WAT DE kerk en school. binnenlandT" gemengd nieuws. uit de omgeving. aan het zoeklicht. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 29 MAART 1926 i WÜJiDü BLAD. De huwelijkswetgeving. Van onderscheiden kanten worden pogingen aangewend ons d© christelij ke grondslagen, waarop ons maat schappelijk leven hier te lande rust. los te wrikken, Zoo riep nog kort geleden de beken de „Vereeniging van Staatsburgeres sen" allerlei organisaties op om irieer dan tot op dit oogenblik het geval is, de aandacht te wijden aan het vraag stuk van de „Verbetering van onze 4>ude huwelijkswetgeving." Op een vergadering, speciaal voor 4At doel belegd, stelde een der aanwe zigen vast, dat Nederland tot de ach terlijkste landen behoort, -wat de hu welijkswetgeving betreft. Er werd daarbij herinnerd, hoe herhaalde po gingen om in de huwelijkswetgeving verandering te brengen, mislukten, om dat zij afstuitten op den onwil van groote groepen in de maatschappij en wel bijzonderlijk op het verzet van de christelijke partijen strandden. Een der gevaren, die de vrouw in het huwelijk onder de tegenwoordige wet loopt, is hare afhankelijke positie van den man. En om dat gevaar te ontkomen be hoort in de allereerste plaats de actie van de Vereeniging van Staatsburge ressen gericht te worden op afschaf fing van het tot nog toe geldend be ginsel, dat de man het hoofd is van het gezin. Deze bepaling uit'onze hu welijkswetgeving is ouderwetsch en dient zoo spoedig mogelijk te' verdwij nen. Man en vrouw moeten in de hu welijksgemeenschap gelijke rechten bezitten En wat in andere landen van West-Europa reeds werkelijkheid is, zal ook in ons land moeten komen. Dat deze voorstanders van wijziging in de huwelijkswetgeving geen waarde meer hechten aan de ordinantiën, die de Heere in Zijn Woord gesteld heeft en waarin de eisoh gehoord wordt, dat de vrouw den man zal onderdanig zijn, zegt de „Waarheidsvriend" valt diep te betreuren. Des te sterker wordt echter voor hen, die aan wat in de Schrift verordineerd wordt vasthouden, de roeping om den geest des tijds, ook ten aanzien van het huwelijk, te weer staan. Alleen door dit te doen behoedt men om volk voor een verder afglijden langs het hellend vlak. NED. HERV KERK. Berq«;pem: Te Gnoesbeek (toen), M. ran Rjjn te Driebergen. Te Loon op Zand, W. L. Mulder te Enter. Aangenomen: Naar Geertruiden- bere, H7 W. Bosch te Lutjebroek. Bedankt: Voor Dudewater. Cvac. M- Buiskool), J. J. Timmer te Ermelo. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Gerkesklooeter— Strooboe, J. Petersen te Wolvega. GEREF. GEMEENTEN. Berdepen: Te Rotterdam, E. J. Awotee te Veeaendaal. De beapreklngen ln de Synode. „De Heraut" aegt, dat zg, die ver wachten dat d» Acta der Assensche Synode alles bevatten wat door de Sy node behandeld is, teleurgesteld zul len worden. Al wat voor publicatie vatbaar was, h reeds door de pers ons medegedeeld. Alleen heit rapport der kerkrechtelijke Commissie heeft nog niet het licht ge nen, maar de uitvoerige conclusies van uit rapport geven den hoofdinhoud van dit rapport duidelijk genoeg weer. Wat men gaarne zou willen weten, n.1 de besprekingen, die aan de beslui ten zjjn voorafgegaan, zooals dit b.v. geschiedt bjj de beraadslagingen in het Parlement, kan niet meegedeeld won- den, omdat hiervan geen notulen wor den gehouden. Bovendien is de hoofdarbeid der Sy node ditmaal in commissies geschiedt. Hier werden de verschillende personen gehoord; hier hadden de