NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 26 MAART 1926 G .iatiie, C. Famiè/is, J. Gasman en A. van Dam. 22. Voorstel van B. en W. tot-tHde .ijke aanstel i g van can lèeraar in het vak lichamelijke oefening aan de hoog ste klassen van de openbare school aaai den Oudshoornschen weg. Benoemd wordt de hoer J. Wassenaar te Noordwijkerhout. De belooning be draagt f ioo per jaar. bij een weke lijksch lesuur van 6o minuten. 23. Benoeming van eein onderwijzer aan de openbare school aan dein Ouds hoornschen weg. Voorgedragen worden de volgende leerkrachten: 1. A. W. van Willigen, onderwijzeres te Wormer. 2. E. C. Bruins, onderwijzer te Koog a. d. Zaan. 3. W. Petersen, onderwijzer te Lands meer. De benoeming zal plaats hebben on der voorbehoud van geneeskundige goed keuring. Benoemd wordt mej. A. W. v. Willi gen. Op den heer Bruins waren 6 st. uitgebracht. 24. Benoeming van eein gemeentewerk man (straatmaker). Aanbevolen' worden: 1. B^ Bekkers te Putten. 2. J. C. Versluys te Leiden. Benoemd wo^t de heer Bekkers. Op Versluys waren 5 stemmen uitgebracht Bij ae rondvraag dringt de heer de Wolf aan op een vlugger werken van de water- en lichtbedrrjven bij het ver anderen van aansluitingen, en tevens op het maken van "een goeden toegang maar de noodwoningen aan de Aar kade. B. en W. zullen daarvan nota ne men. De heer den Hertog vraagt rei niging van het Heulgat, om te voorko men, dat dit onbevaarbaar wordt. Ook daaraan zal aandacht worden geschonken. De heer Velt man vraagt verbete ring van de Noorder Nassaustraat. van de Kerkstraat naar de R. K. Kerk en voorts het plaatsen van urinoirs op de. •daarvoor in aanmerking' komende pun ten. IJit het antwoord van den Voorz. blijkt, dat B. en W. reeds bezig zijn, om' •deze toestanden te verbeteren. Maar de medewerking van particulieren ladt wel eenste wenschen over. Daarna sluiting. Bevallen: M. A. Meirik, geb. Bo- german, D; N. van Vliet geb. Vuijk, Z; G. Éijkelboorn, geb. van Dijk, D; C. R. de Haan, geb. Moerings, D; C. J. Overvliet, geb. den Ouden, Z; A. van 'tRiet, geb. Kersbergen, Z.; J. van Vliet, geb. Smink, Z; E. Kuij- per, geb. v. ai Esch, D; A. Stapper, geb. v. d. Bosch, D.; M. Mellema, geb. van de Klashorst, Z. Overleden: L. D. Schoordijk, echtg. van K. Kruger, 48 jaar, overleden te Leiden; A. Lankhaar, jd. 8 mnd.; J. A. M. Witjes jd. 7 weken, overleden te Leiden; D. Verkerk jm. 19 jaar, overleden te Leiden; D. Rijnsburger, jm. 9 mnd. Gehuwd: N. Donker, jm. 27 jaar en A. Sijpestein, jd. 25 jaar. Ingekomen van: Rietveld, H. Ho gendoom, Wed. C. Kasteleijm Steek- terweg 11; Leiderdorp, G. Overdevest en gezin, timmermansknecht, Jan Nieu wenhuijzenstraat 14; Sassenheim, H. Welling, huishoudster, 's-Molenaars- buurt 51; Sassenheim, A. Boekei, Ka pelaan, Paradijslaan 6; Harmeien, A. de Jong, Van Mandersloostraat 44; Amsterdam, M. J. Verhoef, Groene- weg 38; Bodegraven, A. Burggraaf en gezin, arbeider, Nieuwesloot 14; 's-Gravenhage, D. Tabernée, kantoor- bed., Gnephoek 28; Woubrugge, F. J. Hoogeveen, veehoudersknecht, Gnep hoek 64; Woubrugge, J. ae Vos en gezin, veehoudderskn., Gnephoek 60. Vertrokken naar: Woubrugge, J. M. de Groot; Delft, Oude Langendijk, 28, H. G. Drabbe en gezin; Nieuw-PI el- voet, M. H. van der Hoeven; Leiden, Haarl.straat 44a, G. v. d. Berg en gezin, electricien; Boskoop. G. Moe rings en gezin, boomkweeker; Wou brugge, A. van Sprang