Wij ontvingen een groote zending KINDERWAGENS in de goedkoopere soorten en de meest moderne kleuren Gebrs. BRÜNING, ürf DE^ÖMG¥vma NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 APRIL 1926 DAG-AGENDA. Vrijdag 2 April, 's middags drie uur. „Jeruël", Middelstegracht 3, Samenk. Spr. de heer v. d. Horst over ,Op Gol gotha's heuvel". 16 April, s avonds acht uur Open bare Verg. der H. V. v. d. G Z, B, „Pre diker". Spr. Dr. H. v. d. Veen, 22 April, 's avonds acht uur, lï. V. v. d. G. Z. B. Spreker Ds. J, H. T, Kemme, Amsterdam, De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Maart tot en met Zondag 4 April (len Paaschdag) waargenomen door de apothee,k van den heer O. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523 en Maandag 6 April (2en Paaschdag) door de apo theek van den heer P. du Croix, Ra penburg 9, Tel. 807. Veur (Z.H.) hoek Damstraat (t.o. de R.K. kerk). Door de politie is in bewaring genomen een heerenrijwiel, dat onbe keerd werd aangetroffen op de Hoogi. Kerkgracht. Gistermiddag om half 7 had in een perceel achter de Volmolengracht een vrij ernstig -ongeluk plaats. De 30- jarige werkvrouw M. V. geraakte bij het wringen van waschgoed met haar linkerduim bekneld tusschen den in legger en den wringer der waschma- cbine Zij werd tamelijk ernstig ge wond; door dr. K. werd een noodver band aangelegd. Bij de politie is aangifte gedaan door C.' W. H., dat zijn rijwiel, dat op de Breestraat vóór de sociëteit Miner va was geplaatst, plotseling verdwe nen was. Bij den winkelier C. W. in de Hoogl. Kerksteeg, is gistermiddag om streeks 5 uur van de toonbank weg gehaald een jongenscostuum en een gekleurde das, ter gezamenlijk? waar de van f 15.75. Door de politie is in bewaring ge steld de 17-jarige G. K., die bij zijn patroon, een goud- en zilversmid, een wekkerklok en een doublé-armband had ontvreemd. BINNENLAND. A. H. A. Aris. f Gistermiddag om drie uur is te Til burg overleden de heer A. H. A. Arts, oud-Tweede Kamerlid. De beer Arts werd 82 jaar. Antonius Henricus Arnoldus Arts werd geboren te Arnhem, den 20en April 1Ï845. In Februari 1886 nam hij dienst ais vrijwilliger bij het regiment pauselijke zouaven te Rome en werd, na achter eenvolgens de lagere rangen te heb ben doorloopen, op den 2en Mei 1868 benoemd tot tweede luitenant bij ge noemd1. corps. Na. de inneming van Rome, 20 Sept. 1870, keerde hij naar Nederland terug, richtte in 1878 te Til burg «een drukkerij op en begon daar teven/s de uitgave van de „Nieuwe Til burgsche Courant", waaraan de heer Arts onafgebroken als hoofdredacteur is verbonden gebleven. In '1896 werd hij gekozen tot lid van den gemeenteraad van Tilburg, welk jnamlaat in 1905 en 1909 werd ver nieuwd. Vervoer dienstplichtigen per autobus. Dip min. van Oorlog heeft bepaald, dat voor het vervoer van dienstplichti gen. bij opkomst in werkelijken dienst en?;, voor Rijksrekening gebruik mag worden gemaakt van autobussen, die bestemd zijn om geregeld langs een bepaalden weg de personen, die zich daartoe aanmelden, te vervoeren en d'us zijn te beschouwen als openbaar yniddel van vervoer. Indien de onder nemers het vervoer alleen wenschen he doen geschieden tegen dadelijke be- taling der kosten, dan kunnen de bur gemeesters de kosten bij voorschot vol doen en aan het departement bij de claratie in rekening brengen. Dr. H. Franssen. De „Zw. Crt." bericht, dat de heer dr. H. Franssen, lid van de Eerste Kamer, plotseling ongesteld is gewor den De patient zal een tijdlang rust moeten nemen. Protestantsche Volkspartij. Op Zaterdag 24 April zal te Utrecht een vergadering worden gehouden van afdeelingen en verspreide leden der •onlangs opgeheven Protestantsche Volkspartij. Op deze vergadering komt aan de orde een voorstel tot stichting van een nieuwe partij en de fusie met an dere partijen. Naar gemeld wordt, doen de go- voerde onderhandelingen met het Be stuur van den Christelijk Democra- ti9chen Bond verwachten, dat de wensch, om te komen tot één krach tige organisatie van alle democratisch denkende christenen tot vervulling zal komen. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Dinsdagavond vergaderden de drie rechtsche fracties van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, eerst ieder afzonderlijk en daarna gezmehlijk. Na ampele besprekingen is daar besloten, dat de bezetting der vacature Lim burg ook ditmaal zou worden over gelaten aan de linkerzijde en dat men zich zou onthouden van eenigen in vloed op de verkiezing of niet-verkie- zing van een bepaalden persoon. In verband met vroeger afgelegde ver klaringen omtrent de verkiezing van een Sociaal-Democraat als gedeputeer de was men tenslotte van meening, dat na de verklaring van sociaal-de mocratische zijde, omtrent hun revo lutionair standpunt, in 1922 afgelegd, de bezwaren tegen het optreden van een hunner als gedeputeerde in een vacature van links, niet gehandhaafd behoeven te worden. In verhand hiermede zullen de drie rechtsche -fracties geen bezwaar ma ken, indien de opvolger van mr. Lim burg zou worden aangewezen uit de grootste fractie van de linkerzijde in de Staten. In verband met de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland op 9 April a.s. waarin o.m. aan de orde komt de verkiezing van een lid van het college van Gedeputeerde Sta ten ter voorziening van een lid van het college van Gedeputeerde Staten ter voorizening in de vacature—mr. Limburg, heeft gistermiddag de frac tie van den Vrijheidsbond der Prov. Staten een vergadering gehouden. Examen vroedvrouwen. Eerlang zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het exa men van vroedvrouw. Het practisch gedeelte zal worden afgenomen te Amsterdam op 19, 20, 21 22, en 23 April, te Rotterdam op 24, 26 en 27 April en te Heerlen op 28, 29, 30 April en 1 Mei. Het theoretisch gedeel te zal worden afgenomen te Amster dam op 14, 15, 16, 17, 18 en 19 Juni, te Rotterdam op 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Juni en te Heerlen op 28, 29, 30 Juni en 1, 2 en 3 Juli, De Arbeiderspartij. Op het a.s. congres der S. D. A. P. zal, naar wij in „Het Volk" lezen, de heer Stenhui9 een inleiding houden over zijn denkbeelden inzake een Ar beiderspartij. Genoemde heer stelde in dit verband een achttal stellingen op. De lezer zal zich herinneren, dat vol gens den heer Stenhuis een dergelijke Arbeiderspartij zou moeten staan tus schen vakbeweging en politieke partij. vUit het Sociale Leven. Arbeidstijd in steenbakkerijen. De Minister van Arbeid, H. en N. beeft vergund, dat van 1 April tot en met 30 Sept., in afwijking van het be paalde in art. 24 der Arbeidswet 1919, door arbeiders van 16 jaren of ouder, voor zoover zij niet belast zijn met het vullen en ledigen der ovens, ar beid wordt verricht I. a. in steenbakkerijen, gelegen aan of bij de rivierèn Rijn, Waal, Lek, Maas, Ysel, Linge en Merwede, in steenbakkerijen aan den Holland- schen Ysel, waar steen in Waalfor maat gemaakt wordt, alsmede in steenbakkerijen in de provinciën Lim burg en Noord-Brabant, gedurende 9 uren per dag en 50 uren perweek; b. in steenbakkerijen, gelegen In Friesland, gedurende 10 uren per dag en nu uren per week; c. in steenbakkerijen, niet onder a of b genoemd, gedurende 9% uur per dag