NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 APRIL 1926 Wflï Ofc mm ZESGEN. Vrijzinnige verdraagzaamheid. De schoolstrijd in Muiden, zegt de" Rotterdammer, trekt in steeds breeder kring de aandacht. "We verstaan het, dat het vrijzinnige hart pijnlijk getroffen wordt, als de Christelijke school haar vleugels al meer uitslaat en het getal leerlingen op de Openbare School gestadig in krimpt. Vooral in kleinere plaatsen maakt dat indruk en we zullen het geen op recht voorstander der Openbare school kwalijk nemen, als hij voor zijn lie- velingsinsiituut met alle eerlijke mid delen strijdt. Maar men moet dan toch zeker too- nen, dat men op die inrichting ver draagzaamheid heeft geleerd. Helaas is die vrucht der Openbare School vaak ver te zoeken. Gelijk nu weer in Muiden. De leider der groep, welke zich siert met den teeken enden naam „De IJzeren Vuist" en met deze macht blijkbaar de openbare school wil ver dedigen, zond op 23 Februari een af gezant naar den voorman van het Christelijk Onderwijs en liet dezen mishandelen. Deze, hoewel klompenhandelaar van beroep, hield er geen straatjon gensmanieren op na, doch bracht zijn zaak bij clen rechter. En deze, de bekende politie-rechter Mr. Servatius, die blijkens zijn vonnis sen een frisschen kijk op 't maatschap pelijk leven heeft, vond in fijnenhaat geen enkele verontschuldiging voor het slaan met de vuist. Hij achtte de mishandeling bewezen doch nam in aanmerking, dat beklaag "de zoo dom is geweest zich als werk tuig te laten gebruiken. Met het oog op beklaagde's minder gunstigen fi- nancieelen toestand, veroordeelde hij hem tot 30 gulden boete, subs. 15 da gen hechtenis. Tevens richtte hij tot „De IJzeren Vuist" en de andere plaatselijke par tijgangers de vermaning zich verder van geweld te onthouden. Een kostelijke vermaning. In den geestelijken strijd passen slechts geestelijke wapens. Crezinsbeperkiug. De officieele bevolkingscijfers over 1925, zegt het (R.K.) „Huisgezin", geven de N.R.Ct. stof tot een beschou wing. Men kap zich denken in welken geest. Ons land raakt allengs „vol" en 1e onhoudbaarheid op den duur eeneruit breiding van het zielental in het tem po, hetwelk haar de laatste tientallen jaren kenmerkt acht het blad vrijwel algemeen erkend. Nu weet men, dat de uitbreiding van het zielental niet te danken is aan een Tn de laatste tientallen jaren steeds hooger percentage geboorten (integen deel: de laatste halve eeuw gaat de nataliteit in voortdurend dalende lijn), maar aan de geregeld lagere sterfte cijfers. Het geboortecijfer, dat over 1921 nog 27.5 per 1000 zielen wa9, bedroeg over 1925 maar meer 24.1. Stierven daarentegen over 1921 11.2 per 1000 zielen, over 1925 was dat cij fer 9.6. Het overschot (meer geboren dan ge storven^was over 1921 16.8 per 1000 zielen, over 1925 was het 14.5. De N. R. Ct. wil een nog grootere da ling, en daar zij deze niet wenscht als gevolg van een hooger sterftecijfer, in tegendeel, verlangt zij, dat het geboor tecijfer nog» meer zal verminderen. Het moet, meent zij, want onze bo dem biedt maar een beperkte voedings mogelijkheid, en de groote uitbreiding der bevolking stelt aan de kapitaalvor ming te hooge eischen. Laten wij den economischen kant der kwestie voor heden rusten, om naar een paai* andere redeneeringen van het liberale blad te luisteren, naar zijn feitelijke aansporing tot opzette lijke gezinsbeperking. Met voldoening constateert de N.R. Ct dat ook in de beide overwegend katholieke provincies de daling van liet geboortecijfer zich verder heeft verscherpt: In Noord-Brabant was het geboortecijfer over 1924 30.5, over 1925 29.9, Limburg over 1924 31.2, over 1925 29.9. Kennelijk stelt het liberale blad vast gaat de bevolking er in toenemende mate in tegen het verzet van de Kerk tegen geboortebeperkiiig. 