NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 APRIL 1926 =1 0-K lie sergeant Kampwac.it.i Schouten 7egile een bijdrage toe. Vervolpens werd overgegaan tot uit- deeling der bij het schieten behaalde prijzen. Prijswinners waren. 1 H. Ravensbergen, 2 C. Haasnoot, 5 F. Heemskerk, 4 J. Rotoselaar, 5 D Cederhout, 6 L. van Egmond, 7 C. van Delft Klzn., 8 J. Oudwater, 9 L. Drie bergen, 10 C. Zwaan, 11 H. J. Grimber gen, 12 P. van Egmond Azn., 13 A. Star, 14 Joh. v. d. Gugten, 15 C. van Klaveren Pzn., 10 A. de Monije, 17 J. J. v. d. Weijden, 18 P. Glasbergen, 19 D. van Egmond Azn., 20 J. Kromhout, 21 J. v. KlaverenHzn., 22, C. v. Kralin- gen Tzn., 23 A. Paauw, 24 J. v. Ros- sum, 25 G. van Vliet, 26 Joh. Oudwa ter, 27 C. v. Klaveren P.C.zn., 27 F. v. d. Ploeg, 29 P. v. Klaveren Pzn., 30 G. van Delft Gzn., 31 H. Zwart, 32 J. v. Iterson Jr., 33 D. van Egmond N.C.zn., 84 H. Hogewoing, 35 J. Zwaan Jzn., 36 J. Brussee, 37 W, v. Egmond Azn38 C. v. d. Vijver, 39 C. v. d. Meer, 40 D. A. den Haan, 41 W. Star Hzn., 42 H v Klavereft Pzn., 43 J. Kort, 44 L. v. d. Weijden, 45 C. v. Vliet Wzn., 46 A. Zandbergen, 47 D. van Egmond N.J.zn., 48 C, van Vliet Jzn., 49 M. v. d. Gu&ten, 50 D. de Rover, 51 C. v. Delft Azn., 52 J. Ravensbergen Pzn. Een aantal, niet afgèhaalde prijz: n, volgens reglement aan de kas verval len i, werden ten dien einde onde» (ie leden verkocht. Na de prijsuitdeeling werd de verga dering door den voorz. met een woord van ank vooi de trouwe opkomst tot de aanwezigen, gesloten. HAZERSWOÜDE (Rijndijk). Vorige week hield de fok- en con trole-vereeniging „Al Beter", haar j'aar- 3it het jaarverslag van den secretaris bleek, dat wegens beëindiging van het bedrijf en om andere redenen, met i Maart enkele leden de vereeniging hebben verlaten, zoodat ze nu nog 38 leden telt. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd en sloot met een (nadeelig saldo. De contributie voor het jaar 1926 werd vastgesteld op f 3,25 per koe. Volgens de nieuwe statuten moet Seder laar een afrekening plaats hebben Besloten werd het tekort te dekken idoor een omslag te heffen van 20 cent per gecontroleerde koe over het afge- loopen jaar. Het jaarverslag van den controleur- laidmniistrateur van de registers der Vereeniging gaf een helder overzicht (van de opbrengst der dieren. f Zwart-bont-verslag. mlkd. K^G. melk K.G vet pet.vet 2-jarige 300 2637 87.0 3.26 3-jarige 305 3093 105.6 3.41 4-jarige 303' 3802 124.4 3.19 5-jarige 309 4434 140.3 3.16 Oudere 311 4705 148.6 3.16 De gemiddelde productie der zwart- jbonte koe is: 306 melkdagen, 3757 K.G. (melk, 121.2 K.G. vet en 3.23 pet. vet. Groningen verslag, mlkd. K.G. melk K.G. vet pet.vet 2-jarige 300 2426 80.5 3.32 3-jarige 287 2843 93.0 3 25 4;jarige 287. 3334 "1.4 3.23 5-jarige 293 3799 132.7 3.49 Oudere 299 4210 134.7 3.2° De gemiddelde opbrengst der zwart kop is: 234 melkdagen, 3221 K.G. melk, 106 K.G. vet en 3.29 pet. vet De gemiddelde leeftijden der beide iveebeslagen is: zwart-oont 4.3 jaar, 'zwart blaarkop 4 jaar. Dat het controleeren' niet overbodig is wat menigeen beweert bewijzen 1de volgende cijfers. De best gecontroleerde vaars der ver- leeniging gaf in 300 dagen 3964 K.G. tmelk, 126.1 K.G. vet en 3.18 pet. vet. Daarentegen de minste opbrengst in ,300 dagen: 1580 K.G. melk, 54.7 K.G. vet, 3.46 pot. vet., al'zoo eien" verschil van 240© K.G. melk. De hoogste opbrengst per boerderij was 4206 K.G. melk, 133.2 K.G. vet, tmet een gemiddelde le:-ftijd van 4 4 iaar De laagste opbrengst van eenzelfde laantal1 koeien en gemiddelde leeftijd was 2885 K.G. melk, en 93.2 K.G. vet De