CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 7<»* JAARGANG DONDERDAG 1 APRIL 1926 NUMMER 1787^ COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal2.50 Per week0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Kennisgeving. A.s. Vrijdag 2 April zal ons blad NIET* verschijnen. Ons Bureau zal evenwel den geheelen dag geopend zijn. DE DIRECTIE. Ernstige aanklacht. In „De Volkskrant" van 27 Maart klaagt het Katholieke Kamerlid Kui per „over de wijze, waarop in de N Brabantsche industrie nog altijd met de arbeiders wordt omgesprongen." „Wat we, zoo besluit hij, vóór den oorlog zelf hebben kunnen controlee ren, wordt nu zonder eenig voorbe houd hardop herhaald, dat het name lijk in de fabrieken der katholieke werkgevers, uitzonderingen daargela ten, voor de arbeiders slechter is dan bij andere, liberale werkgevers. We hebben het deze week uit be trouwbaren mond en met bedenkelijk- gezicht hooren verklaren door men- schen, die krachtens hun positie goe.l op de hoogte, en toch geen belang hebbenden zijn Ziedaar, het groote gevaar voor N. Braftant. Men peinst, over het z.g. „hellen 1 vlak" en o.m. ook over de stemmen die in toenemende mate op de socia listische lijst worden uitgebracht, doch als men de arbeiders, óók de goedwil lende en bedachtzame onder hen, vrij elijk het gemoed hoort luchten, is de grondoorzaak niet ver te zoeken." Dat is een ernstige aanklacht. Hieruit blijkt, dat er bij deze Katho lieke werkgevers een ernstig conflict bestaat tusschen leer en leven. Een conflict, dat we helaas niet al leen in Noord-Brabant en niet alleen bij de Katholieken en niet alleen bij de werkgevers kunnen waarnemen. Er is vaak een hemelsbreed verschil op "te merken tuschen leer en leven. Daar zijn patroons, die het nauw ne men met de leer, maar die wat betreft de behandeling van hun personeel een lesje kunnen nemen bij liberale en an dere collega's. Daar zijn arbeiders, die met den mond Christus belijden, maar wier ge dragingen met Gods Woord lijnrecht in strijd zijn. Daar zijnmaar het is niet noo- dig meerdere voorbeelden te noemen. Overal en in alle kringen kan men deze tegenstelling waarnemen. En daaruit ontstaat een ernstig ge vaar. Terecht wordt er op gewezen, hoe op deze wijze door R.K. patroons socia listen worden gekweekt. Ongeloof en revolutie hebben geen betere bondgenooten dan degenen die wel met hun mond den Christus be lijden, maar wier leven met die belij denis niet klopt. Op die wijze wordt onnoemelijke schade aangericht. Wordt ook de naam van God gelas terd inplaats van geëerd en geprezen. V Oudere kantoorbedienden. De moderne Bond van handels- en kantoorbedienden heeft geheel in strijd met de socialistische maatschap pijleer pogingen aangewend om de ou dere kantoorbedienden, die werkloos zijn, met hulp van de Regeering aan een eigen zaakje te helpen, ze tot klei ne middenstandertjes te promoveeren. D© Vereeniging heeft te kennen ge geven, dat „omscholing" wat een leelijk woord! of emigratie voor deze ouderen niet meer mogelijk is. terwijl uit maatschappelijk oogpunt be zien, de uit te keeren overheidssteun (crisissteun e.d.) beter gekapitaliseerd kan worden. Den betrokkenen zou de gelegenheid moeten worden geboden, zich in een of andere richting een zelf standig© positie te verwerven. Het vorige Kabinet had weinig ooren naar nit plan en wij vertrouwen dat ook het huidige Kabinet tot de uitvoering niet zal meewerken Aan kunstmatige