'Helaas ja, moeten wij erkennen, het groote zedelijk kwaad wordt ook in -de zuidelijke provincies aangetroffen, al mag de toestand verhoudingsgewijs gunstig worden genoemd tegenover de provincies Holland met 20.6 voor Nrd.- Holland en 21 voor Zuid-Holland. Dat in "de steden de geboortecijfers lager zijn dan op 't platteland, schrijft de N.R.Ct. overwegend toe aan een an dere mentaliteit der stedelijke bevol king, welke haar meer dan de lande lijke toegankelijk maakt voor de ge wijzigde opvattingen inzake de wen- 9chelijkhei"d eener redelijke gezinsbe perking." Het blad blijft vol goeden moed, dat deze „redelijke" beperking nog groo teren omvang zal aannemen, naarma te de welvaart zich zal verplaatsen, in de richting van de, allerwegen nog de omvangrijkste procreatie vertoonende, arbeidersklassen." Immers aldus de N.R.Ct. „het verband tU9schen welstand en menta liteit, in dien zin dat beid^ zich in te gengestelde richting bewegen, doet ver wachten, dat welvaartsvermeerdering der arbeiders hen tot gezinsbeperking ibrengen zal." Welstand voert tot gezinsbeperking, welstand zonder godsdienst, wel te ver staan. Waar i9, dat de vermogenden en weigestelden het slechte voorbeeld van zedelijke verwildering hebben gegeven. En is juist wat de N.R.Ct. verwacht: dat vermeerderde welvaart de arbei ders tot gezinsbeperking zal brengen, dan is het toch wel opmerkelijk, dat dit blad, hetwelk gezinsbeperking een zoo groot goed acht, ijverig in Ge weer is om aan de arbeiders welvaart te onthouden. Uit het Sociale Leven. 'TIENJARIG BESTAAN VAN DEN NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. Het i9 heden tien jaar geleden, dat de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders in zijn tegenwoor- digen vorm werd gesticht door fusie van den Ned. Bond van Chr. FaLrieks- arbeidersen den Bond van Chi arbei- deis in het Haven- en Transportbe drijf en aanverwante vakken. In ver band met de herdenking van dit feit is een extra-nummer van het orgaan „Toenadering" verschenen, waarin een en ander betreffende de geschiedenis van dezen bond, die thans de sterkste is van alle bij het C. N. V.aangesloten organisaties, wordt meegedeeld. Wij ontleenen daaraan het volgende: De Ned. Bond van Chr. Fabrieksar beider werd 11 Novembe. 1913 te Bolsward opgericht met aanvankelijk 11 !e<ieu. De tegenwoordige voorzit ter van den N. B. C. F. T., de heer W. Strijbis Pzn., werd in Mei 1914 het 12e lid van dezen Bond en heeft toen ïu zijn vrijen tijd medegewerkt tot uit bouw van den Bond, waardoor met veel moeite en krachtsinspanning af- deelingen verrezen te Zaandam en Wormerveer. In de eerste Bondsverga dering, gehouden te Bolsward op den 2en Kerstdag van 1914 werd overge gaan tot de benoeming van een gesa larieerd bestuurder, die gedurenie drie dagen per week zich geheel kun geven voor de propaganda. Toen de heer Strijbis op 1 Januari 1915 inüieust trad was het le i^-rital 131 Al spoedig werd gedacht aan uitbrei ding van den bond door fusie met de groep glasbewerkers, die in den Chris- telijken Glasbewerkersbond waren ge organiseerd en, na eenige correspon dentie