secretaris, Th. H. Verklerj, werd met algemeene stemmen als bestuurslid iherkozen, welke functie hij reeds 20 jaar heeft vervuld. Door den voorzitter werden de leden er nog eens op gewezen, dat niet alleen' opvoering van productie, doch evenzeer de betere samenstelling der melk het doel der vereeniging is, om loonen.de» (Uitkomsten te krijgen moet er daarom sterk naar gestreefd worden bij niet verkazen, de melk naar haar waarde betaald te krijgen. Na een woord van dank aan den con troleur voor zijn nauwkeurig werk en een opwekking tot de aanwezige leden sloot de voorzitter de goed bezochte vergadering. OEGSTGEEST. 1Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Goede^ Vrijdag. Voorm. 10 uur in 't groene Kerkje, Ds. J. G. Wl Goedhard van Leiden. Nam. 7 uur in Irene, Ds. Jansen Schoon hoven. H. Avondmaal LEIDERDORP. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Goede Vrijdag. Voorm. 10 uur, Ds. Ti chelaar. Bed. H. Avondmaal. Avond 7 uur. D3. G. Tichelaar. Dankz. H. Av. Geref. Kerk. Nam. 7 uur, Ds. Woud stra. WARMOND. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Goede Vrijdag. Voorm. 10 uur, Dr. J. J. Woldendorp. Openb. Belijdenis. Av 6 uur, Dr. J. J. Woldendorp.. H. Av. ALPHEN o. d. RIJN. Aan het verslag over 1925 van de Alphensche Bank is het volgende ont beend; De resultaten waren bevredigend. Voor verliezen bleet men gespaard en op bijna alle rekeningen was voor uitgang te constateeren. De netto winst wijst dan ook als gevolg daa:- van een vooruigang aan van f2659. De netto-winst bedraagt 153.922. Voorgesteld wordt f 10.1)00 at teschrij ven op vaste goederen flO.UOÜ bij'de reserve te voegen en flO'Q aan te wenden ter versterking vafi liet On dersteuningsfonds. Het res'.eercnde be drag is besohikbaar ter verdeeling, overeenkomstig het bepaalde bij art. 18 der statuten. Wanneer dit voorstel wordt aangenomen, kan weder na de noodige reserveering voor dividendbe lasting, een dividend van 8°/o v'°l den gedeclareerd. De reserve is dan met inbegrip van de gekweekte rente met fl3.o0u toegenomen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Predikbeurten. Goede Vrijdag. Ge ref. Kerk. Nam. 7 uur, Ds. H. Meijering. ZOETERWOUDE. Oud-pastoor F. Th. M. Buhrs, die gedurende ruim 30 jaren in de R.K. Kerk Meerburg a. d. Rijndijk alhier voor de Parochie is voorge gaan, is op ruim 33-jarigen lëeftijdin het St. Bavogesticht te Heemstede overleden. Zijn lijk is Maandagavond naar hier overgebracht om op de begraafplaats Meerburg a. d. Rijndijk alhier te wor den begraven. Bij den veehouder H. G. van Leeuwen a. d. Rijndijk alhier, is een biggetje geboren met acht pooten. Het beestje, dat spoedig na de ge boorte is overleden is te Leiden aan het Laboratorium afgestaan voor stu die-onderzoek. Gistermiddag is de heer A. H. Ku ling, afkomstig uit Apeldoorn,, met zijn motorrijwiel op den Hoogen Rijndijk al hier, terwijl een oude man plotseling voor zijn motor dwars over den straat weg liep, tegen een stilstaande vracht auto gereden. De heer K. werd vreeselpk aan het hoofd verwond, en is in bewusteloozen toestand opgenomen en bij Zandbergen binnengedragen en, na door Dr. Persant Snoep van Leiderdorp voorloopig ver bonden te zijn, door den veldwachter naar het St. Elizabethgesticht te Leiden •overgebracht. Na aankomst aldaar wgs zijn toestand vrij goed. Het motorrnjwiei was vrij ernstig beschadigd. Gevonden een nieuwe velg met nieuwe binnen- en buitenband van auto- wiel* Inlichtingen daaromtreitf verkrijgbaar bij den gemeente-veldwachter a. d. Rijn dijk en op de secretarie. NOORDWIJK AAN ZEE. Bij de gisteren gehouden aanbeste ding