vermeerdering van het aantal winkeliers e.d. hebben wij toch allerminst behoefte. Boven Tien is het een dwaasheid te noemen, dat iemand die een klein ka pitaaltje ter beschikking heeft, daar door een zelfstandige positie zou heb ben verworven. Voor het beginnen en het in stand houden van een eigen zaak is toch nog iet9 meer noodig dan een kleiner of grooter kapitaaltje. Daarvoor is niet alleen zaken- en warenkennis, maar ook uithoudings- en doorzettingsvermogen noodig, en pen arbeidslust en arbeidskracht, BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 waarover oudere kantoorbedienden als regel wel niet zullen beschikken. De „Aigemeene" is van meening dat de uit te keeren Overheidssteun beter gekapitaliseerd zou kunnen worden. Ja, als men daarmee klaar was. Er is echter een veel grootere kans. dat in minder dan geen tijd het geka pitaliseerde steunbedrag verdwenen is, waarna dan opnieuw de nuödige steun verstrekt zou moeten worden De „Aigemeene" bedoelt het onge twijfeld goed. Maar toch kunnen we niet hopen, dat de Regeering haar verzoek zal in willigen. Het zou voor de bedoelde kantoorbe dienden als regel niet anders dan te leurstelling brengen. STADSNIEUWS. Prof. Dr. D. Plooy. Dr. D. Plooy, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, zal als gevolg van de aanvaarding van het ambt van Hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam op Paasch-Zondag van de Ned. Herv. gemeente afscheid nemen. Gedurende een dertiental jaren heeft hij dit ambt in Leiden 'vervuld, op een wijze zoo geheel aan zijn persoon ei gen, zonder ophef, in eenvoudigheid In stilte is hij menigeen ten zegen ge weest. Begin Maart is er een commissie ge vormd, ten einde de leden der gemeen te in de gelegenheid te stellen voor dit werk van hunne waardeering te doen blijken. In deze commissie namen zitting de danie9 Mevr. J L. v. d. Brink, bestu rend zuster van het diaconessenhuis. Mevr. L. N. den Oldervan de Grift. Mevr. T. S. Spaargarenvan Pijpen. Mevr. M. L. Boeschoten—Tinholt. me vrouw G. M. Lam anVonk. penning meesteresse, Mej. M. v. Rosse en de hoeren Ds. VV. Th. Boissevain. J P Mulder, J F de Heer, voorzitter, C. v. d. Graaff, J. van Dis, Dr. P. M de Planque, J. de Roode, E. v. Wijhe, VS' P van Rhijn Jr., J. Th. Balkestein en P. A. van Aggelen, secretaris. Gisteravond kwam deze commissie ten huiz© van Prof.' dr. D. Plooy dezen het blijk van waardeering aanbieden. De woordvoerder van de commissie, ouderling J. F de Heer, heeft in een treffende toespraak Ds. Plooy dank ge bracht voor zijn werk als herder en leeraar en het vele dóór hem gedaan ter bevordering van de eenheid der ge meente. Hij bood hem, namens de deelnemers, een souvenir aan, vergezeld van een door den heer J. C. B. Hiiner fraai ge- calligrapheerd album, bevattende de namen der deelnemers. Prof. Plooy wa9 zeer verrast met deze geschenken en dankte in 'n har telijke toespraak, waarbij hij in het kort zijn arbeid in de gemeente schets te en liet daarbij uitkomen, dat Chris tus van alle dingen het middelpunt was. Hiermede was deze eenvoudige plechtigheid afgeloopen, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef Een aanklacht. Omtrent de aanklacht tegen den penningmeester van een der tuinders vereenigingen hier ter plaatse, verne men wij nader, dat hier van geen ver duistering sprake is. Het betreft hier een som gelds door leden aan de voormalige L. T. P. V. op de Leidsche spaarbank ge plaatst, en waarop