uitvoerige be sprekingen plaats; hier werden de rap porten en conclusies vastgesteld, die Ban de Synode zouden worden aan geboden. Notulen worden van zulke commissie- ivegjadeóngen niet .gehouden; opgetee kond ayn ae verhoonen niet; publicatie van dezen misschien meest belangrijken dar Synode zou dus uiteraard Onmogelijk wezen. Een „schrijven van voorlichting." Bink ens het verslag in de „Ovsrtoom- ;#ohe Kerkbodevan de vergadering van jden Kerkeraad buiten het kerkverband, Donderdag j.l. gehouden, heeft deze -iKerkeraad besloten een schrijven van jJfloorKchting op te maken voor het Ge- -jTetformeerde volk. Herv. Broederschap. De Herv. Broederschap komt 14 Apr, ALS. in vergadering bijeen te Utrecht in bet jaarbeursgebouw. Als sprekers zullen dan optreden iDb. G. W. C. Vunderink, van Haarlem, over: 2,De psychologische kant .van het kerkelijk vraagstuk" en Dr. J. Rie- mens van Leiden over: „Noodzakelijke differentiatie en noodzakelijke eenheid" De Goede Vrijdag. De Goede Vrijdag is altijd een zaak Van beteekenis voor het denken der Gereformeerden. Onze hoofdredacteur, aldus „De Bazuin", heeft in dit blad er nteer^ dan eens over geschreven, en ook uit andere bladen blijkt, dat nog steeds een strooming bestaat, die de viering van den dag liever ziet afge schaft; een andere, die graag den dag Ben volle riet erkend, als feestdag, en die daarom ook aandringt op 2 preek- dien sten en een derde, die een midden standpunt inneemt en dus bij één preek dienst het laten wil. Te Amsterdam is den Kerkeraad der GereL Kerk het verzoek gedaan door een lid, cok een morgendienst in te stellen, De kerkeraad besloot de zaak voor dit jaar. te laten zooals ze was en voor het overige er eens over te studeeren, ■cf te doen (en te helpen) studeeren. Daling van het onderwijspeil? In het Februari-uummer van het Jour ■nat of Education'komt, evenals in zoo vele Nedeflatidsche periodieken, een klacht over den achteruitgang van de onderwijsresultaten. Er woijdt msdeee- gedeeld, dat Prof. Gardner zich als volgt heeft uitgelaten over het toela tingsexamen voor de Londensche uni versiteit: Er melden zich ongeveer elk jaar ongeveer 8000 candidaten aan, waarvan er 70 pet. worden afgewezen. Kan het Londensche onderwijs tevre den zijn met deze resultaten, vraagt hij en zegt: „Wij, die den middelbaren leef tijd bereikt hebben, herinneren ons, dat het examen in onzen tijd heel wat moei lijker was dan tegenwoordig: we hadden acht verplichte vakken, inplaats van vijf en het examen duurde vijf dagen, eiken dag zes uren. Het percentage af gewezen candidaten was tusschen 40 en 50. Het maakt den indruk, alsof de methoden, die erop berekend zijn, het onderwijs aantrekkelijker te maken, al leen maar tot resultaat hebben gehad, •dat het minder vrucht draagt. De eischen voor de verschillende vak ken zijn niet hooger geworden, inte gendeel, wie het werk van 1904 en 1924 vergelijkt, zal zien, dat de maatstaf klei ner is geworden, Het minimum-cijfer, noodig voor toelating, is niet verhoogd en de eenige aannemelijke conclusie is deze: het intellectuesle peil der leer lingen daalt. Naar Indië. Bij het Ghr. onderwys in Ned. Oost- Indie zijn benoemd de heeren A. Derk- sen van Oudewater te Solo; D. Mor- reau van Hilversum, te Djocja; J. M. v. d. Poel van Arnhem teMageiang. HET HERSTEL DER COALITIE, Een oordeel van Chr. Hist, zijde. Voor de afdeeling Middelburg van de Chr. Hist, partij hield Vrijdagavond 't Tweede Kamerlid, jhr. mr. Rutgers