van een landhuis te Doorn voor den heer Laboucherre, onder architec tuur van den heer L. Lang alheri is den bouw gegund aan den aannemer J. F. de Bes alhier voor de som van f 47.694. Gisteren slaagde in Den Haag voor het staatsexamen machinistendi ploma A onzen plaatsgenoot A. W. H. de Bes J.F.z. DRINKWATERLEIDING BOLLEN STREEK. Enkele dagen geleden, zoo wordt uit Haarlem a. h. „Hbld.' geschreven, werd gemeld, dat drinkwater uit Hillegom, afkomstig van de nieuwe waterleiding, ter onderzoek was opgezonden naar het Rijksbureau voor drinkwateronderzoek te Utrecht. Er waren aanmerkingen op het wafer gemaakt) waarom het gemeen tebe3tuur net wenscheiijk achtte, nog eens een keuring te doen houden. Dit •onderzoek betreft echter niet de vraag van de al of niet deugdelijkheid vanrhet water als drinkwater, omdat die deug delijkheid door het bureau te Utrecht natuurlijk al is vastgesteld, voordat het bedrijf te Hillegom werd in werking ge steld. De klachten zijn, dat het water bij het aftappen uit de kraan een melkwitte kleur heeft, terwijl, vooral in Warmond, werd geconstateerd, dat het soms een teersmaak heeft. De witte kleur wordt toegeschreven aan een te groot lucht-gehalte: als men het water even laat staan, trekt de kleur dan ook op en het water wordt zoo hel der als gewoon duinwater. Den teersmaak acht de directie van het bedrijf een gevolg van de nog te ge ringe afneming van het product, waar door het water te lang in de nieuwe bui zen stilstaat en een bijsmaak aanneemt. Zoowel het een als het ander is na tuurlijk minder gewenscht, omdat drink water, zooals wij het gewoon zijn uit de kraan te ontvangen, nu e*imaal reuk en smaakloos moet zijn, Maar eenige schadelijkheid voor de gezondheid ver oorzaken deze bij-eigenschappen niet. Juist in een streek als die tusschen Hillegom en Warmond, waar men zoo lang op goed drinkwater heeft gewacht, zijn aanmerkingen, zooals nu op het water worden gemaakt, zeer onge- wenscht. Tegenstanders van nieuwighe den, die hier niet minder talrijk zijn dan elders o.p het platteland, slaan 'er munt uit en herhalen hun bezwaren te gen een waterleiding, nu met een waar schuwing bovendien voor de bedreigde gezondheid. Wat er nog hapert aan het water om het volkomen gelijkwaardig te doen aan bijv. het Haarlemseh© duin water, is koren op den molen van pro testveren de pomp-bezitters. Dit is niets merkwaardigs, het i3 een eenvoudig verschijnsel, dat men het best den kop kan indrukken, door maat regelen te nemen, waardoor het water eiken bij-smaak en bij-kleur verliest. Als het onderzoek te Utrecht inge steld, hiertoe den weg aangeeft, zullen de tegenstanders den strijd tegen het leidingwater wel opgeven. Intusschen wijst da aard der klach ten uit, dat een grooter waterverbruik het geconstateerde euvel zal doen ver minderen. Te. Hillegom, waar het ver bruik het grootst is, hoeft men weinig c f geen bezwaren; in Lisseen .Sassen- heim zijn ze talrijker, ni uit Warmond, dat neg maar ee.i gering aantal aanslui tingen' heeft, komen de meeste- klach ten. Hoe verder Ijet water van Hillegom waar, zooals men weet, het pompsta tion voor liet geheele bedrijf ggevestigd iskomt, hoe minder strooming er in is, cmdat het aantal afnemers met den afstand vermindert. Doverbruikers kunnen' dus zelf een groot deel van de bezwaren opheffen, en dat' dit geleidelijk ook wel zal ge schieden, blijkt uit liet steeds toene mende aantal aansluitingen te Hillegom. Als cok in de. andere der vier samen werkende gemeenten in deze richting wordt gewerkt, zal dat niet alleen het bedrijf, maar ook het water ten goede komen. Het groote