en samenspreking met vr. A. Karsdorp, mocht het gelukken, deze iusie te vei vvezehiijken. Op 1 Juli 1915 sloten de Christelijke glasbewerkers zich aan en mede hierdoor bedroeg het ledental op 1 Januari 1916 reeds 743 leden. Van veel ouderen datum is de orga nisatie van de Christelijke Transport arbeiders. Op 10 Juli 1900 werd in Rotterdam de Christelijke Bootwer- kersvereeniging Toenadering opge richt, welke plaatselijke vereeniging later uitgroeide tot een landelijke or ganisatie of_ misschien beter gezegd tot een Bond van Christelijke arbei ders in het Haven- en Transportbedrijf en aanverwante vakken. Deze laatste organisatie telde op 1 Januari 1916 433 leden. Op 21 Februari en 17 Mrt van het jaar 1916 hebben deze twee organisa ties besloten te fusioneeren, zooiiat op 1 April van dat jaar een nieuwe ge centraliseerde Bond ontstond, toen dragende den naam van Ned. Bond v. Chr. Fabrieks-, Haven- en Transport- arbeiers. Later viel het woordje Ha ven uit. 1 Jan. 1916 telde de Chr. Fabrieks- arbeidersbond 743 leden en de Chr. Haven- en Transportarbeidersbond 433 zoodat de nieuwe organisatie in to taal 1176 leden omvatte. Op 1 Jan jl.- had de bond 7117 leden. Daartu9schen liggen dan nog de jaren van „hoogconjunctuur", toen het le dental boven de 12 J4 duizend wa9. Bet Bcndskapitaal bedroeg in 1916 f 2540.80, op 1 Jan. 1926 f 137.500. De Fabrieks- en Transportarbeiders bond is thans een hechte, sterke orga- naiie zoowel naar binnen als naar buiten. Met de herdenking van het 1.0 jarig bestaan van dezen Bond valt samen de herdenking van, het feit, dat twee bestuurders hem 10 jaren hebben ge diend. Die twee bestuurders zijn W. S t r ij- bis Pzn. en J. Quispel, en wij meenen dat de waardeering voor hun arbeid vordert, dat we hiervan met een enkel woord melding maken. Wat Quispel in den aanvang ge weest is voor de transportarbeiders, is S t r ij b i s geweest voor de fabrieks arbeiders. Gelijk de eene heeft gestaan bij de wieg van de Christelijke transportar beidersorganisatie, zoo heeft de ande re gestaan bij de wieg van den Chris- telijken Fabrieksarbeidersbond. Beiden hebben ze het jonge wicht geleid, toen het zijn eerste wankele schreden ging zetten. Beiden hebben ze in die eerste moeilijke jaren, zij het ook onder zeer verschillende omstan digheden, de propaganda onder de Christelijke arbeiders gevoerd. Zoo sprak het dan vanzelf dat, toen de fusie tot stand kwam, beiden in dienst van de nieuwe organisatie overgingen. In dat werk staan ze thans nog. Zij hebben dus als gesalarieerd bestuur der en daarin zijn zij de eenigen dit geheele 10-jarig tijdperk meege maakt. Wij sluiten ons aan bij den wensch van denBondssecretari9, dat het hun beiden gegeven zij, de eene in actie ven dienst, de andere (Quispel) straks misschien al9 belangstellend toeschou wer, de verdere ontwikkeling van de organisatie, die hun allen lief is, gade te slaan. GEMENGD NIEUWS. Een veelbewogen leven. Te Nieuweschans (Gr.; is een Pool over de grenzen gezet, daar hijl geen goede papieren bij' zich had. Deze Pool had heel wat achter den rug. Zoo is hij' in den oorlog tot zes keer toe gewond geweest, en in hos pitalen of te velde verpleegd, had hij' eens drie dagen en drie nachten in een riool doorgebracht en was zoo aan de vijandelijke kogels ontkomen, daarop was hij krijgsgevangene, uit welke gevangenschap hij eerst in 1921 ontslagen werd. Daarop was hij zwer vende, daar hij nóch zijn vroegere woonplaats, nóch een zijner familie leden of kennissen ooit heeft terug- fezien. Sedert bijna 5 jaren zwiert ij in Duitschland, doch wilde nupro- beeren, naar Rotterdam te komen, om vandaar per schip Amerika te berei ken, wat nu door zijn aanhouding mis lukte. 