en 53 uren per week; II. in alle steenbakkerijen van 6 uur voorm. af en op de eerste vijf werk dagen der week tot 7 uur nam., met dien verstande, dat - tenzij hei Werk tijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1923 ruimere tijdgrenzen dan de zooeven genoemde toestaat of een lanugeren arbeidsduur per dag dan tien uren tusschen begin en einde van den werktijd geen langere tijds ruimte dan een van twaalf uren mag gelegen zijn en omstreeks den mid dag een onafgebroken rusttijd van ten minste anderhalf uur moet worden gegeven. Landarbeiders naar Noord-Frankrijk. De Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in Noord-Frankrijk werk kunnen vinden: melkers- vee verzorgers, voerliedenploegers en boe enknechten voor alle werk, goed op de hoogte van melken. Minimumloon 300 fanes per maand met kost en huisves ting. Inlichtingen bij de arbeidsbeurzen, de corresponden der arbeidsbemidde ling en, zoo noodig, bij den directeur van bovengenoemden dienst, Bezui- denhoutscheweg 30, 's-Gravenhage, doch dan uitsluitend schriftelijk. BUITENLAND. DE FRANSCHE FINANCIEELS CRISIS. De taxe civique aangenomen. De Fransche Kamer heeft met 355 tegen 150 stemmen de paragraaf van het artikel der financieele voorstellen aangenomen, waarbij de norm van den hoofdelijken omslag (taxe civique) op 40 francs wordt vastgesteld voor personen, die buiten de algemeene in komstenbelasting vallen. Voorts sprak zij zich met 314 tegen 255 stemmen voor progressie in deze belasting uit en nam daarna het geheele artikel aan, waarbij de hoofdelijke omslag wordt ingesteld. Bij de voortzetting van de bespre king van de financieele ontwerpen heeft de Kamer verschillende voorstel len van de regeering aangenomen, o.a. tot verhooging van het verbruiksrecht van alcohol met 100 fran per H.L. ter vervanging van het recht op de wijnen en hygiënische dranken. Zij i9 begonnen met een bespreking van het socialistische amendement tot instelling van een monopolie van den invoer van petroleum. De regeering verzocht dit voorstel van het ontwerp los te maken. De verdere bespreking werd tot de avondvergadering uitgesteld. In de wandelgangen werd gezegd, dat het voorstel met 287 tegen 232 stemmen zou worden verworpen. Het voorloopige twaalfde voor April aangenomen. De Senaat heeft gisteren het voor loopige twaalfde voor April aangeno men. De rapporteur verklaarde, dat de commissie de vermindering van 1 mil- lioen, door de Kamer aangenomen (met betrekking tot de credieten voor Marokko en Syrië) aanvaardde, maar dat zij daaraan niet het karakter wil de geven, dat de Kamer gedaan heelt, De regeering zal de credieten zoo goed mogelijk verdeelen ten behoeve, van de nationale verdediging, DE REORGANISATIE VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Dnitschland zal er aan medewerken. Het Duitsche rijk9kabinet heeft zich in zijn gister gehouden zitting bezig gehouden met het dezer dagen door den secretaris-generaal van den Vol kenbond aan de Duitsche regeering medegedeelde besluit van den Volken bondsraad, waarbij de Duitsche regee ring is uitgenoodigd deel te nemen aan de besprekingen der commissie, die binnenkort de kwesties der samen- stellig van den Raad en het aantal zij ner leden zal onderzoeken. Bij deze bepreking is in het rijkska binet eenparig de opvatting aan den dag getreden, aan de uitvoering van vorenbedoeld Raadsbesluit mede te werken. Een definitieve beslissing dienaangaande heeft het kabinet zich evenwel tot een latere zitting voorbe houden. GEHEIMZINNIGE BRANDEN IN IERLAND. Zes personen omgekomen. Gisteren zijn in Ierland weder twee buitenverblijven