MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 27 MAART 1926 RECHTZAKEN. tANTOKOEHEliHT LEIDEN. Op tie rol komen voor, voor opcn- baie behandeling 104 zaken, voor niet openbaar zaken. waarnemend Kantonrechter is Mr. Nurd ih om son. in de zaak van W. J. M. D., vorige weeK aangehouden, betreffende een arbeidswetovertreding in een meubel fabriek te Leiden, vroeg de verde diger, Mr. Averbeck, weder uitstel we gens ziekte van de ook vorige week met verschenen bekl. De Kantonrech ter oordeelde die niet noodig, waarop de Ambtenaar 6 maal f 1 of 6 maal 1 dag eischte. in de eveneens aangehouden zaak van M. C. N. C. M., studente te Lei- d e n, wien een aanrijding ten laste ge legd was met een auto van een auto op den Haagweg, werden de getuigen andermaal gehoord. R. Schreinemacljer, eveneens stu dent, die zich in de auto van bekl. had bevonden, en die verklaarde dat hei uitzicht belemmerd was en de weg zeer glad, zcodat van slippen sprake kon zijn. Getuige Borgerding diende nog een schadevergoedingseisch in van f 25. De Ambtenaar meende, dat bekl. er niet in geslaagd was zijn onschuld te bewijzen en eischte f 10 of 5 dagen. Hierna kwam een derde aanhou dingszaak voor, van C. C., expediteur te Leiden, die een verwond paard zou gebruikt hebben als trekdier. De deskundigen Sperna Weiland en Fros werden daarover gehoord, waar bij de laatste als zijn meening gaf dat het waarschijnlijk wel een wonde was die pijn kon veroorzaken, en dit wel oorzaak vond in het verschuiven van het borststuk. Dr. Roos had te ken nen gegeven, dat hij niet gezegd had, dat de wond geen pijn kon veroor zaakt hebben, doch, indien het paard in gareel getrokken had, zulks zonder hinder had kunnen geschieden. Getuige M. v. Leeuwen, had het paard 's -morgens opgetuigd en toen was het een onbeduidend wondje, doch de koetsier had er geen aandacht aan geschonken, waardoor het grooter was geworden. Bek. kon niet denken dat het wondje pijnlijk was geweest, welke meening ook de verbalisant wel zal zijn toegpdaan, daar hij verlof gaf dat het gewonde dier eerst de vracht naar Oegstgeest vervoerde, eer hij het paard naar den veearts. Uit het schrijven van Dr. Roos, zoo wel als de getuigenverklaringen blijkt dat het dier niet in gareel trok, terwijl hij geverbaliseerd is, dat het dier in gareel liep, waarom toch zeker nietig verklaring van de dagvaarding zou moeten volgen. Eisch f 4 of 4 dagen. J. J. F. S., werkman te Leiden, heeft met een paard en wagen niet goed uitgeweken, waardQor een wiel- rijdster is aangereden. Getuige Aplon. de Jong uit Leider dorp beweerde dat zij wel een sein ge geven had, en een schade bekomen van f 8.50. Eisch f 5 of 5 dagen. H. F. de te Leiden, niet ver schenen, heeft zich op bevel van de po litie niet uit een oploop verwijderd, en daarna verzet gepleegd. Na de toe lichting van den verbalisant Mom, werd f G of 6 dagen geëischt. J. v. d. L. te Oegstgeest, had niet op bevel van de politie met paard en wagen gestopt bij het afrijden van de Haarlemmerstraat naaf de Blauw- poortsbrug. Bekl. dacht dat paarden bij verkeer voorgingen, en had dan den verkeers agent niet begrepen. De agent Kallen berg bevestigde zijn verbaal. De Amb tenaar eischte f 5 of 5 d., waartoe de