door de Tuinders leenbank beslag is gelegd, omdat het naar haar oordeel tot den failieten boedel behoort. Hierover zal de rech ter uitspraak hebben te doen. Van den uitslag van de procedure zal af hangen, aan wie het geld zal worden toegewezen. Maar van verduistering of zelfs een poging van verduistering, is hier geen sprake. Het geld berust veilig en wel bij de Spaarbank. Naar wij vernemen, zou de oorzaak van de aanklacht gelegen zijn in het feit, dat de heer G. wiens handteeke- ning noodig is het geld op te vragen, weigerde om gedurende de procedure daaraan mee te werken. Intusschen zijn de irl alle bladen geplaatste berichten voor hem hoogst onaangenaam en gemeld wordt dan ook, dat hij, omdat hij zich in zijn eer en goeden naam ziet aangetast, ee* aanklacht zal indienen tegen den ver spreider van bedoeld bericht. Chr. H. B. S. Aan de ouders van de leerlingen der Christelijke H. B. S. te Leiden, is een uitnoodiging gezonden tot bijwoning van een bijeenkomst op Vrijdag 16 Apiii a.s., des avonds 8 uur. in de Aula der school. De bedoeling dezer bijeenkomst is, het contact tusschen school en huisge zin te bevorderen. Ruime gelegenheid zal daarom gegeven worden in eau gezellig samenzijn en bij het bezichti gen van school en leermiddelen tot onderlinge kennismaking van ouders en leeraren en tot het houden van af zonderlijke gesprekken over leerlin gen, huiswerk, rapporten, etc. In het meer officieele gedeelte, dat daaraan vooraf zal gaan, hoopt de leeraar voor het godsdienslondei wijs, Ds. G. W. C. Vunderink, te spreken over: „Moeilijkheden bij de Godsdien stige opvoeding van onze Jongens en Meisjes. Gaarne hopen wij, dat vele ouders gelegenheid zullen hebben aanwezig te zijn. Vereeniging „De Paedagogische Bibliotheek". In zaal 1 van het Nutsgehouw hield de vereeniging „De Paedagogische Bi bliotheek haar eerste ledenvergade ring. Voordat aan de behandeling der agenda werd begonnen, deelde de Voor zitter mee, dat zij die zich opgaven voor de excursie naar een Montessori school en voor de vorming van een leesgezelschap na de vacantie zullen worden uitgenoodigd tot een samen- spreking. Het voorloopig reglement, dat in Oc tober door het Comité, dat thans nog als Bestuur fungeert, was opgesteld, werd nu vrijwel ongewijzigd aangeno men. Alleen werd het nog aangevuld met de bepaling, dat bedanken als lid zal moeten plaats hebben vóór de maand Mei. Het Comité treedt thans af, om de Vereeniging in de gelegenheid te stel len, een Bestuur te kiezen. De heer v. Slooten heeft de lezingen van. dezen winter met zeer veel genoegen bijge woond. Het bestuur is er in geslaagd, een aantal hoogstaande lezingen te organiseeren. Op zijn voorstel wordt het vourloopig Coniiyè bij acclamatie tot deiinitief Bestuur gekozen. De Voorzitter deelt nog mede, dat is nagegaan welke paedagogische wer ken zich in de Universiteits-Bibiio- theek bevinden .Binnen niet al te lan gen tijd zal een catalogus worden ge drukt, waarin deze werken en ook die van de leeszaal. Reuvens worden ver meld. Met dankbaarheid wordt verder gememoreerd, dat deze laatste onmid dellijk is overgegaan tot het aanschaf fen van boeken, die dezerzijds waren opgegeven. Ook van den Birecteur drr Universiteits-Bibliotheek was een overeenkomstige toezegging ontvan gen. Uit het verslag van den Penning meester blijkt, dat het boekjaar waar schijnlijk met een klein batig saldo zal sluiten. Het ledental blijft nog steeds stijgen, en heeft reeds bijna de negentig bereikt. Besloten wordt, ook voor het volgende jaar de contributie op f 2 vast te stellen. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Maart ingelegd f313.047.91 en terugbetaald f281.750.27, terwijl 118 nieuw© inleggers zijn ingeschreven en 79 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16705 inleggers be droeg einde Maart f 5.921.114.72; De LeidscSie Winkelstand. De bekende zaak van de fa. A. P. Martens en Co. in manufacturen en heerenmode's is dezer dagen verplaatst van de Nieuwe Rijn naar de Haarlem merstraat, waar zij thans is gevestigd in het vroeger door de fa. Timp be woonde pand. Deze verandering is in verschillen de opzichten tevens een belangrijke verbetering. In de eerste plaats wat den stand betreft, maar niet minder wat de huisvesting aangaat. Het bestaande pand werd finaal met den grond gelijk gemaakt en ver vangen door een royaal ingericht, mo dern winkelpand, dat den toets ruim schoots kan doorstaan. Het interieur van de nieuwe zaak is ruim en licht, het front fijn afge werkt en origineel van stijl. Bijzondere aandacht verdienen in het front de in brons gevatte glazen vitrines welke, rustend op de fraai afgewerkte pui, sterk de aandacht trekken. De etalages zijn ook verder naar de nieuwste eischen ingericht. Hoofdzaak is natuurlijk het interi eur van den winkel, dat, zooals ge zegd. door de diepte van het pani ruim genoeg kan worden genomen. De smaakvolle eiken betimmering langs de wanden en in het centrum maakt een inooien indruk en harmonieert met de talrijke moderne vitrines waar van de meeste zijn gewijd aan de ex positie van heerenmodes. In dit arti kel vooral heeft de firma een vee! groo ter sorteering dan in het vorige ma: gazijn. Het geheel komt goed tot zijn recht, daar het inoeiijk te vervangen dag licht ruimschoots naar binnen valt door het glazen dak. De heldere be tichting vooral blijkt een groot voor deel en is ook voor de koopers van vee' belang. Alles bijeengenomen, kan de fa. Martens met voldoening deze nieuwe zaak in gebruik nemen. D© naam is goed genoeg, en de sorteering in haar artikelen, speciaal lingeries en be drijfskleding is nog beduidend groo ter geworden. Dc bouw stond onder leiding van het bureau Muller, Rotterdam, welks architect, de heer Kuiper, het plan ontwierp. De betimmering- is het werk van den heer Breedveld, eveneens te R'dam, terwijl de heeren Lepelaar en Barten alhier resp. de verlichting en het metselwerk uitvoerden. De Jeugdraad. De Jeugdraad, het verband vSn jeugov er eeni gingen op Geref. Grond slag, alhier, heeft gisteravond in een der catechisatieiokalen aan de Hooi gracht een goed geslaagde curcusver-" gadering gehouden, waar Ds. H. J. Kouwenhoven een lezing hiela over: Geloot en Wetenschap. Z.Eerw. ving aan met een definitie te geven van hetgeen onder weten schap en onder geloot is te verstaan, om daarna in groote lijnen de vraag tebehandelen, ot die twee op goe den grondslag zijn te vereenigen. Spr. omschreef en verdedigde daarbij ach tereenvolgens de vólgende stellingen: In de dagen van Tiet Oiide Testa ment was er zelden botsing tusschen geloof en wetenschap, omdat Israël en de volken nog gescheiden waren. In de geschiedenis van de kerk des Nieuwen Testaments is er telkens bot sing tusschen geloof en welenschap, van Paulus at tot heden toe. Vooral in het materialisme van dezen tijd komt dit sterk naar voren. Alle wetenschap, ook de materialis tische, is