CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN AMSïERDAMSCHE AHIHAACIEÏ M». Belangrijkste nieuws in dit Humuier. 6» JAARGANG DINSDAG 30 MAART 1926 NUMMER 1735 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Reclametoegiften. Over het den laatsten tijd veel toe gepaste cadeaustelsel is in midden standskringen, al heel wat te doen ge weest. De een dwingt den ander reclame toegiften beschikbaar te stellen, maai verreweg de meeste winkeliers do<*n het niet van harte en van verschillen de kanten is dan ook reeds op afschaf fing van dit stelsel aangedrongen. Zoo werd onlangs in een vergade ring van de Haarlemsche Midilen- standscentrale het geven van cadeaux op de volgende wijze afgekeurd: 1. Onzuivere reclame, welke met het artikel niets te maken heeft. 2e. Aanwakkering van de zucht om elkander allerbedroevendst te over troeven. 3e. Aanmoediging van wanverhou dingen tusschen verkoopers onderling en tusschen deze laatsten en het pu bliek, dat onwillekeurig in den waan wordt gebracht, dat er toch nogal wat af schijnt te kunnen. 4e. Moreel gevaar, gelegen in het ge makkelijk verkrijgen van waardevolle artikelen en prikkeling van de zucht tot Uoopen. 5e. Aanranding van de kwaliteit, als het geschenk inderdaad cadeau wordt gegeven of van den zuiverpn prijs, als 't geschenk inbegrepen word*. Ook de Middenstandsraad heeft zich met dit vraagstuk bezig gehouden. Hij acht het noodzakelijk, dat tegen het hand over hand toenemen van het misleidende cadeaustelsel krachtig wordt opgetreden, en wel in de allereerste plaats door den georgani- seerden middenstand zelf. De redactie van „Handel en Nijver heid" heeft daarvan echter geen groote verwachtingen. „Wij voor ons, zegt dit blad, hebben er ons suf over gedacht hoe de orga nisatie dit euvel zou kunnen bestrij den, zonder dat zij hierdoor door de overheid zou worden bijgestaan. De organisatie heeft zich zoo goed als overal vierkant tegen dit euvel ver klaard, doch de bestanddeelen waaruit de winkelstand in het huidige oogen- blik bestaat, zijn van dien aard, dat slechts bindend-verklaring van de besluiten der organisatie effect zou sorteeren. Doch dit kan weer niet, als de overheid haar daarin niet ter zijde staat." Hier wordt dus de onmacht van de middenstandsorganisaties vastgesteld en den beroep gedaan op de Overheid. In overeenstemming hiermede werd in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting voor 1926 aangedrongen op een verbod van het in den kleinhandel voorkomende euvel van reclame-toegiften. De Regeering is daarvoor echter vooralsnog niet te vinden. ïn de memorie van antwoord op de begrooting van Justitie schreef Minis ter Donner: „Wat het gesignaleerde, in den klein handel voorkomend, euvel van r e c 1 a metoegiften betreft, merkt deon dergetekende op, dat, nog afgezien van het in het Voorloopig Verslag ge noemde artikel 326 van het Wetboek van Strafrecht, ook de bepalingen der Loterij wet 1905 en het voorschrift van artikel 323b is van het Wetboek van Strafrecht aan excessen in bedoelde 4. ijze van reclame steeds paal en perk stellen. Bovendien ligt het op den weg van handel ep industrie zelf om den noo- digen invloed binnen eigen kring te oefenen, ten einde ongewenschte ge bruiken in dit opzicht tegen te gaan en, voor zoover mogelijk, terug te drin gen. Intusschen is de ondergeteekende bereid deze aangelegenheid, met be studeering van de elders op dit stuk geldende bepalingen, nader onder de oogen te zien en daaromtrent overleg te plegen met zijn Ambtgenoot van Arbeid, Handel en Nijverheid." Het komt ons voor, dat hier de juiste weg wordt gewezen. Wij zien ook het cadeau-stelsel als een kwaad, dat bestreden moet wor den. Maar bij die bestrijding behooren de middenstandsorganisaties voor te gaan. Op dit oogenblik zijn zij daartoe niet in staat omdat de organisaties 'te zwak zijn en vele middenstanders zich om hunne organisatie al bitter weinig be kommeren. Zij verstaan nog niet, dat alleen door endrachtig optreden kracht kan wor- len ontwikkeld. En zoolang dat het geval is zal het voor de Regeering