Kantonrechter bekl., onmiddellijk von nis wijzend, veroordeelde. K. L., bakker te Leiden zou te vroeg bakkersarbeid verricht hebben, wat bekl. ontkende. Het was voor-ar beid. De agent Mom, vertelde dat er meerdere klachten kwamen. Eisch f 4 of 4 dagen, wat de Kantonrechter on middellijk op f 1 of 1 dag bracht. W. P. de V., aannemer te Noord- w ij k, is ten laste gelegd, dat hij bij een steiger 's avonds niet behoorlijk verlichting had aangebracht. De getuigende commissaris Joh. Ver heul verklaarde, dat hij de lantaarn zelf steeds aanstak, omdat, als de werklieden het deden, hij een bekeu ring kreeg voor overwerken. Eisch f 3 of 3 dagen, wat de Kantonrechter, onmiddellijk vonnis wijzend bracht op f 1 of 1 dag. I. S., werkman te Lqiden, is be klaagd zonder licht gereden te heb ben met fiets. Het was echter een melkwagen geweest, zonder licht. Eisch vrijspraak. P. K. te Noor d w ijkerhout, heeft in de Schippersloot gevischt op snoek, wat bekl. bekende, doch hij wist niet dat hij daardoor wat mis dreef. Eisch f 4 of 4 dagen, wat de Kantonrechter bepaalde op f 3 of 3 J. A. F., koopman te Leiden, zeker nog een jong handelsman, want zijn moeder kwam voor hem pleiten. Hij was een verkeerde steeg ingereden met een handkar. De moeder beweer de dat de jongen er heelemaal geen „sjoevel" van had gehad, dat hij iets deed wat verboden was. De Kantonrechter bestrafte het ver grijp heel matig' en veroordeelde tot 50 ct. boete. J. T. v. E., W O. O., en C. M. hadden te K a t w ij k op een afrastering van draad gezeten, die daardoor was ge broken. Slechts één der bekl. was ver schenen, en vertelde dat het draad nooit heel geweest was. Eischt tegen Afb. 5. Pouffe met eenvoudig borduur werk. Interessant aan deze pouffe die hoekig van vorm is, is het borduurwerk, dat door het patroon Bet motief van een zon geeft. Het patroon bestaat uit een cirkel, die om een der hoeken ge trokken wordt en die verloopt in ver schillende stralen, alles wordt in lose spansteek gewerkt. Het borduurwerk kan het beste in geel uitgevoerd worden, omdat dit op licheten zoowel als op donkeren grond good uitkomt. Afb. 6. Garnituur, bestaande uit gordijn, tafelkleed en koffiewarmer met kruissteekborduursel. Dit driedeelig garnituur is gegarneerd door een op alle drie deelen voorko mend borduurwerk, dat in kruissteek of in geworne platte steek uotgevoerd wordt. Afb. 10 geeft het patroon -voorbeeldwaar voor drie kleuren aange geven zijn. Is het garnituur voor de serre bestemd dan neemt men sterke kleuren, b. v. voor de roos helrood, voor de bladen opzij, die door punten gemarkeerd worden middel-groen, ter wijl het overige zwart of donkergroen woordt. De grootte van het patroon richt zich naar de grootte van den steek, die voor het gordijn grooter kan zijn dan voor de koffiewarmer. Hoe vaak men op het gordijn het patroon herha; en wil, hangt geheel van den persoon lijken smaak af. Bij het kleedje is het aan iederen hoek aangebracht. Afb. 7. Mutsje met gaatjes borduursel voor kleine kinderen. Dit mutsje, dat uit twee zijdeelen en een midden gedeelte be staat is met gaatjesborduursel versierd. De randen zijn rondom gefestonneerd. Afb. 8. Festonrand voor mutsjes kledjes enz. Dit aardig en eenvoudig festonrandje