gebouwd op het geloot, n.l. in de betrouwbaarheid der zintuigen waarmede „fe.ten" worden geconsta teerd, die immers doör den twijfelaar alle kunnen worden bestreden. Gebleken is, dat wetenschap zon der geioot niet mogelijk is. De we tenschap, die alles wil verklaren, kan zichzelf niet vei klaren. Het mysticisme wijst alle weten schap af ais verwerpelijk, doch ver geet het gebod om God te dienen, oók met het verstand. De mensch had oorspronkelijk zui vere wetenschap, doch die is door de zonde bedorven. Evenwel is er een mo gelijkheid van wetenschap gebleven, doch zeer feilbaar. Alle deugdelijke, welgegronde en welgeordende kennis is wetenschap. De wetenschap is een gave van God op alle gebied. Al is zij veelszins door' de zonde verdorven, wij mogen haar nooit verachten. God gat zijn bijzondere openbaring als het groote licht. Doch de moderne wetenschap stoort er zich niet aan. God geeft het geloot als een bij zondere gave, waardoor Hij o:is doet zien wat wij tevoren met zagen. („In Uw licht zien wij het licht j Er moet samenwerking zijn tusschen geloot en wétenschap, allereerst in de wetenschap des geloofs, de Heilige Godgeleerdheid, maar ook op alle an der terrein, en staan niet tegenover elkander. Eens zal het geloof overgaan in het volle aanschouwen, tegelijk met het volle weten. Op de belangwekkende lezmg volg de een zeer geanimeerde bespreking, waarbij de spreker gelegenheid vontk er o.m. op te wijzen dat het gerefor meerd is, te zeggen dat geloot en we tenschap twee terreinen zijn, die met elkander niet te maken hebben. De wetenschap mag zich met los maken van het geloof, en het. geloot mag de wetenschap niet miskennen. Daarom moet ons protest uitgaan tegen 'de tweeslachtige houding der Etnischen, die beweren op wetenschap pelijk terrein te kunnen ontkennen, hetgeen zij tegelijkertijd als Christen gelooven. Neen, wat men in het ge loot aanvaardt, mag men in de we tenschap met verwerpen. Door de val- sche scneidslijn der Ethischen over te nemen, bevordert men dat het Christe lijk geloot los van de wetenschap komt te staan en dat de wetenschap wordt prijsgegeven aan het ongeloof. Daar kan een Gereformeerde nooit aan me dewerken. De wetenschap heeft eenvoudig tot taak, de samenhang der dingen te ver klaren, zoodra zij uit het eene „feit", geconstateerd in een bepaalde tijds ruimte, gaat afleiden dat dit of dat onmogelijk is, daarbij het geloof met achtende, heeft vrij haar terrein reeds verlaten en is zij geen wetenschap meer doch schijnwetenschap. De waarn. voorzitter, de heer H.v. Bostelen, dankte Ds. Kouwenhoven voor z'n mooie uiteenzetting, waarna deze de vergadering met dankgebed sloot. Benoeming. Uit een groot aantal sollicitanten is tot hulpklerk bij de .politie benoemd N. L. Segaar, thans kantoorbediende bij de. fa. Kraniz. Gewone advertenliën per regel 22*/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Het oud-lid der Tweede Kamer, de heer A. H. A. Arts overleden. De waterleiding in de bollens reek. De plaatselijke inkomstenbelasting te Wcubrugge met 25 pet. verlaagd. Buitenland. De Duitsche regeering is in beginsel bereid aan de reorganisatie van den Volkenbonsraad mede te werken. Bij een brand in Ierland zijn zes men- schen omgekomen. Jubilenm. Heden herdacht de hoofdagent bij de recherche C. van Es, dat hij voor 25 jaar bij de politie in dienst trad als agent 3e klasse. 