'n Boffer. Te Geleen (E.j is opgemerkt, dat een jongmensch, dat nog slechts 20 jaar is, reeds driemaal heeft gestemd. Eens voor de Sta en, eeris voor den Gemeenteraad en eens voor de Kamer. Dat was mogelijk, doordat hij 10 jaar te oud was inge schreven. Gevaarlijke glijpartij. Drie leidekkers waren bezig het dak van de Ned Herv. Kerk te Uitgeest van nieuwe leien te voorzien. Terwijl twee van hen bezig waren aan den nok van het dak brak het materiaal en kwamer zij naar beneden glijden. De derde, die bij de dakgoot aan het werk was, wist beiden met groote tegen woordigheid van geest op te vangen. Met den schrik en flink gehavende kleeren kwamen zij er af. Het wrak van de Reserve I. Te Lemmer zijn door de bergings maatschappij Tak van Rotterdam bin nengebracht de laatste stukken van het wrak van de omstreeks 4 jaar geleden in de Zuiderzee tussohen Lem mer en Kuinre gezonken stoomboot Reserve 1, zoodat de vaart tussohen deze beide havens nu weer vrij is. Het is niet mogelijk gebleken, dit vaartuig in zijn geheel te lichten, daar het m deze vier jaren te veel door het zeewater had geleden, en bijna geheel in het zeezand was weggezakt. Een noodlanding. Gister morgen omstreeks ha Lwaalt heeft een militair vliegtuig, een kleine Fokker, genummerd 558, afkomstig uit Soester- berg. in Arnhem een noodlanding ge maakt. Het toestel, dat bemand was met den eerste-luitenant Sissingh en den sergeant-vlieger v. d. Berg, was uit gezonden voor het houden van proe ven met de radio, waarbij luitenant S. als waarnemer fungeerde, terwijl v. d. B. het toestel bestuurde. Juist boven Arnhem weigerde plot seling de motor. Onmiddellijk werd ge zocht naar een goed landingsterrein; op het laatste oogenblik vond men dit aan de overzijde van den Rijn, vlak bij de schipbrug. Na de daling, juist over een sloot, liep het vliegtuig nog ongeveer 150 meter uit, sprong .tegen den dijk op en raakte ten slotte vast tegen een hek en een paal van de electrische verljchting. Het vlieg tuig werd ernstig beschadigd. Het lan dingstoestel en de ondervleugels zijn gebroken. Het toesrbl wordt gedemon teerd, om vervolgens naar Soesterberg vervoerd te worden. De beide inzit tenden kwamen met den schrik vrij;. Hooi verbrand. 3000 K.G. hooi, toebehoofende aan Okkinga, te Roordahuizum en in pakken opgesta peld bij het Hotel Spannenburg te fjerkgast, is doordat kinderen met lu cifers speelden, in brand geraakt Slechts ongeveer 500 K.G. wist men te redden. Verboden jacht. Een her dershond heeft in den Middenpolder te Nieuwer-Amstel, een klopjacht ge houden achter de schapen van oen veehouder A. Br. Verschillende scha pen werden door hem kreupel gebeten en andere groote plukken wol uitge trokken. De aangerichte schade is nog niet te bepalen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Twee vrouwen i'n Brand. Gistermorgen, omstreeks halt negen is op de Hoefkade te 's-Gravenhage een ernstig ongeluk gebeurd. De 50-jarige P. J. de R. geraakte, door onbekende oorzaak, bij' het ver richten van werkzaamheden in brand. Haar dochter wilde de vlammen blusschen maar werd zélf daarbij; vrij ernstig gewond. De moeder is in het ziekenhuis op genomen; de dochter kon na in het ziekenhuis behandeld te zijn huis waarts keeren. 