kan voor alle mogelijke doelein den gebruikt worden. Afb. 9. Kussen met bloemen van haakwerk. Een aar dige versiering voor kussens vorm de bloemen bieden van bont gekleurd haak werk. Van het kussen wordt erst de groote poufferand gewerkt, dan het gladde middengedeelye dat een breede rand vrij laat en ten slotte de driedubbele bin- nertpoufferand. Inplaats van bloemen, kan men ook een kleedje van haak-brei, of filet werk opnaaten. Afb. 10—11. Aparte afbeeldingen van garnituur no. 6 Afl)> Festonrand de eerste twee f 3 of 3 dagen, tegen de laatste f 3 of 1 week tuschtschool. W. v. R., koopman te Leiden, hecfi ongeijkte gewichten gehad Be klaagde was ziek geweest en zoo was liet ijken achterwege gebleven Hij was, nu zijn gewichten weg waren, niet in staat zijn handel voort to zet ten. Eisch 6 maal 50 ct. De Kantonrechter zal m dit geval zoo clement mogelijk vonnissen. IJ. T. ,kleermaker te VV a ai c n d, heeft niet tijdig de loonlijst inge everci Eiscb f 4 of 4 dagen, wat de Kanton rechter onmiddellijk op f 2 of 2 dagen bracht. Het drama aan den Overtoom. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft in hooger beroep behandeld de zaak van den Amsterdamschen aan nemer Muylwijk, beschuldigd van moord op den makelaar Busch. De Advocaat-Generaal stelde op nieuw vast, dat hier diefstal en geen verduistering is gepleegd. Daargelaten of het misdrijf van de mishandeling al dan niet heeft plaats gehad,acht spr. den diefstal wettig bewezen en ver werpt hij het betoog van den verdedi ger,' &lsof Muylwijk de goederen van Busch onder zich had, zooals de wet dit bedoelt, aangezien niet de vereisch- te verhouding bestond tusschen den bezitter van de goederen en beklaagde. En wat nu de mishandeling betreft, uit het tweede verhoor van de deskun digen heeft spr. d enindruk gekregen, dat de professoren Einthoven en van Rijnberg rekening hebben gelvuden met de realiteit, terwijl de doktoren de Boer, Kaaskoper en Polak daarente gen zich gehouden hebben aan de theorie. Indien het Hof deze theorie zou aan vaarden, dan zou er nooit mstu een doodsoorzaak vastgesteld kunnen wor den. Zelfs bij 'n moordgeval, waarbij het slachtQffer door een revoivers' hot is gedood, zou men dan kunnen zeg gen, dat bij het slachtoffer alleen op het zien van den revolver, dus voordat er geschoten werd, kamerfibriHatie is ingetreden. Spr. kan met geen mogelijkheid de noodlottige toevalligheid, het intreden van de kamerfibrillatie een seconde vóór het aangrijpen,, aannemen. Hij houdt zich aan de voar de hand liggende doodsoorzaken, die cioai' de hcogleeraren Brouwer, van Rijnbeek en Einthoven zijn genoemd cu hij weiischt zich niet te verdiepen in wat er mogelijkerwijs wel gebeurd kan zijn Voor hém staat vast, dat de dood van Busch 1hoe dan ook liet ge volg is geweest van het aangrijpen door Muijlwijk en daarom persiteert de advocaat-generaal bij zijn aanvan kelijke vordering: veroordeeling van Muijlwijk tot zes jaren gevangenis straf met aftrek van acht maanden jncventief. Uitspraak Vrijdag 9 April a.s. Een gelukkige stad. Men zegt, dat Nieuw-Zoeland het land is, waar geen werkloosheid en ge-en sociale wantoestanden bestaan. Maar om met een dergelijk maatschappelijk won der kennis