uiterst moeilijk zijn in te grijpen en kan althans van een bindend verklaring van organisa- tiebesluiten geen sprake zijn. STADSNIEUWS. Bezoek van Onderwijzers en Onder wijzeressen uit de Briiscne uouimious en Koloniën. Onze stad ueeit vandaag weer be zoek genad van een aantal onderwij zers en onderwijzeressen, die door ue- Luiudenng van ine ueague oi ine Eiu- pire Party te Londen een studiereis naar Engeland en Holland maakt. De gasten wei den vanmorgen aan het station ontvangen door den burge meester, Jnr. Mr. Dr. N. C. ue Urijae- laar en vertegenwoordigers van de vereeniging Holland-Engeland en de Leidsche afdeeling van het Pelgrim- xathers genootschap. Van het station negaf men zich naar het Stedelijk Museum „DeLakenhal, vandaar naar de burcht en toen naar het Stadhuis, waar de gasten in de Kamer van B. en W. werden ontvan gen en door den burgemeester toege sproken. De rede van den burgemeester luidde ongeveer als volgt: Dames en heeren, Wij, de Burge meester en Wethouders, hebben het genoegen U een hartelijk welkom toe te roepen in onze stad Leiden. Talrijk zijn de betrekkingen geweest tussciieii Engeland, zijn Dominions en ons land, en wij stellen het op prijs, dat ge niet slechts de kennismaking met onze stad en universiteit in Uw gedachten bewaart, doch ook van dit uitstapje gebruik maakt om de vriendschaps banden te vernieuwen. Speciaal giuet ik U, Mevrouw Urd Marshall, aie reeds de trouwe vriendin van Leiden zijt en die naar wij hopen nog menig maal als gids en geleidster zult optre den. Het zal niet noodfig zijn, U de na men in herinnering te brengen van de pioniers, die in den ouden tijd naar de koloniën trokken, naai Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en canada en onder hen waren heel wat Nederiandsche zeevaarders 1 die m die landen stichtten een staat, een kei k en niet in de laatste plaats een school. Zij moesten tegen tal van moeilijkhe den optornen. Somtijds, nog voor zij hun eigen huizen hadden gebouwd of de noodza kelijke bruggen en wegen gemaakt richtten zij huil aandacht reeds ep de opvoeding der jongeren, die later hun plaatsen zouden innemen. Het was in die verwarde en soms wanhopige tij den ook voor een onderwijs-inrichting niet zoo gemakkelijk om het hoofd bo ven water te houden. Daar was heel wat offervaardigheid en geduld voor noodig; maar men begreep, dat geen enkel beroep van zoo groot belang was dan die van predikant en onderwijzer. En waar nu Uw voorvaderen gear beid hebben en zij de eerste grondsla gen gelegd hebben, daar zijt gij geko men om voort te zetten den arbeid van hen, die de hitte des aadgs gedra gen hebben. Gij ziet terug naar het verleden om wijze lessen daaruit te putten, want de ontkenning van het verleden zou zijn ons eigen leven te verarmen en te verzwakken. Doch niet slechts het verleden ook het heden trekt ons aan. Andere lan den en steden te bezoeken dan onze eigene verruimt onze gedachtenwereld Ongetwijfeld, het is een gave des He mels, eenigen tijd in een andere at mosfeer te leven. In den korten tijd, dat gij hier zijt zult gij het leven onzer stad niet in alle opzichten leeren ken nen, doch wel zult ge een indruk meenemen van onze historie in het verleden en ons werk in het heden. Moge dit verblijf U voldoening schenken nu en in de toekomst, en moge dit bezoek U aanmoedigen hij Uw onderwijs opdat ge de jeugd en thousiast maakt zooals gij dat zeiven zijt en gij op die wijze het hooger le ven van uw natie dient en een grooten dienst bewijst aan Uw land en aan de wereld. Aan de begroeting nam ook deel Mr. v. d. Hoogt als vertegenwoordiger van het Pelgrim-fathers genootschap. Als zoodanig waren ook tegenwoordige!