van Rozenburg een lezing over het on derwerp: „Rechtsche samenwerking gewens£ht?" Na ©en kort historisch overzicht van de samenwerking van de R.K. met de liberalen, en later met de A.R. en de goede rechtsche samenwerking van 1901 tot 1925 toe, schetste spreker hoe verschillend de opvatting van de Christelijke partijen en de vrijzinnige is op het gebied van gezag en vrijheid. Spreker kwam tot de conclusie, dat de samenwerking tusschen de partijen, die zich stellen op het standpunt van Christelijke staatkunde, ten spoedig ste moet worden hersteld. Op een desbetreffende vraag zeide spreker, volgens de Maasb. dat het niet waar is dat de R.K. de eenige par tij is, die garen heeft gesponnen bij de coalitie; in tegendeel, het zijn juist de R. K die het meeste offers moeten brengen, nu pas nog door het verzoek van mr. Marchant om samenwerking af te wijzen. DE HUURCOMMISSIEWET. Opheffing der Huurwetten met 1 October? Den parlementairen redacteur van het ,Volk" bereikte een gerucht, vol gens hetwelk een algemeene maatregel van bestuur tot opheffing van de Huur commissiewet het Departement van Arbeid heef^ verlaten en om advies naar den Raad van State is gegaan. Volgens een bepaling van de huurwet ten vervallen zij 6 maanden na den dag, die door de Kroon, den Raad van State gehoord, zal zijn bepaald. Volgens het gerucht zou in genoem den bestuursmaatregel de datum van één April zijn genoemd, zoodat de Huurwetten 1 October zouden komen te vervallen. De directeur-generaal van de Volks gezondheid, mr. Lietaert Peerbolte, naar aanleiding van bovenstaand ge rucht ondervraagd, antwoordde niet gerechtigd te zijn in positieven of in negatieven zin een informatie te geven EEN PASSAGIERSVLIEGTUIG VOOR 40 PERSONEN? Een der allergrootste Amerikaan- sche automobielfabrieken, de General Motors Corporation, heeft bij Fokker een driemotorige F VII besteld, om dienst te doen als communicatiemid del tusschen de verschillende fabrie ken der maatschappij. Dezer dagen werd de pers in de ge legenheid gesteld, deze machine te be zichtigen in de Fokkerfabrek o.h. IJ te Amsterdam waar de heer Fokker op enkele bijzonderheden van dit vlieg tuig opmerkzaam maakte. In de eerste plaats is de cabine-in richting geheel verschillend van die, zooals b.v. in de K.L.M. vliegtuigen ge leverd wordt. Voor gewone verkeers vliegtuigen geeft men de voorkeur aan eenvoudig en practisch ingerichte, ge makkelijk schoon te houden cabines. Het interieur van dit Continental Mo tors vliegtuig is echter op bijzonder luxueuse wijze ingericht. Door het weglaten der bagagerekken heeft de cabine het aspect gekregen van een sa lon, inplaats van een spoorwegcoupé, Het geheel is in mahoniehout betim merd. Gemakkelijke fauteuils, een schrijftafel en een zwaar Perzisch ta pijt verhoogen in niet geringe mate 't comfort, terwijl in de hoeken kastjes aangebracht zijn, welke een bijzondere bestemming hebben met het oog op de droogte" ih Amerika. Zoodra het vliegtuig boven de beruchte 3-mijls zone is, gaan deze verzegelde kastjes open en komen de mixers-gereedschap pen te voorschijn. Het vliegtuig Ts voornamelijk be stemd voor het- vervoer der directie van de Continental Motors. Deze maat schappij produceert jaarlijks 400.000 automobielmotoren in haar fabrieken te Muskegon, Detroit enz. Komt nu b.v. een goede klant in de fabriek te De troit om ovdr den aankoop van een serie motoren te praten en heeft men het gewenschte type daar niet voorra