te' mak-en, behoett men het niet zoo ver te ioeken. Er is in Europa een stad, die zich de gelukkigste ter wereld noemt, en waar men geen gebrek heeft aan arbeid, maar wel aan arbeidskrachten. Deze benijdenswaardige stad is Huck nail Forkard, in het graafschap Not tingham, de stad, waar Byron begraven is. Hucknall Forkard heeft geen werk loosheid, geen malaise, geen faillissemen ten en geen zorgen. Het ©enige wat de plaats schijnt te ontbreken zijn ge schikte personen, die de industrieën hel en uitbreiden. De gróote lakenfabrie en hebben moeite alle binnenkomende orders uit te voeren. Met de sigarenfa brieken is het niet anders en de kolen mijnen kunnen ook niet zooveel- produ ceerden als verlangd wordt. Een indu strieel dorado dus. Niettemin heeft de gemeenteraad zor gen. Ernstige zorgen, maar die vele an dere plaatsen, wel door de malaise ge troffen, zich gaarne op de schouders geladen zouden zien. Hucknall moet namelijk ©en nieuwe spcorweglijn hebben, maar de komst daarvanziet de Raad met vrees tege moet, omdat er met de verbetering van het verkeer nog meer orders Zullen komen. Aan het hoofd van de stad staan mein- schen, die eens mijnwerkers waren. De huidige arbeidende generatie is spaar zaam en vlijtig. Stakingen, misdadein, en communisme komen er niet voor. De mijnwerkers zijn, naar men zegt, politiek kleurloos en bij verkiezingen stemmen zij eenvoudig voor den eaindi- daat, dien zij het meest geschikt ach ten. Gelukkig Hucknall Forkard. Ons Babbelhoekje. Beste jongens en meisjes, Als gewoonlijk zal ik de correspon dentie maar voorop laten gaan en dan is ditmaal het eerst aan de beurt „Tommy". Ja, ik heb nog geprobeerd een antwoord voor je geplaatst te krij gen, maar waarschijnlijk was het telaat, dus voortaan beter opgepast hoor. Ben je erg verkouden? Toch niet z.ek hoop ik? Je raadse' kan ik bost gebruiken. „Grassprietje Zoo, vindt je het pret tig, dat jé naar d'e les mag'.' Je verlangt er zeker wel erg naar,, dit je alle da gen met Roosje mee kunt gaan, is het niet? „Roosje". Dat is al gauw he? Je ver telt mij zeker wol, of je bont over gegaan is 't niet? Zoo, fa.-.» ie utgaans- plannen in de vacantia? Waar gx je neen „Blondine". Zoo, dus je vond hot pret.ig, toen je weer voor het eerst op naailes kwam? Was je het nog piet ver leerd? Ben je wat moois aan het ma ken? „Vergeet mij nietje". Voor het prijs raadsel geef ik eens een heel nieuw werkje, 'k Denk niet, dat jullie het erg moeilijk zult vinden. Ja, vortel mij maar of je overgaat en welk boekje je gekregen hebt. Prettig he, zoo'n school roest? „Moeders Meisje". Dat waren nog al goede cijfers he? Goed, dan wil ik het weer graag weten. Vindt je het niet heel erg prettig, dat je fietsen mag leeren en zelfs al een fiet3 hebt? Ja, ik heb ook een fiets. „Lindebloesem". Dat duurt nog een heele tijd he, eer je jarig bent? Je hebt mij heel aardig verteld van die plaat hoor, ik geloof best, dat je daar een goed opstel over hebt gemaakt. „Sneeuwklokje". Ja, de vacantie is nu al dichtbij he? Gezellig voor je Hon- gaartje, als je niet naar school hoeft, dan kun je meer met haar spelen. Is het een meisje van je eigen leeftijd? „Hessie". Ja, je had het mij beloofd, en ik vind het erg prettig, dat je er om hebt gedacht, 't Lijkt me heel groot hoor, ik zal eens nazien waar het over gaat. Vertel je mij later, hoe het gegaan is? En wil je mij een plezier doen? Ja? Toe, schrijf dan voortaan je briefje met inkt, sonrs is zoo'n potloodkrabbel tje zoo onduidelijk. Ga je naar die film toe? „Reseda en Rozeknopje". 