broodbakkers knecht; Utrecht Agnietestraatv 2, H. Peters, veehoudersknechtZevenhui zen, A. Stormbroek, veehoudersknecht Eindhoven, Het Eindje, no. 39, .G Zoutman,; Heemstede, P. J. M. Hes- kes, Kapelaan; Utrecht, Hyacinth- straat 37, F. J. Oostinjen; Nieuw- veen, M. v. d. Lee en gezin, arbei der; Haarlemmerliede en Spaarnwou- de,. A. van der Ploeg, kleermakers knecht; Lisse, J. C. v. d. Voort en gezin; Rotterdam, Nieuwe Crooswijk- scheweg 41a, E. v. d. Steeg, arbei der; Rijnzaterwoude, P. J. Jongkrijg, broodbakkersknecht. KOUDEKERK. Geboren: Willem, zv. P. F. Geerlof en G. van Brussel; Catharina Johan na, dv. C. H. de Blois en H. Metse laar. Gehuwd: Johannes van Laar, 23jr. en Klaz.na Oudshoorn, 21 jaar. Overleden: Theunis Roelof Smit, 27 jaar. NIEUWVEEN. Overleden: (O .anne^ c^arel Matthias IWendel 74 jaar; Adnana Verourg, 51 jaar, echtg. van Buijs. Ongevallen in de Limburgscüe mijnen. Door het Tweede Kamerlid den iier.r Hermans war ende volgende schrifte lijke vragen gesteld: Kan de Minister mededeelen, hoe veel ongevallen dit jaar hebben plaats gegrepen in de steenkolenmijneu van Zuid-Limburg, hoeveel daarvan met Uoocielijken aflaop en hoeveel bij iede re mijn afzonderlijk? Indien door deze cijfers bevestigt wordt de indruk, dat het aantal van die ongevallen belangrijk is toegeno men, kan de Minister dan me io Ip'rien aan welke oorzaken dit vait toe te schrijven en welke maatregelen even tueel zijn genoipen tot meerdere vei ligheid? Het antwoord van den heer van der Vegte, Minister van Waterstaat, hier op luidt als volgt: In aansluiting aan hetgeen in de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag over de begrooting van ^ijn Departement voor 1926 is geant woord omtrent de ongevallen, welke in de steenkolenmijnen in Zuid-Limburg zijn voorgekomen, deelt de ondergete3- kende mede, dat in het afgeloopen jaar in de steenkolenmijnen in Zuid-Lim burg 43 ongevallen met doodelijken afloop hebben plaats gehad. In het hieronder volgend staaije is opgenomen hoeveel van deze onge val len bij elke mijn afzonderlijk zijn voorgekomen. Uit het staatje, opgenomen in de Memorie v.an Antwoord, blijkt, dat niet alleen het totaal aantal ongeval len, niet is toegenomen, doch zelfs niet onbelangrijk is'verminderd. De tweede vraag kan dus voor het verdere gedeel te onbeantwoord blijven.- Het aantal doodelijke ongevallen is waarbij te zamen zes arbeiders het le ven verloren. Ondergeteekende stelt er prijs op, te verklaren, dat hij zijn bij zondere aandacht zal geven aan de bevordering van de veiligheid in de mijnen. Geregeld wordt onderzocht, of alle veiligheidsvoorschriften zijn nage leefd, en, zoo niet, bij wien de schuld ligt. Daarenboven wordt, in opdracht van zijn ambtsvoorganger, thans geo logisch en seismologisch onderzocht, of wellicht natuurkrachten den steen- val,, die meesttijds de ongevallen ver oorzaakt beinvloeden. 1925 I II III Dominiale mijn 116 82 3 Mijn Willem-Sophia 432 98 1 Oranie-Nassaumijn I 78 53 4 Oranje-Nassaumijn II 71 39 Ora nie-Nassaumijn III 104 69 4 Oranje-Nassaumijn IV 14 9 2 Mijn Laura en Vereen. 