in vlammen opge gaan, waarbij het verlies van zes men- schenlevens te betreuren is. Het vuur in de villa „La Mancha' die ongeveer vier mijlen van Dublin is gelegen, had zich al nagenoeg aan het geheele gebouw medegedeeld, voordat men in deomgeving iets van den brand had bemerkt. Gisterochtend tegen 8 uur eerst hebben twee voor bijkomende arbeiders den brand ont dekt. In het huis werden de verkoolde lij ken gevonden van een knecht en een dienstbode, alsmede van vier leden der familie MacDonnal. Volgens de „Evening News" was de vloer in som mige kamers met petroleum bespren keld, terwijl verwondingen aan het hoofd der beide omgekomen mannen er op zouden wijzen, dat een ander drama aan dézen brand voorafge gaan. De andere brand is ontstaan in een buitenverblijf te Longford in Ierland, waar de materieele schade op eenige duizenden ponden wordt geschat. EEN ITALIAANSCH FILOSOFEN- CONGRES. Anti-fascistische stemming. De theorie van Cicero, dat philoso- fen zch hun geheele leven buiten moeilijkheden kunnen houden, is weer eens door de practijk tegengesproken, want de Italiaansché filosofen hebben op het oogenblik wel degelijk eenige moeilijkheden. Zij waren te Milaan bijeen voor een nationaal filosofencongres. Deze bij eenkomst had plaats in de aula der universiteit. Op den tweeden dag" van het con gres hield prof. Sario, uit Florence, een rede over opvoeding en vrijheid. In den loop daarvan- verklaarde hij zich voorstander van de vrijheid van het universitaire onderwijs, het ont zien der natuurlijke rechten van het individu, de vrijheid van gedachte enz. Prof. Carlini van de universiteit te Pisa, protesteerde hiertegen en stelde deze theorieën tegenover die van het fascisme, waarop de voorzitter den spreker er evenwel opmerkzaam op maakte, dat het congres geen politiek karakter droeg. Dit incident bracht evenwel de an ti-fascistische gezindheid der meerder heid van de congresleden aan den dag. Als gevolg hiervan deelde de rector der universiteit, die blijkbaar handel de na overleg met den prefect, mede, dat hij het congres verbood, weer in de aula der universiteit te vergaderen. De filosofen besloten daarop, het con gres te staken. Het commentaar van de „Popoio dTtalia" up deze zaak is van belang. Het voornaamste fascisten-orgaan prijst het optreden van den rector we gens zijn „energiek en beslist optreden tegen de niet-nationalistische filiso- fen en professoren", daarbij met ver ontwaardiging opmerkend, dat „zij al len door de nationale regeering be taald worden" en dat „hun salarissen pas kort geleden verhoogd zijn". KORTE BERICHTEN Een enorme brand heeft gewoed een porseleinfabriek te Limoges. De schade loopt in de millioenen francs. Abd-el-Krim zou tot officieeio vredesonderhandelingen bereid zijn. De dreigende algemeene staking in de Noorsche metaalindustrie is voorloopig voorkomen. De Beiersche minister-president, Held, laat in de bladen mededeelen, dat hij met het geheele Beierscne ka binet zal aftreden, indien hij niet in de gelegenheid mocht worden gesteld de noodzakelijk geworden reorganisa tie van het staatsbestuur ten uitvoer te leggen. Zoowel te Brussel als te Rome woren de opnieuw opduikende berich ten omtrent een a.s. verloving van den kroonprins van Italië met de Belgische prinses Marie José tegengesproken Woe Pei Foe heeft Feng twee mil- Iioen dollar aangeboden, als deze den ^trijd wil opgeven. Volgens een bericht uit Weenen js in Oostenrijk de werkloosheid met meer dan 10 pCt. afgenomen. De Ku Klux Klan is een heftige campagne tegen de schuldenvegehng met Italië begonnen. De Belgische socialisten hebben zich