'k Vindt, dat je alleraardigst prober hebt hoor Reseda? 't Was wel prettig om vrij te zijn, maar niet prettig, dat de juffrouw ziek was he? Waarom hebben jullie geen raadsels ingezonden, dat begreep ik niet goed. „Anemoon". Zoo'n paai' da-g) s bij je vriendinnetje is ook heel gezellig he? Je broertje" is ceker niet sterk, dat hij zoo gauw moe is. En weet je, jullie kun- nen in de vacantie zoo fijn buiten zijn als het goed weer is. Dat is heel wat anders als in de stad he? Neen, die juf frouw ken ik niet. „S. en C. W." Ja, .ik hal nog een ant woord voor jullie nagestuurd, maar het is niet meer opgenomen, dus kon het niet meer. denk ik. 'k Had nog naar je fietstocht gevraagd, was die gezellig? Na de verhooging hoor ik zeker wel of jullie zijn overgegaan en hoe het met ae rapporten was, is 't niet? „Breistertje''. Ja, dat is gezellig he, bij Opoe logeeren? Woont zn ooit in Lisse? 't Is heel best hoor, dat jullie voortaan samen doen, dat is voor je beiden gezellig. Die raadsels wil ik „Wekkertje". Welkom in ons clubje, meisje, 'k ind het h el best, dat je mee gaat doen. Gezellig he, zoo met Breistertje samen. Wat scheelt Moeder? „Hartedief je". Zeg, daarom aléén ver st StJtTEOBA Op .TOBK JOIH gOCJ Ot HUB] 't'wél? 'k Bc.i zelf ook nieuwsgierig wie de gelukkigen zijn zullen, maar meet het ook maar afwachten. „Junior". Ja, dat was iets ongewoons, op Maandag he? Maar alle kinderen hebben het liever op Maandag, dan in 't geheel niet, en ik geloof, dat jü er pok zoo over denkt. Na i April hoor ik toch zeker de uitslag wel van je, is 't niet? „Boschviooltje". Nog hartelijk gefe liciteerd met Vaders verjaardag hoor. Was hot een prettige dag? Ben ie niet blij met je mooie Bijbeltje Dank voor je raadsels. Nu schrijf jb van koud en nu is 't juist weer zoo lékker buiten. Geduld maar, de Lente komt wel. „Waterlelie". Nog ai een nichtje, wier vader jarig was. Ook gefeliciteerd hoor. Vertel mij de volgende week maar eens of het gezellig was. 'k Wil heel •graag je cijfers eens hooren hoor. „Heidebloempje", 't Was erg pret tig, al had je weinig tijd, dat ik toch nog een briefje van je kreeg. Gelukkig he, dat je gauw vacantie krijgt. Heb je het gezellig gehad met Groetmoe's ver jaardag? 't Zal door de haast gekomen ajn, denk ik. De oplossingen van de vpljge week zijn: 1. Verlangen juffie erg naar de Paaschvaeantie? Onderdeelen: Vaderland, Sergeant, Ja nuari, Accacia, Helesn, P. 2. Waarheid, Roover, Pleiter, Hoog moed. 3. Als men uien schoonmaakt. 4. Hoedenfabrikant. 5. Als hij zijn hoofd buiten 't venster steekt. En nu de nieuwe raadsels: 1. Ingezonden door Pionier, Mijn geheel bestaat uit 32 lettere eni kunt ae lezen in den Bijbel. 20. 30. 31. 32 is een zure Vloeistof. 26. 2. 3. 22 is een vrucht. 1. 2. 12 ziet men alleen overdag. 10. 9. 11. 13 is een bloetn. 16. 20. 2g. 15. 18. 28. 20. 20. IQ .is een dorp. in Zuid-Holland. 25. 24. 23. 21 is ean nuttig dier.. 24. 10. 17. 12. 