dig, dan gaat men „even" per difectie- vliegtuig naar de hoofdfabriek te Mus kegon, een afstand van 200 mijlen. Ook laat men per directie-vliegtuig de klanten afhalen, hetgeen b.v. voor ie mand uit Cleveland een geweldig voor deel is, aangezien hij voor dezen af stand per trein c.a. 7 uur noodig heeft en per vliegtuig in 1% uur tijds in De troit kan zijn. De machine is verder voorzien van een complete keuken-inrichting, zoo dat onderweg warme maaltijden gere serveerd kunnen worden. De heer Fokker vertelde nog, dat hij in Amerika opdracht heeft ge kregen pm een ontwerp te maken voor een reuzen passagiersvliegtuig, plaats biedende aan' 40 personen. Dit vlieg tuig zal uitgerust worden 'met 4 of 5 motoren van 400 P-K. elk, zoodat het totale vermogen 1600-2000 P.K. zal be dragen. De ruimte voor de passagiers wordt in twee étages verdeeld en aan gezien dit vliegtuig voornamelijk voor nachtvluchten gebezigd zal worden, zal men vermoedelijk in de bovenste étages de slaapplaatsen installeeren. De heer Fokker hoopt dit ontwerp bin nenkort geheel .gereed te hebben en is reeds zeer ver daarmede gevorderd. OTiristelijk-Historische Unie. De Christelijk-Historische Unie zal 8 April te Utrecht haar algemeene ver gadering houden; de heer J. ter Haar, wethouder van Amsterdam, 2e vice- voorzitter der Christelijk-Historische Unie, zal deze-vergadering leiden. Op den beschrijvingsbrief voor deze bijeenkomst staat o.m.: bespreking van de jongste kabinetscrisis en hare op lossing. De voorzitter der Christelijk- Historische fractie in de Tweede Ka mer zal deze bespreking inleiden. Daar bij zal in behandeling komen een mo tie van de afdeeling Scheveningen: „De Christelijk-Historische Unie. op 8 April 1926 te Utrecht vergaderd, gelet op de politieke gebeurtenissen der laat ste vijf maanden, spreekt zich bij ver nieuwing uit geheel in overeenstem ming met de houding der Christelijk- Historische Tweede I^amer-fractie tegen instandhouding of herstel van het gezantschap bij het Vaticaan." Aan de orde zullen mede komen voorstellen tot wijziging van de sta tuten, alle betrekking hebbende op de inwendige organisatie der Unie. Mr. J. Limburg. Ged. Staten van Zuid-Holland stel len Prov. Staten voor, aan mr. J. Lim burg, oud-lid, met ingang van 26 Mrt 1926 een pensioen te verleenen van f2000. Zijn vrouw gestoken. Gis ternacht omstreeks halteen is 3e 33- iarige E. v. B., huisvrouw van T- C. M. wonende Kaapstraat te 's-Graven- hage, op den hoek van de Lange Beestenmarkt en de Herderiminestraat door haar echtgenoot met een mes in hals en kin gestoken. Twee per fiets passeerende agenten schoten da delijk toe. De man, die zeer overstuur was, gat zich zonder meer aan de po litie over Hil legde voor den commis saris een volledige bekentenis af. Het bleek, dat oneenigheid en jalouzie de oorzaak van den twist waren. T. C. M. die niet ongunstig bekend staat, is in verzekerde bewaring gesteld. Het mes, een gewoon zakmes, werd in be slag genomen. Hoewel de verwond in gen van de vrouw vrij' ernstig ziym, meenen de doktoren van het Gemeen telijk Ziekenhuis, waarheen de vrouw- vervoerd werd, dat direct levensge vaar nietaanwezig is. Droevig. De 16-iarige doch ter van den heer H. te Geleem werd de vorige week aangevallen door een hond en schrok daardoor zoodanig, dat zii sindsdien in ziskelijken toe stand verkeerde. Het meisje is thar overleden. Kerkdi efstallen. De kerk diefstallen in Zuid-Limburg blijven nog steeds voortduren. Er schijnt een ge organiseerde bende aan het werk te zijn. We hebben nog pas melding ge maakt van diefstallen in verschillen de kerken. Nu weer sloegen in de pa rochiekerk van Oirsbeek de dieven hun slag en ontdeden ze de offerblok ken van hun inhoud. Ambtenaar ge ar res te erd. De subst.-Officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht en een Rijks rechercheur hebben heden een on derzoek ingesteld op de bureaux van Arbe'l aldaar. De voorzitter van den Raad was, al dus deelde de oudste der aanwezige ambtenaren mede, op reis gegaan, van welk 9 reds hij nog niet is terugge keerd. Bii de controle der boeken werd o.m. een declaratie, tea bed. age van f 286 in beslag genomen. Deze declara tie haa betrekkmng op overwerk, het' welk door verschillende ambtenaren zou zijn verricht, doch waarvan nader reeds bewezen zou zijn, dat het met verricht is. De betrokken ambtenaren hebben verklaard, op de in de decla ratie genoemde data geen overwerk te hebben verricht. Men verwacht, uat in verband hiermede, nog een arrestatie zal volgen. Waarschuwing. De inspec teur van Politie te Schoten, xevens Commissaris van Rijkspolitie geeft den winkeliers ernstig m overweging aan H. J. Kloezeman, en diens eentge- noote H. M: Phüippo, wonende Rijks straatweg 91, M. Groenveld, ai diens echtgenoote A. J. Giesbers, wonende Van Sillemstraat 23 en J. A. Petterson en diens echtgenoote A. T. S. Jansen, wonende Rijksstraat 91, allen te Scho ten, geen goederen te leverén, alvoréns betaling daarvan heeft plaats gehad. Motor-ongeluk. V riidagmid- dag kwam door tot dusver onbekende oorzaak op den Amstelveenschen weg een motorrijder met zijn motor zoo danig te vallen, dat hij met een hersen schudding en andere inwendige kneu zingen per auto naar zijn woning te Amsterdam moest worden vervoerd. Ernstig motorongeluk. Bij Pirna in Saksen is een motorrijder in een turnerskoionne gereden met he: gevolg, dat twee personen gedood en zes zwaar gewond werden. De motor rijder zelt werd eveneens gedood. Fabrieksontploff ing. In een papierfabriek in de buurt van Boe karest zijn door de ontploffing van een gasketel vijf arbeiders gedood en één zwaar gewond. Dubbele moord. Uit Allen- stein wordt gemeld, dat gisteravond in 3e buurt van Arys, een dubbele moord heef: plaats gehad, waaraan een vroegere politie-inspecteur en een rent meester ten, offer zijn gevallen. Vliegtui g-ongeval. Blijkens een bencht uit Buenos-Ayres is de vlieger Nelson Page daar op een el lendige manier aan zijn eind gekomen. Hij was er met zijn machine op uit gegaan om het vliegtuig van kapi tein Madaraga te zoeken. Maar Nelson Page bleef met zijn toestel steken in den modderigen bo dem van de rivier Bravo. De felle stroom spoelde den luchtvaarder uit het vliegtuig en hij verdronk. 120U katten gedood. Daar verscheidene inwoners van Nickels - burg in Moravië door katten, Hie aan rabies leden, gebeten waren, gat 'de overheid last alle katten in te leveren. Toen deze dieren waren bijeenge bracht werden ze geëiectrocuteerd. Niet minder dan 120J katten werden op deze wijze gedood. Brand in een bakkerij. In den nacht van Zaterdag op Zondag te omstreeks drie uur werd brand ge signaleerd in de bakkerij van de fa- Henri J. Carels, gelegen achter eenige perceelen op de Lauriergracht te Am sterdam. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen reeds uit de zij vensters van den meelzolder, welke bo ven een gedeelte van de uitgestrékté bakkerij het is een der grootste van de hoofdstad gelegen is. Het b.eek. dat de br^nd in de bak kerij zelf lang nie; die beteekenis had als die op den bewusten meelzolder. Hier toch lag een voorraad van 250J kilo, die op verschillende plaatsen vlam had gevat. Het onderzoek wees uit, dat de brand in de bakkerij ontstaan was. Een metalen afvoerpijp van een der nog branaende ovens heeft door de sterke warmteuitstraling het hout van den zolder doen vlamvatten. Zoodoen de kwam het vuur in aanraking met den meelvoorraad. Doordat de zolder over een vrij groote oppervlakte door brandde ontstonden op drie of vier ver schillende punten brandhaarden inden meelopslag. Een volledig omwerken van den voorraad was daarvan het ge volg. Verzekering dekt de schade. Mond- en klauwzeer in En geland. In Oostelijk Yorkshire is monü- en klauwzeer op zes verschillen de groote boerenplaatsen vastgesteld. Drie duizend schapen, waaronder 120 zeldzame en bekroonde Leicester rammen, zijn op last van de autori teiten onmiddellijk afgemaakt. De vee markten te Duftield en York zijn ge sloten. Gemeenteraad. Vergadering van Vrijdagmiddag. Voorzitter de burgemeester, de heer Eenhuis. Aanwezig alle leden. Nadat de vergadering is geopend en weth. Tromp het ambtsgebed heeft uit gesproken, worden de notulen der vo rige vergadering goedgekeurd. 1. Adres van Gebr. Schouten c.s. om de boomen voor hun perceelen langs den Heere weg niet te rooien voor de trottoirbanden gesteld zijn, opdat zal blijkon, dat deze boomen voor het ver keer niet hinderlijk staan. B. en W. kunnen zich hiermede ver eenigen voor zooveel dit betreft, de boomen voor de perceelen Schouten, Van der Tang en Van Riek. Gerenvoyeerd naar B. en W. 2. Adres van de stokers van het gas bedrijf, om een gratificatie wegen6 meerdere verantwoordelijkheid voor den goeden'gang van het bedrijf gedu rende de vacature van directeur. B. en W. stellen voor op dit adres af wijzend te beschikken, omdat zij aan de stokers geen meerdere verantwoor delijkheid, dan het vervullen van hun plicht aan die betrekking verbonden, hebben opgedragen. B. en W. adviseeren afwijzend. De heer Kuipers kan zich met dit advies niet vereenigen, omdat ook de stokers zelve arbeid hebben verricht. Zelfs hebben ze hun godsdienstplich- Leiden, 29 Maart 1926. Verschillende bladen hebben zich waardeerend over den nieuwen minis ter van Arbeid uitgelaten. De Soc. Dem. „Voorwaarts" maakt zich over die „kapitalistische pluimen' een weinig ongerust en acht het daar om noodig de volgende waarscüuwing te laten hooren: „Zijne Excellentie Slotemaker de Bruine mag wel oppassen, dat hij niet nog meer pluimpjes krijgt van derge- lijké bewonderaars! En dat hij niet gaat gelijken op een fraai-bepluimd paard, dat over het krakende ijs van een economisch -verouderd en zedelijk veroordeeld maatschappelijk stelsel, een arreslee voorttrekt, waarin de ka pitalistische meester gezetbn is. die de zweep en de teugels in handen houdt en regelt hoe hard en waarheen het trekdier moet loopen Da's mooi gezeid, dunkt me. Vandaar deze vermelding. observator. p.s. Een deskundige merkt mij op, dat mijn conclusie omtrent de bezuini ging by „Koloniën" niet geheel juist is. De groote bezuiniging zou n.l. niet alleen te danken.zijn aan het feit dat er nu zooveel gepresteerd wordt, maar meer aan het feit, dat de werkzaamhe den belangrijk zijn ingekrompen de laatste jaren. We hebben hier dus een meer toe vallige bezuiniging. Het resultaat is echter