* Prof. Dr. H. M. v. Nes en Prof, Dr, D, Plooy, terwijl tevens opgemerkt wer den de oud-min. v. Justitie Mr. Dr. J. Schokking en Prof. Dr. A. Eekhof. De rede van den burgemeester werd beantwoord door een onderwijzer uit Nieuw-Zeeland, Mr. Melody, die harte lijk dankte voor de vriendelijke woor den, die de burgemeester tot de gasten had gericht. Wij stellen deze ont vangst, aldus spr., op hoogen prijs en hopen dat de bestaande vriendschaps handen bevestigd zullen blijven, dat we nogeens de gelegenheid zullen vin den om terug te komen, en dat het de stad Leiden zeer voorspoedig zal gaau De burgemeester noodigde daarna de gasten uit voor de lunch, die in „In den Vergulden Turk' gereed stond. Eerst echter werd nog een rondgang ge maakt door het Stadhuis om ook daar- RECLAME. Heerensingel 34/3o. Teil. iS23. PRIMA KWMLiïtIL VERZEGELDE ZAKKEN. van de versehilende bezienswaardig- heuen in oogenschouw te nemen. üp het program stond verder een autotocht door de gemeente, een be zoek aan het Museum van Ouheden en aan de PietersArk, waarna men zich naar de Universiteit begaf, waar Prof. v. Nes de bezoekers in de Senaats kamer toesprak. Het nieuwe raadslid. De heer C. J. van ToJ (R. K.) heeft zijn benoeming tot lid van den gemeen teraad, als opvolger van den heer A J Oostdam, aangenomen. De heer van Tol is in 64 geboren en heeft reeds zitting in* den Leidsc^ien raad gehad, van 1901 tot 1920. Maatschappij van Nederl. Letterkunde. De eerstvolgende maandvergadering van de Maatschappij van Nederland sche Letterkunde, zal plaats hebben op Vrijdag 9 April a.s. savonds te 1xï uur in- een der localen van het Nutsge- bouw. Als sprekers zullen alsdan op treden de heeren: Dr. J. de Vries te Arnhem, met het onderwerp: „De stof der Sproken en der Boerden" en Dr. A. Beets te Leiden, met het onderwerp „Eenige mededeelingen uit het Dag boek van Nicolaas Beets, als Student (1833—1836).' K.NM.C. In de Zaterdag alhier onder leiding van Prof. P. Th. L. Kan gehouden jaarvergadering van de K.N.M.C. is medegedeeld, dat de openingstocht dit jaar zal worden gehouden op 22, 23 en 24 Mei naar Kager- en Braassemer- nie en De gewone wedstrijden zullen eind Augustus of begin September worden gehouden. Bet vaststellen van de data voor de wedstrijden op de Zeeuwsche stroomen en op^ de Zuiderzee, levert telken jare groote moeilijkheden op, naor dr. Teupken mededeelde. Beslo ten woidt de Zuiderzee-wedstrijden zoo mogelijk te doen samenvallen met een tocht van de Duitsche Motorboot club naar Holland. Huldiging van de Politie. Er heeft zich hier ter stede een com missie gevormd, bestaande uit de hee ren A. W J. Vrijberghe de Coningh, voorz., A. W. Frentzen, vice-voorzitter, dr. J. P L. Hulst, penningm., mevr. M. J. WaardenburgPaulus en mevr. J van Aken-Mazel, secretaresse, die aan den Commissaris van Politie alhier, ter gelegenheid van de opening van het in aanbouw zijnd nieuwe Politie bureau een stoffelijk blijk van sympa thie en waardeering wenscht aan te bieden, om op deze wijze in den Com missaris het geheele politiekorps te eeren. De Commissie is overtuigd, dat ieder stadgenoot, al ware het slechts uit wel begrepen eigenbelang, is doordrongen van het nut van een goed georganiseer den politiedienst en tevens, dat het Leidsche korps met eere als zoodanig genoemd mag worden. Op die gronden wil zij de opening van het nieuwe hoofdbureau aangrijpen als een d§nk- bare gelegenheid, om aan het korps in den persoon van den Commissaris, uiting te geven van de warme gevoe lens, welke ieder Leidenaar de Leid sche politie toedraagt. Het voornemen «3 om het huldeblijk te doen bestaan in een moderne pbotographische in stallatie ten behoeve van de recherche, vvaardoor deze in staat gesteld zal wor ■ien, op snellere wijze bij voorkomende gelegenheden, gepleegde misdaden te achterhalen. De oud-minister van Justitie, mr. dr. J. Schokking, verklaarde zich bereid 'teere-voorzitterschap van deze com missie te aanvaarden. Aan tal van ingezetenen waren cir culaires gezonden, waarin dit plan werd ontvouwd. Nu een ander blad echter tot publi catie overging, heeft het geen zin meer eenige geheimhouding te betrachten. De wethouder van Onderwijs is morgen wegens afwezigheid verhin derd, spreekuur te houden. Het bestrate gedeelte vanaf de* Molen der firma Noordman aan den Haagweg, eindigende aan „de Vink en gelegen achter de boomenrij aan de zijde van het Galgewater, dat was aan gelegd als rijwielpad, wordt thans ver wijderd. Naar