6 wordt uit de rivier gehaald. Het land 4. 5. 29. 23. 32 was. zeer geschikt voor schaapherders. 6. 20. 7. 27. 13 is een herstellingsoord voor rieken. 19. 8. 18. 22 is het tegenovergestelde van zuur. 2. Ingezonden dc/tr Boschviooltje. Waarom wil mej. Punt niet naar Ejfr Ingezonden door Vergeetmünietje. Vaar begint de dag en eindigt de avond mee? 4. Ingezonden door Blondine. Welke steen heeft twee stemmen. 5. Ingezonden door Moeders meisje. Als ge een trap opklimmen moet. Wat nebt ge dan aan eiken voet? Ingezonden door Anemoon. Moeder (leest in de courant): „Er biedt zich aan een keukenmeid, gene gen huiswerk te verrichten. Hendrik: „He toe, Moeder, neemt a die?" Moeder: „E11 waarom dan, Hendrik?" Hendrik: „Nou, dari kan ze 'savondB mijn huiswerk maken, Moeder". Ziezoo, jongens en meisjes, nu houd ik maar gauw op, misschien krijgen we dan nog een stukje van het verhaal, want volgende week, met de Prijsraad sels gaat het misschien heelemaal niet. Dus jullie kunt nu weer aan het werk en ik neem afscheid als altjjd met Vele groeten van je tante FR ANCIEN. TOCH VERZOEND. door FRANCINA. „Koos", zei mevrouw Martirjn dien middag, terwijl ze samen den maaltijd gebruikten, „wat ben je toch stil van daag, wat scheelt er aan?" Mevrouw Martijn was weduwe. Reeds lang geleden, toen Koos nog maar heel klein was, was zpn vader gestorven. Koos wist wel heel veel van zijn -vader, rnaar dat kwam, omdat zijn. Moeder hem dat verteld had. hij zelf kon zich niets meer van hem herinneren. En hoewel mevrouw Martjjn haar eenige jongen niet verwende, gaf zij hem mis schien toch wel meer toe, dan zijn va der gedaan zou hebben. Gelukkig was Koos geen slechte jongen, maar dik wijls deed hij, zooals nu met die tee- kening, ondoordachte dingen. Verschrikt zag Koos op, toen zijn moede.- hem die vraag deed. Hij had er over zitten denken, hoe hij haar het gebeurde vertellen zou. Hij moest immers om 3 uur bjj mijnheer van Stein zijn, dus moest hij zijn moo ier toch zeggen waar hij heenmoest? „Zeg maar, dat je een boek moet gaazï l'eenenfluisterde een stem in zijn hart. Hn schrok er van. Alweer liegen? „Moeder", begon hij vastberaden, en nu kwam het heele verhaal vanAnnie Liman en de spotplaat die hij haar gestuurd had. „En nu moet ik vanmiddag' onv drie uur met mijnheer naar haar toe", zei hij aan 't eind. Moeder had maar stil geluisterd. „Maar jongén", zei ze, „ho9 heb je ®L' uoz iiraop uemmn gooj au psp vader daarvan een verdriet gehad heb ben. Hij hielp altijd zwakken en onge- lukkigen en ik hoopte zoo, dat nmtt jongen op zijn vader zou lijken". „Moeder", zei Koos. „ik neb er spijt van en 't zal nooit nooit weer gé- beuren. Moeder zag hem ernstig aan. „Dat hoop ik ook, Koos", zei ze, „maai* jongen, neem dat besluit niet in eigen kracht, vraag den Heere je to helpen. Dan alleen zul je kunnen over winnen". Koos knikte maar. Hij durfde immers niet ze-gen, dat hij dat al gedaan had, toen hfl daarstraks alleen op zijn ka niertje was geweest? Wel", vroeg mevrouw Martijd, to n K« 11a het moeilijke bezoek bij Je familie Laruan weer thuis kwam, „is al les in orde, mijn jongen?" ,,Nee moeder", antwoordde Koos neerslachtig, „Annie is kwaad op

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7