tegen een overdracht der spoorwe gen aan particuliere maatschappijen uitgesproken. RECLAME. Nieuwe Rijn 8-10. EBEHaoHHEffisaaiaHEaHaBHa WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Vergadering van hedenmorgen onder leiding van den burgemeester, den heer J. C. Boumann. Aanwezig alle leden. Na opening met ambtsgebed werden de notulen der vorige vergadering ge lezen. Zij gaven diómaal aanleiding tot een breedvoerige bespreking in verband met het in de vorige vergadering door den heer Bq.?t g^^pken j, u verkoop van gémushteljjken bouw grond in den Onderdendijksclien polder. Na langdurige discussie bleek, dat het aanvankelijk onder verdenking staande persverslag in de N. L. Courant pre cies klopte met de aanteekeningen voor ■de notulen en juist was, en de formu leering in de notulen minder juist. De Voorz. meende voorts, dat aan het door den heer v. 't Riet gesprokene met betrekking tot de manier, waarop velen die zelf graag genieten van de ge meentelijke ui.gaven spreken over het financieel beheer in de pers wel meer aandacht had mogen worden geschon ken. De hear Boot meende,, dat daarvoor het betoog te vaag was. Spr. ko'udt niet van verdekt opstellen. De heeir van 't Riet had gerust duidelijk kunnen om- schijven, wien hij bedoelde, toen hij het had over menschen, die beweren, dat er met geld wordt gesmeten, .hoe wel zij uelf ue .gemeen .exas probeeren te plukken. De notulen werden daarna goedge keurd. Onder de ingekomen stukken was 'n mededeeiing, volgens welke Gad. Staten afwijzend hebben beschikt op het ver zoek van J. F. Huigsloot en 32 anderen waarin gevraagd werd deai Veenderpol- der te voegen hij de gem. Alkemade. Naar aanleiding van een verzoek der Hocgmadescke burgerwacht, waarin een subsidie gevraagd werd van f 50, w.v. f 25 voor den veldwachter Hoogeboom, die de geweren onderhoudt, stelden B. en W. voor, slechts een subsidie te verleenen van f 25 per jaar, indien de B. W. in actie is. De heer v. Dam bepleitte een hoo- gere subsidie en diende een amendemnt in, volgens hetwelk aan den heer H. een toelage van f 25 zou worden toe gekend. Na eenige bespreking werd het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. (aangenomen met 3 stemmen Jiegen. .Op een adres van de schoonmaakster der gemeentegebouwen, mej. Wed. v. Heusden, wera in dier voege beschikt, dat de vergoeding blijft bepaald op f 150 per jaar, n.l. f 100 voor 'het schoonhouden van 2 lokalen der O. L. school en f50 voor een derde lokaal dat voor het archief gebruikt wordt. Het kohier van de hondenbelasting voor 1926. werd vastgesteld met een eindbedrag van f 398. Tot leden van het college van zetters voor de rnksinkomsteobelasting werden benoemd de heeren, L. Tondu en W. A. Boot, de eerste in de plaats van den heer v. d. Vooren, wien op verzoek eervol ontslag is verleend. Dezelfde vacature in de schatters- commissie werd aangevuld door de benoeming van den heer C. W. Liever- se. In de plaats van den heer v. d. Moer, die wegens hoogen leeftijd ontslag heeft genomen, werd tot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim benoemd de heer J. Zwetsloot Jr. Bij de vaststelling van de nieuwe in structie van den keurings veearts werd besloten deze functie niet meer uitsluitend naar het aantal keuringen te bezoldigen, aangezien de Hooge Raad heeft beslist dat ook alle biggen beneden een gewicht van 35 pond moeten worden gekeurd en het enorm Radio-Programma. Wat er vanavond te booten Is. BERLIJN, 505 en 576 M. .Vanal 7.50 ook op 1300 M. 6.Lezingen. 7-5° >,Das Christusdrama", met orkest. 9.20 Nieuws. BRUSSEL, 262 M. 5.20 Kindermatinee. 6.20 Nieuws. 