men mededeelde, geschiedt de ze verwijdering uit bezuinigingsover wegingen van het Rijk, dat voor het jaarlijksch onderhoud de kosten niet langer wenscht te dragen. Gistermorgen is een motorschuit van de fa. Wed Planjer, bestuurd door ^-hipper C. Z. bii het binnenkomen door den Rijn in de Singelbrug blijven steken, doordat de ketting van een ta- kelmast achter een uitstekend gedeel te van het niet hoog genoeg o gehaal de bruggedek vasthaakte. Ten laatste moest de mast het opgeven, en kraakte deze even boven het dek in tweeën. Na het bruggedek voorzichtig te hebben laten zakken, kon men de mast weer vrijmaken. Persoonlijke ongelukken kwaiv.en er niet bij voor. De politie heeft een langharig zwart hondje t(eef) in.bewaring geno men, dat zijn eigenaar kwijt scheen te zijn. De eigenaar, die dit aangaat, weet dus waar hij zich kan vervoegen om bet beestje voor een mogelijk ontijdl- gen dood te bewaren. Aangehouden is de Amsterdam mer H. T. M. die nog drie dagen hech tenis-moet ondergaan. Een agent van politie heeft op de Breestraat een heerenrijwiel, dat niet nieuw meer was, onbeheerd aange troffen en het aan het bureau in be waring gegeven. De schipper A. H. uit Oude Wete ring had gistermiddag een vracht hout ^elost voor de houtzagerij der fa. Gebr. Mulder aan den Maredijk* en ging zijn schuit weer gereedmaken voor de vaart, waaronder ook begrepen was het op zijn plaats brengen van een der zwaarden. Door een minder gelukkige handbeweging is de schipper bij dit werk met zijn rechterhand bekneld ge raakt tusschen de schuit en 't zwaard. Terwijl dit laatste naar omlaag werd gelaten. Het gevolg was, dat de pink van het betreffende lichaamsdeel half afgekneld, en drie andere vingers be te eken end gewond werden. Nadat ter plaatse Eerste hulp was verleend, werd H. ter verdere behan deling naar het Academisch Zieken huis gebracht. Schaken. Competitie N.S.B., 2de kl., groep A. De arbiter besliste de zeven afgebro ken partijen uit den wedstrijd L.S.G. I Scnev. Schaaksoc. ais volgt: Bord i. M. M. Segaar en R. A. J. Meijer, remise. Bora 2. K. Geus en G. Bosscha. Geus wint. Bord 3. Dr. J. Droste en G. L. Schou ten, remise. Bord 5. W. Demmendal ea H. J. v. d. Stok. Demmendal wint. Bord 6. H. Wertheim en B. Vies, remise. Bord 7. L. M. J. Chambry en W. F. Wertheim, remise. Bord 9. W. de Bruin en F. L. G. d' Aumerie. De Bruin wint. De eindstand wordt daardoor 64, derhalve wederom een overwinnig (de vierde) voor het L^idsch Schaakge nootschap I, dat thans tevens kampi oen dezer groep geworden is, ook al valt de laatste wedstrijd (13 April a.s., alhier tusschen D. D. II en Jj.~S. G. I) in haar nadeel uit. BINNENLAND. DE NIEUWE LANDVOOGD VAN INDIS. De New-Yorksche correspondent van de T e 1 e g r. had een onderhoud met den nieuwbenoemd en Gouv. Generaal, d^n heer de Graaff, waaraan, wij het volgende ontleenen: De heer de Graaff toonde zich zeer verheugd met de benoeming tot Gou verneur-Generaal van Nederlandsch- Indië en verklaarde het uiterste in het werk te zullen stellen om aan de ver wachtingen te voldoen en de zware plichten te vervullen. „Mijn toekomstig werk" ging de nieu we functionaris voo t. „is ten zeerste vergemakkelijkt door Gouverneur-Ge nei aal Fock, die de moeilijke taak vol voerde om de begrooting van Nederl.- [ndië sluitend te maken. Ik heb den grootsten eerbied voor hetgeen mijn voorganger heeft tot stand gebracht. Ik zal voor alles trachten diens voor zichtige financieele politiek te volgen ten einde het evenwicht in Indië's bud get te bewaren. Z.Exc. de'Graeff, die tot geen eïlkele politieke partij in Nederland behoort, wenschte zich, wat zijne toekomstige politiek in Nederland betreft, niet vast te leggen. Zijne huidige kennis der In dische verhoudingen dateert van acht jaar geleden, toen hij tot gezant in Tokio benoemd werd, waar hij vijfjaar verbleef, waarna hij gedurende de laat ste drie jaren ons land als gezant te Washington vertegenwoordigde. „In dien tijd is veel veranderd" ging Jhr. de Graeff voort, „de situatie zoo wel op politiek, economisch als com mercieel