247 67 1 Mijn Julia 32 3 Staatsmijn Hendrik 418 229 13 Staatsmijn ilhelmina 229 115 6 Staatsmijn Maurits 451 139 6 Staatsmijn Emma 444 255 3 Totaal 2667 1158 43 I. Totaal aantal mijnongevallen; II. Aantal zware mijnongevallen; III. Aantal doodelijke mijongevallen. GEMENGD NIEUWS. Een flinke veldwachter. Het Algemeen Politieblad van heden bevat een besluit van den minister van Justitie, waarbij de-e bij 'herhal:ng zijn bijzondere tevredenheriid betuigt aan den Rijksveldwachier-br'g. tit. H. Vermeulen te Utrecht en wel thans wegens door h era gedane onderzoekin gen in zake een diefstal te Amers foort, in verband met de fraudes bij de veilingen te Bunnik in 1925 ge pleegd en wegens zijn beleidvol en flink optreden bil gelegenheid van een in December 192o te Vreeswijk ge pleegde verduistering van een hoeveel heid gedistilleerd. M i nn en ij d. Gisternacht beeft een te Berlijn studeerende Amerikaan in een taxi-auto zijn ei loof de, een te Berlijn optredende Amerikaansche danseres, doodge;cho:en en vervolgens zelfmoord gepleegd. Het meisje had een einde aan de verloving willen ma ken. Valsche munters. Bij een huiszoeking te Altona hebben recher cheurs een kellner en een kleermaker beide recidivisten, op heeterdaad be trapt, op het maken van valsche twee- mark-stukken. Zestig stuks kon en in beslag worden genomen. De valsche munters zijn gearresteerd. Broedermoord. Te Brom berg is onlangs dr. Leigebel, secre taris van de vereeniging van artsen, aldaar, vermoord en beroofd. De politie h'eeft thans den 16-jari- gen broeder van het slachtoffer ge arresteerd, die bekend heeft de mis daad te hebben gepleegd. Voor het geld dat hem in handen was geval len, had hij een motorfiets gekocht. Jaren wonen met e e n 1 ij k. Te Nantwich (Engeland) zijn in een woonhuis de overblijfselen gevonden van een bijna 80-jarige vrouw. Het lijk was tot een mummie verdroogd. In het huis bevonden zich drie doch ters van de overledene, welke jaren lang met het lijk de kamer gedeeld hadden. Een neef van het drietal had een week of zes geleden nog aan zijn nich ten gevraagd, hoe het met haar moe der was, en ten antwoord gekregen, dat ze het best maakte. Andere getuigen verklaarden, dat ze de ovenedene drie k vier jaar ge leden voor het laatst levend gezien hadden. Toen de politie het huis binnen drong, vond ze het lijk van de oude vrouw, omhuld door een laken, op een stoel zitten. De.oudste dec drie zusters zei: „Dat is mijn moeder. Je moet ze niet aanraken. Ze is daar al een paar jaar-*. Vlak bij het lijk stond een tafel met fruit, eieren en brood er op. De eenige kamer, die bewoond was, bleek die te zijn, waarin het lijk zich be vond.' De vrouw scheen een natuurlijken dood gestorven te zijn. Haar drie dochters, die met wel bij het hoofd waren, werden naar een gesticht overgebracht. Door den trein gedood. Gistermorgen werd bij L.e Adrianalaan (gemeente Schiebroek) een circa b'0- larige man, die de baan der electri- sche spoor, Den HaagRotterdam, wilde oversteken, juist toen de elec- Irische van 10 uur uit Rotterdam daar passeerde door den motorwagen ge grepen en gedood. Alhoewel de wagenbestuurder krach tig signalen gat en enkele (Jaar ter plaatse aanwezige voetgangers nogr ie pen „niet oversteken, pas op" waag de de oude man het toch, met het gevolg, dat hij 'door de treeplank ge grepen werd en enkele meiers werd weggeslingerd. De wagenbestuurder trachtte door krachtig remmen een ongeluk te voor komen, doch slaagde hierin niet. Het slachtoffer, dat aan he: hoofd werd getroffen was op slag ctoód. Het lijk werd met den trein naar Roden rijs vervoerd. Duur broodje. In ben ver gadering, van de afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Bond