voor de be lastingbetalers niet minder verblij dend. ten niet behoorlijk kunnen waarne men. Wetth. Tromp 4stemt toe, dat de Zondagsrust dezen winter ernstig in het gedrang is gekomen. Er wordt dan ook getracht dit te verbeteren. Maar de gratificaties zijn verleend voor de meerdere verantwoordelijkheid. Voor de overuren, die de stokers gemaakt hebben, zijn zij extra betaald. De heer S 0 b e 1 s merkt op, dat de meerdere Zondagsarbeid met de afwe zigheid van den directeur niet heeft te maken. Weth. Warmerdam is overtuigd, dat de gemeente een goed stel arbei- ders'heeft, maar het lijkt spr. toch niet juist om voortdurend gratificaties te verleenen. De gemeente toont reeds de plichtsbetrachting van het personeel te waardeeren door de arbeidsvoorwaar den op peil te houden. De heer v. Resteren pleit voor 't verleenen van een gratificatie. Het gaat niet zoozeer om het geld, dan wel om het blijk van waardeering. Nu de hoofdmannen iets extra's hebben ge had, is het voor de stokers zoo'n tegen valler. De heer A. H. Schrama spreekt in denzelfden geest. De stokers hebben onder buitengewoon ongunstige om standigheden moeten sjouwen om het bedrijf op peil te houden. De heer Verduyn is het niet eens met de manier waarop sommige hee ren geregeld over degelijke kwesties spreken. Gok om de arbeiders niet in een verkeerd daglicht te stellen, moet niet de voorstelling worden gewekt als of zij voor een gratificatie harder gaan loopen. De heer C. Schrama kan alle aan gevoerde'argumenten niet onderschrij ven, maar wel iets gevoelen voor een gratificatie, wanneer zij bovenmen- schelijken arbeid hebben verricht Met 10—3 st. wordt het voorstel-van Resteren verworpen. Vóór de heeren v. Resteren, A. H. Schrama en Kuipers. Het voorstel van B. en W. om aan de heeren H. de'Graaf en W. Wijnhout te Haarlemmermeer een perceel wei land te verhuren, wordt z.h.s goedge keurd. Goedgekeurd. Idem om aan de Bijzondere School besturen voor het jaar 1926 voorschot ten te verleenen, ingevolge Art. 101 der L.O. wet. De bijdragen zijn berekend naar de kosten van het O. L. onderwijs, zijnde per jaar en per leerling f Goedgekeurd. 5. Idem aan de woningbouwvereni ging „Volksbelang" alhier een voor schot te verleenen van f43.200 ten be hoeve van de stichting van 18 arbei derswoningen. Goedgekeurd. 6. Idem tot vaststelling van bet ver- meningvuldigingscijfeijr voor het be lastingjaar 1926-27 als bedoeld in Art. 7 der verordening op de heffing der plaatselijke Inkomstenbelasting. B. en W. stellen voor, het cijfer te bepalen op 1, waardoor de heffing met 1/6 wordt verlaagd. De heer A. H. Schrama is niet te gen belastingverlaging wanneer b. en W. in de mindere opbrengst geen aan leiding zullen vinden om de uitvoering van hoogst noodzakelijkewerken als onmogelijk voor te stellen. Weth. Tromp en de voorzitter verklaren, dat voor die vrees geen re den bestaat. B. en W. doen het moge lijke om de noodige verbeteringen aan te brengen. Maar er is verschil tus schen noodige en tusschen gewenschte dingen. De heer S e g e r s wil hier even den nadruk leggen op het belangrijke van deze belastingverlaging. Spr. brengt hulde aan B. en W. voor hun beleid. De heer A. Verduyn: het pleit voor B. en W. en voor het inkomen der ingezetenen(vroolijkheid). Het voorstel wordt aangenomen. 7. Idem, tot gedeeltelijke vernieu wing en herstelling van het gasbuizen- net. Weth. Tromp deelt hierbij mede,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5