8.20 Qatar, Haydn. 8.50 Lezing. 9.05 Riano. 9.2» Nieuws. i 9.35 Piano. I i 10.20 Nieuws. DAVENTRY, 1600 M. Zie Londen. 8.20 Concerten. 10.20 Zie Londen. 10.45 Weerbericht. 10.50 Zie Lonuea. DORTMUND, 283 M. 5.50 Lezingen. 7.50 Haydn-avond. ELBERFELD, 259 M. 6.35 Lezingen. 7.50 Haydn-avond, HILVERSUM, 1050" M. 6.30 Fransche les. 7.30 Politiebericht. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 Concert, o.a. Hawaian, en lezing. LONDEN, 365 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.20 en 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws, 7.45 Pianoconcert. 8.Causerie. 8.20 Concerten. 10.50 Muziek. MUNSTER, 410 M. 5.50 Lezingen. 7.50 Haydn-avond. PARIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05 Kinderuurtje. 6.05 en 8.35 Persberichten. 9.20 Concert. ZURICH, 515 M. 5.35 Damesuurtje. 6.10 Nieuws. 7.35 Lezing. 7.50 Concert. 9.10 Nieuws. X VRIJDAG 2 APRIL. BERLIJN, 513 en 571 M. 8.20 Morgenconoert. 2.20 „Parsifal", R. Wagner, ie deel. 5.05 „Parsifal", R. Wagner, 2e deel. 7.20 „Parsifal", R. Wagner. 3e deel. HILVERSUM, 1050 M. 8.10 Gewijde muziek en zang. LONDEN, 365 M. (en Daventry). 4.20 Vesper. 5.20 Kamerorkest. 7.20 Piano. 7.35 Preek en orgelmuziek. 8.20 „Stabat Mater", Rossini. MUNSTER, 410 M. 8.20 Gewjjde muziek. 9.3.5 Gewijde muziek. 10.20 Gewijde muziek. 2.20 JParsifal", Wagner. 5.20 Passions-Óratorium. 7.50 „Messias", Klopstock. aantal keuringen .dat nu zal moeten plaats hebben niet per geval is te be talen. Voor deze keuringen zou f 50 per jaar kunnen worden toegekend. Aldus werd besloten, nadat de beer Boot nog had geadviseerd een ge boorteregister voor biggen aaa te leg gen. Vervolgens werd het voorstel tot verbetering van den weg van de gele hekken naar Ofwegen besproken. Nadat verschillende leden er hun voldoening over hadden uitgesproken, dat eindelijk deze hoognoodige verbe tering ter hand genomen zal worden, werd B. en W. voor dit doel een crediet toegestaan van f 900. Fenige voorgestelde begrootiugs-wij- zigingen werden goedgekeurd. Daar onder was een post in ontvangsten en uilgaven van f 2520 benoodigd als aan deel in de kwade posten bij de heffing rif r rijksinkomstenbelasting. Met vreugde nam de raad het' voor stel van B. en W. aan, om hetheffings- nercentage van de plaatselijke inkom stenbelasting van 2.2 te brengen op 1.7 Gunstig'werd beschikt op de aanvrft- ge van het bestuur der Chr. Nat. Schooi om een voorschot van 80 pet. op de ge meentelijke vergoeding. Bij de rondvraag vroeg de heer Root waarom de in geval van besmet telijke ziekte op de betrokken wonin gen aangebrachte biljetten zoo lang moeten blijven hangen, ook nadat de patiënten reeds lang genezen zijn. De Voorzitter zei om v •rschil- 'ende redenen deze vraag niet te zul len beantwoorden. De uitvoering oer ziektewet is alleen het hoofd der ge meente opgedragen. Als particuMer wil spr. de zaak wel toelichten, maar wan neer spr. zijn tegenstanders niet voor zich heeft spreekt hij er liever niet ovei. Men kan de zaak dssgewenscht aanhangig maken bij den hoofdinspec teur v. d. Volksgezondheid. Weth. v. 'tRiet zei niet in de rech ten van den burgemeester te willen treden, maar het toch te betreuren, lat ingezetene de dupe worden van een onderling verschil. De Voorzitter verklaarde zich nofainaals bereid als partieu'ier in- j...Liingen te geven. Hel gaai bier al- lecL over de weigerauiVge houding van ccn geneeskundigs, die de ncodisc vari aring niet wil afgeven INlet drie doktoren heeft spr. nooit p<vn last,-» doch de vierde weigo t stelselmatig} m» de te werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2