1 Jan. 1911 werd hij bevorderd tot agent 2de klasse, 3 maanden later le klasse en sedert 1 Jan. '19 is bij h'oofdagent. Zooals van- zeft spreekt, heeft het den géachten {jubilaris dezen dag niet aan bewijzen van medeleven ontbroken. Hij .werd door den commissaris, den heer Sta pel op hartelijke wijze gelukgewenscht dele bood hem een eikenhouten tafel aan, geschenk van den commissaris, de inspecteurs en de hoofdagenten. Van het personeel ontving de heer van Es een prachtig uurwerk, tem ijl de burgemeestei* hem de traditioneele gratificatie aanbood. Nationaal Veem. Het bericht in ons blad van gisteren betreffende de N.V. „Nationaal Veem" is onjuist, of op zijn minst voorbarig. De bedoelde aigemeene vergadering heeft nog niet plaats gehad. Een hand afgeknald. Gistermiddag geraakte o de werk plaats van de Leidsche L.i': i-; briek aan de Rijnkade''üe zi-jar^e werkman M. L. met zijn rechte'hand bekneld tusschen de baan van een steenpers en de pens zelve, met het gevolg, dat de hand bij de pols werd afgeknepen. De jongeman 1:3 naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Burgerlijke stand. Gehuwd: D. Leeuwen burg h, jm. en A. M. Schregel, jd. G. D. IL Stibba, j.m. M. J. J. M. Schreinomakem, jd. A. Zandvliet, gesch. en H. C. Lens. jd. L Oudshoorn, jm. en G. W. Baars, jd. A. C. v. Zoest, jm. en N. E. v. ZvU.eton, jd. B. Rynbende, jm. en C. M. Ver hoog, jd. A. J. Karreman, jm. en M. J. E. Bik;; jd. J. Lemair, jm. en A. H. v. X Oever, J-d- Overleden: J. Th. M. Nijenhuladr. So jaar. A. Rauman-Bonk, vr. 52 jaar. A. Crama, man 76 jaar. L. Springer-Voor zaat, wed. 58 iaar. C. A. Ouwcrktvk, dr. 9 jaar. J. E. Marjj t-L'ut, vr. 67 i. tar# P. L. D. Snijers, m. 72 jaar. J. A. v. d. Boog-v. Haastrecht, vr. 34 jaar. J. den Os, ar. 19 jaar. W. v. Duuren, dr. 12 i. E. Brokaar-du Pon, wed. 80 jaar. BL Rietveld, zoon 4 iaar. M. P. Lusters, zöon 5 mnd. G. Beurse, dr. 57 jaar. J. Korenhof, man 60 jaar. H: Bolt.1.nan, dr. 26 jaar. De Inspecteur van Politie te Schoten, tevens Commissaris van Rijkspolitie, geeft den winkeliers ern stig in overweging aan H. J. Kïooze- man, en diens echtgenoote H. M. Phi- lippo, wonende Rijksstraatweg 91, M. Groenveld, en diens echtgenoote A. J. Giesbers, wonende van Sillemstra&t 23, en J. A. Peterson, en diens echtRfr- noote A. J. S. Jansen, wonende Rijks straatweg 91, allen te Schoten, geen goederen te leveren, alvorens betaling daarvan heeft plaats gehad. De Commissaris van Politie der Afd. te 's-Gravenhage geeft schoolbe sturen in overweging geen opdracht tot het doen van photografische opna men te geven aan den fotograaf Jacob Friedrich Aichmann, laatstelijk ge woond hebbende aan de Cartesiusslr. No. 195, aangezien hij zich gewoonlijk vooruit laat betalen en dan in gebreke blijft de bestelde foto's ai te leveren. Bovendien wordt men in het algemeen gewaarschuwd hem geen crediet te verleenen, aangezien betaling op zich ^.at wachten of achterwege blijft. De Commissaris van Politie dor Afd. D. te 's-Gravenhage waarschuwt andermaal tegen J. J. D. Rip, laatste lijk wonende te Veur (Z.H.: die thans in combinatie met N. J. P. Neykof, van Peurnstraat 58 te Voorburg, schrijft op aanbiedingen tot overname van mo torrijwielen en rijwielen, terwijl betar ling achterwege blijft. Zij maken ge bruik van briefkaarten, waarop staat gedrukt: Klomppngroothande! „Do Vergulde Klomp"; Handel in aardap pelen, groenten en brandstoffen; Im port J. J. D. Rip, Export, Mclouslnuri

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1