van Po litiepersoneel in N ederland is naar het „Hbl." bericht, een motie aangeno men welke zich richt tegen het ont slag van een agent van politie, die zich aan insubordinatie had schuldig emaakt. In overleg me: de betrokken organi saties is indertijd een circulaire opge steld, waarin wordt bepaald, dat, in dien op hef bureau geen boodschap- penlooper aanwezig is, noch een agent in burger, een agent in uniform de commissie moet verrichten. In dit geval heeft de betrokken agent geweigerd b ood te halen op last van een inspecteur, ais gevolg van welke weigering den man ontslag is verleend. Dan maar liever zitten. Hij was van verre gekomen naar Schoonhoven en zocht nu een. nacht verblijf. Maar Schoonhoven heeft geen volksiogementen en dies klopte Jiij aan bij de politie met verzoek om onder dak. De politie verleent dit echter niet en den man -werd aangeraden in een der hotels te gaan logeer en. Dat wou hij niet, het was te voornaam voor hem zei hij. Hoe zijn naam was informeerde de dienstdoende agent. A. L. luidde het antwoord. En zijn beroep? Koopman. Het Politieblad weid nagekeken en A. L., zonder woon- of verblijfplaats stond erin gesignaleerd als te goed hebbende een gulden boete of een dag hechtenis, wegens overtreding der pc?.itie\ erordening te Deurne. De koopman werd nu te logeeren gehouden, echter als arrestant. Bijz'n touflleenng werd een som gelds van bijna f97 op hem gevonden. Op de vraag, of "hij den volgenden morgen den gulden boe:e wilde betalen, ant woordde de koopman, nee hij zou toch liever maar gaan zitten. En zoo gebeurue het, dat den vol genden morgen de mail op transport werd ges e.d naar Rotterdam, waar hij circa half elf aankwam. Daarvoorwa- ren noumg reiskos.en, daarvoor moest een agenc mee, daarvoor waren veel beslommeringen vpreispht. Maar de koopman nad zijn gulden in den zak gehouden. Treindiefstal. Haagsche re chercheurs henben gistermLaag in sa menwerking me: de rijksrecherche op het station te Utrecht aangehouden den 4o-jan gen koopman L. 'tH. ea den 36-jarigen reiziger E., beiden wo nende in l. ea Haag, als verdacht van den diefóta. van ongeveer f 30J, in een tieai gepleegd ten nadeele van den heer N., Vrijdagavond 1.1., toen deze van Amsterdam naar Zeeland reisde. De beide aangehoudenen staan bij de politie Lekend als kwartjesvinders en werden te dier zake reeds vroeger veroordeeld. Het onderzoek wordt nog voortge zet. Hev'ige brand. Bij een ge weldige brand die gisteravond in het Berliner Messepalast heeft gewoed, is het speelgoedmagazijn een prooi 'der vlammen gewoiden. De schade wordt op meer aan 10J.O00 mark geschat. De geheele 60 meter breede gevel van het gebouw stond in vlammen. De brandweer die met 40 wagens ter plaatse verscheen kon het vuur in twee uur tijds meester worden. „Made in Germany". In een schoollokaal te Wanganui (Nieuw- Zeeland) werd onlangs een nieuwe klok opgehangen. Deze gebeurtenis zou waarschijnnlijk zelfs aan het al ziend oog der pets ontsnapt zijn, ware het niet dat op de wijzerplaat dier klok de vermaarde woorden „Made in Germany" voorkwamen. De audstrij- ders van Wanganui protesteerden te gen het ophangen van die klok; zij heten het niet uaarbij, doch verover den haar en zonden haar terug naar het ministerie van Onderwijs. De ad ministratie wist wel, waarom zij de Duitsche klok had aangeschaftdie kostte slechts twee