hygiënische belang van de waterleiding wordt door. liet meerendeel der bewoners in de betrokken, plaatsen (natuurlijk wel erkend; en het gemak, dat het bezit van een leiding biedt boven de verouderde watervoorziening, zal ten slotte ook de anderen voor deze nieu wigheid wel winnen. Het waterleidingbedrijf in de bollen streek moet de kinderjaren nog door komen; het zal niet zonder de gewone riekten gaan. Maar men, dient er reke ning mede tei houden, dat de dokter steeds bij de hand is, Bij herhaling wordt het water scheikundig onderzocht en als straks het Utrechtsciie onderzoek de deugdelijkheid ervan nogmaals beves tigt, en een geringd technische wijzi ging hier cf daar nog een euvel kan weg nemen, kan men de praatjes verder laten voor wat ze zijn. De exportslachterijen te Chicago. Ten Westen van den geweldigen Missisippistroom, die zijn oorsprong vindt hoog in het Noorden der Veree- nigde Staten, dicht bij het Superior Meer, worden de groote kudden ge weid, die tot voedsel dienen van mil- lioenen menschen, die meer in hetOos- .tei? wonen. Daar ontspringt de "zijri vier de Ohio en stuwt de koninklijke Hudson zijn golven voort naar den At- lantischen Oceaan. Daar liggen de ko lossale steden, met hun zich-hoog ver heffende wolkenkrabbers: New-York, Chicago, Boston, Philadelphia, de gr00 te wereldsteden, met hun geweldig verkeer, hun enorme uitgestrektheid, hun honderdduizenden en millioenen inwoners. Daar staan de reusachtige hotels, met hun steeds wisselende be volking; daar in het Oosten, waar on geveer twee-derde van het geslachte vee wordt verbruikt. Natuurlijk moet er een schakel zijn tusschen fokkers en verbruikers, en deze schakel wordt gevormd door de verschillende slagerijen te Chicago, waar dagelijks kunnen worden ge slacht en verzonden75.000 koeien, 125.000 schapen, 300.000 varkens en ?000 paarden. Deze enorme slagerijen staan rond om de uitgebreide veemarkt, die ook wel genoemd wordt 0,The live-stock market of the world" en wrelke een oppervlakte beslaat van 500 acres, d.i. 2.023.500 vk. M. Naar deze enorme vee markt wordt het vee per trein evr- voerd, en door handelaren aan de sla gerijen verkocht. Zeer interessant is een bezoek aan een dergelijke slagerij. Nemen wij h.v. "de alom bekende Swift Comp. Deze firma werd in 1668 gesticht door Gustavus F. Swift, clie in een zeer eenvoudig gebouwtje Z'n onderneming begon. Maar door uiterst zorgzame be handeling van het vee en absoluut goede kwaliteit verwierf Swift rêeds spoedig een grooten naam in de Staten ,,De bloei der firma hield gelijken tred met die van het land" schreef eens de tegenwoordige directie van het bedrijf. Swift beteekent, snel, en wer kelijk snel heeft de firma zich uitge breid, daar ze nu een der grootste der wereld is. Zindelijkheid is de alles overheer- schende factor in deze onderneming en reeds haar stichter hield er van het begin af streng de hand aan. Zin delijkheid en zorgvuldige behandeling der dieren zijn de beide groote facto ren, zoowel bij Swift als bij alle an dere slagerijen; voor het dier beter, en voor de economische basis beslist nood zakelijk. Overal waar men zich wendt in dit uitgebreide bedrijf, overal valt de zindelijkheid, orde en regelmaat op. Alles gaat daiT ook volgens het be kende Amerikaansche systeem; naar de werkmethode waarop Ford zijn au tomobielen fabriceert, zoo wordt hier naar dezelfde wijze van werken het vee geslacht en toebereid. Heeft men wel eens schertsend gesproken van een machine, waar de varkens levend in verdwenen, om er aan het andere einde als worst uit te voorschijn te ko men, indien men het