104-jarige overleden. Naar de bladen uit Freiburg vernemen, is te Ihringen in den ouderdom van 104 jaar de weduwe Ella Heilbronner ge storven. Zij laat 4 kinderen, 31 klem kinderen en 28 achterkleinkinderen achter. Bandiet gearresteerd. Na een scannende jacht in de bossehen der Vogezen, zoo melden de Fran- sche bladen, is „Zinizin", de bandiet, die zeven maanden lang het district Samt-Dié (onveilig maakte, gearres teerd. In den zomer van het afgeloopen werd „Zinzin" beschuldigd een meis je dat hem niet wilde huwen, ernstig fewond te hebben. Hij verdween in de ergen, waaruit hij van tijd tot tijd te voorschijn kwam om de dorpelingen te terronseeren. In October van het vorig jaar be gaf hij zich naar het huis, waar zijn vroegere verloofde woonde. Er ont stond een hevige strijd, „waarbij de moedei- van het meisje .en een buur man door revolverschoten gewond wei den. Engelsche trawler vergaan Naar een Reutertelegram meldt 13 op de kust van Schotland nabij; Oban een trawler vergaan. Twee leden der bemanning werden gered; zeven andere schepelingen zijn verdronken. Spoorwegongeluk. Bijeen botsing tussohen een sneltrein van Bo gota naar Garadot in Columbia en een goederentrein zijn 10 personen ge dood en 20 gewond. De eerste wagons kwamen In de ri vier terecht. Zes maanden bewusteloos. Te Ghilwell, een dorp bij Notting ham, (Engeland) doet zich het volgen de vreemdsoortige geval voor: De •dochter van een melkboer al daar is sinds 9 October bewusteloos en de doctoren kunnen géeh enkele or ganische ziekte bij 'haar ontdekken. Op genoemden datum zat zrj" naar eendraadioo3 concer. te lu.steren, toen ze plotseling de koptelefoon aflegde eu achterover op een sofa viel. Men dacnt dat ze een kortstondige fiauwte had gekregen, en een dokter werd geroe pen, maar hij was niet in s.aat, haar weer tot bewustzijn terug te brengen. Eenigen tijd later werd het meisje naar het ziekenhuis te Nodingnam overgeoraent waar liet 3V2 maand lang verbleef, zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen. Daar er in het ziekenhuis toch niets aan haar te doen viel, werd zij weer naar huis gezonden, waar zij in bed blijft. ize doktoren verklaren, dat haar hart kracütig klopt en dat naar adem haling normaal is. Geuuieude de laatste twee dagen schijnt naar physieke toes^anu iets ver beterd te zijn. Zij bewéegd bijna geen spier, maar nu en dan is er beweging in haar lippen, en opent en stuit zij 'haar oogen. Zij heeft een weinig k.eur ende laatste paar weken is haar gewicht iets toegenomen. Zij wordt kunstmatig met een buis gevoed. D;3 eerste kousen. Men beweert, dat de mode om kou sen te dragen van Rome uit zich over de wereld heeft verbreid. Hoewel het de gewoonte, was in 't Zuidelijk kli maat met bloote beenen te loopen, gin gen de vrouwen daar toch uit 'n zeker soort ijdelheid haar beenen bedekken met jange reepen stof, die op sierlijke wijze van den voet tot aan de knie ge wonden werden. IJdele mannen gingen deze vrouwen mode imiteeren, en het duurde niet lang of die beenwindsels waren een voorwerp van de 'grootste zorg. Met werkelijk artistieken smaak koos men stoffen en kleuren. De fijnste been windsels hadden een peperkleur. In latere jaren werden die lange, smalle reepen vervangen door een breeder stuk stof, gesneden naar den vorm van het been en den voet. Aan vankelijk hing die beenkleeding los en wijd neer, langzamerhand echter sloot ze nauwer en nauwer aan, werd einde