pond zeven shil ling, tegen een Engelsche klok zes pond! Niettemin werd besloten, de va derlandslievende gevoelens der oud strijders te eerbiedigen. Het schoollo kaal te Wanganui krijgt een Engel sche klok. De sluier bij het huwelijk. Wat zijn er een massa gebruiken in het leven, die wij als natuurlijk aan nemen, zonder ooit te vragen naar hun oorsprong of beteeken:s. Zoo aan vaarden wij met vele andere ceremo niën en gewoonten den bruidssluier als een versiering die er eenmaal bij hoort. Hij is slechts een ornament gewor den en zijn beteekenis, zijn verleden interesseeren ons maar matig. Wat zou die dracht eigenlijk betee- kenen Zonder twTJfel heeft cfe brufds- slu er een god dienstigen oorsprong en hoewei 'tonts.aan van net gebruik ver loren is gegaan tusschen de mazen van de historie, zijn we toch wel in staat de ontwikkeling ei san te volgen. In de dagen van het Romeuische keizerrijk vinden we, dat zoowel de bruidssluier als de gewone sluier een teeken waren van distinctie. De adel lijke vrouw was onder haars gelijken steeds ongesluierd, doch sluierde zich als ze in het openbaar moest verschij nen. De sluier was iets, dat de vrouw in derdaad van anderen onderscheidde. De Romeinsche bruid droeg bijv. een rooden sluier in tegenstelling met de Vestaalsche maagd, die een witten om had. De joodsche vrouwen gebruikten bij haar gebed een bid-sluier en hieruit is waarschijnlijk de bruidssluier outstaan. Maar als een symbool was de sluier zonder twijfel de uiterlijke uitdrukking van het primitieve instinct der vrouw om zich te verbergen. In de kunst van het Byzantijns'che keizerrijk zijn de madonna en de heiligen gesluierd atge beeld, maar de keizerinnen en haar hof hebben den sluier afgeworpen en ver vangen door juweelen. Land- en Tuinbouw. VEETENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Dinsdag had op de Veemarkt de ten toonstelling plaats van Gemest vee, Fokvee, Kleinvee en Paarden, uitge schreven door de afdeelinig .Rotiter- dam, Schiedam en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Door de koude was het bezoek min der dan vorige jaren. O.m. werden de volgende onderschei dingen toegekend: Voor de fijnste en zwaarste koe, uit sluitend met hard voeder gemest. 3e prijs C. C. Brenkink, Voorschoten, 4e. A. Rijnsburger Fzn. Leiderdorp. Voor de fijnste en zwaarstet koe, uit sluitend met - hard voeder gemest, niet afgewisseld: le prijs A. Rijnsburger Tzn. Leider dorp; 2e idem; 3e. J. P. v. d. Stoel, Leiden. Voor de fijnste en zwaarste schot of vaars, uitsluitend met hard voeder gemest, met niet meer dan vier bree de tanden: le prijs A. Rijnsburger Izn Leider dorp; 2e G. L. Warner G.Lzn. Dirks- land; 3e. G. Dorrepaad Azn. Koude kerk a d. Rijn. Fokvee, Ivampioensprijs: Gouden Medaille (voor het beste der met, een eersten prijs bekroonde dieren) is toe gekend aan H. W. Speelman, Bode graven Zwartbont Hollandsch VeesJag voor de beste Melkkoe (geboren vóór 1 Oc tober 1922): le prijs M. D. Noordzij. Rotterdam, 2e. H. W. Speelman, Bo degraven. Voor de beste Melkschot (geboren na 30 September 1922 en vóór 1 Octo ber 1923): 3e. H. W. Speelman, Bode graven. Voor de beste Molk vaars (gebaren na 30 Sepiomber en vóór 1 October 1924). le prijs H. W. Speelman, Bode graven. Voor de beste kalf dragende Koe (ge boren vóór 1 October 1922), minstens 7 maanden drachtig: le pr. H. W. Speel man, Bodegraven. Voor