geheele bedrijf als één machtige machine beschouwt, dan is dat gezegde niet overdreven. Immers ontzettend vlug gaat alles in zijn werk, en binnen enkele minuten nadat het beest is geslacht, is 't reeds geheel schoongemaakt, en kan het naar de koelkamers worden getrans porteerd. Slaan wij vanaf het begin de behan deling, weïke het vee ondergaat, gade en wel in 't bijzonder «die der varkens. Zijn de varkens eenmaal door de firma aangekocht, dan worden ze in een groote bergplaats gedreven, waar hun eenigen tijd rust wordt gegeven, én ze onder een douche komen. Daar na voert men ze naar de slachtplaats, waar ze korten tijd in een hok worden opgesloten. Aan de eene zijde van dat hok draait een groot rad almaar rond, aan dat rad zijn kettingen bevestigd van haken voorzien. Een neger slaat af en toe een der dieren een andere ketting om den achterpoot en het oog van die ketting werpt hij om de haak van een der kettingen aan het wiel, en daar wordt het varken onder luid geschreeuw medegevoerd naar boven, waar de ketting automatisch over gaat op een rail. Dan gaat liet verder naar de volgende af deeling: de slacht plaats. De bijzonderheden hiervan zal ik niet beschrijven; we gaan verder naar de afdeeling, waar de derde han deling plaats vindt. (Hier wordt het doode dier in een tweede bad gedaan, maar deze maal in kokend heet water, zoodat de haren en borstels weeken. Dan gaat het aan een eindelooze ket ting verder, bewegend van man tot man, totdat 't, geheel schoongemaakt, naar de koelinrichting wordt gezonden 'waar het door een zeker luchtsysteem wordt gekoeld, want voor varkens- vleesch is het beslist noodzakelijk, dat het wordt gekoeld, alvorens het te snij den in de verschillende stukken als schouder, ham enz. Na in de koelinrichting te zijn ge weest, wordt het geschoven in een ein delooze glijbaan, waar weer mannen schouder aan schouder staan om het dier in de reeds genoemde deelen te snijden; elk deel gaat door middel van kokers naar een verdieping beneden, waar het de eindbehandeling onder gaat, en wordt ingepakt, zoodat het ge reed is voor verzending. Zeer scherp is de controle, die de regeering uitoefent; elk dier wordt terdege gekeurd door een daartoe aan- gestelden veé-arts, en is het gezond bevonden, dan wordt het gestempeld. „U. S. Gouvernment, Inspected and Vooral hekend is de Premium Ham van deze firma. Deze hammen worden, a! -naar gelang hun grootte, gedurende 36 uur tot zeven dagen gerookt. Voor dat ze worden verzonden, worden de hammen nog eens geïnspecteerd, daar na worden ze weer gestempeld, en dan ineepakt in een zacht papier, en ten slotte in perkament. Dit inpakken gaat ongelooflijk vlug. Voorts worden ook nog de beroemde worsten gemaakt en tenslotte nog" de elo Margarine. Zeer interessant is ook het kantoor gebouw, waar ruim tweeduizend per sonen werkzaam zijn. Dit enorme, vijf verdiepingen hooge huis, is van alle geriefelijkheden, voor het personeel be stemd, voorzien, zop b.v. is er een res taurant, lunchroom, leeszaal, rustzaal voor de vrouwelijke bedienden, en een se he er «al on. Land- en Tuinbouw. Reorganisatie van „Bloembollencul tuur." Het jongste nummer van het „Week blad v. BI.cultuur" bevat een uitvoerig verslag van de Maandag 22 dezer ge houden vergadering van het hoofd bestuur der Algemeeiie Vereeniging met vertegenwoordigers der af deelin gen en vereenigingen op bollengebied ter bespreking van een denkbeeld tot reorganisatie der Alg. Vereeniging, dat thans bij' het hoofdbestuur in studie is, en dat bedoelt de vereeniging te vervormen tot een federatieven bond van alle bestaande vereenigingen