lijk geheel aangesloten om voet en kuit en boven de knie opgerold. De eigenlijke kous, de kous zooals wij die kennen, ontstond met de tricot industrie tegen het einde der 15e eeuw De eerste kousen werden gedragen door Hendrik II op de bruiloft van zijn zuster met den hertog van Savoye, De met de hand gebreide kousen werden later vervangen door de ma chinaal vervaardigde beenbekleedsels. Eerst werden ze gemaakt als open lappen, die men later dichtnaaide, toen kwamen de machines, die rond breiden, terwijl men nadien weer tot 't eerste systeem terugkeerde. In 't Middel-Nederlandsch heette het kleedingstuk reeds couse of hoze, zooals 't in 't Friesch ftog luidt. Het oorspronkelijke woord beteekent beenbedekking en heette in 'tFransch chausse, een kleedingstuk dat zoowel het been als den voet bedekt. Toen la ter dat kleedingstuk in tweeën werd verdeeld, heette het bovendeel (de broek) haut de chausse, en 't andere bas de chausse. Daarom heet de kous in 'tFransch nog steeds le bas. Opmerkelijk is voorts, "dat 't woord hoos (hose) voor den Fries het onder gedeelte, voor den Duitscher het boven stuk aanduidt. UIT DE OMGEVING. OEGSTGBEST. Maandagavond werd de Ouder avond van de Chr. school a. d. iMorsch gehouden. Na de gebruikelijke opening spreekt de voorzitter een welkomstwoord en legt daarin, naar aanleiding van een gedeelte uit Matth. 26, bijzonder den nadruk op het spontane zingen der kinderen in den tempel. Daarop volgt een belangrijke mede- deeling van het bestuur. Het bestuur heeft n.l. besloten om in de vaca ture, die ontstaat door het vertrek van Mej. Veenendaal, te voorzien door het benoemen] van een assistente. Dit vraagt evenwel offers van de zijde der ouders. De voorz. hoopt, dat het be stuur in de goede verwachting, die tiet op dit punt koestert, niet teleurge steld zal worden. Aan Me.j Veenendaal brengt hij dank voor het werk, dat zij in onze school heeft verricht. Ze is, gaat hij voort, mee een der heste krachten, die we aan onze school gehad hebben. Met groote trouw heeft ze haar werk gedaan. Dit vraagt onze dankbaarheid Vervolgens krijgt een der ouders, de heer Segaar, het woord. Hij spreekt over de opvoeding in huis en op school, en het noodzakelijk verband, dat idaartusschen moet bestaan. Zoo* STABAT MATER. Naast het Kruis, met schreiende oogen Stond de Moeder, diep bewogen, Daar de Zoon te sterven hing. En haar door het zuchtend harte, Overstelpt van wee en smarte, 't Zevenvoudig slagzwaard ging. O hoe droef, hoe vol van rouwe Was die zegenrijkste Vrouwe Om Gods ééngeboren Zoon. Ach, hoe streed zij! Ach, hoe kreet zijl En wat folteringen leed zij Bij 't aanschouwen van dien hoonl Wie die hier niet schreien zoude Die het grievend leed aanschouwde, Dat Maria's ziel verscheurt? Wie kan, zonder mee te weenen, Christus' Moeder hooren stenen, Daar zij met haar Zoon hier treurt? Voor de zonden van de Zijnen Zag zij Jezus zoo in pijnen En in wreede geeselstraf: Zag haar lieven Zoon zoo lijden, Heel alleen den doodskamp strijden, Tot Hij Zijnen geest hergaf. wel ouders als onderwijzers hebben verder op eigen woord en daad toe te zien, opdat ze de zondige neigingen in het kind door slecht voorbeeld niet versterken. Namens de' ouders dankt hij Mm. Veenendaal voor haar arbeid in ae school. Nadat de op een tafei uitgestalde handwerken bezichtigd zijn, krijgt het hoofd der school, de heer v. Til, het woord. Hij spreekt over het natuurkennis onderwijs op 'de lagere school. Nader