de beste kalfdragende Vaars, voor 'teerst drachtig, minstens zeven maanden drachtig, (geb na 30 Septem ber 1923 en vóór 1 Oct. 1924): le prijs H. W .Speelman, Bodegraven, 2e idem Voor het beste Pink-Kuiskalf (gebo ren na 30 September 192 i en vóór 1 October 1925): 3e prijs H. W. Speel man, Bodegraven. Voor de beste inzending van min stens vijf Pink-Kuiskalveren (geboren na 30 Sept. 1924 en vóór 1 October '25) afstammende van één vader: 2e prijs H. W. Speelman, Bodegraven. Voor den besten stier (geboren vóór 1 October 1923): le prij9 H. W. Speel man, Bodegraven, 2e Joh. Michielsen, Oud-Bodegraven. Voor den besten Stier (geboren na 1 Maart 1925): 1 prijs W. Scheiigrond Azn. Vierpalder, 2e. H. N. Speelman, Bodegraven. Voor de beste Ooi, met twee of meer lammeren, onverschillig van welk an der type: le prijs A, Ripping, Berkel; 2e idem; 3e. G. Dorrepaal Azn. Koud kerk a. d. Rijn. Voor den besten Ram (geboren in 1924 of vroeger) type Texelsch: le pr. H. W. Speelman, Bodegraven, 2e wed W. Oudijk, Wad'd-inxveen, 3e C. C. •Brenkink, Voorschoten. Voor den besten Ram (geboren in 1924 of vroeger) onverschillig van *welk ander type: le prijs M Rooden- burg, Overschie: 2e. G. Diorrepaal, Azn. Koudekerk a. d. Rijn, 3e. idem. Nederlandsche Tulnbouwraad. De Ver. Groen Veilingsvereenigin- gen" uit den N. T. R. kwam te Utrecht bijeen onder leiding van den 'heer F. van Val star. De jaarverslagen werden goedge keurd. Het financieel verslag_wees aan een voordeelig saldo van f5688.09 De begrooung werd goedgekeurd met een gelijk Bedrag aan inkomsten en uitgaven van f30000. De vergadering ging accoord met een bestuursvoorstel, vragend mach tiging om bij de Staten-Generaal te kunnen aandringen op aanneming van het op 26 Nov. 192o te Berlijn tuü» schen Nederland en Duitschland ge sloten handelsverdrag en met alle ten dienste 9taande middelen te trachten verdere noodzakelijke verlagingen der Duitsche invoerrechten en de volledige doorvoeringder meestbegunstiging te verkrijgen. Hef gesloten handelsverdrag moet van zeer groot belang w n eacht omdat niet alleen e_n aaa olijke verlaging der Duitsche autonome ta rieven ten aanzien van eenige met r.ame genoemde speciaal Nederland sche tuinbouwproducten heeft ge bracht, maar ook aan alle Nedèrland- sche voortbrengselen bil invoer in Duitschland een behandeling van meer begunstiging toekent, hetgeen betee ken t, dat zij niet aan zwaardere in- oerrechten zullen onderworpen wor den dan de voortbrengselen van an dere landen. Vervolgens machtigde de vergade ring het bestuur zijn volle aandacht te wijden bij voortduring aan liet stre ven in vele landen om den invoer der Nederlandsche tuinbouwproducten te bemoeilijken hetzij door voorschriften van plantenziektekundigen aard, hetzij door h et eischen van invoervergunmn- ;en. Eveneens werd goedgekeurd het be stuursvoorstel om alle maatregelen te treffen voor de tuinbouwtelling daar cle noodzakelijkheid bestaat om den afzet van tuinbouwproducten te bevor deren, waartoe over voldoende cijfers moet kunnen worden beschikt. Op de medewerking van het ministerie van Landbouw kan in dezen worden ge rekend, hetgeen vooral van belang is ten aanzien van de telling der bedrij ven van niet bij een veiling aangeslo ten kweekers. Langdurig werd daarop beraadslaagd over een voorstel van de Centrale Veilingver een. „W arm e^n huize n", om afle aangesloten