gebied, heeft ingrijpende wij zigingen ondergaan, niet alleen in Ne- derlandsch-Indië, doch in het geheele verre Oosten Groote problemen, zooals de decentralisatie, de uitbreiding der Yolksraad-bevoegdheden, de vermeer dering van het aantal leden van den Raad van Indië met twee inheemscbe Binnenland. Bezoek van buitenlandsche onder wijzers aan Leiden. De nieuwe Gouverneur-Generaal over zijne benoeming. Buitenland De commissie van financiën heelt Péret's financieele ontwerpen aange nomen. Vandaag beginnen de Kamer debatten. De Fransche Kamer heeft een socia listisch voorstel aangenomen tot ver mindering van de credieten voor Syrië met één millioen. Buitengewone Belgische minister raad over de stabilisatie van den Eel- gischen franc. De communistische overwinning te Parijs. leden enz. kunnen niet van hier uit be oordeeld worden." Jhr. de Graaff verwacht niet alleen een harmonische samenwerking met den minister van Koloniën, met wien hij persoonlijk bevriend is, doch ook met den Volksraad en de Neder- landsch-Ihdische bevolking. De groote wereldoorlog schiep haast onoverkomelijke politieke en economi sche hinderpalen de vrede heeft deze gelukkig grootendeels uit den weg ge ruimd. al is in de geesten zekere on rust achtergebleven. Het meest verheugende in dit ver band is de groeiende welvaart en de goede verstandhouding tusschen de regeering en de inheemsche bevolking. Jhr. de Graeff gelooft niet, dat het communisme of andere extravagante politieke bewegingen de rustige en werkzame Indische bevolking ernstig zullen meeslepen. Voor de uitbreiding der handelsbe trekkingen tusschen Nederldndsch- Indië en de Vereenigde Staten is het voorzeker een factor van niet te onder schatten gewicht, dat de nieuwbenoeui de Gouverneur-Generaal op den gezaut schapspost in Washington van nabij de groeiende Amerikaansche belang stelling ten dezen heeft kunnen volgen Tijdens zijn verblijf in de hoofdstad der Vereenigde Staten heeft hij geen gelegenheid laten voorbijgaan om de vriendschappelijke economische en po litieke betrekkingen met Amerika ie bevorderen. Als Gouverneur Generaal zal hij stellig hetzelfde doen om deze uitstekende betrekkingen in stand te houden. Jhr. de Graeff verwacht dan ook een toeneming der Amerikaansche belangen in Nederl.-Indië. De bezoeken van Amerikaanscho staatslieden, kapitalisten en studenten aan Insulinde zal hij zooveel doenlijk bevorderen. In dit verband wees Z. Ex cellentie nog op het lofwaardig werk van de Nederlandsche Kamer v. Koop handel in New-York, dat er veel toe heeft bijgedragen deze belangstelling van Amerikaansche zijde zoowel in ons land als onze koloniën aan te wak keren. Jhr. de Graeff zal begin Mei van Washington naar Nederland vertrek ken, waar hij tot Augustus zal verblij ven, om dan de reis naar Neder- landsch-Indië in Augustus te aanvaar den. De scheidende Gouverneur-Gene raal, Mr. Fock, zal de komst van zijn opvolger in Buitenzorg afwachten. De Staatscommissie voor den Radio- omroep. Naar de „Res. Bode" verneemt, is de de Staatscommissie-Ruijs de Beeren- brouck, ingesteld door Minister Bon- gaerts op 7 October j.l. om de regeeriug van advies te dienen over de Staats bemoeiingen ten aanzien van een Na- tionalen Draadloozen Omroep, thuus met haar voorbereidenden arbeid ge reed gekomen. Na uitvoerige besprekingen is een lijvig concept-rapport samengesteld. Tet definitieve vaststelling van het aan den Minister van Waterstaat uit te brengen rapport, is de commissie tegen 19 April bijeengeroepen. In hoofdlijnen hebben alle leden zich met het advies vereenigd. De moeilijk heid is gelegen in het toevertrouwen van de dagelijksche leiding der op te richten Omroep-maatschappij aan ééu neutraal persoon, zooals de meerder heid wil of aan een driehoofdig diretT torium, gelijk de grootst mogelijke minderheid voorstelt. AKialen van dagbladen aan postkan toren. Naar de „Msb." verneemt, mogen voortaan dagbladen, welke op den dag van toestemming op een zoodanig tijd stip worden ontvangen, dat iü don-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1