wordt daarvan besproken het doel (in aansluiting aan art. II der Ned. Gel. Bel.), in verband waarmee stof en methode bepaald zijn. Zijn opvattingen licht hij toe door een groot aantal duidelijke voorbeel den. Bovendien vindt hij in dat onder wijs nog de taak, de kinderen eerbied in te boezemen voor het leven, dat God in de natuur gelegd heeft, hen te leeren, dat leven niet onnoodig te schenden. Aan 't einde der vergadering geko men, brengt de voorz. dank aan al len, die deze vergadering mede hadden doen "slagen, in 't bijzonder ook aan de dames, die door haar gezang voor een aangenname afwisseling gezorgd hadden. Na het laten zingen van Psalm 191 1, sluit de heer v. Til deze vergade ring met dankzegging. 1 j RIJNSBURG. In de zaal Central" van den heer J. J. Verbree, alhier vergaderde Maan dagavond de burgerwacht. Nadat de voorzitter, den heer H. J. Grimbergen de vergadering met een woord van welkom aan de opgekomen leden, had geopend, las de secretaris, de heer C. Haasnoot, de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden vastgesteld. 1 Het jaarverslag, vervolgens door den secretaris voorgelezen, sprak van de groote belangstelling der leden voor de Schietoefeningen, al moet erkend, dat de oefeningen met scherp beter slagen dan die met de buks. J Mocht de vereeniging op de wed strijden met scherp, waaraan deelge nomen werd, ook een goed figuur ma ken, de bekerwedstrijd had nog geen resultaat. Verschillende personen, den Burge- meester, den voorzitter, den heer J. i Zwaan, kapitein Bakhui9, bracht spr. dank, alsmede het Bestuur van „Flo-1 ra" voor de in het afgeloopen jaar on- dervonden medewerking. Spr. hoopte dat allen met nieuwen moed 1926 zouden ingaan, en zich als één man zouden scharen achter be stuur en overheid, wanneer dit van de Burgerwacht geëischt mocht wor- j den. De Penningmeester, de heer J. Oude wahi deed mededeeling van de ont-> vangsten, en uitgaven. De toestand j der kas is minder gunstig want waar j f 180.92 aanwezig was, is er thans een j nadeelig saldo ad f 36.39 Ys. Nadat de heeren L. en D. van Eg- mond boeken en bescheiden hadden onderzocht en in orde bevonden, wer den rekening en verantwoording goedgekeurd en secretaris en penning meester door den voorzitter dank ge bracht voor de werkzaamheden door hen in het belang der vereeniging ver richt. De aftredende bestuursleden A. den Heijer, G.'van Delft en C. van Klaveren werden allen bij meerderheid van stemmen herkozen. Een voorstel tot reglementswijziging oiu voortaan bij verkiezingen een vol strekte meerderheid van stemtnsa it verlangen, gedaan door den heer J. Oudwater vond geen steun. De voorz. deed daarna namens het bestuur verschillende mededeelingen. Besloten werd deel te nemen aan de Korpswedstrijden van de Leidsche Scherpschutters-vereeniging in Juni a.s. te houden, waarvoor zich wel zes .vijftallen opgaven. Besloten werd weder met een bus bij de schietoefeningen onder de laden te collecteeren voor aankoop van prijzen. De heer C. van Delft, die vorig jaar daarmede veel succes had, werd aan gezocht en bereid gevonden, dit werk weer op zich te nemen. Tevens werd besloten uit vrijwillige bijdragen een fonds te vormen voor aankoop van een goede concoursbuks, daar de Vereeniging daarover thans niet beschikt. Tijdens de vergadering werd daar voor.door een lid reeds f 5 toegezegd, 1 alsmede door een ander lid f 5 voor. J het kastekort

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6