veilingsvereenigin- gen te verplichten 1/10 pet. van haar ïaarlijkschen omzet at te dragen voor het reciamefonds, hetgeen dienen moet voor een zoowel in buiten- als in bin nenland te voeren reclame om den afzet der tuinbouwproducten te bevor deren. Het tot heden gevolgde systeem van vrijwillige "bijdragen achtte men onvolddoen.de. Nadat het bestuur op gewezen, had dat de voorradige gelden voor dit jaar nog voldoende "zijn indien het sal do der rekeningen over 1925 in het reciamefonds wordt gestort, en uit de vergadering o.a. was opgemerkt, dat een uniforme bijdragenregeling onbil lijk zal werken, werd het voorstel in getrokken. Naar aanleiding van een voorstel- Naaldwijk werd men liet er over eens, dat het groepsbestuur ten allen tijde bereid zal worden gevonden om met belanghebbende centra overleg te plegen en te overwegen in hoeverre door het samenbrengen van een bij zonder bedrag voor bepaalde produc ten buitengewone reclame kan wor den gemaakt. Op een verzoek der afd. Z w ij n- drecht om een veilingsmerk vast te stellen, hetwelk wettig gedeooneerd is, zegde het bestuur onderzoek en over weging toe. Daarna hield prof. dr. P. A. Diepen horst een inleiding over „Retorsiemaat regelen in verband met de uit voer- moeilijkheden van den tuinbouw". In verband daarmede bepleit spre ker op theoretische, practische en ethi sche gronden ae opneming van re- torsiemaatregelen in onze wetgeving, niet als een"aanvalspolitiek, doch als politiek van zelfverdediging en zelt- achting, opdat wij 'in de toekomst nichten kunnen plukken van onzen handel. Nadat hierop spreker nog eenige vragen had beantwoord, ging de ver gadering uiteen. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. SPAARNDAM, R'dam n. New-Ovlo- ans. 25 (7v.m.; te Gyon. RO1 111 ROAM, Midd. Zee n. Rot- terdag 25 v. La Condamine. DINTKLDIJK, R'dam n. Vancouver 24 113 mijl W. v. Scilly. GAASTERDITK, Vancouver n. Rot terdam via Glasgow 24 760 mijl W. van Milin HeacT MARYLAND, R'dam n. Baltimore, 24 (8.18 v.m.,1 20 mijl W, v. Niton. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. ROEPAT, uitr., 24 v. Sabang. SUMATRA, uitr., 24 v. Sabang. ROTTI, u t.\, pa^s. 25 Gibraltar. ENGGANO, uitr., pass. 24 Perim.. BENGKALIS,- thuisr., 24 te Pondt- cherry. J. P. COEN, thuisr., pase. 23 Gibral tar. CELEBES, :gecc.j Pt. Said n. A'dam pass. 25 Gibraltar. BALI, thuisr., 25 te Genua. JOH. DE WITT, uitr., 25 te Genua. KON. HOLLANDSCHE LLC)YD. MAASLAND, thuisr., 25 te R'dam. ALCOR, 25 v. R'dam te Hamburg. FLANDRIA, uitr., 24 v: Pernambuco ZAANLAND, thuisr. 24 te Duinker ken.. ZEELANDIA, thuisr., 26 te Sout hampton verwacht. GELRIA, uitr., 25 v. Southampton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BANDOENG, uitr., pass 25 Galle. KERTOSONO, 24 v. Hamburg n. Roterdam. SLAMAT, thuisr., 25 te Marseille. i'ABANAN, uur., 24 v. Suez. PATRIA uitr., 25 te Southampton. RINDJANI, uitr., pa s. 25 Gibraltar. BUITENZORG, 25 t Hamburg te Rotterdam. MERAUKE, R'dam n. Batavia 24 te Spalato. TAMBORA, Batavia n. R'dam 25 V. Colombo. TOSARI, R'dam n. Batavia, pass. 25 Sagves. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. SPRINGFONTEIN, thuisr., pase. 24 Ouessant. NIJKERK, thuisr., 23 V. Djeddah. BIlLITON, 25 v. Antwerpen te Am sterdam. RIEI vUNTEIN, uitr., pass. 24 Dun- geness. SALElER, 23 v. Algoabaai n. East London.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7