestuur in Maart 1925, een cantine aan de vluchthaveft van het Merwedekanaal, in de nabijheid der opleidingsschepen te doen bouwen, en dit gebouw de Marine als geschenk aan te bieden, onder voorwaarden dat de M&rine daar ter plaatao ten minste

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1