op blcembollengebied. Aan de uitnoodigmg was gevolg gegeven door 30 afdeelingen, die door naren voorzitter en secretaris of ander bestuurslid waren vertegenwoordigd, terwijl de groepen „De Narcis"" en „De Hyacinth", de Gladiolusvereeni- ging, de Coöp. Haarl. Groenten- en B loembcllenveiling, en de Vereeniging West-Friesland, benevens het Holl. Bloemkw. Genootschap zich hadden la ten vertegenwoordigen. In een inleiding verklaarde de voor zitter, de heer Krelage, dat de feiten hebben getoond, dat er een zekere zucht is tot organisatie van verschil lende belangen o.a. het belangrijke 2 cent per Roe-fonds, buiten de alge- meene vereeniging om. Daarom moet de vereeniging gereorganiseerd wor den. De buiten de vereeniging om tot stand gekomen organisaties voldoen niét aan de toenemende eischen; ten aanzien van het bij „T)e Narcis" vast gestelde bloemensnijverbod ïs men met geïïeef geslaagd; aan de bepalingen voor het behoud van het aTzetgebied in het buitenland en voorkoming van het uitzenden van zieke bollen moet de hand kunnen worden gehouden door uitsluiting van den overtreder over de geheele linie. Dit kan alleen worden tot,stand ge bracht door een centrale vereeniging, en dat is de Alg. Vereeniging. De daarvoor noodzakelijke verandering in haar organisatie moet bestaan in: streng doorgevoerde administratieve centralisatie, zóó, dat alles loopt over een centraal bureau, en daarin zelf standige onderdeelen samenhangend met dat bureau. In de tweede plaats een verdere uitbouw van de groepen. De bijgoed-kweekers zullen tot groeps vorming moeten komen, opdat zij rechtstreeks invloed kunnen doen gel den. De opzet is, dat zij, die van de cen trale algemeene vereeniging lid zijn, automatisch worden ingedeeldbij de groepen. De bedoeling is samenwer king te verkrijgen van alle groepen in één verband. Zij zullen niet alleen gesplitst worden naar de cultuur, maar ook naar de belangen, die men in het algemeen heeft als kweekei- en expor teur. De leiding zal kunnen worden opgedragen aan een college, dat be staat uit de vertrouwensmannen Van de groepen, verdeeld naar de cultuur, de kweekers- en exporteursgroepen en vertegenwoordigers van geografische kringen, waarmee samenhangen de af deelingen. In het algemeen zouden bijv. 6 geografische kringen worden vórmd, die élk een vertegenwoordi ger aanwijzen in het centraal bestuur. Een eisch van de nieuwe organisatie zou moeten zijn, dat de bestaande in stellingen als: beurs, bloemkeuringen proeftuin, scheidsgerecht enz. bleven bestaan, zooals zij thans zijn. De voorzitter lichtte vervolgens toe tien grondslagen, waarin de reorga nisatie is neergelegd. De nieuwe ver? eeniging moet worden een vakvereeni? ging tan uitsluitend beoefenaren van net bloembollenvak. Uit de mededeelin gen van den voor zitter bleek verder, dat over het plan overleg is gepleegd met de clagelijk- sche Besturen van H. B. G. en Bond van Bloembollenhandelaren. Bij dit overleg is gebleken, dat het denkbeeld 'in principe bij deze dagelijksche be stuursleden sympathie heeft ontmoet. Verder is met de verschillende ver eenigingen nog niet in overleg ge treden, terwijl in het hoofdbestuur slechts sprake is van een sterke stroo ming in deze richting en nog niet van een gerijpt voorstel. Na uitvoerige discussies constateer de voorzitter, dat het doel der ver gadering bereikt was. In het concept plan zullen in verband met de ge maakte opmerkingen wijzigingen, moe ten worden overwogen; ouder het oog kan worden gezien op welke wijze de afdeelingen rechtstreekschen invloed op den gang van zaken zullen, heb ben. Spr. deel het voorstel dat het Hoofdbestuur de plannen nader'zal uit werken en deze aan de afdeelingen en vereenigingen. zal toezenden met ver zoek om daarover hun opmerkingen- kenbaar te maken. Het aldus tot stand gekomen plan zal in twee tempo'si flóor de algemeene vergadering kun nen worden behandeld. Met dit voor-] stel vereenigde zich de vergadering, j. Onze tuinbouw in de knel. Over dit onderwerp schrijft Prof. Diepenhorst in de „Rotterdammer". Na eerst gewezen te hebben op de hooge invoerrechten die in tal van lan den van onze producten worden ge heven, gaat hij aldus voort: „Dit alles was voor onzen tuinbouw bedenkelijk. Veel ernstiger echter was hetgeen zich in Duitsehland afspeelde. Het rommelde daar sinds lan^. Voor- onzen tuinbouw verdachte geluiden, werden reeds voor den oorlog verno men. Op de eerste Duitsche tuinbouw- week in Juli 1912 te Bonn gehouden, werd door de Duitsche tuinders eene actie< begonnen, die leidde tot d^op-, richting van den Rijkstuinbouwbond.' Tegen Holland vooral mobiliseerde zich deze organisatie en sterken druk oefende zij op de Regeering om den Duitschen tuinbouw bescherming te verleenen door scherpe belasting van de Hollandsche tuinbouwproducten. Door den oorlog werd 'die agitatie tijdelijk onderdrukt, maar toen rusu- ger periode was aangebroken, deed zij zich wederom terdege gelden. Pijnlijk werd de Hollandsche tuin bouw opgeschrikt door het eerste ont werp van het HollandsQh-Duitsch han delsverdrag. In zijn oorspronkelijke ge- gaante was het rumeus. Dank zij het tëit echter, dat onze onderhandelaars afs ruilobject de verlenging van het „revolvmg"-crediet van 150 millioen in handen hadden, kon nog veel wor den gered. v. Niet alles. Nog zijn verschillende artikelen te zwaar belast. Nog heeftt, Italië voor zijn bloemkool, sla en to,-!' maten veel gunstiger conditie. Nog,- komt uit Friesland de klacht, dat Friesche stapelproducten, de gele kool" rapen en de Berlikummer wortel deer-, lijk m de knel kwamen. Nog rijst; klacht op klacht. En tocW werd veel gewonnen door-' dien ditmaal de onderhandelaren kon-- den wijzen op het millioenencrediet en gunstiger voorwaarden konden bie den. „Indieii. wii' dit niet hadden gehad, was zelfs ieder onderhandelen onmo gelijk geworden" zoo verklaren de tuinbouw-deskundïgen, die mee te Ber lijn aan de ronde tafel zaten. Door een toevallige omstandigheid] niet geheel weerloos 1 Moet die weerloosheid voortdurend Scheepstij dingen. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BREEDIJK, 27 Maart, van Baltimore] naar Rotterdam. ROTTERDAM, 31 Maart van Alexag.- drië te Rotterdam. HOLLAND.AMERIKA LIJN. MAPIA, thuisreis, pass. 31 Maart Su-.' ■ez. 5 JOHAN DE IVITfT, uitreis, 31 Maart van Suez. KARIMATA, charter, 30 Maart van'. Bassein te Rangoon. KONINGIN DER NEDERLANDEN.' uitreis, 31 Maart te Southampton. CELEBES, 31. Maart van Pprt Saidj te Amsterdam. i 'jajf ROTTERDAMSCHE LLOYD. «y INDRAPOERA, 31 Maart van Bata via naar Rotterdam. BLITAR, thuisreis, pass. 30. Maart Perim. TAMBORA, thuisreis, pass. 31 Maart Perim. SOEKABOEMI, van Batavia naar Rot terdam, 31 Maart te Londen. JACATRA, Bassein naar Rotterdam,'! pass. 31 Maart Suez. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DELFTLAND, Uitreis, 30 Maart vart Pemambuco. ORANIA, (thuisreis) 29 Maart vap Pemambuco. MONTFERLAND, (uitr.) pass. 31 Maart Dunganess. 1 HOLLAND-AFRIKA-LIJN. KLIPFONTEIN, 31 Maart v. Tang#' te Kilindini. RIETFONTEIN, <uitre'3ï pass. 293 Gibraltar, SPRINGFONTEIN, 31 Maart van Rot terdam naar Hamburg. SALEIER, (uitreis! 30 Maart van vur ban.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7